Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 154

Tema: Agim Dedej

 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4
  ZINXHIRI  Mashkull I ri njerėzor plot deshira pėr seks dhe dashuri, pėr qėllime serioze, por edhe pėr qėllime kalimtare, tė cilat I ndante sipas meritave tė moralit tė femrave.Nė moshwn 18 vjeēare nė rrugėtim tė nėntėmėbėdhjetave, pas katėr vjet e gjysėm pune efektive, ku qė nga 1985 kishte njė vit e gjysėm qė po e kalonte nė atė sektor ndėrtues ku njė ditė ndodhi zanafilla e njė ngjarjeje qė do ti vėshtirėsonte jetėn ,njė ditė pas pushimit tė orės 10 tė kolektivit tė punės nė proēesin ku po punonin, me ēape tė lehta u drejtua pėr tek kolektivi I vjetėr i punės ku kishte punuar mė parė, nė atė sektor tė perimores , sepse qė larg kishte dalluar moshatarėt me tė cilėt kishte punuar dy vitet e para tė punės efektive.Nė atė grumbull tė mbledhur nga tė gjitha moshat,tė cilėt loznin e qeshnin me fjalė sipas mėndjeve tė tyre, rreth grumbullit tė patateve ,tė cilat I seleksiononin sipas planit tė punės sė marrė, ai takoj shokėt e tij,bisedoj pėr pak ēaste me to dhe papritmas e ndjeu vete krejtėsisht tė vetmuar ,nė moment sytė e tij shkuan drejt njė gruaje mjaft seksuale nė dukjen e saj tė pėrherėshme,ky seksualitet u shfaq kėtė rradhė me erotizmin e tij tė plotė nė qėndrimin e saj tė ulur nė bisht pėrballė tij,duke treguar kofsha e zbuluara deri nė fund tė vėndit ku bashkoheshin .Atė ēast kofshat e saja atė ditė qershori ndezėn dėhirė tė madhe tek I riu pėr tė shijuar seks.Me turp dhe frik se mos dallonin shikimin e tij ai u largua I dehur nga shija qė provoj shikimi.
  .Pas disa ditėsh ai nuk mundi tė mbante atė sekret tė shijes erotike qė provoj, dhe si gjithnjė I tregoj shokut tė tij tė punės,me tė cilin bisedonte pėr kėto ndjenja duke I thėnė se dėshironte tė provonte me atė grua,e cila ishte nėnpunėse dhe e organizuar me parti.Shoku I punės djal I njė funksionari dominant nė ato vėndbanime tė ish fermės kishte qeshur me tė madhe .Pas disa ditėsh ai e kishte ngacmuar pėrsėri tetėmbėdhjetėvjeēarin duke hyrė nė diskutime me tė me qėllim qė I riun tė realizonte dėshirėn e tij, se mos kushedi ajo grua pranonte me tė.Nė tė vėrtetė ajo grua kishte ditė qė kalonte nė orėn e pushimit tė drekės pranė shtėpisė sė tij kur ai ndodhesh gjithmon pėr tė pushuar nė shtėpi,kėtė ajo se kishte bėrė mė parė, ajo rrugė vazhdonte mė tej mes misrit I cili kishte bėrė kalli tė cilėt kishi formuar kokrrat e plota,kėtė mendonte I riu dhe nė tė njėjtėn kohė dėshira e brėndėshme e inkurajonte planin e tij.Shoku I tij I liruar nga shėrbimi ushtarak I jepte kurajo tė riut tė papėrvoj tė vepronte planin e tij.Ashtu u bė po atė ditė I riu I cili s’kishte provuar dashuri tentoj mu nė mes tė misrit, duke kujtuar se ajo grua dėshironte,sepse ajo po e bėnte aq tė mundur kėtė realizim me ndjelljen e saj sa qė tė linte tė kuptoje se dėshironte vetė .I riu e e shfaqi prezencėn e tij afėr saj ėmbėl dhe butė duke e prekur lehtė nė supe, ajo u kthye me egėrsi dhe e frikėsoj tmerrėsisht tė riun me fjalė.Aq shumė u tremb I riu saqė 500 metra e shoqėrojė atė grua duke I kėrkuar tė falur ,ajo grua dėgjonte pa kthyer pėrgjigje,kėto fjalė e shoqėruan atė grua deri nė tė hyrė tė oborrit tė njė shtėpie, ku kalonte ajo rrugė, fill pasi ajo grua u pėrshėndet me njė pjestar tė asaj familjeje I riu u kthye mbrapsh I turpėruar dhe I frikėsuar .Pas 26 vjetėsh kujtonte se kėto kurthe planifikoheshin nga drejtuesit vendorė pėr tė pėrfituar vetė ato,dhe pėr ti dhėnė favor fėmijėve tė tyre,duke eleminuar moshatarėt e tyre me akuza hajdutėsh,imoralėsh e armiqsh,duke prishur prespektivėn e patriotėve tė vėrtetė me vlera sinqerteti tė ndershme, pėr njė rrugė mė tė pėrshtatėshme me kėndėvėshtime tė ndryshme pėr transformime.Njėri nga kėto fatkeq ishte ky 18 vjeēar pėr tė cili atė vit kishin bėrė kėrkesė pėr kandidat pėr nė organizatėn e tyre tė partisė.Sekretari I partisė komuniste tė sektorėve tė punės sė atyre fshatrave njė imoral e qylaxhi,veti kėto qė I karakterizonte tė gjithė drejtuesit e asaj ferme, kishte lidhje me atė grua dashakeqe pėr tė riun poe dhe me njė grua tjetėr qė ushqente hakmarrje pėr familjen e tė riut me tė padrejtė,gjė qė u vėrtetua nė vijimėsinė e jetės, por qė edhe ajo grua me tė shoqin e saj kishin pas njė tjetėr familje tė njė fisi tjetėr, me biografi maft tė keqe pėr politikėn e atėherėshme, e cila ushqente urrejtje tė pakufishme pėr tė riun dhe tėrėsisht familjen e prindėrve tė 18 vjeēarit ,duke treguar mosmirėnjohje tė theksuar pėr ato qė kishte pėrfaqsuar nė tė vėrtetė qė nga gjyshėrit dhe tėrė familja e tė riut ndaj kėsaj familjeje mosmirėnjohėse.Gjatė kėtyre 26 vjetėve kėtė e kishin treguar qartėsisht tė gjithė kėta njerėz.Ky fakt u pėrdor si argument gojor nga kėta njerėz,pėr tė prishur prespektivėn e tė riut,se po tė kishin dashur I riu dėnohej me burg, pėr tė cilin gruaja I kishte thėnė babait tė 18 vjeēarit se po tė kishte dashur e kishte ndėshkuar por nuk kishte dėshiruar.I gjith ky grup bashkėpunonte kudra prindėrve tė familjes sė 18 vjeēarit vėllait tė tij dhe motrave tė tija,duke bėrė aleatė kudo.ku njeri prej tyre dilte haptas pėr tė marrė gjoja hakun e vėllait,i cili nė fejesė I kishte ikur nusja se kishte dashur njė tjetėr,dhe babai I 18 vjeēarit e kishte pėkrahur dashurinė e saj atėher,por qė po atij I kshte bėrė nuse mė tė pėrshtashme qė e kishte dashur atė,dashakeqsia atij njeriu mė pas kishte arritur mė vonė tė vepronte pėr tė prishur kurorėn e sapolidhur tė bashkėshortis tė ēiftit,tė riut me nusen e tij,nė mėnyrė tė hapur dhe direkte.Pė 26 vjet kėto ndikime tė tyre kishin ndjekur njėra tjetrėn dhe I riu dhe tėrė familja e tij me motra e vėlla kishin kaluar jetė tė vėshtirė deri nė ekstreme tė dhimbmshme brėnda familjes por dhe jasht saj.Por edhe ata njerėz tė kėqinj kishin shkatėrruar veten e tyre dhe familjet e tyre me punėt e tyre tė kėqinja qė u Ishin kthyer sipas asaj qė kishin merituar.

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  NENE E NJEREZIMIT  Grua e pare,
  nene e njerezimit,
  vuajtja e burrit te pare,
  te lindi aq te brishte,
  aq te embel,
  si orkide enderrash
  e perjetimeve jetesore,
  te cilat pa ty
  do te kishin fund e krye
  realitete
  me trashegimi te pakuptimta.

  Misioni yt
  vullnet i zotit,
  sprove mbi njerezine,
  duke konfirmuar veten
  si nje i pashoq.  DASHURI


  Dashuri
  ure intelekti
  per dituri e sukses.

  Shprese sa lind
  deri sa vdes.

  Bifke e mbare
  shperthen ēdo fare.

  Zemer kudo
  ku sje s'ekzistojm.

  Mblidhe e hape
  rreze qe smate.
  DASHURI E DASHURIS  Dashurine qe deshiroja
  ma grabiten pa meshire.
  Ndaj humba buzethare
  pa dashuruar me dashuri,
  gjersa gjeta fatin tim
  dashurine e dashuris,
  qe me gjeti ne te fikur
  si kandil i harruar,
  e u ndezem drit me drite
  erresire per te dritesuar.

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  HIKU


  Ēerdhja me zogj mbushur
  gojėt kėrkojn
  natyra e pasur.


  ...


  Qielli i vrenjtur
  lumi i kaltėr
  pulbardha klithi frikshėm.
  ...


  Loti rrjedh pikė
  mallin e kujtesės
  nga qielli po bie shi.

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  HISTORI


  Ne malet e ketij vendi
  kollona te kesaj toke,
  eshte shkruar
  historia populli tim,
  me germat e traditave te tija.  GJUHA IME


  Gjuha ime,
  ti pate Ate
  qe te shquajti trojet
  ne nje simbol te vetem,
  ti pate djem
  qe te mlodhen germat
  nga gjaku i derdhur,
  ti pate niper
  qe gjuhen shkruan,
  ti pate sterniper
  qe te lartesuan.

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  FEMIJEVE TE MI


  Ne lagjen ku rriteni
  me stinet e vitit,
  me pranvera ne shpirt
  e ne zemra drite,
  me deshira ne fjale
  te embla si mjalte,
  me endrra zbukuruar
  ne rrugtimet e jetes suaj,
  ku paqja s'mungon
  luften largon,
  ku rriteni ēdo dite
  me moshatare perreth,
  mes gonxhesh si gonxhe
  secila nga ju ēel.

 6. #86
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  RRUGE TE DRITESUARA  Ne kurthe yjesie
  ndillet imazhi im.

  Trotuareve e parqeve
  udhen e shpetimit
  ne drite te henes
  kerkon,

  une te mbetem
  ai qe jam,
  pa rene
  ēarqeve mekatare.

  Agimit te ri
  kalerimit te dites se re
  qe revanshin
  e oreve te veta ka mare
  gezoj ne jete
  me jeten time
  pas udhezimit
  te zbreitur meshirshem.

 7. #87
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  MOS ME PYESNI  Mos me pyesni
  i ē'kombi jam
  midis kombesh permbi dhe,
  i perkas shqipes me dy krena
  qe valvitet merbi ne,
  me fushe te kuqe te liris
  te krijuar qe ne krijim
  permbi truall te Shqiperis,
  ne te cilin paraqitet puna e jone,
  e pastaj para Zotit te gjithesis
  do te shkojme
  ku do shohim besen e fese qe perfaqsojme.

 8. #88
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  MEKOME


  Shqiponje,
  shqiponje krenare
  rritme ve veti malesh,

  si shperblim te mekimit tend
  te jap gezim plot me shend,

  plot gezim shend e vere
  te me japesh mua nder,

  koken tek ti kur te mbeshtes
  te jeme me nder e te jem me bes.

 9. #89
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  REALITET


  U vesh me vesen e ndjenjes
  realiteti,
  perpara meje shkelqen gjithshka.

  Ajo qe fshihet
  bren si krimb mendafshi.

  Jepet kudo dashuri e dhimbje.

 10. #90
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  SHIJE  Teksa gjurmezoj ne vije ndarjen
  apo vije shkrirjen
  e detit me bregun
  nje sterkale me shkumezon
  puthjen ne buze,
  dhe une shkumezoj
  dallgen e puthjes
  se nje sterkale.

  Nje sterkale

  Natyrisht mjafton nje pikim
  i bardhesuar
  per te kuptuar
  shijen e kalter
  te pafundesis se detit.
  SHPRESE BASHKUAR


  Perballe dageve dimerore
  me pranvere ne zemra
  mberthehemi pas njeri tjetrit

  Kur sterkalat
  hidhen shkembinjve
  shpresat ne buze bashkojme.

  Ashtu si rrezet
  ne qendren
  e xhamit zmadhues.  PERKUJTIM
  Netet zune te bien me heret
  zbresin zogjt e dimrit
  peshperis ne heshtje
  me ndjenja trishtimi.

  Mikesha shkoi
  detit te paane
  me ka lene pas
  kujtime e plage.

  Ndjenjat s'me shuhen
  me rrembejn e'm perflakin
  kur del hene e yje
  seē ma ndezin mallin.

  Ndikimin e tyre
  le ta ndjeje dhe vasha
  mos te me harroje
  se shkova u plaka.

 11. #91
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  TRASHEGIMI


  Njeqind vjet u deshen
  ne nje truall te lindete
  burri.

  Seē u mblodhen burra e gra
  foshnja qan.

  Shkrepetine e njerezit dridhen
  me gezimin qe su prishet.

  Ne mes dimrit trashegimtari rritet
  permbi djep perpelitet.
  SHPRESE


  Thellesive te kujteses
  sonte hena ndjell ankthe,
  misht me rrenqeth.

  Natyra ne ēdo cep te botes
  me afron vdekjen
  kur shresa humb.

  Ne funte jetes
  pas rrahjes
  nga shkopi i kohes,
  amanet ju le gjakun tim.

 12. #92
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  MBREMJE PRANVERORE


  Me teper se nga hija
  erresire e dritesuar,
  nga lulezimi i bardh
  i bajameve te sapoēelura.

  Te gjitha ēelura per mua
  velluar per mua
  ne mrekulli nuserimi
  vello bardhesuar.

  Me teper se nga flladet
  dritherimat e vellove
  ne pulset gjemimtare te reve,

  te zemrave.

  Nuserim mrekullish
  bardhesish velluar.
  PUTHJA E PARE

  Si nje shenje parathenie
  e prologut te mbremjes
  muzgu nxjerr yllin
  dritherues.

  Heshtur
  kaltersia puth bregun
  dhe bregu gjemimshem
  puth kaltersine.

  Ndersa ti
  per te paren here
  me vendos ne buze hetimin
  e buēimes se kalter
  te puthjes se pare.

  Une

  ne buzet e tua ndez
  rrezellimin e magjishem
  te yllit te mbremjes.

 13. #93
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  BLETA  Blete moj,
  rridh mjalte ne gojen e fatit,
  te shijoj nektarin tend,
  thumbin jo
  hidhesine s'e duroj
  dhe vete nuk thumboj
  me dhimbsesh kur sulmon
  le jeten tende,
  shkon...  IDIL


  Ēapkenia leshonte
  gurgullima fjalesh
  plot tnguj,
  u kishte vene pullen postare
  me syte e saj,
  tufa yjesh
  zbukuronin gjoksin tim

  shiu i shplante
  dielli i perthante me ngjyra ylberi,
  parajse ishte
  apo zbrazeti ferri?  DASHURIA IME  S'pyete per dimrin e ftohte
  qe frynte mbi shpatulla
  pergjove dashurine
  ne dite te acarta

  mendje lojtur
  barreve te jetes
  shpresen e dijes
  meshirimin e dites

  pershkendrit dashuria ime
  vetmerisht.
  DESHPERIM  Topth i zjarrte shuk
  ne thellesine tende
  sembon mendimet gjahtare
  dashurine shkretane

  nuseroj pa dhendrrin
  ne perērtje

  u ēmend si u ėmend ai
  kufijve,pertej,
  topth i zjarrte djeg
  s'te le te qete.  AKUARIM


  Akuarium i nderit thyhet,
  pik djers,gjak e lot,
  kurrkush
  s'i mbledh dot

  rigojne e s'reshtin
  perēojne dashuri
  fatet perzi
  nderi nuk blihet ne ankand.

 14. #94
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  LOT


  Pikez loti
  rrezellitur midis vijave
  te pellembes sime.

  Pikerisht aty
  ku rrugetohen
  labirintet e fatit tim

  mesazhe te padeshifruara
  jane dendesuar ne nje pike vese.

  pikez e vogel
  a mos jeti
  vete universi?  PUTHJE FTOHUR


  Horizonti mbyllet.

  Ulur perdja e rende e reve
  ne linjen pa linj
  te linjeputhjes se detit me qiellin.

  Tani

  As det
  as qiell
  vetem detqiell
  qielldet vetem.

  Ne kuoten e mbyllur
  te horizontit te larget,
  perdja e rende e reve
  si te ishte
  perde e nje drame gri
  rene pas nje ashti te rrenqethshem
  pe dritheron.

  Qielldet
  Detqiell.
  Gjithsesi ne puthje ndare.  SHI VEROR


  I embli shi
  deshperim tek une percjell.

  Stine mysafire,stoli e natyres
  syte me mbush me lot.

  Bie shi,bie shi
  rrjedhe e rrembyeshme plot freski
  dashuri per ty me zgjon.

  Por fati me trashegon
  me rrjedhe te percaktuar,
  plot senc ngacmues.

 15. #95
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  ...


  Ej,
  zemrimi yt
  nuk esht
  vrull me rrobe te bardh
  plot ndriēim.

  Eshte vrull
  me rrobe te zez
  pa ndikim.

 16. #96
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  VUAJTJE  Zemerimi yt eshte zemerim vjeshte,
  me kujtime te hedhura andej kendej,
  me belbezime kuturu,
  me zera jehone that
  si ere e saj.

  Shtrohen poshte si gjethe te mplakura
  me magji madheshtore,
  se dashurise ju dorezove.

  Edi mire se ē'ke humbur
  krenarine jeteshkurter.

  Megjithese dimer do te kete per ty
  gjithmone dashuri do te kesh ne sy.

 17. #97
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  I LINDUR ME NDJENJE
  PAFAJSIE


  I lindur me ndjenjen e pafajsis
  ndjenja jote eshte e gjalle.

  Trysnia e prestigjozve
  tokmak mbi koke te ra.

  Arsyesja te mjere ste le te jesh
  se profeti i fundit te mesoj te reflektosh.

  Njeri duke shikuar vizionin tend
  mbajte pesh te rende mbi shpatulla,
  ne fytyren tende te re u skaliten te rrahura.

 18. #98
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  RRENIM I NJE DASHURIE  Nje ekuiliber njerezor
  plot dashuri,
  u kthye ne ēoroditje
  te imponueshme ,
  me nisme shkaqesh mistike,
  per te s'ekzistuan me
  thurje fjalesh lavderie.  PERSEKUTIM DASHURIE


  Nje dashuri e neperkembur
  mes agjitaturash pa rrjedh,
  e nemur me perrocka perbuzjeje,
  e nenshtruar si kenete pa burime respskti.
  Biskeroj te lulezoj brenda saj,
  lindi e jetoj grackave
  me doren e shtrire si ikon
  veshur me rrecka fjalesh,
  nenshtruar fatit te mbrapshte.  SHORTE HISTORISH  Te kam prane femijeria ime
  ne syte e ēdo femije qe shoh,

  dihatja e persekutimit tend
  nen trysnine e te rriturve
  per arsye te gjithshkaje
  te prapambetur,
  me mjegullon falshem
  peshen e veteve mbi shpatulla.

  Veteshpreh keqardhje
  ndaj se kaluares historike.

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Anėtarėsuar
  29-09-2012
  Postime
  1,424

  Pėr: Agim Dedej

  Z.Dedaj, lexova disa Poezi nga Ju dhe i vleresoj shume....Ju kishit pasur cfare t'i thoni lexuesit, ndaj jeni ulur dhe keni shkruar...po perfundoj kete koment te shkurter dhe te sinqerte , duke ju uruar juve me gjithe zemer per shtigje te reja...suksese!
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Shkenca pėr postimin:

  AGIMDEDEJ (11-08-2017)

 21. #100
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-12-2009
  Postime
  181
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Agim Dedej

  Fleminderit,shtigjet e reja qofshin me hajer,ju uroj paq e begati ku do qe te jeni.Faleminderit.

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •