Close
Faqja 18 prej 20 FillimFillim ... 81617181920 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 360 prej 392
 1. #341
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Mbetjet e antikese se fundit t tipit rurale jan prcaktuar, n nj mas t madhe, n nj siprfaqe prej rreth 12.000 m2, dhe prve objekteve t ndryshme t lashta banimit jan t vendosura n vende t tjera brenda zons kerkimit.


  Prcaktuar definitivisht mbi 600 gropa t ndryshme varrimi: kanale themelore objekt drejtkndshe, varre e shtyllave t objekteve t ndrtimit lart, puns dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave t rregullta t varrimit pr aksione ish gardh, zjarrit t shumta, puset dhe kanalet e kullimit.
  Ndr m t rndsishmet jan n vend q ne t prfshij mbetjet e vendbanimeve mesjetare q shtrihej mbi nj siprfaqe prej 15.000 m2.
  Ato datohen nga shek. IX deri n shekullin e 15-t.
  sht kompleksi m i eksploruar i ksaj periudhe n Kroaci.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura     

 2. #342
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Prcaktuar m shum se 800 grop t ndryshme t madhe varrimi, shum prej t cilave i prket varrime pr shtyllat, ndrsa t tjert jan t mesme n gropa t mdha t funksioneve t ndryshme
  (banimi, puntori, mbeturinat, zjarrit, furrat e buks, puse, kanalet e drenazhimit).
  Katr llojet e objekteve jan t specifikuara sipas paraqitjes dhe kombinimit t shtyllave dhe grops s ndrlidhur.

  Gjetje nj sasi t madhe t qeramiks, kryesisht tenxhere, e cila fragmente t shumta t zbukuruar me nj motiv t valzuar - krehr dhe t vetme, dekorat q rrjedhin rrota apo vijave paralele t inizuara.
  Prve qeramiks se gjetur nj sasi t madhe t eshtrave t kafshve, nga t cilat nj pjes i takon kafsht zhdukur bos primigenius (tur) pas t cilit, sipas tradits, Turopoje ka marre emrin .
  Prve ksaj, gjetjet nj sasi m t madhe t objekteve metalike, thika hekuri dhe mjete, dy bronzi S-unaza, vath te tipit volinjar hedhur nj bronzi varse pluhur n formn e kmbanave.

  Rezultatet e para t vendeve t studimit epkovčica po shfaqet n ekspozit Ndiqni gjurmt tona, t mbajtur n Muzeun e Qytetit t Zagrebit n janar te vitit 2007.  Lokacioni arkeologjik i Okujs ndodhet n zonat bujqsore t vendbanimeve Okuja dhe Mraclin.

  Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se ky sht nj vend i banuar q nga Epoka e Bronzit, neper Latene, periudhs s lasht antike t Mesjets,gj q rezultoi n gjetje t shumta t rndsishme.
  Si nj riinterpretim, ngjashm me vendin epkovčica, gjejm zbulimet e pes puseve me ndrtime prej druri periudhes antike.

  Kishte nj sasi m t madhe te qeramike, enve dhe, n nj mas m t vogl, objekte litike(litičkih).
  Ajo q sht veanrisht interesante dhe e rndsishme sht se nj pjes e varrimit t periudhs s antike dhe prmban jan shum karakteristika La tene, dhe pr kt arsye sht nj periudh shek. 1 pes dhe shekullit 1. AD, nj koh t trazirave t mdha, pushtimit romak dhe fillimet e romanizimit.
  GrupI prej 13 varreve varrimi t vendosura brenda sistemit jarack drejtkndshe datojn q n fillim t shekullit t 1 para Krishtit. Cr. n shekullin e 1 pase Krishtit.
  Varreza tjetr sht nj vend varrimi me gjithsej 14 varre.datimi nga shekulli i par n shekullin e dyt.
  Prcaktuar jan mbetjet e nj fshati t lasht t tipit rural me varrime t ndryshme pr shtyllat e objekteve t ndrtimit lart, puns dhe mbeturinave gropa dhe kanale, rreshtave t rregullt t varrimit pr aksione i rrethojave t vjetra, zjarrit dhe puse.

  Shum prej qeramiks, n nj m t vogl mjete mase hekuri dhe disa objekte prej bronzi - pjes e fibula, monedha, mozaik,, etj

  sht e rndsishme dhe zbulimi mbetjet t nj rruge t vjetr antike q sht konsideruar pjes e lasht via publica Emona-Siscia.
  Ndr gjetjet m t kndshme n kt vend jan mbetjet e nj vendbanimi mesjetar datuar nga shekulli 10 deri n shekullin e 15-t.
  sht prcaktuar nga nj numr i ndryshm shpellave varrimit, shum prej t cilave i takon varrime pr shtyllat, ndrsa t tjert jan t mesme n gropa t mdha t funksioneve t ndryshme (banimi - pjes t shtpis,dhe deponit e mbeturinave, zjarrit, kanalet e kullimi).
  Jan gjetur nj sasi t madhe t kuzhins dhe sendeve qeramike (en, kapak, gota, kana, etj.).
  Kshtu, duke interpretuar gjetjet, kontekstualizimin e artefakteve t gjetura, dshmit materiale t historis son te shumfishohen.
  T gjitha t gjeturat jan ende n fazn e prpunimit, si dhe prgatitja e raporteve dhe formave t tjera t prezantimit t rezultateve (botim n shtypin profesional dhe ekspozita).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura      
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 18-12-2017 m 14:59

 3. #343
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  10
  Necropoli i von antik n Zmajevic

  Prkundr nj numri relativisht t vogl t hulumtim dhe rishikime n terren, nj numr vendesh arkeologjike nga t gjitha periudhat u regjistruan n pjesn verilindore t Baranjs kroate.
  Nuk sht pr t'u habitur,, pasi ajo sht nj nga zonat m pjellore t Pannonia jugore, e cila sht n t njjtn koh dhe n nj drejtim shum t rndsishm t komunikimit evropian q pasoi Danubin.

  Kjo veanrisht vlene pr shpatet lindore t kodres Bansko, e cila gradualisht zbrese drejt Danubit, mbi t cilat pjerrsia e pjerrt prfundon me nj buz t pjerrt, pothuajse vertikalisht t prer
  e cila sht shum e madhe thell prerje ose rritje.
  Mbi nj nga kto gryka(shkurtime), n Vrhegy n Zmajevac, n nj numr t shtresave parahistorike, n fillim t shekullit te pare 1,u ngrit nj kshtjell (castellum) ushtarake romake, e cila supozohet t jet nn emrin e Ad Novas n burimet e lashta t shkruara.
  Kalaja ishte pjes e sistemit t mbrojtjes prgjat kufirit t pushtimeve t Augustit n fund t shekullit t 1 pes. Cr. dhe rnia e kryengritjes pannoniane-dalmatine n fillim t shekullit t par pas Krishtit themeluar n Danub - ripa Pannonica.
  Rrethe fortes u zhvillua gradualisht vendbanim civil, ndrsa n ann tjetr t kshtjells prreth kshtjells kishte disa ndrtesa.
  Njri prej tyre, n Mocsolasu, pr dhjet vitet e fundit i sht nnshtruar hulumtimit mbrojts t kryer nga Muzeu i Slavonis n Osijek.

  T shumta te zbuluar gjat hulumtimeve prsri kan trhequr vmendjen e ekspertve n vendet arkeologjike n Zmajevac q jan t vendosura n fund t shekullit t 19-t, kur ata parara mbjelljes hardhise artefaktet q kan ardhur n koleksionet prestigjioze t muzeut evropian, dhe deri m sot ka mbetur synonime pr periudha t caktuara.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 4. #344
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  faqe 12
  Nga shum te kohes romake n rajonin e Baranja at n buz t rrafshin e Danubit ishin pjes e sistemit t mbrojtjes - limesa, i prbr nga kalat dhe kullat e vzhgimit te lidhur me rrug.
  Njri prej kalas ishte vendosur n Zmajevacin e sotme , nj kodr shquar Vrhegy, t cilat jan ende t njohura mbetjet e fort form drejtkndshe n t cilit siprfaqja mund t gjeni fragmente t shumta t qeramiks dhe materialeve t ndrtimit q dshmojn pr jetn e nj niveli t lart t qytetrimit, edhe pse ishte nj vendbanim large kufirit perandoris s madhe.
  Duke marr parasysh se fortesa ishte ngritur nga mbetjet e vendbanimeve t hershme parahistorike dhe se imazhi kaligrafik i faqes sht m i thell se 5 metra, krkime ende nuk jan ndrmarr.
  Megjithat, gjatLufts s II. t n vendet fqinje, u kryen grmime m t vogla t tentuara n t cilat u gjetn mbetjet e varreve, t ngjashme me ato jo large Kamences, ndrsa arkeologt hungareze ne Suzi gjetn varre parahistorike.

  faqe 14
  Nga tre shekujve t par t sundimit romak ka pak t dhna arkeologjike t grumbulluara dhe rreth nj fortese ushtarake dhe vendbanimit civile q me siguri shpejti u zhvillua aty pran.
  Depozitat m t hershme t parave i prkasin kohs s perandorit Klaudij, dmth. fundi i gjysms s par dhe mesit t shekullit t par.

  Fortesa sht prmendur n guidat itineraret e mvonshem, dhe rndsia, si dhe i gjith pjesa limesa Pannoniane, sht fituar gjat antikitetit t von, kur pr shkak t presionit t shum komuniteteve t banuara n lindje t Danubit pr Perandorin, ajo bhet nj kontroll jashtzakonisht i rndsishm i bregdetit t Danubit t djatht.
  Pastaj si ekipet ushtarake n t jan prmendur Auxilia Novensia Arsaciana dhe Equites Dalmatae Novas.
  Bazuar n vendndodhjen e tullave me shenja n vendin e kshtjells mund t pohohet se gjat shekullit t 4 ka ndoshta nj nga legjionet e trashgimis s Herculia VI .
  Megjithat, rndsia e fortesese n Wrhegyu gjat shekullit t 4-t sot
  sht dshmia m e qart e rezultateve t shum viteve t hulumtimit mbi Mocsolasu, nekropoli m i madh i hulumtuar i kohes romak se vonshem n pjesn kroate t limes.
  Me kt rast ata jan t prfaqsuar vetm pjesrisht, dhe arsyeja sht n nj numr t madh t gjetjeve t grumbulluara q jan ende n konservim dhe restaurim, kshtu q gjetjet e hulumtimit t zgjedhura nga viti 1999 deri n 2005 u prgatitn pr prezantimin, t cilat n nj mas t madhe ofrojn nj pasqyr n t gjitha tiparet q jan regjistruar gjat hulumtimit.
  Po ashtu, rezultatet e paraqitura sugjerojn se sht e nevojshme t vazhdohet me hulumtimin jo vetm t nekropols n Mocsolsa, por edhe t pozicioneve t tjera rreth fortess n Varhegy, me qllim q t mblidhen njohuri edhe m t gjera t s kaluars s pasur, e cila bazohej n frutet e tokese Baranja dhe rrjedhjet q ato jan solli ujin e Danubit nga t gjitha drejtimet e pellgut Karpate.
  Pamje Satelit (pozicionin Varhegy - Mocsolas)
  Satellite image (VArhegy - MocsolAs as site)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 5. #345
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  faqe 16

  Si zakonisht ndodh me zbulime t mdha, kjo sht ajo q ndodhi n Zmajevac me nj rast t thjesht.
  N janar t vitit 1998, gjat punimeve n bodrumin e vers dhe pr shkak t reshjeve t rnda, ka pasur nj rnie t rrnojave n ullishten e Antal Molnar n Mocsomsu.
  N hapje, ata u shfaqn jan mbetjet e tre varreve romake me skelete dhe varret t q vuri n dukje vendet me rndsin e jashtzakonshme .
  Hulumtimi sistematik arkeologjik filloi n vjeshtn e vitit 1999 dhe vazhdoi deri n vitin 2008, kur shpresuam shkurtimisht dhe u ndalm.
  N grmimet e deritanishme, u zbulua nj siprfaqe prej rreth 1700 m2, ku u gjetn 175 varre t rregulluara n m shum ose m pak rreshta t rregullta t orientimit thelbsor verilindor-jugperndimor.
  Se varret kishin disa shenja t jashtme, prve pozicionit n radht, dshmohet gjithashtu nj prerje shum t shquar t varreve.
  Duke marr parasysh paraqitjen e dokumentuar t varreve, n kerkim ne Mocsomsu, percaktohet sht buza jugore e varrezave e cila sht n shpatin e nj lartsie t but,
  ndrsa perndimi sht prcaktuar nga buza e surdusit q e ndan at nga Wrhegy ngjitur, pjesa perndimore e s cils ka edhe varret ndrsa perndimi sht prcaktuar nga buza e surdusit q e ndan at nga Wrhegy ngjitur, pjesa perndimore e s cils ka edhe varret.
  Qllimi i hulumtimit t ardhshm sht t prcaktoj kufirin lindor t nekropols n Mocsol dhe t verifikohet supozimi i ekzistencs s nj stratigrafie t varrimit horizontal ku varrezat m t reja do t vendoseshin n pjesn perndimore t nekropolit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 6. #346
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  18

  T gjitha varrezat e gjetura jan skeletore, dhe t vdekurit u hedhur n grop apo n varret e br nga tulla t cilat u varrosn n t.
  Analiza tregon se ngarkesat n racks jan mbizotruese, t cilat jan kryesisht qoshet drejtkndshe dhe t rrumbullakosura.etj
  Studimet e mparshme kan dokumentuar vetm 17 varre me varre n varrezat, t cilat jan br me tulla br pirg vertikalisht, ndrsa pjesa e siprme ishte e tulla t vendosura n kresht.
  Kur varrosur n varre ka pasur raste q jan mbetjet e portierit origjinale t t ndjerit u zhvendos n varret ansore pr t br rrugn pr nj tjetr vend e t ndjerve.
  N hulumtim, ka pasur edhe disa varre n t cilat u gjetn gjurmt e strukturs prej druri.etj
  Gjithashtu, n disa varr sht vn n dukje se kockat e t vdekurit u mbishtyp q do t tregonte zakonin e veshjes s t vdekurit n plhur dhe vendosjen e saj n fund t varrit.
  Varret jan t orientuara kryesisht n veri-jugperndim, me vrejtje t shtrembrimeve t ndryshme, por mund t jen t kundrta, n jug-perndim-verilindje.
  Vetm nj numr i vogl i varreve brenda rendit tregojn orientimin veriperndimor-juglindor.
  N numrin m t madh t varreve (149) ekzistonin mbetjet e nj t vdekuri, ndrsa varret me dy (n 16 varre) ose tre t vdekur (n 9 varre) ishin jashtzakonisht t mdha.

  Te varret me dy t vdekur, sht m s shumti varrimin e nj nne me nj fmij.
  Rezultatet e analizs antropologjike kan treguar nekropolin
  n t njjtin n t njjtnm raport ka varre t t dy gjinive por nj numr i madh i fmijve jan varrosur.
  Kjo dshmon se t gjith antart e komunitetit u varrosn n nekropol,
  prmes s cils varret n Momboms ofrojn nj pasqyr n strukturn e komunitetit q gjat shekullit t 4-t jetonin n fortes n Wrhegy dhe rreth saj.
  N numrin m t madh t varreve (125), t vdekurit jan hedhur n nj pozit t zgjeruar n shpin,me duar t vendosura n mnyr t ndryshme: me trup ose shkel t vendosur n brryla dhe pllmbat e bashkangjitura n legen ose n bark.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 7. #347
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  20
  Jane gjetur varre (7) n t cilat t vdekurit u vendosn n nj pozicion t rrzuar,pr t cilat krahasohen krahasimet hapsinore m t afrta n ann tjetr t Danubit,n Bačka, ku qndronte bashksia e Sarmatve, e cila sht pikrisht nj mnyr e till e varrimit.
  Megjithat, prpara analizave t hollsishme antropologjike n varre me varreza n Zmajevac, nuk duhet t shikojm individt q vijn nga ant e tjera t lumit, edhe pse kontakte me siguri ekzistonin.

  N hulumtimin e nekropols n Mocsolssu, jan mbledhur nj sr gjetjesh t jashtzakonshme q dshmojn pr antart e komunitetit, edhe pse n koh t pasigurta ata ishin n buz t mbrojtjes s Perandoris ka pasur shum gjra t mira n t ashtuquajturat mjedise urbane n brendsi.
  Gjetjet u regjistruan n numrin m t madh t varreve (142), ndrsa vetm m pak se nj e pesta e varreve nuk i prmbante ato (33).
  sht interesante t vrehet se gjetjet jan m t zakonshme n varret e grave dhe fmijve, ndrsa ato rrall shfaqen n varret e meshkujve.
  sht interesante, zbulimi i varreve ku u gjetn gjurmt e t ndjerit, por gjetjet m shpesh i atribuohen varrimit t fmijve.
  N varret e grave dhe fmijve,ka shum t ngjar q varrosen vajzat,
  jan gjetur shum sende bizhuterish, ndrsa artikujt e tualetit (pinc, krehr kockash) gjenden n nj numr t vogl varre.
  Forma t ndryshme t byzylykve, vathve, unazave dhe qafore ku objekte t caktuara jan br nga metale t muara.

  Varri 90 varre 90
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 8. #348
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  faqe 22
  Decoratat t ndaj nj numr t rruaza t ndryshme me ngjyra perla qelqi shum forma, me t cilat jan t bashkangjitura, dhe ka argjend ose kapse bronzi me nj trup t seksionit katror me grepa n skajet e qafs s poshtme.
  N nj numr m t vogl, gjithashtu ishin t izoluara edhe rruaza bakri, ari dhe qelibar, t cilat ishin gjithashtu n nj pik t ult.
  Copa t vogla t prbra prej margaritar t materialeve t ndryshme jan veanrisht karakteristike pr varre e fmijve.

  Arti i krijimit t dal dhe ka unaza me kurora br prej qelqi ose qelibar dhe forma t ndryshme argjendi, bronzi dhe byzylyk si m t shumtt
  form bizhuterish.

  Edhe pse kjo mundsi nuk sht e mundur pr t paraqitur t gjith varret e gjetur , sipas llojeve dhe numri i gjetjeve t mund t nxirren disa varre luks t grave dhe vajzave q do t lejoj t deprtoj n t gjith madhshtin dhe pasurin e bizhuterive t tanishme.
  Nj prej tyre sht e varri 67, n t ciln nj grua e varrosur ishte e pajisur me nj shtup hekuri dhe bimve, dhe e stolisnin at me nj cop t vogl ari dhe rruaza perla , e cila ishte e vulosur me nj shtrngim argjendi dhe nj unaz ari.
  Krahasimet pr seksion kryqzuar jan veanrisht t shumta n nekropolet romake s vonshme n Transdanubin fqinje.
  Ne varre hedhur kavanoza qelqi dhe monedha
  Varri i nj gruaje 141 sht gjithashtu i jashtzakonshm me mbetjet e nj blloku hekuri me nj mekanizm t komplikuar lkunds.

  Megjithat, nj zbulim i veant sht gjetja e varrit 60, n t cilin nj vajz sht varrosur me objekte, origjina e t cilave gjendet n trashgimin materiale t Goteve.
  Pr ta, bazuar n formn,i atribuohen argjendit gjysmn e drits s hns dhe nj fibul argjendi t harkuar me kmb t ngritur dhe nj struktur spirale monolitike.
  N varr jane gjendur objekte t tjera argjendi t bra me argjend dhe me ngjyra t shum ngjyrsh.
  Varr daton n fund t shekullit t 4-t dhe tregon lvizjet q preken n pjesn jugore t Panonis dhe oi n fluksin e banorve t rinj, prfshir Gothet.
  Eshte e mundshm Ekuipazhi gjerman n Wrhegy nga disi koht e mvonshme dshmuan gjetjet e shiritave t rripit t vargut si dhe t solidta Theodosius II,q daton n gjysmn e par t shekullit t 5-t, kur kufiri i Baranjs u rrzua midis Panonia Valeria, i q ishte qeverisur nga Hunet, dhe e dyta, e cila ishte ende nn sundimin romak.
  Hulumtimi i ardhshm me siguri do t jet m i theksuar n ngjarjet dinamike q preken n zonn e limes, veanrisht ato nga fundi i shekullit t 4-t deri n fillim t shekullit t 5-t, pr t kontrolluar supozimet rreth vazhdimsis s pjess s popullsis t regjistruar, p.sh. rreth Keszthely, ose prkundrazi, dhe duke ln organizuar
  duke mbrojtur kufijt e Danubit me mjeshtra t rinj q marrin prparimet e prparuara t qytetrimit romak n agim t zhvillimit t saj.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 9. #349
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  faqe 24
  Sunduesit e rinj ende ruajn strukturn e tyre sociale, me njrin nga mbajtsit e atij autoriteti i prkisnin koret shpatave t humbura , t cilat mund t mbeteshin t grmuara diku n Wrhegyu.
  Varret e hetuara t meshkujve n Mocsousu prmbajn nj numr m t vogl gjetjesh dhe ato i prkasin nj pjese t konsiderueshme t varreve pa rrugdalje.
  N varre jan fibula bronzale lobulare dhe kopsat dhe rripa prej bronzi,
  t cilat shpesh shoqrohen me forma t formave t ndryshme, nga t disa prej t cilave jan zbukuruar mjaft.
  Veanrisht interesante sht varri 86 me nj rrip t zbukuruar plot me figura figurative q besohet se prfaqsojn skena nga simbolet e krishtera por edhe pagane.
  N varre gjenden ende fibula sferike Keller 6 dhe shishe qelqi, ndrkoh q gjetjet e rralla t njohura rrall mund t konsiderohen si nj boj me bronz me mbetjet e lngshme q dikur prdorn pr t regjistruar kto dy pajisje prej bronzi
  Kjo do t theksohet nga gjetjet e pasura te praruara, por mosha e t ndjerit n varrin e vlersuar n 11-13 vjet ajo nuk shkon n favor, nse nuk sht nj fmij q i prket nj familjeje t shquar.
  varri 155 Varrya 155
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 27-01-2018 m 17:36

 10. #350
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  26
  N varret e t dy sekseve ka nj rekord prej t cilave mund t'i atribuohen gjetjet e qelqi dhe enve qeramike.
  Jan t pranishm m shum ene qelqi, t cilat jan forma t ndryshme t kavanoza, shishe, gota , dhe balsami.
  Pothuajse t njjtat forma u regjistruan n nekropole t njkohshme n zonat fqinje,q tregon se banort e kshtjellave dhe vendbanimeve t Zmajevacit ishin t furnizuar mir pr t gjitha pasurit e tilla ather prestigjioze,t cilat ata kan marr dhe nga pjest e largta t Perandoris, t degzuara nga nj rrjet rrugsh, njra prej t cilave sht glqereja, q kalon nn kalat.
  Pllakat qeramike dallohen nga vendndodhja e rubinetave me siprfaqe okulare,t cilat jan gjetje t shumta n nekropolet e tjera t vonshme romake,por kishte t dhna pr forma t tjera qeramike, m s shumti gota.
  N mnyr t ngjashme, n varre jan vrejtur gjithashtu thika hekuri me dorrza q ka nj kock ose nj rreshtim prej druri.
  Ne Varre jan gjetur edhe monedha perandorve q sunduan n shekullin e 4-t, i cili mbshtet takim t pjess s grmuar t nekropolit, i cili bazohet n analizn tipologjike t gjetjeve dhe prgjigjet n t njjtn koh.
  Duke pasur parasysh rezultatet e paraqitura, pjesa m e afrt e nekropolit t grmuar n Mocsomsu n Zmajevac q daton n shekullin e 4 krahasimet m t afrta gjenden n gjetjet e gjetura gjat Luftese II. n Kamencu.
  Krahasime t shumta, si n arkitekturn e varrit dhe n ritualin e varrimit, kshtu q n gjetjet, u regjistruan n t njjtat nekropole t eksploruara n Slavonij lindor dhe qendror (trbinci, Sladojevci, Oreac, Tekić, Radovanci).
  Duke pasur parasysh faktin se fortesa n Zmajevac vendosur n Limes, kjo nuk sht pr t'u habitur se analogjia sht ngritur dhe pr varrezat q jan t vendosura prgjat fortesat e veriut t prcaktuara prgjat Danubit n Hungari dhe atyre n Srijem dhe Serbin veriore.
  Krahasime t shumta jan br me varret e vonshme romake n gjetjet e qendrave t rndsishme urbane n sfondin e limesit si Murse dhe Cibalae.
  Sidoqoft, pr shumicn e objekteve analoge, ato mund t gjenden n t gjith pjesn Pannonian t Perandoris Romake, gj q e bn gjetjen e gjetjeve t nj kohzgjatjeje t gjat, por njohja e fituar n kt mnyr dshmon m besnikrisht banort e mparshm t Zmajevs, jetn e tyre t prditshme, por edhe besimet kur e lan at.
  Vshtrime t ndryshme t mbledhura gjat grmimit t nekropoleve ne Mocsolsu, ktu vetm pjesrisht t ekspozuara, jan nj nxitje e fuqishme pr t punuar n nj paraqitje sistematike t rezultateve dhe theksojn nevojn pr t br hulumtime sa m shpejt q t jet e mundur, pasi shum nga sekretet q ende gjendet n Zmajevo mbetet t zbulohen.
  Mund t zbulohet nga rnia e nj bodrum tjetr t vers, por pse t prisni kaq shum koh!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 27-01-2018 m 17:39

 11. #351
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  32

  I vdekuri sht vendosur n nj pozicion t hapur n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe sht e mbuluar me tulla t vendosur n kurriz.
  Duart vendosen pran trupit.
  Analiza antropologjike tregon se n varre u varros gruaj e vjeter 30 deri n 35 vjet.

  1
  Kreri prbhet nga tre pllaka, me dy rreshta dhmbsh.
  Pllakat lidhen me pes thumba hekuri.
  Kocke, hekuri s gjatesia 9,3 cm; Gjersia. 2,4 cm AA 20420 (PN 51)

  T vdekurit u vendosn n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe t mbuluara me tulla t vendosura n kresht.
  Skeleti i mashkullit u zhvendos n buz t varrit dhe nj grua u shtri n nj pozit t zgjeruar, me kraht e saj t palosur n brryla dhe t vendosur n barkun e saj.
  Analiza antropologjike tregon se nj njeri i varrosur n varr sht 40-45 vje dhe nj grua m e vjetr se 60 vje.
  Byzylyk seksion kryq si dhe skajet e thyera dhe t zgjeruara q mbivendosen dhe ku mbahen gjurmt e tekstileve
  3
  Hekuri 0 6,0 cm AA 20429 (PN 65,66)
  Byzylyk i ngusht kryq seksional dhe mbivendosja e skajeve distale me perla t rruaza
  Aliazh bakri 0 5.4 cm AA 20430 (PN 67)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 12. #352
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  VAZHDIMI NGA LART
  34

  4. Unaze me prerje me 2 ulluk me vesak pllak ovale , kurora e ngulitur e xhamit t gjelbr
  Argjend, qelqi 0 2.0 cm; 0 kok 1,1 cm; h. 2,1 cm; wt. 3.27 g Varri 27 AA 20431 (PN 68) varri 27


  5.Nj shtrngojse me nj korniz q prfundon prball e cila prfundon prball grupit t koka t forms zoomorfe zmadhore t cilat jan t lidhura nga nj aks (boshe)rreth t cilit baza e prkulur e gjembit sht e prk
  Aliazh bakri s bashku. Gjersia5,0 cm; .gjatsia 3,4 cm; s bashku. 3,8 cm AA 20432 (PN 69)
  6.dy pjese shtrngoj gjerdanpjes me nj trup seksion kryq katror q prfundon n skajet e grepa
  Argjendi gjersia . 6.0 pesha. 2.79 g AA 20433 (PN 70).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 13. #353
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  fig 7.Unaze ovale q zbukurohet me motive t rrethit me nj pik
  Argjend (1.8 cm, gjersi 0.4 cm - 1.1 cm, pesha 1.16 g AA 20434 (PN 71)
  36 I vdekuri sht vendosur nj kthes e qosheve t rrumbullakosura, t vendosur n legen, me kmbt e vendosura nn kok.
  Analiza antropologjike tregon se nj fmij 12-14 vjear u varros n nj varr.
  8.Fibula e nj lloji sferik t zbukuruar me nj fush t portretit n fund t thiks 5
  Ari i veshur me aliazh bakri gjersia. 6.0 cm; gjats. 1,0 cm deri 3,5 cm; h. 2.1 cm AA 20487 (PN 190)


  37.
  I vdekuri sht vn n nj pozicion t shtrir n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe t mbuluara nga tulla t vendosura n kurriz.
  Analiza antropologjike tregon se fmija i varrosur sht 4,5-5,5 vje n varr.
  9.Got trup i rrumbullakosure e vogl e trhequr q ndodhet n katr vende t kundrta t vendosura me pika me ngjyr blu t rregulluar n rregulluar n formn e rrushit trekndor
  Xham 0 7.5 cm; h. 7,8 cm AA 20494 (PN 132)

  38 I vdekuri sht vendosur n drejtkndor,n ann e majt me krah t palosur n brryla dhe kmbt e vendosur n gjunj.
  Analiza antropologjike tregon se nj fmij u varros n nj varri 11,5-12,5 vje.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 14. #354
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  10.Byzylyk t seksionit t rrumbullakt dhe skajet e ndara prej t cilave ruhet nj form zoomorfike
  Aliazh bakri 0,4 cm; Gjersia. kokat 0,6 cm AA 20528 (PN 240)
  11.Pjes e nj byzylyk t rrumbullakt
  Hekuri 0 5,4 cm AA 20529 (PN 241)
  39
  12. Vath me tela rrethore me grep dhe lak.
  Aliazh bakri, qelqi 0 loop 1.6 cm; s bashku. varse 2,5 cm AA 20530 (PN 242)

  13. Vathe me tela jan varse zgjatur me form konike.
  Aliazh bakri, qelqi (gjatsi 1,7 cm, varse e gjat 2,3 cm AA 20531 (PN 243)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 15. #355
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  40
  I vdekuri sht vn n nj pozicion t shtrir n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe t mbuluara nga tulla t vendosura n kresht.
  Analiza antropologjike tregon se nj fmij u varros n nj i moshes 4-5 vjet.
  14. Qafore t rrumbullakta me mbrthyes me maj
  Argjend 9.6 cm; wt. 5,76 g AA 20546 (PN 193)
  15. Rruaza cilindrike dhe ovale
  Ashte (214 kocka, 2 lidhjet e bakrit) 0 0,2 cm - 0,5 cm AA 20538 (PN 192)

  41
  16. Rruaza(perla) n form rozeje 41
  Aliazh bakri me madhsi t ndryshme AA 20552 (PN 205)
  1 7.Rruaza t forms ovale, bikonike dhe amfore
  Qelq, qelibar me madhsi t ndryshme AA 20538 (PN 192)
  18.Rrath t rrumbullakt seksional dhe skajet e pambuluara q mbivendosen
  Aliazh bakri 0 4.3 cm AA 20540 (PN 194)
  C) * - s 0 Cr 0 ") 0
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 16. #356
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  42
  19.Fragmente e gishtrinjve t seksionit t brezit me tre uluk
  r. 9 r <.- Silver o o- -. 1.3 cm; Gjersia. 0,6 cm; wt. 0.24 g
  43.
  22. Fragment unazor i trungut 43 me tri uluk
  c) Argjend, - <o cr 0 1,9 cm; Gjersia. 0.5; wt. 0.75 g) o AA 20550 (PN 203)
  23. Unaze e rrumbullakt me skajet e mbivendosur
  Aliazh bakri 0 2.2 cm AA 20549 (PN 202)
  24.Fragment Cop thik Hekuri gjat. 7,0 cm; Gjersia. 1.6 cm AA 20541 (PN 195)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 17. #357
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  44.
  c
  25. Cop thik
  Hekuri .gjat. 3,4 cm; Gjersia. 0,3 cm deri 0,8 cm AA 20542 (PN 196)
  26 .vargonjt me dy gjemba dhe dy perforacione
  Aliazh bakri, s bashku. 8.3 cm; Gjersia. Flet 1,0 cm AA 20543 (PN 197)
  27.Varse e forms s gjysm t hns dhe fundeve t rrumbullakosura
  Argjendi gjat.. 2,0 cm; wt. 0.30 g AA 20544 (PN 198)
  45.
  28.Varset form gjysm rrethore dhe 45 skajra t mpreht
  Argjendi m shume: gjersia. 0.4 cm; s gjat. 2,6 cm; wt. 1.30 g
  m t vogla: gjersi. 0.4 cm; gjat. 2,2 cm; wt. 0.53 g AA 20551 (PN 204)
  29.Vula n krye q sht n njrn an n formn e rosettes, ndrsa n ann tjetr t forms ovale
  Aliazh bakri s bashku. 3,4 cm; Gjersia. 2,8 cm AA 20545 (PN 199)
  30.Varse me form t rrumbullakt
  Argjendi gjat. 1.8 cm; Gjersia. 1,5 cm; wt. 0.84 AA 20553 (PN 206)
  1 deri n 0 er rn
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 18. #358
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  46.
  31.Fibula me hark nj seksion t ult gjysm t rrumbullakt dhe nj pin q prfundon rreth harkut,dhe spirale dhe spirale hark korniz
  Argjendi gjat. 4.5; Gjersia. 0,3 cm deri 3,6 cm; h. 1.3 cm; wt. 6.50 g AA 20554 (PN 207)
  47.T vdekurit u vendosn n nj varr t br nga tulla t vendosura vertikalisht dhe t mbuluara me tulla t vendosura n kresht.
  Analiza antropologjike tregon se nj grua e varrosur sht 25 deri 30 vje n nj varr, nj burr 16-18 vje dhe nj fmij 4-5 vje.
  32.Perla
  Ari gjat. 0.8 cm deri 0.9 cm; 0.5 cm deri 0.6 cm; wt. 0.48 g AA 20565 (PN 213)
  33.Ibrik trup i rrumbullakosurdhe nj qaf t ngusht cilindrike t mbshtjellur me fije xhami, me nj buz t jashtme, nj dorez n form bande dhe nj fund t ult konik
  Qelqi lart.. 21,9 cm; 0 n fund 8.0 cm; 0 in 8.3 cm; h. Trajton 12.0 cm AA 20566 (PN 214)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 19. #359
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  48.
  34.Rripi me korniz trungu drejtkndshe q ka ndrprerje dhe nj fund t shkurtuar zoomorfe.Ka dy thumba n nyje drejtkndore.
  Aliazh bakri gjat. 5,7 cm; Gjersia. 1.8 cm - 2.9 cm AA 20567 (PN 215)
  35.Varrse ne forme shufr veshe n skajet.
  Hekuri gjat. 2,5 cm - 4,1 cm AA 20568 (PN 216, 217)

  49.I vdekuri sht vn n nj pozit t drejt n drejtkndor t kndeve t rrumbullakosura,me krah t palosur n brryla dhe t vendosura n gjoks.
  Analiza antropologjike tregon se nj varre u varros n varr nje grua 30 - 35 vjet.
  36.ibrik kmb t profilizuar me nj qaf t lart dhe t ngusht dhe nj dorez t profilizuar
  Qelqi larts. 33,5 cm; 0 n fund 8.0 cm; 0 lindi 8.0 cm, vis. trajton 17.5 cm AA 20578 (PN 223)
  37.Spiner seksion katror
  Hekuri gjats. 20,5 cm; Gjersia. 0.4 cm - 0.7 cm AA 20581 (PN 226)
  50.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 20. #360
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  38.qerthull ne form disku
  Asht 0 3,7 cm; Deb. 1.0 cm AA 20579 (PN 224)
  39.Mbrtheck me nj trup seksion q prfundon n skajet me grep
  Argjendi gjat. 2,7 cm;pesha 0.94 g AA 20588 (PN 233)
  40.Kapse me nj trup seksion katror q prfundon n skajet me grepa
  Argjendi gjat. 2.9 cm;pesha . 0.69 g AA 20589 (PN 234)
  51.
  41 Rruaza tuba t seksionit gjashtkndor 51 dhe form fui
  Qelqi,ari (34 cop, 25 9 ari) rn 0 0,2 cm - 0,5 cm; ari; wt. 3.59 g AA 20587 (PN 232)
  42. Unaz me seksion rrethore me pllak katrore
  Ari 0 2,2 cm; Gjersia. 0.3 cm deri 0.5 cm; s gjers.. kreu 0.6; Gjersia. kreu 0.7 cm; wt. 6,01 g AA 20586 (PN 231)
  43 Monedhe
  Aliazhi i bakrit i perandorit Valentinianus I ose Valens, 364-378, AE3,?, RIC?, Av.: Uncross. Pop.: Ref.: SECVRITAS REIPVBLICAE. Lloji: Victoria shkon n t majt. Pozicioni i mykut: 12. dim. 18 x 16 mm; wt. 2.36 g AA 20580 (PN 225)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •