Close
Faqja 19 prej 20 FillimFillim ... 917181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 361 deri 380 prej 395
 1. #361
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  52. vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė drejtė nė drejtkėndor, me armė pak tė vendosur nė bėrryla dhe tė vendosur nė legen.
  Duart dhe kėmbėt janė vendosur pranė trupit,qė ndoshta tregon se i vdekuri ishte mbėshtjellė nė pėlhurė.
  Analiza antropologjike tregon se njė njeri i varrosur nė varr ėshtė 30-35 vjeē.
  44.Brez mbėrthen me kornizė tė pantallonave drejtkėndore dhe me montim me dy thumba
  Aliazh bakri gjat.. 5,4 cm; Gjerėsia. 3,8 cm - 5,0 cm AA 20598 (PN 244)
  45.Vargonj me formė drejtkėndore tė mbėshtjellura me motiv tė ankoruar antropomorf dhe katėr qoshe tė thumba
  Aliazh bakri gjat. 3.3 cm; h. 3,5 cm AA 20597 (PN 244)
  53.
  varri 68

  46. Pajisje tė brezit tė rrumbullakėt me motive tė rrumbullakosura tė kokės Medusa ), - o Aliazh bakri (3 copė) 0 2,5 cm AA 20594 (PN 224)
  47.Pajisje me formė tė rrumbullakėt nė formė bande me njė motiv tė lulėzuar tė kokės Medusa
  Aliazh bakri (4 copė) 0 1.5 cm AA 20595 (PN 244)
  48.Kornizat me gjerėsi tė rrumbullakėt me perforacione dhe formėn e rozetė me perforacione dhe gjemb nė mes
  Aliazh bakri (4 copė) 0 2,5 cm - 2,6 cm AA 20596 (PN 244)
  54.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 25-02-2018 mė 08:49

 2. #362
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  49.Njė thikė me kofshė dhe dorezė e cila ėshtė zbukuruar me vija tė gdhendura nė mes tė tė cilave janė vija tė prera dhe motive tė qarqeve koncentrike me njė pikė
  Hekuri; asht gjat. 22,0 cm; h. teh 3.3 cm; Gjerėsia. Trajton 2,8 cm - 4,1 cm AA 20599 (PN 244)
  50. Fibula tipit Aliazh bakri gjat. 8,4 cm; h. 2.9 cm; Gjerėsia. 0,9 cm deri 5,9 cm AA 20600 (PN 245)
  55.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozitė tė drejtė nė drejtkėndor tė kėndeve tė rrumbullakosura,me krahė tė palosur nė bėrryla dhe tė vendosura nė bark.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua u varros e moshes 40-45 vjet.
  51.Ibrik trup cilindrike e mbuluar me fije qelqi,etj
  Qelqi larts. 16,1 cm; 0 fund 5,1 cm; 0 inē 6.1 cm; h. Trajton 8.0 cm AA 20621 (PN 404)
  52.njė gote me trup tė rrumbullakosur Xham 0 7.8 cm; h. 6,9 cm; AA 20622, (PN 405)
  56.
  53.Byzylyk seksioni katror dhe rajonet e ndara zoomorphic
  Aliazh bakri 0 7,0 cm; sė . koka 1,3 cm AA 20623 (PN 406)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 3. #363
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  57.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozicion tė shtrirė nė njė varr tė bėrė nga tulla tė vendosura vertikalisht dhe tė mbuluara nga tulla tė vendosura nė kresht.
  duart janė tė vendosur nė bėrryla dhe vendosen nė legen. Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė ėshtė varrosur nė moshen 2,5 - 3,5 vjeē.Nuk ka gjetje
  58.
  I vdekuri ėshtė vėnė nė njė pozitė tė drejtė nė drejtkėndor tė kėndeve tė rrumbullakosura.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua u varros nė varr ne moshen 35-40 vjet.varri 85
  54. Ibrik lakuar dhe qafa e ngushtė,
  Qeramikė vis. 25,0 cm; 0 fund 7,5 cm; 0 kullimi 7,0 cm; h. Trajton 13.0 cm AA 20660 (PN 340)
  55.kapse me dy pjesė me njė trup seksion katror qė pėrfundon nė skajet me grepa
  Argjendi gjat. 2,1 cm deri 2,5 cm AA 20666 (PN 362)


  59.
  56. Perlat e formės cilindrike, ovale dhe 59 poliedrike Qelci CR 0 0,5 cm c) AA 20663 (PN 345)
  57.Byzylyk i rrumbullakėt seksion dhe skajet e ndarė zoomorphic
  Aliazh bakri 0 5.8 cm; gjat. kreu 1,1 cm; Gjerėsia. kokat 0,6 cm AA 20664 (PN 343)
  58.Unaza gjysmėrrethor seksion me pllaka rrethore
  Hekuri 0 1,9 cm; 0 kokė 1.4 cm; h. 2.1 cm AA 20665 (PN 344)
  60.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 4. #364
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  60
  Varri 86
  I ndjeri ishte shtrirė nė njė pozicion tė shtrirė nė njė qoshe tė rrumbullakosur drejtkėndėshe me krahė tė pėrkulur nė bėrryla dhe tė vendosur nė bark.
  Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė i moshės 11-13 vjeē ėshtė varrosur nė varr.

  59 Fibula e tipit Keller 6
  pėrzier me bakri, prarim . Gjerėsia 9.0 cm; .gjatsia 1.3 cm - 5.2 cm; h. 3.2 cm AA 20674 (PN 294)


  60 shtrėngojs rripi me njė kornizė tė fijeve drejtkėndėshe dhe njė pranga drejtkėndėshe me zbukurim vegjetativ dhe zoomorphic tė embossed (luan) dhe katėr thumba nė qoshet
  perzier bakri, prarim sė 4,8 cm; Gjerėsia. 2.5 cm AA 20675 (PN 295)

  61
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 5. #365
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  61
  Varri 86
  shtrėngimi i rripit me njė kornizė tė fijeve drejtkėndore 61 dhe njė kllapė drejtkėndėshe me perime tė ngulitura me zbukurim dhe zbukurim zoomorphic (luan) ': -. kėto katėr thumba nė qoshet oo)
  Aliazh bakri, prarim gjat. 4.7 cm; Gjerėsia.
  2,7 cm AA 20684 (PN 304)

  62 Vargonj,Rrip drejtkėndor me zbukurim antropomorf (Akteon?) Dhe katėr thumba nė qoshet
  Aliazh bakri, prarim gjat. 3,8 cm; Gjerėsia. 2.6 cm AA 20676 (PN 296)

  63.Vargonj,Rrip drejtkėndor me dekor zbukurues antropomorf (Moisiu?) Dhe katėr thumba nė qoshe
  Aliazh bakri, prarim gjat.. 3,7 cm; Gjerėsia. 2.5 cm AA 20677 (PN 297)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #366
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  64 Vargonj Rrip drejtkėndėshe me zbukurim tė zbukuruar antropomorf (Mars) dhe katėr qoshe me gozhda
  Aliazh bakri, prarim gjat. 3,8 cm; Gjerėsia. 2,5 cm AA 20680 (PN 300)

  65 Belt drejtkėndor me dekor zbukurues antropomorf (Daniel?) Dhe katėr thumba nė qoshe
  Aliazh bakri, prarim gjat. 3,7 cm; Gjerėsia. 2,7 cm AA 20682 (PN 302)


  66 Vargonj Rrip drejtkėndor me zbukurim antropomorf (Herkul) dhe katėr thumba nė qoshe
  Aliazh bakri, gjat. 3,8 cm; Gjerėsia. 2.6 cm AA 20681 (PN 301)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #367
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  67 Vargonj i rripit Akordoimi me Dekorimin Anthropomorfik (Jona?) Dhe katėr kunja me kėnde
  Aliazh bakri, prarim gjat. 3,7 cm; Gjerėsia. 2.5 cm AA 20683 (PN 303)


  68 Fragmenti i pjesėve tė rripave me dekorimin antropomorf tė ngulitur
  Aliazh bakri, prarim gjat. 2.6 cm; Gjerėsia. 2.5 cm AA 20679 (PN 299)

  69 Fragmenti i pjesėve tė rripave me dekorimin antropomorf tė ngulitur
  Aliazh bakri, prarim. 2.1 cm - 2.5 cm AA 20678 (PN 298)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 8. #368
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  70. Njė rezervuar cilindrik i bojės me kapak, mbi tė cilin ndodhet njė shirit, pėrmes tė cilit futet zinxhiri
  Aliazh bakri gjat. 5,0 cm; 0 3.1 cm AA 20685 (PN 305)

  71. Shirita tė seksionit
  Aliazh bakri mė i vogėl: 0 12.9 cm mė i madh: 0 13.1 cm AA 20686 (PN 306, 307)
  72. Shish me trup cilindrik me qafė cilindrike tė lartė dhe tė ngushtė dhe me skaj tė trashur
  Xhami vis. 25.2 cm; 0 hundėz 9.0 cm AA 20687 (PN 308)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 9. #369
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Tė ndjerit u shtruan nė njė pozicion tė zgjatur nė njė qoshe tė rrumbullakosur drejtkėndėshe.
  Gruaja i ka krahėt e pėrkulur nė bėrryla dhe ėshtė vendosur nė bark.
  Nė tė majtė tė kokės ėshtė kafka e foshnjės.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua 30-35 vjeē dhe njė fėmijė 1-1,5 vjeē janė varrosur nė varr.

  73 shtrėngojse gjerdan me trup seksion katror qė pėrfundon nė grepa
  Aliazh bakri gjat.. 2.6 cm AA 20747 (PN 359)

  74 shtrėngojse gjerdan me trup seksion katror qė pėrfundon nė grepa
  Aliazh bakri gjat. 2.9 cm AA 20738 (PN 354)
  65
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 10. #370
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  75 margaritar nė formė tė fuēisė, tubave dhe poliestėr
  Aliazh bakri; xham (22 copė) gjat.. afėrsisht 0.4 - 0.7 cm AA 20737 (PN 353)
  76 Vathė me seksion tė rrumbullakėt me skajet nė formė lak
  Argjend 0 1,7 cm; wt. 0,31 g AA 20734 (PN 348)

  77 Njė palė vathė me seksion tė rrumbullakėt
  Argjend 0 2,9 cm; . 0,67 g AA 20746 (PN 357)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 11. #371
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  78 Byzylyk i seksionit tė rrumbullakėt dhe 67 skajet e ēmontuara me kokrriza nė formė ovale zbukuruar me kokrrizė qė pėrmbajnė njė bashkim tė kurorės qelibar
  Argjend, qelibar 0 6.2 cm; Deb. 0,6 cm; sė . koka 2.5 cm; Gjerėsia. koka 1,6 cm; wt. 39.87 g AA 20736 (PN 350, 351, 352)
  79 Byzylyk i seksionit tė rrumbullakėt dhe skajet prekėse tė prekshme
  Aliazh bakri 0 5.8 cm AA 20739 (PN 355)
  8o byzylyk kryq i rrumbullakėt me skajet e mbėshtjellura drejt
  Aliazh bakri 0 6.5 cm AA 20740 (PN 355)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 12. #372
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  81. Byzylyk i rrumbullakėt me skajet e mbėshtjellura drejt
  Aliazh bakri 0 6.3 cm AA 20743 (PN 355)

  82. Byzylyk i seksionit tė shiritit zbukuruar me prerje me onde tėrthore dhe skajet e ēmontuara qė pėrfundojnė nė shtrirje drejtkėndėshe me stoli X-formė
  Aliazh bakri 0 6.6 cm AA 20741 (PN 355)

  83.Byzylyk i seksionit tė shiritit zbukuruar me prerje me onde tėrthore dhe skajet e shkėputura dhe tė pėrkulura qė pėrfundojnė nė shtrirje drejtkėndėshe me dekorimin nė formė X
  Aliazh bakri 0 6.0 cm AA 20742 (PN 355)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #373
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  84. Rrathė tė seksionit dhe me skaj tė ēmontuar dhe tė palosur.
  Rrathė janė zbukuruar me motive rrathėsh me rrota.
  Kocka mė e madhe: 0 6,8 cm mė e vogėl: fj 6,5 cm AA 20744; AA 20745 (PN 356)
  85. Unaza e seksionit tė shiritit zbukuruar me linja tėrthore midis tė cilave ka zbukurime nė formė X
  Aliazh bakri (3 1.9 cm, gjerėsi 0.2 cm - 0.5 cm AA 20733 (PN 347)

  86. unaza shiritash nė formė shiriti me trup me shirita
  Aliazh bakri 0 1.6 cm AA 20735 (PN 349)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 14. #374
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  87 Monedhe Aliazh bakri i papėrcaktuar, Shekulli 4, AE 3,?, RIC Av .: i papėrfillshėm. Rv .: Tė palexueshme. duhan. 18 x 17 mm; wt. 1.65 g AA 20732 (PN 346)
  I ndjeri ishte shtruar nė njė pozicion tė shtrirė nė parregullt nė formė ovale.
  Krahėt janė tė pėrkulur nė bėrryla dhe janė vendosur nė bark.

  Analiza antropologjike tregon se njė grua 16-18 vjeē ėshtė varrosur nė varr.
  88 Rruaza ovale, tubulare dhe me brinjė, disa tė zbukuruara me linja zig-zag
  Xham (10 copė) 0 1.3 cm - 2.1 cm AA 20748 (PN 383)


  89 Monedha Aliazh bakri e PERANDORIt ILIR Valens, 364 - 378, AE 3,?, RIC? Av .: D N VALE ... Pop .: D. Rv .: SECVRITAS REIPVBLICAE. Lloji: Victoria shkon majtas. Pozicioni i kallėp 6. i zbehtė. 17 x 16 rnm; wt. 2 g AA 20749 (PN 384)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 08-11-2019 mė 12:56

 15. #375
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  72
  I ndjeri ishte pozicionuar nė pozicionin e shtrirė nė njė qoshe tė rrumbullakosur drejtkėndėshe me kėmbėt e pėrkulura nė gjunjė dhe u vendos nė krahun e djathtė.
  Krahėt janė tė pėrkulur nė bėrryla dhe janė vendosur nė bark.
  Analiza antropologjike tregon se njė burrė i moshės 45-50 vjeē ėshtė varrosur nė varr.


  9 o Monedha Aliazh bakri Perandorve Ilir Valentinianus I. ose Valens, 364 - 378, AE,?, RIC? Av .: i paligjshėm. Rv .: Tė palexueshme. Lloji: Securitas Reipublicae, Victoria shkon majtas. duhan. 15 x 14 mm; wt. 0,70 g AA 20795; PN 449
  Valentinianus I. ose Valens, 364 - 378, AE 3,?, RIC? Av .: i palexuar. Pop .: D. Rv .: e palejueshme. Lloji: Securitas Reipublicae; Victoria shkon majtas. Pozicioni i kallapit: 6. i zbehtė. 17 x 16 mm; wt. 2.69 g AA 20796; PN 449
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 16. #376
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  I ndjeri ishte shtruar nė njė drejtkėndėshe.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua 16-18 vjeēare ėshtė varrosur nė varr.
  76
  91. Rruaza ovale, ne forme tubi tubulare dhe shirita
  Xham gjat. 0.4 cm - 0,5 cm; 0 0.4 - 0.7 cm AA 20850 (PN 498)
  92. Monedhė e pėrzier bakri e perandorit ilir Kostandin I., 313 - 315, Nummus, Siscia, RIC 3, E SIS Av .: IMP CONSTANTINVS PF AVG. Pop .: D. Rv .: IOVI CONS-ERVATORS AVGG NN.
  Tipė: Jupiteri ėshtė duke qėndruar nė tė majtė, duke mbajtur njė Shqiponjė dhe Victoria mbi njė top, pėrpara njė shqiponje me njė kurore.Pozicioni i kallapit 6. dim. 0 22 mm;rėnda . 2.82 g AA 20849 (PN 497)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 17. #377
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  I ndjeri ishte shtruar nė pozicionin e shtrirė ne formė drejtkėndėshe
  harkuar.
  Nė pjesėn e sipėrme tė mureve anėsore tė anės mė tė gjatė , ka tre vrima pėrballė njėra-tjetrės, nė tė cilat me siguri ishin vendosur mbėshtetėsit prej druri tė mbulesės sė varrit.
  Analiza antropologjike tregon se njė fėmijė (vajzė) ėshtė 2-3 vjeē i varrosur nė varr.
  Varri 145
  93.Kapėse jakė dy copė me trup katror qė pėrfundon nė skajet me grepa
  Aliazh bakri gjat. 3.4 cm AA 20901 (PN 640)
  94 Tub gjashtėkėndor me tre prerje amuleti
  Aliazh bakri gjat. 3,2 cm; Gjerėsia. 1.4 cm AA 20907 (PN 646)

  95. Perlat ovale, biconike dhe polifanale
  Xham 0 0,5 cm AA 20908 (PN 647)78-

  Varri 145
  96. Byzylyk me seksion me shirita zbukuruar me njė seri notash tė zhdrejtė qė krijojnė njė zbukurim zigzag
  Aliazh bakri 0 4.5 cm AA 20895 (PN 638)
  97. Byzylyk kryq ovale dhe mbivendosje dhe skajet e sheshta qė mbivendosen
  Aliazh bakri 0 4.2 cm AA 20899 (PN 639)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-11-2019 mė 12:32

 18. #378
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Varri 145
  98. Rrathė me Prerje te rrumbullakėt me mbivendosje dhe skaj tė drejtuar zbukuruar me seksione
  Aliazh bakri 0 4.5 cm AA 20896 (PN 638)
  99. Byzylyk me seksion prerje tė rrumbullakėt dhe skajet e zbėrthyera dhe tė sheshta qė mbivendosen dhe zbukurohen me seksione Aliazh bakri 0 4.5 cm AA 20897 (PN 638)
  100. Byzylyk i bėrė nga tela tė endur me seksion tė rrumbullakėt, i cili pėrfundon nė njėrėn skaj me njė sy pėrmes tė cilit vizatohet skaji tjetėr
  Aliazh bakri 0 4,8 cm AA 20900 (PN 639)
  Varri 145
  1O1. Byzylyk D-seksion
  Xham 0 4,6 cm - 5,1 cm AA 20898 (PN 638)

  102.Ibrik me trup tė rrumbullakosur tė zgjatur dhe qafė tė ngushtė cilindrike, me skaj tė trashur tėrhequr,
  Xham gjat. 20.0 cm; h.doreze 10.4 cm; 0 funde 4,1 cm; 0 pike 3.6 cm AA 20903 (PN 642)
  103. Njė gotė nė formė konike
  Xham gjat. 20.0 cm; h. dorza 10.4 cm; 0 funde 4,1 cm; 0 pike 3.6 cm AA 20903 (PN 642)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-11-2019 mė 12:38

 19. #379
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  104 Monedha bakri te perandorit ilir Kostandinit I., (Urbs Roma), 336., Centenionalis, Roma, RIC 390, R Q., Av: VRBS-ROMA. Pop .: 1. Lloji: Binjak ujke. Pozicioni i kallupit: 6. dim. 19 x 17 mm;e rend... 1.95 g AA 20902 (PN 641)
  105.Monedh Aliazh bakri Constans, Centenionalis, 347 - 348, Treveri, RIC 185, TRP. Av .: CONSTAN-S P F AVG. Pop .: d Rv .: VICTORIAE DD AVGGQ NN. Lloji: Dy Victorias qėndrojnė pėrballė njėra-tjetrės, duke mbajtur njė kurorė dhe njė degė palme. Nė fushėn e gjetheve tė dredhkės. Pozicioni i kallupit: 12. dim. 18 x 17 mm; wt. 1.38 g AA 20905 (PN 645/2)
  106.Monedhe Aliazh bakri perandorit iliro-romak Valentinianus I., 364. - 375., AE 3, Roma, ric 24a, r.tertia Av .: D N VALENTINI-ANVS PF AVG. Pop .: D. Rv .: SECVRITAS REIPVBLICAE. Lloji: Victoria shkon majtas. Pozicioni i kallupit: 6. dimė. 18 x 17 cm;pesha. 1.38 g AA 20906 (PN 645/2)
  Varri 155
  E ndjera ishte shtruar nė njė pozicion tė shtrirė nė ovale, me krahėt e saj tė pėrkulur nė bėrryla dhe e shtruar nė stomakun e saj.
  Analiza antropologjike tregon se njė grua 50-55 vjeē ėshtė varrosur nė varr.
  107.Pincet Hekuri gjat. 4,5 cm AA 20913 (PN 671)
  108.Byzylyk me seksion tė rrumbullakėt
  Hekuri 0 5.1 cm AA 20914 (PN 673)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-11-2019 mė 13:07

 20. #380
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  620

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  109. Njė thikė me dorezė
  hekuri; dru gjatė. 15.2 cm; Gjerėsia. trajton 1.4 cm; Gjerėsia. blades 2.0 cm AA 20912 (PN 670)
  Varri 155

  110. Fragmenti objektets Hekuri gjatė. 2.5 cm; Gjerėsia. 0,7 cm AA 20909 (PN 662

  111.Balsamariumi i trupit ovale me qafė tė lartė cilindrike
  Xham gjat. 9,9 cm; 0 funde 3,7 cm; 0 pike 2,4 cm AA 20911 (PN 669)
  112.Gote konike qelqi
  Xham gjat. 11.5 cm; (3 funde 3.8 cm; sp3 f3 9.6 cm AA 20910 (PN 668)
  84
  varri 155
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-11-2019 mė 13:12

Faqja 19 prej 20 FillimFillim ... 917181920 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •