Close
Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 387
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Reljev Derase me fotografi te Zotreshese Nemeze 3 er e gjetur ne Petrovin
  2.Varreze Romake Ne forme pusi me te pasura anekse 1-2 e r s
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 04:23

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Statuj Perendis Zeuse
  2.Para e Mbretit Hadrijan 1-2 er son e gjetur ne Sv.Duhu
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 05:27

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Urna Romake ne funde te shekullit 1 te e.sone e gjetur ne Stenjevcu
  2.Ene me kapak Romake prej qelqi (urne)1 te e.son.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 05:36

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Baz e nje Statuje te Mbretit Decija nga mesi i shek.3 e er.son ne Stenjevc
  2.Germimet e nje kompleksi te pishinese romake.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 06:00

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Llampe e Vjeter kristiane e shekullit 4 te eres sone e gjetur ne Mirogoje
  2.Ene romake prej qelqi e shekullit te pare te eres sone e gjetur ne Stenjevce
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 06:27

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e medaur
  Anėtarėsuar
  21-06-2006
  Postime
  877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Rrofsh o fegi 100 here per keto foto, edhe une kam shume materiale po nuk di ti hedh ne internet midis te cilave edhe harta te vjetra .
  SHQIPERIA MBI TE GJITHA

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Citim Postuar mė parė nga medaur Lexo Postimin
  Rrofsh o fegi 100 here per keto foto, edhe une kam shume materiale po nuk di ti hedh ne internet midis te cilave edhe harta te vjetra .
  Pershendetje Medaur . nese deshiron me postu ndonje foto shiko kete linkun.http://www.forumishqiptar.com/showth...t=86079&page=5

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Varre Ilire ne Kosinja ne funde te 8 para erese se re
  2.Stoli prej Qelibari nga fisi ilir i Japodve
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 14-05-2010 mė 14:13

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Vjetersia e Evropes dhe Azise perendimore sipase gjetjes Arkeologjik keto me te kuqe jone Para 6000 vjete. me te zeze 6000 -5000 para krishtit e treta 5000-4000 mije vjete para Krishtit
  Kete Linkun me zmadhime te madhe . http://img130.imageshack.us/i/94908177.jpg/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 15-05-2010 mė 13:45

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Mure shume te Medheje te fisit ilir Darosi me madhesi te Mikenes antike
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 19-05-2010 mė 04:54

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Mure me madhesi te medhej te fisi ilir Daoros te dertuara nga shekulli V-I para eres se re
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 19-05-2010 mė 05:04

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Para te fisit Ilir Dorseje me pamje te Anijes

  Dorsejt fise Ilir qe banonin ne luginen e lumite Neretve
  Qendra e fisite te tyre ishte vendbanim te madhe te fortifikuar prane Oshaniqit qytet pran Stolacit te soteme.Besohet qe Dorsejte qytetin e formuan ne shekullin IV-III para erese se re.
  Ne kohen e bronzite Madhesia dhe ruajtja e qytetit sugjerojne se fisi ishte begatuar dhe mardhenjet e mira me fqinje sepse eshte vrejtur gjurme te shkatrimite,si ne vendete e ngjajshme.
  Ne nje shtepi te vogel ne qytetin Dorseje jane gjetur 39 monedha te ndryshume(29 me figur te mbretit ilir Ballaiosa nga 168 pes,dhe 9 monedha me nje mbishkrim grek dhe imazhin e nje anijese)
  Disa burime permendet ky fise dhe quajten Daverisi.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 19-05-2010 mė 07:02

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Piramida e pare ne Evrope me Prejardhje Ilire
  (Bosnje)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 20-05-2010 mė 05:18

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Pjesa e dyte vazhdim.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Piramida Ilire e Bosnjes 1-2
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Guri i gjetur nen piramiden e henes i cili njimije vjete ka qene nen dhe deri qe njerzite para lufte nuke kan germuar kur keta gure i shfrytezuar per ndertimin e shtepive nga lufta shtepiete jane shembura dhe pase luftes udhheqsia i kan shitur shtepiet dhe aje tjetri e ka zbuluar pllaken
  Dyshohet se ne fotografi Pterodactyl qe teoria e sotme esht e pamundur sillet ne koke dhe veq disa mendojne se kjo esht nje shpende e cila ka jetuar ne kohen kur njerzit e kan dertuar kete piramide.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 20-05-2010 mė 07:11

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  1.Guri shume intersante.Sigurishte i punuar nga Njerzite
  2.Drangua me tri koka.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 20-05-2010 mė 07:27

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Evropė kishte piramidat e parė kėrkesė
  Maj, 19 2010  Autor amerikan Paul Von Ward ka mbėshtetur njė fushatė tė re nė Bosnje tė ketė "boshnjak Lugina e piramidave njohjen" e dhėnė zyrtare si piramidat mė tė vjetra dhe mė e madhe nė botė.  Gėrmimi i lokacionit tė afėrt me qytetin qendror tė Visoko ėshtė duke ndodhur tani pėr disa vite dhe Von Ward qė ishte nė vend tė kėsaj jave konfirmoi se ai ishte duke i dhėnė mbėshtetjen e tij nė kėrkesė.
  Autori Harvardit trajnuar tha: "Lugina e Bosnjes i piramidave ėshtė mė emocionuese dhe mė tė rėndėsishme arkeologjike vend nė botė. Piramidat boshnjake janė mė tė mėdha se ato tė egjiptian."

  "Ata janė njė goditje mahnitėse nė historinė konvencionale - kėto struktura vigan janė ndėrtuar mė e madhe dhe mė e mirė dhe edhe mė herėt - mijėra e mijėra kilometra larg nė Evropė - se piramidat nė Egjipt.

  "Piramidat e Bosnjes nuk kanė faraonėve nė to, por janė ndėrtuar nė vend, si tributes pėr zotat e lashtė nga mijėra punėtorė rob.

  Ofertėn e Bosnjes pėr njohjen ėshtė mbėshtetur edhe nga arkeologu egjiptian Swelim Nabil Dr.

  Ai tha: "Kjo ėshtė mė e madhe piramidale nė botė. Ajo ėshtė njė arritje e ndėrtimin e gjeniut dhe rėndėsi tė madhe pėr tė gjithė botėn. Ky ėshtė njė zbulim pabesueshme. Ajo do tė marrė shumė kohė pėr tė kuptuar se si kėto struktura tė madh janė ndėrtuar. "

  Eksperti egjiptiane u ftua tė Visoko dy vjet mė parė nga njė grup pėrpjekur tė pėrgėnjeshtroj pretendimet e njė amator Osmanagiē arkeolog Semir i cili beson se malet formė piramidale nė Visoko u i bėrė nga njeri.

  Por nė vend tė kėsaj ai e shpalli veten i tronditur nga ajo qė ai e gjeti - delighting zyrtarėt e Bosnjes, i cili kishte vendosur mė parė qė tė sponsorizojė gėrmimeve nė kėtė faqe interneti.

  Kryeministri boshnjak Nexhat Brankoviē tha nė atė fazė: "Ne u tha me u qesh me ne kur ne kemi vendosur tė mbėshtesė kėtė gėrmimit, por nuk ka asnjė qeveri nė botė qė duhet tė qėndrojnė tė qetė nė gjėra tė cilat janė pozitive. Pse duhet tė mohojnė diēka qė ka tėrhequr vėmendjen e tėrė botės? Ne duam qė tė kemi institucione zyrtare tė pėrfshira nė hulumtim nė Visoko dhe tė jenė pjesė e zbulimit. "

  Osmanagiē ka lindur nė Bosnjė, por u transferua nė Amerikė, ku ai bėri njė pasuri qė ai i ka shpenzuar pėr udhėtime nė botė duke vizituar faqet e lashtė - duke fituar vetė pseudonimi Indiana Jones.

  Ashtu si hero i vėrtetė aventura ai kundėrshtoi urtėsi konvencionale dhe ka vazhduar punėn e tij nė kodrat afėr Visoko sė bashku me qindra vullnetarė. Ai pretendon se ėshtė mė i madh qė tė gjeni Tutankhamen pas unearthing atė qė ai pretendon se ėshtė provė se Evropa kishte piramidat e parė.

  Vendorėt thonė se gjeni ėshtė gjėja mė e mirė qė ka ndodhur nė Bosnje qė nga vizita nga Bono Vox apo Papa, dhe tė mirė pėr biznes.

  Lokale dyqanxhiu Safet komitetit drejtues tha: "Njerėzit ishin skeptikė, por tani ne besojmė nė Semir Osmanagiē. Njėra mund tė shohim qartė se mali mbi qytetin e Visoko ėshtė nė njė formė piramidale, ne kemi qenė pėrdorur nė mėnyrė tė qė ne kurrė nuk e pa kėtė, por ne kanė shikuar nė rezultatet e deritanishme dhe janė habitur ne kurrė nuk vėnė re atė qė ishte mė parė hundėt tonė.

  "Kjo ėshtė njė gjė e madhe pėr qytetin dhe gjithė vendin. Ajo ėshtė tė paktėn disa lajme tė mira pėr ekonominė tonė, pas viteve tė luftės dhe krizės ekonomike, por kjo nuk ėshtė njė pengesė PR - tė cilat ishin shumė tė pretenduar nė fillim, deri sa emrat e madhe e njoftimeve pėr tė mbėshtetur ne dhe pastaj qeveria vendosi pėr tė financuar kėtė hulumtim. "

  Semir Osmanagiē rėnė dakord, duke thėnė: "Po, tė gjithė nga shoferėt e taksive nė hotelet, restorantet dhe kafenetė kanė pėrfituar - por qė nuk ishte qėllimi ynė. Ne duam tė pranishėm nė botė vend i madh qė ne kemi zbuluar nė Visoko. Dr Swelim's Vėrejtjet kanė sjellė tani verifikimit ndėrkombėtar qė ne kemi piramidat e Bosnjes. Ky zbulim ka ndryshuar historinė e Evropės. "
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Kulti i dragoit i henese te Ilirve Delmate,zoti i katerte ite keqes,kaqene nje dragua i zi qiellor,sipase besimeve te tyre gjate eklipes se diellore apo henor.Ne zgafellen e Dragoit ne Muravice te Braqu.Nje te permendurat e 40 zgafellave,ka qen "kishe" e Delmatve ne te paraqete reljevin e drangoit."Jane friguar ti shikojne yjete ne qielle qe te mos vdesin"Dhe gjate eklipese jane ra nė njė kllapi kolektive te shoqėrouar me ulėritė shtazarak qė ēuan draguan e zi i cili pėrpin diellit ose hėnės.Para kesaje zhurmete dhe goditjet e kantave te dryshme metalike,a shumica kolektive e ketyre kane bere vetevrasje per arsye se kan besuar se shpejti dote ndodhe shkatrimi(kijameti) i botese.

  "Shpella e Dragoit"ne Muravice
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 11-08-2010 mė 06:34

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Anėtarėsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,796
  Faleminderit
  0
  36 falenderime nė 36 postime
  Djepi i fudbollit nuk a ne Angli po ne Dalmaci

  Futbolli i pare i cili eshte lujtur ne iliri ne dalmaci nga fisi ilir i delmatve ne rajonin e e Cetines neTrilj.Ne shekullin e 1 para krishtite apo para eres sone.
  Figura nga nje pjese e mire e mbishkrimite e gdhendure ne gure e cila gjendet ne nji fasade shtepie ne Sinje ku lehtėsim ėshtė i ngulitur me imazhin e njė tė riu qė pėrqafuan futbollin.

  Pas ardhjes sė romakėve, Delmati trima janė shpėrndarė gjithandej: ose si skllevėr nga ishujt e detit Egje, apo si ushtarė nė Angli, ku fuqi mundėsi shėrbyer ushtrisė. Pjesa tjetėr ėshtė histori, ose mė saktė tė them - tė tashmen, mbi bazėn e tanishme histeri futbollit botėror.
  prova tė prekshme tė kėtij kapitulli histori emocionuese.
  Ky ėshtė gur varri nga shekulli 1 para eres sone.E cila ėshtė gjetur dhe zbuluar nė kodėr pranė Trilj Gardun gjysma e 19 rr
  Figura nga njė pjesė e mirė e mbishkrimit gdhendur me figurėn e romake, i cili tregon se si ėshtė caktuar Laberije Gaj, i cili nė njė kohė jetoi dhe luajtur futboll nė zonen Trilj.
  Pėr t'i bėrė gjėrat edhe mė shumė interesante duket tė jetė njė lojė nė tė cilėn Delmati intriguar nga Romakėt dhe do tė jenė po aq tė rėndėsishme dhe interesante.
  Veprat e shkrimtarėve tė lashta romake, duke pėrfshirė Seneca, japin pėrshkrime tė lojrave tė futbollit, tė cilat nė mėnyrė tė qartė treguan se ata kishin kėtė displina sport shumė te njohur.

  Gaj Laberije
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi : 11-08-2010 mė 15:46

Faqja 3 prej 20 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •