Close
Faqja 15 prej 20 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 392
 1. #281
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ekzemplar i pllakave fibula argjendi liburne e kohes se re te hekurite 3-1 pes.N e muzeun e Zadres
  http://img847.imageshack.us/img847/7436/0007w.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 13-11-2011 m 04:58

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Plane i kalase liburne ne fshatin e eperm Jagodinja e kohes hekurit 6-2 pes-vizatim K.R. dhe 1974
  http://img59.imageshack.us/img59/8021/0008eu.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Rripe i madhe prej bronzi relive me pamje e nje Meduze -Aseria ne Liburni e kohe se re te hekurit 2-1 pes. ne Muzeun e Splitit
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Me i "Vjetr" Dalmatians(Dalmatine) esht gjetur n Dugom otoku
  Ne kerkime te shpelles Vlakna, pran Savar, vendi n Dugom otoku, u gjet nj skelet i plot t nj prej banorve t shpells, arkeologt vlersojn se esht i vjeter rreth 11.000 vjet.

  "Data e 11.000 vjet nuk sht konfirmuar me siguri absolute, por skeleti u gjet n nj shtres e toks q sht datu duke prdorur C-14, saktsisht 11 mij vjet t vjetra," tha nj nga udhheqsit e hulumtimit arkeologjik nga pal Dr Mate.

  "Mbetejet, t cilat jan ruajtur mir, tani shkojn n analizn antropologjike t ADN-s dhe nj C-14 t tjera," tha ai, duke shtuar se analiza do t tregojn moshn e sakt, gjinin dhe periudha nga e cila mbetet e kan origjinn. N vend, jo vetm qe jane gjeturt mbetjet e njeriut , por gjurmt e nj varrim t civilizuar para 11.000 vjet.

  Departamenti i Arkeologjis s Universitetit sht hera e dyt kt vit me ekipin e tij t arkeologve t udhhequr nga Dr Darius Vujević dhe Mate parice kane hulumtuar kete shpell. N shikim t par pak q tashm sht larg nga gjetjet gjetur renditet ndr vendet m t rndsishme e Paleolitit t Eprme dhe Mesolithic n bregdetin e Adriatikut lindor, thon arkeologt.

  Shtresat q datojn q 20.000 vjet mbrapa por i dha njeriut mbetet e nj numri t madh t gjetjeve t strall dhe kockave mjeteve dhe mbetjet e kafshve t cilat dshmojn pr ekonomin e komunitetit.

  Hulumtimi drejt sht vetm fillimi,analiza antropologjike dhe ADN do t jap shum detaje n lidhje me jetn e t ndjerit dhe shkakun e vdekjes, dhe, sipase mendimit te Dr Parica, t dhnat q rezultojn do t prdoret pr krahasim me vendet e tjera dhe foto t plot pr periudhn Mesolithic n Mesdhe.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Publikime online Scinece live drejtoi nj artikull n lidhje me zbulimet e bujshme arkeologjike n Spila shpell nPelješcu . Ekipi ka zbuluar pllake hershme astronomike n t cilat jan t gdhendura shenjat e zodiakut n mnyr q t llogaritur horoskop personale t nj personi.
  Zbulimet arkeologjike te gjetura n nj shpell mbi detin Adriatik, mbi 2000 vjet te vjetra Mbetet mbijetuar e paneleve jan t prbr nga 30 cop fildishi, gdhendur n t jan shenjat e zodiakut.
  Shkenctart ne vite ngadal te mbledhur at copa,perveq pllakave te zodiakut,gjinden edhe shkrime te kombinuara shkronja latine-greke
  Shenj e Gafores ne pllaken astrologjis,pllakat paraqet,gaforen,binjaket dhe peshqit.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Fragmente pllake u gjetn pran stalagmit n formn falusa, prveq pllakave jane gjeture mijra ene ne forma te dryshme.
  Astrologt e lasht u prpoq t bj horoskop personale t nj personi, sht e mundur se grupi i tij ka shrbyer si nj tregues i pozicionit planetet t diellit, hna n periudhn, kur personi i panjohur ka lindur.

  shenje Binjak, pllake t fildisht gdhendur.


  Ne kemi shum raste t regjistruar n papiruse horoskop , por nuk jan t vjetra sa zbulimet e ktij."

  Zbulimi i ngjan thesarit teTutankhamen

  "N vitin 1999. Ekipi filloi grmimet n hyrje t nj shpell n Kroaci, vend ishte m par i njohur arkeologve dhe popullats lokale. Shpella sht e vendosur ne luginn e Nakovane , vendasit e quajtur thjesht "Spila" si dialekti Peljesait do t thot nj shpell, "zbuloi ai Stašo Shkenca Forenbaher Live.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  PARAQITJA E MBETJEVE E NJE VENBANIMI ME TE VJETER TE ANIJEVE NE ADRIATIK rrethe 4230 vite para eres son
  Bazuar n gjetjet tona, sht supozuar se shtpit q jan ndrtuar mbi shtyllat prej druri lisi, t cilat jan pr shkak qe gjendet balt sht jashtzakonisht mir t ruajtura.

  ne lokacionin pran Umag, gjetn nj bark te vjeter 3000 vjear, dhe afer anijes u zbulua mbetjet e nje vendbanimi nga Epoka e Gurit
  Sot n Umag, prezantoim gjetjen me te re te fundit zbulimin sensacionale arkeologjike n gjirin Zambratija.
  - Studimet n vitet e fundit t udhhequr nga organizatort e Arkeologjis, dhe paraqet gjetjet e s neolitit dhe mbetjet e anijes m t vjetr n Adriatik, e cila sht unike e saj mund t klasifikohen n zbulimin i lart arkeologjik - tha t mrkurn Ida Baner Uhac, kreu i krkimeve arkeologjike
  ky esht nje zbulimi i madhe, anija e gjetur me i vjetri ne adriatike,dhe ndoshta edhe Mesdhe

  Domethn, kur n shtator 2008. n ujrat gjirin e Zambratija, n at q sot sht porti ku Porti i Umag - Novigrad, si nj investitor q kryen punn pr zgjerimin e dallgthyeses ekzistuese, Muzeu Arkeologjik i Istria kaloi krkime shptimit arkeologjik q ka uar n rezultatet e pabesueshme. Pas gjurmve t vzhguara e drurit mbetet n shtratin e detit, nj hulumtim q t njjtin vit ka konstatuar se ajo sht vendbanim i zhytur prehistorik nga Neoliti i von n Epokn e Hershme te bakrit. Vendi sht vendosur tani n thellsi prej 2,5 pr 3.20 metra dhe mbulon nj siprfaqe prej rreth 10 mij metra katror.
  Bazuar n gjetjet tona, sht supozuar se shtpite q jan ndrtuar mbi shtyllat prej druri lisi, t cilat per shkake qe balta gjendet,i sht jashtzakonisht mir t ruajtura. Ka gjithashtu nj sasi m e madhe e kockat e kafshve dhe fragmenteve t shumta t qeramike ent. Analiza e karbonit radioaktiv pr t prcaktuar datn e moshs, e br pr mostr druri kalatave, u zbulua se fshati daton n 4230 dhe 3980 vjet para Krishtit.
  N pjesn qendrore t gjirit Zambratija n nj thellsi prej rreth 2.20 metra zbuluar mbetjet e strukturave detare, edhe nga kohrat parahistorike, afrsisht nga koha e mijvjearin e par para ers son, e cila aktualisht mban vark t vjetr t ktij lloji n Adriatik. Ndrtimin e anijes sht nj teknik interesante e detyrueshme me qepje nj litar npr vrima n skajet e pika simbolit madira).
  Ai ka zbuluar tet pika t govatat me anije br nga elm dhe disa brinj e nj anijes. Gjatsia e anije lug ruajtur vlersohet n rreth gjasht metra, ndrsa gjersia e tij sht 2.4 metra.
  http://www.google.se/url?sa=t&rct=j&...dNdr5YU27_9sKg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-05-2012 m 03:12

 8. #288
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  gjetjet ne keshtjellen Palme (bosne)
  -Mbetjet e gozhdave, potkojve dhe nj "fiksimi" prdorur pr peshkim apo tharjen e mishit.
  -N rradh t lart jan zbukuruar Fibul ilire, e cila sht dshmi se nj kshtjell sht prdorur n periudhn ilire dhe romake.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 9. #289
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ne Romanija dhe ne fushn Glasinac mund ta gjeni shpesh grumbuj gursh, t cilat ne mendojm se jan faqet e deponimit t mbeturinave kur e pastrimin e tokave. Por kjo turm, jan pjes e nj kulture q inkurajon t kaluarn e largt, madje edhe nga periudha ilir (1800 pes gjere ne 200 pes). Grumbujshe m shum nga Periudhes Hallstatt (koha e Hekurit) nga 800 n 500 pes, kur kultura Glasinac po prjeton nj bum.

  N periudhn ilire n kto grumbujt e gurve t varrosur t vdekurit. Duke pasur parasysh se ilirt besonin n jetn e prtejme, t vdekurit e tyre u varrosn me pasurit e tyre personale. N saj t mbetjeve q u gjetn n Glasinac, historia jon sht e pasur pr zbulime t tjera, dhe kultura Glasinac sht br e njohur n mbar botn.
  -ilustrimi ku parqitet gjetjet ne grumbujsh
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 10. #290
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Karroce e Glasinaces, t cilat jan te ruajtura ne n nj muze n Vjen, libra dhe literatur n mbar botn. objektet e gjetura n Glasinac, ne kohen e Austro-Hungarezve t cilt i transferuan n Muzeun e Vjens.
  -Karroce e ilirve ne Glasnice
  -Helmete ilire e shek.VI pes e gjendur ne Glasnice
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  -vegla ene,stoli,arme etj. te gjetura ne Glasnice
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  KROACI-BRITISH DISCOVERY
  Banort e shpelles se Veles qeramika e zbuluar qe nga koha akullit

  Mbetjet e qeramikes te gjetur n nj shpell n Vela te Adriatikut prove ekzistencs s kulturs panjohur m par artistike q lulzoi ktu gjat kohes se akullit mijra vjet para te hyri n prdorim qeramike n mas, nj studim i ri i ekipi te shkenctarve -kroate-britanik
  Sipas nj studimi t publikuar n PLoS ditar One , por vendin e Universitetit t Kembrixhit dhe n gazeta t tilla si Daily Mail,36 fragmente, shumica e t cilave jan pjes te thyera t statujat e kafshve, prova sht se n artin prehistorik ne rajonin e kroacise ka ekzistuar arti prehistorik mijra vjet para se ne pjest e tjera t bots filluan t prdoret zakonishte - 17.500 vjet m par. Ky art qeramike lulzoi 2.500 vjet m par, dhe pastaj u zhduk. Nj studim i ri sht nj tjetr kontribut pr ndryshimin e njohurive n lidhje me fillimet e qeramiks.N fakt, historiant e teknologjis sht kryesisht i atribuohet kulturave shtegtuese t epoks neolitike, i cili filloi rreth 10.000 vjet m par.
  Banort qeramika shpikur pavarur gjetjet kroat tregojn se historia sht shum m komplekse, dhe se prodhimi i qeramiks sht shfaqur n mnyr t prsritur dhe u zhduk. Por duket se ekzemplart m t hershme ishin m artistike se sa praktike. Studime n Vela Shpella bashkrisht nga kroate dhe shkenctart britanik n 2010. vit. Puna e tyre, i publikuar kt jav, treguan se, edhe pse ka disa artikuj t hershme qeramike n vende t tjera, t tilla si n Republikn eke, ata nuk jan t lidhura me njri-tjetrin, q do t thot se njerzit t cilt kan jetuar n shpellen Vela zbuluar artin e brjes s tyre. "Extremely sht e pazakont pr t gjetur nj art qeramike kaq hert n parahistorin, "tha Dr Preston Mrekullia e Universitetit t Kembrixhit, dhe shtoi: "Duket se zbulimi ne shpellen Vela paraqet prova e par t qeramiks paleolitike nga fund t kohes akullit e fundit dhe se ajo ka evoluar n mnyr t pavarur asgj at q ka ekzistuar m par. " me gjersisht.http://www.tportal.hr/scitech/znanos...enom-dobu.html
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 24-08-2012 m 06:05

 13. #293
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Muzeu Antike i Qelqit

  Muzeu i lasht qelqi n Zare(Zadar) sht nj institucion unik kulturor, jo vetm n Kroaci, por edhe n bot. Muzeu sht i specializuar me paraqitjen e saj dhe nj koleksion unik i rreth 2000 objekteve t qelqit t ndryshme nga koht e lashta ...
  Muzeu sht e specializuar me paraqitjen e saj dhe nj koleksion unik i rreth 2000 objekteve t qelqit t ndryshme nga koha antike, qe jane nga shekulli i par pes gjeri ne shek.V pas Krishtit. TE Ekspozuar jan objekte qelqi nga koht e lashta qe jan gjetur n lokalitetet n Zadar, NIN, Strarigrad Velebit dhe Asseria n Benkovac. Muzeu ka rreth 2000 objekte me shume qelqi depozituara n lokalet. N 2575 metra katror t siprfaqes totale, Muzeu i qelqit lasht n Zadar, prve dhom ekspozit ka nj bibliotek t specializuar, nj sall konferencash, etj.
  http://www.tzzadar.hr/hr/vodic/muzej...j-antickog-sta
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg521...pg&res=landing
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg338...pg&res=landing
  foto
  http://desmond.imageshack.us/Himg254...pg&res=landing
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 14. #294

 15. #295

 16. #296

 17. #297
  Fegi te falenderoj personalisht per ndihmesen qe jep ne kete teme!

  Sa here qe hyj ne Kroaci, ndjej te me vije aroma e Ilirise!

  Kur jam atje dhe kur ulem diku me duket se nga dheu po me terheq dikush, e me thote se ne jemi ketu. Sa here qe shkoj atje une ndihem vendas.

  Sivjet vizitova nder te tjera dhe luginen e Neretves. Fantastike. Shume eshte zbuluar, por ende shume eshte nentoke.

  Edhe nje here faleminderit shume!

 18. #298
  Fat i madh qe keto zbulime behen ne nje vend te kulturuar, qe i mbron keto zbulime.

  Autostrada e re i eshte afruar shume lugines se Neretves dhe ve kesaj punohej dhe prane Neumit.

  Gjithe keto punime do te behen shkak per zbulime te reja dhe shume te rendesishme.

 19. #299
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  http://www.sciencedaily.com/Arkeologt gjetn objekte shum t prfshir m shum se 30 anije ilire, plotsisht t ngarkuar me amforat romake. Nj nga pyetjet e madhe sht arsyeja pse asnj nga amforat jan gjith vers. Ata jan t gjitha n fragmente. (Credit: Universiteti i Mostimages/2008/12/081208092151-large.jpg


  ScienceDaily (10 dhjetor 2008) - Nuk sht ngazllim n Muzeun e Historik kulturore n Universitetin e Oslos i Norvegjis. Marina Prusac, Profesor n departamentin e arkeologjis, e ka kthyer n shtpi pas kryerjen e grmimeve n zonn kufitare midis Kroacis dhe Bosnje-Hercegovin. N rrjedhn e disa jav grmime arkeologjike intensive kt vjesht, ekipi i saj arkeologjike jan gjetur gjurmt e par t nj post tregtare ilire q sht m i han dy mij vjet t vjetra.
  Iron Age
  Ilirt ishin nj popull t lasht t cilt jetonin nga gjuetia, peshkimi dhe bujqsia. Ata ishin t njohur si lufttar dhe piratt. Jo vetm q ata t luftuar banort e kolonive greke dhe romake, fiset e ndryshme edhe feuded mes vete. Megjithat, gjen arkeologjike tregojn se ilirt gjithashtu kishte lidhje t qet tregtare me romakt.
  "Gjeni sht unik n nj perspektiv evropiane. Ne Desilo kan arritur n prfundimin se, ishte vendi i quajtur, ishte nj post i rndsishm tregtar t nj rndsie t madhe pr kontakt ndrmjet ilirve dhe romakve, "Marina Prusac tregon revists krkimit Apollon n Universitetin e Oslos.
  uditrisht e gjen t mdha jan br n nj periudh t shkurtr kohe. Arkeologt kan zbuluar rrnojat e nj zgjidhjeje, mbetjet e nj liman q ndoshta ka funksionuar si nj pik tregtare, si edhe shum anije t fundosur, plotsisht t ngarkuar me pitchers vers - ashtu-quajtur amforat - nga shekulli i par pes
  Arkeolog Lindhagen Adami, i cili ka nj doktoratur nga Universiteti i Lundit dhe ka specializuar n amforat romake ver, thot se kjo sht m e rndsishme t gjeni t gjitha kohrave nga zonat ilire.
  "Ka shum pr t sugjeruar se tani m sht e fshehur n balt. Ne kemi vetm scraped siprfaqe deri tani, "tregon ai.
  Teoria Pirate
  E gjitha ka filluar n pranver t vitit 2007, kur Profesor Snjezana Vasilj t Universitetit t Mostarit jan gjetur 16 anije ilire n Desilo, plotsisht t ngarkuar me amforat romake ver. Gjeni u interpretua shpejt si dshmi se ilirt ishin piratt dhe se anijet ishin mbytur nga romakt. Edhe pse teoria pirat pranuar vmendje t konsiderueshme nga shtypi n shum pjes t Evrops, Marina Prusac dhe Adami Lindhagen nuk besoj se kjo interpretim.
  "Ka me siguri ishin aktivitetet pirat prgjat bregdetit, por kemi menduar se m tepr i rastsishm q piratt n brendsi ishin aq larg dhe aq afr koloni e rndsishme romake t Narona. N Desilo mendimin ton mund t ket qen nj qendr tregtare. "
  Desilo ndodhet 20 kilometra larg bregut n nj fush sht hedhur nga Neretva River. Lumi sht vetm arterie e trafikut prgjat gjith bregdetit kroat q shkon n malet e Ballkanit. sht i gjer dhe i lir q rrjedhin pr 30 kilometra t par apo m shum, pas t cils bhet kursin e saj t ngushta.
  Pran Desilo ka arteriet edhe t lashta t trafikut t toks n drejtim t t dyja Narona, i cili ishte i pari nj post tregtare greke dhe pastaj nj koloni romake, dhe zgjidhje ilire e "Daorson" - Osanic e sotme.
  "Desilo sht vendosur n pikn m i thell i nj gji t qet ku ajo ishte e natyrshme pr transferimin e mallrave n anije t vogla, kshtu q vendi sht i prkryer pr nj port tregtar i brendshm. Ne e dinim se nse kemi gjetur nj liman kjo do t prbnte nj shembull i rrall i nj pike takimi n kt peizazh i pakalueshm. Dhe e gjetm at! "Nj knaqur Znj Prusac na tregon.
  Port
  Mbi dy mij viteve t fundit ka ndryshuar n mnyr t prsritur lumi shtratin e tij n delta. Arkeologt gjetn eshtrat e pas tregtare ilire nn disa metra balt dhe llum, kur pronari i toks-ekskavator e tij vn n dispozicion t tyre. Duket se disa pjes t murit q kryelart nga balta nga buz e ujit mund t ket funksionuar si nj nga shum kalatave n postin e tregti. Muri sht 20 metra e gjat dhe 60 centimetra t gjer, dhe sht ndrtuar si nj struktur poligonale.
  "Muri ishte solid dhe i qndrueshm. Pala tjetr nuk ishte e ndrtuar aq mir dhe ka shum t ngjar ka funksionuar si nj pend. Ka qen nj numr i ankorim vrima vendosur n t njjtn lartsi mbi mur, pothuajse si nj grup horizontale. "
  Dhe sikur kjo nuk ishte e mjaftueshme, arkeologt nga Universiteti i Oslos gjithashtu zbuloi se nuk kishte t paktn dy her si varka si ato q ishin regjistruar tashm. Anije, q romakt e quajtur Lembi, ishin t njohur edhe pr manoeuvrability e tyre t shpejt.
  Cop qeramike gjetur shum t tregojn se ky ishte nj post t mdha tregtare. Dhe e fundit por jo m pak: rreth njqind metra nga site port ata gjetn nj vendbanim ilir. Pr m tepr, n bashkpunim me tok-pronar dhe s bashku me nxnsit master shkall Jo-Simon Frshaug Stokke, i diplomuar koht e fundit arkeologt Lene Os Johannessen dhe Ole Kristian Aslaksen zbuluar formacioneve tarrac n shpat mali.
  "Kjo mund t gjeni vetm t interpretohet si tregon pranin e nj marrveshje q ka ekzistuar me sa duket pr disa qindra vjet ose edhe m gjat para se t tregtis midis ilirve dhe Romakve filluar."
  Disa varre - vjetr se gjen tjera - u zbulua m par afr zgjidhjes. Nj numr i gjen t veanta jan br edhe n zonn: pjes spiranc, kshilla hesht dhe krci, dhe kopset metali pr veshje fiksim.
  "Duke iu falnderuar balta dhe uji i freskt objektet jan uditrisht t ruajtura mir. Salt ujit do t kishte shkatrruar druri. "
  Wine
  N shtratin e detit, s bashku me anijet, arkeologt nga mostr gjetur qindra copa t vers dhe amforat deri 700 kapak nga kto pitchers.
  "Importet nga koloni romake Narona prandaj duhet t ket qen shum m t gjera se sa kemi menduar m par," Adam Lindhagen v n dukje.
  Ai ka analizuar qeramik pr t gjetur se ku erdhi nga amforat. Ai tani mund t themi se ata ishin prodhuar vetm prgjat bregdetit dalmat - nga ku vera sht eksportuar n gjith Perandorin Romake.
  "N kmbim t vers romakt mund t ken bler krip, metal, lkur dhe skllevr. mimeve mund t ishte njjt si n veri. Sipas Julius Cezari (100-44 pes), Gauls ishin t knaqur q t bie n ujdi nj rob pr nj 25-amphora litr ver. "
  Ndrsa Profesor Vasilj ishte i mendimit se t gjitha anijet ishin t zhytur n t njjtn koh n nj fushat romak kundr Pirates ilire, arkeologt kan gjetur norvegjez indikacione se anijet ishin mbytur gjat nj periudhe prej gati njqind vjet. Dshmia e tyre sht e bazuar n takim e amforat vers.
  Ritual
  Nj nga pyetjet e madhe sht arsyeja pse asnj nga amforat jan t gjith. Ata jan t gjitha n fragmente.
  "Ne nuk e dim pse anijet ishin zhytur dhe pitchers shkatrruar. sht absurde t mendosh se romakt u mbyt pothuajse nj mij amforat q prmban ver e tyre. Amforat mund t ket qen hedhur kur ata do t jan zbrazur. Por eshtrat e kafshve, dhmbt kal, qeramik ilire dhe arm si akset dhe kshilla shtiza jan gjetur edhe n det. So it's possible that they made ritual offerings to the sea a well-known phenomenon in Scandinavia during the Iron Age. N qoft se ne mund t konfirmoj se ky sht rasti, ather ky sht shembull i par kemi dgjuar nga zona ilire. "
  Identitet kulturor
  Krkime arkeologjike n ilirt ishte prdorur politikisht si kultur-zam historike t grupeve t ndryshme n ish-Jugosllavi. Sot fokusi sht m shum n dallimet midis popujve ilire.
  "Termi neutral 'ilir' ishte aplikuar pr t gjitha grupet etnike n ish-Jugosllavi. Ilirt kan qen prshkruar si trima, dhe t prqndrohet pak ka qen vendosur mbi lidhjet paqsore midis ilirve dhe Romakve. Pra, sht e rndsishme q t jen n gjendje t zbuloj marrdhniet paqsore dhe pr t treguar se ilirt kishin br nj rrug t gjat n kontakt e tyre kulturore me kombet e tjera, n t njjtn koh si kishte dallime t mdha midis fiseve ilire. Yn sht pra zbulim i rndsishm pr t kuptuar identitetin kulturor n Ballkan n kohrat e lashta, "Marina Prusac na tregon.

 20. #300
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  Zbulimet e shenjet Ilire prej kohes te Helenizimit(Ne Ibid Fshatin Nakovana ne gadishullin Peljesaqit ne Dalmaci

  Koha e Qytetit nga periudha e hershme neolite(rrethe 6000 pes)deri ne funde te epokes se hekurit te vone(shek.1 pes)
  Studimet u filluan ne qershore 1999, germimet ne hyrje te shpelles ne afersi te hetimeve hetimore nga vitet shtatedhjeta e me vone edhe vjete,arkeologet zbuluan Niksa Patricus.
  Gjate hulumtimeve tone kemi zbuluar sasi te medha arkeologjike e gjera te vleshme

  Gjetjet Arkeologjike nga kanali sapo i zbuluar kryesisht nga koha e perfundimit te 4 ne 1 para eres sone(afersisht nga mbretrimet te Aleksandrit te madheKjo mese shumti nga anijet qeramike.
  Gjetjet jane te perqendruar rreth nje stalagamite te vetmuar qe dominon zonen e dhomes shpellen kryesore.
  Archaeologists Discover First Known Illyrian Sanctuary

  By Canada NewsWire. October 3, 2000

  http://www.arcl.ed.ac.uk/a1/stoppress/stop422.htm

  http://www.penn.museum/documents/publications/expedition/PDFs/47-3/Kaiser.pdf
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 14-09-2012 m 15:41

Faqja 15 prej 20 FillimFillim ... 51314151617 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •