Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 63 prej 63
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e mujoislam
    Anėtarėsuar
    22-01-2010
    Postime
    246
    Citim Postuar mė parė nga referi_1 Lexo Postimin
    Alejkum selam
    Mujo para se tė vazhdojm dhe tė skjarojmė hadithin nė fjalė pėr nexhdin dhe do tė shiqojmė se si e kan kuptuar ulematė kėtė hadith dhe kush janė ata qė kapen pėr kėtė hadith me qėllim qė ta njollosin davetin e shejh Abduluehhabit r.a.
    Pyetja 1.Pasi ju pranoni katėr mezhebe a don tė thotė kjo se paska katėr tė vėrteta (akide-besime) tė ndryshme ,dhe tregoi ato ndryshime?
    Pyetja 2.Tregoni nėse jeni tė sinqertė ku dallon daveti i shejh Abduluehhabit nga kėto katėr mezhebe?
    Selamun Alejkum

    Qe po te pergjigjna ne keta dy pytje meniher:
    1.Te gjithe keta medh'hebe jane te ndara ne drejtimin e sheriatit ndersa asnjeri nuk eshte ne drejtimin e besimit.
    2.Daveti dallohet ngase ai keta 4 dijetar qe kane qene shume koh para tij i konsideron sikur te jete dhe ai pjesee asaj kohe,pra ai thote;Qe ne mes meje dhe dijetareve te 4 medh'hebeve nuk ka asnje dallim ato kane dhane fetva edhe une jap fetva,pastaj ky thote cdo kush i cili nuk punon ne baze te asaj qe them une e pret denimi nje gje te till nuk e kane bere dijetaret e medhej.
    Selamun Alejkum

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e mujoislam
    Anėtarėsuar
    22-01-2010
    Postime
    246
    Citim Postuar mė parė nga albprofiler Lexo Postimin
    Le te lejojn tash moderatoret qe ateistet dhe pjestaret e tjera feve te bejn ketu tema per islamin se si ka ardh ne trojet tona.

    Ah sa po kam qejf te shoh se si do ti pergjigjeni pyetjeve te tyre dhe si do ti dilni islamit ne mbrojtje duke i lene talibanet te shkruajn ēfare te dojn.
    Ej nuk kemi kohe te mirremi me njerz si ti se ajo thjeshte eshte vec humbje kohe

  3. #63
    Citim Postuar mė parė nga albprofiler Lexo Postimin
    Le te lejojn tash moderatoret qe ateistet dhe pjestaret e tjera feve te bejn ketu tema per islamin se si ka ardh ne trojet tona.

    Ah sa po kam qejf te shoh se si do ti pergjigjeni pyetjeve te tyre dhe si do ti dilni islamit ne mbrojtje duke i lene talibanet te shkruajn ēfare te dojn.
    Ēti bėsh e vėrteta ėshtė e hidhur,pajtohesh ose nuk pajtohesh me realitetin.
    xhamia :
    Jo qe 20 vjet po qe 10 vjet , ateher kishin qen pagan
    Pse ti mendon se shumica e shqiptarėve tani na e kan besimin e drejtė?
    Hiē mos shko ma larg shiqo kėtu nė forum se si debatojnė disa qė i kan me mija postime pėr islam dhe endej nuk e kan kuptuar islamin..
    Edhe mushrikėt e Mekkes nė kohėn e Profetit mendonin se janė musliman (el-hanif-nė fen e Ibrahimit-monoteistė) por pėr fat tė keq Zejd Ibn NUfejli para se ti vjen shpallja Profetit u thonte atyre : ''Ju nuk jeni musliman,por un jam musliman..''
    Dhe grupa e tij i thirrte nė islam tė vėrtetė ato njerėz por daveti i tyre nuk pati sukses,sepse ata u dėshpėruan se mundet tė pėrmirėsojnė diēka nga ata dhe pėr atė ata u tėrhoqėn dhe u mjaftuan vetėm se nė pėrmirėsimin e veteve tė tyre dhe familjareve dhe nė ktė gjendje vdiqėn si musliman.Pastaj Allahu dėrgoj Profetin tonė i cili kishte energji dhe u kacafyt me ta nė ēdo aspekt..
    mujoislam :
    2.Daveti dallohet ngase ai keta 4 dijetar qe kane qene shume koh para tij i konsideron sikur te jete dhe ai pjesee asaj kohe,pra ai thote;Qe ne mes meje dhe dijetareve te 4 medh'hebeve nuk ka asnje dallim ato kane dhane fetva edhe une jap fetva,pastaj ky thote cdo kush i cili nuk punon ne baze te asaj qe them une e pret denimi nje gje te till nuk e kane bere dijetaret e medhej.
    Mujo a na bjen ndonji thėnje tė Abduluehhabit r.a pėr kėtė qė thua ose kėshtu vetėm se shpifni tėrė ditėn.Noramal dhe secili qė din islamin detyrė ėshtė tė mbron nderin dhe dinjitetin e kėtij shejhu tė ndershėm nga shpifjet qė i bėni pa argumente..
    Pastaj a je si sigurėlt se ka vetėm 4 mezhebe?Ke ndonji hadith qė profeti thotė tė ndiqni vetėm kėto katėr mezhebe?Katėrha hulefatė ndoshta por katėr mezhebe??Nė cilin mezheb ishte Profeti savs,Ebu Hanifja,Imam MAliku,Shafiu..etj???
    .................................................. .........
    Shjehul islami Ibn Tejmijje r.a ka thėnė :
    ‘’Kundėrshtimi i ehlu bidatit (inovatorėt,risimtarėt) ĖSHTĖ XHIHAD.Jahja Ibn jahja ka thėnė : ‘’Mbrojtja e sunnetit ėshtė vepėr ma e madhe sesa xhihadi nė rrugė tė Allahut (xhihadi i madh).’’ (Nakdul-matak uel-Kelaam).

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •