Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 36
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Antikrishti (Mesihu Dexhall)

  Nuk ka pejgamber qe ska fol per sproven e Dexhallit.Tek kristianet njihet me emrin Antikrishti sepse Isai a.s do ta vrase.Tek Muslimanet njihet me emrin Mesihu dexhall.Ne fakt fjala Mesih perdoret edhe per Isain Jezusin Birin e Merjemes dhe domethenia e saj eshte qe do shkeli Token.Dexhalli dhe Isai biri i Merjemes do ta shkelin pjesen me te madhe te tokes ne kohen e ardhjet se tyre.Fjala Dexhall do te thote genjeshtar.Pra Islami tregon per perplasjen midis te vertetes te mesihut Isait Birit te Merjemes dhe te shtremberes mesihut Dexhal(genjeshtar) qe do e quaje veten Zot.

  Islami flet shume gjera per to qe jo cdo profet i ka treguar.
  Per Dexhallin ka dhe thenie biblike te cilat do ti sqarojme ne fund te shkrimit

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Hadithi qe flet per Dexhallin(Antikrishtin) eshte i ndare me numra pasi do sqarohet secila pjese ne vete.

  Hadithi i Ebu Umames, radijallahu anhu, me tahrixh:
  1. O njerėz! Prej kur All-llahu krijoi pasardhėsit e Ademit, nuk ka patur sprovė mė tė madhe nė tokė, sesa sprova e dexhallit.
  2. Ēdo i dėrguar i All-llahut ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė tij nga dexhalli.
  3. Unė jam pejgamber i fundit, ndėrsa ju jeni ummeti i fundit.
  4. Ai (dexhalli) do tė shfaqet tek ju, padyshim.
  5. Nėse shfaqet duke qenė unė mes jush, atėherė do tė jem mbrojtės pėr ēdo musliman. Por, nėse delė pas meje, atėherė secili duhet tė mbrojė veten. E All-llahu ėshtė zėvendėsi im pėr ēdo musliman.
  6. Ai do tė dalė nga njė vend mes Shamit dhe Irakut dhe do tė bėjė ērregullime djathtas-majtas o robėrit e All-llahut, andaj, pėrqėndrohuni!
  7. Unė do t’ua pėrshkruaj atė, me njė pėrshkrim qė asnjė pejgamber para meje nuk e ka bėrė:
  8. Ai nė fillim do tė thotė: Unė jam pejgamber, nuk ka pejgamber pas meje.
  9. E mė pas do tė thotė: Unė jam Zoti juaj. Por ju dijeni, se Zotin tuaj nuk mund ta shihni para se tė vdisni.
  10. Ai ėshtė i verbėrt nė njė sy, ndėrsa All-llahu i vėrtetė nuk ėshtė i verbėrt.
  11. Ėshtė e shkruar mes dy syve tė tij: Kafir.
  12. Do ta lexojė ēdo besimtar, di apo nuk di tė shkruajė.
  13. Nga sprova e tij ėshtė se ai posedon xhenet dhe zjarr. Por, dijeni: zjarri i tij ėshtė xheneti, ndėrsa xheneti i tij ėshtė zjarri.
  14. Ai qė sprovohet me zjarrin e tij, le tė kėrkojė ndihmė nga All-llahu dhe le t’i lexojė ajetet e para tė sures Kehf.
  15. Atėherė zjarri i bėhet i ftohtė dhe shpėtues, sikurse qė u bė zjarri pėr Ibrahimin.
  16. Nga sprova e tij ėshtė poashtu, t’i thotė dikujt: Ēka thua, nėse unė ta ringjalli babėn tėnd dhe nėnėn tėnde. A do tė dėshmosh se unė jam Zoti yt? Njeriu do tė thotė: Po. Atėherė, dy djaj do tė personifikohen nė formė tė babės dhe nėnės sė tij, dhe do t’i thonė: O biri ynė, shko pas tij, se ėshtė Zoti yt.
  17. Prej sprovave tė tij: tė kapė njė njeri dhe ta vretė.
  18. Pastaj e pretė me sharrė pėrgjysėm derisa ta bėjė nė dy. Pastaj thotė: Shikoni kėtė rob timin, unė tani do ta ringjalli e ai sėrish mendon se ka zot tjetėr. Pastaj, do ta ringjallė ky i keqi dhe do t’i thotė: Kush ėshtė Zoti yt? Thotė: Zoti im ėshtė All-llahu, ti je armik i All-llahut, ti je dexhall. Vallahi, ēėshtjen tėnde, mė tė qartė se sot asnjėherė nuk e kam pasur.
  19. poashtu prej sprovave tė tij ėshtė ta urdhėrojė qiellin tė lėshojė shi, e tė bjerė shiu dhe ta urdhėrojė tokėn tė mbijė.
  20. Poashtu prej sprovave tė tij ėshtė qė kur tė kalojė nė ndonjė vend e banorėt e tij e pėrgėnjeshtrojnė, ēdo kullosė do tė shkatėrrohet.
  21. Poashtu prej sprovave tė tij ėshtė qė kur tė kalojė nė ndonjė vend e banorėt e tij e besojnė, ai e urdhėron qiellin tė lėshojė shi, dhe do tė bie shi, do ta urdhėron tokėn tė mbijė, dhe do tė mbijė. Ashtuqė, atė ditė kafshėt shtėpiake do t’u trashen dhe rriten, do t’u fryhen anėt dhe do t’u mbushen gjinjtė sikurse asnjėherė.
  22. Nuk do tė mbetė gjė nė tokė pa e shkelur dhe sunduar, pėrveē Mekes dhe Medinės.
  23. Nė ēdo hyrje qė do tė mundohet ta kalojė pėr tė hyrė nė ato dy qytete, do ta takojnė melekė me shpata tė nxjerrura nga kėllėfi.
  24. Dhe ashtu, derisa tė arrijė te kodrina e vogėl, te vendi i shėllirtė.
  25. Pastaj, do tė ndodhin nė Medinė tri dridhje tė forta, ashtuqė nuk do tė mbetet asnjė dyftyrėsh apo dyftyrėshe pa dalur tek ai (dexhalli).
  26. Dhe kėshtu, (kėto dridhje) do ta pastrojnė Medinėn, ashtu si e pastron gjyryku dryshkun e hekurit.
  27. Kjo ditė do tė quhet dita e pastrimit.
  28. Ummu Shurejki bija e Ebul Akrit tha: O i dėrguar, po ku do tė jenė arabėt atėbotė? Tha: Atėbotė ata do tė jenė pak.
  29. Shumica e tyre do tė jenė nė Bejtul Makdis.
  30. Udhėheqės (imam) i tyre do tė jetė njė njeri i mirė.
  31. Gjatė kohės kur ky imam do tė dalė pėr t’ua falė njerėzve sabahun, befasi do tė zbresė Isai biri i Merjemes. Imami fillon tė ecė mbrapa me qėllim qė Isai tė dalė imam. Isai i mėshon mes dy shpatullave, dhe i thotė: Ecė para dhe falu, sepse ikameti u thirrė pėr ty. Ashtuqė delė imam.
  32. Pas namazit, thotė Isai: Hapeni derėn, e hapin dhe ja aty dexhalli.
  33. Me tė janė 70 000 jehudij, qė tė gjithė me shpata dhe mantele tė gjelbėrt.
  34. Dexhalli posa ta sheh Isain, do tė fillojė tė shkrihet ashtu si shkrihet kripa nė ujė.
  35. Do tė mundohet tė ikė. Por, Isai, alejhi selam do t’i thotė: Kam pėr tė goditur me njė goditje qė nuk mund t’i ikish assesi.
  36. E pastaj, do ta zė te dera e Ludd-it, nga ana e lindjes, dhe aty do ta vrasė.
  37. Kėshtu, Allahu do ta sjellė triumfin ndaj jehudive. Ēdo gjė pas tė cilės do tė mundohen tė fshehen jehuditė, All-llahu do ta bėjė tė flet, qoftė gurė, dru, mur apo kafshė pėrveē drurit garkade; ai ėshtė prej drunjve tė tyre, ai nuk do tė flet. Ndėrsa, gjėrat tjera do tė thonė: O rob i All-llahut, o musliman, kėtu ka njė jehudi, eja dhe vrite.
  38. Ai do tė qėndrojė katėrdhjetė vjet.
  39. Njė vit sa gjysėm viti, njė vit sa njė muaj, e muaji sa njė javė.
  40. E ditėt tjera sikurse xixat.
  41. Do tė gdhini te njėra derė e qytetit (Medinės), e derisa tė arrini te dera tjetėr do tė vijė mbrėmja.
  42. I thanė: Si do tė falemi nė kėto ditė tė shkurtėra? Tha: Do t’i pėrcaktoni kohėt e namazit ashtu si i pėrcaktoni nė kėto ditė tė gjata, pastaj faluni.
  43. Pastaj, Isau i biri Merjemes, alejhi selam, do tė bėhet bėhet gjykatės dhe udhėheqės i drejtė nė ummetin tim, do ta thejė kryqin, do ta therrė thiun, dhe nuk do ta pranojė xhizjen e as lėmoshėn. Askush nuk do tė nxiton pas deleve e as deveve. Do tė humbet inati dhe urrejtja. Do tė zhduket helmi nga ēdo gjė e cila pėrmban helm, saqė fėmiju futė dorėn nė gojė tė gjarpėrit e nuk do t’i bėjė dėm.
  44. Vajza e vogėl do ta ndjekė luanin, e ai do tė ikė e nuk do ta dėmtojė, ndėrsa, ujku pėr kopenė do tė jetė sikurse qeni rojtar.
  45. Do tė mbushet toka me paqė ashtu si mbushet ena me ujė, fjala do tė jetė njė, do tė adhurohet vetėm All-llahu, luftėrat do tė ndalen dhe kurejshėt do ta marrin sundimin nė dorė. E gjithė toka do tė jetė si njė tryezė e argjendit, qė do tė jep fryte sikurse nė kohėn e Ademit, saqė njė grup njerėzish mund tė hanė nga njė kalavesh rrushi e tė ngopen dhe mund tė hanė nga njė shegė e tė ngopen. Njė dem do tė kushtojė shumė shtrenjtė, ndėrsa kali do tė shitet pėr ca dirhemė.
  46. Thanė: O i dėrguar! Pse kali tė jetė aq lirė? Tha: Nuk shalohet pėr luftė mė.
  47. Thanė: Po pse demi tė jetė shtrenjtė? Tha: Do tė mund ta lėvrojė tėrė tokėn.
  48. Por, para se tė paraqitet dexhalli, do tė jenė tre vite shumė tė rėnda, ku njerėzit do t’i godasė uri e madhe. Nė vitin e parė All-llahu do ta urdhėrojė qiellin tė ndalė njė tė tretėn e shiut dhe do ta urdhėrojė tokėn qė tė ndalė njė tė tretėn e bimėve. Nė vitin e dytė do ta urdhėrojė qiellin qė tė ndalė dy tė tretat e shiut dhe do ta urdhėrojė tokėn qė tė ndalė dy tė tretat e bimėve. Ndėrsa nė vitin e tretė do ta urdhėrojė qiellin qė ta ndalė shiun krejtėsisht, ashtuqė nuk do tė pikojė asnjė pikė, dhe do ta urdhėrojė tokėn qė mos tė mbinė asgjė, ashtuqė nuk do tė mbijė asgjė e gjelbėrt dhe do tė shkatėrrohet ēdo thundror, pėrveē asaj qė do All-llahu ta lė.
  49. I thanė: Ēka do t’i mbajė njerėzit nė jetė, nė atė kohė? Tha: tehlili (tė thėnurit: La ilahe il-lall-llah), tekbiri (Allahu ekber), tesbihu (Subhanalla) dhe tahmidi (elhamdu lil-lah). Kėto fjalė do tė jenė si ushqim pėr ata.


  Nga Sheik Muhamed Nasrudin El Albani
  Perktheu Omer Berisha
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _Mersin_ : 01-02-2010 mė 09:42

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  1. O njerėz! Prej kur All-llahu krijoi pasardhėsit e Ademit, nuk ka patur sprovė mė tė madhe nė tokė, sesa sprova e dexhallit.


  Paragrafi 1. Ky paragraf gjendet nė disa hadithe:

  Njė: Nga Hisham ibėn Amiri me zinxhir tė plotė, me kėtė tekst:

  “Midis krijimit tė Ademit dhe ndodhisė sė Kijametit nuk do tė ketė krijesė mė tė madhe sesa dexhalli (nė transmetim tjetėr: sprovė mė tė madhe sesa sprova e dexhallit)”.


  E ka transmetuar Muslimi (8/207), Hakimi (4/528) dhe Ahmedi (4/20,21) bile transmetimi tjetėr ėshtė njėri prej dy transmetimeve tė tij, ndėrsa nė esencė ėshtė transmetim i Hakimit, me shtesėn “tek All-llahu”. Pastaj thotė: “Ėshtė hadith sahih sipas kushteve tė Buhariut, por nuk e kanė transmetuar ata dy”.

  Kėshtu ka thėnė, por me siguri ka pasur pėr qėllim transmetimin e dytė. Sepse Muslimi e ka transmetuar kėtė hadith me tekstin qė e pėrmenda. Poashtu edhe ed-Dani e ka transmetuar (176/2 – 177/1) me shtesėn: “Do tė hajė ushqimin dhe do tė ecė nėpėr tregje”.
  Dy: Nga Abdullah ibėn Mugaffel, i cili ka thėnė: Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė:

  Prej kur All-llahu subhanehu ue teala, krijoi Ademin, nuk ka dėrguar sprovė mė tė madhe sesa sprova e dexhallit. Pėr tė, do tė them diē qė nuk e ka thėnė askush: Ai ushqehet, ka flokė tė dredha, syrin e majtė e ka tė verbėt dhe me njė gungė tė vrazhdė. Do tė mund ta shėrojė tė verbėtin dhe tė lebrosurin. Do tė thotė: Unė jam Zoti juaj! Kush do t’ia kthejė: Zoti im ėshtė All-llahu, ky do tė shpėtojė. E kush ia kthen: Po, ti je zoti im, ky veēse ka rėnė nė sprovė. Ai do tė qėndrojė mes jush aq sa tė dojė All-llahu, e pastaj do tė zbret Isai, alejhi selam, si vėrtetues i sheriatit tė Muhammedit sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, do tė jetė udhėheqės i udhėzuar dhe gjykues i drejtė, si dhe do ta vrasė dexhallin”.

  Hasani thoshte: Mendojmė se kjo do tė jetė nė kohėn e kijametit.

  E ka transmetuar Taberaniu nė “el-Kebir” dhe “el-Evsat” me transmetues tė plotėbesueshėm, edhepse pėr disa nga ata ka divergjencė, por jo e madhe. Ashtu ka thėnė autori i “Mexhmeuz Zevaid” (7/336).

  Pėr fjalinė rreth syrit ka dėshmi nė njė hadith tė Enesit me tekstin: “Dexhalli syrin e majtė e ka tė verbėt dhe me njė gungė tė vrazhdė, midis dy syve tė tij shkruan: Kafir (pabesimtar)”.
  E transmeton Ahmedi (3/115, 201) me zinxhir tė vėrtetė.

  Tre: Nga Hudhejfeja, i cili ka thėnė:
  U pėrmend dexhalli nė prezencė tė Resulullahut sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, e ai tha: “Unė mė sė tepėrmi i kam frikė ndonjė prej sprovave tė juaja sesa sprova e dexhallit, ai qė shpėton nga sprovat para dexhallit, do tė shpėtojė edhe prej sprovės sė dexhallit. Ēdo sprovė, qoftė e madhe apo e vogėl, prej kur ėshtė krijuar dunjaja ėshtė si paraprirje pėr sprovėn e dexhallit.
  E transmetoi Ahmedi (5/389) dhe Ibėn Hibbani (1897).

  Them: Zinxhiri i tij ėshtė sahih, transmetuesit e tij arrijnė gradėn e transmetuesve tė Buhariut dhe Muslimit. Hejthemiu (7/335) ka thėnė: “Transmeton Ahmedi dhe Bezzari, transmetuesit arrijnė gradėn e transmetuesve tė hadithit sahih.”

  Katėr: Nga Xhabir ibėn Abdullahu, hadithi i tij vijon... (fq. 89-90)

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  2. Ēdo i dėrguar i All-llahut ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė tij nga dexhalli.

  Paragrafi 2. Pėr kėtė paragraf dėshmojnė disa hadithe:

  Njė: Nga Abdullah ibėn Omeri radijallahu anhu, i cili ka thėnė:

  “Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, u ngrit njėherė pėr tė folur, e lėvdoi All-llahun si meriton pastaj e pėrmendi dexhallin dhe tha: Unė ua tėrheq vėrejtjen nga ai, sepse ēdo pejgamber ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė tij nga dexhalli, [ashtu ka vepruar edhe Nuhi]. Por, unė, lidhur me tė do t’u them diēka qė nuk ia ka thėnė asnjė pejgamber popullit tė vet: [Dijeni] se ai ėshtė i verbėr, ndėrsa All-llahu nuk mund tė jetė i verbėr”.

  Transmetoi Abdurrezaku nė el-Musannef (11/390/20820) dhe nga ai Ahmedi (2/149), Buhariu (13/80-81 nė el-Fet’h, ky tekst ėshtė aty), Muslimi (8/193 ato dy shtesat –midis kllapave – janė aty). Kėshtu e kanė transmetuar edhe Tirmidhiu (2236), Ebu Davudi (4757) dhe Ibėn Mende nė el-Iman (96/2) me zinxhir tė Salim ibėn Abdullahut nga Abdullah ibėn Omeri, si dhe Hatibi nė et-Tarih (7/183-184).

  Ndėrsa nė njė transmetim tė Ahmedit (2/135) dhe Ibėn Mendes (97/1) me zinxhir nga Muhammed ibėn Zejd Ebu Omer ibėn Muhammed, i cili ka thėnė: Abdullahu ka thėnė: me pėrmbajtje sikur tė tekstit tė mėparshėm me kėtė tekst:

  “Nuk ka pejgamber i cili nuk ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė vet nga dexhalli, Nuhu, alejhi selam, ka vepruar ashtu si dhe tė gjithė pejgamberėt pas tij. Dijeni, shumė gjėra ju nuk mundeni tė dini pėr tė, por njė gjė e dini sigurtė, Zoti juaj nuk ėshtė i verbėr. Dijeni, shumė gjėra ju nuk mundeni tė dini pėr tė, por njė gjė e dini sigurtė, Zoti juaj nuk ėshtė i verbėt.”

  Them: Zinxhiri i tij ėshtė sahih sipas kushteve tė Buhariut dhe Muslimit.

  E ka transmetuar Ibėn Hibbani (1896) dhe Ibėn Mendeh nė et-Teuhid (82/2) me zinxhir tė tretė nga Abdullah ibėn Omeri, me pėrmbajtje sikur tė tekstit tė mėparshėm me kėtė tekst:

  “Dhe midis syve tė tij ėshtė e shkruar: Kafir, do ta lexojė ēdo besimtar, di apo nuk di tė shkruajė”.
  Zinxhiri i tij ėshtė sahih.


  Poashtu transmeton Buhariu (3440) dhe Muslimi (1/107) me zinxhir tė Nafiut nga Ibėn Omeri nė hadith tė gjatė, ku qėndron: “Dexhalli e ka tė verbėr syrin e djathtė, syri i tij duket si kokėrr rrushi e dalur”.
  Kėtė hadith e kam bėrė tahrixh nė “silsiletul ehadithis sahiha” nr. 1857.

  Dy: Nga Enes ibėn Maliku radijallahu anhu, i cili ka thėnė, Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: “Ēdo pejgamber ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė vet nga dexhalli i verbėt dhe gėnjeshtar: Ai ėshtė i verbėt, ndėrsa Zoti juaj nuk ėshtė i verbėt. Midis syve tė tij shkruan: K F R, [do ta lexojė ēdo musliman]”.
  E transmeton Buhariu (13/85), Muslimi (8/195), Ebu Davudi (2/213), Tirmidhiu (2246) i cili poashtu e ka vlerėsuar si sahih, Ahmedi (3/103, 173, 276 dhe 290), Hanbeli (dorėshkrim 51/2), Ibėn Huzejme nė “et-Teuhid” (fq. 32) dhe Ibėn Mendeh (97/1), ndėrsa shtesa midis kllapave qėndron te Muslimi, Ahmedi dhe tjerė.

  Lidhur me kėtė, poashtu ka transmetim nga Ebu Seid el-Hudrijju nė “el-Mexhmaė” (7/336-337); nga Esma’ bint Jezid el-Ensarijje (vijon inshaAll-llah, fq. 75-76); nga Ajsheja (vijon shpejt, fq. 59) dhe nga Ummu Seleme (vijon pas hadithit tė Ajshes, fq. 60).

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  3. Unė jam pejgamber i fundit, ndėrsa ju jeni ummeti i fundit.

  Paragrafi 3. Ky paragraf ka ardhur pjesė-pjesė nė dy ose mė tepėr hadithe:

  Njė: Nga Ebu Hurejra radijallahu anhu, i cili ka thėnė: Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: (them: e pėrmendi hadithin pėr vlerėn e namazit nė xhaminė e Resulullahut, sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem) “Unė jam pejgamber i fundit dhe xhamia ime ėshtė xhamia e fundit”.
  Transmeton Muslimi (4/135)

  Hadithe-dėshmi pėr tė ka shumė, sikurse hadithi i njohur drejtuar Alijut radijallahu anhu: “Ti pėr mua je sikur Haruni pėr Musain, por, pas meje nuk ka pejgamber”.
  E transmeton Ahmedi, Dy dijetarėt dhe tė tjerė me zinxhirė tė ndryshėm. Nuk ėshtė rasti pėr t’i pėrmendur tani.

  Dy: Nga Ibėn Abbasi, radijallahu anhuma, se Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, ka thėnė: “Ne jemi ummeti i fundit, por tė parit qė do tė mirremi nė llogari. Do tė thuhet: Ku ėshtė ummeti analfabet? Ne jemi tė fundit dhe tė parit”.
  Transmetoi Ibėn Maxhe (2/575).

  Them: Zinxhiri i tij ėshtė sahih, siē ka thėnė edhe el-Buvejsiri nė “ez-Zevaid” (265/1).


  Tre: Nga Muavije ibėn Hajda, i cili ka thėnė: E kam dėgjuar Resulullahun sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, duke thėnė: “Ju keni ardhur pas shtatėdhjetė ummeteve, ju jeni ummeti i fundit por mė i nderuari tek All-llahu subhanehu ue teala”.
  Transmetoi Darimiu (2/313) dhe Ahmedi (5/3, 5).

  Them: Zinxhiri i tij ėshtė hasen, gjendet edhe nė el-Mishkat (6294) me tekst tė pėrafėrt.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-01-2009
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  CIFUTET dhe te KRISHTERET ne kohen ne te cilen po e jetojme dhe po e perjetojme, po pergatisin te gjitha KUSHTET per ardhjen e Mesihu-Dexhall, pra DEXHALLIT = ANTIKRISHTTIT, i cili ne fillim do ta quaje veten bir i Zotit dhe pastaj Zot, dhe do ti ftoj njerezit qe ta adhurojne ATE si Zot, kere realitet po e verejme ne kohen e sotme, ku VATIKANI ne menyre te Vecante ne bashkepunim me Izraelin po investojme QINDRA dhe MIJERA dhe MILIONA DHE miliarda DOLLARE dhe EURO per ngritjen e GRUPEVE te PUNES, dhe sekteve Krishter-Cifute per "sensibilizimin' dhe per "pergatitjen" e njerezve se po afrohet koha e ardhjes se "SHPETIMTARIT" se tyre te cilin ata e presin dhe qe do ti ngreje ata lart ne qiell, para se te shkaterrohet kjo bote. E VERTETA ABSOLUTE HYJNORE eshet se....ne te vertete koha e ZBRITJES SE MESIAS = JEZUSIT te VERTETE apo sic Allahu e cileson ne Kur`an me emrin ISA , i biri i Merjemes po afrohet, ISLAMI ka paralajmeruar BESIMTARET MUSLIMANE por edhe te gjithe njerezit mbare, se ne fund te kohes se kesaj bote Allhu do ta zbresi Isain nga qielli ku ai qendron dhe do te deshmoje se AI nuk ka qene as ZOT dhe as bir i ZOTIT, dhe ne kete cast ndodh mbrekullia prej Allahut, ata te KRISHTERE qe do te jene gjalle ne ate kohe, do ta besojne ISEN alejhi selam si njeri qe ka qene, si Profet dhe jo si bir te Zotit, ne kete kohe kur te zbresi ISAI ALEJHI SELAM do te vrasi MESIHUN-DEXHALL, MASHTRUESIN cifut, me prinder cifute, dhe do te dale ne shesh e verteta nga e kota, ISA alehi selam do ta vrasi DEXHALLIN (Zotin e rreme qe pretendon qe eshte Zot) dhe do tjua tregoje gjakun e tij TE GJITHE BESIMTAREVE, dhe ne kete kohe do te mbreteroje PAQJA per 40 vjet, bolleku dhe pasuria ne cdo cep te botes, do te THYHET KRYQI I MALLKUAR, do te vritet DERRI dhe do te shkaterrohen cifutet PERFUNDIMISHT nga TOKA, dhe pastaj jane disa shenja te tjera te MEDHA TE KIJAMETIT, dhe me pas Allahu dergon nje ere te lehte dhe te embel dhe ua merr shpirtin BESIMTAREVE qe jane gjalle, qe te mos e shijojne TRONDITJEN E TMERRSHEM TE KIJAMETTI, te SHKATERRIMIT TE UNIVERSIT, dhe mbeten gjalle vetem JO-BESIMTARET dhe mbi ata ndodh KIJAMETI dhe behet RINGJALLJA dhe ALLAHU gjykon pastaj te gjithe njerezimin qe nga ADEMI njeriu i pare e deri ne fund . E lus Allhun ti udhezoje te KRISHTERET E SINQERTE sa nuk ehste vone per ata, qe ta kuptojne te koten ne te cilen ndodhen TRINITETIN , idhujtarine dhe te mos i bejne SHOK ALLAHUT NE ADHURIM, duke e ditur ata se AI NUK KA SHOKE dhe FEMIJE DHE ASGJE dhe askush nuk i perngjason ATIJ, asgje dhe askush nuk ehste e baramarte me ALLAHUN ZOTIN E BOTERAVE. SELAM
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga The Boy : 01-02-2010 mė 09:53

 7. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  4. Ai (dexhalli) do tė shfaqet tek ju, padyshim.
  Paragrafi 4. Pėr kėtė paragraf nuk kam gjetur hadith-dėshmi me tė njėjtin tekst.

  Hadithi i Ebu Hurejres ėshtė mė i afėrmi, i cili thotė: Kam dėgjuar Ebu Kasimin(Muhamedin a.s), tė sinqertin e vėrtetuar duke thėnė: “Dexhalli i verbėt, thirrėsi nė dalalet do tė paraqitet nga ana e lindjes, nė kohė kur njerėzit tė jenė ndarė e pėrēarė, brenda 40 ditėve – All-llahu e di sa do tė jenė tė gjata – do tė sundojė aq pjesė tė tokės sa do tė lejojė All-llahu. Besimtarėt, atėherė do tė pėrjetojnė vėshtirėsi tė rėndė, e pastaj do tė zbresė Isai, alejhi selam, dhe do tė dalė imam , kur tė ngritet nga rukuja, do tė thotė: Semiall-llahu limen hamide, All-llahu e vraftė dexhallin dhe fitofshin muslimanėt”.

  Betohem se Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, i sinqerti tha: Kjo ėshtė e vėrtetė, ndėrsa a do tė vijė shpejt, them se ēdo gjė qė vjen, ajo ėshtė shpejt”.
  Hejthemiu (7/349) ka thėnė: “Transmetoi Bezzari dhe transmetuesit e tij arrijnė gradėn e transmetuesve tė librave sahih, pėrveē Alij ibėn Mundhir, i cili poashtu ėshtė i plotėbesueshėm”.

  Hafidh Ibėn Haxheri (13/85) thotė: Zinxhiri i tij ėshtė i mirė.

  Sidoqoftė, hadithet qė flasin rreth daljes sė tij janė tė shumtė, disa prej tyre vijojnė nė vazhdim, por nė to nuk qėndron fjala: “padyshim” apo: “Kjo ėshtė e vėrtetė”. Por, tė gjitha hadithet e dexhallit e vėrtetojnė daljen e tij. Si dhe, fjalėt e Resulullahut sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem, tėrėsisht janė tė vėrteta, pavarėsisht se a i thotė ato nė mėnyrė tė prerė apo jo.
  وَمَا يَنْطِقُ عَنْ الْهَوَى . إِنْ هُوَ إِلاَّ وَحْيٌ يُوحَى.
  “Dhe ai nuk flet nga mendja e tij. Ajo nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet”. (en-Nexhėm 3-4).

  Po, ed-Dani transmeton nė el-Fiten (141/1) nga Hasan el-Basriu me zinxhir mursel, lidhur me Isain, alejhi selam: “Ai padyshim do tė zbresė, e kur ta shihni, njiheni...”.

  Kėtė hadith e ka bėrė tahrixh Ibėn Hibbani poashtu (1904) nga Salih ibėn Omer, ka thėnė:

  Na ka treguar Asim ibėn Kulejb nga babai i tij, i cili ka thėnė: Kam dėgjuar Ebu Hurejren duke thėnė: e pėrmendi hadithin, por pa fjalinė: “Betohem se Resulullahu sal-lall-llahu alejhi ue sel-lem...”.
  Zinxhiri i tij ėshtė sahih.
  Pjesėn qė flet rreth hidhėrimit e transmeton Muslimi (8/194), Ibėn Hibbani (6755) dhe Ahmedi (6/284).

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  4. Ai (dexhalli) do tė shfaqet tek ju, padyshim.


  Katėr: Nga Sa'd ibėn Ebi Vekkasi, radijallahu anhu, thotė: Resulullahu salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Do t'ua pėrshkruaj dexhallin me njė pėrshkrim qė askush para meje nuk e ka bėrė: Ai ėshtė i verbėr, ndėrsa Allahu nuk ėshtė i verbėr".
  E transmeton Ahmedi (1/176 dhe 182), biri i tij nė librin es-Sunne (137), ed-Dani (130/2) nga Muhammed ibėn Is'haku nga Davud ibėn Amir ibėn Sa'd ibėn Malik nga babai i tij nga gjyshi i tij.

  Transmetuesit do tė ishin tė plotėbesueshėm, sikur Ibėn Is'haku mos tė ishte mudel-lis. Nga ai e ka transmetuar edhe Ebu Ja'la, e poashtu edhe Bezzari, siē thuhet nė "el-Mexhma" (7/337).

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-01-2009
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Allahu ia shperblefte vellait tone te nderuar qe e ka hapur kete teme, Allahu e ruajte dhe i shtofte DIJEN E PASTER dhe te ruajtur nga DEVIJIMET dhe SHTREMBERIMET, amin.........SELAM

 10. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  5. Nėse shfaqet duke qenė unė mes jush, atėherė do tė jem mbrojtės pėr ēdo musliman. Por, nėse delė pas meje, atėherė secili duhet tė mbrojė veten. E All-llahu ėshtė zėvendėsi im pėr ēdo musliman.

  Pesė: Nga Ebu Seid el-Hudriju, radijallahu anhu, i cili e ka dėgjuar Resulullahun, salallahu alejhi ue selem, duke thėnė: "Ēdo pejgamber ka tėrhequr vėrejetjen nga dexhalli, ai sot edhe ushqim ka ngrėnė. Unė, lidhur me tė do t'u tregoj atė qė asnjė pejgamber nuk i ka treguar popullit tė vet: Bebzėn e syrit tė djathtė e ka tė fshirė dhe tė dalur jashtė, duket shumė mirė, sikur njė gėlbazė e pėshtyer nė mur, ndėrsa syri i tij ėshtė si njė yll qė shndritė. Do tė posedojė me vete xhenet dhe xhehenem, a nė tė vėrtetė kopshti i gjelbėrt i tij ėshtė zjarri ndėrsa vendi i pluhurosur dhe tymosur ėshtė xheneti..." – vazhdon hadithi, dhe aty pėrmendet rasti i besimtarit, tė cilin e vret dexhalli, pastaj e ngjallė dhe pastaj nuk mund ta vretė mė, vijon ky tregim - .

  E transmeton Hanbeli (47/1-2), Abd ibėn Humejdi (118/2), Ebu Ja'la (dorėshkrim 63/1 – e fotokopjuar), Ibėn Asakiri (1/610-611) dhe Hakimi (4/537-539) dhe ka thėnė: "Ky ėshtė hadithi mė interesant rreth dexhallit, e ka transmetuar vetėm Atijje ibėn Sa'd nga Ebu Seid el-Hudriju, por Dy dijetarėt nuk e kanė marrė pėr argument fjalėn e Atijjes asnjėherė".
  Them: Sepse ka qenė i dobėt; Hejthemiu, (7/337) thotė: "Dikush e ka cilėsuar tė plotėbesueshėm" duke thėnė se kėtė e ka thėnė edhe el-Bezzari.

  Them: Por, Muxhalidi veēse ka transmetuar hadith-ndihmės (mutabea) nga Ebil Vedak, i cili ka thėnė: Ebu Seidi mė ka thėnė: Havarixhėt a e besojnė dexhallin? Thash: Jo. Tha: Resulullahu salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Unė jam vula e njė mijė pejgamberėve, gati se tė gjithė pejgamberėt ia kanė tėrhequr vėrejtjen popullit tė tij nga dexhalli. Mua mė ėshtė treguar pėr tė sa nuk i ėshtė treguar askujt. Dexhalli ėshtė i verbėr, ndėrsa Zoti juaj nuk ėshtė i verbėr. Syri i djathtė i dexhallit ėshtė i verbėr dhe i dalur jashtė..." vazhdon hadithi deri te fjala: " tymosur".

  E transmeton Ahmedi (3/79).
  Them: Muxhalidi nuk ėshtė i fortė, Ebul Vedaku ėshtė mė i mirė se ai. Hadithi pra, ėshtė hasen me kėto dy zinxhire. Allahu e di mė sė miri.
  Pėrveē Muxhalidit edhe dikush tjetėr e ka transmetuar por me tjetėr tekst. Vijon nė faqen 80.

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  6. Ai do tė dalė nga njė vend mes Shamit dhe Irakut dhe do tė bėjė ērregullime djathtas-majtas o robėrit e All-llahut, andaj, pėrqėndrohuni!
  7. Unė do t’ua pėrshkruaj atė, me njė pėrshkrim qė asnjė pejgamber para meje nuk e ka bėrė:

  Gjashtė: Nga Xhabiri, i cili thotė: Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Secili pejgamber i ka folur popullit tė vet pėr dexhallin, unė do t'ju tregoj pėr tė diēka qė nuk e ka treguar askush para meje", pastaj vendosi dorėn te sytė dhe tha: "Dėshmoj se Allahu i madhėruar nuk ėshtė i verbėr".
  E transmeton Hakimi (1/24), Ibėn Mendeh nė "et-Teuhid" (82/2) dhe thotė: "Ky ėshtė zinxhir me transmetues tė njohur".
  Them: Zinxhiri i tij ėshtė i mirė, transmetuesit i ka tė plotėbesueshėm. Ndėrsa, Ibėn Mendeh kėtė tekst e ka pėrmendur pa zinxhir nga Ibėn Omeri, nė tė cilin qėndron: "...dhe me dorėn e tij tregoi kah sytė...".
  Kethiri nė librin en-Nihaje (1/128) thotė: "Zinxhiri ėshtė hasen, por teksti ėshtė shumė i ēuditshėm".

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  8. Ai nė fillim do tė thotė: Unė jam pejgamber, nuk ka pejgamber pas meje.
  Mė pas gjeta hadith-dėshmi tė fortė nga Ebu Hurejre radijallahu anhu, me zinxhir tė plotė deri te Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, me kėtė tekst: "Para kijametit do tė ketė afėr tridhjetė gėnjeshtarė tė mėdhenj qė do tė thonė: Unė jam pejgamber, unė jam pejgamber".
  E transmeton Ahmedi (2/429) me kėtė tekst, ndėrsa Dy dijetarėt dhe tė tjerė me tekst tė ngjashėm. Ndėrsa, zinxhiri i Ahmedit ėshtė sahih.

  Nga cili kėnd ky hadith po dėshmon pėr paragrafin 8?! Duket qartė se edhe dexhalli bėn pjesė te kėta tridhjetė, – bile ai ėshtė mė i keqi – kėtė qė e thash e ndihmon edhe hadithi i Semure-sė me zinxhir tė plotė: "Vallahi, nuk do tė ndodhė kijameti, pėrderisa nuk paraqiten tridhjetė gėnjeshtarė, i fundi i tė cilėve ėshtė gėnjeshtari (dexhalli) i verbėri...".
  Por, nė zinxhirin e tij ka dobėsi.

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  9. E mė pas do tė thotė: Unė jam Zoti juaj. Por ju dijeni, se Zotin tuaj nuk mund ta shihni para se tė vdisni.

  Paragrafi 9: Ky paragraf – pa pjesėn e parė – ėshtė transmetuar nė disa hadithe:

  Njė: Nga Omer ibėn Thabit el-Ensari se disa shokė tė Resulullahut, salallahu alejhi ue selem, i kishin treguar se ditėn kur Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, tregonte pėr dexhallin, tha: "Midis syve tė tij shkruan: Kafir, do ta lexojė secili qė e urren veprimtarinė e tij, apo secili besimtar" dhe shtoi: "Dijeni, se askush prej juve nuk mund ta sheh Zotin, para se tė vdesė".

  E transmeton Muslimi (8/193), Abdurrezaki nė el-Musannef (20820), nga ai Tirmidhiu (2236) dhe e ka vlerėsuar si sahih, poashtu edhe Ahmedi (5/433) dhe ed-Dani (129/1-2) pa fjalinė: "... apo secili besimtar".

  Dy: Nga Ubade ibėn Samit, i cili ka thėnė: Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Ju kam folur pėr dexhallin aq, saqė kam frikėn se nuk do tė kuptoni. Dexhalli ėshtė njeri i shkurtėr, kėmbėshtrembėr, me sy shumė tė zi e tė mėdhenj, njėrin sy e ka tė verbėrt, nuk e ka tė ėnjtur e as tė ngurtė. Poqese nuk mund ta dalloni, atėherė dijeni se Zoti juaj nuk ėshtė i verbėrt dhe se nuk mund ta shihni Zotin para se tė vdisni".
  E transmeton Ebu Davudi (2/213), Axhurri nė esh-Sheria (fq.375), Ebu Nuajmi nė "el-Hiljeh" (5/157, 221 dhe 9/235) dhe Ibėn Mendeh nė et-Teuhid (83/1).
  Them: Senedi i kėtij hadithi ėshtė i mirė, tė gjithė transmetusit i ka tė plotėbesueshėm. Ndėrsa Hejthemiu (7/347) thotė: "E transmeton Bezzari, nė atė sened gjendet Bekijje, i cili ėshtė mudel-lis.
  Them: Ėshtė mudel-lis, por, nė tre transmetimet tek Ebu Nuajmi ėshtė shprehur se ka dėgjuar direkt. Kėshtu ėshtė edhe te Ibėn Mende dhe te Ibėn Davudi, por te ky transmetim i fundit nuk qėndron fjalia kyēe, gjegjėsisht fjalia: "... dhe se nuk mund ta shihni Zotin para se tė vdisni".

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Jashte tekstit


  Sipas Bibles

  Antikrishtin do ta ndjekin me sė shumti hebrejte pasi dhe vetė Jezusi e profetizon kėtė gjė nė bibėl.

  “Unė kam ardhur nė emėr tė Zotit tim dhe ju nuk mė pranoni, po tė vinte ndonjė tjetėr nė emėr tė vet, ju do ta pranonit” (Gjoni 5:43).

  Po keshtu dhe ne bibel permendet dalja e antikrishtit dhe emertimi i tij me emrin Perendi ose Zot.Po keshtu dhe ne bibel permendet se Ai Antikrishti Dexhall eshte Genjeshtari dhe bashke me Djajte do mashtrojne shume njerez.

  1 Ju lutemi, o vėllezėr, lidhur me ardhjen e Zotėrisė tonė Jezu Krisht dhe me tubimin tonė me tė, 2 tė mos lejoni qė menjėherė t'ju prishet mendja ose tė trazoheni as prej fryme, as prej fjale, as prej ndonjė letre gjoja tė shkruar prej nesh, thua se ja, erdhi dita e Krishtit.3 Askush tė mos ju gėnjejė kursesi, sepse ajo ditė nuk do tė vijė, pa ardhur mė parė rėnia dhe pa u shfaqur njeriu i mėkatit, i biri i humbjes,4 kundėrshtari, ai qė lartėson veten mbi ēdo gjė qė quhet perėndi ose objekt adhurimi, aq sa tė shkojė e tė rrijė nė tempullin e Perėndisė si Perėndi, duke e paraqitur veten se ėshtė Perėndi.5 A nuk ju bie ndėr mend se, kur isha akoma ndėr ju, jua thoja kėto gjėra?6 Tani e dini atė qė e ndalon atė qė tė shfaqet vetėm nė kohėn e vet.7 Misteri i paudhėsisė nė fakt ėshtė tashmė nė veprim, duke pritur vetėm qė tė hiqet nga mesi ai qė e ndalon tashti.8 Atėherė do tė shfaqet ky i paudhė, tė cilin Zoti do ta shkatėrrojė me hukatjen e gojės sė tij dhe do ta asgjėsojė me tė dukurit e ardhjes sė tij.9 Ardhja e atij tė paudhi do tė bėhet me anė tė veprimit tė Satanit, bashkė me ēudira, shenja dhe mrrekullish tė rreme,10 dhe nga ēdo mashtrim ligėsie pėr ata qė humbin, sepse nuk pranuan ta duan tė vėrtetėn pėr tė qenė tė shpėtuar.11 E prandaj Perėndia do t'u dėrgojė atyre njė gėnjim qė do t'i bėjė tė gabojnė, qė t'i besojnė gėnjeshtrės,12 qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan sė vėrtetės, por pėrqafuan ligėsinė! (2 e Thesalonikasve 2/1-12)


  Dhe jo vetem kaq por bibla thote se Ai qe beson Jezusin si Zot eshte fryma e antikrishtit.Sepse sipas bibles Jezusi ishte njeri prej Mishi.


  Sepse nė botė kanė dalė shumė mashtrues, tė cilėt nuk rrėfejnė se Jezu Krishti ka ardhur nė mish(si njeri); ky ėshtė mashtruesi dhe antikrishti. (1 e Gjonit 1/7)

  Pra sipas Gjonit ai qė nuk thotė se Jezusi ka ardhur nė mish(si njeri) ėshtė antikrishti.Kėtė e pėrforcon dhe verseti tjetėr.

  Shumė tė dashur, mos i besoni ēdo frymė, por i vini nė provė frymėrat pėr tė ditur nėse janė nga Perėndia, sepse shumė profetė tė rremė kanė dalė nė botė.Nga kjo mund tė njihni Frymėn e Perėndisė: ēdo frymė qė rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, ėshtė nga Perėndia.Dhe ēdo frymė qė nuk rrėfen se Jezu Krishti ka ardhur nė mish, nuk ėshtė nga Perėndia; dhe kjo ėshtė fryma e antikrishtit qė, siē e keni dėgjuar se vjen; dhe tashmė ėshtė nė botė. (1 e Gjonit 4/1-3)


  Sipas Bibles besohej se ai ishte ne bote kete e thote gjoni "tashmė ėshtė nė botė".

  Fėmijė, ėshtė ora e fundit. Dhe, sikurse e dėgjuat, antikrishti duhet tė vijė, dhe tani janė shfaqur shumė antikrishtė;. (1 e Gjonit 2/18) “shumė profetė tė rremė kanė dalė nė botė”.... dhe tashmė ėshtė nė botė.. (1 e Gjonit 4/1-3) “Sepse nė botė kanė dalė shumė mashtrues” (1 e Gjonit 1/7)

  Mirepo sipas bibles antikrishti eshte shenje e ardhjes se Jezusit dhe luftes qe do ndodhe midis muslimaneve dhe pasuesve te Antikrishtit

  Dhe pashė tė dilte nga goja e dragoit, nga goja e bishės dhe nga goja e profetit tė rremė, tri frymė tė ndyra, qė u ngjanin bretkosave. Sepse nė fakt janė fryma tė demonėve qė bėjnė mrekulli, qė shkojnė te mbretėrit e dheut dhe tė gjithė botės, qė t'i mbledhin pėr luftėn e ditės sė madhe tė Perėndisė sė Plotfuqishėm "Ja, unė po vij si vjedhės; lum ai qė rri zgjuar dhe ruan rrobat e veta qė tė mos ecė i zhveshur dhe tė duket turpi i tij".Dhe i mblodhėn nė njė vend qė hebraisht quhet "Armagedon"..(Zbulesa 16/10-16)

  Dragoi eshte Djalli
  Bisha eshte Izraeli
  Profeti i rreme eshte Antikrishti Dexhall


  Me pas flitet per kapjen e Antikrishtit nga Ana e Jezusit dhe vrasjen e tij duke poerfunduar ne Xhehenem.

  Dhe pashė bishėn, dhe mbretėrit e dheut, dhe ushtritė e tyre tė mbledhura qė tė bėnin luftė kundėr atij qė kalėronte kalin dhe kundėr ushtrisė sė tij. Dhe bisha u kap, dhe bashkė me tė profeti i rremė qė kishte bėrė shenja pėrpara saj, me tė cilat i mashtroi ata qė morėn damkėn e bishės, dhe ata qė adhuruan figurėn e saj; qė tė dy i hodhėn tė gjallė nė liqenin e zjarrtė qė digjet me squfur;(Zbulesa 20/19-20)

  Me pas flitet per Dalje e Jexhuxh Maxhuxheve qe smund te hyjne ne Medine(Qytetin e dashur) dhe Meke(Fushen e shenjtoreve)

  7 Dhe kur tė kryhen tė njė mijė vjetėt, Satani do tė zgjidhet nga burgu i tij,8 dhe do tė dalė tė mashtrojė kombet qė janė nė tė katėr anėt e dheut, Gogun e Magogun, qė t'i mbledhė ata pėr luftė; numri i tyre do tė jetė si rėra e detit.9 Dhe ata do tė lėvizin nė tė gjithė sipėrfaqen e dheut dhe do ta rrethojnė fushėn e shenjtorėve dhe qytetin e dashur. Por nga qielli do tė zbresė zjarr, i dėrguar nga Perėndia, dhe do t'i pėrpijė. 10 Atėherė djallin qė i kishte mashtruar, do ta hedhin nė liqenin e zjarrit e tė squfurit, ku janė bisha dhe profeti i rremė; dhe do tė mundohen ditė e natė nė shekuj tė shekujve.(Zbulesa 20/710)


  JA si e pershkruan nje faqe kristiane antikrishtin si nje hebre te lindur

  1. Ai do tė jetė njė hebre. “Ai nuk do tė tregojė respekt pėr Perėndinė e etėrve tė tij” (Danieli 11:37a). “Unė kam ardhur nė emėr tė Atit tim dhe ju nuk mė pranoni, po tė vinte ndonjė tjetėr nė emėr tė vet, ju do ta pranonit” (Gjoni 5:43). Fjala “tjetėr” do tė thotė njė tjetėr hebre. Emri “Antikrisht” ėshtė njė titull hebre, dhe hebrenjtė nuk do tė pranojnė njė johebre si Mesinė e tyre.

  http://faqekristiane.netfirms.com/do...tologjia_5.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga _Mersin_ : 01-02-2010 mė 10:45

 15. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  10. Ai ėshtė i verbėrt nė njė sy, ndėrsa All-llahu i vėrtetė nuk ėshtė i verbėrt.

  Paragrafi 10: Ky paragraf ėshtė mutevatir, ėshtė transmetuar nga njė grup i sahabėve. Tahrixhi i haditheve tė shumicės prej tyre kaloi. Kėtu do tė mjaftohem vetėm duke treguar se ku i pėrmendėm:
  Njė: Hadithin e Abdullah ibėn Omerit nė faqet: 51, 52 dhe 62.
  Dy: Hadithi i Enes ibėn Malikut nė faqen 53.
  Tre: Hadithi i Ajshes nė faqen 59 dhe 60.
  Katėr: Hadithi i Ummu Selemes nė faqen 60.
  Pesė: Hadithi i Sa'd ibėn Ebi vekkasit nė faqen 62.
  Gjashtė: Hadithi i Ebu Seid el-Hudriut nė faqen 64.
  Shtatė: Hadithi i Xhabir ibėn Abdullahut nė faqen 64.
  Tetė: Hadithi i Ubade ibėn Samitit nė faqen 67.
  Nėntė: Hadithi i Esma bint Jezidi el-Ensarijes, vijon nė faqet 75-76.
  Dhjetė: Hadithi i njė njeriut nga shokėt e Resulullahut, salallahu alejhi ue selem, vijon poashtu nė faqen 71.
  Njėmbėdhjetė: Hadithi i Ibėn Abbasit nga Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, se ai ka thėnė: "Dexhalli ėshtė i verbėr, i bardhė, i pėrngjet shumė Abduluzza ibėn Katanit, Allahu e shkatėrroftė dhe e mposhtė, por, Zoti juaj nuk ėshtė i verbėr".
  E transmeton Ibėn Huzejme nė librin "et-Teuhid" (fq.31), Ibėn Hibbani (1900), Ahmedi (1/240, 313), djali i tij nė "es-Sunne" (fq.137), Taberaniu nė "el-Kebir" (11711), Hanbeli nė "el-Fiten" (45/1) dhe Ibėn Mendeh nė "et-Teuhid" (83/1).
  Them: Senedin e ka sahih, dhe sipas kushteve tė Muslimit.

 16. #16
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  11. Ėshtė e shkruar mes dy syve tė tij: Kafir.
  12. Do ta lexojė ēdo besimtar, di apo nuk di tė shkruajė.

  Paragrafi 11: Kėtė e kanė transmetuar disa sahabė:
  Njė: Enes ibėn Maliku, hadithi i tij kaloi nė faqen 53.
  Dy: Ajsheja, hadithi i saj kaloi nė faqen 61.
  Tre: Disa shokė tė Resulullahut, salallahu alejhi ue selem, ky hadith kaloi nė faqen 67.
  Katėr: Abdullah ibėn Omeri, hadithi i tij kaloi nė faqen 52.
  Pesė: Hudhejfe ibėn Jemani, hadithi i tij kaloi nė faqen 51 (nė fusnotė).
  Gjashtė: Nufejri, babai i Xhubejrit, hadithin e tij e bėmė tahrixh nė faqen 59.
  Shtatė: Ebu Bekrete eth-Thekafij, ka thėnė: Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Dexhalli e ka tė verbėrt syrin e majtė, midis syve e ka tė shkruar: kafir, e lexon ai qė di dhe ai qė nuk di tė lexojė".
  E transmeton Ahmedi (5/38).
  Them: Senedin e ka sahih. Hejthemiu (7/337) ka thėnė: "Transmetuesit i ka tė plotėbesueshėm".
  Tetė: Nga Sefineja, vijon nė faqen 73.
  Nėntė: Nga Xhabir ibėn Abdullahu, vijon poashtu nė faqet 71-73.
  Dhjetė: Nga Esma bint jezid el-Ensarije, vijon nė faqet 75-76.


  Paragrafi 12: Ky paragraf poashtu ėshtė mutevatir, ėshtė pėrmendur nė hadithet e shumicės sė sahabėve qė i pėrmendėm deri tani.

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  13. Nga sprova e tij ėshtė se ai posedon xhenet dhe zjarr. Por, dijeni: zjarri i tij ėshtė xheneti, ndėrsa xheneti i tij ėshtė zjarri.


  Paragrafi 13: Ky paragraf poashtu ėshtė transmetuar nga njė grup i sahabėve:

  Njė: Nga Hudhejfe ibėn Jemani, i cili ka thėnė: Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: "Dexhalli e ka tė verbėrt syrin e majtė, ka shumė flokė. Posedon xhenet dhe zjarr, zjarri i tij ėshtė xheneti, ndėrsa xheneti i tij ėshtė zjarri", nė njė transmetim shtoi: "Kush hyn nė lumin e tij, i humben sevapet dhe ngarkohet me gjunahe. E kush hyn nė zjarrin e tij, e fiton shpėrblimin dhe i fshihen mėkatet".

  E transmeton Muslimi (8/195), Ibėn Maxhe (2/506) dhe Ahmedi (5/397). Edhe transmetimi i dytė gjendet tek ai (5/403) me zinxhir hasen, ndėrsa Hakimi (4/433) thotė se ėshtė sahih, dhe nė kėtė e pėlqeu edhe Dhehebiu. Poashtu e transmeton Ebu Davudi (4244). Si dhe ėshtė i bėrė tahrixh nė librin "el-Mishkah" (nr.5396 – recenzimi i dytė).

  Dy: Nga njėri prej shokėve tė Resulullahut, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė: E kam dėgjuar Resulullahun, salallahu alejhi ue selem, duke thėnė: "Ua kam tėrhequr vėrejtjen nga dexhalli, ēdo pejgamber ia ka tėrhequr vėrejtjen popullit tė vet nga ai: Ai ushqehet, ka flokė tė dredha, syrin e majtė e ka tė verbėr, ai lėshon shi por nuk mund tė mbijė drunjtė. Do tė merr njė njeri dhe do ta vrasė, pastaj do ta ngjallė, e mė pas nuk do tė mund ta vasė askėnd. Ai posedon xhenet dhe zjarr, lum, ujė dhe njė kodėr bukė. Por, dijeni se xheneti i tij ėshtė zjarri e zjarri i tij ėshtė xheneti. Do tė qėndron tek ju katėrdhjetė ditė, gjatė ato ditėve do tė shkelė ēdo vend, pėrpos katėr xhamive: Xhaminė e Mekes, xhaminė e Medinės, Tur dhe xhaminė e Aksasė. Nėse u ngatėrrohet ēėshtja apo jeni nė dyshim, dijeni se Allahu nuk ėshtė i verbėr.

  E transmeton Ahmedi (5/434, 435) dhe Hanbeli (45/2 – 55/2).
  Them: Senedi ėshtė sahih, bile pjesėn e parė e transmeton edhe Ibėn Mendeh nė "et-Teuhid" (83/1) me kėtė shtesė: "... dhe dijeni se Allahu nuk ėshtė i verbėr, Allahu nuk ėshtė i verbėr, Allahu nuk ėshtė i verbėr" dhe thotė: "Zinxhiri i tij ėshtė me transmetues tė pranueshėm me konsensus".


  Tre: Nga Xhabir ibėn Abdullahi, i cili ka thėnė: Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, ka thėnė:

  "Dexhalli do tė paraqitet kur tė dobėsohet praktikimi i fesė dhe kur t'i kthehet shpina dijes. Katėrdhjetė ditė do tė shėtitė nėpėr tokė, njė ditė ėshtė sa njė vjet, njė sa njė muaj, njė sa njė javė, ndėrsa ditėt tjera sikurse ditėt e zakonshme. Do tė udhėton me njė gomar, qė do tė ketė kokėn e gjėrė katėrdhjetė llėrė. Dexhalli njerėzve do t'u thotė: Unė jam Zoti juaj, por ėshtė i verbėr, ndėrsa Zoti juaj nuk ėshtė i verbėr, midis syve i shkruan kafir – k f r, do tė mund ta lexojė ēdo besimtar, di apo nuk di tė shkruajė. Do tė shkelė ēdo vend e burim pėrveē Mekės e Medinės, Allahu e ka privuar nga ato dy qytete, nė dyert e tė cilave qėndrojnė melekė. Do tė ketė kodra nga buka. Njerėzit do tė jenė nė mundime, pėrveē atyre qė e pasojnė atė. Ai do t'i ketė dy lumej – unė di pėr tė mė shumė se ai vetė – pėr njėrin lumė thotė se ėshtė xheneti, e pėr lumin tjetėr thotė se ėshtė zjarri. Kush do tė futet nė atė qė e quan xhenet, aty do tė gjejė zjarrin, e kush futet nė atė qė e quan zjarr, aty do tė gjejė xhenetin. Do t'i jep Allahu me vete djaj qė do tu flasin njerėzve, do tė jetė njė sprovė shumė e madhe, do ta urdhėron qiellin pėr shi dhe nė sy tė njerėzit do tė duket ai shi. Do ta vrasė njė njeri, e pastaj do ta ngjallė nė sy tė njerėzve, ndėrsa tjetėr njeri nuk do tė mund tė vrasė, dhe do tė thojė: O njerėz! Kėtė a mund ta bėjė dikush pėrveē Zotit?! E muslimanėt do tė ikin te kodra Duhan nė Sham, ai do tė vijė pas tyre, do t'i rrethojė shumė ashpėr dhe do t'i maltretojė shumė. Atėherė zbret Isau, biri Merjemes, nė kohė tė syfyrit, dhe do tė thėrret: O njerėz, ē'ju pengoi t'i kundėrviheni kėtij gėnjeshtari, kėtij tė keqi? Kush ėshtė ky djall – do tė thonė. Do tė nisen, dhe do tė habiten kur tė shohin se ai ėshtė Isai, biri Merjemes, alejhi salatu ue selam. Do tė ngriten pėr nė namaz, e do t'i thonė: Urdhėro, o shpirt i Zotit! Ai thotė: Le tė urdhėrojė imami juaj pėr t'ua falė namazin. Pasi ta falin namazin e sabahut, do tė nisen drejt dexhallit. Kur ta takojnė atė, do tė fillohet tė shkrihet sikurse shkrihet kripa nė ujė. Atėherė, i afrohet Isai dhe e vretė, bile edhe guri e druri do tė thėrrasin: O shpirt i Zotit! Ky ėshtė ēifut. Kėshtuqė, do ta vretė secilin qė ishte pasues i dexhallit".

  E transmeton Ahmedi (3/367-368), i cili thotė: Na ka treguar Muhammed ibėn Sabik, na ka treguar Ibrahim ibėn Tahman, nga Ebu Zubejri, nga Xhabiri.
  Poashtu e ka transmetuar Ibėn Huzejme nė "et-Teuhid" (fq.31-32), dhe Hakimi (4/530) me dy zinxhire tjera nga Ibrahim ibėn Tahmani, por shkurtimisht.
  Them: Transmetuesit e kėtij senedi janė tė plotėbesueshėm, transmetues qė gjenden nė librat e vėrteta. Pėrveē Ebu Zubejrit, i cili ėshtė mudel-lis, duke ia shtuar edhe faktin se ai nė kėtė zinxhir nuk ėshtė shprehur se ka dėgjuar direkt. Edhepse kėshtu ėshtė gjendja, Hakimi ka thėnė: "Senedin e ka tė vėrtetė", nė kėtė e ka pėlqyer edhe Dhehebiu!

  Katėr: Nga Sefineja, shėrbėtorja e Resulullahut, salallahu alejhi ue selem, e cila ka thėnė: Gjatė njė ligjėrimit Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, tha: "Secili pejgamber qė ishte para meje, ia tėrhoqi vėrejtjen popullit tė vet nga dexhalli. Ai, syrin e majtė e ka tė verbėrt, ndėrsa nė syrin e djathtė ka njė gungė tė vrazhdė. Midis syve i shkruan: Kafir. Do tė ketė me vete dy lugina. Njėra ėshtė xhenet e tjetra zjarr, por xheneti i tij ėshtė zjarri i vėrtetė, ndėrsa zjarri i tij ėshtė xheneti i vėrtetė... do tė vazhdojė kėshtu derisa tė arrijė nė Sham, e nė Akabe Efik, do ta shkatėrrojė Allahu subhanehu ue teala".

  E transmeton Ahmedi (5/221-222), Hanbeli nė "el-Fiten" (49/1) dhe Ibėn Asakiri (1/617).
  Them: Senedi ėshtė hasen, kur tė mirren parasysh hadithet-dėshmi. Ibėn Kethiri nė "en-Nihaje" (1/124) ka thėnė: "Senedi i kėtij hadithi s'prishė punė"!

  Pesė: Nga Ebu Hurejre, teksti sėbashku me tahrixhin e tij kaloi nė faqen 61.

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  14. Ai qė sprovohet me zjarrin e tij, le tė kėrkojė ndihmė nga All-llahu dhe le t’i lexojė ajetet e para tė sures Kehf.

  Paragrafi 14: Ky paragraf gjendet edhe nė dy hadithe, pa pjesėn e kėrkimit tė ndihmės:
  Njė: Nga Nevvas ibėn Sem'ani, kaloi nė faqen 56-58.
  Dy: Nga Nufejri, babai i Xhubejrit, kaloi nė faqen 59.

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  15. Atėherė zjarri i bėhet i ftohtė dhe shpėtues, sikurse qė u bė zjarri pėr Ibrahimin.
  Thote Sheik Albani

  Paragrafi 15: Momentalisht nuk kam gjetur hadith qė dėshmon pėr kėtė, por nėse ėshtė i vėrtetė, atėherė duket qartė se bėhet fjalė pėr zjarr tė vėrtetė, e nuk ėshtė veē mashtrim nga ana e tij, Allahu e mallkoftė.
  Po, ed-Dani nė el-Fiten (134/2) ka transmetuar nga Esbeg ibėn Nebateh, zinxhiri i tė cilit pėrfundon te Aliju (hadith meukuf), radijallahu anhu: "Kush bie nė bela me zjarrin e tij, le tė lexojė ajetet e fundit tė sures Kehf, ashtuqė zjarri do t'i bėhet i ftohtė dhe shpėtues... atėbotė pėrkrahėsit e tij do tė jenė ata qė e kanė ngrėnė kamatėn – dhjetė me dymbėdhjetė – dhe fėmijtė e zinasė".
  Por, ky Esbegu ėshtė metruk (i braktisur) dhe shumė i dobėt, andaj nuk ėshtė nė rregull tė marrim nė konsideratė hadithin e tij.

 20. #20
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  21-05-2008
  Vendndodhja
  ne nota humori
  Postime
  2,687
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Bashkepunimi i Antikrishtit me Djajte

  16. Nga sprova e tij ėshtė poashtu, t’i thotė dikujt: Ēka thua, nėse unė ta ringjalli babėn tėnd dhe nėnėn tėnde. A do tė dėshmosh se unė jam Zoti yt? Njeriu do tė thotė: Po. Atėherė, dy djaj do tė personifikohen nė formė tė babės dhe nėnės sė tij, dhe do t’i thonė: O biri ynė, shko pas tij, se ėshtė Zoti yt.  Paragrafi 16: Pėr kėtė paragraf ekzistojnė dy hadithe – dėshmi:

  Njė: Hadithi i Esma bint Jezid el-Ensarijje, nga ajo e transmeton Shehėr ibėn Hausheb. Ajo thotė: "Erdhi Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, me disa shokė tė tij, foli pėr dexhallin, dhe aty tha: Para se tė paraqitet dexhalli do tė jenė tre vite, nė njėrin vit qielli do ta ndalė njė tė tretėn e shiut dhe toka njė tė tretėn e bimėve. Nė vitin tjetėr qielli do ta ndalė dy tė tretat e shiut dhe toka dy tė tretat e bimėve. Ndėrsa nė vitin e tretė edhe qielli edhe toka do tė ndalin gjithė ēka kanė pasur, derisa tė shkatėrrohet ēdo pėrtypės dhe thundror.
  Nga sprovat mė tė vėshtira, ėshtė kur t'i drejtohet bedeviut: Nėse unė ta ngjalli devenė tėnde, me gji tė mėdhaja dhe xhungė tė gjata, a do tė besosh se unė jam Zoti yt? Do tė thotė: Po. Atėherė, djajt do tė personifikohen [nė formė tė devesė sė tij, dhe ky do t'i besojė]. Poashtu do t'i thotė dikujt: Nėse unė ta ngjalli babain, vėllain dhe nėnėn, a do tė besosh se unė jam Zoti yt? Tha: Po. Atėherė, djajt do tė personifikohn [nė format e tyre, dhe ky do t'i besojė dexhallit].


  Pastaj: Doli Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, pėr nevojė tė tij, e unė ia afrova ujin pėr abdest. Tė tjerėt filluan me dėnesje dhe e ngritėn zėrin shumė, e Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, u kthye duke e hapur derėn dhe tha: Mehjem? [ishte kjo njė fjalė qė e thonte Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, kur dėshironte tė pyet. Esmaja vazhdoi:] Thash: O i dėrguar i Allahut! Ua trishtove zemrat kur e pėrmende dexhallin. Resulullahu, salallahu alejhi ue selem, tha: [Mos u brengosni] nėse paraqitet duke qenė unė nė mesin tuaj, mjaftoj unė kundėr tij. E nėse vdes, Allahu ėshtė zėvendėsi im pėr ēdo besimtar.
  [Esmaja tha: thash: Atėbotė, a do t'i kemi zemrat ashtu si i kemi sot, o i dėrguar i Allahut? Tha: "Po, ndoshta edhe mė tė mira, por atij do t'i jipen tė gjitha frytet dhe ushqimet e tokės".
  Ajo tha: Pėr Zotin, kur familja ime pėrgatisin brumin pėr bukė, unė nuk mund tė duroj nga uria], e si do tė mbijetojnė njerėzit atėbotė?
  Tha: Do tė mbijetojnė ashtu si mbijetojnė banorėt e qiellit.
  Esmaja tha: O i dėrguar i Allahut! Ne e dijmė se melekėt nuk hanė e as nuk pinė.
  Tha: Mirėpo, ata e lavdėrojnė dhe madhėrojnė Allahun. Lavdėrimi dhe madhėrimi i Allahut do tė jetė ushqim pėr besimtarėt ato ditė. [Kush ishte prezent dhe dėgjoi fjalėt e mia, le t'ia kumtojė atij qė nuk ka qenė kėtu. Dijeni se Allahu ėshtė i plotė, nuk ėshtė i verbėrt, ndėrsa dexhalli ėshtė i verbėrt nė njė sy. Midis syve i shkruan: Kafir, do ta lexojė secili qė di apo nuk di tė shkruajė]".  E transmeton Abdurrezzaku nė "el-Musannef" (11/ 391/ 20821), et-Tajalisi (2/ 217/ 2775), Ahmedi (6/ 453, 453 dhe 455), Hanbel ibėn Is'hak esh-Shejbani nė "el-Fiten" (dorėshkrim 45/ 1-2 dhe 46/1), Ibėn Asakiri nė "et-Tarih" (1/ 616-617), Abdullahu nė "es-Sunne" (141). Ndėrsa pjesėn e fundit me rrugė nga Shehri e transmeton edhe Ebu Amėr ed-Dani nė "el-Fiten" (126/ 1).
  Ibėn Kethiri (1/135) ka thėnė: "Ky sened nuk prishė punė".

  Dy: Hadithi i Xhabirit, i cili kaloi nė faqet 71-73, aty thuhet:

  "Allahu do t'i lejojė atij djaj, qė do t'u flasin njerėzve".
  Vijonnnnnnnnnnn

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •