Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 28

Tema: Olen Ēezari

 1. #1

  Olen Ēezari

  Violinisti ka ardhur nė Tiranė pėr Festivalin e 48-tė tė Kėngės nė RTSH, i ftuar nė juri. Sonte, nė mbrėmjen e fundit ai interpreton pėr publikun njė pjesė dance, kombinuar me muzikė klasike dhe folk shqiptar. Duket i tėrhequr pas tingujve tė traditės, gjė qė e evidenton edhe nė krijimet muzikore tė kėtij festivali. Nga 18 kėngėt e kėnduara nga tė rinjtė nė natėn e dytė, 5 i cilėson "tė mrekullueshme". Diku vlerėson zėrin, tek njė tjetėr tekstin, apo muzikėn. "Kėnga mė e bukur ėshtė ajo qė tė vjen nė njė moment, jo ajo qė ti konstrukton. Vetėm se nuk vjen pėrditė ai moment. Unė besoj se nė kėtė festival ka dy-tri kėngė qė kanė ardhur kėshtu nga qielli", pohon Ēezari.
  Ėshtė larguar nga Shqipėria 13 vjeē pėr nė Itali, ku vazhdoi studimet nė Konservatorin "Santa Cecilia" tė Romės, qė e pėrfundoi nė moshėn 17-vjeēare. Mė pas njė vit studim nė Austri, nė Konservatorin "Mozarteum". Pas Austrisė, largohet pėr nė Amerikė me njė tjetėr bursė. I ngopur me formim muzikor klasik, ai fillon tė shkojė pas rrymave tė tjera muzikore popit, rrokut, jazz-it.

  "Me Bob Dylanin kemi qenė nė njė koncert nė Bolonjė, para Papa Gjon Palit II. Unė njihja mirė tė birin e tij, Jakob Dylanin. Ishte njė pėrvojė shumė interesante", kujton nė kėtė bisedė Ēezari.
  Bashkėpunimet mė me rėndėsi ngelen brenda Italisė, vendi ku jeton prej 20 vjetėsh dhe "qė i ka hapur dyer nė njė moment kur Shqipėria nuk i hapte", me kėngėtarėt Lucio Dalla, Sergio Cammariero, Enrico Giaretta, dhe bashkėpunimin me Simone Cristicchi-n nė aranxhimin e kėngės "Ti regaleró una rosa" nė Sanremo 2007.
  Nė vijim ai flet pėr gjysmėn italiane tė violinistit shqiptar dhe joshjet e reja drejt muzikės.

  Olen, ēfarė mendimi ke pėr nivelin muzikor tė tė rinjve?

  Nga 18 kėngė tė natės sė mbrėmshme, 5 prej tyre ishin tė mrekullueshme. Kishte kėngėtarė tė mirė qė hynė tek 5 tė pėrzgjedhurit, por ngelėn aty. Juria duhet tė zgjidhte vetėm 2 kėngė. Pėr mendimin tim, kėnga fituese ishte super.

  Po pėr rrymat qė ata preferojnė?

  Mė pėlqen ajo ndjeshmėri qė ėshtė pėrhapur kėtu nė Shqipėri. Ėshtė normale qė njerėzit tė shohin dhe tė dėgjojnė se ēfarė bėn edhe muzika botėrore. Unė ndjeva kėtė. Mė nė fund ėshtė hapur horizonti komplet. Nė Itali kjo nuk ndodh sepse atje janė tė lokalizuar nė popin italian dhe atė e kanė eksportuar nė tė gjithė botėn. Muzika latine, gjithė Amerika e Jugut pėr shembull, bazohet nė popin italian.
  Nė kėtė festival unė ndjeva njė lloj kėrkimi tė rafinuar tė motiveve etnike. Kishte shumė influencė elektronike nė festival. Nuk e di nėse kjo ėshtė moda e momentit nė Shqipėri, apo ėshtė njė referencė e lidhur me Festivalin Evropian. Nė kėtė festival shumė gjėra janė elektronike. Nuk e di se pėr ēfarė motivi, por vlerėsimi ėshtė i mirė.

  Nga pėrvoja jote, a duhet tė nisė qysh herėt qasja me muzikėn?


  Secili afrohet me muzikėn kur tė ketė mundėsi. Normale qė sa mė pėrpara tė fillosh, aq mė mirė ėshtė. Ėshtė si gjuha e huaj.
  Qė i vogėl u ushtrova me muzikėn klasike dhe vazhdova kėrkimin deri nė majėn e Everestit nė muzikėn klasike. Kur mbaroi repertori, atėherė thashė: "Po tani ēfarė do tė bėhet?". Aty filloi kėrkimi pėr muzikėn e lehtė, pėr muzikėn etnike, pėr muzikėn e botės. Nė kėto momente, jam duke punuar pėr diskun tim, qė ėshtė 80 pėr qind gati i mbaruar. Ideja e kėtij disku ėshtė njė udhėtim nėpėr muzikėn e botės, qė fillon nga Argjentina dhe mbaron nė Australi. Kam bėrė njė kėrkim kulturor pėr tingujt, instrumentet muzikore, mėnyrėn e interpretimit, kėngėt e kėtyre vendeve.

  Kohėt e fundit je shprehur nė njė media qė ndjen nevojėn e kthimit nė Shqipėri?

  Jo, nuk kam nevojė. Kam dėshirė. Kam dėshirė tė sjell pėr publikun muzikėn qė bėj. Por, jo pėr publikun elitar shqiptar, qė paguan lekėt pėr Teatrin e Operės, Pallatin e Kongreseve. Mendoj qė muzika u pėrket tė gjithėve, kėshtu qė duhet tė jepet mundėsia qė ajo tė hyjė nė veshin e tė gjithėve.
  Deri tani kam qenė nė 60 vende dhe kam pasur fatin tė bėj njė tur botėror me kėngėtarin Lucio Dalla. Gjatė 2 orėve tė koncertit tė tij, kisha njė bllok tė timin, 10 min, ku bėja njė miks improvizimi me muzikėn klasike mė tė njohur dhe me momentet virtuoze solistike. Ishte momenti im. Ky turne zgjati njė vit e gjysmė.

  Ēfarė tė kthen?

  Ky ėshtė vendi im. Flitet gjuha ime. Kthehem kėtu pėr shumė motive. Kam shtėpinė time, njerėzit e mi, tokėn time.

  Nė Itali tė kanė quajtur "Paganini i ri". Pėrse?

  Ndodhi pėr njė sekuencė ngjarjesh. E para sepse fitova konkurs "Foyer des Artistes" dhe mora medalje tė artė pėr ekzekutimin e "Kapriēove" (Caprices) tė Paganinit. Pas konkursit, pata njė kontakt me Pippo Baudo-n, pėr konkursin me muzikantėt televizivė italianė. Natėn e fundit ata donin qė unė tė ekzekutoja njė pjesė tjetėr, nė mėnyrė qė tė skualifikohesha sepse po tė fitoja unė, bllokohej programi. Aty ndodhi njė "gurgule", sepse unė nuk doja ta interpretoja pjesėn qė mė dhanė. Bėra pjesėn qė doja, "Capricion e 24-tė". Fitova dhe u bllokua programi. Tė nesėrmen, gazetat e Italisė e publikuan tė gjitha kėtė fakt.

  Kė ke tė dashur nga kompozitorėt?

  Ka njė pjesė qė mė pėlqen shumė, qė as nuk ėshtė e konsideruar muzikė klasike, por ėshtė e kompozuar me njė ēelės komplet klasik. Muzika e filmit "Scindler's List" e krijuar nga John Williams. Janė tė shumtė kompozitorėt qė mė tėrheqin: Beethoven, Mozart, Mendelssohn, Paganini, Tchaikovsky.

  Ēfarė marrėdhėnie ke me violinėn?

  Pėrpara vjen violina, pastaj fidanzata (E dashura).

  Nė galerinė tuaj tė trofeve rrinė bashkė ēmimi "Rodolfo Lipizer", "Mozart" nė Austri, ai "Foyer des Artistes". Cili ėshtė mė domethėnėsi?

  Mė i bukuri ishte ai qė mora nė Shqipėri mė 1989, si "Artisti mė i mirė". Ai mė ka ngelur nė mendje. Ndoshta gjėrat qė ke bėrė nė shtėpinė tėnde tė pėlqejnė mė tepėr sesa ato qė ke bėrė nė shtėpitė e tė tjerėve. Megjithėse tani Italia ėshtė shtėpia ime.

  Jashtė Italisė ke pasur bashkėpunime me kėngėtarėt e rrokut, Lenny Cravitz dhe legjendėn Bob Dylan. Ēfarė mund tė na pėrmendėsh prej tyre?

  Me Kravitzin jo. Ai mė kėrkoi tė isha tek disku i tij i parė. Nė atė kohė, kisha njė grup tė timin klasik, u ktheva nė Evropė dhe nuk e bėra.

  Po me Dylanin?

  Me Dylanin kemi qenė nė njė koncert nė Bolonjė, pėr Papa Gjon Palin II. Unė njihja mirė tė birin e tij, Jakob Dylanin. Kemi bėrė disa prova me instrumente para koncertit. Ishte njė pėrvojė shumė interesante.

  Nė Itali cili ka qenė mė i rėndėsishmi?

  Pėr mua, bashkėpunimi mė i rėndėsishėm ėshtė me Lucio Dalla. Nė njė farė mėnyre, i vodha zanatin. Ai mė mėsoi sesi bėhen disqet, sesi punohet kėnga, sesi trajtohet kėnga, si shqyrtohet njė harmoni, njė tekst, mėnyrat e kompozimit.

  Mė jetėgjati ka qenė ėshtė me Cammarieren, apo jo?

  Pėr mendimin tim Sergio Cammariere ėshtė artisti mė i fortė qė ka Italia nė kėto momente, pianist. Jemi shumė miq dhe unė bllokoj gjėrat e mia vetėm tė shkoj nė koncert me tė. Ėshtė bashkėpunimi mė i gjatė qė kam pasur deri mė sot, 15 vjet.

  Jetojnė nė paqe klasikja me rrymat e tjera tek ty?

  Po. Pa asnjė lloj problemi.

  Ēfarė do tė interpretoni pėr publikun nesėr?


  Njė pjesė dance, improvizim me shije klasike, pak shqiptare dhe efekte.

  Jorida Pasku - Shekulli
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 2. #2
  Eshte gje e bukur kur degjon artiste te tille, per me teper kur ata jane shqiptar.

  http://www.olencesari.com
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  KRENARI !


 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Interviste - 2011


 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Artiste te medhenj !!!


 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  MAGJI - Live Concert in Rome Italy at the auditorium "Parco della Musica".


 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  " DUARTROKITJE "- I ftuar ne emisionin e Adi Krastes, 2014.


 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Pjesa e dyte...


 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  2015 - Pallati I Kongreseve


 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari


 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Virtuozi durrsak I violines sjell nje tjeter koncert recital per 2 mbremje rrjesht, sot e neser, ne Pallatin e Kongreseve .
  Me fat ata qe do e ndjekin ne salle !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 19-04-2017 mė 10:33

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Serisht bashke ne skene.... Inva e ftuar speciale e koncertit te Olenit. Suksese !


 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Oleni, Paganini shqiptar

  Sukses i jashtėzakonshėm i Olen Ēezarit nė Tiranė. Ndizet Pallati i Kongreseve nga talenti shqiptar me famė ndėrkombėtare qė ka prekur majat mė tė larta tė klasifikimeve botėrore

  Nga Arlinda Canaj - Konica.al

  Olen Ēezari nuk ėshtė vetėm njė virtuoz nė violinė, por njė mjeshtėr i vėrtetė plot stil dhe sharm. Violina nėn gishtat e tij tė udhėton nė vende magjepsėse, nė zgripe emocionesh dhe valė magnetike qė tė fluturojnė tjetėrkund. E ka ndezur dje Pallatin e Kongreseve nė udhėtim drejt paradizit tė tingujve. I tejmbushur me spektatorė qė kanė dėgjuar pėr famėn e kėtij violinisti magjik, i ngjashėm nė shumė tipare me Mozartin e Paganinin.  Oleni pėr dy orė mbajti frymėn e shqiptarėve. 40 kėngė tė pėrcjella nėn gishtat qė lėvrinin telat e violinės sė tij dhe orkestrės Clandestine e  kanė ēuar spektatorin nė njė dimension yjesh. Dhe pėr t’i sjellė ngjyrė kombėtare koncertit tė tij qė pėrmban brane nga e gjithė bota, Oleni ka interpretuar dhe dy kėngė tė njohura shqiptare. Pjesėmarrja e sopranos Inva Mula nė koncert, nuk ishte gjė tjetėr veēse konfirmim qė talentet shqiptare nė fushėn e muzikės po konkurrojnė denjėsisht nė artin botėror. Diva e muzikės operistike interpretoi disa arie popullore. Tė ftuar nderi ishin dhe artistė ndėrkombėtarė si Carlos Paz dhe Lavinia Marcusi. Gjatė koncertit,  Oleni dha dhe mesazhin e tij qė kėtė radhė kishte tė bėnte me kontributin qė ka dhėnė populli shqiptar ndaj hebrenjve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

  Kush ėshtė Olen Ēezari?

  I lindur nė Durrės, nė moshėn 3- vjeēare do tė fillonte studimin e violinės me tė ėmėn, e cila ishte muzikante. I quajtur “fėmijė gjeni” pėr cilėsitė e larta interpretuese,  interpreton pėr herė tė parė nė moshėn 5- vjeēare para publikut dhe nė moshėn 7- vjeēare jep koncertin e parė nė teatrin mė tė rėndėsishėm tė Durrėsit. Nė moshėn 13- vjeēare diplomohet shkėlqyeshėm pranė Insitutit tė Arteve nė Tiranė  dhe po tė njėjtin vit fiton medaljen e arit si Instrumentisti mė i Mirė Shqiptar.

  Nė vitin 1989 shkon nė Itali, falė njė burse studimi dhe fillon menjėherė njė aktivitet koncertor intensiv nė sallat e famshme italiane mes tė cilave Pallati Barberini dhe Akademia e Francės nė Romė, me koncerte pėr violinė tė shumė kompozitorėve mes tė cilėve: Wieniawski, Sibelius, Glasunov, Tchaikovsky, Bach e Mendelssohn. Nė moshėn 14- vjeēare surprizon publikun duke interpretuar nė perfeksion “24 Kapriēot” e Paganinit, vėshtirėsia e tė cilave ėshtė e madhe dhe qė pėrbėjnė njė sfidė pėr ēdo virtuoz nė violinė.

  Nė moshėn 15 -vjeēare fiton ēmimin “Rodolfo Lipizer”, nė njė prej konkurseve ndėrkombėtare pėr violinistė klasikė. Nė moshėn 17- vjeēare diplomohet nė konservatorin e S. Secilia nė Romė me pikėt maksimale, duke u bėrė kėshtu violinisti i parė i kėsaj moshe nė historinė e konservatorit roman.

  Nė vitin 1992 fiton “Ēmimin Mozart” duke hyrė  me tė drejtė nė “Mozarteum“ tė Salisburgut, ku nėn udhėheqjen e mjeshtrit italo-amerikan, Ruggiero Riēi, mentori i tij i vėrtetė, koleksionion njė sėrė ēmimesh nė tė gjitha konkurset ku merr pjesė, siē ishte ēmimi ndėrkombėtar “FOYER DES ARTISTES” – pėr interpretimin e veprave tė Paganinit.

  Ftohet pėr tė luajtur me violinė nė shumė teatro tė Evropės nga ku fiton njė sukses tė jashtėzakonshėm tek publiku dhe njėkohėsisht dhe nga kritika, deri nė koncertin e jashtėzakonshėm “Salzburg Landestheater”  ku mjeshtri Ruggiero Riēi  ka nderin t’i japė tė luajė me Stradivarin e tij  tė ēmuar. Mbaron eksperiencėn e tij austriake vetėm nė njė vit, nė vend tė katėr tė kėrkuarat, dhe kjo ėshtė diploma e tretė, shkėlqyeshėm.

  Nė vitin 1993 transferohet nė SHBA, nė Detroit, ku pėr njė vit vazhdon aktivitetin e tij si solist koncertor klasik nė teatro tė mėdhenj si ”Masonic Temple Theatre”, Detroit, “Silk Road Theatre”  Chicago. Mė 1994 transferohet nė New York ku fillon tė eksplorojė tė gjitha llojet muzikore nga  jazz nė black music, nga soul nė rap, nė country  dhe vendet e tij tė referimit bėhen “Tabac Cafč” dhe “Time Cafč” ku tė gjitha netėt interpreton me artistėt mė tė njohur si Maroon 5, Lenny Kravitz e Sheryl Crow. Takimi me kėta muzikantė amplifikon horizontet e tij muzikore dhe zbulon se ai ėshtė i tėrhequr nga muzika pop dhe ajo bashkėkohore. Nė New York bashkėpunon me Danny Elfman, dhe kompozitorin e muzikės sė filmave, Tim Burton.

  Nė vitin 1996 kthehet nė Romė dhe “Lokali” ėshtė pika e takimit ku tė gjithė muzikantėt e rinj tė “shkollės romane”, bėhen dhe pėr tė njė pikė referimi pėr koncertet live. Nė tė njėjtėn periudhė krijon “Liebhaber Konzert Trio” me Giuseppe Pistone (chitarra) dhe Alessandra D’Andrea (flauto traverso). Me ta niset pėr njė turne evropian pėr dy vjet, me njė koncert qė pėrmban vepra tė  Mozart, Rossini, Haydn, Debussy e Piazzolla qė vijnė komplet tė riadaptuara dhe riarranxhuara. Trioja ftohet tė luajė edhe nė festivalin e 40-tė tė Spoletos. Nė kėtė periudhė ka bashkėpunime me grupe tė ndryshme tė muzikės etnike dhe popullore.

  Nė vitin 1997 fillon njė bashkėpunim qė do tė zgjasė tre vjet me Franko Califano. Mė 1998 takon njė prej artistėve mė tė mėdhenj tė muzikės italiane: Luēio Dalla, me tė cilin niset pėr njė tur botėror qė do ta ēojė nė teatrot mė prestigjioze tė botės, deri nė koncertin pėrpara Papa Giovani Paolo II, me rastin e njė kongresi Eukaristik. Gjatė kėtij rasti ka nderin tė interpretojė edhe me dy legjendat tė muzikės, Bob Dylan dhe pianistit xhaz Michel Petruēiani. Nė 2001-in pėr njė vit do tė jetė nė turne me Ana Oksėn dhe aty takon  Simone Cristiēhi, me tė cilin fillon njė bashkėpunim live. Njė nga bashkėpunimet e tij mė tė frytshme qė vazhdon prej pesėmbėdhjetė vitesh  ėshtė ai me njė prej artistėve mė interesantė tė panoramės muzikore italiane, me Sergio Cammariere.

  Nė 2004-n formon “Olen Art” njė etiketė diskografike tė pavarur. Prodhon kėngėn “E gjithė jeta nė njė moment” qė bashkė me titullin “Back in Town” ėshtė kėnduar nga kanadezi  Matt Dusk, duke arritur vendet e para nė klasifikimet ndėrkombėtare.
  Nė maj tė kėtij viti merr pjesė nė Koncertin e 1 Majit nė Romė dhe ftohet prej njė prej zėrave mė tė rėndėsishme tė kėngės shqiptare, Juliana Pasha, si njė yll nė Festivalin Evropian tė mbajtur nė Oslo.

  Ėshtė shumė i madh pasioni i Olen Ēezarit pėr kinemanė. Ai do tė shkruajė dhe prodhojė me Sergio Cammariere muzikėn e filmit tė shkurtėr  “Non finisce qui” me regji tė di Maria Sole Tognazzi. Do tė vazhdojė mė pas me dokumentarin e Francesco Cabras e Alberto Molinari (Ganga Film) “Mattia Preti, il pennello e la spada” filmin “L’italiano” tė Ennio De Dominicis. Vė firmėn nė kolonėn zanore tė metrazhit tė mesėm “Diamonds, bullets and fate”, fitues i Gold Grand Jury Award nė Houston Texas Film Festival.

  Nė vitin 2006 do tė marrė pjesė nė realizmin muzikor tė filmit dokumentar “The Big Question”xhiruar nga Cabras e Molinari pas kuintave tė filmit  “The Passion” tė Mel Gibson, i seleksionuar nga “American Film Institute Festival” dhe shfaqur nė sallat kinematografike amerikane.

  Nė nėntor tė 2010-s del albumi i tij “UNEXPECTED“ (Olen Art),  qė pozicionohet menjėherė nė vendin e parė  tė klasifikimit tė shitjeve i-Tunes.

  “Ideja e kėtij disku mė lindi gushtin e shkuar, kur sė bashku me artistė tė tjerė, mora pjesė nė njė trio nė shfaqjen “Campi Sonori” tė Aquilės. Isha shumė i emocionuar, e dija qė do tė dhuroja muzikėn time njė publiku krejt ndryshe nga ai qė isha mėsuar. Ishin persona tė goditur nga njė tragjedi natyrore dhe njė dhimbje e vėshtirė pėr tu imagjinuar. Dhe kėtė gjė e vura re pas pjesėve tė para kur shumė prej spektatorėve kėrcenin dhe ndiqnin ritmin, sikur muzika i ēonte nė vende tė tjera. Kėshtu u ngritėn njė kor zėrash qė mė sugjeronin vende tė largėta dhe fillova kėshtu njė udhėtim rreth botės, nė tė katėr kontinentet. E di prej kohėsh qė muzika mund tė bashkojė duke krijuar emocione tė thella. Dhe kjo gjė mė ndodhi atė mbrėmje dhe nuk mund ta harroj”.

  Dhe kėshtu do tė lindte “UNEXPECTED” albumi i parė i tij si solist qė pėrmban nėntė klasikė tė mėdhenj dhe katėr tė panjohur. Ai ėshtė njė pėrshkrim muzikor qė tė emocionon dhe tė mrekullon, njė mbledhje tingujsh, zėrash dhe ngjyrash qė sjellin vende tė largėta. Njė udhėtim nė telat e violinės qė prek kordat mė tė thella tė shpirtit.

  Nga dalja e albumit tė tij, Olen Ēezari dhe banda e tij ndėrkombėtare Clandestine Orchestra ka vazhduar tė ēojė nė xhiro evropiane koncertet e tij live, duke u prezantuar nė shumė vende si nė Itali, Francė, Greqi, Shqipėri, Turqi, Slloveni por dhe nė Meksikė, Kubė dhe SHBA. Videoja e kėngės “Anema e core“ me Sergio Cammariere e Lucio Dalla, legjendė e muzikės italiane qė ka kėnduar kėtė pjesė nė albumin e Olenit, ėshtė kthyer nė kult. Ka hyrė nė histori koncerti i tij nė Paris nė teatrin  “Le Palace”. Michel Hazanavicius shkruan njė artikull tė gjatė pėr violinistin nė gazetėn  Le Express.
  Gjatė promovimit tė “Unexpected” nėpėr Evropė ai shkon nė Turqi, vend ku pjesa  “Dervish”  pėrfaqėsohet si njė udhėtim muzikor i albumit. Gazetat dhe televizionet turke e presin nxehtėsisht.

  Ndėrkohė Komuniteti Evropian e bėn anėtar tė klubit EU dhe i beson organizimin e njė turi promocional tė Komunitetit Evropian nė Shqipėri ku luan nė tė gjitha nė sheshet mė tė rėndėsishme tė bregdetit shqiptar. Qeveria italiane e dėrgon nė Meksikė pėr tė pėrfaqėsuar ekselencėn italiane. Ai ka qenė i pranishėm dhe nė 100- vjetorin e Pavarėsisė nė Tiranė,  ku interpreton para pushtetarėve sė bashku me sopranon Inva Mula.

  Aktualisht vazhdon tė ēojė shfaqjen e tij nėpėr botė me njė sukses tė padiskutueshėm.

  http://konica.al/2017/04/oleni-paganini-shqiptar/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-06-2017 mė 10:30

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari


 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Pas Tiranes Oleni prek me performancat e tij magjike edhe Prishtinen duke iu bashkangjitur Alban Skenderajt ne koncertin e tij te para pak diteve.

  Ne pritje per t'i pare te dy koncertet ne TV ose te regjistruara.


  Me fat publiku qe ndjek keto magji live nga skenat ku virtuozet interpretojne !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 04-06-2017 mė 10:40

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  Olen Cezari magjeps me violinėn e tij, nė statujėn e famshme nė Rio de Zhaneiro

  Artisti shqiptar i njohur ndėrkombėtarisht Olen Cesari ka publikuar projektin mė tė ri muzikor tė cilin e ka xhiruar nė statujėn e “Krishtit” nė Rio De Zhanjero, Brazil. Ai prej kohėsh tashmė ka lajmėruar ardhjen nė jetė tė kėsaj videoje, ndėrkohė qė vetė ka qėndruar njė muaj nė Brazil. Nėn titullin “Dashuria e pastėr” violinisti virtuoz pėrpiqet tė sjellė njė panoramė tė njė ‘dhome’ tė vogėl qė ne kemi harruar se ekzistonte. Kjo ėshtė hera e parė qė njė artist shqiptar realizon njė projekt tė kėtyre pėrmasave. Nė skenat e video-klipit shfaqen pamjet se si pėrcillet dashuria e njė nėne pėr fėmijėn e saj qė e ndjek atė, duke eksploruar botėn hap pas hapi dhe ditė pas dite.

  http://www.javanews.al/video-olen-ce...o-de-zhaneiro/ 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  VIRTUOZI I VIOLINES SHQIPTARE


 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  https://www.youtube.com/watch?v=77NSkrV7WkM

  Olen Ēezari - Xing me Ermalin, Prill 2019.

 19. #19

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pėr: Olen Ēezari

  https://www.youtube.com/watch?v=Gi3qMqi2vNA

  Ftesė nė 5 - Ēesari i violinės dhe fėmijėria e tij pa lodra

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •