Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 170
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Brunilda Boēova

  Krijimet mė poshtė janė shkėputur nga libri "Marsi i zbutur nga vetėtimat"


  Mes dy shpirtrave


  Pėrtypur nė ujėra tė mėngjesta…,zgjohem kaltėrsive,
  …,dhe vesa qė mė bie qerpikėve, kėputet copėzave tė lotit,
  Prehėrit shtrin ijet e ndjen lodhjen e brishtė tė mėngjesit.
  Ikur nė lundrime tė klithėta valėsh, krruset kristali i fundit,
  Mbytet si hėnė e vakėt mes reve gri syri i tharė i mallit,
  E mbetet mes dy shpirtrave tė gurtė njė kristal qė tė verbon si dritė qiriri.  Buzėqeshja e thinjur


  E ndjeva tė mė ikte buzėqeshja, si shi i rrėmbyer,
  Nė pritjen e hidhėt u nda mallgrisuri nė malle,
  Ia ndjeva rrahjen e krahėve prag-degėve tė selvisė…,
  Gjetheve tė saj regjeshin rrezet e njė agimi tė lodhur.
  Iku…,me mėritė e harruara nė sundukun e vjetėr,
  Nė pritje, thinja e parė theu heshtjen e lodhur nė zarf .  Tik-takeve tė njė nate


  Tani dherazi njė pėlhurė e lehtė kafshohet me retė motake,
  Duke u nisur pėr larg, tretet fjala dimėrake, si rrezja nėn vesė,
  Kėputet njė heshtje e pėrplaset buzėve qė dridhen prej lotėve.
  Kam ikur…,jam ndarė…,dhe heshtja hap pas hapi ndjek hapa,
  Marroset nė vėshtrimet e qiell-kaltrit, syri qė lidh mendime…,
  Tė lėrė nėn letrėn e bardhė firmė shpirtrash tė ndarė, qė dikur...,
  …,dikur preknin tik-taket e vona tė natės, mbuluar nga yjėsia.  Rrudhave tė poezisė


  Marrosur deri nė dhembje, shket si lot marsi ora e pritjes,
  Rrėzė ftoit dimėrak shfletos fletė libri njė dorė-thinjur poeti,
  Me kohėn nis e troket, koha e njė tjetėr jete, nė dritėz-jetėn jetė.
  Kafshon hijet e mpita, vetmia e shkruar mbi kurriz tė viteve,
  Dhe rrudhave qė koha i ka urtėsuar, fle dita e pafundme e poezisė.  Nuk tė pashė nė ikje


  Nuk tė pashė nė ikje…,ti ike i pari si klithmė dallgėsh,
  Dhe mbylle fund-harkut tė qėnit i pasur me gėnjeshtėr.
  Nuk tė pashė nė ikje…,frika tė kishte mbėrthyer me kohėn,
  Fleta e bardhė nė dorėn tėnde, s’kishte mė hije-mallesh,
  Pėrtej tė qėnit veht-vetja, dhe ata qė njihje nise ti gėnjeje,
  Nise tė bėje lojėn e tė kėrkuarit…,si atėherė, dikur…,
  Nuk tė pashė nė ikje…,ti ike si gėnjeshtra e verbuar nga hijet.  Natė mes gjėmimave


  Natėn e preka heshtur nė pragun e dritares lotmbuluar,
  S’kishte yje murrėmėsia e qiellit tė vonė,
  Hėna e mbetur gjysėm zhveshur, meditonte thellė.
  Nata dukej se kishte ardhur dehur kėtė mbrėmje,
  Kafshuar nė eshtėr…,nxirė prej gjėmimave.
  Ja mbulova pa fjalė lotėt qė i binin me ngashėrima !  Diku…,kujtime tė harruara


  Diku, harruar si udhėtim i largėt qė kthehet memories,
  Diku, pret pėr vite me radhė njė sy i tharė,
  Tharė nga loti e mbėrthyer prej natės qė lidhet pas yjesh,
  Tik-taku i lodhur nėn qelq, thyen heshtjen e vrarė qė vret,
  Ndahet nė thėrrime loti i ngrirė nėn strehėz qerpikėsh,
  Tė nis e hedh radhė kujtime qė s’do tė ishin kthyer kurrė !  S’ma hidhėron vargun


  Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, s’ma hidhėron vargun e brishtė,
  E mėngjesi pendė-varur nga ngricat e para qesh nė sytė e mi.
  Mbetet metaforė e trembur dimri, njė dritėz e largėt malli,
  Kafshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !
  Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, ngatėrrohet
  si lotėt e marsit nė lulet e kumbullės,
  Merr si i trembur zvarranikė akullnajash qė pikė-pikė grryejnė gurit,
  Mėritė e ditės kėputen nė hijet e rrenėta tė njė dielli dimėrak !  Kėshtjellat e rreme tė mallit !


  Mė shtrydhet nė qeskė tė lotit, ai lot qė dhimbet pėr tek ty,
  Kėputur fle heshtja qė gjumė s’ka vėnė, friguar qė me kohėn.
  Ti merr pėrdore ah-et qė shpirtit rrahin si kėmbana shekullore,
  …,dhe hija e mendimit tė shkėputet, si vetėtima qė kriset qiellit,
  …,ēahet nė akullnajat e mallit dhembja qė si dėgjohet britma.
  Aty nisin e pėrfundojnė tė parat e tė fundit kėshtjella tė rreme, bregut.
  Mė shtrydhet e shtrembet ai vėshtrim, lodhur si rrezja e parė e marsit !  Pritje e vrazhdė

  Mė le prerė, me atė vrazhdėsi qė shtroi pritja, tastjerės memece,
  Ikja mbėrthente zaje tė rrudhura nė bregun e thellė tė memories.
  Dita u ngrit me tjetėr fytyrė mbi valėt qė krihnin fjalė-dallgėsh,
  Trembur si flakė qiriri, qė dridhet murit tė lashtė pikon brishtėsia,
  E kapėrcen orė qė thinjen buzė vatre, ku kreh flokėt njė fjollė tymi .
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 28-11-2009 mė 12:46

 2. 2 antarėt mė poshtė falenderuan brunilda_it pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Andreida (02-04-2016),ilvis pellumbi (12-09-2013)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Brunilda Bocova

  Libri "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT" (poezi ne vazhdim)  Pritje e vrazhdė

  Mė le prerė, me atė vrazhdėsi qė shtroi pritja, tastjerės memece,
  Ikja mbėrthente zaje tė rrudhura nė bregun e thellė tė memories.
  Dita u ngrit me tjetėr fytyrė mbi valėt qė krihnin fjalė-dallgėsh,
  Trembur si flakė qiriri, qė dridhet murit tė lashtė pikon brishtėsia,
  E kapėrcen orė qė thinjen buzė vatre, ku kreh flokėt njė fjollė tymi .  Ēast mbi letėr

  Gishti i prerė pikonte pikė, mbi letrėn e bardhė,
  Dhe hijen e njė tė marre linte pas-ndarjes, ikur…,
  Njollė e patretshme nė pėrkulje tė viteve,
  Digjet, si fletė e tharė nėn gurė nga klithmėra resh,
  …,pikė-pikė, vazhdonte e s’pushonte
  gishti vargje.  Zėra hijenash fund-dhjetori


  Nata tretet me yjet nė kupolėn e grijtė…,dhe njė copėz hėne i vezullon brinjėve,
  Vrenjėtėsinė dita m’a shtroi ēarēafit tė bardhė, ku mbi tė zėra hijenash flenė…,
  Mbėrthyer fund-dhjetori, si vetė dhjetor-shtrydhuri nė drithėrima e rrebesh.
  Vetėm mbete nė kafaz tė vetmisė, na le, nuk tė lamė,vetėm mbete, pėrse kaq larg !
  Koha do tė pėrtypet pėr tė mijėtat e sekondit nė vėshtrimin tėnd,
  …,dhe ti pėrsėri s’do tė mė njohėsh,
  s’do tė na njohėsh tė gjithėve .
  Ndarja me emėr

  Mė vrave pa folur, si fjala qė kėputet nė shikim-ndarje,
  Mė vrave si dritėz dielli nė pikė-mėngjesin e lodhur.
  Hije ikur, u tret njė puthje e njomė nė sytė e heshtur,
  Ti more zvarrė nė shpirt, njė mal me pėrqafime,
  S’ishin tė fundit, por tė parat gonxhe malli.
  Me lotė i mbulova nė tė ikurėn e dhimbshme,
  Ikja e kishte emrin ; 14-Shkurti i njė viti plot lot!  Sofra e yjeve

  I mbėshtolla yjet, i ula rreth sofre…,
  Sofra pėr ta u bė si hėnė e plotė,
  Nga njė copėz poezie u shtrova pėrpara,
  Ngrita shikimin nė hapėsirėn blu…,
  Nė befasi yjet, poezinė m’a ngjitėn lart !  Vetmia qė thyen gurėt hėnės


  Vetmia ecėn fshehtas dhe gurė thyen hėnės,
  Shtrembėron forca e mallit fjalėt e lamtumirės,
  …, bien si ortekėt e plagosin shpirtra.
  Diku, drithėrimat e zėrit s’i fshehin
  orėt e ndarjes,
  Vetmia ecėn e kthehet pėrgjatė trotuarit tė vjetėr.  Laga zemrėn…,

  Laga zemrėn, tek pėrpėlitej jeta brigjesh,
  Laga zemrėn, tek ēahej malli ndarjeve,
  Laga zemrėn, tek endej kujtimi, si fija tezgjahut,
  Laga zemrėn…, tė ngrihej e qetė
  mbi dhembjen njerėzore .
  Vetmia kokėshkretė !

  Ka kohė qė vetmia troket pas porte…,
  Prek pa folur e blen heshtjen qė fle brenda,
  Ngre kryet si kallamat qė kėrcasin nėpėr flakė,
  Dalėngadalė, nis t’i nxihen thinjat vetmisė.
  Portės rri e s’shkulet…,kalon nė trishtim.  J’a ftoha shpatullėn malit !


  J’a ftoha shpatullėn malit…,…,
  Me sy ia tremba gurėt, nisi tė pikonte lartėsia,
  Me harresė ia shkula shkurret e drizat,
  Zbulova mes shkėmbinjėve zemrėn e plasaritur,
  Balsamosur nga pritjet e njė lamtumire.  U var shpirti, nė litarė gjethesh


  U ēa shpirti, fjala e plagosi hekurave,
  Griste ditėt me forcėn e pafajėsisė,
  Numėronte hapat ku zbriste e pėrplasej loti gurit,
  Zbardhonte sheshi, prej kripėsisė…,
  Ball-ngjeshur nga rrjedhat e lumit.
  Aty u var shpirti, nėpėr litarė gjethesh,
  Tė pinte frymėn e fjalėve tė murosura.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 02-12-2009 mė 00:58

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 5. #3
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Brunilda Bocova

  POEZI NGA LIBRI "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT"


  Gardhova ndjenjat


  Gardhova ndjenjat me tel tė sertė…,
  Fija e rrezes mos t’ia prekte trupin,
  Gardhova ndjenjat, aty nė njė “kotec”,
  As puthja e fundit mos t’u shpėtonte kallamave.
  Ngrita kurth pėr dashurinė pa kushte !  Fati im !


  Me thonj ia nxora sytė fatit tim,
  Dhembje, s’ndjeva unė, por ulėriti shpirti.
  Me thonj ia grisa fytyrėn e fajit fatit tim,
  Vajtoi si fėmija nė djep, e ta lėkundja nisa.
  Me thonj e mbyta shpirtin e fatit tim
  Kur s’diti tė ndalte vajin e pa shkak…,
  Kafshova freskinė


  [COLOR="Teal"]Kafshova freskinė qė mė vinte anės pa folur,
  Memeces sy gri ia treta natėn plot shi.
  Alfabetit tė gjymtuar ,faqe malit ia gdhenda gėrmat.
  Herė me inat forcėn tregonte era ,
  Herė e zhgėnjyer niste rrugė pėr fjalėt e humbura.


  Durimi i penės


  [COLOR="Teal"]Kam ditė frikėsuar nga e paqėna,
  Mureve shkunden krisma heshtjeje,
  Diku kryqėzon mendja fjalėt qė
  tė brejnė ndėrgjegjes,
  Shkatėrroj me heshtjen, durimin e njė pene
  Tremb rrjetėn e lotit, tė eci pa vajtime.
  Frikės t’ia shuaj tė
  dridhėrueshmen miqėsi .


  Nata po vjen…, (16-rroksh)


  Nata po vjen, fjalė-pakėt ulet parvazit me lule,
  Nata po vjen, yje-mangėt hapėsirės shkon habitur,
  Nata po vjen, dritė-zbehtė prej hėnės qepur nga retė,
  Nata po vjen, ndjenjė-thyer nga copėra puthjesh tė ngrira,
  Nata po vjen, ditė-shkurtėr nė fjalėkėmbimet mike,
  Nata po vjen, shpejt si meteor qė bie nga qielli !


  U ula me qiellin !

  E qetėsova qiellin, kur mbrėmja qetėsoi vehten
  Me tė u ula nė qoshe tė tavolinės time,
  Ngjyra krihej nė pasqyrėn e syve tė mi,
  Yjet zunė vend nėpėr gėrmat e harruara,
  …,diku dhe tė fshira nga mos-kujdesja.
  E qetėsova qiellin nė shpirtin e njė poeti,
  Unė, mė e vuajtura, vuaja me kohė vuajtjen e lindur…,
  Nisa tė qetėsoja botė rreth e qark meje,
  Tė merrja frymė prej tyre tė shuaja ah-et e mia !  …, …, …,

  Shumė larg…, larg prej qiellit kėrkova copėza shprese,
  Frymė-pakėt u shtri dhembja nė sustėn e vjetėr,
  Harkonte trupin e syve, e fjalėt gjysmonte me qepalla,
  Largonte lėkundshėm orėt mbi veten,
  Dita-ditės tretej si fitili nė vaj !  Kockat e erės

  Era pėrcėllonte trupin nė rrezet e dimrit,
  Nga shtrėngatat, shiu i hollonte belin,
  Maleve prej vetėtimave ndahej copė-copė,
  Kthehej pas stuhisė nė folenė e diellit,
  Tė mblidhte kockat e shpėrndara gurėve .
  Pas xhamit tė luleve


  Ka ditė qė rri, heshtur pas xhamit tė luleve,
  Freskia aromatike e tyre mė pėrkundet
  para syve.
  Diku vesa…, troket nė mendimet e plasaritura,
  Bėn vend, i ushqen,
  tė nxjerr sythe jete aty .  …, …, …,


  Mbi pianon e vjetėr tėrhoqa gishtat e fjetur,
  Zgjova kohėn e zhgėnjyer nga pabesia njeri,
  Shkunda lotin e djegur nga vitet e brishta.
  Melodisė ju drodh qerpiku i zemrės,
  Nisi tė harkohej…, t’a ndjente ritmin…,
  Me rrahjet e saj ngatėrrohej melodia !  Palosa vargjet !

  Ia palosa vargjet poezisė nė sirtarin e vjetėr,
  Trupin ua deformova tek i ngjesha me penė,
  I mbylla kujtesės me dryn tė ndryshkur…,
  Ēelėsin e hodha larg…, me tė dhe penėn,
  Mbeta e shkretė me frymėzim tė vrarė,
  Fund-shekulli shkoi i ngarkuar me faje…,
  Largohem me kohėn


  Largohem me kohėn si njė pulėbardhė e shkretė,
  Rrah pėr sė fundi herė, krahėt mbi kaltėrsi,
  Dallgėve t’ua prish trupin e fildishtė,
  Largohem me kohėn udhėve adresė-humbur tė jetės!

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 7. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime
  S’ma hidhėron vargun


  Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, s’ma hidhėron vargun e brishtė,
  E mėngjesi pendė-varur nga ngricat e para qesh nė sytė e mi.
  Mbetet metaforė e trembur dimri, njė dritėz e largėt malli,
  Kafshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !

  Ky i ftohtė i hidhėt dhjetori, ngatėrrohet
  si lotėt e marsit nė lulet e kumbullės,
  Merr si i trembur zvarranikė akullnajash qė pikė-pikė grryejnė gurit,
  Mėritė e ditės kėputen nė hijet e rrenėta tė njė dielli dimėrak !

  Njė shkėputje e vogėl nga qielli letrar i Titulluar "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT" vjen nga yllpoezia "S’ma hidhėron vargun " , e cila, ka njė strukturė po aq tė ngjeshur me rrezatim lirik, dhe vezullon , ashtu si mund tė jetė dita e dhjetorit. E si mund tė jetė ajo ditė, kur marsi ( krijuesja), i zbutur nga vetėtimat, bėn pėrgatitjen tė mbulojė me blerim?

  Pėrmes komunikimit tė kėtyre vargjeve del gjendja , krijuesi dhe shoqeria. Po! Ajo shoqėria e narratoreve qė formojnė klane dhe sulen kundrejtė vlerave, tė afshohet nė vėshtrime poetėsh njė klithmė qė digjet shpirtit !

  Pėrkufizim , gjetje unikate e mendjes sė poetes, pėr gjendjen e trishtė qė ka pllakosur, pėr tė mbajtur frenjtė njė strukturė e kulimėve qė ma shumė e vrasin artin me shkarravina, se sa ta kultivojnė ! Ma shumė e degjenerojnė me mbajtje "takimesh letrare" se sa tė manifestojnė horizonte pėr art! Alarm i qėlluar nė artin poetik tė poetes !

  Suksese Brunilda!
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 8. #5
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime
  Poezi ne vazhdim te librit "MARSI I ZBUTUR NGA VETETIMAT"
  Brunilda S. BOCOVA  ..., ..., ...,


  Harrimi—emėr tre rrokėsh ,
  HA- njė fjalė qė shemb rini nė shpirt,
  Grryen si kripėsia bregun e gurtė.
  RRI- lėndon fletėn e bardhė egoizmi,
  Merr drejtim tė shtrembėr nė memorie.
  MI- bren kujtesėn nga pak ēdo ditė, deri…
  Deri aty ku koha starton finish nė harrim .  Rini e pėrjetshme-poezia


  Vargjeve ia plaka dorė-mendjen, fletės,
  Rrudhave si fytyra e njė mali, s’iu tremb poezia,
  Qerpikut tė zgjuar, dridhte pena gėrmat,
  Shpėrtheu pafajėsia tė mbillte rininė .  Qėllova mėngjesin…,

  Qėllova mėngjesin, me penė ia theva dritėn,
  Qerpikun e heshtur se drodhi flladi i fjalėve,
  U ēua nė kėmbė roja plak…,…,
  Qėllova mėngjesin…, s’foli mė pena,
  Kokė-ulur mbeti, e kapur nga vesa.


  Era pėrtypte cepa yjesh !


  Kėputa njė yll, pikoi galaktika…,
  Lėshonte rreze mendimi mbi gjethet e sfilitura,
  Era pėrtypte me flladet cepat e yjeve,
  Shtrinte shkėmbinjėve degė tė brishta.
  Rrėnjėt ua krihte me orėt e agimit .
  E pash qiellin nė tė gdhirė !

  E pashė qiellin tė gdhihej, pa yje nė agim,
  As hėna s’dukej, e trembur kish’ikur, s’di ku !?
  E pashė qiellin tė vetmuar kėtė mėngjes,
  Me petk tė hollė mjergulle,hedhur mbi supe
  Mbuluar me tė, sikur flinte kaltėrsia…,
  Mbetur jetime nga yjet dhe hėna .

  E pash qiellin tek ēarkonte vesėn,
  e sitte ngadalė mjegullėn e dėndur .

  [/COLOR]

  …, …, …,

  Kėmbeva dhembjen, me njė puthje dashurie,
  Harrova mesoren ndjenjė, qė rritej pa folur,
  Kėmbeva fjalėn, me njė sy tė pėrlotur,
  Humbi kristali qė shkriu heshtjen.
  Kėmbeva shikimin, me njė vallėzim loti
  Humbi dremitjes, gjerdan iu bė kohės .  Kafshohej freskia

  Kafshohej freskia nė shtrat tė natės,
  Merrte mesazhe e kėpuste gjemba flladesh.
  Lėkundte gjethen e vetmuar nė degė tė yjeve,
  Lulet i ngjiste lart mbi trupat e tyre .


  Gurėve trokisja, thellėsive


  Brigjeve mbeta jetim, si gjurmėt qė s’i fshin dallga,
  Diku, lartėsive kryqėzoja rrugėt e detit,
  Humbisja, thellėsive…, gurėve trokisja me penė,
  Bregut dilja e lodhur nga puthjet e valėve .  Mall i grisur


  Kam kohė nė pritje e pritja m’u kthye nė zall lumi,
  Kohėn ndrys me orėt e humbura…, …,
  Malli shtrin trupin e vrarė nga heshtja,
  Harrohet nė buzėqeshjet e ēara tė natės,
  Ecėn grisur, nėpėr retė e copėtuara tė qiellit,
  Troket nė ēdo derė bardhėsia mall, tė matet me yjet .


 9. #6
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  brunilda

  SHKOVA YJET NE TELA (marre nga libri "Marsi i Zbutur nga Vetetimat")


  Diku …, jam …,


  Jam…, njė degė lisi qė lėkundet erės,
  Diku…, njė puthje e mbytur nė lakun- ndjenjė.
  Pėr vehten e pėr ju mbyll fletėt e zhubrosura tė njė ditari,
  Tė mos tretem hapėsirės si borė e shkrirė.

  Dorė mbi natė


  Ia tremba gjumin natės nė shtratin plakė,
  Yjet, tė frikėsuar u zhytėn galaktikės,
  Hėna rėnkonte nė sup tė qiellit…,
  Pėrtypte nga vetmia natėn e papluguar, e
  lagte me vesėn e mbrėmjes trupin eshkė.
  E theva qetėsinė…,  E theva qetėsinė rrėnjė malit tė gurtė,
  Shkurreve tek ngeci, ia kėputa trupin nė blertėsi,
  Ferrave pashė tė strukej humbėtira njeri,
  Thonj-thonj prerė nė “dinjitetin, murg”,
  Ndante qetėsia e mbetur, gėrmat e mbijetesės!

  Shkova yjet nė tela


  Mbi lule e hodha qiellin blu…,…,
  Petaleve tė gjelbra u shtoja nga pak sinqeritet,
  Yjet i lidha gjerdan pas gushe,
  Nėpėr tela mendimi i shkova radhė.
  Vezullimit tė tyre s’iu tremb agimi i ri,
  Pashė diellin tė ngrihej prej ballkonit tim.
  Pėrmbysa shikimin !  Pėrmbysa shikimin, me val-detin kreha shpirt,
  Mbi kaltėrsi endte sytė dallga qė kridhte rreze,
  Thellėsive luante mes grumbujve tė peshqėve,
  U shkonte pas…, dhe etja ēante buzėt e gurit.
  Pėrmbysa shikimin…, i rrethuar mbeti
  mes gardhit tė detit .  Aromė lulesh


  E kėputa vėshtrimin e lules qė i vinte aroma nga larg,
  Dhe puthjen e ngelur mbi buzė e gdhenda monument.
  Kisha ikur pa ditė-kthimi, kisha ikur atė mėngjes pėrgjatė bregut,
  Tė rrėmbeja valėn e puthjes qė lanė petalet e lotit.  Ēast pranė detit

  Udha ishte e gjatė…, vetmia pėrpirė,
  E mbuluar me hije pishash…,
  Njė klithmė rėnė nga degėt,
  Kėputi mendimin e vetėm.
  Trembur nga gjethet e vdekura,
  U mblodh lėmsh rrezja,
  Si vala qė tremb shkėmbin,
  U shtremb drita e mendimit.


 10. #7
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Mllefet e Miqesise qe treten mes Tercinave(vazhdim)

  Mllefet e Miqesise qe treten mes Tercinave (vazhdim)
  (marre nga libri "Metafore mbi vale")

  *** *** ***
  Qau foshnja, djepit e pėrkundi nėna,
  Me fjalė e ledhatime ia mbuloi lotin.
  Qau i rrituri, shtratit tė nėnės s’kish’kush e pushonte.

  *** *** ***
  M’u zhduk qeshja, vetėtimė nė hapėsirė,
  Solli me rrebesh, stuhi e mbolli furtunė.
  Ndjeva t’mė dridhej mendimi, nga kujtesa e hidhur!

  *** *** ***
  Pragut ku u preh trupi i pėrjetėsisė,
  E rrethova me ėndje, mbolla lotėt e mi.
  Dheut enda lule, kurorė te balli yt.

  *** *** ***
  Buzėve mė ngeli, puthja e lamtumirės,
  Ftohtėsia e fytyrės shenjė viteve, do t’mė mbesė.
  Malli do mė bluaj kohėrave, pėr dashurinė qė mė dhe.


  *** *** ***
  Mora qeshjen pėrdore nė rrugėt e hijėta tė jetės,
  Qetėsova shikimin praėn dritės sė qeshur tė syve,
  Mė gėnjeu shpejt, kur m’a mbuloi loti.

  *** *** ***
  Eci e vetmuar nė barin e njomė tė mendimit,
  Krahėt mė shkoliten breg-puthjes qė la kujtimi.
  Aty mė e vetmuar, kur ndiej dallgėt e njė deti.

  *** *** ***
  Rritet fjala agimeve, ku dielli ndėrron stinė,
  Labirintheve tė lotit kristalizohen hapa,
  Meteorė qė s’shuhen, rrugėve tė jetės.

  *** *** ***
  Shpirtit ndjeva zbrastėsinė qė shkaktoi humbja,
  Lundronte mes etjes, pas merrte e derdhte etje.
  Mbeti memories, e ėmbla “nėnė”, ikja.


  *** *** ***
  Zvarrė-zvarrė kėmbėt, kalldrėmeve tė mendjes,
  Lodhin vitet, mes hapave sy mekur.
  Dalin prej vetes tė ndiejnė pak respekt.

  *** *** ***
  Shkėmbinjėve ndau dallga rrezen e diellit.
  Luante mes kristaleve, kryelartė mbi valė,
  Mbrėmjes i hutuar, shkonte perėndimit.

  *** *** ***
  Ra loti i fundit, dheut zuri vend,
  Mbuloi pak nga pak tė qėnit nė kėtė botė.
  Ra loti i fundit, rėnkim mbi tokė.

  *** *** ***
  Shemba vetminė, ku vyshkej pa kuptuar jeta,
  Aty ngrita dorė tė doja, t’mė donit pak.
  Unė do t’ju falja gjysmėn e shpirtit poet.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 06-12-2009 mė 12:02

 11. #8
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Brunilda BOCOVA - libri " METAFORE MBI VALE"

  Metafore mbi vale (300-tercina) Brunilda BOCOVA

  *** *** ***
  E preka librin, duar s’kisha e marra…,
  Thellė me mendje grreva frazat,
  Nga trokitjet humbėn gėrmat !

  *** *** ***
  Trembem nga ju, se tremben dhe mallet,
  Ushėton, njė shpirt buēet lartėsive.
  Malet ngrenė krye mbi njeriun qė pėrulet.

  *** *** ***
  Fshika forcėrisht sytė qė vranė njerinė,
  Malit qėndisa vėshtrimin e pėrjetėsisė.
  Tė kthehesha…,njė ditė…,njėherė,aty,pėr tė kujtuar!

  *** *** ***
  S’i ndrydhemi kohės, kur ditėt n’a zhvasin jetė,
  Dilemma;Kohė-Jetė, kafshon si e babėzitur trupit tonė.
  Ne dhe pėr pak mbijetojmė, tė n’a ngroh rrezja e marsit.


  *** *** ***
  Dikur, syve dashuria mė ziente me lotėt,
  Dikur, nga dashuria zemra s’ishte e imja.
  Dikur, e dija, e njihja, ē’ishte dashuria !

  *** *** ***
  Fshiva pėrkėdheljet qė endte dora jote,
  Treta shikimet qė jepte puthja e dashurisė,
  Humbėn pritjet qė lagnin lotėt e saj.

  *** *** ***
  Qeshi puthja, ndriti si vesa mbi barin e gjelbėr,
  Ēau shkėmbin shikimi i tejskajėshėm.
  Detit ngjyrėn i dha pėrjetėsia e sinqeritetit.

  *** *** ***
  Mbrėmja deformonte fytyrėn nė pasqyrėn qiell,
  Humbiste dashurisė, yjeve fshihte pritjen-kohė,
  Lagte heshtjen, nxirė nga puset e pritjes.


  *** *** ***
  Ika larg, hapat m’i ēau melodia e lamtumirės,
  Pentagrameve u skalitėn notat e jetės,
  Ēelėsi mori drejtim shpirtit-poet !

  *** *** ***
  M’u zhduk dremitja, sytė tradhėtoi durimi,
  Pėrballė fletės, trembi hutimin e tepruar.
  Grisi me muzė, vargjet jetime…,

  *** *** ***
  Pikonte shiu, nga petla mbi gjethe e kėrcell,
  Lakonte trupin, trėndafilit heshtjedhembur.
  Kur prej trungut u shkėputėn dy petale…,

  *** *** ***
  Jemi larg, shumė larg, sa fjalėt n’a zhdukin shpresėn
  Dyerve tė miqėsisė trokasim pėr pak zgjim.
  Fytyrat shohin heshtur, fund-pikėllimit, largėsi!

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 06-12-2009 mė 12:03

 12. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 13. #9
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Mllefet e Miqesise Treten mes Tercinave (vazhdim)

  Mllefet e Miqesise qe Treten mes Tercinave (vazhdim)
  ( marre nga libri "Metafore mi Vale" )

  *** *** ***
  U vrenjt shikimi, mbi renė qė kapej qiellit,
  Rrokulliste zymtėsinė majave tė larta.
  Kėmbėn zvarrė hiqte, tė dilte nė dritė.


  *** *** ***
  Murit bardhėsinė ia grreva me thonj,
  Hija tė ngrinte krye, mendjes tė zhvaste mendje.
  Mbi mur, ku legjenda ka mbetur hije.


  *** *** ***
  Nata u var mbi dritaren qė heshtėte,
  Aty futi duart, vehtes ti zinte njė vend.
  Qoshes sė dhomės gjeti strehėz, sa u gdhi.


  *** *** ***
  Uji rridhte burimeve, mbi gurė lante kohėn,
  Nga lartėsitė binte, si shkėmbi qė trondiste dheun.
  Zvarriste degėt, tė lagte puthjet e harruara.


  *** *** ***
  Shtegėtoi qeshja ,si dallėndyshet dimrit,
  Brigjeve njomte sytė, me dashuri pėr tė ardhmen.
  Krahėt t’i rrihte fort, me dallėndyshet tė kthehej.


  *** *** ***
  M’u dogj miqėsia, nė duart e sė vėrtetės,
  Malli treste brengėn nė lisharėsen e lotit.
  Rrugė tė re miqėsisė, mos t’i hapte mė.


  *** *** ***
  Fluturimthi shkoi dhe njė ditė nga jeta.
  Ēukiste pa fjalė, nė fjalėt e gdhendura,
  Shtypte e faqoste, fletė-jete nė harresė.


  *** *** ***
  Gur m’u bė qeshja, tė vriste njeriun,
  Plumb m’u bė loti, tė qėllonte zemrėn.
  Shalonte dhembja…, peng merrte vitet.


  *** *** ***
  Errėsirės ia ndjeva hapin, tek vinte qė larg,
  Trokiti si trokėllimė kali, mbi xhamin e bulėzuar.
  Yjet mos t’i sodisja si ēdo natė, frikė prej saj ngujim.


  *** *** ***
  Peshoi loti, si zalli nė fund tė lumit,
  Skaliti kohėn, pas kohe nė kujtesė.
  Aty ndėrroi stinė, si jeta me vdekjen.


  *** *** ***
  Derdhej muza brigjeve pa fjalė tė mendjes,
  Aty kumbonte pellgjeve tė lotit, dora e heshtur.
  Nxirrte nga pak nė dritė, fletėt e zhubrosura.


  *** *** ***
  Ferrava u fsheh fytyra e mėkatit,
  Tė shpėtonte prej fajit, lutesh tė kishte fat.
  Kur doli prej andej, mė e mėkatuar se ē’qe.


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 06-12-2009 mė 12:03

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 15. #10
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  "Metafore mbi vale"- 300 tercina - nga Brunilda Bocova

  "Metafore mbi vale" - 300 tercina (vazhdim)

  Brunilda S. BOCOVA

  *** *** ***
  Diku, mbi fletė m’u harruan dy vargje,
  Heshta nga inati, kur m’u zhduk kujtesa.
  Mbi gju mbaja fletėn, mbėshtetur si pėr takime !?


  *** *** ***
  Qau syri, buzėve drodhi lotin,
  Me dėnesė vehten e ngujoi nė kristale.
  Qau syri, pėr lirinė qė humbi fjala .


  *** *** ***
  Zhdukur si murg i ngratė, shpellės harrim.
  Kam dy duar tė tė prek, tė tė ledhatoj sė fundi,
  Kam dy sy tė tė lotoj, respektit mos t’i humbas emėr.


  *** *** ***
  Mė lanė nė vetmi, acarit plasa shpirtin,
  Mė lanė nė harresė, dyerve kyēa zemrėn,
  Mė lanė buzė gremine, vetė t’a gjeja rrugėn.


  *** *** ***
  Grykė shpelle, diell m’u bė hėna,
  Rrugėve pa mbarim, asfalt m’u bė lodhja.
  Orė-pritjes, tik-taku trembi heshtjen.


  *** *** ***
  M’u pre’ buzėqeshja tavolinės njeri,
  Doli nė rrugė tė gjerė tė zbulonte veten.
  Ngacmonte muzėn tek sofra poetike.


  *** *** ***
  Qeshi fjala duarve tė artistit,
  Hidhte hapa tė mėdhenj tastjerės kohė,
  Diku ngatėrrohej me veten pėr “modesti”.


  *** *** ***
  U dorėzua mendimi, buzėve tė pafajėsisė,
  Kėrkonte karrige tė mbėshteste fjalėn,
  Shkallėve tek ngjitesh, derdhte dhembje.


  *** *** ***
  Zhvaten mendimet nga njėri tek tjetri,
  Shuken murit tė mendjes e kthehen sėrish pas,
  Kėrkojnė fshehtas mes errėsire, shkak…,


  *** *** ***
  U ēa loti nė valėt e heshtura tė kaltėrsisė.
  Tingullit iu tremb syri, qė qiellit zhduku vėshtrimin.
  Ngatėrrohej dashuria, mes intrigave tė njeriu.


  *** *** ***
  Derdha fjalėt, i hapa mbi shtratin tim,
  Ngeli vendi bosh, shpirtit u bė humnerė,
  Klithma e parė dashurinė, ngriti prej vendi.


  *** *** ***
  Zėrin ia ndjeva vesės tek shkelja barit tė gjelbėr,
  Aty ula kryet, me dorė preka vajtimet,
  Mora rrugė tė re, shkretėtirės ku bluhej guri.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 06-12-2009 mė 12:04

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 17. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 14 postime
  Gurėve trokisja, thellėsive


  Brigjeve mbeta jetim, si gjurmėt qė s’i fshin dallga,
  Diku, lartėsive kryqėzoja rrugėt e detit,
  Humbisja, thellėsive…, gurėve trokisja me penė,
  Bregut dilja e lodhur nga puthjet e valėve .  Mall i grisur


  Kam kohė nė pritje e pritja m’u kthye nė zall lumi,
  Kohėn ndrys me orėt e humbura…, …,
  Malli shtrin trupin e vrarė nga heshtja,
  Harrohet nė buzėqeshjet e ēara tė natės,
  Ecėn grisur, nėpėr retė e copėtuara tė qiellit,
  Troket nė ēdo derė bardhėsia mall, tė matet me yjet .

  Pėrmbysa shikimin !


  Pėrmbysa shikimin, me val-detin kreha shpirt,
  Mbi kaltėrsi endte sytė dallga qė kridhte rreze,
  Thellėsive luante mes grumbujve tė peshqėve,
  U shkonte pas…, dhe etja ēante buzėt e gurit.
  Pėrmbysa shikimin…, i rrethuar mbeti
  mes gardhit tė detit .


  Aromė lulesh


  E kėputa vėshtrimin e lules qė i vinte aroma nga larg,
  Dhe puthjen e ngelur mbi buzė e gdhenda monument.
  Kisha ikur pa ditė-kthimi, kisha ikur atė mėngjes pėrgjatė bregut,
  Tė rrėmbeja valėn e puthjes qė lanė petalet e lotit.


  Ēast pranė detit

  Udha ishte e gjatė…, vetmia pėrpirė,
  E mbuluar me hije pishash…,
  Njė klithmė rėnė nga degėt,
  Kėputi mendimin e vetėm.
  Trembur nga gjethet e vdekura,
  U mblodh lėmsh rrezja,
  Si vala qė tremb shkėmbin,
  U shtremb drita e mendimit.  Dikur, syve dashuria mė ziente me lotėt,
  Dikur, nga dashuria zemra s’ishte e imja.
  Dikur, e dija, e njihja, ē’ishte dashuria !

  *** *** ***
  Fshiva pėrkėdheljet qė endte dora jote,
  Treta shikimet qė jepte puthja e dashurisė,
  Humbėn pritjet qė lagnin lotėt e saj.

  *** *** ***
  Qeshi puthja, ndriti si vesa mbi barin e gjelbėr,
  Ēau shkėmbin shikimi i tejskajėshėm.
  Detit ngjyrėn i dha pėrjetėsia e sinqeritetit.

  *** *** ***
  Mbrėmja deformonte fytyrėn nė pasqyrėn qiell,
  Humbiste dashurisė, yjeve fshihte pritjen-kohė,
  Lagte heshtjen, nxirė nga puset e pritjes.


  *** *** ***
  Ika larg, hapat m’i ēau melodia e lamtumirės,
  Pentagrameve u skalitėn notat e jetės,
  Ēelėsi mori drejtim shpirtit-poet !

  *** *** ***
  M’u zhduk dremitja, sytė tradhėtoi durimi,
  Pėrballė fletės, trembi hutimin e tepruar.
  Grisi me muzė, vargjet jetime…,
  U ēa loti nė valėt e heshtura tė kaltėrsisė.
  Tingullit iu tremb syri, qė qiellit zhduku vėshtrimin.
  Ngatėrrohej dashuria, mes intrigave tė njeriu.


  *** *** ***
  Derdha fjalėt, i hapa mbi shtratin tim,
  Ngeli vendi bosh, shpirtit u bė humnerė,
  Klithma e parė dashurinė, ngriti prej vendi.


  *** *** ***
  Zėrin ia ndjeva vesės tek shkelja barit tė gjelbėr,
  Aty ula kryet, me dorė preka vajtimet,
  Mora rrugė tė re, shkretėtirės ku bluhej guri.


  Eshte e vertete ,ketu e ndjen dikush vehten te rrethuar me muzike e me vale ...Vale te nxehta malli,dashurie e nostalgjie prekese.Eshte nje ndjesi e paperseriteshme qe te rremben e te con ne "vise te kaltra" plot diell e det per te te kthyer pastaj mbrapsht me shijen e kripur te lotit pergjerues...Mos e prishni kete mrekulli ju lutem!!

 18. 2 antarėt mė poshtė falenderuan andreas pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Andreida (26-09-2014),brunilda_it (16-09-2013)

 19. #12
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershendeyje Bruna
  Vargjet e poezive tuaja transmetojne tek te gjithe ata lexues, te cilve ju pelqen poezia, mesazhe te forta shoqerore.Poezite tuaja jane te ngrohta,kane shume dashuri per njerzit,per jeten ne pergjithesi.Ju i ''kendoni'' ne poezite tuaja jetes,dashurise njerezore,kritikoni veset e liga te njeriut e te krejt shoqerise.Poezite tuaja jane te mbushura me figura te bukura letrare,te gjetura e te goditura me shume talent e mjeshteri.Vargjet e poezive tuaja une do t'i krahasoja me sythet e pemve ,te cilat kane gjerlberim te perhershem.Poezit,keto peme te bukura qe ju keni mbjell plot dashuri e pasion,celin disa lule shumengjyreshe e plot arome.Ne lexuesit duhet ti ruajme e dashurojme ato.Ato pra ,mesazhet qe percillen nepermjet figurave te ndertuara me mjeshteri, me gjithe gjynahet qe ka trasheguar shoqeria jone postkomuniste,na bejne optimist per te ardhmen.Ju nuk qendroni shume ne muajin e acart te dimrit ,dhjetorin,por fluturoni me muzen tuaj ne muajin ku ne Shqiperi celin lulet.Kjo tregon se ne shpirtin tuaj po vjen pranvera,megjithese pak me ngadale se c'duhej e kjo jo per fajin tuaj e te shoqerise sone.Pra mbas nje acari dimeror ne mendjet e njerezve pritet ardhja e stines se bukur pranveres.E tille eshte zemra juaj e dashur poete,nje pranvere mesdhetare,plot diell e lule.Poetja jone ne vargjet e shkeputura ne nje nga poezite e saj i shpreh ne menyre koncize ato pak mendime qe une shkrova me siper

  S’i ndrydhemi kohės, kur ditėt n’a zhvasin jetė,
  Dilemma;Kohė-Jetė, kafshon si e babėzitur trupit tonė.
  Ne dhe pėr pak mbijetojmė, tė n’a ngroh rrezja e marsit.

  Ne fund te ketyre pak mendimeve te hedhura ashtu sic me dolen nga shpirti do te thosha:''Te lumte,Bruna! Pena dhe muza juaj lecisin poezi moderne first klas!''.Ne rastin me te pare qe te jem ne Shqiperi,librat qe keni botuar do te behen pjese e bibliotekes sime!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga nestorp : 11-12-2009 mė 05:04

 20. #13
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Lermėni tė besoj se bota ėshtė dhe e imja,
  Shėmtia e saj nuk jam unė,
  E vetmja e pafat nuk jam unė,
  Nuk jam as bukuria qė kudo mbizotėron.
  Njeriu mė skeptik nuk jam unė,
  …, por diēka e kam mė shumė nga ju .
  Lermėni tė besoj se bota ėshtė dhe e imja !

  Ata qe besojne tek vetja,ata luftojne dhe jane te paepur gjer ne fitore!Patjeter qe edhe ju jeni pjese e botes dhe sigurisht edhe ju, ju takon ta jetoni ate sa me bukur!Jo plogeshti,jo mosbesim qe te con disfatizem,por duhet te zoteroj optimizmi.Keshtu mendoj une.Po ju keni dicka me teper nga ne.Ju dini t'i kendoni jetes me vargje te mrekullueshm e mbreselenese.Si per cdo njeri ka nje vdekje natyrale,ndersa ju do te mbeteni e pavdekeshme,sepse mbrapa do te lini nje veper qe jo kushdo mund ta beje.Per ju njerzit do te thone fjale te mira kurdohere.Me shume optimizem dhe besim tek vetja poete!

 21. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-03-2009
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Poezia Juaj ėshtė njė ujėvarė metaforash.
  Suksese tė mėtejme, Bruna!

  Sabit IDRIZI

 22. #15
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Shkeputur nga libri "Metafore mbi Vale"-300-tercina

  "Metafore mbi Vale" ( 300-tercina-vazhdim)  *** *** ***
  Akullnaja varet gjetheve tė njoma tė dimrit,
  Kristalizon bukuritė e gdhendet pemėve,
  Dielli nis tė agojė, kur rrezja pushton gjelbėrimin.

  *** *** ***
  Dua.., pa dashur tė rrėmbej, tė mė duan,
  Thyej copėrat e cmirės nė ēdo anė me brengė.
  Pres, pa dashur t’ju them, se dua t’mė doni.


  *** *** ***
  Pikėllimi me vitet, frymėn mė shtoi supeve,
  Tremba bukurinė e vyshkur, qė rrotullohej shkarazi,
  Besimin kreha nė shpirt, e vetme mes vetmisė.

  *** *** ***
  Iku ndjenja prej meje, frikėsoi dhe dashurinė,
  Borės qė veshi malet, si shqiponjė ngriti folenė.
  Stinėt ndėrronin pamje, ndjenjat lartėsive-statujė.


  *** *** ***
  Faqet e mendimit, u veshėn nga avujt nė errėsirė,
  Pritja pa emėr nėpėr shi iku me rrėmbim.
  Gjėmoi qielli blu…, ditėn e re zgjoi parakohe.


  *** *** ***
  Rrugės me pisha ia ndjeva trungjeve aromėn,
  Ik e s’ka fund mė ndiqte pas njė dritė…,
  Fatin t’a gjurmoja dhe nė majė tė malit.


  *** *** ***
  Diku qeshi cmira, me mua u tall loti,
  Diku dhembi pena, klishe mu bė fleta,
  Diku u ngrit dora…, qėlloi mbi glob .


  *** *** ***

  Kujtimet mė vijnė rrotull qė nga fėmijėria,
  Lulet ishin mė tė sjellshmet, se takohesha cdo orė,
  Motra ishte mė e shenjta, sa me to se krahasoj .


  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 23-12-2009 mė 15:09

 23. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 24. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-02-2008
  Vendndodhja
  Uskana Ilire
  Postime
  781
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 12 postime
  Citim Postuar mė parė nga brunilda_it Lexo Postimin
  "Metafore mbi Vale" ( 300-tercina-vazhdim)  *** *** ***
  Akullnaja varet gjetheve tė njoma tė dimrit,
  Kristalizon bukuritė e gdhendet pemėve,
  Dielli nis tė agojė, kur rrezja pushton gjelbėrimin.

  *** *** ***
  Dua.., pa dashur tė rrėmbej, tė mė duan,
  Thyej copėrat e cmirės nė ēdo anė me brengė.
  Pres, pa dashur t’ju them, se dua t’mė doni.


  *** *** ***
  Pikėllimi me vitet, frymėn mė shtoi supeve,
  Tremba bukurinė e vyshkur, qė rrotullohej shkarazi,
  Besimin kreha nė shpirt, e vetme mes vetmisė.

  *** *** ***
  Iku ndjenja prej meje, frikėsoi dhe dashurinė,
  Borės qė veshi malet, si shqiponjė ngriti folenė.
  Stinėt ndėrronin pamje, ndjenjat lartėsive-statujė.


  *** *** ***
  Faqet e mendimit, u veshėn nga avujt nė errėsirė,
  Pritja pa emėr nėpėr shi iku me rrėmbim.
  Gjėmoi qielli blu…, ditėn e re zgjoi parakohe.


  *** *** ***
  Rrugės me pisha ia ndjeva trungjeve aromėn,
  Ik e s’ka fund mė ndiqte pas njė dritė…,
  Fatin t’a gjurmoja dhe nė majė tė malit.


  *** *** ***
  Diku qeshi cmira, me mua u tall loti,
  Diku dhembi pena, klishe mu bė fleta,
  Diku u ngrit dora…, qėlloi mbi glob .


  *** *** ***

  Kujtimet mė vijnė rrotull qė nga fėmijėria,
  Lulet ishin mė tė sjellshmet, se takohesha cdo orė,
  Motra ishte mė e shenjta, sa me to se krahasoj .
  Duke lexuar tercinat , sado qe jane te shkurtra ne dukje, perbejne nje horizont vargjesh ku shfaqet thellesia e nje deti mendimesh! Kanė vibrime sikur ndesh shkujen qe te jep te dridhura , por qe te ndryshon gjendjen qe ke!


  Dua.., pa dashur tė rrėmbej, tė mė duan,
  Thyej copėrat e cmirės nė ēdo anė me brengė.
  Pres, pa dashur t’ju them, se dua t’mė doni.

  Njė perkufizim sado reciprok, po aq njerėzor! Njeriu pa ate ndjesi kot jeton!

  Por poeten siē diket e ka ngujuar pikellimi dhe ajo, gjithmon ndalet ne gjetjen e krahasimeve per te realizuar portretin motėr, ku del dashuria, mungesa, dhe vuajtja qe e ndejn , se :


  Kujtimet mė vijnė rrotull qė nga fėmijėria,
  Lulet ishin mė tė sjellshmet, se takohesha cdo orė,
  Motra ishte mė e shenjta, sa me to se krahasoj .
  KOSOVA - SHENJA E SHENJTĖ E SHQIPTARISĖ

 25. #17
  i/e regjistruar Maska e nestorp
  Anėtarėsuar
  07-07-2009
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  523
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Te lumte pena Bruna!Frymezimi qe vjen nga thellesite e nje shpirti te paster e te pasur te poetes, te bene ta duash poezine e saj,ta shijosh ate.Poezia e saj ka brenda ndjenje,ka shpirtin e saj ,ka boten e saj te madhe,por gjithashtu aty ndihet edhe brenga e saj.Diversiteti dhe larmia e metaforave qe poetja perdor me mjeshteri te bejne ta ndiesh veten prane saj,ta perkrahesh ate moralisht e shpirterisht.

 26. #18
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  KOPERTINA e LIBRIT TIM te PARE!

  Ky eshte libri im i pare "SI T"A SHKRUAJ PSHERETIMEN"-i ndare ne 2-pjese :
  -poezi per Otranton e 28.03.1997 dhe poezi te miat !
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 27. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

 28. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  22-03-2009
  Postime
  55
  Faleminderit
  0
  16 falenderime nė 14 postime
  OK!Do te perpiqem ta fus edhe une ne raftet e biblotekes sime (pasi ta kem lexu natyrisht)

 29. #20
  i/e regjistruar Maska e brunilda_it
  Anėtarėsuar
  05-07-2009
  Vendndodhja
  Larg e Prane _ Vetmise
  Postime
  468
  Faleminderit
  12
  143 falenderime nė 131 postime

  Ne kete faqe jane 3-kopertinat e librave te mi !

  1-Si t'a shkruaj psheretimen (poezi)

  2-Ujevara e endrres (poezi e proze)

  3-Disqet nisin te flasin (poema)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 10-01-2010 mė 11:34

 30. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar brunilda_it pėr postimin:

  Andreida (02-04-2016)

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •