Close
Faqja 17 prej 20 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 395
 1. #321
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  2. Bitelić
  Fshati Bitelić ndodhet 10 km nė veri tė Sinjit.
  Nė pozicion rajonin e Museumit Podvornice ner rajonin Cetina, tė udhėhequr nga Ante Millosheviqit nė vitin 1983 ėshtė kryer rikuperojim i kėrkime arkeologjike.
  U zbulua njė varr i hershme mesjetare me pamje qė tregojnė ne mėnyrėn pagane e varrimit (dy enė qeramike, njėra prej tė cilave ka shenje gdhend karakter, pastaj dy thika hekuri dhe njė copė strall) (Fig. 5).11
  3. Cetina – rekognosciranje korita Cetine i Rude
  Nė shtratin e lumit Ruda ne Cetina nė pozicionin Sinjen nga viti 1990 deri 2002 kryer disa fushata arkeologjike karakterin mbrojtės (Fig. 6).12
  Gėrmimet arkeologjike dhe sondazhet kanė filluar punėn e ndėrtimit tė pastrimi shtratin e lumit Cetina rreth urės nė Trilj nė vitin 1988 dhe nė vitin 1989 dhe n e vitin 1992, nė kulmin e Luftės Atdhetare, kur diga nė Peruca ishte minuar. etj.
  Mbledhur materiali arkeologjik ėshtė fituar pėr Muzeun e Cetina qe i takon tė gjithė periudhat nga prehistoria deri nė fund tė Mesjetės (fig. 7, 8, 9, 10, 11).


  Fig 5. Bitelić, varresat e hershme mesjetare, 1983. (Foto: A. Librenjak)
  Fig 6. Shtrat Cetina afėr Trilj (photo: A. Tabak).
  Fig. 7. Shtrati i lumit, Cetina ene te bronzi romake (foto arkivi i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fig. 8. Shtrati (Korita) i lumit, Cetina helmeta prej bronzi ilire (foto arkivi i Muzeut tė rajonit Cetina
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-01-2017 mė 12:44

 2. #322
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Mbledhur materiali arkeologjik ėshtė fituar pėr Muzeun e Cetina qe i takon tė gjithė periudhat nga prehistoria deri nė fund tė Mesjetės (fig. 9, 10, 11).
  4- Ćurlin
  4.Ne Ćurlininė ne periferinė veriore tė Sinja rastit gjetjet nga viti 1982 u zbulua varret vonėshme antike tė mbuluara me pllaka guri.
  Nė varr u gjetėn dy enė qelqi dhe njė guri pllakė.14
  5 Čačvina
  Kalaja Čačvina ndodhet 8 km nė verilindje tė TriljA.
  Shoqata Iniciativ Tvrđava Čačvina nisur shpėtimin sondazhe arkeologjike janė kryer nga viti 1992 deri nė vitin 1997, kur ajo ėshtė eksploruar plotėsisht e brendshme tė kullės lindore dhe perėndimore kule.15
  Filloi me zbulimin e hapėsirės ndėrmjet kullave ėshtė pėrcaktuar bedenat jugore dhe veriore formimin e njė oborr tė ngushtė me njė numėr tė madh tė dhomave.
  Nga materiali arkeologjik dal topa top (guri, plumb, hekur), janė interesante kallap model topi.
  Shumė pjesė tė enėve xham majoritet arkaik janė prodhuar nė Italinė veriore dhe qendrore nga hekulli 13 deri nė mes te shek.15-tė. Fragmente mė tė bukura tė tzv.Krautstrunk qelqi(Gota gropolosi)
  tė cilat janė tė importuara nga punėtoritė veneciane dhe qendrore tė Evropės nga viti 15 deri nė mes tė.16. 16
  6 Čitluk
  Fshati Citluk ndodhet rreth 5 km nė veri tė Sinj, ne anėn e djathtė tė lumit Cetina. Nė shekullin e parė. Kėtu ėshtė ngritur njė qytet romak Aequum .Colonia Claudia Aequum
  Shenim i parė i monumenteve arkeologjike qė gjenden nė gjysmėn e dytė tė shekullit tė 18-tė.17
  Hulumtimet arkeologjike nė Citluk nė vitin 1860 realizuar e parė franjevci, kur mbledhjen e justifikuar dhe arkeologjike tė manastireve-nė franēeskane.
  7 Gradina -
  Gėrmimet Test janė kryer nė pesė vendbanime tė qytetit: Okruglo ne Radošićukop 20 vendbanimi nė Koritima 21
  dhe Sican 22 dhe Vojkoviē venbanimi ne Krušvaru23
  dhe Bekanovoj nė Turjacima.24
  Rezultatet preliminare tė hulumtimit arkeologjike tregojnė se shumica e vendbanimeve ishte e banuar qe nga Bronzi dhe Hekuri.
  25
  8 Gala
  Fshati Gala ndodhet 7 km nė lindje tė Sinj, nė anėn e majtė tė lumit Cetina.
  Nė hulumtimet arkeologjike tė vitin 1985 te shtepia Munivrana u zbulua nji varri i antikes se vone me enė qeramike, unguentarium ,shtiza prej hekuri dhe dy thonjtė hekuri.
  9 Gardun
  Fshati Gardun pranė Trilja i vendosur nė njė kodėr mbi bregun e djathtė tė lumit Cetina.
  Nė pjesėn verilindore tė pllajė Gardun, vendin ku ndodhet kodėr ilire, romakėt nė shekullin e 1. Ngriti njė kamp ushtarak Tilurij .
  Kampi ne pozicioni ka qenė prej kohėsh i njohur nė sajė tė zbulimeve tė shumta tė rastėsishme tė zbulimeve arkeologjike (mbi- varet monumente, fragmente tė mbishkrimeve dhe skulptura, elemente tė
  arkitektonike, armė, monedha, fragmente tė qeramikės dhe qelqit anijeve dhe artikujve bizhuteri). Iniciativa e prof. Ph. D .. Mirjana Sanader 1996 Departamenti i Fakultetit Arkeologjisė Filozofik, Universiteti Zagreb filloi me arkeologjike sistematike

  Hulumtimi mbi Gardunu.26
  Ata zbulojnė rrėnojat arkitektonike e njė kamp ushtarak romak dhe zbulimet arkeologjike e mėposhtme punėve konservuese dhe restauruese (Fig. 13).

  Fig 9. shtrati i lumit, Cetina bizhuteri te Epokės sė Bronzit (Foto: A. Librenjak).

  Fig. 10. Shtrati i lumit, Cetina kama ushtria romake, pugio, fundi i. Pes shekullit 1. Cr. (Foto: I. Krajcar)

  Fig. 11. Shtrati i lumit Cetina , maja shtize franqke krahė majė, tė shekullit tė 8-tė. (Foto arkiv i Muzeut tė rajonit Cetina)

  Fig 12. Citluk, mbetjet e kullės lindore - pozita e portave tė qytetit nė jug, nė vitin 1981. (Foto arkiv i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 3. #323
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Lightbulb Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Hulumtimi mbi Gardunu.26
  Ata zbulojnė rrėnojat arkitektonike e njė kamp ushtarak romak dhe zbulimet arkeologjike e mėposhtme punėve konservuese dhe restauruese (Fig. 13).
  Ner Baze nė analizave te materialit tė vogėl arkeologjike ndėrtimin e ndėrtesės ėshtė vendosur nė periudhėn e pas mesit te shekull. 1 (Fig. 14) .27
  Nė vendin Oglavci janė gjetur mbetje arkeologjike tė ndėrtesave me dy mozaik me zbukurime te bukra.
  Pjesė e pėrbėrjes figuralne me elemente zoomorfe (kėmbėt dhe bisht) i pėrshtatur motiv gjeometrike te zezė dhe tė bardhė rombova.28 etj.

  10. Glavice
  Nė Glavic, ne lindje tė Sinj, tė vogla tė shpėtimit arkeologjik gėrmimet nė disa poste janė zbuluar varret mesjetare (fushė e futbolli ne Borac32-Mladarev brig 33
  zbuluar dhe evidetuar mbetjet e dhjetė varre tė hershme mesjetare qė i pėrkasin llojit tė varrezave .34
  Hulumtimi arkeologjik i kryer nė kėtė pozitė nė vitin 2003.
  Ėshtė zbuluar dhe hulumtuar mė 8 varre.
  Ne Varre janė gjetur bizhuteri (njė palė vathė me stoli bandė formė, bronzi, njė palė vathė bronzi, unazė bronzi).
  Pėrkatėsia e krishterė e vdekur me siguri dėshmojnė varre gdhendur me kryqe (Fig. 15).35
  Nė fshat e polakėve, pozita Iza grede nė vitin 1996 duke gėrmuar njė kanal pėr tė krijuar rrjetet e energjisė elektrike aksidentalisht zbuluar varret. etj
  Hulumtimet arkeologjike kryer nga Muzeu i rajonit Cetina dhe Muzeu i Monumenteve Arkeologjike Kroate nė Split nga viti 1996 deri nė vitin 2000 (MCK V. Gunjaēa Gašparac) (MHAS M. Petrinec).
  Jane zbulua 78 varre e pesė pozicion tė ngushtė qė ėshtė pėrgjatė shpatet e boshti Grede veriore (Fig. 16).
  Varret janė rregulluar nė pesė grupe dhe i pėrkasin varreza tė vogla fisnore.
  Jane evidentu varret e vjetra djegie, varret e pagane dhe varreza me karakteristika krishterė te varrimit.
  Ne varrezat e kontirune perfshir ne gjysma e dytė e shekullit tė 7-tė. deri nė shekullin e 11-tė.
  Ne varreza gjenden bollėk qėndron bizhuteri, sidomos njė palė vathė, unaza dhe qafore(Fig. 17, 18).
  Pėrkatėsia e shtresave te varreve Christiane tipit te ri sigurisht konfirmojnė kryqe tė gdhendur nė kėmbė (fiq. 19).36

  Fig 13. Gardun -Tilurij (foto arkiv projekt kėrkimor "kampet ushtarake romake nė Kroaci - Tilurij")
  Fig 14. Gardun - Tilurij, godinat me buttresses (photo arkiva e projektit hulumtues "kampet ushtarake romake nė Kroaci - Tilurij"
  Fig 15. Glavice - Poljakove i, varrezat e hershme mesjetare, 2003. (Foto: A. Librenjak
  Fig 16.Glavice - Iza grede varrezat e hershme mesjetare, 1999. (Foto: Z. Alajbeg).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-01-2017 mė 13:42

 4. #324
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Varret janė rregulluar nė pesė grupe dhe i pėrkasin varreza tė vogla fisnore.
  Jane evidentu varret e vjetra djegie, varret e pagane dhe varreza me karakteristika krishterė te varrimit.
  Ne varrezat e kontirune perfshir ne gjysma e dytė e shekullit tė 7-tė. deri nė shekullin e 11-tė.
  Ne varreza gjenden bollėk qėndron bizhuteri, sidomos njė palė vathė, unaza dhe qafore(Fig. 17, 18).
  Pėrkatėsia e shtresave te varreve Christiane tipit te ri sigurisht konfirmojnė kryqe tė gdhendur nė kėmbė (fiq. 19).36


  Fig 17.Glavice Gluvine shtėpi, 1 varri, varret, 1996. (Foto galeria i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fig 18.Glavice - Jojine shtėpi, varri 23 gjen, 1997. (Foto galeria i Muzeut tė rajonit Cetina)
  Fig 19 Glavice Bruksel - Behind trarėve, donožnice me kryqe (photo: A.Librenjak)
  Fig 20. Hrvace - Greblje, varrezat mesjetare, 2002. (Foto: A. Librenjak)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 5. #325
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  11 Hrvace
  Fshati Hrvace ndodhet rreth 7 km nė veri tė Sinjit.
  Mbi pozicion Greblje Zorica rastesisht jane zbuluar varret.
  Gėrmimet e shpėtimit arkeologjike nė vitin 2002 hulumtuar 5 varret mesjetare me gjetjet e njė palė vathė tresh dhe dy monedha (Fig. 20).
  12. Autostrada Adriatik
  Nė hulumtimet arkeologjike tė ndėrmarra nė ndėrtimin e rrugės tė autostradės Adriatik nė Dugopolje - Šestanovac, kerkimet ne shpellen gėrmuan nė Zemunica Bisko dhe dy vende arkeologjike nė fshatin Ercegovci nė fushėn e Dicmanjsku
  Nė njė shpellė Zemunica te Biska jane gjetur seri mbetjesh qeramikė (impresso Danilo dhe Hvar kulturės dhe kulturėn e tipit Adriatik Lubjanė), objekte stralli .
  Shpella ishte e banuar si njė strehim i pėrkohshėm nė periudhėn nga fundi i Paleolitit tė bronzit tė hershėm.
  Renditet ndėr vendet mė tėrheqėse impresiv nė bregun lindor te adriatikut.37
  Nė rajonin e fshatit Ercegovci, nė vendin Konopljište kerkimet shtresa qė datojnė nga kohėt parahistorike (fragmente tė enėve tė qeramikės nga bakri i Vonė dhe Bronzit) nė Epokėn Moderne (fragmente qeramike me xham dhe lloji qelqi krautstrunk nga shek. 14 nė 15 ). gjetjet e zbuluara tregojnė pėr ekzistencėn e njė ndėrtese tė pėrhershėm koloniale. 38
  Gjithashtu, nė fushėn e Dicmanjskom ka pasur pesė tuma guri, studiuar dy tuma tė mėdha qė janė te demtuar drejtpėrdrejt nga ndėrtimi i autostradės. tuma 1 ėshtė nė formė rrethore, u zbulua gjashtė varre (pesė djegie qendrore mė pas skelet te varrosur ).
  Nga gjetjet e gjetur bizhuteri ari caktuar (dy appliqué identike dhe tub ari), e cila ėshtė menduar tė ketė pėrkiste kurorės.
  Tuma 2 ėshtė nė formė rrethore, nė qendėr tė bazat u gjetėn tė shpėrndara dhe tė djegur kockat e njeriut, dhe tuma u gjetėn fragmente tė qeramikės kulturės Cetina.
  Sipas fragmente qeramike tuma i pėrkasin bronzit tė hershėm. 39

  13 Luēan
  Nė fshatin Lučanima, ndodhet 4 km nė perėndim tė Sinj, nė shpatin juglindor tė malit Šušanj ne vitin 1983 Muzeu i rajonit Cetina ėshtė kryer rikuperoj kėrkime arkeologjike.
  Zbuluar tre varre antikes se voneshem, qė datojnė nga fundi i shekullit 4 deri nė fund tė 6. (Fig. 21).40

  Nė pozicion rajonin Brižine Museum Cetina nė vitin 1981 dhe 1983 ka hetuar varrezat e hershme mesjetare nė linjat e cila daton nga mesi i shekullit 9 deri nė 11. 41
  Fjala ėshtė pere njė varrezė e radhėt e pagane dhe mėnyra e krishterė e varrimit .42
  Sigurisht ne duhet tė theksoj varret me mėnyrėn e krishterė tė varrosnin me kryqe tė gdhendur (Fig. 22).
  14 Otišić - Vlake
  Fshati Otišić ndodhet nė pjesėn veriore tė rajonit Cetina, nė bregun e djathtė tė Liqenit Peručkog.
  Zbulimi nė vitin 1980 dhe 1981, pozita e Vlake nė Otišić regjistruar njė sasi tė madhe tė qeramikės prehistorike.
  Nė njė nga pozicionit Vlake I. Rosića , janė kryer nė 1984 hulumtim tė vogėl arkeologjike nėn drejtimin e A. Millosheviqit dhe B. Govedarica (Fig. 23).
  Jane gjetur mbetjet e njė ndėrtese banimi, disa zjarrit dhe fragmente tė qeramikės dekoruar pėrkasin llojit Adriatikut e kulturės Ljubljana, ose nė mes tė fund tė eneolitit dhe fillimi i Bronzit tė hershėm (Fig. 24) .43  15 Otok
  Ishulli ėshtė i vendosur nė lindje tė Sinj, nė skajin perėndimor tė Fushėn Sinj. Nė vitin 2002, ne pozicionin Krugljačica zbulua rastėsisht varrezat nė arkivole me karakteristika tė krishterė varrimit nga shekulli i 9-tė. Hulumtimi pėrfshirė gjashtė varre nė formė tė arkivolit e tė cilėve janė katėr varre kishte njė gdhhendur kryqe nė kėmbė (Fig. 25).44
  Mbi pozicionin nė Glavičica ne Otoke ne vitin 2003 hetohet varri prehistorik gėrmuan nė tumė dėmtuar.45

  Fig.21. Luēan, varri ėshtė nga fundi i antikes se vone , 1983. (Foto: A. Librenjak)

  Fig 22 Luēan - Bare, varrezat e hershme mesjetare, 1982. (Foto galeria i Muzeut tė rajonit Cetina)

  Fig 23( Otišić, vrtača, položaj Vlake I. - Rosića ograda, 1984. g. (fotoarhiv Muzeja Cetinske krajine)
  Fig 24. Otišić - Vlake I. - Rosića ograda, ulomci keramičkih posuda (foto: A. Librenjak)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 6. #326
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Mbi pozicionin nė Glavičica ne Otoke ne vitin 2003 hetohet varri prehistorik gėrmuan nė tumė dėmtuar.45

  16 Sinj - Kalaja e qytetit
  Qyteti i Sinj ėshtė qendra politike, tregtare, kulturore dhe fetare tė rajonit Cetinas.
  Ajo ėshtė e vendosur mbi kodėr nė krye tė sė cilės ėshtė njė kėshtjellė mesjetare e qytetit te vjetėr Sinj
  Ky pozicion i shquar ka qenė i banuar qė nga kohėt parahistorike.
  Osinium Antik kėshtjellėn e antikes se vonė Asinio
  dhe selia mesjetare e Dukes e Cetina Nelipića Castrum qeras Zynostavili kanė trashėguar emrin e qytetit tė sotėm tė Sinj.
  Sinjski qytetit si njė kala ekziston nėn osman (deri nė 1686), veneciane (1797), Austria (1806) dhe qeveria franceze, kur ajo u braktis nė 1808 dhe demoluar. Kisha kushtimor e Zojės sė Sinj ėshtė ndėrtesa e fundit e ndėrtuar nė vitin 1887 nė qytetin e Sinj
  Hulumtimi i parė arkeologjik i karakterit mbrojtės tė qytetit tė Sinj janė kryer nė 1998 dhe 1999 (Fig. 26).46 etj
  Puna mbrojtėse ruajtja filloi nė pjesėt mė tė rrezikuara tė kalasė: murin perėndimor dhe jugor, dhe kulla nė jug-perėndim (Fig 27.).
  Hulumtimet arkeologjike pėrfshihen e kullės jug-perėndimore nė bastionin lindor, rreth 500 metra katrore (Fig. 28).
  Gėrmimet arkeologjike tė kėtij viti ka vazhduar nė drejtim tė lindjes, ka renditur paraprirė punimeve konservuese.
  hulumtuar pjesėrisht bastion lindore me topovnicama (Fig. 29).

  Fig 26. Sinj - Kalaja e qytetit, hulumtime arkeologjike, fotografimet gjeodezike kalaja pas, pėrpunimin kompjuter, e pėrfshirė nė projekt (pėrgatitur nga: A. Devlahović)
  Fig 27. Sinj - Kalaja e qytetit, rehabilitimi i murit jugor, 2006. (Foto: A. Librenjak)
  fig .28 Sinj - Kalaja e qytetit, kulla nė jug-perėndim, 2005. (Foto: A. Librenjak)
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 7. #327
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Gėrmimet arkeologjike tė kėtij viti ka vazhduar nė drejtim tė lindjes, ka renditur paraprirė punimeve konservuese.
  hulumtuar pjesėrisht bastion lindore me topovnicama (Fig. 29).

  Nga materiali arkeologjik fragmente mė tė bollshme qeramike me xham nga shekujt 17 dhe 18., Monedha dhe fragmente tė shumta tė materialeve tė ndėrtimit, fragmente tė tubave qeramike, fragmente prej qelqi, thonjtė hekuri,etj
  17 Trilj
  Nė pozicion Grebčine, poshtė kodrės Borinovac nė pjesėn verilindore tė TIrilja ne viti 1980 hulumtimet e vonėshme te varrezat mesjetare me altar Nė donožnici njė varri ishte gdhendur kryqin (Fig. 30) .48- etj.
  18 Turjaci
  Fshati Turjaci ndodhet 6 km nė jug tė Sinj. Nė pozitėn Tripaluša 1982 rastesisht jane zbuluar katėr varri te ndertuar te fshehura te mbuluar me pllaka guri.Nė varret nuk ka pasur gjetje.Nė donožnici njė varri ishte gdhendur kryqi.

  19 Udovičići
  Fshati Udovičići ėshtė i vendosur nė lindje tė Sinjit, nė bregun e majtė tė Cetinas.
  Nė vitin 1982, nė pozitėn e Džaje Grebčine janė kryer rikuperimet kryen mbrojtesit arkeologjike kerkimet e varrezat mesjetare.
  Hulumtimi pėrfshirė 26 varre.
  Kontributet nė varret ishin tė rralla (Fig. 31) .50


  Zona e Cetinas ėshtė jashtėzakonisht i pasur mė vendet arkeologjike - rrėnojat prehistorike dhe grumbujsh , vendbanimet e lashta dhe nekropoli, mesjetare dhe vendet e reja .etj.

  Nė fund, ėshtė e nevojshme tė veēojė rėndėsinė e zbulimeve arkeologjike nė shtratin e lumit Cetina , atėherė nga fillimi i gėrmimeve sistematike arkeologjike te kampit ushtarak romake Tilurium nė Gardun dhe specifike varrezate mesjetare nė rajonin Cetina.
  Nė shtratin e lumit Cetina dhe Rude gjeti njė numėr shumė tė madh tė zbulimeve arkeologjike nga Epoka e Gurit e hershėm (paleolitike) deri nė periudhėn moderne.
  Veēanėrisht interesante janė rezultatet nga periudha parahistorike - e bronzit dhe tė armėt e kohes se hekurit dhe mjetet sėpatat, shpatat, , thikat, ushta, pėrkrenaret, bizhuteri, fragmente tė shumta qeramike.
  Fenomeni "Gjetjet ujore" zgjon vėmendjen qė nėnkupton diskutim intriguese dhe gjetjen paralele pėrgjithshme nė interpretimin qilar, nga profane nė baza tė shenjta.
  Fig 29. Sinj - Kalaja e qytetit, topovnice me parapets nė pjesėn juglindore tė kalasė (Foto: A. Librenjak)
  Fig 30. Trilj - Borinovac, varrezat mesjetare te vonėshem, 1980. (Foto galeria i Muzeut tė rajonit Cetina
  Fig 31. Udovičići -. Shtėpia Džajina varrezat mesjetare, 1982. (Foto galeria i Muzeut tė rajonit Cetina
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 19-01-2017 mė 03:58

 8. #328
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Monedhat ne Garduna anėsore nė Muzeun Rajonit Cetina (Kroaci)
  Tomislav Separovic
  Ne punen per pėrpunuar numizmatiken(monedhat) gjinden fshatin Gardun pranė Trilj qė mbahen (ruajen) nė rajonin Muzeut i Cetina.
  Fjala ėshtė njė total prej 162 kopjeve tė para, nga tė cilat dy i takojnė tė holla Numidane, 150 romake, 3. romake provinciale , 5 bizantine dhe 2 mesjetare .
  Mė te vjetėr dy monedhat Numidian me pėrshkrime me karakteristike koka i njė njeriu me mjekėr nė (aversu)plotėsim dhe njė kalė nė tė kundėrt (reversu)
  Fjala esht mostra tė tilla te prera ne shekullin e 2 pes nė kohėn e mbretit Masinissa.
  Nė total ėshtė lloji mazinskog konfirmojnė se qarkullimi duhet tė ketė qenė dhe nė shekullin e 1 pes.
  Pjesa mė e madhe e parave nė Garduna nė Muzeun Rajonit Cetina monedha romake me njė total prej 150 kopje.
  Nga kėto 13 mostra brenda periudhės sė Republikės (Cat. Nr. 1-13), ndėrsa monedhat e tjera perandorake pėrfaqėsuar vargun nga Augusta gjeri te Honorius, pėrkatėsish nė fillim tė shekullit tė 5 (cat. Nr 14-150).  Paratė mė te vjetėr republikane ėshtė argjend viktorijat (kat. nr 1).
  Fjala ėshtė lloj i monedhave qė jane prere nga viti 211 para Krishtit.
  Nga monedhaat e mbetura argjendi pėrfaqėsuar tre denarė (Cat. Nr. 2, 3, 10) dhe dy quinarius (Cat. Nr. 8, 9), e cila, nė sajė tė relativisht tė ruajturmirė-, mund tė pėrcaktojė me saktėsi mėnyrė kronologjike.
  Katėr kopje tė ruajtura shumė dobėt bronzi tė dy bien te jene te aseve shekullin e 2 pes, me njė shfaqje karakteristike harkun e anijes nė tė kundėrt (kat. nr. 4, 5).
  Monedhat republikan bronzi Kovovį quhen. monedha imperatorijale, njėra prej tė cilave ėshtė transmetuar nėn kontrollin e Seksta Pompeit nga Hispania dhe Sicilia (kat. nr. 11), ndėrsa dy tė Octavianit te prera ne nė Itali (kat. nr. 12, 13).
  Monedhat e dinastise julijev klaudijev ėshtė e pėrfaqėsuar me 33 kopje (kat. Nr 14-46).
  Nga ky numėr, 12 kopjet e monedhave prej bronzi nga koha e Augustit, midis te tjerave dominuar asevi dhe kvadransi, tė datės pikėrisht pėr dy dekadat para krish.BC (kat. Nr 14-25).  Shtatė eksmplaret tė prera nė kohėn e mbretėrimit tė Tiberit (kat. Nr 26-32).
  Nė mesin e tyre janė tre pėrkujtimore, tė prera pėr nder tė Augustit hyjnore, ndėrsa njė me imazhin e Justitis kontramarkim nė kohėn e Neronit.
  Tjetėr 3 kopje tė cilat mund t'i atribuohet Gaius Caligula (cat. Nr 33-35).
  Njėri prej tyre mban portretin e perandorit dhe dy karaktere tė tjera tė veēanta Germanicus, dhe Agripa.
  Nga 11 kopjet monedha te Klaudijs para 4 janė pikėrisht te datun kvadrįns, njė dupondius pėrkujtimore me figura tė Augustit dhe Livia, ndėrsa tė tjerėt janė tė pėrcaktuara kryesisht nga portretin e perandorit (kat. Nr 36-46).
  Flavianit janė tė pėrfaqėsuar me 4 kopje tė parave (cat. Nr 47-50).
  Midis tyre, vetėm denar Vespasian me figura e Titos
  Kur ne shikojmė nė tė gjithė parat nga Augusta gjeri te Flaviani, duke pėrfshirė mostrave tė papėrcaktuara qė patjetėr i pėrkasin kėtyre perandorėve, ne mund tė konkludojmė se nė koha dominuar asevi, me njė pjesėmarrje prej 64%.
  Me kalimin e parė tė shekullit tė dytė vjen njė ruajtur shumė pak monedhė e sesterci i Trajanit (kat. Nr 51).
  Periudha e Hadrianit gjer Commodus dokumentohet vetėm pesė monedha (cat. Nr 52-56). Ato janė nė njė gjendje shumė tė keqe tė ruajtjes, nė mėnyrė qė vetėm njė kopje e kohės sė Antoninus Piju mund me verifiku sakte.
  Nga gjysma e parė e shekullit tė tretė tė vijnė 2 monedha te ruajtura keq Elagabalus ose Alexander Severus, dhe njė antoninianus Philip I e ruajtur mirė . (kat. Nr 57-59).
  Ky i fundit ėshtė pėrqindja dhe cilėsia e argjendi shumė e ndryshme nga antoniniani nga gjysma e dytė tė shekullit tė tretė, e cila ka njė total prej 14 copa, dhe perandorit Gallienus, Klaudi Gothic, Aurelian dhe Probus (kat. Nr nenet 60-73). K
  Sikur vend i prere tashmė po ndodh me vendi tjeter stampim te monedhave romake , tė tilla si Siscia, e cila u themelua me te drejt te perandorit Gallijen dhe Mediolana.
  Ne fundin te shekullit tė tretė, dy radiatorėve te ruajtur te Dioklecianit, njėra prej tė cilave vjene nga ticinske dhe tjetra nga stampimi i Aleksandrisė (kat. Nr 74-75).

  Tridhjetė e katėr kopje tė parave qė i pėrkasin familjes sė Konstandinit tė Madh (Cat. Nr 76-109).
  Kėto janė: Selanik (5), Siscija (5), Aquileia (3), Antioch (2), Konstandinopoja (1), Nicomedia (1). Kėto tė holla tė ndarė nė mėnyrė kronologjike nė llojIT: 1.D N Constantini MAX AVG / VOT XX brenda unazės (1)vit. 320 325
  2. PROVIDENTIAE AVGG ose CAESSvrata (3) vit.325 pėr 328 3.CONSTANTINOPOLIS (4) vit.330 pėr 337 .
  4 GLORIA EXERCITVS Dy ushtarė dhe njė shenjė batalionit (5)vit.
  336- 340
  5 VOT XX / XXX MVLT brenda unazes (3)vit.347 deri 348
  6 victoriae DD AVGGQ NNdvije Victoria janė (1) vit.347 pėr 348
  7. FEL TEMP REPARATIOptica Phoenix (1) vit. 348 - 350 .
  8. FEL TEMP REPARATIOpali Kalorės (11) vit.348 - 361st .
  9 SPES REI PVBLICEcar qėndron (3) vit. 355 - 361 .
  Paratė gjysma e dytė e shekullit tė tretė tė Valentiniani I gjeri te Theodosius I pėrfaqėsohet me 12 kopje (kat. Nr 110-117 133-136).
  Tri kopje janė emetuar nga m stampimi i qytetit Siscije, njė nga Sirmiumin dhe Akvileia, ndėrsa tjetri nė masėn qė ato janė tė veshur nenexhik nuk mund tė pėrcaktohet.
  1.RESTITVTOR REIPcar me Victoria qėndron (1) 364 vjet.
  2.SECVRITAS REIPVBLICAE Victoria ecėn (2) viti.364 - 378 .
  3 GLORIA ROMANORVM mbreti tėrheq te burgosurit (4)vit.364 - 378
  4. REPARATIO REIPVB mbreti Victoria ngre njė grua gjunjėzuar (2) 378 - 395
  Monedha mė e re Romake daton nga shekulli i pestė. Shumica e artikujve, enėt megjithatė, nė atė masė qė ajo ėshtė e veshur, ose mė pak, mund tė pėrcaktohen me saktėsi

  Honorius kopje tipit Gloria ROMANORVM EMITIM nga Roma ose Aquileia, vit 408th-423rd (Kat. nr. 118, 119143-148).


  Monedha Numidiane
  1.Micipsa shekullit 2. BC. Cr. ? AE, Numidia, Mazard Dim:. 27 x 15 mm. Pesha:. 4.43 g Halfway. (14/11/1981). Veshur. Inv. Ref. MCC-5853
  2.Micipsa shekullit 2. BC. Cr. . AE, Numidia, Mazard p 38 / 50Dim:. 29 x 26 mm. Pesha:. 13.01 g kalape:
  1. (1981/11/14).te ruajtur mirė. Inv. Ref. MCC-AZ 478

  .2 Monedhat e para te gjelbra Numidiane
  pastaj monedhat romake
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 19-01-2017 mė 13:00

 9. #329
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Fjala ėshtė njė total prej 162 kopjeve tė para, nga tė cilat dy i takojnė tė holla Numidane, 150 romake, 3. romake provinciale , 5 bizantine dhe 2 mesjetare .
  Mė te vjetėr dy monedhat Numidian me pėrshkrime me karakteristike koka i njė njeriu me mjekėr nė (aversu)plotėsim dhe njė kalė nė tė kundėrt (reversu)
  Fjala esht mostra tė tilla te prera ne shekullin e 2 pes nė kohėn e mbretit Masinissa.
  Monedha romake
  1. Republika e 211 para Krishtit. Kr.Vict, Roma, RDC 53 / 1Dim:. 17 x 16 2. Republika e 115 pėr 114 pr. Kr.D, Roma, RRC 289 / 1Dim:. 18 x 17 3.Republika 103 BC. Kr.D, Roma, RRC 319 / 1Dim:. 17 x 14 mm. 4. Republika e shekullit tė 2-tė. BC. Cr. Si romėt, RRC Dim:?. 30 x 15 mm. 5. Republika e 2 c. BC. Cr. Si romėt, RRC Dim:?. 30 mm. Pesha: 19.44
  6. Republika e 2 c. BC. Cr. ? Ae, Roma, RRC Dim:. 33 x 18 mm. Pesha:
  7. Republika e EA ?, RRC Dim:?. 33 x 14 mm. Pesha: 11.54 g.Polovičan. 8. Republika 89 BC. Kr.Q, Roma, RRC 343 / 2a Dim:. 14 x 13 mm. Pesha:.
  9. Republika e '98.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 10. #330
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Monedha romake
  1. Republika e 211 para Krishtit. Kr.Vict, Roma, RDC 53 / 1Dim:. 17 x 16
  2. Republika e 115 pėr 114 pr. Kr.D, Roma, RRC 289 / 1Dim:. 18 x 17
  3.Republika 103 BC. Kr.D, Roma, RRC 319 / 1Dim:. 17 x 14 mm.
  4. Republika e shekullit tė 2-tė. BC. Cr. Si romėt, RRC Dim:?. 30 x 15 mm.
  5. Republika e 2 c. BC. Cr. Si romėt, RRC Dim:?. 30 mm. Pesha: 19.44
  6. Republika e 2 c. BC. Cr. ? Ae, Roma, RRC Dim:. 33 x 18 mm. Pesha:
  7. Republika e EA ?, RRC Dim:?. 33 x 14 mm. Pesha: 11.54 g.Polovičan.
  8. Republika 89 BC. Kr.Q, Roma, RRC 343 / 2a Dim:. 14 x 13 mm. Pesha:.
  9. Republika e '98.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

 11. #331
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  10. Republika 62 BC. Kr.D, Roma, RRC 416 / 1a

  11. Republika e 45. BC. Cr. Si, / Sic e Tij, RRC

  12 Republic 38 BC. Cr. AE, Italia, RRC 535/1
  13. Republika 38 BC. Cr. AE, Italy, RRC

  14 Augustus16. pr. Cr. Si romėt, KIR
  15 Augustus16. e gjashtė pr. Cr. Si romėt, KIR?

  16 Augustus9. pr. Kr.Quad, Roma, RIC
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 12. #332
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  26 Tiberius21.-22.Dp, Roma, RIC 46

  32. Tiberius (Divus Augustus) 22-30 Si romėt, KIR 81
  35. Caius (Agripa) 37th-41st
  40. Claudius I. (Divus Augustus) 41.-50
  42. Claudius I.41.-50.
  48. Vespasian (Titus) 71-72.D, Roma, RIC 159
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 19-01-2017 mė 16:29

 13. #333
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  50. Titus 80. 81. romė, 121a RIC
  54. Antoninus Pius140.-144 romėt, RIC 705c
  58. Severus Alexander233.-235.D, Roma, RIC
  59. Philippus I. 244.-247. An, Roma, RIC 27
  64.64. Gallienus (Salonina) 260 pėr 268 Njė, Roma, KIR 29 Dim:. 24 x 18 mm. Pesha: 2.08 g Myk 11 veshur.. Inv. Ref. MCC-5821
  70. Aurelianus 270.-275. An, Siscia, RIC 236
  74. Diocletianus 299.Rad, Ticinum, RIC 36a
  75. Diocletianus 296.-297.Rad, Alexandria, RIC 47, ALETip: CONCORDIA MILITVM; car prima globus s Viktorijom od Jupitera. Dim.: 21 x 20 mm. E rende : 2,72 g. Kalup: 10. (1981-11-14). E RUAJTUR MIR . Inv. ozn. MCK-AZ 480-3
  80. Constantinus I.(Constantinopolis)(pereandori Ilir)333.-335.Cen, Constantinopolis, RIC 86, CONSH.Dim.: 19 x 18 mm. e rende: 2,01 g. Kalup: 12. (1981-11-14).e ruajtur mir . Inv. ozn. MCK-AZ-480-6
  82. Constantinus I. (Constantinus II.) 326.-328.Cen, Thessaloniki, RIC 157, lloji LSMS: PROVIDENTIAE CAESS; porta e kampit. Dim:. 19 x 18 mm. Pesha:. 2.60 g Myk 6. A ruajtur mirė. Inv. Ref. MCC-5877
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura       
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 19-01-2017 mė 17:15

 14. #334
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  90. Constans348.-350th AE 3, Siscia, RIC 228, ASISTip: FEL TEMP REPARATIO; Phoenix. Dim:. 18 x 17 mm. Pesha: 1.70 g Myk 6. veshur.. Inv. Ref. MCC-5878

  104. Constantius II. (Constantius Gallus) 351 pėr 354 AE 3, Siscia, RIC 351, ASISTip: FEL TEMP REPARATIO; rėnė kalorės. Dim:. 18 x 17 mm. Pesha:. 2.70 g Myk: 6 (1981/11/14). Veshur. Inv. Ref. MCC-AZ-480

  118. Honorius 408 tė 423rd AE 4, Roma / Aquileia, KIR TTIP: GLORIA ROMANORVM; makinė, njė i burgosur dhe njė person i cili lutet pėr mėshirė. Dim:. 15 x 13 mm. Pesha:. 2,66 g Myk: 12 (1981/11/14). Veshur. Inv. Ref. MCC-AZ-480-24


  Paratė provincial Romake
  1. Aegyptus Hadrian 129 tė 130th AE, Alexandria, BMC 651Dim:. 24 mm. Pesha:. 8.95 g Myk: 12 (1981/11/14). Ruajtur mirė. Inv. Ref. MCC-AZ-481-33
  2. Severus Alexander 222nd pėr 235 AE,, BMC Dim:??. 19 x 18 mm. Pesha: 6.67 g Myk 6. veshur.. Inv. Ref. MCC-AZ-481-32
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 15. #335
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Monedha bizantine
  1.Justiniani I.527.-565,20 Num, Salon, BNP p.122Dim:. 18 mm. Pesha:. 1.82 g Myk: 6 (1981/11/14). Ruajtur mirė. Inv. Ref. MCC-AZ-480-31
  2.Justiniani I.527.-565,10 Num, Italia, BNP 4 / Kjo / 03Dim:. 17 mm. Pesha:. 2.54 g MykMCC-5890
  3 .Justiniani I.527.-565,10 Num, Italia, BNP 4 / Kjo / 03Dim:. Mm 16x15. Pesha:. 3.71 g Inv. Ref. MCC-5882

  4.Justiniani I.527.-565,10 Num, Nicomedia, BNP 4 / Ni / 44Dim:. 14 x 15 mm. Pesha: 1.92 g. Ref. MCC-5881  Monedhat mesjetare
  0-0
  1 .Verona Moneta anonime dei primi 1259.-1329.Denar, Verona, CNI VI p. Ruajtur. Inv. Ref. MCC-5894
  0
  2.Venezia Lorenzo Celsi1361.-1365.Soldino, Venice, Papadopoli p 200 / 2Dim:.. 15 mm. pesha
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura       

 16. #336
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Nė Dugi otok u gjet Venera Paleolitike

   Kerkimet ne shpellen Vlakno ne Dugom otoku , e cila pėr shkak tė pasurisė se madhe tė gjetjeve pėr shumė vite ka tėrhequr vėmendjen e komunitetit shkencor, arkeologėt zbuluan Veneren Paleolitike nė shtresėn 15,000-vjeēare, njė zbulim unik pėr Kroacinė, por gjithashtu tė rralla pėr konceptin evropianė.
  Disa nga gjetjet e mėparshme janė gjetur nė Dugom otoku janė mbetjet e "Dalmatinit tė vjetėr" te quajtur Sime, gėrmuan dhe dy te rala koštana harpuna shumė tė rralla Venera paleolitite ne Dugi otok pas Sime mori edhe Lilin e saj, pasi studiuesit e quajnė atė, ka konfirmuar pėr Hinan doc. dr. sc. Dario Vujević nga Departamenti i Arkeologjisė nė Universitetin e Zadarit
  Me ndihmėn e njė ekipi profesional nė tė cilėn ata alternuar studentėt arkeologjisė dhe shkencėtarė nga institucione tė ndryshme evropiane, deri tani janė kryer 15 fushatė kėrkimore nė shpellė, ku ėshtė arritur njė thellėsi prej pesė metrash, me shtresa kulturore qė mund tė ndiqen vazhdimisht deri nė 19,500 vjeqar e vjeter .

  Kjo shpellė Vlakno ėshtė vendosur nė njė rreth vendet e pakta tė zonės mė tė gjerė e Adriatikut ku ėshtė e mundur pėr tė ndjekur zhvillimin e fazės sė fundit tė Epoka e Gurit tė Vjetėr dhe turnin e tij graduale nė periudhėn kulturore Mesolithike.

  "Hulumtimi i ri zbuloi rezultatet e njė serie prej pothuajse unik nė kėtė rajon, tė cilat tregojnė se shpella Vlakno pėr njė kohė tė gjatė qė tė ketė njė rol tė rėndėsishėm nė interpretimin e sjelljen e komuniteteve tė hershme parahistorike.
  Aktualisht, fokusi i hulumtimit me qėllim tė shtresave nga periudha e Paleolitit tė Epėrme, nė kohėn menjėherė para shpėrthimit tė madh vullkanik nė Fushat Phlegraean nė Gjirin e Napolit qė kanė ndodhur 14,900 vjet, dhe kjo ėshtė shenjė e tyre nė kėtė pjesė tė majtė nė formėn e dhjetė centimetra shtresė tė trashė tė hirit vullkanik depozituar nė shpellė ", shpjegon Vujević.
  Koha ishte, shton ai, menjėherė pas kulmin e moshės akullit e fundit, nė periudhėn mė tė ftohtė nė historinė e kohėve tė fundit tė klimės, kur e gjithė Adriatikut dukej ndryshe se sa sot.
  Kockat e shumta tė kafshėve tė mėdha, tė tilla si dreri, kuaj tė egra dhe
  dhe kafshėt e egra tregojnė se nė epokėn e hershme tė gurit gjuetia ishte burimi kryesor i ushqimit pėr popullsinė e shpelles Vlakno.
  Rreth aftėsive tė gjuetisė e banorėve paleolitike te shpelles, pėrveē eshtrave tė kapur tė tyre, dėshmohet nga mbetjet e shumta tė armėve pėr gjueti dhe mjete tė procesit gjahun e kapur.
  Harpa te eshtrave - mostra mė e vjetėr e kėtij lloji tė armeve nė Adriatikun e gjerė
  Njė vend i veēantė nė inventarin e gjuetisė tė kėtyre komuniteteve zėnė dy harpa tė eshtrave, tė cilat paraqesin njė gjetje tė jashtėzakonshme.
  Nė Evropėn Jugore dhe Juglindore harpat janė jashtėzakonisht tė rralla deri nė mesolithik.
  Te ne jane gjetur nė lokalitetin ne Šandalja II pranė Pula (10,800 vjet para sodit), dhe nga periudha e parfundimit tė origjinės Epėrme paleolitit dhe shigjeta nga faza e ri tė lokalitetit Badanj pranė Stoca nė Bosnje-Hercegovinė (12,500 deri 10,500 vjet para tė tashmes).
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...uGtRO7c8adgZGe
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...zdR2BCs0_50lAx
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura      
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 11-12-2017 mė 15:55

 17. #337
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Hulumtimi i mbrojtur arkeologjik nė rrugėn e autostradės A11 Zagreb-Sisak

  Muzeu i Qyteti te Zagrebit pėrgjigjur konkurrencės ftuar tė Ministrisė sė Kulturės pėr tė kryer gėrmimet e shpėtimit pėrgjatė rrugės tė ardhmen autostradės A11 - Zagreb-Sisak, si institucion me pėrvojė tė madhe i cili ėshtė nė gjendje tė organizojnė me sukses, menaxhuar dhe logjistikės shoqėrojnė projekte tė mėdha.

  Nga viti 2006 deri nė vitin 2009, muzeu ka kryer kėrkime nė disa vende nė rrugėn e ardhshme tė autostradės, tė cilat gjeografikisht i pėrkasin rajonit tė Turopoljes dhe administrativerajonit Zagrebit
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     

 18. #338
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Fjala ėshtė per lokalitetin Šepkovčica sipėrfaqe prej 50.000 m2, gėrmuar nė periudhėn nga viti 2006 deri nė vitin 2008, lokalitete Okuje I, II, Ia, IIa dhe IIIb sipėrfaqe totale prej 49,000 m2 dhe vendi zona Mraclinska Dubrava prej 2.800 m2, hulumtuar nė vitin 2008 dhe tė vitit 2009.

  Kreu i studimit ėshtė Aleksandra Bugar, kuratore-arkeologe e Muzeut, Zagrebit e cila ėshtė pėrvoja e fituar nė projekte tė mėdha arkeologji mbrojtėse nė autostrada Slloveninė fqinje, si dhe nė njė numėr tė vendeve tė tjera nė Kroaci.

  Gjatė kerkimeve afatgjatė, organizativ, tė gjerė, profesional dhe teknik tė hulumtimeve shumė komplekse, njė sėrė ekipesh profesionale ishin arkeologė, akademikė dhe studentė tė arkeologjisė nė Universitetin e Zagrebit.
  Shumė ekspertė vendas dhe tė huaj kanė qenė tė angazhuar nė ekspertizėn e ekspertėve dhe analiza, ruajtjen dhe restaurimin e gjetjeve.
  Fragmente tė qeramikės tė tejkalojė numrin e 100.000, metali ėshtė subjekt i mė shumė se 800, xhami dhe objekteve te kockave rreth 150, pastaj 330 copė monedha tė lashta, veshje me dėrrasa druri me 18 puse, sasi tė panumėrta labirint, fragmente tulla, kockat e kafshėve, shllak, etj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura      

 19. #339
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  REZULTATET E HULUMTIMIT

  Vendndodhja(Lokalitetin) Šepkovčica

  Vendi Arkeologjik Šepkovčica ėshtė i vendosur nė vendbanimet te tokės bujqėsore Gradić dhe Donja Lomnica, paralel me hekurudhėn Zagreb-Sisak.

  Hulumtimet arkeologjike ka konfirmuar se kjo ėshtė njė nga vendet mė tė rėndėsishme veriperėndimore te Kroacise, dhe ne guxoj tė them edhe mė gjerė.
  Kėrkimet teknike dhe metodologjike Stratigrafia vertikale (qė teknikisht do tė thotė deri nė 3 metra thellė) dhe, nga ana e faqes, dhe Stratigrafia komplekse horizontale, nė sipėrfaqen e faqes gjerė, ka rezultuar nė shumė tė shumta, objekte tė ndryshme dhe shumė tė ndryshme nga prehistoriku, periudha e lashtė antike dhe mesjetare.

  Siē veēanėrisht interesante ėshtė gjetur 13 puse me ndėrtime prej druri tė tokės rrethore ose katrorė nga tė tre periudhat e pranishme nė vend dhe gjetja e 8 shpellave me prerje kafshėsh tė bagėtive tė vendosura nė hip dhe kėmbėt e palosura, supozojmė karakterin ritual.


  Periudha parahistorike pėrkasin mbetjeve eneolitike te vendbanimit te kultures Lasinja dhe vendbanimet e bronzit (Licenska qeramikė, kultura urnė) me mbi 800 gropa varrimi tė ndryshėm,shumica e tė cilave janė varrime mė tė vogla pėr kolona, ​​ndėrsa pjesa tjetėr janė mbeturina dhe gropat e punės, kanalet e drenazhimit, puset dhe zjarrit.
  Gjetje sasinė mė tė madhe tė fragmente qeramike ene, verniks, kockat e kafshėve dhe, nė njė masė mė tė vogėl, objekte lithice.
  Gjetjet e lashta antike janė tė shumta - janė pėrcaktuar dy varreza me gjithsej 56 varre.

  http://www.mgz.hr/hr/muzejski-progra...tocesta-zg-si/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura     
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 18-12-2017 mė 14:52

 20. #340
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  621

  Pėr: Gjetjet arkeologjike nė Kroaci

  Njėra nga varrezat pėrzier djegia dhe skelete te datimit nga shek. 1 nė shekullin e 4, dhe tjetra ėshtė radikal i lėrim tė shkatėrruara tumė Norikutt-Pannoniane, brenda tė cilave ishin urnė dhe urnė varre me vargje tė shumta varre, periudha konvencionale Romake i gjysmės sė dytė tė 1 dhe shekullit tė 2. p.e.sone (urna, kana qeramike me njė ose dy vegjė lojė me birila, pllaka, dyer qelqi vertikale,, gota , monedha, fibula bronzi, enė qelqi).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Faqja 17 prej 20 FillimFillim ... 71516171819 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •