Close
Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920
Duke shfaqur rezultatin 381 deri 392 prej 392
 1. #381
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  I ndjeri pozicionohet n nj pozicion t shtrir n nj
  drejtkndor t qosheve t rrumbullakosura, me krah t prkulur n brryla dhe vendosur n bark. Analiza antropologjike tregon se nj grua e moshs 35-40 vje sht varrosur n varr.

  Q
  113. Perlat n form ovale me dy linja t ndrthurura
  Xham 0 1,0 cm AA 20933 (PN 690)
  114 Byzylyk teli i lidhur me rrath
  Aliazh bakri 0 7.8 cm AA 20916 (PN 683)
  85
  86 Varri 157 Q
  Cs
  115. Byzylyk i seksionit ovale dhe skajet e mbivendosura t montuara dhe pak t zgjatura
  Aliazh bakri 0 5.3 cm AA 20917 (PN 683)
  116. Byzylyk i rrumbullakt me tre trashsir n form topi
  Aliazh bakri 0 4.5 cm - 5,2 cm AA 20921 (PN 685)
  117.Byzylyk me shirita me brinj t mesme t spikatur
  Aliazh bakri 0 6.2 cm AA 20918 (PN 684)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 2. #382
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  118. Byzylyk me seksion t rrumbullakt dhe skajet e zbrthyera t
  Aliazh bakri 0 6.4 cm AA 20919 (PN 684)
  Varri 157
  119. Byzylyk me seksion t rrumbullakt dhe mbivendosje dhe skajet drejt q mbivendosen
  Kocka 0 6,6 cm AA 20920 (PN 685)
  120. Byzylyk me seksion t rrumbullakt dhe mbivendosje dhe skajet drejt
  Kocke 0 7.0 cm AA 20922 (PN 685)
  Varri 157
  121. Byzylyk rrethor dhe i mbivendosur dhe skajet drejt q mbivendosen
  Kocke 0 6.0 cm AA 20923 (PN 685)
  122. Unaza me seksion rrethor
  Aliazh bakri (2) 2.0 cm: koka 1,1 cm: lartsi. 2.2 cm AA 20927 (PN 687)
  123. Unaza seksion rrethor me nj pllak rrethore n t ciln ishte futur nj kuror jo e ruajtur
  Aliazh bakri (3 2.1 cm: koka 1.2 cm; lartsia 2.2 cm AA 20928 (PN 688)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 3. #383
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  124. Unaza e seksionit ovale
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20929 (PN 688)
  varri 157
  125. Unaza e seksionit rrethor
  Aliazh bakri 0 2.1 cm AA 20930 (PN 688)
  126. Rrethi iPrdorni seksionin
  Aliazh bakri (2 cop) 0 0,8 cm - 0,9 cm AA 20931 (PN 688)

  Varri 157

  127. Nj thik me gjemba dhe dorez
  hekuri; dru prgjat. 16.5 cm; Gjersia. 1.8 cm AA 20934 (PN 691)
  128 Trup cilindrik dhe qaf e ngusht me skaj t trhequr dhe t trashur, dorez t profilizuar me rrip dhe fundi i prer
  Xham lart. 18.8 cm; h. trajton 7.6 cm; 0 fund 10,7 cm; 0 pike 7.6 cm AA 20915 (PN 682)
  129. Trupi i trupit t zgjatur dhe dera e ngusht cilindrike, e mbshtjell me fije qelqi, me nj skaj t trashur t trhequr, nj dorez n form shiritash dhe nj fund t lagur
  Xham lart. 18.0 cm; h. trajton 9.6 cm; 0 funde 4.9 cm; 0 pike 5.6 cm AA 20932 (PN 689)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 4. #384
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  130.Monedhe perzieresh bakri i perandorit ilir Kostandinit I. (Kostandinopolis)., Centenionalis, 330 - 333, Selanik, RIC 188, SMTS?, Av .: CONSTAN-TINOPOLIS. Pop .: 1. Lloji: Victoria shkon majtas. Ruajtur mir. Pozicioni i kalepit: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.97 g AA 20924 (PN 686/3)

  131.Monedh bakri Constantius II., Centenionalis, 337 - 340,?, RIC? Av .: CONSTANTI-VS P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS.
  Lloji: Dy ushtar qndrojn, midis tyre nj shenj beteje me monogramin e Krishtit. Pozicioni i kallapi: 6. dim. fj 17 mm; wt. 1.99 g AA 20925 (PN 686/3)


  132.Monedh Aliazh bakri Kostandini I., (Urbs Roma), 330 - 337, Centenionalis,?, RIC? Av .: VRBS - ROMA. Pop .:
  1. Lloji: nj ujkonj Binjak. vjetruan. Pozicioni i mykut: 12. dim. 17 x 18 mm; wt. 2.66 g AA 20926 (PN 686/3)

  133.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Urbs Roma)., 331 - 334, Centenionalis, Cyzicus, RIC 91, SMK, Av .: VRBS - ROMA. Pop.:1. Lloji: Ujk binjak. Ruajtur mir. Pozicioni i kallupit: 12. dim. 18 x 17 mm; wt. 2.67 g AA 20935 (PN 692)
  134 Monedh Aliazh bakri Constans,birit i perandorit ilir Kostandi I 337 - 340, Centenionalis, Siscia, RIC 87 ,? SHISH, Av .: CONSTAN- S P F AVG. Pop .: D. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtar qndrojn, midis tyre nj shenje luftes me monogramin e Krishtit. Ruajtur mir. Pozicioni i kallupit : 12. dim. 0 17 mm;rendesia. 1.46 g AA 20936 (PN 692)
  135.Monedh Aliazh bakri Kostandinus I. (Constantinu II), 333 - 334, Centenionalis, Arelate, RIC 376, PCONST, Av .: CONSTANTI-NVS IVN N C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Lloji: Dy ushtar qndrojn, midis tyre dy shenja beteje dhe nj kuror. Pozicioni i mykut: 12. dim; wt. 2.54 g AA 20937 (PN 692)

  136 Monedh Aliazh bakri .9 Kostandinus I. (Constantinus II.)O-331. - 334., Centenionalis, Cyzicus, c., -, RIC 84, SMK, Av .: FL IVL CONSTANTIVS NOB C. Pop .: d. Rv .: GLORIA EXERCITVS. Tipi: Dy ushtar qndrojn, midis tyre dy shenja t betejes : 5 Dim. 19 x 18 mm; wt. 1.79 g AA 20938 (PN 692)
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 13-11-2019 m 16:32

 5. #385
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  ZBULIM SENSACIONALE
  ARKEOLOGJIK NE PULA Tek dera dyshe
  U gjetn varret Histriane urn te djegura nga periudha para sundimit Romak
  Gjat grmimeve arkeologjike prreth ndrtess s Muzeut Arkeologjik t Istris, u gjet nj gjetje e jashtzakonshme e histrian urn varre.
  Konkretisht, n afrsi t Ports Dyfish, u gjetn pes varre urne histriane t epoks s hekurit, q datojn nga viti 11-t deri n 2-t p.e.s.
  Fjala eshte,si pretendojn nga Muzeu Arkeologjik, n lidhje me varrosjet n urna, n mnyr q disa prej tyre t depozitohen n vrimat n tok t mbuluara me gur, d.m.th., t that, dhe t tjert jan varrosur direkt n tok dhe mbulohen me pllaka guri.
  Mbetjet t dukshme t djegura t ndjerit,dhe n afrsi t urins jan mbetje t dukshme t zjarrvnies - hirit dhe djegies.
  Ishte nj vend i sakt ku ata vendosnin dru dhe digjnin t vdekurit e tyre, dhe m pas do t merrnin disa kocka t djegura me copa metali q ishin pjes e kostumit t tyre dhe i futnin n llambat urne dhe pastaj i varrosnin.
  Muzeu Arkeologjik Istrian kujton se n Pula, varret historike me urna t ndezura ishin gjetur tashm n shtrirjen nga Sergijevac deri n fillim t Rrugs Castropola, dhe shumica e tyre u zbuluan n fund t shekullit t 19-t dhe n fillim t shekujve t 20-t, kur ndrtuan ndrtesat q jan akoma atje.
  Analizat antropologjike t mbetjeve t gjetura do t zbulojn numrin e personave t varrosur dhe gjinin e tyre, dhe t ashtuquajturat datimin absolut, i cili do t na ndihmoj t prcaktojm me saktsi vjetersin e varreve.
  "Kto gjetje t varreve Histriane jan nj dshmi e jashtzakonshme pr stilin e jets dhe zakonet e t lashtve t Puls dhe t Istris nga periudha para sundimit Romak," u raportuar nga Muzeu Arkeologjik i Istria.
  Qyshe n vitin 2017, dy "kambanat e humbura t Puls" nga shekujt 14 dhe 15 u gjetn n bodrumin e muzeut gjat grmimeve.
  Njra kamban sht punuar e kambanave t Bonit dhe Vivencuis, q daton nga rreth vitit 1325, dhe tjetra sht vepr e kambanave t Salvatores, e vitit 1425, me nj rrfim t St. Tomit.
  sht fjala per nj trashgimi e vlefshme kulturore q u fsheh nga italiant pas largimit t Puls n 1947, duke besuar se nj dit do t ktheheshin dhe t rizbulonin.


  https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...nicu/10060411/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 08-03-2020 m 08:43

 6. #386
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  ZBULIMI SHKENCOR

  HISTORIK I MADH REKONSTRUKSIONI: SI NE KROACI FILLOI KRIMI I NJOHUR ME I VJETER Para 7500 vjet m par Nj burr u vra pran Zares

  Nj grup shkenctarsh kroat botoi dje n Gazetn Ndrkombtare t Osteoarkaeologjis, nj nga revistat m t rndsishme n arkeologji dhe antropologji, nj studim me titull“A case of probable interpersonal violence from the Early Neolithic site at Smilčić, Croatia” i cili prshkruan "vrasjen m t vjetr n Kroaci ".
  LAJMET E LIDHURA
  SI I PARI DALMATIN I JETOI PARA 15000 VJET Shime hngri shndetshm, gjuante me nj harkshtize dhe gruaja e tij punoi bizhuteri nga ashti
  Ngjarja dramatike ndodhi 7500 vjet m par, gjat periudhs neolitike, afr Zadarit, dhe n rindrtimin e saj shkencor morn pjes Ivor Jankovic, Brunislav Marijanovic, Mislav Cavka, Mario Caric dhe Mario Novak.
  Neolitik i hershm
  - N maj te vitit 2017, eshtrat e nj mashkulli t rritur u zbuluan gjat grmimeve arkeologjike t vendit neolitik (epoks s hershme t gurit) t Smilcič n brendsi t Zares,u gjetn eshtrat e nj mashkulli t rritur.
  Smilčići sht nj lokalitet i njohur arkeologjik q sht eksploruar q nga mesi i shekullit t 20-t.
  Grmimet e fundit u drejtuan nga prof. Brunislav Marijanović nga Departamenti i Arkeologjis, Universiteti i Zarese, dhe gjat hulumtimi n 2017, mbetjet e t paktn tre skeletve jan mbetjet e t paktn tre t tjerve.
  Skeleti i Smilčićit mund t datohet n kontekstin arkeologjik te neolitikut te hershm, rreth 6000-5500 para Krishtit, i cili u konfirmua nga datimi radiokarbon i izotopit t karbonit C14.
  Pra, ky sht nj skelet i vjetr rreth 7500 vjear - tha Dr. Mario Novak, bioarkaeolog nga Instituti i Antropologjis n Zagreb dhe udhheqs i projektit t Fondacionit Kroat t Shkencave "Rindrtimi i Parahistoris (Neolitike deri n Epokn e Bronzit) Jeta n Kroaci - Nj Qasje Multidisiplinare ".etj
  Sa i prket skeletit, sht nj skelet relativisht i fort i nj njeriu q ishte n moshn midis 25 dhe 35 vje n kohn e vdekjes.
  Nj shembull i rrall
  - E mahnitshme struktura e Majes se shigjetash gurit qe ishte marruer, kshtu q analizat vazhdojn me koleg nga jasht, prkatsisht nga Italia dhe SH.B.A., t cilt do t na tregojn saktsisht se nga cili lloj guri sht br - tha Mario Novak.
  Rasti i "vrasjes s par n Kroaci" hedh drit t re n jetn e t parve tan.

  foto.1. Varri i nj mashkulli t rritur (foto n t djatht) dhe maja e nj predh t goditur n kockn (n nj rreth)

  https://www.jutarnji.hr/life/znanost...karac/9960601/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 08-03-2020 m 17:02

 7. #387
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  https://morski.hr/2020/04/28/veliko-...o-2000-godina/

  Nj zbulim i madh arkeologjik
  Nn bregdetin n Poreč u gjeti nj anije romake pothuajse 2000 vjeqare e vjeter
  POREČ - Pak arkeolog mund t mburren me dy zbulime n t njjtn koh, si vepruan kolegt e tyre n Poreč.

  Gjat rindrtimit t ujrave t detit Poreč, Muzeu Atdhetar i Poreč, Muzeu Arkeologjik i Istria dhe Departamenti i Konservimit t Puls po kryejn krkime arkeologjike.

  Prve gjetjes s mbetjeve t nj varke deti t shekullit 15 dhe anijeve t epoks Romake, nj ndjesi pasoi; ruajtur anije druri nga kohrat romake, t bra me teknikn e qepjes. Ata tashm e kan pagzuar - ajo do t quhet "Porečanka".
  Si theksoi drejtori Uljančić, kjo sht padyshim nj nga zbulimet m t rndsishme arkeologjike n Poreč n 30 vitet e fundit.
  Anija u ruajt n nj gjatsi prej 5 m dhe gjersi 1,70 m dhe kishte nj vela.
  Vet anija sht br duke prdorur teknikn e qepjes, e cila sht karakteristike pr zonn veriore t Adriatikut.
  Pas dokumentacionit, anija do t hiqet dhe desaltohet n nj pishin t veant t krijuar pr kt qllim.Do t msojm shum rreth Porecit antik, i cili ndodhet katr metra posht nesh sot, gj q na tregon se deti dikur ishte shum m i ult.

  Bartolić Sirotić theksoi se hulumtimi i anijes sht multidisiplinar dhe krkon bashkpunim me shum ekspert, prfshir Marko Uhač, i cili tha se ky zbulim, aq unik duke pasur parasysh rrethanat shndetsore dhe ekonomike n t cilat jetojm aktualisht, do t ndihmoj n prmirsimin e njohurive tona pr lundrim n Adriatik n lashtsi.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 13-05-2020 m 14:28

 8. #388
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Zbulohet nj varreze masiv 6,200 vjear n Kroaci -
  Esht fjal me nj varreze masive parahistorik dhe nj episod t dhunshm q ndodhi rreth 6,200 vjet m par.
  Botimi i fundit i revists shkencore PLOS ONE publikoi nj studim nga shkenctari i shquar Kroat Dr. sc. Marija Novak, e cila zbulon njohuri t reja n lidhje me viktimat e masakrs prehistorike n Potočani afr Požeges, me titull "Analiza e gjenomit t pothuajse t gjitha viktimave t masakrs 6200-vjeare".
  Krkimi, i udhhequr nga Mario Novak i Institutit t Antropologjis n Zagreb, Ron Pinhasi i Universitetit t Vjens dhe David Reich i Universitetit t Harvardit, bazohet n nj analiz t ADN-s antike t viktimave t nj masakre prehistorike 6,200 vjet m par. -
  Gjat grmimeve arkeologjike n Potočani, ekspert nga Muzeu Arkeologjik n Zagreb dhe Departamenti i Arkeologjis n Fakultetin Filozofik t Universitetit t Zagrebit hetuan nj varrim masiv n t cilin ishin przier mbetjet e eshtrave t t paktn 41 njerzve q jetonin gjat epoks s bakrit dhe jan t lidhur me t ashtuquajturn Kultura Lasinjas.
  Ky hulumtim multidisiplinar u krye n bashkpunim me disa shkenctar nga Kroacia, Austria, SHBA dhe Spanja.
  "Deri m tani, hulumtimi paleogjenetik dhe bioantropologjik n episodet e dhuns masive n t kaluarn e largt sht prqendruar ekskluzivisht n vendet ku viktimat ishin burra t rritur q vdiqn n betej ose vendet ku u vran antart e nj familjeje ose komuniteti t veant."

  Nj ritual fetar? Gjithashtu t njohura jan masakrat parahistorike ku antart e nj grupi migrantsh u vran n nj konflikt me vendasit dhe ne kemi prova se vrasjet masive ishin pjes e nj rituali fetar.

  Ky hulumtim ofron prova t vrasjeve masive q nuk kishin pr qllim nj klas t veant shoqrore ose pjes t komunitetit ose familjes, por nj masakr t qllimshme jo selektive t fmijve, grave dhe burrave n t ciln personi m i ri ishte rreth tre vje.
  Viktimat m shpesh vriteshin nga nj goditje n pjesn e pasme t koks dhe trupat e tyre hidheshin n nj grop, "tha Mario Novak, nj bashkpuntor krkimor n Qendrn pr Bioantropologji t Zbatuar n Institutin e Antropologjis n Zagreb, autori kryesor i studimi

  "Mendimi yn i par ishte se kta ishin viktima t nj konflikti t fundit si Lufta e Dyt Botrore, por mungesa e ndonj materiali modern n varr dhe rezultatet e datimit radiokarbon t mostrave t kockave njerzore treguan se ato ishin mbetje arkeologjike.
  N rastin ton, fjala sht nj varreze masive parahistorik dhe nj episod i dhunshm q ndodhi afrsisht 6,200 vjet m par, "tha Jacqueline Balen, nj kshilltare e muzeut n Muzeun Arkeologjik n Zagreb dhe shef i krkimit n Potocani.
  Ata nuk jan t nj farefisi
  Studimi tregoi se shumica e viktimave nga Potocani nuk jan t nji farefisi
  Ne ishim n gjendje t izolonim ADN-n antike nga eshtrat e kockave t 38 nga gjithsej 41 njerz t varrosur n nj varr masiv nga Potocani. Duke sekuencuar 38 gjenome, ne morm t dhna pr gjinin e ktyre individve, origjinn e tyre gjenetike, por edhe lidhjen e gjakut.
  Megjithse nj pjes e vogl e personave t analizuar ishin t lidhur, afrsisht 70% e viktimave nga Potocani nuk kan lidhje me familjen, gj q sugjeron se n kt rast ajo sht vetm nj pjes e nj komuniteti m t madh bujqsor, vazhdon Ron Pinhasi ", kreu i laboratori antik i ADN-s n Universitetin e Vjens, nj nga tre autort kryesor t krkimit.
  Esht zbuluar se ato kryesisht nuk kan lidhje gjaku, por q 91 prqind e ADN-s s tyre sht e ngjashme dhe buron nga Neoliti Anatolian. Personi m i ri sht dy vje, dhe m i moshuari sht 50, gjithsej 21 burra dhe 20 gra, gjysma e t cilave ishin nn 17 n kohn e vdekjes. Ata kishin dmtime t kafks, ndoshta nga nj objekt i topitur.
  Ajo q sht e sigurt sht se t paktn 41 burra, gra dhe fmij u vran barbarisht para se t hidheshin n nj varr masiv.
  David Reich, kreu i laboratorit antik t ADN-s dhe profesor n Universitetin e Harvardit, gjithashtu nj nga autort kryesor t studimit, shpjegon m tej:
  "Interesante q, edhe pse n shumicn e rasteve personat nga Potocani nuk jan t lidhur nga nj farefis i ngusht, provat gjenetike tregojn se t gjith individt e gjetur n kt varr ndahet ne menyre shume homogjene,pothuajse identike n origjin (kryesisht e lidhur me popullatat neolitike nga Anadolli, dhe vetm 9% e trashguar nga gjuetart-mbledhsit e Evrops Perndimore), duke treguar se popullsia lokale ishte e madhe dhe e qndrueshme.
  Kjo shifr tregon pr faktin se masakra nuk ishte e lidhur me ardhjen e nj grupi t ri, nuk lidhje gjenetikisht, "shpjegoi ai.
  Shkenctari i ri Mario Novak thekson rndsin e vazhdimit t krkimeve t tilla multidisiplinare.

  “Rezultatet e hulumtimit ton tregojn se vrasjet masive pa kriter nuk jan t kufizuara n periudhat e fundit dhe nuk jan produkt i shoqris moderne, por kan qen t pranishm n kohrat parahistorike shum m shpesh sesa mendohej m par.


  Foto: Arhiv Muzeja / Varreze masive n Potocani
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 11-03-2021 m 10:31

 9. #389
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  N fshatin Zakotorac u zbuluan varre dhe varreza t reja q datojn nga fundi i shekujve V dhe IV para.eres son..

  Grmimet u kryen vitin e kaluar, kur varri i nj lufttari dhe nj HELMET ilire u gjetn si shtojc
  Gjetje, varre dhe varreza t reja t jashtzakonshme q datojn n fund t shekujve V dhe IV para eres son., u zbuluan n grmimet arkeologjike t kryera gjat majit n vendbanimin e Zakotorac n gadishullin Pelješac, n t cilin mori pjes kuratori i Muzeve t Dubrovnikut Domagoj Perkić.
  Menjher para fillimit t grmimeve t ktij viti, arritn rezultatet e analizave osteologjike t grmimeve nga viti 2020.
  Sipas nj analize antropologjike t kryer nga Qendra Antropologjike e Akademis Kroate t Shkencave dhe Arteve, n varrin e grmuar nga viti 2020.kishte t paktn 13 individ t ndryshm.

  Prej tyre, nj skelet mashkull, nj femr dhe nj fmij jan ruajtur relativisht m mir, ndrsa 10 individt e mbetur jane ruajtur vetm n pjes m t vogla.
  Gjithashtu, analiza radiokarbon (14C) e dy mostrave t kockave nga i njjti varr prcaktoi moshn e tyre n shekullin 9-8. dhe shekulli IV para Krishtit Kr.

  Duhet theksuar se inventari i grmuar i varrit (kostume, bizhuteri dhe sende varri - en qeramike), si dhe helmet ilire datojn n shekullin e 4 para Krishtit. ., Q do t thot se t gjith i prkasin varrimit m t ri nga shekulli IV para Krishtit. -
  - Vazhdimi i grmimeve arkeologjike t vitit t kaluar, kur u gjetn varri i nj lufttari dhe nj helmrt ilire si shtojc e varrit,
  Sidoqoft, sht vrtetuar se tuma e vjetr e varrimit u asgjsua plotsisht nga ngritja e varreve me gur n shekullin e 4 para Krishtit. Me at rast, me gjas u gjetn varre t vjetra dhe mbetje skeletore, t cilat u mblodhn me kujdes dhe u vendosn n fund t varreve t reja.

  Pr kt arsye, n nj varr kemi nj numr t madh t individve t varrosur nga t paktn dy periudha t ndryshme, t paktn 400 vjet me distace.
  N kt mnyr, ne fituam nj njohuri krejtsisht t re n lidhje me ritualin e varrimit dhe zakonet e komuniteteve ilire parahistorike n Pelješac. - shpjegoi Perkić.
  Gjetje t shumta t bashkangjitur arkeologjike jan gjetur n varret e reja t grmuara, t shtuara n tumat e vjetra, si sende varri (en qeramike , arm hekuri - shtiza, thika) ose si bizhuteri dhe pjes t kostumeve (unaza bronzi, byzylyk, varse, gjylpera, fibula, butona, kopsa rripash, zbukurime per flok dhe veshje, rruaza qelibari nga gjerdant dhe varset).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi II : 27-05-2021 m 14:04

 10. #390
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Histori e fshehur e Zagrebit: Nj objekt i vjetr sa 3000 vjet i vjetr u zbulua n Banski dvori
  Hulumtimi do t vazhdoj n pjesn jugore t oborrit dhe do t ket lidhje me gjetjet e hulumtimit t ruajtjes s Banski dvorit

  Grmimet arkeologjike n oborrin e Banski dvorit kan zbuluar historin 3,000-vjeare, deri tani t fshehur t Zagrebit, e cila, si tha t premten Kryeministri Andrej Plenković, tregon se kishte nj qendr t madhe dhe t rndsishme n kt zon me vazhdimsin e jetese nga parahistoria deri n ditt e sotme.
  "N nj siprfaqe prej rreth 500 metra katror, rezultatet dshmojn pr jetn n vazhdimsi prej sa tre mij vjetsh n Gradec, nga parahistoria deri n ditt e sotme," tha Plenković.
  "Kjo dshmohet nga ekzistenca e objekteve prehistorike nga Epoka e Vjetr dhe e Von e Hekurit dhe kjo tregon pr ekzistencn e nj vendbanimi t madh dhe t rndsishm parahistorik n kt vend," shtoi kryeministri.
  "izme" nga 1200 para eres sone
  Ndr artefaktet e gjetura dhe pastruara deri m tani, ajo veoi "izmt" si m t rndsishmen, nj objekt q duket si nj izme funksioni i vrtet i t cilit do t prcaktohet m von, dhe q daton q nga epoka e hershme e bronzit, rreth vitit 1200 para Krishtit.
  Jan konfirmuar gjithashtu objekte q datojn q nga epoka e hershme e hekurit, rreth 700-600 pes, dhe nj fibul, ose shtrngoja, q daton n epokn e hekurit t ri, nga shekulli i 2-t deri n shekullin e 1-t para eres sone


  https://www.jutarnji.hr/video/news/s...edmet-15055548
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 11. #391
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  SENSACION ARKEOLOGJIK NE ISHULLIN E HVARIT

  Nj nekropol i ri antik i von u zbulua n qytetin Hvarit
  Pas dy muajsh pune dinamike arkeologjike, prfundoi krkimi mbrojts n kopshtin e Pallatit Radoshevi n qytetin Hvar.
  Hulumtimi i nxitur nga ndrtimi i ardhshm i Biblioteks dhe Salls s Leximit t Qytetit Hvar ka rezultuar n nj zbulim spektakolar.
  Sipas rezultateve paraprake, u gjet nj nekropol antik i von nga gjysma e dyt e 4-t dhe fillimi / gjysma e par e shekullit t 5-t, si dhe dega lindore e mureve t nj vendbanimi antik t von me nj port t qytetit q daton n fundi i shekullit V.
  N nj siprfaqe prej 65 metrash katror, u zbuluan 20 varre me mbetje osteologjike t 32 personave.
  Llojet themelore t varreve antikes t von prfshinin: varre t thjeshta n en prej balte, varre n amfora, struktura varresh t bra me pllakat jegulla, si dhe nj varr murature n t cilin u gjetn 12 skelete.
  Shumica e varreve ishin zbukuruar me nj ose m shum en qeramike dhe llamba, shishe qelqi dhe en, monedha dhe en t tjera t vogla te pashfryzuara .
  Analiza paraprake e ktyre gjetjeve siguroi nj datim paraprak t vet nekropolit,
  por gjithashtu la t kuptohej pr njohuri krejtsisht t reja n prodhimin lokal / rajonal t qeramiks antike t von, si dhe lidhjet tregtare, prmes importeve t dokumentuara, disa prej t cilave u regjistruan pr her t par n Adriatik.
  Nga t gjitha gjurmt e jets antike t von t gjetur n Hvar deri m tani, kjo sht me t vrtet vendi m i rndsishm dhe m i pasur, i cili tregon gjallrisht t gjith shklqimin arkeologjik t gjetjeve t varreve dhe na jep, tani pr tani, deprtimin m t detajuar t zakoneve t varrimit t asaj periudh, por edhe njohuri t reja rreth urbanizmit.
  https://www.dalmacijadanas.hr/arheol...u-gradu-hvaru/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 12. #392
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Antarsuar
  19-10-2012
  Postime
  590

  Pr: Gjetjet arkeologjike n Kroaci

  Nj vendbanim neolitik u gjet n det prball Koruls
  Nj zbulim i madh nga arkeologt vendas.
  Nj vendbanim neolitik sht gjetur n det prball Koruls, pra 4 mij vjet e gjysm para Krishtit!
  Vendbanimi ndodhet rreth 70 metra nga bregu, n thellsin 4 metra e gjysm.
  Pr shkak t rritjes s nivelit t detit, vendbanimi mbeti nn siprfaqe dhe kjo sht pikrisht ajo,
  me nj vendndodhje t mir, ishte vendimtare n ruajtjen e mbetjeve. Nj ekip arkeologsh zvendsoi pluhurin dhe grmimin kt her me zhytje.Deti prball Koruls ka fshehur nj vendbanim historik pr m shum se 6 mij vjet e gjysm.-
  I gjith vendbanimi ka formn e nj lloji t nj shtatkndshi dhe ktu shohim se sht br n mnyr t planifikuar dhe jo spontanisht.
  sht gjithashtu, n fakt, fantastike pr at periudh, ne po flasim pr 4500 vjet para Krishtit, tha Mate Parica, Universiteti i Zars, Departamenti i Arkeologjis.
  Gjetje t tilla t vjetra jan nj gj e rrall n t gjith botn dhe zakonisht do t zbuloheshin n shpella, rrall n det. Ky vendbanim sht gjetur edhe rastsisht, fal fotografive ajrore.-
  Pjesa m e madhe e shpellave jan eksploruar kryesisht, ato jan ruajtur shum mir atje.
  Sigurisht q ka pasur vendbanime t tilla n natyr, por ato jan shum m t vshtira pr t'u gjetur, tha Domagoj Perkiq, Muzet e Dubrovnikut.
  Vendbanimi ndodhet rreth 70 metra nga bregu, n nj thellsi prej 4 metra e gjysm dhe fakti q qyteti i Koruls sht n det, ishte elsi i zbulimit t tij.
  Gjegjsisht, i fshehur nga errat e forta dhe, n fakt, i zhytur n balt, vendbanimi u ruajt pr 6 mij vjet e gjysm.
  Hulumtimi ishte jashtzakonisht i suksesshm.
  - Gjetm thika stralli.

  “Kto jan tasa t mdhenj, tasa me top dhe shohim q popullsia neolitike e ka dekoruar qeramikn e saj me prerje t ndryshme, ka pikturuar disa motive me ngjyr t kuqe”, tha Marta Kalebota, kuratore n Muzeun e Qytetit t Koruls.
  https://magazin.hrt.hr/price-iz-hrva...litika-2078835
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

Faqja 20 prej 20 FillimFillim ... 10181920

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •