Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 35
 1. #1
  Lazaratas Maska e Bel ami
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Lazarat
  Mosha
  42
  Postime
  1,184

  Andon Zako ajupi

  Rent, or Marathonomak!
  - Perktheu F.Noli

  Rent, or rent, rent e u thuaj
  Se u thur ordi e huaj,
  Se betejn e fituam
  Dhe qytetin e shptuam!
  Rent, or rent,
  Rent, or Marathonomak!


  Kap nj deg prej dafine
  Dhe vrtitesh ndaj Athine,
  Npr fush' e brek mi brek
  Kmba tokn as t'a prek,
  Hip' e zbrit,
  Petrit, Marathonomak!


  Ke nj plag, po s'e the,
  Djers' e gjak pikon pr-dhe;
  Do q ti t jesh i pari,
  Pr triumfin lajmtari
  Flamur-gjak,
  Kuqo, Marathonomak!


  T'u tha gryka, po s't pihet,
  T'u mpi kmba, po s't rrihet,
  Se mileti po t pret,
  Ankthi zmrat ua vret,
  Vrer e tmerr,
  Shpejt, or Marathonomak!


  Kurr kaq s'dogji djelli
  Dhe si plumb s'rndovi qjelli,
  Kurr' aq mbl' e bukur s'ftoj
  Hij' e lisit edhe kroj;
  Turru tej,
  Tutje, or Marathonomak!


  Vapa mbyt e pluhri nxin
  Ferra jerr e guri grin
  Afsha gjoksin prvlon
  Syrin avulli verbon;
  Ur' e prush,
  Furr', or Marathonomak!


  Gryka si gjyryk t fryn
  Prej Vullkani flag' e tym
  Se 'vngon e se 'gulon,
  Zmra brinjt t'i kallmon
  Me tokmak,
  Mbahu, or Marathonomak!


  Nna, motra, nusja dalin,
  Ngrehin kraht t t ndalin,
  Mos, se s'jan ve Najada
  Magjistrica dhe Driada;
  Lark, or lark,
  Lark, or Marathonomak!


  Hajde, ja Akropolia,
  Ja qyteti e njerzia
  Q t pan' e q t quan
  Dhe fuqin t'a rishtuan
  Ha dhe pak,
  Hajde, or Marathonomak!


  Ja, arrive, ua the:
  'gas e 'helm qe kjo myzhde!
  "E fituam!", brohorite
  Dhe pr tok' u-prplite;
  Vdiq, or vdiq!
  Vdiqe, or Marathonomak!


  Rent kudo, dyke brtitur,
  Npr shekuj faqe-ndritur,
  Se i vogli shtrin viganin
  Dhe i shtypuri tiranin,
  Ve e tok,
  Tok, or Marathonomak!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 14-09-2006 m 00:31

 2. #2

  Andon Zako ajupi

  Poet i shquar dhe patriot. Lindi ne Sheper te Zagorise me 1866. Ne Nivan beri nje pjese te shkolles se mesme, te cilat i plotesoi ne nje lice fracez ne Egjipt, ku jetonte i ati. Me 1887, pasi beri nje vizite ne Sheper, e fundit per te, Cajupi shkoi ne Zvicer. Atje kreu studimet e larta dhe mori titullin e doktorit te drjtesise. Ne Kajro, ku u vendos per gjithnje, punoi per nje fare kohe si avokat. Nga fundi i shek XIX mori pjese gjallerisht ne levizjen patriotike shqiptare. Ne rrethet e gjera atdhetare u be i njohur me nje artikull qe shkroi ne kuadrin e diskutimit rreth ceshtjes se alfabetit ne te cilin doli kunder adoptimit te alfabetit grek per gjuhen shqipe. Me 1909 botoi shkrimin e njohur "Klubi i Selanikut", nje pamflet dermues kunder armiqve te brendshem te levizjes kombetare shqiptare. Patriotizmi i flakte dhe qendrimi i prere ndaj pushtuesve te huaj e nxoren Cajupin ne krye te patrioteve qe vepronin ne Egjipt. Me 1919 u zgjodh kryetari i shoqerise "Vellazeria" me qender ne Kajro. Qe frymezuesi dhe njeri nga hartuesit e memorandumit qe shqiptaret e Egjiptit i derguan Konferences se Paqes me 1919 ne mbrojtje te teresise territoriale te Shqiperise. Me 1920 themeloi "Shoqerine e Miqve".
  Pothuaj ne te njejten kohe me veprimtarine atdhetare Cajupi u mor dhe me letersine. Me 1902 botoi librin "Baba Tomorri" nja nga veprat me te shquara te letersise se Rilindjes. Ne pjesen e pare dhe te dyte te librit jane rradhitur vjersha me temen e dashurise dhe ate patriotike; vjershat me teme shoqerore dhe fabulat e shqiperuara jane perfshitre ne pjesen e trete te librit, qe mbyllet me komedine e njohur "Katermbedhjete vjec dhenderr". Vjersha e gjate "Baba Tomorri" me te cilen hapet permbledhja, eshte nje thirrje per shqiptaret qe te zgjohen dhe te perpiqen per atdheun e roberuar. Disa nga krijimet e tij me te shquara patriotike jane: "Memedheu", "Shqipetar", "C'jemi?..., Ku kemi lere?", "Vaj", "Besa-besen", "Atdheu dhe Dashuria", etj te tjera vjersha me teme shoqerore jane: "Fshati im", "Kurbeti", "Fyelli i bariut", Misiri", "Varferia dhe Liria" etj. Vjershat "Sulltani", "Punerat e Perendise", "Greku dhe Shqiptari" dallohen per elementin satirik. Rreth viteve 1903-1905 Cajupi perfundoi poemen "Baba Musa Lakuriq", qe mbeti doreshkrim. Poeti ne kete veper perdori elementet biblik per te percjelle idete e tij.
  Ne historin e letersise shqiptare, Cajupi eshte dalluar dhe si dramaturg. Vend te vecante zene sidomos komedite e tij "Katermbedhjetevjec dhender" dhe "Pas vdekjes" (shkruar me 1910, botuar me 1937) me te cilat solli nje ndihmese me vlere ne zhvillimj e ketij lloji ne letersine shqiptare. Penes se Cajupit i perket dhe tragjedia "Burri i dheut" (botuar me 1937)
  Cajupi u mor edhe me perkthime. Pervc nje varg vjershash dhe fabulash qe botoi ne "Baba Tomorri", me 1921 botoi "Perralla te zgjedhura te vjershetarit te madh La Fontenit". Me 1922 u botua "Lulet e Hindit" permbledhje me vjersha te poeteve indiane.
  Cajupi vdiq me 1930.

 3. #3
  Dashuria

  ***
  Bukuria jote, lesherat e tua
  porsi pende korbi, te gjata mbi thua,
  ballete si diell, faqete si molle,
  qafa jot' e gjate, mesi yt i holle...
  dora si debore, fjala jote mjalte
  kurmi yt i derdhur, shtrati yt i nalte,
  gjithe me kenaqin, te tera i dua,
  po zemera jote u be gur per mua!

  ***
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 4. #4
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Postuar m par nga shigjeta
  Dashuria

  ***
  Bukuria jote, lesherat e tua
  porsi pende korbi, te gjata mbi thua,
  ballete si diell, faqete si molle,
  qafa jot' e gjate, mesi yt i holle...
  dora si debore, fjala jote mjalte
  kurmi yt i derdhur, shtrati yt i nalte,
  gjithe me kenaqin, te tera i dua,
  po zemera jote u be gur per mua!

  ***
  Shigjeta... per kete poezi u perkujdesa vecanerisht ta merrja save ne nje diskete, se sapo nderrova shtepi dhe e kam braktisur nje kompjuter qe perdorja... Fiksim te madh e kam!
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 23-08-2003 m 19:54
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 5. #5
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375

  Vaje

  Q ditn q vdiqe, q kur s't kam par
  Lott q kam derdhur, s'm jan dhe thar
  Shum vjet u bn sot u mbushen dhjete
  Q kur m ke ln dhe s't shoh ne jete!


  N 'kopshte me lule ke qndruar vall?
  S't vjen keq pr mua?S't vjen mall pr djal ?
  O ngjll I bukur mos meno n bot
  Kthehu t t shom t na mbeten lot


  S'rrojm dot pa tyn ti si rron pa neve?
  Motmot q rrojtm bashk s'm urreve
  Atje tek rri jan qipariz' e varre
  Kthehu t t shom mos na lr prfare


  Mos na lr t gjor me zemr t ngrir
  Kthehu t gzohesh kur t sho tt bir
  E ke len foshnje tani u b burr
  S'arrite ta rritje s't ka par kurr


  Pr ty shum her o do t m thot
  Por s'mund ti prgjigjem se m mbytin lot
  Kthej kokn mnjan dhe vshtroj prpjet
  Duke pshertitur te zot' I vrtet


  O zot I vrtet s't erdhi keq pr djal
  Kur i more mmn dhe m le t gjall
  T m keshe marr do t qe m mir
  Dhe t rronte mma t rriste t bir
  Me se rrojn foshnjat i rrit iliminjt
  Dashuri e mms dhe prkdhelit
  Doje drit o qiell more dritn time
  dhe ma mbushe jetn plot me hidhrime
  Tani rroj pa shpres ndaj s'dua t rroj
  Se dhe perndin tani s'e besoj.

  P.S.: Poeti ja ka kushtuar kete bashkeshortes se tij e cila fatkeqesisht i vdiq kur i biri ishte ende foshnje.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 6. #6
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Vargjet e meposhtme jan marr nga cikli "Dshir". Nj pjes t vjershave t ktij cikli ajupi pohon se i shqiproi nga vjershtori romak Tibuli. Vjershat i kushtohen prgjithsisht motivit t dashuris, megjithat poeti yn grshetoi n to edhe nj varg problemesh t tjera shoqerore. Midis tyre shquan mendimi pr dashurin e sinqert dhe jetn e thjesht baritore, pr dashurin ndaj atdheut, pr ndarjet e pabarabarta shoqrore si dhe pr degjenerimin e njeriut n shoqrin e kohs.

  Deshire

  I

  Kush l miken q ka
  edhe ndahet me shok
  pr t fituar para,
  nuk i ka mnt n kok.
  Ikni, more t mjer,
  ikni deti tek t'u nxjerr,
  se pr mua dashuria,
  ara, vreshti dhe shtpia
  m bjn t rroj me gas,
  se s'dua t l gj pas.
  S'dua t iki si prpara,
  dua t rroj npr ara,
  mikja pran t m ket,
  t punoj arat vet.

  Fatmirosh, mot e nga mot
  grur' e misr t kem plot,
  t kem raki, t kem ver
  t mbl si sheqer.
  T vete me bagti,
  me qe, me dhen e me dhi,
  dhe t'i shpie rrz malit,
  t han majn e barit;
  dhe kur t pjell nj dhi
  do t'i v kecn n gji.
  Nuk iki nga Shqipria
  si punojn' ata q s'din,
  mos e dhnt perndia,
  t ndahem me dashurin,
  sa t mund t rroj m pak,
  po ktu t bhem plak.
  Dhe n vuaj, le t vuaj,
  t mos vdes n vnd t huaj!
  T shoh mmn e baban,
  t kem dhe motrat pran,
  dhe kur t vdes, t m qajn
  pas zakoneve q kan.

  T m marrn n duar,
  t qajn me lesh lshuar,
  dhe mikja, kur t vij,
  ta qaj' e t ulrij.

  II

  Ku jan vaftet e par,
  strgjysht sa mir qen
  shkonin jetn pa ndar
  edhe dojnin mmdhen.
  S'kish pampor e s'kish gjemi,
  nuk vinin t fitonin,
  atdhen s'e lij njeri,
  po punonin edhe shkonin.

  Kau nuk kishte zgjedh,
  as fre pr kalin e fort,
  dhe si s'kish njeri t vjedh,
  shtpit qen pa port.
  Arat s'kishn sinuar,
  s'kish t pasur e t varfr,
  dheu qe i lulzuar,
  kafsh' e njerz rronin afr.
  Nuk kishte njerz t liq,
  se lufta s'kishte dhe dal
  gjith bota qen miq,
  qen vllezr n ball.
  Po tani, zot' i vrtet,
  njeriu ngjan me arin!
  Nuk hiqet kjo jet,
  se njeriu ha njerin'
  sot s'mbretron dashuria,
  nuk kemi dashuri,
  s'na mbeti as trimria,
  sot rrojm n robri.


  III

  Sot e tutje n shtpi
  mikja t mbretroj,
  cilido nga miqt' e mi
  pr zonj duhet ta njoj.
  Kur t vete npr ara,
  kur t korr e kur t mbjell,
  t kem miken prpara,
  kur t shij e kur t vjel
  Dhe n stan kur t m shoh,
  me qe, me dhn e me dhi
  mikja t'i numroj
  se mos m'i vjedh njeri,
  t m zbukuroj stan,
  t bj djath t but,
  t'u hedh qnet t han,
  t na ruajn' nga hajdut.
  Edhe nata kur t vij
  t marr miken n gji...
  Dhe hnza t na ndrij
  dhe t na ken zili.

  IV

  O shok, 'u prish dynjaja
  si pr burra dhe pr gra,
  tani shitet sevdaja,
  mjer' ai q s'ka para.
  I pasur, t pallt varri,
  ti q bleve dashurin
  dhe nuk e le si n pari,
  t mart djalli shpirtin!
  Ndgjoni, more t ri,
  ndgjoni dhe ju t ra:
  duani at q di,
  jo at q ka para.
  Duani dhe vjershtor
  barabar me perndin,
  se rri me lule n dor
  edhe kndon dashurin.
  Ata q jan lvduar,
  me kng nga vjershtori,
  jan burra t ndgjuar
  dhe rrojn sa Tomori
  O ju t ra e t ri,
  u lutem t m kndoni,
  q t kini dashuri,
  kur t vdes t m kujtoni.
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 24-08-2003 m 17:46
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 7. #7
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  MMDHEU  Mmdhe quet toka

  Ku m ka rnur koka,

  ku kam dashur mm e at,

  ku m nje dhe gur i that,

  ku kam pasur shtpin,

  ku kam njojtur Perndin,

  strgjusht ku kan qn,

  dhe varret qi kan vn,

  ku jam rritur me thrime,

  ku kam folur gjun time,

  ku kam fis e ku kam far,

  ku kam qeshur, ku kam qar,

  ku rroj me gas e me shpres,

  ku kam dshir t vdes.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 8. #8
  in bocca al lupo Maska e Leila
  Antarsuar
  25-04-2003
  Postime
  2,558
  Perseri Cajupi
  TRIMI SHQIPRIS  Kush ka qn trim nj her?

  Aleksandri Math i vjer,

  Pirua me shok t tjer

  N Shqipri kan ler.

  Po nga t gjith mi Zoti,

  Sknderbeu Kastrioti.

  O mbret i dashur ku je?

  Ku je, more Sknderbe?

  Si duron ti nn dhe?

  Nuk t vjen keq pr ne?

  Q ditn q na le,

  vndi yn u b raje!

  T lutemi dit e nat,

  nat jet ku ke vat,

  drgona shpres e urat

  t mos rrojm si grat

  T ngriemi t lftojm,

  Turqit ktej ti dbojm,

  Shqiprin ta shptojm

  Dhe lir e me nder t rrojm.
  trendafila manushaqe
  ne dyshek te zoterise tate
  me dhe besen e me ke
  dhe shega me s'me nxe

 9. #9
  Nga cikli DESHIRE ... vazhdim

  - 5 -

  Moj mike, kam bere be
  Te marr syt' e mi te shkoj
  Se me nazet qe ti ke
  Me ty nuk mund te rroj!
  Nuk te bera faj kurre,
  Gje te lige s'te kam bere
  Dhe kur jeshe e semure
  S'me zinte gjumi te flere.
  Lutesha tek perendia
  Me metani dit' dit e nate,
  Te t'ape nga dit' e mia
  te kesh jetene te gjate
  Qysh te bej , more te mjere!
  Qe diten qe u sherua,
  Mikja zuri miq te tjere
  Edhe lot e qesh me mua!
  Nje dite iku e me la
  Se do nje qe ka para,
  Lanet pa moj dashuri.
  Se me trete si qiri!
  Dua te dehem me vere,
  Te mund te harroj qedere
  Dhe te ze mike te ra,
  Te me lene si me la.
  Po as vera s'me ze kurre,
  As me mike s'benem burre
  Dhe me thone me meri:
  "Te kane bere magji"
  S' me zene magjite mua,
  Po kujtoj ate qe dua...

 10. #10
  nga Dashuria

  H

  Kam dashur lulet, konxhet, trndafil
  zoqt q kndojn, thllzat, bilbil,
  tani s'm plqejn, m ln t ftoht
  se dua nj up si hnz t plot
  s'ka shoqe n bot

  Kjo sht pr mua lule trndafili
  konxhe, manushaqe, thllza, bilbili
  Kur m shkon n rrug, me lule m dor
  leshtrat prapa krahve hedhur si kuror
  e bardh si bor

  M mirren mendt, nga syt verbohem
  dhe nga dashuria digjem, prvlohem,
  si digjen n zemr gjith sa e njon
  mashalla i thon


  I

  Pika - pika bie shiu
  dhe dbora flok - flok
  vettin e fryn veriu
  breshri krcet mbi tok

  Le t fryj er' e ftoht
  s'ka 'm bn dimri mua:
  dashuria m mban ngroht
  se pushtoj at q dua

  Kur fryn era me tallaz
  kur bie dbor' e shi,
  sa fle njeriu me gaz
  kur ka miken n gji!
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 11. #11
  C O B sanguin Maska e whisper
  Antarsuar
  14-11-2004
  Vendndodhja
  Toronto ( perkohesisht ne Tirane)
  Postime
  1,028

  erotike-KENGA E KANDARIT- A.Z.CAJUPI

  Meqenese e kisha premtuar dhe meqe une i mbaj gjithmone premtimet e mija, po sjell ketu kete poezi erotike te A.Z.Cajupit te censuruar per mbi pesedhjete vjete nga diktatura famekeqe e te kuqve. Shpresoj te mos e censuroje stafi drejtues i ketij forumi. Lexim te mbare...

  KENGA E KANDARIT


  Grua po prishet kandari
  S'eshte me ai i pari
  Qe qendronte dite e nate
  Gati si barut i thate
  Qe punonte dimer e vere
  Pa u lodhur asnjehere
  Qe ishte i lehte si flete
  Qe mbante kryet perpjete
  Qe turrej si trim ne balle
  Qe kapte zocken te gjalle
  Qe rropatej neper shpella
  Ku ishin me te thella
  Tani s'e di se cka pesuar
  Here here rri menduar
  Kur ben ftohte e acar shume
  Struket e bie ne gjume
  Ndonese eshte i permalluar
  Gjuetine e ka rralluar
  Kerkon belushka te ngrohta
  Shijon shalushka te plota
  Dhe me to sa guduliset
  Fillon celet kapardiset
  Buckoset e i qesh nuri
  Edhe merr pamje prej burri
  Pastaj fillon nga zanati
  Si e ka bere dhe i jati
  Dhe rreshqet vrull si ngjale
  Drejte vendlindjes nga ka dale


  Kenga e kandarit No2
  Grua, lere se c'me gjeti
  nuk me bindet me aleti
  bandilli qe cante rete
  me s'e ngre koken perpjete


  Vjet si kale turfullonte
  grate e fshatit kur shikonte
  tek i shihte p.icken e zbuluar
  sulej si qen e terbuar
  I pushtonte vete te ghitha
  zgavra, shpella, guva, verra
  fryhej si nje patllixhan
  kur shikonte nen fustan
  Sa i vinte mend zanati
  e uronin grate e fshatit
  po sot c'ka qe eshte i merzitur
  trup e shpirt i rraskapitur?
  Shiko cupat siseplota
  me shale te buta e te ngrohta
  nuset e bardha si bora
  qe s'te shpetonin nga dora
  Grate e reja sisemedhate
  qe i nderroje cdo nate
  dhe s'leviz te behet burre
  po mbeti vetem per shurre


  Ah moj grua, moj e ngrate
  mbeti burri koqethate
  megjithemend nuk te ngop dot
  po dikur s'kam qene si sot
  Isha trim, djale i hedhur
  pak usta dhe per te zgjedhur
  buzeqeshja me te tera
  mjafton qe tu hante verra
  Vec me shume doja grate
  vithegjerat, sisemedhate
  edhe cupat shume i desha
  nuk i lija virgjeresha  Po te mbeteshin me barre
  i therja, u beja varre
  nuset e reja me naze
  i haja si qofte taze
  U ndukja siset me dhembe
  sa ngrihej fshati ne kembe
  isha bej, me nam e toka
  beja sic me thoshte koka.


  Me Zagori qesh dere e pare
  me sejmen e hyzmeqarit
  kisha kuaj, lope e dhene
  dhe gra me shume se qene
  Vete i ujdisja te tera
  c'me tha koka e s'i bera?

  Ne Europe s'lash vend pa pare
  kuplarate i mora mbare
  Shijova bjondet gjermane
  meskeputurat persiane
  rreth e qark iu solla botes
  po ne France lash ment e kokes
  Kush te doje ta provoje e mernin mikun ne goje
  ne Stamboll mos shkofsha kurre
  bashkohej burri me burre
  Thone se eshte ves i shemtuar
  ah, do vdes pa e provar
  se tani kjo pune e pati
  u mplaka, me la takati
  Te qaj hallin xhan o grua
  nuk ke faj qe s'fle me mua
  te jap fjalen, te betohem
  se neser do vizitohem

  Preje burro, beje pace
  s'vjen rinia me ilace
  brodhe gjersa u kepute
  ku gjete vrime, u fute
  Dhe tani me lot me mpake
  u martove kur u plake
  hiqmu qafe, nuk te dua
  s'meriton te flesh me mua
  Jam e re, me zien gjaku
  s'me ngop nepsi i nje plaku
  u mundova te ta ngre
  s'qe e thene, po te le
  Ta lava me uje te ngrohte
  por c'e do, mundim i kote
  ti je plak, te gjithe e dine
  s'ndizet zjarri pa benzine!!!!
  ......dhe Udhe e Qumeshtit ne qiell
  drejt gjinjve te tu me ndjell...

 12. #12

  Nje perle teper domethenese e Cajupit

  A. Z. Cajupi

  "Greku dhe Shqiptari"

  Greku: Pse ju shqiptare
  kini djem te mbare
  te zgjuar, te zote,
  te fort, e te plote?
  Shiko djemte tane
  sikur nuke hane,
  te verdhe, te thate,
  te trembur si grate
  te liq, te pabese,
  pa turp e pa shprese...
  gjak ne zemer s'kane.
  Tuajte pse jane
  trima te vertete ?

  Shqiptari: Se i bejme vete.
  S'na ndihne te tjere
  si ju mor' te mjere.
  gone with the wind...

 13. #13
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Atdhedashuria

  Fyell' i bariut

  Bariu, shok, bariu,
  kur gjmon e fryn veriu,
  sht prjashta fatziu,
  e rreh breshri dhe shiu!
  Barin, shok, barin,
  mos e harroni fatzine,
  se l gruan e shtpin
  t'u kullos bagtin.
  kullotni, moj bagti,
  ti, ti, ti. . .
  Kullotni, biro, kullotni,
  kur t vdes te me kujtoni,
  Ndjes past! t m thoni.

  Shikoni barin' e gjore:
  n diell a n dbor,
  bariu me shkop n dor
  ruan desht me kmbor.
  Vshtronje barin mir,
  me t ngrn' e me t pir,
  t'u marr dhnt pa gdhir,
  t'i kullos me dshir,
  t rrij bashk me to,
  to, to, to.
  Hani, moj bagti, hani,
  kur t vdes do t m qani,
  pr mua zi do te mbani!
  Besa-bes

  Gjith vendet gzojn,
  ti, Shqipri, pse pushon?
  Gjith njerzit kndojn,
  ti, shqiptar, pse rnkon?
  Gjith duan lirin
  dhe pa t njeriu s'rron;

  ti, shqiptar, Shqiprin
  n zgjedh si e duron?

  Zgjohuni, o shqiptar,
  erdhi dita pr liri!
  Zini luft me barbar,
  prpiqi pr Shqipri!

  T krishter' e mysliman,
  t tr nj sua kemi;
  geg, tosk, dibran,
  gjith shqiptar jemi.

  Mblidhuni te bjm ben,
  t gjith dor pr dor:
  T duam mmdhen,
  edhe malet me dbor.

  Q ditn q u shkeli
  robria dhe gjer sot
  nuk bn m bar Dhmbeli
  dhe Tomori qan me lot.

  Male me krye n qieli,
  si duroni robrin?
  Ju q shihni drit' e diell,
  pse s'ndrini dhe Shqiprin?

  Ku jan vaftet e par,
  q kini dhn yrnek?
  Ku jini, o shqiptar,
  pse s'dgjohet nj dyfek?

  Apo humbi trimria,
  apo s'doni mmdhen?
  A u shua Shqipria,
  q ka pjell Sknderben?

  Pse rrini lidhur me lak?
  Pse shptoni vnd' tuaj?
  apo s'u mbeti m gjak,
  se e derdht pr t huaj?

  Mirri pushkt n duar
  edhe bni besa-bes:

  Shqipria do shptuar,
  kok turku t mos mbese!  DHEU

  Dheu i gjat' e i gjer,
  na jep buk' e na jep ver
  pr t ngrn' e pr t pir,
  kush di ta punoj mir.

  Si njeri i shtrnguar,
  dheu nuk fal gj kurr,
  pa munduar, pa punuar'
  S'na jep as misr, as grur.

  Do ta punoj njeriu
  dhe ta vadis me djers
  q t haj buk' i ziu,
  nga uria t mos vdes!

  Punoni, more t mjer,
  se dhe gjri n na mbet,
  pas neve vin t tjer,
  nuk soset kjo jet.  Fshati im

  Malet me gur,
  fushat me bar shum,
  arat me grur,
  m tutje nj lum.

  Fshati pr karshi
  me kish' e me varre,
  rrotull ca shtpi
  t vogla fare.

  Ujt t ftoht,
  era pun' e madhe,
  bilbili ia thot,
  grat si sorrkadhe.

  Burrat nn hie,
  lozin, kuvendojn,
  pika q s'u bie,
  se nga grat rrojn!

  Grat ven nd'ar,
  dhe n vreshta grat,
  gruaja korr bar,
  punon dit' e nat.

  Grat n t shir,
  n t vjela grat,
  ikin pa gdhir,
  kthenen me nat.

  Gruaja pr burr
  digjet n diell,
  punon es'rri kurr
  as ditn e diel.

  0 moj shqiptark,
  q vet' e nget qet,
  edhe drek' e dark
  kthehesh e bn vet;

  Moj e mjera grua,
  C'e do burr zin
  q ftohet n krua
  dhe ti mban shtpin!.  Korriku*)

  Na erdhi korriku prap,
  me grur t ri, me vap.
  Mir q'erdhr, o korrik,
  gjith bota t ka mik,
  t duan varfria,
  se s'vdes njeri nga uria.
  Korriku, si flak' e drizit,
  na ngroh palcn e kurrizit.
  0 korrik, o faqezjarr,
  gjith lule, gjith bar,
  dhe me pem barr-barr,
  s'dim 't ham m par.
  N korrik piqen me radh
  pjeshk, moll, than, dardh;
  kur afrohet korriku,
  z t piqet dhe fiku.
  Nga gjith pemt e tjera,
  fiku na mbift te dera,
  se gjersa ka shporta fiq,
  gjith bota jan miq...
  Me shpres t ktij muaj,
  puntor, puno e vuaj,
  t punojm q t gjith,
  t mos mbetemi pa drith,
  se n kt muaj zoti
  na krren nga tr moti.
  Ata q kan punuar,
  n kornk jan t gzuar,
  Se n kt deli muaj
  nuk ka lm pa duaj.
  Vjen korriku, puntor,
  mirrni draprin n dor,
  t korrij kush ka punuar,
  kush ka mbjell' e ka lruar.
  Dilni, dilni npr ara
  e shihni, 'ka br fara:
  shikoni nj **** gruri,
  se sa ****, grur pruri.
  Shikoni kallinjt' e verdh,
  n korrik duhen mbledh.
  Shihni, shihni kur fryn era,
  kallinjt, lozin si shqerra;
  me diell, kur fryn veriu,
  si floriri ndrit kalliu,
  fusha, ara, pal-pal,
  duken si deti me val.
  Fush' e gjat, fush' e gjer,
  pse m bn t qaj ngaher?!
  Me djersn e varfris
  gjith' arat e Shqipris
  vaditen, e gj s'krrejn,
  se t huajt' i rrmbejn!
  Shqiptari, dm e kot,
  punon gjithnj pr bot;
  arat q mbjell, ngaher
  vjen' e i korrin t tjer!
  0 korrik, o faqezjarr,
  je dukur dhe lufttar:
  n Franc, kush nuk e di,
  u ngre vndi pr liri;
  n korik lufta u zu,
  u b gjaku gjer n gju...
  kryengritjet q'u bn,
  prej korriku jan zn;
  se zjarr q ndez korriku,
  nuk' e shuan dot armiku;
  se dielli sht i ngroht,
  ndez gjakun n gjith bot.
  Gjaku i trimit vrtet
  pr liri ndizet vet,
  gjaku yt, o shqiptar,
  s't ndizet as n behar!
  T ndezt vap' e korrikut,
  t'i biesh n kok' armikut!  Ku kemi lere

  Ne c'vend kemi lere?
  Ku na bejne ndere?
  ..................--Ne Shqiperi.

  Po njeriu vete,
  cile do ne jete?
  ..................--Do vend' e tij.

  Ku i duket balta
  m'e e embel se mjalta?
  ..................--Ne vend te tij.

  Ku munt te gezoje
  dhe me nder te rroje?
  ..................--Ne Shqiperi.

  Perse te punoje
  dhe te lakemoje?
  ..................--Per vend' e tij.  Punrat e Perndis

  Zot i math e i vrtete,
  do pun' e ke br vet;
  bre qiejt dhe den,
  bre yjt dhe dhen,
  bre diellin' me drit,
  bre nat, e bre dit,
  bre ern dhe ret,
  bre pemt me flet,
  bre hnzn me yje,
  bre fusha, male, pyje,
  bre zogjt, q kndojn
  dhe lulet q lulezojn,

  bre dimr' e behar,
  bre kuaj e gomar,
  bre misr edhe grur,
  po m shum bre gur.
  Si bre kaq t mira,
  bre dhe shum egrsira:

  bre arin dhe derr,
  bre... po 'nuk ke br?
  Bre botn t tr,
  bre dhe djall me brir!
  do pun' e ke br mir,
  po nj gj bre pa mnde
  dhe prishe punn tnde:

  Kur bre derr' dhe arin,
  'deshe q bre Turqin?
  Se t mos qenkej kjo far,
  bota do t vinte mbar,
  dhe do t lulzonte,
  Shqipria do t'gzonte.


  Robria

  E dashura memedhe,
  te dua dhe kshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire
  do te te dua me mire.

  Qani pyje, fusha, gure,
  qani male me debore!
  Shqiperia mbet e gjore
  dhe nuke sheh drite kurre;
  nje mjegull e keq e shkrete
  e ka mbuluar perjete!

  Nje gazep, nje erresire,
  vetetit edhe gjemon!
  Rrojme me zemer te ngrire,
  nga frika kerkush sgzon!
  Njerzit kurre skendojne
  dhe bilbilete vajtojne!

  Qiameti, shkretetira!
  Zogu vete ze folene,
  njeriu le memedhene,
  se mbreteron egersira!
  Per Shqiperi desherojme
  se ne vend te huaj rrojme.

  Roberine si duron,
  o moj Shqiperi e mjere?
  Shpetove vende te tjere,
  vete nen zgjedhe rron!
  Shqipetare beni bene
  te leftoni per atdhene.

  E dashura memedhe,
  te dua dhe keshtu si je!
  Po kur te te shoh te lire,
  do te te dua me mire!  Shqiptar!

  Shqiperin' e mori turku,
  .................. i vu zjarr!

  Shqipetar, mos rri, po duku,
  .................. shqipetar!

  Mjaft punove per te tjere,
  .................. o fatkeq!
  Kujto vendin tek ke lere
  .................. dhe tek heq.

  Te ka bere perendia
  .................. luftetar,
  si s'te lodhi roberia,
  .................. shqipetar!

  Erdhi dita te ngresh koke,
  .................. te kerkosh
  lirine, bashke me shoke
  .................. te leftosh!

  Mos beni si keni bere
  .................. gjer me dje,
  por te leftoni te tere
  .................. per Atdhe.

  Peseqind vjet kemi rruar
  .................. me pahir,
  Lidhure me kemn' e duar
  .................. me zinxhir!...

  Myslyman' e te krishtere
  .................. jemi keq!
  Te ngrihemi qe te tere,
  .................. djem e pleq!

  Te ngrihemi te deftojme
  .................. trimeri;
  ja te vdesim ja te rrojme
  .................. per liri!

  O moj Shqiperiz' e dashur,
  .................. memedhe,
  Te shoh me buze te plasur,
  .................. si me sheh.

  U shkretove anembane,
  .................. Shqiperi,
  se shqiptaret s'kane
  .................. dashuri.

  Gjithe djemte qe ke qare
  .................. dhe mban zi,
  per Morene jane vrare,
  .................. per Turqi!

  Zhvish rrobat e roberise,
  .................. memedhe,
  vish armet e trimerise
  .................. se ke ne!  Sulltani

  Jam sulltan, mbret i vertete,
  shok t tjere skam ne jete;
  gjaketor e zemerderr,
  nga frika me bejne nder!
  Dola nga fund i Azise
  si rrebesh i perendise:
  Vrava, preva e shkretova,
  boten me gjak e mbulova!)
  Kur zotova Anadolle,
  erdha mora dhe Stambolle,
  njerezit i shkova ne thike,
  dhe, kush mbeti, rron me frike!...
  Jam i keq si egersire,
  te urtet jane te mire,
  dua te quhem i marre,
  po puna te veje bare.
  Thera greker e bullgare,
  thera ermenet e mjere,
  thera sa munda te tjere!
  Egersire si ariu,
  me fytyre si njeriu,
  me dergoi perendia,
  qe te vuaj njerezia!
  Evropa qe me shikon,
  te me beje gje sguxon,
  se ka mejtime te tjera...
  Prisha, vrava, preva, hera!
  Bera.. po cnuke kam bere?
  Prisha botene te tere!
  Mysliman e te krishtere
  Kam derguar nate jete,
  me teper se cvdiqne vete!
  Jam i zoti, rroj me palle,
  sdua te shoh njerez te gjalle!
  Nat e dite gjak kerkoj,
  pa pire gjak smunt te rroj!
  Dhe tani qu beshe plak,
  nuke munt te fryhem gjak!
  Ata qe kam nene zgjedhe,
  te mundije tok ti mbledhe,
  me dore time ti vrase,
  te pije gjakn e rajase!
  Pse su be nga perendia
  me nje koke njerezia,
  qe ta prese menjehere,
  te mos mbeteshin te tjere!
  Te mbetej dheu i shkrete,
  se doje te rroje vete:
  me egersira te rroje,
  pa frike tc mbreteroje,
  se me duan e i dua,
  jemi nje gjak e nje sua!
  Slash njeri pa te keq!
  Gra e burra, djem e pleq,
  dridhene kur me kujtojne:
  memate me mallekojne,
  me mallekojne te vete
  edhe qajne dit e nate!
  Qajne! Po kush nuke qa?
  Qajne burra, qajne gra,
  qajne malete per pyje,
  qajne fushate per lule!...
  Kudo shkela u tha bari,
  cla pushka e dogji zjarri!...
  Egersire si ariu,
  hengra dhe mish njeriu!
  Si kam dashur kam punuar,
  pse nuke jam i gezuar?
  I lig jam, te liga dua,
  nga kush me vjen frike mua?
  Nuke di se ckam i ziu,
  nga frika gjaku me ngriu...
  Me punera qe kam bere,
  me duken armiq te tere,
  mysliman e te krishtere;
  sa dhe trimat shqipetare
  zun e me punojne varre!
  Humba Moren e Vllahine,
  Bullgarine me Serbine.
  Bosnjene me Mal e Zi,
  Gjiritne me Thesali.
  Keshe kombn e Shqiperise,
  direk i gjithe Turqise;
  pse sme priti sa te vdese
  pa te me dil i pabese!
  Me Shqiperi te leftonem,
  kam frike mos turperonem;
  kam frike nga Skenderbeu
  mos dale prape nga dheu!...
  Se cmendoj, a cjam i marri!
  Sme ben dot gje shqipetari
  dhe sa te jem vet i gjalle,
  nga zgjedha ska per te dale.
  Pas meje ne kete jete,
  guri mbi gure mos mbete!  Baba Tomori

  Baba-Tomor, kish e Shqiperise,
  mal i larte, fron i perendise,
  tek ti vinin njerezit qe moti
  per te msuar se curdheron zoti...
  Tek te lutem dhe u duk e qare
  te msoj qthot dhe per shqipetare.
  Kane qene trima te levduar
  dhe ne lufte sjane turperuar,
  qene trima dh memedhetare,
  besa, feja si kishne dhe ndare,
  Shkonin jeten me pucke ne dore,
  Donin shqipen, sqene tradhetore,
  lulezonte gjithe Shqiperia,
  se skish shkelur si sot roberia,
  gra e burra donin Shqiperine,
  djem e cupa kendonin Lirine.
  Sot qysh gjendet komb i Shqiperise!
  I permbysur nga zgjedh e Turqise,
  shqipetaret, si dhe bagetia,
  zbathur, zhveshur vdesen nga uria!
  Shqipetaret? Sot ska shqipetare,
  turku, greku na kane perndare!
  Prifti, hoxha, kisha dhe xhamia,
  Na genjejne... U prish Shqiperia...
  Mal i larte, me krye ne diell,
  fron i zotit qeshte mbret ne qiell,
  Baba Tomor, o mal i uruar,
  ckane ngjare, gjithe ckane shkuar,
  i di vete, sdubet te ti themi;
  Cdo te ngjajne, te lutem rrefemi,
  Sot e tutje, cthote perendia?
  Do te heqe shume Shqiperia?
  cfaj ka bere, cgjynahe paguan?
  Nga Turqia te tere shpetuan:
  Greku, serbi, velau, bullgari,
  nene zgjedhe mbeti shqipetari
  cthote zoti per kombine tone,
  do ta lere pene sulltan qene?
  Na shkretoi, na preu, na griu,
  na cnderoi dhe gjakne na piu,
  na mundoi, shpirtin na nxori!!1
  Fshiu lotet dhe me tha Tomori:

  0 shqipetaret e gjore,
  Ndegjoni Baba-Tomore:
  Kombi tuaj svete mbare
  se beset u kane ndare.

  Besa e bashkon njrine:
  Ju pse e ndani perendine?

  Si ungjilli dhe kurani:
  nuke na dihete fundi;
  me qiejte mos u mbani
  se nuke mbahen gjikundi.
  Te krishter e myslimane
  gjithe nje perendi kane;
  ini nje gjak, mor te ngere,
  se nde nje vend kini lere.
  Ini gjithe shqipetare,
  sini greker a tartare,
  hiqni dore nga rreziku,
  shihi se cpunon armiku
  i pabesi dhe i ligu.

  Mblidhuni te bni bene,
  te kujtoni Skenderbene,
  te duani Memedhene,
  te mos e lini te shkrete...
  Ngrihi ta shpetoni vete,
  se u ndin zot i vertete,
  mos e peshoni Turqine,
  mos e besoni Morene
  te duani perendine;
  te duani Memedhene
  Erdhi dita te leftojme
  per lirin e Shqiperise;
  ja te vdesim, ja te rrojme
  si burrat e trimerise.  Trim i Shqipris

  Kush ka qene trim nje here?
  Aleksandr i Math i vjere,
  Pirrua me shoke te tjere
  ne Shqiperi kane lere,
  Po nga te gjithe mi zoti,
  Skenderbeu Kastrioti.
  0 mbret i dashur, ku je?
  Ku je, more Skenderbe?
  Si duron ti nene dhe?
  Nuke te vjen keq per ne?
  Qe ditdn, q 'na le,
  vendi yn u be raje)...
  Te lutemi dit e nate,
  nate jete ku ke vate,
  dergona shprese e urate
  te mos rrojeme si grate...
  Te ngrihemi te leftojme,
  Turqit ti debojme,
  Shqiperine ta shpetojme
  Dhe lir' e me nder te rrojme.  Varfria dhe liria

  Jam i varfr, po i lire,
  ndaj m plqen varfria;
  kush do t rroj m mir,
  s'urdhron dot veten e tia.
  Mbreti, sikur t m thot:
  Hajde n pallat me mua,
  t gzosh dhe ti n bot^,
  do t'i them: Zot, nuk dua;
  pr t ngrn' e pr t pir
  nuk mund t shes lirin;
  i varferi rron m mir
  s'ai q do madhrin.
  S'm duhet ergjndi mua,
  dua lirine dhe ndere,
  dua te bej si te dua,
  jo si te duan te tjere.
  Kush mund e ben si do vete,
  ben si thote Perendia,
  nuke ka ne kete jete
  gje m'e vyer se liria.  Naim Frashri

  Vdiq Naimi, vdiq Naimi,
  moj e mjera Shqiperi!
  Mendjelarti, zemertrimi,
  vjershetori si ai!

  Vdiq Naimi, po vajtoni
  shqipetarka, shqipetare!
  Naimne kur ta kujtoni,
  mos pushoni duke qare!
  ..................................

  Vdiq Naimi, gjith thone,
  qani turq, qani kaure!
  Bilbil i gjuhese tone
  sdo te degjohet me kurre!

  Vdiq Naimi, qe kendoi
  trimerine, Skenderbene,
  vdiq Naimi, qe levdoi
  dhe nderoi memedhene!

  Vdiq Naimi, po cte gjeti,
  o moj Shqiperi e mjere!
  Vdiq Naimi, po kush mbeti?
  Si Naimi ska te tjeve.

  Vdiq Naimi! Vdekj e shkrete,
  pse more te tille burre?
  I ndrite shpirti per jete,
  mos i vdekte nami kurre!  ATDHEU DHE DASHURIA

  Vitua nje pun' e madhe,
  e bukur si sorkadhe,
  nga gjithe shoqet shquan
  dhe gjithe trimat e duan.
  Per te tille bukuri
  kush nuke ka dashuri?

  Nje dite qe vij ne krua,
  duke ecure mbi thua,
  poqi nj turk, trim te marre
  tjeter here se kish pare.
  Rrobate qe kish, i ndrinin
  dhe armet i vetetinin!
  Kur shtiu syt e e pa:
  Vito, te dua! i tha.
  Vito, do te te marr grua!
  Uitua u turperua,
  po me shum u hidherua
  dhe iu pergjegj: Sje per mua,
  se unje tjetere dua,
  jemi nje bes e nje sua;
  po merre fjalene prape
  dhe shko ketej me vrape!
  Kush eshte me trim se mua,
  qe do te te marre grua?
  Ai qe jam vluare (fejuar)
  dhe per te martuare;
  eshte trim sa sgjendete,
  i mire sa sbenete;
  ish vet i trete vella,
  kush ka qene si ata?
  Trima sa si zinte plumbi,
  njeri vdiq, i dyti humbi.
  Jorgjin e la perendia
  shprese per memen e tia;
  eshte i vetem e jetim,
  i dashur i shpirtit tim,
  dhe nga te tere me trim,
  perdor pallen e hanxhare,
  eshte i zoti te me marre!
  Ndaj, t lutem, mos me nga,
  te mos biesh ne hata,
  se shejtani pune ska!

  Turku me te tilla fjale,
  qiti te shkretene palle,
  nga inati u verdhua
  dhe thirri posi dragua:
  Neshte mi zoti nga une,
  le te me dale ketune,
  ne me munte, besa-bese.
  Burri yt po le te jete,
  ne dergofsha nate jete,
  dije, do te te marr vete!
  Vitua shumu frikua,
  lot i vinine si krua,
  dhe me shtepi, duke qare,
  rrefeu qi kishte ngjave.
  Po Jorgji, kur e degjoi,
  veshi armete dhe shkoi,
  u ngjit malite perpjete
  ashtu si ngjitene rete,
  dhe me zi te madh si shkembi
  po therret, sa tundet vendi:
  Kush esht ai qu levdua,
  qe do te mundet me mua?
  Me ze te math, si gjemimi,
  iu pergjegj ahere trimi.)
  Une jam ai qe shtie
  dhe plumbi dem nuk bie.
  U jam ai qe kam vrare
  bejlere dhe pashallare,
  dhe kaure, mije vete,
  kam derguar nate jete!
  Dhe do te trembem tani
  nga nje fusharak si ti?
  Tani do ta shoq dhe vete
  kush eshte trim i vertete...
  Keto thosh turku dhe vinte,
  po dhe Jorgua e printe;
  hodhi armt perdheze
  dhe zuri te sgjeshe brez,
  qe kish qepur Vitua vete,
  Si fustan e fermelete.
  Kur e kujtoi, u shemb,
  mos pandehni se u tremb,
  beri kryqn e fshiu lote:
  Jam azer! hidhet e thote,
  edhe me dore nje thike
  ju vcrsul turkut pa frike.
  Trimi rrembeu hanxhare
  dhe po hidhej si i marre,
  Fryjti era, nga rrembimi
  leshon flokatene trimi,
  Atje ku qe afruar,
  me gjoks hapet leshetuar,
  ju duk, ne gryke te tij,
  varture nje hajmali.
  Jorgji, kur pa najmaline,
  syte permbi te i ngrine.
  Dale, tha, ashtu me rruash,
  pa leftojme kur t duash,
  po, ne beson perendine,
  kush ta fali hajmaline?
  Nenia ne foshnjeri
  ma vari per mbaresi,
  po cte duhet kjo pune?
  Nje te tille kam dhe une!
  Shiko! Nena ma ka fale
  dhe mua, kur jesha djale!
  Te dy trimat hapne gjite
  dhe shikonin hajmalite
  qepur me pe te florinjte,
  si njera, si tjetera,
  te dya te vjetera;
  prbrenda, pshelur') me karte, (mbeshtjelle)
  gjetn nga nje kryq te arte!
  Mbeten te mahniture
  dhe si te goditure!
  te tille pune, kur pane,
  u pushtuan dhe rane,
  Dhe te dy nje fjale thane:
  Te kam vella, mor i mjere,
  nga nj bark paskemi lere!
  Jemi nje fis e n,je fare,
  jemi te dy shqipetare,
  po besa na paska ndar,
  Sa na beri pr t vrare!
  Sot qii dime vethene,
  duhet te bejme bene
  te duam memedhene.
  Tani te marreme male,
  te leftojme per lirine,
  te mos kthehemi te gjalle
  pa shpetuar Shqiperine!
  Tani Viton ta harrojme,
  me Turqine te leftojme,
  ta dergojme nga ka ardhe,
  te shome dite te bardhe.  Mmdheu

  Memedhe quhete toka
  ku me ka renure koka,
  ku me ka dashur mem' e ate,
  ku me njeh dhe gur' i thate,
  ku kam pasure shtepine,
  ku kam njohur perendine,
  stergjyshet ku kane qene
  dhe varret qe kane vene,
  ku jam rritur me therrime,
  ku kam folur gjuhen time,
  ku kam fis e ku kam fare,
  ku kam qeshur ku kam qare,
  ku rroj me gaz e me shprese,
  ku kam deshire te vdese.

 14. #14
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Dashuris

  Dashuria

  A
  Do t lvdoj dashurin
  barabar me perndin,
  se dashuri e vrtet,
  na mban t gjall n jet.

  S'e kam par perndin,
  shoh ngaher dashunn;
  dashuria mbretron,
  se njeriu pa t s'rron.
  Cin t besoj tanin,
  perndin' a dashurin?
  Perndi n kte jet
  sht dashuria vet.


  C

  Kur jeshm t vegjl, si moll' e pabr,
  putheshim ngaher, ditn t tr;
  vij e t krkoj, vij e t thrres,
  losnim t dy bashk, rronim me nj shpres.
  Mba mend sa t desha, mba mend sa m deshe?
  Mba mend si m thoshe e vogl kur jeshe?
  Tani q jam burr, tani q'u madhove,
  dashurin' e par pse vall' e harrove?
  Tani q'u poq molla, e han t tjer,
  mikn' e djalris s'e qas as n der!
  Po, si dallndyshja vete n vend tjetr
  dhe kthehctf.' prap n fole t vjetr,
  Ashtu zmra jote mundet t kujtoj
  mikn' e djaleris dhe prap ta doj.


  D

  Digjem, prvlohem
  se t dua shum,
  ditn mendohem,
  natn rri pa gjume

  Lulete t dilnin,
  mike, sa t dua,
  ktu do t vinin
  t qajn me mua.

  Zogjt t dgjonin,
  do t'm rrinin prane
  dhe do t kndonin,
  t harroj sevdan.

  Asnjeri ne jet
  plagn s'ma shron,
  prve mikja vet,
  qe vjen e lndon!


  E

  Bukuria jote, leshrat e tua
  posi pnd korbi, t gjata mbi thua,
  ballt si diell, faqet si moll,
  qafa jot' e gjat, mesi yt i holl,
  sist si sheg, dhmbt si thlpnj,
  buzt si burbuqe, syt si gshtnj,
  dora si dbor, fjala jote mjalt,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i nalt;
  gjith m knaqin, t tra t'i dua,
  po zmra jote u b gur pr mua!


  F

  E mban mnd, moj Mar,
  dashurin' e par?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshm te vegji.

  Un pa ty s'rroj,
  vij' e t krkoj;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me krkoje.

  N lule me er
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nn ftua.

  Nj dit, t dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  Cin t besoj tanin,
  perndin' a dashurin?
  Perndi n kte jet
  sht dashuria vet.


  C

  Kur jeshm t vegjl, si moll' e pabr,
  putheshim ngaher, ditn t tr;
  vij e t krkoj, vij e t thrres,
  losnim t dy bashk, rronim me nj shpres.
  Mba mend sa t desha, mba mend sa m deshe?
  Mba mend si m thoshe e vogl kur jeshe?
  Tani q jam burr, tani q'u madhove,
  dashurin' e par pse vall' e harrove?
  Tani q'u poq molla, e han t tjer,
  mikn' e djalris s'e qas as n der!
  Po, si dallndyshja vete n vend tjetr
  dhe kthehctf.' prap n fole t vjetr,
  Ashtu zmra jote mundet t kujtoj
  mikn' e djaleris dhe prap ta doj.


  D

  Digjem, prvlohem
  se t dua shum,
  ditn mendohem,
  natn rri pa gjume

  Lulete t dilnin,
  mike, sa t dua,
  ktu do t vinin
  t qajn me mua.

  Zogjt t dgjonin,
  do t'm rrinin prane
  dhe do t kndonin,
  t harroj sevdan.

  Asnjeri ne jet
  plagn s'ma shron,
  prve mikja vet,
  qe vjen e lndon!

  E

  Bukuria jote, leshrat e tua
  posi pnd korbi, t gjata
  mbi thua,ballt si diell,
  faqet si moll,qafa jot' e gjat,
  mesi yt i holl,sist si sheg,
  dhmbt si thlpnj,buzt si
  burbuqe, syt si gshtnj,
  dora si dbor, fjala jote mjalt,
  kurmi yt i derdhur, shtati yt i nalt;
  gjith m knaqin, t tra t'i dua,
  po zmra jote u b gur pr mua!

  F

  E mban mnd, moj Mar,
  dashurin' e par?
  Njeri nuk e gjegji,
  se jeshm te vegji.

  Un pa ty s'rroj,
  vij' e t krkoj;
  tl pa mua s'rroje,
  vij' e me krkoje.

  N lule me er
  putheshim ngahere,
  dhe si burr' e grua
  losnim nn ftua.

  Nj dit, t dyza
  losnim mbylla-syza:
  U fshyem pa dukur
  n ferra, n gur,
  u fshehm' kaq bukur,
  Sa s'ugjendm'dot kurr...

  G

  0 moj lulja manushaqe,
  ndgjo dashurin 'thot:
  T lozm faqe pr faqe,
  T na przien lot.

  I

  Pika-pika bie shiu
  dhe dbora flok-flok,
  vettin e fryn veriu,
  breshri krcet mi tok!

  Le t fryj er' e ftoht,
  s'ka 'm bn dimri mua:
  Dashuria m mban ngroht,
  se pushtoj at q dua.

  Kur fryn era me tallas,
  kur bie dbor' e shi,
  sa fl njeriu me gas,
  kur ka miken n gji!  Dshir

  Kush l miken q ka
  edhe ndahet me shok
  pr t fituar para,
  nuk i ka mnt n kok.
  Ikni, more t mjer,
  ikni deti tek t'u nxjerr,
  se pr mua dashuria,
  ara, vshti dhe shtpia
  m bjn t rroj me gas,
  se s'dua t l gj pas.
  S'dua t iki si prpara,
  dua t rroj npr ara,
  mikja pran t m ket,
  t punoj arat vet.

  Fatmirosh, mot e nga mot
  grur' e misr t kem plot,
  t kem raki, t kem ver
  t mbl si sheqer.
  T vete me bagti,
  me qe, me dhen e me dhi,
  dhe t'i shpie rrz malit,
  t han majn e barit;
  dhe kur t pjell nj dhi
  do t'i v kecn n gji.
  Nuk iki nga Shqipria
  si punojn' ata q s'din,
  mos e dhnt perndia,
  t ndahem me dashurin,
  sa t mund t rroj m pak,
  po ktu t bhem plak.
  Dhe n vuaj, le t vuaj,
  t mos vdes n vnd t huaj!
  T shoh mmn._ e baban,
  t kem dhe motrat pran,
  dhe kur t vdes, t m qajn
  pas zakoneve q kan:

  T m marrn n duar,
  t qajn me lesh lshuar,
  dhe mikia, kur t vij,
  ta qaj' e t ulrij.

  II
  Ku jan vaftet e par,
  strgjysht sa mir qen
  shkonin jetn pa ndar
  edhe dojnin mmdhen.
  S'kish pampor e s'kish gjemi,
  nuk vinin t fitonin,
  atdhen s'c lij njeri,
  po punonin edhe shkonin.

  Kau nuk kishte zgjedh,
  as fre pr kalin e fort,
  dhe si s'kish njeii t vjedh,
  shtpit qen pa port.
  Arat s'kishn sinuar,
  s'kish t pasur e t varfr,
  dheu qe i Julzuar,
  kafsh' e njerz rronin t afr.
  Nuk kishte njerz t liq,
  se Jufta s'kishte dhe daJ
  gjith bota qen miq,
  qen vllezr n baIJ.
  Po tani, zot' i vrtet,
  njeriu ngjan me arin!
  Nuk hiqet kjo jet,
  se njeriu ha njenn'
  sot s'mbretron dashuria,
  nuk kemi dashuri,
  s'na mbeti as trimria,
  sot rrojm n robri.

  III

  Sot e tutje n shtpi
  mikia t mbretroj,
  cilido nga miqt' e mi
  pr zonj duhet ta njoj.
  Kur t vete npr ara,
  kur t korr e kur t mbjell,
  t kem miken prpara,
  kur t shij e kur t vjel
  Dhe n stan kur t m shot,
  me qe, me dhn e me dhi
  mikia t'i numroj
  se mos m'i vjedh njeri,
  t m zbukuroj stan,
  t bj djath t but,
  t'u hedh qnet t han,
  t na ruajn' nga hajdut.
  Edhe nata kur t vij
  t marr mikpn n gji...
  Dhe hnza t na ndrij
  dhe t na ken zili.

  IV

  0 shok, 'u prish dynjaja
  si pr burra dhe pr gra,
  tani shitet sevdaja,
  mjer' ai q s'ka para.
  I pasur, t pallt varri,
  ti q bleve dashurin
  dhe nuk e le si n pari,
  t mart djalli shpirtin!
  Ndgjoni, more t ri,
  ndgjoni dhe ju t ra:
  duani at q di,
  jo at q ka para.
  Duani dhe vjershtor
  barabar me perndin,
  se rri me lule n dor
  edhe kndon dashurin.
  Ata q jan lvduar,
  me kng nga vjershtori,
  jan burra t ndgjuar
  dhe rrojn sa Tomori
  0 ju t ra e t ri,
  u lutem t m kndoni,
  q t kini dashuri,
  kur t vdes t m kujtoni.


  ----
  1) Vargjet jan marr nga cikii "Dshir". N nje pjes t vjershave t ktij cikli ajupi pohon se i shqiproi nga vjershtori romak Tibuli. Vjershat i kushtohen prgjithsisht motivit t dashuris, megjithat poeti yn grshetoi n to edhe nj varg problemesh t tjera shoqerore. Midis tyre shquan mendimi pr dashurin e sinqert dhe jetn e thjesht bartore, pr dashurin ndaj atdheut, pr ndarjet e pabarabarta shoqrore si dhe pr degjenerimin e njeriu t n shoqrin e kohs.
  Kopshti i dashuris

  0 pllumb' i shkruar,
  do t't marr n duar
  dhe duke knduar
  gjetk do t't shpie:

  N nj vend t'uruar
  dhe t lulzuar,
  n uj't kulluar
  edhe nn hie;

  Afr tek nj lum
  ku ka lule shum,
  t biem n gjum,
  hena t na ndrij;

  Yjt t shikojn,
  zogjt t kndojn
  edhe t na zgjojn
  dita kur t vij.

  Pa ngrn' e pa pir
  s'mbetemi, moj Mir,
  se u'ndaj t gdhir
  drgoj e na sjellin:

  Qumsht t dhir
  dhe djath t mir
  pa uj' e pa hirr,
  dhe rrush kur t vjehn;

  Ngjal nga Janina,
  mjalt nga Kanlna,
  ver nga Voshtina
  uj nga Sopoti;

  Moll nga Horia,
  mish nga dhnt' e mia,
  desh nga Labrla,
  na e falt zoti'  Kurbeti

  Mitrua, kur u martua
  ndnji nj muaj me grua!
  Erdhi dita pr t ndare
  dhe u ndan duke qar!
  Gruaja qnkej me barr
  dhe kur polli, bri djal.
  Po Mitrua ku ish vall?
  Motmot q qe larguar,
  nj kart s'i kish drguar!
  Ku t'i shkruaj mm' e mjer
  pr djaln q kish ler?
  Tri vjet, katr, dhjet shkuan!
  Mitrua harroi gruan!
  E varfra se 'psoi,
  t rit vetm e shkoi.
  'e deshi t till burr,
  q s'e pati pran kurr!
  Gjith' bota ven' e vin,
  Mitrua harroi shtpin,
  nuk e di q ka dhe djal!
  Rron a ka vdekur vall?
  Kto thosh grua e mjer,
  po burrit i mbajti nder.
  E zeza grua se 'hoqi!
  Humbi shpresn tek i shoqi:

  kur pa ngrn' e kur pa pir,
  punoi e rriti t bir.
  Kurbeti, shok, kurbeti,
  kush vate e nuk mbeti?
  Mitrua zuri Misir,
  po puna s'i vinte mir.
  Qysh t vej puna mbar
  pr t zezt shqiptar?
  Shkretojn mmdhen,
  tek perndon dielli ven!
  Ku vini, more t mjer,
  se sot s'sht' si njher,
  qysh vini n vend t huaj,
  kur s'dini as gjuhn tuaj?
  Lum kush rron n vend t tij
  me qe, me dhn e me dhi.
  Mos u ndani nga shtpia,
  t mos mpshoj1) perndia,
  se perndia, kur mpshon,
  gjynaqart i mundon.
  Puna nuk ka t shar,
  po punoi vet n'ar,
  zini apn e hosten
  dhe parmndn q an dhen.
  Nga fmia mos u ndani,
  po punoni q t hani;

  Grurt q bni vet,
  u harrin pr kt jet.
  Me zakonet q kini,
  kurben duhet ta lini,
  t nderim jini, t zot,
  po nderi sot s'ka te shkuar,
  e drejta n kt bot
  sht fare shtrmbruar...

  N kurbet ven t tjer,
  ata q s'duan nder,
  se zakonet u ndrruan;
  burri q fiton, shet gruan,
  burrat rrojn nga gra!...
  Po pr Mitro shqipctare
  kto zakone t ra
  nuk i dukeshin mbar.
  Ndaj hoqi e voi shum,
  kur pa buk' e kur pa gjum,
  rrahu Misir t tr,
  nuk la pun pa br,
  gjith jetn nen' urdhr,
  qeseja si kok hudhr,
  E shoqja e kish qar,
  njzet vjet q s'e kish par!
  Dhe n mos e paft kurr,
  djali u rrit, u b burr,
  mmn do ta mbaj mir
  me t ngrn' e me t pir.
  Pas njzet vjet, nga kursimi,
  Mitros iu shtua fitimi,
  solli ndr mnd Shqiprin
  gruan e tij dhe shtpin;
  pshertiti zmr' e tij
  dhe qau si ilimi;
  Dhe te nesrmet, ndaj t gdhir,
  Mitrua e la Misir.
  Ta kish ditur, kur ish ndar
  q la gruan me barr,
  mbase kish ikur m par.
  Shtat dit' e shtat net
  bri Mitrua n det;
  mbaroi udhn e gjat
  dhe vate n fshat me nat.
  Ne shtpi u afrua,
  Ndnji pak e u mendua,
  dhe me vete t tij thosh:
  N gjea shtpin bosh?
  N mos e gjea t gjall
  Gruan! Me kto fjal
  Shikon shtpin me drit
  edhe vate n fngjit1)
  t shoj kush sht brnda,
  t'i prgjoj ja ka nda.
  Djali kuvndon me mm;

  Pse qan, i thosh, kur ke mua?
  'kan shkuar t'i lm
  dhe duajm si t dua.
  T dua, thosh mm' e mjer,
  me shpres tnde kam rruar,
  nga ti harrova qeder,
  dhe gjith'ato q kam vuar,
  dhe sot rroj me shpres tnde"

  Kur gjegji kto kuvnde,
  Mitrua ngriu n fngjit.
  Fatziu, 'vuri nr mnde!
  Vuri syn' e pa n drit,
  pa nj trim t ri me gruan!
  Mndja ju turbullua!
  Mitrua kujton Misir,
  sheh vethen me brir!?...
  0 Mitro, mendoju mir,
  mma prkdhel t bir,
  nuk t ka turpruar,
  se me nder t madh ka rruar!
  'mendohesh, more fatzi!
  Hyr brnda n shtpi
  dhe merr djaln n gji.
  0bobo! syt 'm pan!
  Tha Mitrua si i marr.
  Pash gruan me jaran,
  po tani do t'ju bj varr!
  Do t'u bie me kobure,
  t'i lshoj n shesh shondure.1)
  Mua t m vn brir!
  Tha, dhe goditi te bire!
  Meme e zeze ulriti,
  pushtoi djaln dhe briti,
  po Mitrua nuk priti,
  pushka krisi dhe nj her,
  ra prmbys dhe mm' e mjer!2)

  ----
  1) pa shpirt, pa jet
  2) sht ndr baladat m prokse, jo vetm t ajupit, por t gjith letrsis son
  t tradits. Motivi i fatkeqsive q sillte kurbeti n jetn shqiptare endej n krijimtarin popullore, sidomos t krahins s Zagoris. Poeti, mbi bazn e ktij motivi, krijon nj poem t bukur, me tone t theksuara dramatike. Toni rrfimtar i saj krijon nj prfytyrim t gjall pr heronjt dhe mentalitetin e kohs. Fundi tragjik i personazheve vjen si nj pik kulmore me nj ngjyrim emocional drithrues.Poeti e prjeton thell tragjedin q do t ndodh,prandaj n nj ast t mpreht ndrhyn, krkon t'i hap syt personazhit t tronditur, por sht i pafuqishm t parandaloj veprimin fatal. Mitroja do t shkoj drejt ktij veprimi, sepse nuk mund t prfytyrohet kjo figur jasht gjith mentalitetit t kohs dhe tragjedis q sillte pr njeriun largimi jasht atdheut. Prandaj fryma realiste vjen n kt poem m e fuqishme se n gjith krijimet e tjera poetike t ajupit.
  Vaje

  Vaje

  Q ditn q vdiqe, q kur s't kam par,
  lotet q kam derdhur s'm jan dhe thar!
  Shum vjet u bn, sot u mbushn dhjet,
  q kur m ke ln dhe s't shoh n jet!
  N 'kopshte me lule ke qndruar vall?
  S't vjen keq pr mua? S'te vjen mall pr djal?
  0 ngjll i bukur, mos mno n bot,
  kthehu t t shom, t na mbeten lot.
  S'rrojm dot pa tyn, ti si rron pa neve?
  Motemot q rrojtm bashk, s'm urreve.
  Atje. tek rri jan qipariz' e varre. ..
  Kthehu t t shom, mos na le pr fare!
  Mos na le t gjor, me zemr t ngrir,
  kthehu t gzohesh kur t sho tt bir;
  E ke len foshnje, tani u b burr,
  s'arrite ta rritje, s't ka par kurr!
  Pr ty shum her o do t m thot.
  po s'mund t'i prgjigjem, se m mbytin lot:
  Kthej kokn mnjan dhe vshtroj prpjet,
  duke pshertitur te zot' i vrtet.
  0 zot i vrtet, s't'erdhi keq pr djal,
  kur i more mmn dhe m le t gjall?
  T m keshe marr, do t qe m mir
  dhe t rronte mma, t rriste t bir.
  Me se rrojn foshnjat? 'i rrit ilimit?
  Dashuria e mms dhe prkdhelit.
  0 zot, t jam fal, mos m le t mjer,
  drgom' Evgjenin ta shoh dhe nj her!
  Pse s'kuvndon mir, more punbardh,
  cili vdiq njher dhe prap ka ardh?
  Gjith' humbasn gruan, mmn e baban,
  po ata q mbetn si ti nuk qan:
  t vdekurin lott s'e bien n jet,
  po lutu dhe falu t rri djaln vet.
  Doje drit, o qiell, more dritn time
  dhe m mbushe jetn plot me hidhrime!
  Tani rroj pa shpres, ndaj s'dua t rroj,
  se dhe perendine tani s'e besoj!

  I I

  Diten c vitit t par
  U be qiameti i math:
  nga dbora q ka rar
  faqez e dheut u zbarth.
  Cingrim' errsir,
  jasht veriu pllet,
  bie bor' e breshrir
  dheu duket, si. det!
  sht nat, nat' e zis,
  Vettit edhe gjmon,
  nj ngjll i perndis
  dergjet smur' e rnkon!

  Ka tri dit' q po mundohet
  dhe me vdekjpn qrton,
  po vdekja s'do t mrgonet
  se shpirtin e saj krkon!
  Perndi, lm t gjall,
  po lutet mm' e mjer,
  t mund t rrit kt djal,
  s'ka nj jav q ka ler.
  Kush do ta marr ta rris?
  Jetim qysh do t rroj?
  Kush do t'i jap t pij,
  si un kush do ta doj?
  Kush do ta doj Stefan?
  M ndje, o zot i vrtet.
  se Stefani ka baban
  dhe do ta rritij vet.  Zolejka

  Nga gjith vndet, Misiri,
  ka qen' e sht m'i miri:
  gjithmon jeshil bari;
  s'ka t sosur behari. ..
  Pem' e lule gjith moti,
  e ka bekuar zoti.
  Piramidhet me diell,
  kan kokn n qiell.
  Buit Nili nat' e dit,
  bie uje t florit. ..
  vadit fushn t tre
  nuk ka vnd t mos zr,
  Ujiten dhe hurmadhjet
  dhe ven, ven prpjet.
  Veriu s'reshtet kurr,
  kur ze e lot me pelhur,
  mban Nilit punmbar
  ka qen Tani; m par,
  ka qn kryqyteti
  se ktu kish fron mbreti.
  Tani ka qen nj her
  qytet i madh e i gjcr;
  n mes t ktij qyteti
  ka qen pallat i mbretit,
  se n kt qytet rroi
  Apofi, kur mbretroi.
  Pran mbretit, nga veriu,
  rrinte zoti Petefriu,
  i nderuar n Misir,
  se mbreti e kish vezir.
  Mendjemadh e zemrmir
  kishte n dor Misir:
  Petefriu mbretronte
  se Apofi shum' e donte;
  Apofi me Petefrin
  bashk rrin, han' c pin. ..
  Petefriu u martua
  mori Xolejkn per grua.
  Moj Zolejke, nga ke dal
  q ke diellin n ball?
  Zolejk, kush t ka br
  q maniten t tr?
  T ka br zoti vet,
  nuk ke shoqe ne jet!
  Kush pa bukurin tnde
  dhe nuk lojti nga mnt?
  Kur do Zolejka t dal
  me karroc ja me kal,
  vetm a me Petefrin,
  ysmeqarkat pas i vin.
  Kur del Zolejka merr er
  dalin dhe shum t tjer,
  nuk rri njeri pa dal,
  kush ta shoj m n ball!
  Zolejka rri e mentuar
  dhc ve kokn n duar. ..
  ysmeqarkatc s'guxojnc
  te lozin e t kendojn.
  'ka Zolejka q s'gzon?
  zonj si ajo kush rron?
  Kush ka t tilla t mira?
  Kush ka gjra t pavdira?
  Kush ka burr m t mir?
  Burr' i saj urdhron Misir'. . .
  Dashuri moj dashuri!
  S'peshon ergjnt e flori'. . .
  Sa para bn madhria?
  Nuk blihet dashuria.
  Duro, Petefri, duro!
  Zolejka nuk t do'. . .
  Apofi, mbret' i Misirit
  i tha nj dit vezirit:
  pr gjah sivjet s'kemi vat,
  po t vemi kt nat,
  se ditn bn shum vap;
  n mngjes ktheheml prap,
  Mbreti kt fjal foli,
  Petefriu jasht doli
  ysmein e tij krkoi
  te Zolejka e drgoi
  t'i thote t mos e pres.
  N pezul t penxheres
  rrij Zolejka, si ngaher,
  kur pa Josifn m der.
  Nuk qe njzet vje djal.
  mustaqja s'i kish dhe dal,
  ish i bukur si up.
  dhe pr t pir n kup.
  Arapinka t kndonin,
  Zoiejknc pergzonin.

  Zonj, m drgoi zoti
  Petefriu fuqiploti,
  kt nat mos e pritni
  vetm t hani, t pini:
  pr gjah sonte do t ven
  q t dy bashk me mbren.
  Kto tha djali dhe priti,
  po Zolejka pshertiti,

  Pse mban kokn mnjan?
  Qasu t rrish ktu pran,
  dhe Petefriu me mbren
  ku t duan le t ven.
  Ti t rrish sonte me mua,
  Josif, die q t dua!
  T dua, t dua shum
  dhe gdhij natn pa gjum...
  Q ditn q t pash,
  zemrn time ta dhash.
  Dale t t puth nj her!
  Kt nat mos m ler
  vetm me ysmeqar,
  Josif, bhu djal' i mbar!...
  Eja t rrish ktu pran,
  kuvendojm pr baban,
  pr mmn q t ka br
  dhe pr njerzt' e tu t tr.
  Pse ke ln mmdhen?
  Kush t shiti, ku t gjen?
  Pse erdhe zure Misir?

  Jesh, foshnj, s'mba mnt mir. ..
  Po vllezrit q kam pasur
  si vlla s'm kan dashur,
  dhe m shitn pr t holla!. ..

  Faqja jote posi molla,
  goja jote si qershia,
  s't monet bukuria!...

  T dua, Josif, t dua'
  Sonte do t rrish me mua;
  do t ham' e do t pim,
  t dy vetm do t rrim!. ..
  Se sht jona kjo nat,
  zoti e bft t gjat!
  zoq e bilbil, kndoni,
  kur t gdhiet t na zgjoni...
  Mos ki turp, mos u bn djal.

  Zonj, zonj, t jam fal!
  Jam rob' i zotris suaj;
  kto fjal mos m'i thuaj!...
  Jetim i shkret, fatziu,
  m ka Mer Petefriu,
  si baba m sht sjell,
  m ka rritur si pjell,
  m ka mbajtur me shpres,
  s'guxoj t'i da! i pabes'...

  Nga burri im mos ki frik:
  mbaj me vete kt thik,
  prapa ders t fshihesh
  dhe kur t vij, t'i biesh!...
  Vraje Petefrin vet!
  Pastaj t m kesh pr jet. ..
  0 Josif, mos u largo!
  Josif, Zolejka t do'
  Rri me mua kt nat.. .
  Nuk jam si gjith grat:
  Gjith trimat m duan,
  mbreti pr mua le gruan,
  po si ty s'dua t tjer.
  lem t te puth nj her!
  Edhe e puthi sa deshi.
  Josifi u ngre nga sheshi
  i mjeri krkon t dal. . .
  Zolejka ju ngjit si ngjal,
  U zmrua sa qau'
  Dhe zu Josifn nga krau!
  Ky e shtyti me t fort
  dhe dolli jashte m port.
  Zolejka mbet turpruar
  me sakon e tij n duar:
  (Josifi, q ta lshoj,
  Qiti sakon t shptoj.)
  Dita s'qe dhe gdhir mir,
  Zolejka si egrsir
  nga inati. q kish marr
  priti burrn duke qar!
  'ke q qan, o shpirt, i thot
  dhe vate t'i fshij lot,
  po Zolejka qa m shum.
  Ku m le vetem, o lum?
  Ike m le me t tjer. ..
  Josifi m prishi nder?
  Erdhi natn t m zr
  Dhe ra me mua t flr!
  Do t m kish turpruar
  sikur t mos jeshe zgjuar!
  T mos keshe kt thik. . .
  kur e pa, i erdhi frik
  dhe hapi dern e shkoi
  po sakon ktu harroi!
  Kur dgjoi Petefriu
  gjith kto fjal, .ngriu;
  kur pa dhe sakon e tia,
  i erdhi rrotull shtpia:
  Zolejkn t turproj
  Josifi?. .. Tani t shoj. ..
  Dhe urdhroi ta zn,
  brnda n bodrum ta ven!

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Drama & Komedi

 16. #16
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Fragment nga drama "Burri i Dheut"

  Murati*)


  Ndgjo mir se 't themi,
  T duam gjith 'jemi
  sulltana, nj shqiptark,
  t mban pr drek' e pr dark,
  dhe un, ti e di vet,
  t nderoj me t vrtet,
  t mirat q t kam br
  i di, zonj, bot' e tr.
  T dua si time bij,
  prandaj rende mos te vije,
  Tani nder' i Shqiperise
  dhe madhri e Turqis
  nj pun nga ti krkojn
  dhe mir e nd paq' t rrojn.
  Duhet, ti dhe Selimi,
  q'u rrfye kaq trimi,
  me luftra q ka br
  q'e lvdon nj bot' e tr,
  duhet, them t bashkoni
  dhe q sonte, t martoni.
  T kam dashur si nj pjell,
  shum ligsht m je sjell,
  po shum do t t dua,
  zonj, po t ndgjosh mua,
  ndryshe do t qash me lot,
  se me mua s'e nxjerr dot.

  Mamica
  0 sulltan, mos me trmb mua,
  se nuk jam si do grua,
  ti e di mir se 'jesh
  dhe 'jam; bij mbretresh.
  Jam bij' e Kastriotit,
  c atij trimi q vare,
  mos harro, jam shqiptare!
  Po 'mund t bj e mjera,
  kur s'mund t dal dot nga dera,
  kur jam mbyllur nd pallas
  si nj zog nd nj kafaz!
  Po ndgjo, sulltan Murati:
  Kastrioti 'faj t pati,
  q vrave me t pabes
  katr djemt' e vet pes?
  Ay t dha miqsin,
  ashtu si krkove tin
  dhe djemt peng t'i drgoi
  fatziu, se t besoi.
  Me 'ke br ti pr mua,
  qahesh se nuk t dua
  dhe uditesh, egrsir,
  se nuk t sillem mir?
  Qahesh sikur s'e di shkakn,
  gjaku, sulltan, krkon gjakn!
  Kur s'ka princr shqiptar
  pr mua mbeti kjo barr;
  zot, n'sht' e rnd pr mua,
  me pahir t vdes, 'e dua,
  'e dua, zot, jetn time,
  kur jam e shkret, jetime?
  Zot, 'e dua kt jet,
  kur s'mund t marr gjakn vet?
  Kur shoh vend tek kam ler
  t zotuar nga t tjer!
  Kur shoh armikn' e shtpis,
  q'sht mbret' i Shqipris!
  Kur shoh at q ka vrar
  tim at' me fis e me far;
  kur e shoh nd kt jet
  t knaqur e t qet!
  Kur e ndgjoj t m thot,
  q s'ka tjetr mbret nd bote
  Gzohem, sulltan Murati,
  se shoh q t zu inati
  pr nj grua shqiptare,
  q nuk t peshon fare,
  edhe t shtyn, duke share,
  ta vra nj dit m par,
  se do t vdes m nair,
  se t shoh nj egrsir.
  M le, duket t gjall
  q t m martosh me djal,
  edhe, pr nder t krushqis,
  m fal fron' e Shqipris!
  S'sht jotja Shqipria,
  Jo! E gje nga perndia!
  Dhe fron' e saj nuk e dua
  me gjak nga duart' e tua!
  Ay q do t m marr,
  t laj gjakn m par...
  Sa pr Selimn, t qoft!
  sht djali yt, t rroft!
  Murat, t bir tnd kurr
  Mamica s'e do pr burr,
  se s'do t t bj vjehrr,
  se nuk t bn dot nder;
  bij mbreti shqiptare,
  Mamica s't peshon fare.

  Murati
  Me kto fjal q thua,
  sikur t mos jeshe grua
  do t m zinte inati,
  do t shoje 'bn Murati,
  me gjith 'fole pr mua,
  un prsri te dua.
  M vjen keq se gjith 'bra
  pr ty, van dm t tra:
  m vjen keq se, po t doje
  tani ndryshe do t rroje;
  do t keshe kuptuar,
  sa mir t kam qndruar,
  t dua si time bij,
  Mamica, keq t t vij,
  pr veten tnde m par,
  ti kuvndon si e marr,
  t lash thuaj t gjall,
  t t marr nuse pr djal,
  q t m shtohet fuqia
  nd vend tnd; po Shqipria,
  Shqipria jote trime
  sht sot nd dor time,
  atje pr ty s'ka nevoj
  Selimi t mbretroj.
  Sot shqiptart m duan,
  sa dhe besn e ndrruan:
  mysliman q t tr
  sot pak jan t krishter;
  Shqiptart mysliman
  mbret' e pejgamer m kan
  dhe prgjrohen pr mua.
  Me kto fjal q thua
  ti nuk' i di, shqiptart
  nuk jan si t part,
  q vriteshin pr lirin;
  sot jan ndn Turqin,
  kan zakone t tjera,
  duan nishane, rytbera,*l) titull, pozit)
  vetm nj trimri kan
  t vriten pr sulltan,
  vetm nj shprblim krkojn;
  t'i mburrin e t'i lvdojn,
  dhe s'kan tjatr dshir
  jan shum zemrmir,
  dhe punojn pr t tjer...
  Nuk jan si nj her;
  liri s'din 'do me thn,
  kto ndjenja i przn,
  se s'e duan Shqiprin,
  po luftojn pr Turqin,
  jan kaq trima, burra,
  sa s'u bn para lkura
  dhe vriten me njri-jetr
  sot, pr nj gun t vjetr.
  Shqipria u ndrrua,
  nga faq' e dheut u shua,
  sot viset e Shqipris
  jan nj cop' e Turqis.
  Ata njerz q m nderojn,
  ktu si duan punojn,
  vrasn, presn, han' e pin,
  se kan ndihm Turqin.
  Ndonj prej ta, kur ngre kok,
  me pak a me shum shok
  sot s'mnojm ta qrojm
  me t fala q'u drgoj...
  Ktu mbretroj pa frik,
  se jan burra besnik,
  prandaj trimat q kam pran
  gjith shqiptar jan,
  s'duan tjatr mbret, ve mua,
  pastaj zotrote je grua,
  nuk them, se s'je nga sua,
  po yt' at sot u harrua.

  Mamica
  Mendjen time ta rrefeva
  qenke m'i lik se pandeva,
  nuk paske gjak nd faqe,
  kur pandeh se m knaqe
  me kto fjal q fole.
  Me kaq prova q solle
  pr trimat shqiptar,
  duke nuk i ke dhe par,
  i gjete gafil,1) i qeshe
  prandaj punove si deshe;
  po Shqipria s'u shua
  dhe dita u afrua,
  q do t ndizet si zjarr,
  t sho 'punon shqiptari,
  t ligat q ke br
  nd turq edhe n t krishter
  edhe gjakn' e Kastriotit,
  nj dit do ta paguash.
  Friko, mburru sa t duash.
  prishe, digje Shqiprin,
  me shum ia shton fuqin,
  m tepr ia shton inatn
  pr Turqin, pr Muratn,
  sado t bsh t kqia
  s'humbet kurr Shqipria;
  pr lirin, shqiptart,
  si t sotmit2) dhe t part,
  kan vdekur, do t vdesn.
  Mburre, q'u ndrrove besn
  dhe pandeh se i ke ndar?
  Ti nuk i njeh shqiptar:
  myslyman e t krishter
  jan vllezr t tr,
  kan nj gjak dhe nj shpres,
  nuk kan tjetr bes,
  dshir kan lirin
  dhe bes shqiptarin.
  Leri t sharat mnjan,
  se hie nuk t kan,
  Murat, leri qesndit,
  se do t vij nj dit,
  dit' e bardh, dit' e mbar,
  q do t bjn varr
  nuk t vjen turp nj ik?
  Si s'm binde dot me frik,
  zure me ca dhelprira,
  dhe me ca fjal t mira
  t m qe') e t m thuash,
  t punoj si q t duash.
  Guxon m flet pr tim at,
  q vrave vet me dor,
  dhe pr njerzt' e mi t tjer,
  q drgove dhe u ther!
  Shihni, shihni gjaktor
  q flet pr kta shnjtor!
  Guxon t m kshilloj,
  ju thaft gjuha n goj!...

  Murati
  Ti qnke vrtet e marr,
  nuk lodhesh duke shar?
  Si guxon e flet pr mua?
  Nuk e di se, po t dua,
  t pres kokn?

  Mamica
  E di mir,
  se ti je nj egrsir,
  egrsir si ariu,
  me fytyr si njeriu.
  Nuk t shoh dot prpara,
  prandaj dua me t shara,
  Murat, t t oj inatn,
  t m vra si dhe tim at:
  therm me duar t tua,
  pse trmbesh sot nga nj grua?
  Ti do t m lesh nd jet,
  se ke nj qllim t fsheht
  do t m'apsh Selimn burr,
  se do t t bhesh ur,
  t bhem ur t shkosh,
  nd vend tim t mbretrosh.
  Jo, Murat, jo! Shqipria
  s'sht' jotja. Perndia
  e mrgoft nga ky tmerr.

  Murati
  N'sht' jotja, pse s'e merr,
  kur mund ta mar pa lftuar,
  kur ta 'fal me t dy duar,
  ec zre, pa urat,
  fron q t la yt at.
  Po t kesh Selimn burr,
  Kt fron s'e humbet kurr,
  do ta trashgosh prjet,
  se sht trim i vrtet.
  Mir, mua mos m duaj,
  se jam i lik, si m thuaj,
  se t verbon zemrimi,
  po 't ka br Selimi?
  Pse rrfenesh zmrgurt
  sot pr nj trim kaq t'urt?
  Ka trim nd kt bot
  m t mir' e m t zot?
  Ti nga se nuk e do vall?

  Mamica
  S'e dua. se e ke djal')
  mos ma trego, e di vet
  q'sht trim me t vrtet;
  vendet q ka sot ndr duar,
  ay trim i ka zotuar;
  tr bota e lvdojn
  me gisht t tr' e tregojn,
  Selimi shum' u ndgjua.
  Do t qe burr pr mua,
  t mos e keshe ti djal,
  kt trim kaq t rrall.
  Murat, preje kt shprese,
  hiq dor nga kjo martes,
  se Selimi zmrmir
  s'ka sot t till dshir,
  dhe di q s'mund ta marre burre,
  kjo krushqi s'bhet dot kurr,
  Mamica, t thon, mori
  t bir' e nj gjaktori?
  Sot' bij' e Kastriotit,
  o sulltan, s'trmbet t vdes,
  po s'e do kt martes,
  therm, vram, e ke n dor,
  po me nj turk s'v kuror.
  Dua burr shqiptar,
  burr tjetr nuk marr,
  burri q do t m marr,
  esht mbret per shqiptar,
  dhe kta, sido q thuaj,
  nuk duan mbret t huaj,
  Murrat, kete dije mire:
  Ose me ler sot te lire
  dhe m'ep prap 'm ke marr,
  mbretri ndr shqiptar,
  a, n mos ke kto mnde,
  therm sot me dor tnde.
  Shqipria s'pret nga mua,
  s'ka nevoj pr nj grua.
  Sot lajme t mira mora:
  t ka shptuar nga dora
  Sknderbeu Kastrioti.
  im vlla, me falt zoti.
  N'sht e vrtet kjo fjale,
  n kam sot vlla t gjall,
  sht mbret' i Shqipris,
  dridhu, sulltan' i Turqis,
  dhe futu vt mb vr,
  se shum faje ke br.

  Murati
  Ah' Beson kt prrall
  q ke nj vlla t gjall?
  Yt vlla, moj koktrash,
  ka vdekur, po ti shndoshe,
  ka njzet vjet q'u varros,
  tani u tret e u sos.

  Mamica
  Mjaft, se nga fjalt e tua
  zemra m'u coptua.
  E di, kto jan fjal,
  e di, kjo sht prrall,
  Murat, un te di mir,
  Sknderbeut ia ke pir
  gjakn, qkur ishte djal,
  po ay trim q ka dal

  Murati
  sot si bir' i Kastriotit,
  duket do t ket ngjar
  dhe gjakn do t'ia marr.
  Sot vet kam pr t dal,
  t vrtetoj kt fjal,
  ta gjej kudo q t jet,
  ta njoh pr vlla t vet;
  shqiptart do besojn,
  do t ngrihen, t lftojn.
  Sot duhet t pandejn
  q shikojn Sknderbejn
  dhe kshtu, ne kt mnyr,
  o sulltan me dy fytyr,
  q nuk fryhesh me gjak,
  mbase t'i vim pr hak...

  Murati
  Bushtr, me kt kuvend
  tani do t t v mend.
  T ka marr koka er,
  do t bsh dhe shok t tjer,
  dhe me ca fjal t rrme,
  t m punoni llagme?1)
  Me t sharat q ndgjova,
  dos, shum t durova,
  tani t'u mbarua fati
  se teproi inati;
  nesr nisu ja pr ,varr,
  ja pr martes!

  Mamica
  Barbar,
  Mamica s'trmbet t vdes,
  po s'do t till martes!

  Murati
  Nesr shom.

  Mamica

  'do t sho?

  Murati

  Burr' a varr do t krkosh.


  ----
  *) Fragmenti sht marr nga drama n vargje Burri i dheut. Drama u mbarua n vitin 1907. Miku i ajupit, Sofokli api e botoi n Kajro t Egjiptit (1937) veprn e ln dorshkrim. ajupi shkruante se kt dram ia kushtoi atdheut dhe njkohsisht porosiste t birin,
  Stefanin, q t nderonte prher kujtimin e heroit t madh, Sknderbeut:

  Me kt vepr q shkrova,
  pr atdhen them punova,
  dhe pr djaln tim Stefan,
  q t kujtoj babane
  t nderoj Sknderben
  q ka nderuar atdhene!

  Subjekti i saj ka t bj me ngjarje q zhvillohen n pallatin e sulltan Muratit. Problemi themelor sht njohja e Sknderbeut t vrtet, zhdukja e t cilit sht ndrthurur n nj intrig disi t ngatrruar. Dihet historia e zhdukjes s djemve t Gjon Kastriotit, por n 'rrethana shptoi Gjergji?
  Rreth ktij shqetesimi ajupi thurri nje subjekt, i cili, si thote vet n parathnie, nuk i prgjigjet me besnikri fakteve historike. Sipas ktij subjekti, Sknderbeu shptoi n saj t prpjekjeve t Fatimes, nj grua shqiptare, e cila ka pranuar t martohet me sulltanin pikrisht pr t kryer kt mision t rndsishm. N fshehtsi t madhe, ajo ka kmbyer djalin e sulltanit, Selimin, me Sknderbeun, q u rrit sikur t ishte i biri i sulltanit. N nj ast t caktuar, kjo e fsheht del n shesh dhe fillon hakmarrja e shqiptarve kundr sulltan Muratit dhe vllait t tij. N kt fragment do t ndiqni
  dialogun e ashpr e t ten-sionuar midis sulltan Muratit dhe Mamics, motrs s Sk-nderbeut. Pr t arritur synimet e tij, Murati do ta martoj Selimin (t cilin e pandeh si birin e vet) me Mamicn. Ky dialog prbn rastet m t arrirat drams, ku, n mnyr t vecant, spikat portreti i Mamics, vajzs me cilsi t larta morale.
 17. #17
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Fragmente nga komedia "Pas Vdekjes"
  I

  Zeneli, Adham-Uti

  (Hyjne bashke ndode te klubit, ku gjenden do karreklla, nje tryeze ne mes,
  ngarkuar me gazeta, me doredoreshkrime. Me te djathte, nj dollap;
  me te mengjer, nje telefon ne mur.)

  Adham-Uti:
  (Me zemerim.): Cude! Smund te marr vesh! Yt zot, kryetar i klubit, me dha fjale
  te piqemi ketu me 8 pasdreke, dhe ti me thua qe ska dhe ardhe! I the, bre, se kush
  jam une? A i tregove qe jam une, doktor Adham-Uti, qe po rri e pres?...

  Zeneli:
  (Duke qeshur nen buze.):
  Doktor efendi, nuk i thashe gjesendi beut, se seshte ketu sot!

  Adham-Uti:
  Dreqi te marrte!...

  Zeneli:
  Qysh! Mos e thuaj prape kete fjale se...

  Adham-Uti: Ma paske gjuhne si bilbil!

  Zeneli:
  (Me vete.):
  Qenka i cmendur!


  Adham-Uti-Zeneli-Vurkua
  Vurkua:
  (Duke hyre me rrembim):
  Zenel, a erdhi Skendo beu?

  Zeneli:
  Jo, zoti Vurko, po sbesoj t menoj. Prit pakez,ne mos ke pune.

  Vurkua:
  (Duke ndenjur.): Do ta pres te vije.

  Adham-Uti :
  (Madheshtor.):
  Do te rri dhe pakez, sido qe kam pune shume!

  Vurkua:
  (Ne vesh te Zenelit.):
  Kush eshte ky?

  Zeneli:
  (Duke folur fort.):
  Si! Se njojtke, a? Zotenia eshte doktor
  A-dha-mu-ti nga Frasheri, nga katund i Naim beut dhe...

  Adham-Uti:
  (I pret fjalen.):
  Naimi ishte nga katundi im! Msou te flac!...

  Zeneli:
  (Duke qeshur nn buze.):
  Me ndje, zoteni, po...(Duke ulur kryet) me ndje, doktor Adham-Uti!

  Vurkua:
  (Duke qeshur.):
  Lot a qesh, o Zenel? Cfar emr ky, me qafsh?

  Adham-Uti:
  (I vrenjtur.):
  Duket ste pelqen!

  Vurkua:
  (Me qetesi.):
  Jo, zoteni, fort i bukur, per bese!
  Adham-ati yt i pari dhe Uti emer i dyt i Udhisit, si thote Omeri...

  Zeneli:
  (I habitur.):
  Ja se cdomethene te jesh i ditur!Un i gjori ket emer e pandeje shqip...
  Dhe duke ditur se doktori esht i krishtene, po mendoneshe se cdite
  luset shent Adham-Uti qe te veje ta uroje dhe ti thoshe: per shume
  mot gezuar!

  Adham-Uti:
  (E rende.):
  Sido qe duket ky emr, (keqyr Vurkon) un e kam nderuar!

  Zeneli:
  (Veshtron Vurkon):
  Vrtet, vrtet! Zotenia esht sheronjes i ndegjuar

  Adham-Uti:
  Dhe shkronjetor, vjershetor!

  Vurkua:
  (Duke unjur):
  Tu ngjate jeta, doktor Adham- -Uti! Besa gezonem qe njojta sot zoterine
  tende! Nder i math, per zone! Une jam Vurkua, korres- pondenti i gazetes
  Rrufeja.

  Adham-Uti:
  A! Qenkej gazetar!

  Vurkua:
  Ndaj te lutem te me thuash cmendonen njerzt e medhenj per Shqiperine
  q te shkruajme ne gazeten tone.

  Adham-Uti:
  Domethene, ti kerkon sot nga une interview?

  Vurkua:
  Po, Zoteni, qe ta botoj te "Rrufeja".

  Adham-Uti:
  Mos thuaj Rrufeja po thuaj "Rrufea"! Rrufe, rrufea; liri, liria dhe jo lirija!
  Do ti them dhe Skendo beut! Kjo gjuhe qe perdorni ju sot seshte shqip!
  Pun e gjuhes ka rene ne duart te liga dhe kurre ska per te vatur mbare!...
  Abe tari qe perdorni ju sot seshte per te qene!...

  Vurkua:
  (I mbire.):
  Qysh! Po e ka vendosur Kongres i Manastirit...

  Adham-Uti:
  (Me rrembim.):
  Kongres i Manastirit. ceshte Kongres i Anastirit? Kush vate? A vajta une?

  Vurkua:
  (Duke qeshur.):
  Pse svajte, or zot?

  Adham-Uti:
  A! a! Perpara me thoshe: doktor efendi, tani qenkam vetem zot, se fola te verteten!
  Thash ato qe jane! Dhe guxon te me kerkosh interview! Jo, jo, skam zakon une,
  te jap "interview", jo, per gazetat tuaja.

  Vurkua:
  Spandeje kurre..., ste dije per armik te gazetave!

  Adham-Uti:
  Ja ku e- msove tani dhe thuaje ne gjithe bote me ane te Rrufese, ne ka njerz te
  kendojne te tille flete!... Keto jane fjalet e fundit!

  Vurkua:
  Jane mjaft pir tu cuditur! aOl-Uti (Me zemerim.): Pse per te quditur?

  Adham-Uti:
  (Me zemerim)Pse per te cuditur? Fundi, fundi, s'me dersin veshi per bote mua!
  Dreq o pune! Ndgjo. Cfitim do te kem une kur te shkruash ti per mua:
  Doktor Adham-Uti, sheronjes i ckelqyer, qe ka botuar kaqe vepra te bukura
  ka gjetur nje bar te ri per ethet, nje tjeter me te quditshem, me te nevojshim
  per grate shterpa, ka sot gati per te botuar nje abetar fort te mbaruar per
  shqipen me letra te ra, dhe per abetar eshte munduar dhjete vjet plot edhe
  tre muaj? Gazetat mua sme ryjne ne pune! Levdata nuke dua nga kerkush!
  Po te kerkoje te tilla gjepura, mor zot, do te marre sot me te mire do te te
  rrefeje se per cpune kam ardhe ! Skendo beu... ti tregoj vetem ket abetar
  te msoj a mund te jet i pelqyer te xhonturqit a u vjen mbare qe te perhapet
  dhe te perdoret nde shkolla te Shqiperise; a duan te ma blejne a mund te
  shpres nga qeveria ne Stamboll pune te mire per kete sherbim te madh!
  Skendo beu me tha ta sjell sot nde klub abetar keqyrin bashke me zonjezen
  Lulushe, qesht mesonjese per cupa, dhe po te jete kjo per mbare, do ta vere
  perpara nde shke qupave; dhe mu dorezua per xhonturqit, te kenaqen teper
  dhe dic do te bejne per mua: mund te me dergojne deputet ne Stamboll!...

  Vurkua:
  Po ky abetar pse do te viret vetem nde shkolla te cupave?

  Zeneli:
  Vertet! Pse?

  Adham-Uti
  (Fodulll):
  Po se kuptoni, a?

  Vrkua:
  Per syt e ballit, jo!

  Zeneli:
  (Me gaz.):
  Un e gjeta! Se cupat jane femra, u pjell mendja!...

  Adham-Uti:
  Cdel nga kjo gje?

  Zeneli:
  Qysh? Jane me te zgjuara se nga djemte dhe do te nxene me mire abetarin...
  Skam arsye!Seshte e vertet?

  Vurkua:
  Si dy e dy bejne katre.

  Adham-Uti
  (I rende.): U kripsha trute... Shkaku i vertete eshte ky: cupat behen gra...
  dhe burrat bejne si thone grate... Per kete send kam shkruar nje liber te
  gjer e te gjate.

  Vurkua:
  Ahere, zoteni, pun e abetarit eshte ne dore te zonjezes Lulushe?

  Adham-Uti:
  Edhe ne dore te Skendo beut, se ky e ka fort mire me xhonturqit, i ka miq
  me te vertete.

  Vurkua
  (I habitur.): I ka miq!

  Adham-Uti:
  Prandaj, si te thashe, as pyes fare per njerz te .tjere dhe per lepushkat tuaja!...

  Vurkua
  As per Bashkimin e Kombit, as per Diellin?

  Adham-Uti
  Jo!

  Vurkua:
  As per Rrufene, as per Shkopin?

  Adham-Uti:
  Aspak!... Mor zot, pse ben dem fjalet? Skerren dot fjale nga une... spres
  nder nga njeri kurre... levdata sdua! Sido qe te thone, sheronjes si une jane
  te rralle: sheroj sy, veshe, hunde, kembe! Cdo lengate druhet nga une!...
  Do te thuash qe s'kam shume mushterinj!
  Kurre mos arcin! Leri te vuajne! Kush u ka faj?

  Vurkua:
  Po abetarin pse kerkon ta shec te xhonturqit? Pse sia fal Shqiperise?

  Adham-Uti:
  Ah, ta fal!... Te vras mendjen une! Te punoj dhjete vjet dit e nate...
  dhe pastaj ta fal... dhe kujt? Shqipetareve!... Dhe te mos ma dine!...
  Sa vjet qe punojne shqipetaret per gjuhen ahqipe dhe sgjejne dot nje
  abetar per te qene!... Une vetem e gjeta dhe tek e kam nde xhep! Zonjeza
  Lulushe, ne ka dy **** mend, do te cuditet kur ta kendoje! Do te lere mende!...

  Vurkua:
  Skam dyshim! Do te vije dhe ajo sot ketu?

  Adham-Uti:
  Posi, po! Skendo beu rae dha fjalen.

  Vurkua:
  A e nje zonjezen Lulushe?

  Adham-Uti:
  Po si se njo! Tervit kish temen me pak ethe. Per kete lengate kam gjetur,
  si te thashe, nje bar te cuditshem: kush esh' per te sheruar sheronet, ne mos po
  vdes ne gjume pa kupetuar, pa u munduar aspak, Keshtu, pra, kur e piu e em
  e Lulushes...

  Vurkua dhe Zeneli
  (Bashke.):
  U sherua!

  Adham-Uti:
  Vdiq, vdiq ne gjume, si ckeshe thene!...

  Zeneli:
  Bar i mire; nje me nje!...

  Adham-Uti
  (Te Vurkua.):
  Keto jane, zoteni, veprat e mia! Levdata sdua! Fjalet i merz era!... Pune, pune..
  Cdel nga gazetat? Kurrgj':... Prandaj mos u mundo kot, mos'humb kohen: nuke
  kerren dot asnje fjale prej meje!

  Vurkua:
  (Duke qeshur pak.):
  Mjaft jane keto qe fole, zoteni. Tani, tu ngjate jeta!
  Lamtumire, doktor efendi!..('Del jashte me vrap.)

  Adham-Uti
  (Me inat.): Ah, i mallekuar! Me bere te flas shume! Pa dashur te dhashe
  interview! Po te mos me dalc perpara syve tjater here!

  III


  Adham-Uti, Zeneli

  Adham-Uti
  (Shikon oren.): Cudi! Ora 8 1/2 dhe Skendo beu sduket te vije!... Bre Zenel, po
  as zonjeza Lulushe serdhi?

  Zeneli:
  Jo, zot, jo! Spashe asnje grua te na vije sot ketu!

  Adham-Uti
  (Me zeinerim): C'domethene! Mos qeshin me mua... Dreq o pune! (Rri prane
  tryezes dhe merr e kqyr doreshkrimet qe gjenden mbi tryeze. Pas pak, ngrihet
  me vrap, i habitur, duke thene me rrembim.):
  Vdiq Haxhi Aliu! Dreq o pune. Mos me bejne syte!... Po jo! Paska
  vdekur pa prite e papandyer! Une e lashe mire! Pak i dobet, po jo per vdekje!
  I gjori Haxhi Ali! I mjeri Ali Haxhi! I gjori deputet, e keshe mik! Dhe kerkonte
  te me vinte ne buke te qeverise! Fatziu Haxhi Alil Haxhi! Paska vdekur!

  Zeneli:
  Jo, zot, jo! Ska vdekur! Po mbase heq shpirt!

  Adham-Uti:
  Ska dhe vdekur!... Po ahere, cthoni ketu? (Kendon doreshkrimin.):

  Me hidherim te math mesuam se deputet i ckelqyer Haxhi Aliu dha shpirtin...
  (Te Zeneli): Dreq o pune! Ju i vdisni n]erezit me te pahir!.

  Zeneli:
  Tu ngjate jeta, duet te dish se nje gazete me rendesi si Liria duhet te kete
  gati shkrime per cdo puni, per cdo gjeme qe mund te takoje nje dite, qe te mos
  ndodhet gafil. Per shembell: kete nate, ne mes te nates, mund te na vije nje
  tel-shkrim te na lajmeroje se Haxhi Aliu henngri buk e fiq e vdiq! Drejtor i Lirise
  ska kohe ahere te msoje se kur lindi i ndieri, nga kush lindi, ku lindi, cka bere
  dhe cnuke ka bere ne jete te vet. Per kete shkak, Skendo beu ben gati shkri-met...
  dhe keshtu Haxhi Aliu mund te vdese kur te doje, gazeta jone do te shkruaje per te
  gjer e gjate qate cast.

  Adham-Uti:
  (Keqyr doreshkrimin.): He, he! Pa dyshim, Haxhi Aliu do te kenaqej fort sikur te
  kendonte kete shkrim plot me levdata!... Pra, me thuaj, bre Zenel, sa dit jane qu
  shkrua ky artikull?

  Zeneli:
  Jane mjaft dit, zoteni, se drejtori i Lirise di cpunon kurdohere; per gjithe njerzt e
  ckelqyer kemi gati shkrime te vdekjese! Kemi per mbretret, se jet e ketyre varet
  shume here nga nje filxhan me kafe, nga nje thike, nga nje revol!... Kerai shkrime
  gati dhe per deputenjte, se me te shumet jane pleq... kemi per shkronjetore te ndegjuar, per njerz te medhenj, me nje fjale.

  Adham-Uti:
  Per njerz te medhenj?

  Zeneli:
  Po si, po! K per shembull, nje sheronjes i math mund qe te beje kembet bige si cdo
  njeri tjeter...

  Adham-Uti:
  Ashtu bir, ashtu vertet (Si mendohet do pak.). Nuke me thuaj, pag urate, me ke a sme ke
  per te math, mua Adham-Utin?

  Zeneli:
  Mi pyet ne je plak?

  Adham-Uti:
  Jo, bre bir! Te pyes a me ke mua pe raath?

  Zeneli:
  Ne je fort i gjate?

  Adham-Uti
  (Me betesi):
  Zo, bre Zenel! Dua te me th ne jam dhe une nje njeri i math, domethen jam
  i ndegjuar si sheronjes, si shkronjetor ment?...

  Zeneli:
  Ashtu thuaj, de!...

  Adham-Uti:
  Fole pa ndrim. Une, doktor Adham-Uti a ajam njeri i math?

  Zeneli
  (Me ndrim):. Ne je?...

  Adham-Uti:
  Njeri i math?

  Zeneli:
  Besa! Sdo pyetur: je i math?

  Adham-Uti
  (i kenaqur): Mos qesh me mua!...

  Zeneli:
  Jo, per koke te Skendos, ska dyshim qe je i raath!

  Adham-Uti:
  Nga m0 kuptove?

  Zeneli:
  Se nuke je i vogel.

  Adham-Uti:
  Tjeter shkak?

  Zeneli:
  Se ke mjeker dhe ske qime ne krye, je shinik, ma ke si kungull! Ndaj them se
  jesh a qeros,a i mencur.

  Adham-Uti
  (I kenaqur):
  Ditke dhe tc tilla?

  Zeneli:
  Mi ka mesuar gjyshja, ndjese paste!

  Adham-Uti:

  Ndjese paste! Paska qenur e mencur. Beut yt, Skendo beu, do te kete bere gati
  dhe per mua nje shkrirm te vdekjes. Fole, bre Zenel, me qafsh!

  Zeneli:
  Sdo pyetur! Ska dyshim; se vertet sje deputet po sje sot trim i ri, je burr i
  thyer... fjala mos na dalte e dalte e marrte dhene!...

  Adham-Uti:
  Mire, mire! Po, bre Zenel, a mund te te ve bese?

  Zeneli:
  Per cpune?

  Adham-Uti:
  A mund ti mbash fjale te fshehur?

  Zeneli:
  Sa per kete gje, mos ki frike: Jam si pishku... S'me kerren dot fjale as me dare.
  Shpyrti me del po fjala sdel nga goja ime! (Me vetehe). Nde kish e nde xhami...

  Adham-Uti:
  Fort mire! Me kenaqe... Na merr kete mexhite.

  Zeneli:
  Sido qe jam mysliman me vjen te bej kryq me dy duar...

  Adham-Uti:
  Pse?

  Zeneli:
  Thone qe je fort doreshtrenguar.

  Adham-Uti:
  Mos beso boten.

  Zeneli:
  Nje mexhite per mua?

  Adham-Uti:
  Kam dhe dy te tjera per ty, bre Zenel, sikur te me tregonje...

  Zeneli:
  Dreq o pune! E mora vesh, per zone! Do te shoh cka shkruar im zot dhe per ty...
  shkrimin q do te botoje Liria kur te na lesh shendene?

  Adham-Uti:
  Te lumte, a ma rrefen?,

  Zeneli:
  Dreq o pune! Pse jo! Po te lutem dhe une, ne vend te mexhiteve te me besh nje
  te mire tjeter qe ste koshton gjisend prej xhepit, se thone qe jot shoqe tep vetem
  pese grosh diten...

  Adham-Uti:
  ǒkerkon nga une, bre djale?

  Zeneli:
  Ketu, skerrej gjesendi, vetem sa jetoj si mos me keq.

  Adham-Uti:
  E?...

  Zeneli:
  Mendonem te vete ne Misir, nAleksandrie.

  Adham-Uti:
  E pastaj?

  Zeneli:
  Ty, zotni, ste behet fjala dy, ndaj te lutem te mapsh nje leter per kryetarin e
  Bashkimit te me vere ne pune.

  Adham-Uti:
  Po a e di emerin e kryetarit?

  Zeneli:
  Besa jo! Emri sme vjen nder ment, po me kane thene qeshte nje mustaqemath
  me nje trup atje lart dhe me dy sy...

  Adham-Uti:
  Do te thuash: nje cope mish me dy sy! Ha, ha, ha... doemos qe ka te holla?...

  Zeneli:
  Po, zoteni, ka do ara nga e shoqja; eshte nga ata burra qe rrojne nga grate!

  Adham-Uti:
  Seshte per te share per kete pune, mor i mallekuar, se dhe une vete... po cna
  duhen keto fjale? Thuaj pra, cpune do te kerkosh nga kryetari i Bashkimit?

  Zeneli:
  Faqja me nder te me vere tellall nde burse.

  Adham-Uti:
  Po a di ti te besh nje te tille pune?

  Zeneli:
  Po si po! Te kam nje ze si shpelle...

  Adham-Uti:
  Ze te forte ka dhe veshgjati, po s'rryn dot ne burse, bre Zenel. Pastaj sa mund te
  fitoje nje tellal qe te ushqeje vedin dhe familen e vet?

  Zeneli:
  Une, doktor efendi, familje skam. Vertet rroj me nje grua disa vjet, po se kam
  me kurore.

  Adham-Uti:
  Mos thuaj kurore, po thuaj ti je mysliman. E mira eshte ta besh grua, qe te
  rrosh rne nder ne sy te botes.

  Zeneli:
  Bota pandeh se une jam i martua: them kurdohere dhe gazeta "Kuvendi"
  keshtu ka shkruar.

  Adham-Uti:
  Po kini genjyer ti dhe "Kuvendin"?

  Zeneli:
  Zoteri, genjeshtra eshte kripa e se vertetes, si me ka thene sekretar i
  Bashkimit mot qe pat ardhur ne Selenik.

  Adham-Uti:
  Kush, bre dreq?

  Zeneli:
  Smbajtke ment fare, bre djale, i paske trute si hirre! Per kete lengate
  kam shkruar nje liber fort te cuditshem.

  Zeneli:
  Doktor efendi, e gjeta! E gjeta!

  Adham-Uti:
  Se thon Arkimidhi, jo; sekretar i "Bashkimit" quhet zoti Maci!?

  Adham-Uti:
  E cte thosh zoti Maqi?

  Zeneli:
  Me thosh se nde Misir gjithe shqipetaret jane te verber dhe vetem ay
  eshte me dy sy, pa i genjen dhe i mjel pareshtur.

  Adham-Uti:
  E verteta eshte se shqiptaret e Aleksandrites kane qene gjithmone
  grekomane te rrepte dhe zoti Maci(Leonidha Naci) ca me teperr,
  njeri i poshter, njeri rrugash, i ka hequr nga hunda, per te tradhetuar
  atdhene, sikurse kane veperuar doktoret e mallekuare Harisi, Harisi, Naumi
  dhe Tru-Tuli(M. Turtulli) qe arriti ne shkalle t nalte me thashethome, me
  llageme, me djallezira, me dhelperira. Pra dhe Maci yt, bre Zenel, kte rruge
  ka zen. Mos me keq, o zot!...

  Zeneli:
  Ahere qenkam krejt budalle qe se paskam kupetuar. Te te them te verteten:
  dic rmora er...por kur e pashe te veshur kaqe bukur, pusho Zenel, thashe me
  vetehe, se ky zoteni do te jete doemos nje shqipetar i ckelqyer.

  Adham-Uti:
  Veshur bukur, po! Por duet te dish se petkat i kish blere duke grabitur arken
  e Bashkimit! E di fort mire une kte faqezi! I duket vedi buall dhe eshte
  vetem nje krimb i dheut. Le te veje pra ne dreq te math bashke me miqte e vet,
  dhe te vime ne punen tone. Ku e kishim f jalen?

  Zeneli:
  Ku e kishim fjalen?

  Adhani-Uti:
  A! Fjala ishte per jeteshkrimin qe do t botoje Liria per mua kur te vdes.
  Qe te ma tvegosh, te faIa nje mexhide.

  Zeneli:
  Dhe m dhe fjalen e nderit dhe per dy mexhide te tjera.

  Adham-Uti:
  Sa bukur mbajtke ment kur te vjen mbare! Tregoma pra, dhe kur te shkoc
  ne Misir do ti shkruaj kryetarit Bashkimit, kushdo qofte, mustaqemath a
  nje cope mish me dy sy, te te ndihmoje,

  Zeneli:
  Besa!

  Adham-Uti:
  Besa-bese, more dreq, vetem te me tregosh shkrirain qe ka bere gati per mua
  Skendo beu.

  Zeneli:
  Pse jo: po tani skujtonem dot se ku gj6ndet.

  Adham-Uti:
  Kerko, me rrofsh

  Zeneli:
  Po duet te ma kthesh prape qe ta vloj.

  Adham-Uti:
  Ska dyshim.

  Zeneli:
  Fort mire! Kur ta gjej, nje dite...

  Adham-Uti:
  Cdite, bre burre! E dua tani.

  Zeneli:
  Tani? (Kercet telefoni dhe Zeneli vete me vrap e pyet me telefon): Allo!...
  Une Zeneli!...Kush? Posi, po; erdhi dhe po te pret ketu doktor Adham--Uti, po zonjeza Lulushe ska dhe ardhe. (Te Adham-Uti) Esht im zot, Skendo beu.

  Adham-Uti:
  A! Dale te flas vete me bejne. (Shkon ne telefon). Allo!... Jam une Adham-Uti...
  Shume mi-re, po ti qysh je?... o si, po, kur me the i vajta ne shtepi...
  Po, i dhemb nje sy... Cduhet bere? Pas mendjes sime syr i semure duet kerryer
  me vrap, qe te mos i dhembe dhe tjetri!... I thashe po nuke kandiset. Ti vete prape?
  Fort mire, po kush do te me paguaje?... A! Zotrote, fare mire!... Kur? Qe kete cast
  vete ti kerrej syne, ne me lente!... Ashtu po, pas dy ore do te kthenem ketu te flasem
  per abetarin shqip... do te shoq, do t shoq se ceshte!...Ma, te te gjej vertet nde klub!...
  Po si, po: edhe zonjeza Lulushe duet te gjendet -ketu...
  Te fala shume... Qofsh me shendet!

  Zeneli: Kujt i dhemb syri, doktor efendi?

  Adham-Uti: Si se paske mesuar? Mehdiut.

  Zeneli: Mutesarifit?

  Adham-Uti: Skendo beu me lutet ta sheroj.

  Zeneli: Dhe zotnia jote kerkon ti kerrej syne?

  Adham-Uti:
  Ndryshe sbehet, se i pelcasin qe te dy. Une e kam gjetur kete methode te re: te dhemb
  nje ' dore? Preje qe te shpetoje tjetra! Te dhemb nje kembe? Me vrap sharroe qe te
  shpetosh tjetren! Te dhemb nje sy? Kerre,je qpejt qe te mos se-muret dhe tjetri!
  Keshtu m'ra dhe per time shoqe: i dhembi nje dite syr i djathte: me vrap ja qita dhe
  sot syr i mengjer eshte shendosh e mire, sa shikon edhe naten...

  Zeneli
  (I habitur):
  Dreq o pune! Sheroke fort bukur! Ahere, zoteni, po te dhembi do kujt koka, i dash'ka prere?

  Adham-Uti:

  Pusho, bre Zenel! Keto gje'ra jane te larta, te thella; ti si kupeton dot... une kam ngrenur
  jeten time...Po mos harro, te lutem, fjalen qe me dhe per jeteshkrimin.

  Zeneli:
  As zotrote mos harro te dy mexhidet.

  Adham-Uti:
  Peshin, bre burre! Po kerko te gjesh sa te vete te Mehdiu dhe te kthenem. Ah!
  Po te vije zonjeza Lulushe ketu, thuaj te rrije te me prese.

  Zeneli: Fort mire, doktor efendi. Udha e mbare!... (Adham-Uti del jashte).

  ---
  Fragmenti eshte shkeputur nga komedia "Pas Vdekjes", qe eshte nje nder veprat me te arrira artistikisht dhe me te fuqishme, per demaskimin qe u behet perfaqesuesve me tipike te pseudo patrioteve, atyre qe per interesat vetjake ishin gati te sakrifikonin cdo ceshtje te atdheut.

 18. #18
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  14 Vje Dhndr

  Pamje e par: Burr e grua*)
  (sht nat. Brnda n nj od pr t fjetur, zoti Vangjel e zonja Tan bhen hazr pr t rnur. N fund t ods ndrit nj llamb afr shtratit.)

  Tana
  Dgjo, burr...
  Vangjeli
  C'ke, moj grua?
  T. (Rnkon.)
  Jam smur.

  V.
  Q kur! 'thua?

  T.
  'them? Ja them q jam smur,
  koka m digjet si furr,
  s'e kesh psuar kurr.

  V.
  Po tani, vall, 'psove?
  M duket se u ftove;
  gjith natn u zbulove
  dhe s'm l fare t flr!

  T.
  Gjith ditn 'keshe br?
  Ti pr bar e pr dru s'vete
  dhe qahesh se nuk flete?
  Tr ditn ngas qet
  dhe drek' e dark bj vet,
  gjith puna prmi mua!

  V.
  Prse t kam marr grua?
  Grat pr pun po jan.

  T. (Qesndis.)
  Edhe burrat t han
  dhe t rrin nat' e dit!

  V. (Me inat.)
  Mos m bn t t godit.
  se zakon s'e harrova,
  sonte shum t durova.
  Nga hunda s'm heq dot kurr,
  se nuk' jam si do burr!
  Jam shqiptar i vrtet,
  do t bj si dua vet!
  'ke q s'pushon duke qar?
  Nga une 't lig ke par?
  S't kam ln si t tjer,
  Vetm, t shkret' e t mjer.
  Nuk ika kurr nga fshati,
  eja, s't shkoi inati?
  Ngreu t biem t flm
  dhe kto fjal t'i lm.

  T.
  Bjer e fli, mua s'm flihet.

  V.
  Nesr, porsa q t gdhihet,
  do t'drgoj djaln me vrap
  t bjer jatron1) prap.

  T.
  Cin jatro?

  V.
  Adhamutn.2)

  T.
  S'e shoh dot me sy ifutn,
  as pr mace s'i v bes!

  V.
  Le. moj grua, ta thrres,
  kokn mund t ta shroj.

  T.
  Nuk' e dua t m shoj!
  T bukur jatro q gjete!
  M p'hair t ruaj qet.

  V
  Mos kuvndo kshtu, moj grua.

  T. (Me inat.)
  Nuk' e dua, nuk' e dua!
  Pse s'shron gruan e tij?
  Se nga ajo ha e pi. ..
  Ndaj e mori me nj sy,
  i dalin q t dy.

  V
  'jatro t t bie un?
  Mitrua s'sht ktun,
  dhe Naum kokshiniku
  ktej natn iku. . .
  N vende t tjer van,
  ktu vetm na lan,
  ikn' e muar Misir,
  u hante koka pr brir

  T.
  Prapa diellit t ven,
  se nderuan mmdhen,
  s'jam smur pr jatrua,
  se s'm ka gj koka mua,
  Po t m ndgjosh nj fjal.

  V.
  Fol, 'do t thuash vall!
  Do t'm lsh dhe sot pa gjum?

  T.
  Kemi ara, vreshta shum. . .

  V.
  T gjitha 'duhen i kemi,
  si do zot vet jemi;
  si ne s'ka shum t tjer.

  T.
  Sa qe e ndyera vjehrr,
  pas takatit pleqris,
  bnte punt e shtpis,
  dhe kur kthenesh nga ara,
  gjej darkn prpara.
  Po tani, 't bj m par,
  n vrsht t jem a nd'ar?
  T t bj dhe drek' e dark?
  Tani s'mund, se jam m plak.

  V.
  Plak? S'je plak, moj grua,
  po je ashtu si t dua.

  T. (Me t lutur.)
  T t vij keq pr mua:
  punt jan t rnda,
  S'punoj dot jasht dhe brnda.
  Puno sa t duash vet
  arat jepi me t tret
  Kjo pun s'bnet kurr,
  po djali na u b burr.
  Ndaj t lutem ta martojm,
  erdhi dita t gzojm.
  Ne pa nuse pse t rrim?
  Kur t kem nusen ndihm,
  punt bnen vet,
  nuk rrojm me jet!
  Pse s'm flet?

  V
  't them, moj grua?
  uditem me 'fjal thua!
  Katrmdhjet vje djal
  do ta martosh?

  T.
  Sa jam gjall,
  dua t gzoj si mm!

  V.
  Eja t biem t flm.

  T.
  T'i 'm thua, u 't them!
  Sikur kemi shum djem!
  Me Gjin mbeti kjo der.

  V.
  Qasu t t bj t tjer,
  t pjell, pa mbushur moti...

  T. (Duke qar.)
  Me fjal je shum' i zoti.

  V.
  'ke q qa prap tanin?

  T. (Me lot.)
  Ku t mos qaj un' e mjera?
  Une t flas me perndin,
  ti m flet fjal t tjera!

  V.
  Eja moj grua nr mnde.

  T.
  uditem me kokn tnde.

  V.
  Sado qave, ngreu bjer.

  T.
  S'je baba si t tjer!
  Thuajm, pr perndin,
  pse s'do ta martojm Gjin?

  V.
  sht' i vogl, moj Tan!

  T.
  C'thua! Pa shikoi shtan
  bota nuk shon vjet.
  Shihe sa mori prpjet:
  duket njzet vje djal,
  kur hipn e bredh me kal.
  Me mua kur u martove,
  sa vje jeshe, mos harrove?
  Tani pr djaln ton
  do t ndrrojm zakon?

  V.
  Mos krko 'bnim njher,
  Po shiko 'bjn t tjer:
  Shiko bejn rrnjdal,
  nuk ka dhe ai djal?
  Kur i thash ta martoj,
  Le t bj si t doj,
  s'm ha malli pr tim bir,
  u pr vete t rroj mir"
  m tha dhe m ktheu krat.

  T.
  I muar mnt grat!
  T bukur njeri q gjete!
  Ai t kish mnt pr vete,
  nuk shkretonte shtpin,
  s'kish marr porropotin!
  Mndjeprishur, zemrligu,
  la t shoqen dhe iku!
  E zeza grua se 'hoqi'.
  Njzet vjet e la i shoqi
  dhe n pleqri s'e poqi,
  (T mos arrij' t kish ardh!).
  nuk pa dit t bardh:
  nat' e dit duke qar
  nga turpet q kish par.
  E mba mnt 'grua ka qn?
  S'kishe shoqe n vnd tn:
  e nderme, zmrmir,
  punoi e rriti t bir.
  Ka qen grua pr mbretn.
  burri s'ja diti kimen.
  Dhe tani n pleqri,
  dashuri m dashuri!
  E gjet nga perndia,
  se prishi shtpin' e tia!
  Gruaja vdiq nga qederi!
  Kt krkonte dhe derri:
  tani mban disa t tjera,
  i vaft shpirti n ferral

  V.
  Pse kuvndon kshtu, moj Tan?
  Njerezit e mdhenj kshtu e kane:
  njerezit e tyre i mundojn
  duan ata q'i lvdojn.

  T
  N bjn kshtu t mdhenjt,
  djalli t'i marr pr jet!
  Beu djaln ta martoj!
  Me sy nuk do ta shoj,
  se n turpe do t rroj,
  si ka rrojtur ngaher!
  Dhe guxon e mson t tjer!
  Ka lojtur nga fiqiri.
  Nj dit m thosh i biri:
  "Baban' e mir nderoje,
  baban' e lik duroje"
  Do t bhet djal' i mbar,
  se me mmn ka gjar
  Po n ngjaft me baban. ..

  V
  Minji gdhiet, moj Tan!
  Tani l bejn mnjan
  dhe hajde t flem pran,
  eja se m mori gjumi. (Shtrihet.)

  T.
  Dhe mua m marrt lumi!

  V.
  Pa dhe nesr kuvndojm

  T.
  Djaln do ta martojm?

  V.
  Pa t shom. . .

  T.
  o t sho?
  Nuk do t m ndgjo!
  Ndgjo dhe mua nj her.

  V.
  T ndgjoj, po hajde bjer.

  T.
  T vi, po t m ap fjaln,
  q do t martojm djaln.

  V.
  Puna, s'bnet me nj nat,
  do menduar gjer' e gjat.

  T
  'do menduar, pa m thua?

  V.
  'vajz do t'i apm grua?

  T.
  Mos e ki kt qeder:
  djaln tn kush s'e merr?
  Kush nuk' e do Gjinon tim,
  q'sht nga trimat m trim?

  V.
  Trimrin s'ja nx dheu!

  T.
  Nuk sht si djal beu. ..
  po sht' i mir' e i mbar,
  kush ta rrmbej m par.
  S'sht ndonj djal' i mbetur
  un nusen ia kam gjetur.

  V.
  Ja ke gjetur! Po 'e thon?

  T.
  upn e gjitonit ton.

  V.
  Cin up, Marigon?
  upn e zotit Kore?

  T.
  E bukur e .puntore.
  Mos e pyet 'grua sht!
  Si pr ara dhe pr vrsht,
  pun' e saj s'gjndet n jet,
  Punon vetmci sa dhjet!
  Nuk them mir? Ti 'thua?

  V.
  N do t m ndgjosh mua,
  Gjini Katon t marr,
  t bhem krushk me korar. . .
  Ara, vreshta shum kan.

  T.
  Ti pse s'e do Marigon?
  Ajo nuse bn pr mua.

  V.
  Po sht' e madhe, moj grua.
  Njzet vjee!...

  T.
  Kaq e dua,
  nuk marr nuse pr sis,
  po pr punt e shtpis;
  t dij t ngas qet,
  se nuk mund t'i ngas vet,
  t na bj dru nga mali.

  V.
  Mir ti, po 'thot djali?
  Gjini me t do t rroj.

  T.
  Doemos q do t doj!
  Pse kuvndon kshtu, mor burr?
  Pyeten frnija kurr?
  Ta martojm' ashtu m rruash.

  V.
  Moj grua, bn si t duash
  dhe m qaf t'i kesh vet!

  T.
  Em ktu, em n'at jet!. . .
  Nesr do t'vete t bluaj,
  t shtun t gatuaj,
  t diel t bjm dasm,
  gjith miqt t'i grshasm (Qan).

  V.
  Tani pse qa?

  T.
  Qaj nga gazi,
  m shptove nga marazi.
  Tani do t bnem vjerr!

  V.
  Shuaj dritn dhe shko bjr.
  (T dy bien t fln n shtrat. Perdja mbyllet.)  Pamje e Katrt; Dit' e Dasms

  (Nd od t krushqet, sofra plot me mish t pjekur m
  hell. Burra, gra, upa, djem, kndojn a hedhin valle.
  oku krcet ndonj pushk. Burrat e shtrojn me dolli,
  dhndri rri m kmb, dhe dy a tri trima qerasin kru,-
  shqit pas urdhrit "dollibashit". Kto t gjitha bhen
  m dark.)

  I.
  Grat vetm:

  A t plqen nusia,
  more djal' o lulia?
  sht' e mir' e shoqe s'ka,
  m'e mir nga gjith na.
  Nusia si zog deti,
  sikur sht bij mbreti.

  Gra e burra bashk:

  'mir ja bm' krushks,
  q'i muarm t bijn,
  at m t mirn,
  Maro gjeraqinn.

  Burrat vetm, n valle:

  Moj unaza rreth me ar,
  per grua do te t marr,
  gjith t kan nakar.')
  nakar le t kishnin,
  sa t mos plcisnin.
  Moj unaza rreth flori,
  gjith t kan zili,
  se do t t marr nd gji.
  Zili le t kishnin,
  sa te mos plcisnin.

  II

  (Burrat rrin prdhe t pin me dolli.)

  Nuni:
  Djal, bjer,
  shtjer ver
  shtjer, shtjert--
  n t tjer.
  Pini vere,
  mor t mjer,
  se qeder
  do tua nxjerr.

  Gjith burrat:

  Kush e pi kt dolli?
  Zoti nun me trimri,
  i gzofshim m shtpi!

  Nuni te prifti:
  0 prift, t kam gjetur!
  Pa pir ke mbetur,
  t gjej me kup me ver
  l mbl si shqer.

  Prifti
  Tek un mir' se t vish.

  N.
  Kt ta dish e ta pish
  pr shndet t dhndrit,
  q rri m kmb' e dremit.

  Gjith tok
  Shndet t mir t ket,
  t trashgohet pr jet! (Krcet
  nj pushk).

  P. (Te nuni)
  Zoti, nun, mir' se m erdhe!
  Po vern pse na e derdhe?

  N. (Te prifti)
  Mir' se t gjeta, urat,
  t kesh jetn t gjat.
  Kupn e piva me fund
  dhe m tutje, mo e tund.

  P.
  S'e pi dot, jam prift njeri.

  N
  T di, urat, t di. . .

  P.
  Kur e bn emr vete
  pike n kup mos mbete!
  Ti q vure sot kurore,
  pagezofsh edhe me dore,

  Gjith tok
  Nuni q vuri kuror
  pagezofte e me dore
  urdher, o nun se jam plak
  t lutem, bm konak.

  N
  Konak? Gjej Vangjel' e shkret.

  P
  Kt krkoj dhe vete'
  Vangjel, e mira t gjete.

  V
  Me nj kupe 'do t jet?

  P.
  E di mir kush martonet?
  Djali t t trashgonet.
  Do ta pi pas urdherit,
  shendet te dhndnt!

  Gjith tok
  Dhndri t trashgonet,
  t gzonet e t shtonet!

  V
  S'e pive t tr' urat!

  P.
  Prmbys e ktheva, s'e pat?

  V.
  0 prift, mir se urdhrove,
  rrofsh e qofsh q m nderove!
  Dhe dollibashi na rrofte,
  dhndri ju trashgofte'
  Gzofsh dhe n dere tende'.

  N
  Dhe zoti t dhnt mnte!. ..

  V.
  Un vern s'e kam pir
  q t mos kuvndoj mir.. .
  Po dilni, paskam mnt pak,
  t lutem bm konak.

  N.
  'konak krkon t m thuash?

  V.
  Drgom ku do t duash!

  N.
  Zotn Brodan t gjsh
  dhe si t duash t bsh!

  V.
  0 zoti Brodan, t gjeta!

  B.
  Mir' se erdhe, t'u ngjat jeta'

  V.
  Kt kupz, ta dish,
  pr dhndrin plot ta pish.

  Gjith tok
  Dhndri shum t rroj,
  jet t mir t shkoj!

  B.
  Zotrote q gjete mua,
  m shtpi ta paa hua!
  Dhe dollibashi me nder,
  u bft dhe vet vjehrr
  dhe rroft sa shkmb' i malit.

  N.
  Gzofsh m dasm t djalit!

  B.
  Ku do t'm drgosh t pshtetem,
  se do t pi e mos dejtem.

  N.
  Ec pshtetu te Abazi,
  s'ka pir' e ju tha gurmazi.

  B.
  T gjeta, Abaz i mjer!

  A.
  Kshtu t m gjesh kurdoher!

  B.
  Kt kup do ta kthej
  pr shndet t ktij bej.
  (Rrfen dhndrin.)

  Gjith tok
  Me nuse t trashgonet,
  nga e liga t mergonet!

  A. (Te nuni)
  Dollibash, t qofsha fal,
  zoti t falt nj djalc'

  N.
  Rrofsh e qofsh!

  A.
  Kush m ka gjetur?

  N.
  S'e ndgjove? Keshe fletur?
  T ka gjetur Brodan Duni.

  A.
  M ke gjetur, thot nuni,
  t gjet' e mira prjet,
  t rrosh sa t duash vet.

  Gjith
  S'mba mnt? U deje pa pir?

  A.
  Dhe n mos kuvndoj mir,
  un, i mjeri jam oban;
  sos jam, i ziu, n stan,
  dhe sos jini dhn e dhi,
  t di pr cin t pi.

  N.
  Ky sht shndet i par,
  pr dhndrin, mor i marr.

  A.
  Sa malet, o nun, t rrosh!
  Tani ku do t'm drgosh';
  Se dua t pi nj ver.

  N. (Numron)
  Nj, dy, tri,. . . s'ka m t tjcr.

  A.
  Numuroi dhnt mir.

  N.
  Le t kollet kush s'ka pir...
  Me mua, zoti Abaz.

  N.
  T gjea kurdo me gas.
  Kt kup do ta pi
  pr shndet. t dhndrit t ri.

  Gjith tok.
  Shndet t mir t ket
  dhe t gzoj prjet!
  I zot' i shtpis rroft
  dhe djali ju trashgoft!

  (Soset dollia dhe prifti ngrihet e z vallen me burra,
  duke knduar).

  Do t them nj kng vet,
  kng prifti t vrtet,
  rroft vshti dhe dhria,
  rroft vera dhe rakia,
  q'i ka br prndia.
  Se dhe zoti Krisht nj her
  mori uj' e bri ver.
  Moj ver, burim i gjakut,
  gaz' i djalit e i plakut!
  0 raki, moj bukuroshe,
  q na hedh qoshe m qoshe!
  Se 'bn vera e rakia,
  pin' e dejen trimria,
  sa vjen rotull shtpia!
  Det i madh e det i gjer,
  pse s't bri zoti ver,
  se do ta pinim pa bler?

  IV

  (sht nat: krusliqit zn' e ikin duke uruar mmn
  e dhndrit, zonjn Tan, q sht shum e gzuar.)

  N.
  T t trashegonen!

  B.
  Si blet t shtonen!

  A.
  Me jet t'u rrojn!

  P.
  Dhe t'u pleqrojn!

  T.
  U paa, t rroni,
  gjith t gczoni!

  (Nj nga nje ikin t tr dhe mbeten vetm nd od
  Tana me djal e me nuse.)

  T. (Tek i biri)
  Rri me nusen, djal,
  dhe doli dy fjal,
  t mos ket frike.

  Dhendri (i thot s'ms)
  Ngreu mm' e ik.

  (Tana ikn.)

  V.

  (Dhndri me nusen mbeten vetm)

  DH.
  Lozm ndonj lodr?
  T dua si motr.

  N.
  'motr m ke mua,
  o lum' e prrua?
  Ti m more grua.

  Dh.
  Pse u zemrove
  dhe u hidhrove?
  Kur s'lot ndonj lodr,
  s't dua si motr,
  t dua si mm!
  Po hajde t flem,
  se m mori gjumi.

  N.
  Fli t marrt lumi!  **************************
  1)Mjek
  2) ajupi e ka fjaln pr Adhamidh Frashrin, nj ndr
  figurat kryesore oportuniste t lvizjes s shqiptarve t Egjiptit.


  Fragmenti sht marr nga Komedia "14 vje dhndr",e cila ka n qendr problemin e martesave midis iftesh me mosha t paprshtatshme. Tana dhe Vangjeli q n fillim dalin si prfaqsues t mentalitetit patriarkal t kohs,si barts t nj psikologjie t
  prapambetur. Dialogu midis dy bashkshortve sht ndr astet m t realizuara n komedi. Vini re si ndrthuren n t disa gjendje emocionale t Tansrishtimi, gzimi, mospermbajtja dhe kmbngulja pr t arritur synimin e saj.Nga ana tjetr; prballe Tans, sht Vangjeli, indiferent, dembel, i gatshm t miratoj martesn e pahijshme vetm q t ruaj qetsin e vet. Kto dy figura, veanrisht Tana, kan hyr n galerin e portreteve realiste m t goditur t letrsis son t tradits. 19. #19
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  "Baba Musa Lakuriq"

  Van mnt' e mia, van,1)
  nj mejtim m prishi trut,
  Glith profett pse jan
  ja arap, ja~iut?
  Pse s'ka profet t tjer?
  Kt s'e kuptoj dot...
  Gjrat qu bn nj her
  pse nuk' bhen dhe sot?
  Gjra q s'i kuptoj.

  Mos u habitni me mua:
  n duhet q t'i besoj,
  do t'i besoj, dua s'dua.
  do t besoj shn, Mrin,
  kt grua t bekuar,
  e cila polli Mesin1)
  me frymn e. shnjtruar;
  Do t besoj, or t mjer,
  Krishtin q nuk e kam paro,
  qe sliptoi njerz te tjere;
  dhe la t tjere t var.
  Do t besoj, kur m thon:
  Krishti vdiq (gj e vrtet),
  dhe q t mos zemrohi,
  besoj q'u ngjall prap vet!
  Si gjith besoj dhe un
  sa shnjtor kan qn,
  po besoj dhe tjatr pun,
  besoj mndja na ka ln!

  S'ka si Mesopotamia,1)
  prve, thon, Shqipria,
  vnd' i bukur dhe i mbar,
  q nxjerr burra lufttar;
  ato fusha, ato male
  ku dhnt krcejn valle,
  atje ujt t ftoht,
  atje bilibli ia thot,
  atje leu trimria,
  atje rnbretron liria,
  atje do t dalin trima
  t flakt si vettima,
  per atdhe, do t lftojnc,
  per jete do ta nderojn,
  Pu 'ndegjoj? 'm shon syt?
  Njerz t egr, njerz t ndyt!
  i vin rrotull paprer...
  Hapi syt', o komb' i mjer,
  se armiqt q ke pran,
  pr t zotuar t kan!
  Dhe tek fryn' er' e liris,
  do t fryj er' e zis!...
  Eliezer,*) jetgjat, (personazh Biblik)
  mos u udit, pa urat,
  me kto fjal q bra;
  jam profet, i di t tra
  'do t ngjajn, 'kan ngjar
  tek pash dritn e par.
  N kt vend t bekuar,
  t bukur, t lulzuar,
  t ve e t krkosh mir,
  t gje nuse pr tim bir,
  t zgjedhsh at q t duash,
  se ne kt vend t mbar,
  mos harro, ashtu m rruash,
  kam sua, soj, fis' e far;
  me tim vlla, kur u ndash,
  brenda n Kanaan e lash.
  Nahari sot s'sht' i gjall,
  po thon se la nj djal,
  Vathuil m ngjan, i thon
  dhe nderon shtpin ton.
  Tek ay t ve n ball,
  nga un bni t fal,
  dhe n do t gzojsh mua,
  krko up nga ky sua,
  Edhe merre bjere vet,
  Eliezer, plak' i gjor,
  kur foli kto patriku,
  u ngre e puthi n dor,
  q'at dit' u nis e iku.
  mori pesdhjet' devera
  kurrizdala dhe zverkgjata,
  mori dhe shum t tjera
  t Pamuara dhurata:
  unaz, komsa dhe vath,
  lidhur me gur' t pamuar,
  pr devet mori bath
  dhe iku duke gzuar.
  Fatmirosh, syt 'i pan
  udhs nuk tregonet,
  se bukuria q kan
  kto vise, nuk monet:
  Brigje, kodra lulzojn
  me gjethe dhe me dafin,
  mali, fusha gjelbrojn,
  me bar e me trndelin.
  Prroj' t gjat' e t gjer,
  me rrmbim te lumi shkojn,
  npr pyll t paprer,
  ku zogjt rrin' e kndojn.
  N kt vnd udhtari
  nuk nginjet nat' e dit,
  se era q del nga bari,
  gzon shpirtin, rrit mlit.
  Eliezeri, plak' i vjetr,
  betohej pr perndin,
  se nuk kish par tjetr
  vnd si Mesopotamin.
  Ditn lodhej n stan
  dhe hante djath t but,
  natn e gdhinte n han
  se kish frik nga hajdut.
  E vrteta do treguar,
  ky vnd i mir' e i mbar,
  kto vise t bekuar
  jan mbushur me kusar,
  njerz t liq ka kurdoher.
  Udhtari, pa t met,
  n Kanaan u afrua
  dhe qndroi me devet
  jasht fshatit, tek nj krua.
  "Ti e di Patrikun plak
  dhe barrn q mora un,
  zot, t lutem nga ky shkak,
  ndim, q t mbaroj pun.
  Ajo up q t vij,
  t marr uj t ftoht
  dhe t rrij t m ndij,
  t'u ap t pin devet,
  t flas me mua plakn,
  ajo nuse le t jet
  pr t'im zot, pr Isakn"

  Eliezer' i bekuar,
  lutjen s'e kish dhe mbaruar,
  kur pa nj vajz n krua,
  me vrap e iu afrua.
  Dhe q ta shoh m mir,
  lipi uj pr t pir
  dhe zu q t bj fjal.
  E reja u kuq n ball,
  pastaj me llr prveshur
  mbush dorin duke qeshur,
  Me uj' akull si dbor
  dhe ia ep plakut n dor,
  m pastaj merr dhe devet
  nj nga nj i ujit vet.
  Eliezeri shikon,
  frkon syt, se s'beson,
  kjo up q ka prpara,
  kaq' e bukur, kaq' e mbara,
  e kujt sht do ta dij.

  E kujt je ti, moj bij?
  Sa gzohem q t gjeta.

  Un jam, t'u ngjat jeta,
  e mbes' e Nahorit ndjer,
  n Padan-Aram kam ler,
  Vathuil quhet im at.

  Ti si quhesh, pa urat?

  Rebeka, t qofsha fal,
  irn' at ka dhe nj djal.
  Po zotrote 'bn ktun?

  N kt fshat kam nj pun,
  rri ktu, se jam i huaj,
  N ka vnd n shtpi tuaj,
  Ec e thuaj; tek yt at,
  T vij t gdhi] kst nat.

  Zot, 'jan kto kuvnde?
  N shtpi kemi plot vnde
  pr shum jo, pr ty vet,
  kemi vnd dhe pr devet,
  po t'u jap vet t han;
  vete t drgoj Llaban,
  tim vlla, nj djal' i iTibare,
  t vij ktu t'u marr,
  Kto tha vash' e bekuar
  dhe me dy dori n duar
  u largua si thllz,
  dhe si nj sorkadhe mze
  U udit Eliezeri
  dhe qndroi si mermeri,
  s'harriti ta ngjatjetoj,
  mbeti me fjal n goj.
  Llabani n krua shkoi,
  se Rebeka e drgoi,
  Nj or nuk kish shkuar,
  Eliezeri i bekuar
  brnda n shtpi kish vat
  me Llaban, past urat;
  Rebeka mori devet
  ne oborr i lidhi vete.
  I shkreti Eliezer
  U prit me nj barr nder.
  Vathuil pr nder t mikut,
  pr shrbtor' e patrikut,
  theri dashin m t mir,
  bashk me nj qngj t pir,
  dhe Rebeka, pa prtuar,
  ndnji bri nj lakruar,
  po dhe Llabani s'prtoi,
  shum gjellra gatoi:
  mish me qep, me patate,
  mish me pras' e me domate,
  nj paa q nuk mohet
  nj kukurec q s'tregohet,
  nj pilaf si t Sulltanit
  pruri dhe nga vnd' i stanit
  nj prshesh mbytur n gjalp
  orle, djath, kos, shtalp.
  Po dhe Vathuil i ndjer
  nuk' ndenji kt her
  me duarlidhur, i qet:
  N hell dashin e vuri vet,
  vet e poqi, vet e ktheu,
  vet kur u poq e preu,
  dhe pastaj, n dark her,
  vet' u nis der' m der
  dhe grishi ca miq t tjer,
  prve nga Eliezer. ,
  Kur u mblodhn gjith bashk,
  u prshndoshn m ashk,
  pastaj i zot' i shpis
  mori kupn e rakis,
  dhe me gjith miqt' e tjer
  uroi Eliezer.
  Dhe me njri-tjetrin than
  Pas zakoneve q kan:
  --Mir se erdhe, t'u ngjat jeta!
  --Zotrinj, mir' se ju gjeta!
  Ju q nderoni sot mua,
  nj dit ua paa hua;
  u ardhsha dhe pr t mir,
  tani s'jemi dhe pir,
  as me raki, as me ver,
  ndgjoni Eliezer...
  T msoni pse kam ardh,
  n kt dit t bardh.
  Abraam, imzot i ndjer,
  n kt katund ka ler,
  dhe Nahor, past ndjes,
  e kishte vlla me bes.
  Kur shkoi n dhe t huaj,
  ktu la baban tuaj,
  kur u largua ktej,
  nuk' la vnd t mos vej,
  sa dhe n Misir ka vat
  me nipin e tij dhe me grat,
  dhe n kt vnd, si thon,
  u njoh dhe me faraon;
  nuk' di 'pun punoi,
  po shum para fitoi.
  Duke qn shum vap,
  nga Misiri iku prap,
  u kthye n Kanaan,
  q'at dit rron n stan.
  S'i numrohen devet,
  kuajt, lopt dhe qet,
  dhen e dhi tri mij kok,
  zemrmir q s'ka shok.
  Nga t mirat q ka br
  e nderon bota e tr.
  i dha zoti dhe nj djal,
  Q nuk' mohet me fjal,
  m i mnur burr s'ka ler
  n kt bot t gjer.
  Isaku, po t rroj,
  far' e fis do t nderoj,
  trim q nuk' ka t shar,
  lum upa q do ta marr;
  kush ka vajz pr martes
  Gnjehet me kt shpres.
  N Kanaan, ku vdiq Sara,
  t tra shtpit e para
  te patriku ven' e vin,
  pr t mbaruar krushqin,
  po Abraami, plak me mnd,
  s'plqen nuse nga ky vnd.
  Nj dit dolli m thirri
  dhe me tha, ve nga i biri:

  Dua, sa jam vet' i gjall,
  o Eliezer, pa urat,
  t gjesh nj nuse pr djal,
  Se jeta s'hiqet pa grat.
  Doje t mos ta martoj
  me turpet q shoh n bot;
  t tjera thash me goj,
  t tjera zemra m thot.
  Me nj kmb n varr jam,
  dit' e fundit kur t vij,
  djalin e vetm q kam
  ta le prapa me fmij.
  M ke shrbyer me bes,
  dyzet vjet q je tek un,
  ndaj tek ti vetm kam shpres
  t mbarosh dhe kt pun.
  Po ktu n Kanaan,
  t lutem grua mos krko,
  se je rritur n stan,
  nuk' shkojm dot me to.
  T ve n Padan-Aram,
  vend' i bukur dhe i mbar,
  se atje shum njerz kam,
  nga nj fis e nga nj far.
  Me tim vlla kur u ndash,
  me Nahor, ndjes t ket,
  brenda n Haran e lash,
  sot s'sht n kt jet,
  po t ve t gje t bir
  Vathuil, falju nga mua,
  dhe do bsh shum mir
  t. zgjedhsh up nga ky sua
  Zotit Vathuil i thuaj:
  dua ta martoj me Isakne,
  po up s'dua t huaj,
  se s'dua t trazoj gjakn,
  t lutem mos krko shum
  bukuri, ar dhe ergjend,
  t gjitha ven pr lum,
  kur s'sht nderi n vnd.
  Kush do t rroj me grua
  jet t mir t ket,
  l marr up nga sua,
  pra e varfr le t jet,
  vash' e mir, 'e do gjn?
  Burrat q rrojn nga grat,
  s'jan burra pr t qn,
  turprohen dit' e nat...
  Abraami, kto fjal
  tha dhe m puthi n ball,
  e putha dhe un' n dor
  dhe ika pas dy-tri or.

  ******************

  Vathuil, t'u shtoft nami,
  t bn t fala Abraami,
  Ai t do si yt at,
  t drgon nj barr' urat,
  dhe t lutet me dshir
  t'i apsh nuse pr bir,
  Rebekn, rroft pr jet,
  se kshtu do zot' i vrtet.

  ******************

  Vathuili me Llaban
  Eliezerit i than:
  Rebeka juaja qoft,
  me Isakn' u trashgoft !

  Kur u bn kcto fjal,
  u shtruan n msall,1)
  gjithe tok hngrn e pine,
  duke knduar u gdhin.
  N mngjes. pa ardh dreka,
  u nis pr udh Rebeka,
  bashk me Eliezer.
  Sa lot q derdh mm' e mjer,
  Po qysh t mos qaj e mjera?
  Sos ka dhe upa t tjera.
  Dhe Rebeka nuk' mbahet,
  se nga mma s'mund t ndahet.
  I ati u fshin lot,
  i kshillon dhe u thot:
  'jan kto q punoni?
  S'ju vjen turp q turprohi?
  Gra si ju nuk' kam par;
  S'sht dit pr t qar.
  'vajz nuk' sht' e gzuar,
  kur niset pr t'u martuar?
  Dhe cila mm s'gzohet,
  e bija kur i martohet?
  Po dhe ty, moj jetgjat,
  t vetm t kish yt' at,
  kur t martoi me mua,
  jot m sa u gzua;
  Vajza s'na vete, si thuaj,
  n vnd dhe n njerz t huaj,
  Isaku, moj punmbar,
  m ka kushri t par.
  Tani, t lutem, fshij lot,
  dhe kujto 'bhet n bot:
  njeri nuk' v kuror,
  pa marr paj n dor.
  Nj burr q s'ka t haj
  s'plqen up q s'ka paj;
  sot nuk' sht si nj her,
  burrat dalin pr t bler...
  Ke t holla, burra shum,
  le t jesh lum' e pr lum,
  le t jesh e al e qorre,
  thuaj se burrn e more;
  Je faqekuqe, si molla,
  e bukur, po s'ke t holla?
  T rruat bukuria,
  s't nxjerr njeri nga shtpia;
  n mos dalt ndonj plak
  t ran dhmbt n prak...
  upa jon kmbmbar,
  merr burr q s'ka t shar,
  dhe 'burr, nj bir patriku;
  shndosh na qoft miku;
  martoj vajzn pa nj grosh;
  kto gjra t mendosh,
  se s'sht fitim i pak,
  mendoju si grua plak,
  mos qaj se lot dm ven,
  mos i prish ups ksmen,
  po ngrehu epi urat
  t ket jet t gjat,
  0 bij, pushoi lot,
  se jot m s'di se 'thot,
  eja t t puth dhe vet,
  t trashgohesh prjet"

  Rebeka me kto fjal,
  u b gati pr t dal.
  Gjith fshati pr t dolli,
  gjer te kroi e prcolli,
  gra e burra t gzuar
  t tr duke knduar:

  Ku je nisur pr t vat,
  shelege bejk' e obanit?
  Ku l jot m' e tyt at
  dhe gjith shoqet e stanit?
  Thllza gur mbi gur,
  trimat rnkojn pr tyn,
  nga foleja mos dil kurr,
  se ta kan vn syn...

  Moll' e kuqe bukuroshe
  pse t dal e pabes?
  Kur s'na doje pse s'na thoshe,
  po na gnjeje me shpres?
  S't dinim kaq fodulle,
  manushaqe q mban er,
  tani q lshove lule,
  t trashgojn t tjer.

  Ndgjoni shoqet e mia,
  di t'u them e di t'u qahem:
  do t ndahem nga shtpia,
  nga njerzit e mi do t ndahem.
  Obobo, 'sht kjo pun?
  Moj nn pr ku m nise?
  Pse s'm martoni ktun?
  'm vjen keq pr kto vise!

  Ik, zog, se pret zogu,
  q kndon pran foles,
  rnbi nj deg borziloku
  dhe shikon udhn me shpres.
  Ik, bfsh udhn e mbar,
  t pret miku t martoni,
  t dy bashk t pandar,
  pr jet t treshgoni!

  *
  * *
  As kndoni t kndojm,
  ju e dini k martojm;
  0 Isak, jeta t'u ngjat
  si mbret t marton yt at,
  more nuse si je vet,
  t trashgohen prjet.
  Nuni q vuri kuror
  pagzoft edhe me dor.
  Dhndr, o lule lejmon,
  hip e rri n kt fron.
  T t laj, t t ndrroj
  te nusja t t drgoj.
  A t plqen nusja,
  more djal' o lulja?
  sht' e mir, shoqe s'ka,
  m'e mir nga gjith na.
  Moj nuse buzqershia,
  S't monet bukuria,
  T lvdon bot' e tr.
  Lum mma q t ka br.

  Thllza, gur mbi gur,
  me goj s'm fole kurr,
  m, do a s'm do pr burr?
  Moj, n m do sa t dua,
  l jot' m e rri me mua.

  Moj lulja vergje, vergje,
  t fola, pse s'm'u prgjegje?
  Moj, mos je smur' e dergje?
  As smur s'jam, as dergjem,
  po s'dua t t prgjegjem,
  se kam frik nga im at,
  q prgjon nat' pr nat.

  Borziloku fletgjer,
  uditem se kur u rrite,
  ditn q t mora er,
  m'u n zemr m godite...

  Shum' e bukur je, moj vash,
  u udit kur t pash,
  cullufet fije-fije,
  besa sa t kan hije;
  faqet si moll' e kuqe,
  goja jote si burbuqe,
  mesi yt unaz dore,
  sa mnd q kesh' m'i more,
  me dy sy t zez n ball
  si dielli m t dal.
  Vetullat pse t'u nxin?
  Mos u ke vn mazin?
  Jo, besa, pr perndin,
  e kam vet bukurin,

  Vura nj kopsht me moll,
  nusja si selvi e holl;
  falm, falm, moj selvi,
  mollt q ke n gji...
  Vura nj kopsht me dardh,
  nusja jon fort e bardh;
  nm, nm, moj selvi,
  dardht q ke n gji...
  Vura nj kopsht me pjeshk,
  nusja jon nj syzezk,
  eja, eja, moj selvi,
  eja me pjeshk n gji!...

  0 shoko, more shoku,
  dhnt' e mia kush i do?
  Se s'mund t vete me to;
  me miken dua t rri
  nat' e dit n shtpi,
  t los e ta marr n gji.
  Do t los ball pr ball,
  Posi luga npr dhall,
  do t los faqe pr faqe,
  t marr er manushaqe,
  do t los gush pr gush,
  posi shtjerrat n fush.

  Moj nuse 'sht kjo pun,
  q ditn q je ktun,
  pse na rri duke menduar?
  Vall, kush t ka qortuar?
  Pse na mban syt prdhe,
  turp t vjen a frik ke?
  Mos u mendo, pa urat,
  harro jot' m e yt' at;
  ktu rrotull sa jemi
  gjith far' e fis t kemi,
  dhe burrin q more vet
  nuk ka shok nd jet.
  0 zot, shitet njeriu
  si nj lop, si nj kal!
  'jan kta q rnkojn?
  Nuke jan njerz t tr?
  Po si njerz pse nuk' rrojn?
  Zbathur e zhveshur pse jan?
  Pse punojn pr t tjer?
  Pse nuk kan t han?
  'jan kta njerz t mjer?
  Ku i shpien si dhnt?
  N treg pse duan t'i shesin?
  E till jet mos qnt,
  M pahir sht t vdesin.
  Skllav! Kjo fjal na tregon
  njerin si nj gomar,
  tjatr njeri e mundon
  e blen, e shet a e var.
  Ju q mbroni skllavrin,
  ju q bni t kqija,
  ju q mundoni njerin,
  e gjei nga perndia!


  ---------
  sht poem e gjat, me mbi 6000 vargje, e ndar n 49 kng. Poema mbeti pr shum koh dorshkrim, me gjallje t poetit nuk u botua dhe deri von nuk njihej. Fillimisht poeti i vuri titullin Dhjai.' e vjetr e cfacune, por m von e korrigjoi duke e emruar "Baba Musa lakuriq".. Ky ndryshim lidhet me synimin e ajupit pr t paraqitur plagt e shoqris s kohs, ashtu lakuriq, si ndesheshin n realitetin e atyre viteve. N vitin 1903 ajupi i shkruante mikut t tij, poetit ton Asdrenit: Sa pr njerzit e liq dhe pr tradhtart e kombit, nuk do t rreshtem kurr t'i rrfej n bot e t praj ashtu si duhet, pr t mirn e shqiptarisise,dhe nga ky shkak po bj gati nj tjetr libr shqip me emrin "Dhjat' e vjetr".

 20. #20
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Fabula (shqiperime + origjinale)

  -Bretkosa qe desh te fryhej sa nje ka
  -Cinxrri dhe milingona
  -Dhelpra dhe cjapi
  -Djali dhe dhaskali
  -Gjeli dhe dhelpra
  -Lopa, dhia, delja dhe luani
  -Luani dhe miu
  -Macoku dhe miu plak
  -Ujku me dhelpren gjykohen nga majmuni
  -Millonai i biri dhe nje gomar
  -Njeriu dhe fytyr' e vet
  -Ujku dhe qengji
  -Korbi dhe dhelpra
  -Ujqrit dhe dhente

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Prof. Dr. Ylli Popa pr Kryepeshkopin Anastas Janullatos
  Nga Seminarist n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 93
  Postimi i Fundit: 08-10-2014, 03:11
 2. Poezit m t mira t shqipes
  Nga Diabolis n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 172
  Postimi i Fundit: 15-07-2012, 11:21
 3. Centum primus singuli semel
  Nga Diabolis n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 176
  Postimi i Fundit: 12-03-2005, 20:16
 4. Treni Bllaces
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-02-2004, 08:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •