Close
Faqja 5 prej 20 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 395
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Koleksion arkeologjike i cili ndodhet ne Osjeke-Refali
  germimet ne sllavonin ne refali 1994,ne kete lokalitet jane zbuluar staraqeve dhe nga neoliti dhe kultura Badenit ne Staraqeve(ndoshta Vuqendoll)epoka eneolitit,dhe disa fragmente te qeramikes deshmojne per ekzistencen e jetese dhe gjate epokese se bronzite.
  1.Filgjane me vege te gjate- kultura kostolacite 4-3000 BC.
  2.Gote nga Kultura e Badenit 4 mije vjet p.e.son
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Koleksion arkeologjike i cili ndodhet ne Osjeke-Refali
  germimet ne sllavonin ne refali 1994,ne kete lokalitet jane zbuluar staraqeve dhe nga neoliti dhe kultura Badenit ne Staraqeve(ndoshta Vuqendoll)epoka eneolitit,dhe disa fragmente te qeramikes deshmojne per ekzistencen e jetese dhe gjate epokese se bronzite.
  3.Gote nga kultura e Badenite 4 mije vjete par erse sone.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Kėrkime arkeologjike


  Gėrmimet ne vitet 2000-2001.dhe Gėrmimet e 2005 . Gjetjet qė vijnė nga ky lokalitet i pėrkasin neolitit, eneolitit, dhe nė fillim dhe tė mesme tė bronzit, dhe ata u zbuluan, dhe disa detaje nga njė histori relativisht tė kohėve tė fundit Aljmas. Qė nga materialet mund tė dallohen enet e qeramika, idhull qeramike antropomorfe me shenja tė shquar gjenitaleve femėrore, atėherė guri dhe objekte kockave, mbetjet e banesave (mė tė bukur qeramike, dhe shumė eshtra tė kafshėve, predha dhe kėrmijtė.
  1.Amfore nga kultur e badenit 4 mije vjet p.e.r.
  2.figure antropomorfe nga kultura e Sopotit 5-4 mije vjete p.e.s.

  http://img838.imageshack.us/img838/9114/thumb00003.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 12-09-2010 mė 03:06

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Mbledhja e objekteve te gurit


  Mbledhja e objekteve guri ėshtė njė koleksion i pasur tė ndarjeve tė lashtė.
  Artikuj e paraqitura nė lapidarium Sllavoni, dhe mbulojnė periudhėn nga gjysma e parė deri ne funde te shekullit 3
  Koleksioni perbehet nga disa koleksione
  -mbledhja e varreve: personelit fragmente tė titujve ushtarke(ushtarak, 2 dhe 3 shekullit), ēelikut gjenden nė anėn jugore tė sheshit kryesor (Julius Primle pllakė me mbishkrim
  Velagena Ulacija te shekullit 1 dhe Ara Emiljano peradorak(gjysmen e shekullit 2)
  -mbledhjen e altarit: numrin mė tė madh tė altarve dedikuar pėr zotin Jupiteri , perėndi tė tjera romake, si dhe familje (Danuvio, Drava dhe Silvan) dhe hyjnitė Oriental (Mitra, Cibeles, Serapis.
  - mbledhjes Paneli te shkruara : kushtimor dhe varreve dhe mbishkrimet e punimeve tė ndėrtimit nė Mursi te viteve 2 i 3. dhe 3
  (rindėrtimin e njė ure romake, tabernae ndėrtimit dhe tė rehabilitimit dhe ndėrtimit
  n
  Mbledhja e tė sarkofag: pjesė e sarkofag i pėrkisnin stilit panonike verior

  -mbledhja e skulptura: njė pjesė e skulpturė i takon mjeshtrreve vendas puntorise te mursijanskih (Niobe, Ganymede, dhe Perseu). Ljepotom i kvalitetom ističu se skulpture Merkura i Kibele. Bukurinė dhe cilėsinė e shquar tė skulpturės Mercury, dhe Cybele
  -grumbullimin e materialeve tė ndėrtimit pėrbėhet nga mbeturinat e shtyllave guri, bazė e kolonave, kryeqyteteve dhe pragjet. etj.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-09-2010 mė 09:06

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Mbledhja e objekteve te gurit


  Mbledhja e objekteve guri ėshtė njė koleksion i pasur tė ndarjeve tė lashtė.
  Artikuj e paraqitura nė lapidarium Sllavoni, dhe mbulojnė periudhėn nga gjysma e parė deri ne funde te shekullit 3
  Koleksioni perbehet nga disa koleksione
  -mbledhja e varreve: personelit fragmente tė titujve ushtarke(ushtarak, 2 dhe 3 shekullit), ēelikut gjenden nė anėn jugore tė sheshit kryesor (Julius Primle pllakė me mbishkrim
  Velagena Ulacija te shekullit 1 dhe Ara Emiljano peradorak(gjysmen e shekullit 2)
  -mbledhjen e altarit: numrin mė tė madh tė altarve dedikuar pėr zotin Jupiteri , perėndi tė tjera romake, si dhe familje (Danuvio, Drava dhe Silvan) dhe hyjnitė Oriental (Mitra, Cibeles, Serapis.
  - mbledhjes Paneli te shkruara : kushtimor dhe varreve dhe mbishkrimet e punimeve tė ndėrtimit nė Mursi te viteve 2 i 3. dhe 3
  (rindėrtimin e njė ure romake, tabernae ndėrtimit dhe tė rehabilitimit dhe ndėrtimit
  n
  Mbledhja e tė sarkofag: pjesė e sarkofag i pėrkisnin stilit panonike verior

  -mbledhja e skulptura: njė pjesė e skulpturė i takon mjeshtrreve vendas puntorise te mursijanskih (Niobe, Ganymede, dhe Perseu). Ljepotom i kvalitetom ističu se skulpture Merkura i Kibele. Bukurinė dhe cilėsinė e shquar tė skulpturės Mercury, dhe Cybele
  -grumbullimin e materialeve tė ndėrtimit pėrbėhet nga mbeturinat e shtyllave guri, bazė e kolonave, kryeqyteteve dhe pragjet. etj.
  1.Skullptur Niobe
  2.Sarkofage
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-09-2010 mė 09:34

 6. #86
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  1.Reljevi pershkrim Maenades. zmadhohet fotoja. http://www.mso.hr/uploads/images/sli...zom-menade.jpg
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-09-2010 mė 09:46

 7. #87
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-09-2010 mė 10:03

 8. #88

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Koleksion arkeologjike i cili ndodhet ne Osjeke-Refali
  Njė pėrmbledhje e artikujve qeramike
  foto me zmadhime. amfore qeramike
  http://img707.imageshack.us/img707/8105/amfora1.jpg

 10. #90
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim. qeramike
  1.Legen
  2.Llambe me pershkrime te erosit ne loje
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 02-10-2010 mė 15:00

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim
  qeramike
  1-Kulluese
  2.Llambat
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim. Qeramike

  1.Koke femre
  2.Temjanice
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim
  qeramike
  1.Arke Kursimi
  2.Venus
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 14. #94
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim-qeramike
  1.Kupe Sigillatna terra.
  2.Kupe terra nigra
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Vazhdim-Qeramike
  1.Ibrik
  2. Ene(taronike)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Vazhdim-Qeramike
  1.Amfore
  2.Llambe ne forme boqe
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Vazhdim Qeramike
  1.Legen
  2.Llambat
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Vazhdim qeramika
  1.Pjate terra sigillatni
  2.Legen terra sigillatna
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  Vjetersia e Evropes dhe Azise perendimore sipase gjetjes Arkeologjik keto me te verdha(sarita) jone Para 6000 vjete. me te kuqe 6000 -5000 para krishtit e treta 5000-4000 mije vjete para Krishtit
  foto 1 me zmadhim
  http://img412.imageshack.us/img412/2013/skanna0006i.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 03-10-2010 mė 05:13

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,767
  vazhdim nga injejti vende
  Njė koleksion tė objekteve metalike.

  1.Pllake kujtimore
  2.fibula
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 07-10-2010 mė 01:48

Faqja 5 prej 20 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •