Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 33

Tema: Bodybuilding

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Bodybuilding

  Ne kete teme duhet te flasim sa me shume per bodybuilding, sa stervitje na duhet ne dite per te mbajtur trupin ne forme dhe si duhet te stervitemi,me cfare..keshilla e te tjera...
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Me duhet te them se shume terma ne bodybuilding do te shkruhen anglisht pasi nuk kane perkthim ne shqip..ketu bejn pjese ushtrimet per pjeset e ndryshme te trupit .
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 3. #3
  =ஜ۩۞۩ஜ= Maska e toni007
  Anėtarėsuar
  02-03-2009
  Vendndodhja
  Ne vendin e Shqiponjave
  Mosha
  36
  Postime
  3,274
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Talking

  Citim Postuar mė parė nga olsetto Lexo Postimin
  Me duhet te them se shume terma ne bodybuilding do te shkruhen anglisht pasi nuk kane perkthim ne shqip..ketu bejn pjese ushtrimet per pjeset e ndryshme te trupit .
  perketheje me google lol
  Mendjemadhesia eshte KRENARIA e njerezve te dobet!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime
  ky sport eshte sa i bukur por edhe me rreziqe sidomos per ata qe perdorin edhe ndihma suplimentare ne vitamina, kokrra kunder dhimbjeve dhe kokrra per zmadhim artificjal muskuli....
  mos u shifni shum ne pasqyre
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Fillimisht para se te hyet ne bodybuilding duhet mesuar anatomia e muskujve dhe muscle groups kryesore te cilet perb nga musk te medhenj e te vegjel qe funksionojne bashke per nje levizjew te caktuar te trupit. : 1.Krahet riceps,biceps,forearms extensors and flexors..
  2.Shoulders (shpatullat) front delts,rear delts,lateral delts.3.Back (kurrizi) trapezius,latissimus dorsi,lower back.4.Chest(gjoksi) pecktoral major,minor 5.Abs(barku) abdominald,oblique 6. Legs(kembet) quadriceps,hamstrings(kofshet), gastrocnemius(muskuli m i madh i pulpave) 7.Buttocks ( gluteus maximus,minor..) prapanica ..
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  ok, steroidi anabolizzanti...male me muskuj qe nuk kane asnje force,muskuj te ngordhur.

  builder-at jane njerez me probleme ne tru,i kushtojne vemendje maksimale aparences se muskujve jo forces.gjithashtu shkaterrojne shendetin e tyre me kto drugs
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 29-11-2009 mė 17:12

 7. #7
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  nje pietje - per cfare ju duhen muskujt me pas ? what for ?
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Eros- Lexo Postimin
  ok, steroidi anabolizzanti...male me muskuj qe nuk kane asnje force,muskuj te ngordhur.

  builder-at jane njerez me probleme ne tru,i kushtojne vemendje maksimale aparences se muskujve jo forces.gjithashtu shkaterrojne shendetin e tyre me kto drugs
  vlla pesha i krijon stimul muskulit per tu forcuaar...(sa me rend aq me force perdoret..sa me shume aq me shume rezistence krijohet )..persa i perket drograve nuk mund te flas..por nese muskujt e bodybuilderave na qenkan te ngordhur si dreqin bejne pa probl 500lbs bench press, 700lbs squat 850lbs deadlift..etj (po keto jane ushtrime kompetitive te powerlifting),,sportizat bejne teste antidoping per kete pune shkenca ka evoluar shoku :P
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  nje pietje - per cfare ju duhen muskujt me pas ? what for ?
  Kete pyetje beje ne ndonje forum tjeter ! :P
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 10. #10
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime
  Citim Postuar mė parė nga olsetto Lexo Postimin
  Kete pyetje beje ne ndonje forum tjeter ! :P
  e pse ta bej ne forum tjeter ? Olsetto, po mos u lodh mer burre i dheut me gjithe muskuj. Asnje femer si ka qef ato. Pse lodhesh kot ti njehere. Sa fryhesh kot. Lol
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  e pse ta bej ne forum tjeter ? Olsetto, po mos u lodh mer burre i dheut me gjithe muskuj. Asnje femer si ka qef ato. Pse lodhesh kot ti njehere. Sa fryhesh kot. Lol
  Or ti shoq kush po fryhet e shfryhet ktu...pyetja qe pa kuptim..un hedh te dhena shkencore per nje sport te pa degjuar fare ne Shqiperi me shpresen se e ardhmja do jete ndryshe..
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,016
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Tem e bukur.

  Nga pervoja ime si ushtrues i ketij sporti, do kisha deshir te keshilloja te gjith ata qe kan ndermend te fillojn kete sport,dhe te gjith ata qe e ushtrojn;

  MOS MERRNI KOKRRA,VITAMINA,apo gjera te tilla te kesaj natyre,sepse demtojn seriozisht shendetin .

  Vet si kam perdorur kurr, dhe kete sport e bej vetem sa per te mbajtur trupin ne form te mire(pa kaluar ne extrem).

  Nese doni te keni trup e mendje te shendetshme, beni sa me shume ushtrime fizike,dhe frutet e punes tuaj me hekurat e rend, do ti ndieni ne krevatin e gjumit me partneret te dashurat tuaja.

  Ps sporti te zbukuron, te gjalleron, te jep jet e plot energji dhe dashuri per jeten, mos e lini mbas dore shendetin dhe veten tuaj, jepni nje dore ndihm muskujve, te cilet rrezikojn shume reputacionin e krijuar me kaq mund gjith keto vite..........

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga sulioti Lexo Postimin

  Nese doni te keni trup e mendje te shendetshme, beni sa me shume ushtrime fizike,dhe frutet e punes tuaj me hekurat e rend, do ti ndieni ne krevatin e gjumit me partneret te dashurat tuaja.
  shume e vertete kjo.
  po jo vetem per bodybuilding, qe nuk e kam ushtruar ndonjehere,
  por ushtrimet fizike ne pergjithesi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Ushtrime kardiovaskulare jane vrapi,noti,bicikleta.,kanoa,hedhjet ne litarte rendesishme per rezistencen e trupit per zemren e mushkerrite..Pastaj persa i perket ushtrimeve per pjese te ndryshme te trupit qe behen me shtange,gile apo dhe resistance machines ..keto ushtrime influencojne te muskujt e trupit duke i rritur e forcuar ato.
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,058
  Faleminderit
  68
  49 falenderime nė 44 postime
  olseto teme interesante po nje gja me ban pershtypje ka disa body bilder qe me i pa te shtine friken keshtu alamet muskujsh por kur vjen puna per grusht nuk jane aq te fuqishem si asht e mujtun kjo????
  mu me ka qellu vet me pas perplasje me keshi trupmedhejsh .

  p.s ca jane keto vitaminat per muskujt se shume kam degju po gja sdi hic
  JO SEKS PARA MARTESE

 16. #16
  Perjashtuar Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime nė 30 postime
  Citim Postuar mė parė nga olsetto Lexo Postimin
  vlla pesha i krijon stimul muskulit per tu forcuaar...(sa me rend aq me force perdoret..sa me shume aq me shume rezistence krijohet )..persa i perket drograve nuk mund te flas..por nese muskujt e bodybuilderave na qenkan te ngordhur si dreqin bejne pa probl 500lbs bench press, 700lbs squat 850lbs deadlift..etj (po keto jane ushtrime kompetitive te powerlifting),,sportizat bejne teste antidoping per kete pune shkenca ka evoluar shoku :P
  lol ca te te them,vet nuk jam builder,por kam praktikuar sporte te renda ngritje peshash,palester etc...nuk kam marre kurre drugs,steroide anabolizante e kshu budalliqesh....

  njehere ra rasti bracio di ferro me nje builder italian(jo profesionist),me krahun sa dy fishi i krahut tim,per pak sekonda ja hodha krahun ne toke,poverino nuk ishte gje tjeter, nje mal me muskuj drogato qe nuk i vlenin asgje..


  ta thashe dhe tek postimi i meparshem,aparenca e muskujve eshte nje gje dhe forca e muskujve eshte gje tjeter....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 30-11-2009 mė 17:04

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  edhe un se kuptoj se perse te disa bodybuildera te fuqishem forca mungon...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 01-12-2009 mė 17:26
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga Eros- Lexo Postimin
  lol ca te te them,vet nuk jam builder,por kam praktikuar sporte te renda ngritje peshash,palester etc...nuk kam marre kurre drugs,steroide anabolizante e kshu budalliqesh....

  njehere ra rasti bracio di ferro me nje builder italian(jo profesionist),me krahun sa dy fishi i krahut tim,per pak sekonda ja hodha krahun ne toke,poverino nuk ishte gje tjeter, nje mal me muskuj drogato qe nuk i vlenin asgje..


  ta thashe dhe tek postimi i meparshem,aparenca e muskujve eshte nje gje dhe forca e muskujve eshte gje tjeter....
  druhem se ke te drejte per disa gjera ketu..sepse edhe te disa ushrtime ne bodybuilding japin efektin e menjehershem te mases ( biceps hummer curls) ndersa te tjera per te njejtin muskul si prsh ( alternate standing biceps curls) fokusohern te forca ..pra mendoj se te keta buildera qe nuk kane force mund te kete ndikuar keqstervitja...cdo builder duhet te kete nje program ,te jete i afte ta perballoje ate e ta formuloje pa kaluar ne overttraining qe djeg muskujt..pikersisht djegja e muskujve mund tu kete sjelle efektin e mases ketyre builderave dhe tu kete hequr forcen qe muskuli duhet te kete
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e olsetto
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  170
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  sarcoplasmic hypertrophy..rritet

  po nuk zmadhohen mitokondrite

  dhe organelet e tjera dhe imputi i energjise mbetet i njejte

  kur perdoren sete me rep 8-12.duke mbajtur input energjie te ngjashem..normal forca rritet ama jo sac rritet tek powerlifterat qe ngrejn nje pesh nje here..sepse mitokondrite e tyre sforcohen te perdorin max effort

  plsu ndosdh dhe adaptimi i sistemit qendor nervor

  i cili rekruton tgjith fibrat msukulore ne nje cast

  ndryshe te bodbyuilderat qe ndodh ne nje periudh me te gjat kohe

  dhe pershembull nqs nje bodybuilder strvitet si powerliffter per nje kohe tshkurtr behet shuuum i fuqishem

  dhe top leve bodybuilders jan shuuuum tfort ...kete shpjegimin sapo ma tha nje shok ne fb online ..eshte njish ne bodybuilding ...
  1,2 Freedy comes for you;
  3,4 Jason's at your door.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e cool_shqype
  Anėtarėsuar
  30-05-2007
  Vendndodhja
  jetoj me lemoshat e nanes natyre
  Postime
  1,031
  Faleminderit
  30
  20 falenderime nė 13 postime
  duke u nisur nga experienca vetiake ne sport (20 vjet) po jap nje mendim personal....
  marrim psh. shtangistet, bodybuilder's, mundesat dhe atletiken e rende (hedhje shtize, cekici, gjyle, disku)
  te gjithe bejne shtange per shtimin e forces se muskujve ne pjese te ndryshme te trupit por kane nje ndryshim te madh ne menyren se si e zhvillojne ose me mire te themi se ndjekin rruge te ndryshme ne programin qe ndertojne.
  pra mendoj qe zhvillimi i forces ne muskul nuk varet shum nga madhesia e tij (qe per bodybuilders eshte ceshtje estetike dhe jo kryesore) por ne shtimin e fuqise dhe produktivitetit te ketij muskuli
  each second is eternity as eternity is now,
  and now, now is forever

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •