Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 37
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Tave me peshk

  Irida
  Diskutant i rregjistruar
  Posts: 2
  (2/9/01 7:46:39 pm)
  --------------------------------------------------------------------------------

  Merr 2 fileto peshku te fresketa 200-300 gram secili. Merr 3 qepe te kuqe ose te bardha te medha dhe pret ne feta. Fillo dhe skuq qepet ne zjarr te ngadalte duke i trazuar shpesh per 15 minuta derisa te shkrihen (jo te digjen). Pataj merr 5 ose 6 thelba udhre dhe 3 ose 4 domate te medha te prera kubike dhe dhe i hedh ne te njetin tigan qe gatuan qepen se bashku me 3 ose 4 gjethe dafine. I kaverdis qepet, domatet dhe hudhrat derisa hudhrat te zbuten. I hedh kripe dhe piper duke e provuar per shije. Pastaj ndez furren ne 350 degrees dhe e le te ngrohet. Ne kete kohe i hedh "gjellen" e krijuar me qepet, hudhrat, domatet dhe dafinat ne nje tave mesatarisht te madhe. Vendos filetot e peshkut siper "gjelles" duke e sperkatur me pak vaj ulliri dhe kripe. E vendos taven te mbuluar me leter alumini ne furre dhe e pjek per 20-30 minuta (varet nga trashesia e filetove te peshkut). Pas 20-30 minutash kontrollon peshkun nese eshte bere ose jo. E heq letren e aluminit nga tava dhe vendos taven ne furre perseri per 5-10 minuta per t'i dhene peshkut ngjyre. Pas kesaj e heq taven nga furra dhe e le te ftohet per te ngrene.

  Ju siguroj qe do te lepini gishtat  brari
  Deputet
  Re: Tave me peshk
  --------------------------------------------------------------------------------
  shum bukur e ke spjeguar.e bera prov. vertet fantastike. ira urime.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Peshk I pjekur ne tjegull.

  Nxehet ne fillim tjegulla. Peshku I sapozene pastrohet nga te brendshmet por nuk duhet te pastrohet nga luspat. Duhet te lahet dhe kullohet. Peshkut I hidhet kripe nga Brenda si edhe nga jashte dhe vihet mbi tjegullen e nxehte e cila qendron mbi prush deri sa te piqet nga te dyja anet. Peshku mund te piqet me dhjamin e vet ose mund ti hidhet pak vaj n.q.s peshku nuk ka dhjame. Gjate pjekjes luspat ngelen ne tjegull prandaj nuk eshte nevoja qe peshku te pastrohet nga luspat.
  Hidhini limon sipas deshires dhe shoqerojeni me nje gote vere te bardhe dhe me sallate. Kjo eshte shume e shendetshme per personat qe vuajne nga dhjamosja e zemres ose nga kolesteroli I larte.

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Vetem titulli me beri te me shkonte goja leng Per Vit te Ri me prit nga shtepia dhe do te kerkoj Peshk ne tjegull se ne Amerike jemi fundja nuk eshte turp te kerkosh per te ngrene vete ah dhe dua nje tas te madh me akullore dhe fruta LOL

  Te pergatita te pakten...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Te prita per viten e ri por nuk erdhe.
  Biles ca skishte gatu shpia.
  Do sjell ca receta te reja ketu kete fundjave.

 5. #5
  Buena Suerte Maska e MI CORAZON
  Anėtarėsuar
  21-07-2002
  Postime
  7,499
  Faleminderit
  0
  103 falenderime nė 94 postime
  Estella, me falni po "tjegllat" ku o gjeni ju andej? A ka ne Home Depot? Sa per peshkun kollaj....
  Where does a thought go when it's forgotten?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Une per veten time kam kaluar "border" Canada. Edhe ne amerike mund ti gjesh sepse ka dyqane speciale ndertimesh qe i shesin.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  120 falenderime nė 110 postime
  Gjej peshkun Ti Cori si Tjeglla sa te dush gjej un..Nish tullen afer e kam..lol.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime

  Gatimet e detit!

  Si fillim po bej nje permbledhje te vogel me disa menyra se si mund te gatuajme gjelle te ndryshme me peshk, ngjala, sardele, gafore, karkaleca, kallamare, sepje midhje, etj.

  Po e filloj me midhje.

  Zijen midhje te medha duke llogaritur 4-5 cope per person. U hiqet indi lidhes dhe pastrohet guaska derisa te shkelqeje. vendosen ne pjate dhe i hidhet limon sipas deshires si edhe kripe dhe piper.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Midhje me vaj ulliri dhe uthull.
  Midhjet e zjera (pa guaska) vendosen ne nje pjatance dhe u hidhet kripe, majdanoz, piper, 1 luge gjelle vaj ulliri, sperkaten me leng limoni ose uthull dhe pastaj mund te shoqerohen me sallate. (per sallate te pershtatshme shihni temen e sallates po ne kete forum)

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Karkaleca te ferguar me veze!

  Karkalecat e pastruar vihen te zjejne dhe me pas kullohen. U hidhet kripe, leng limoni (me i shijshem origjinali) lyhen me mjell, veze te rrahur dhe skuqen.

  Keto sherbehen zakonisht me sallate dhe feta limoni.

 11. #11
  Syjeshiljaa
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  KALLAMAR TE MBUSHUR .

  PER 700gr kallamar te mbushur duhen.800gr kallamar,200gr karkaleca,350gr domate,150gr ullinj te zi,50gr majdanoz,100mlvaj,buke e grire 50 gr,30 gr kripe piper.

  Pastrojme mire kallamaret.Ne mikser hedhim 100gr kallamar,150gr domate,30gr majdanoz,20gr krip piper,buken,ullinjt,karkalecat dhe grime gjithcka.ME kete perberje mbushim kallamaret duke i mbyllur me ndonje kruajtse dhembesh.Ne nje tenxhere hedhim vajin ,vendosim kallamaret duke shtuar domatet, kripen dhe piperin e mbetur.I mbulojme me uje dhe i veme te gatuhen me zjarr te ulet per rreth 30 minuta.
  *I gO wHeRe tHe sPeAkErS aRe bOoMiN' PeOpLe aRe sHrOoMiN' bOdiEs aRe mOviN' rAvErS aRe GrOoViN' tHe bEaTs aRe FLoWiN' gLoWsTiCkS aRe gLoWiN' aNd PeOpLe sHoWiN' hOw tHeY dAnCe tO tHe sOuNdS oF tRaNcE*

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Barbunj te pjekur ne leter.

  Marinohen peshqit me leng limoni, piper te zi, vaj, gjethe dafine, dhe vendosini ne firigorifer 1-2 ore. Merret letra dhe pritet me e gjate se gjatesia e peshkut dhe lyhet me lyre. Peshku mblidhet ne leter ne forme rroleje, palosen anet dhe piqet ne tave te lyer me lyre. Sherbehet me pas me sallate dhe sigurisht feta limoni.
  ME kete do te shkonte mjaft mire nje gote vere e bardhe.

  4-5 persona
  2 peshq
  ! kokerr e gjysem limoni. Vaj ulliri mundesisht i rafinuar (se eshte me i shendetshem por duhet te bjere sa me pak ere), kripe, piper dhe gjethe dafine 2 cope.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  fantastike me gjalp te tretur.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Anėtarėsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  33
  Postime
  2,186
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  un po qe se eshte peshku i mire e kam ne qef me qene i skuqur
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Anėtarėsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  33
  Postime
  2,186
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  huh qya me mi hedh mua kush ato ne pjat ja jep surratit
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-04-2003
  Postime
  200
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  pse s'te pelqen gaforrja ty ?apo je mesuar vetem me groshe dhe qepe!!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ^AngeL^
  Anėtarėsuar
  14-08-2002
  Vendndodhja
  U.k . London
  Mosha
  33
  Postime
  2,186
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  e ca kujto ti ore
  un i kam frike me i par larg ato lere mo ne pjat
  pastaj lere lere me i ngrene pupupupupup
  Two Heart, Two Minds, In Time, Did Find, One Love, One Aim, Two Paths, The Same

 18. #18
  nga dyqonet e reja
  Anėtarėsuar
  04-04-2003
  Postime
  327
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  o.k.
  boll me peshq e me gaforre
  ja se si mund te shijohet nje perfect dinner;
  nje duzine oysters, guacka si i thone, natyrisht te fresketa, bluepoint, ose malpuiqe si do qe te jene jane fantastike...
  pastaj tre pound lobster per person ne zgare ose steamed, sipas deshires...
  rekomandohet horseradish dhe coctail sauce per guackat dhe gjalpe i skuqur per lobster
  eksperienca do qe nje shishe vere , ndofta nje pinot noir nga burgundy e Frances ta shoqeroje tavolinen...
  rezultati? provoni dhe ta shikoni....


  buon appetitt a si i thone galet.........

 19. #19
  .:.ClaSSy.:. Maska e GoDDeSS
  Anėtarėsuar
  27-12-2002
  Vendndodhja
  Detroit, MI
  Mosha
  33
  Postime
  690
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 4 postime
  Postuar mė parė nga london_girl
  un po qe se eshte peshku i mire e kam ne qef me qene i skuqur
  edhe un keshu e kam me shume qejf...nejse edhe ato menyrat e tjera sjan dhe aq keq
  And all I can taste is this moment
  And all I can breathe is your life

 20. #20
  plaē te preft Maska e PLaku-i-Detit
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  176
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Żka une s e me mori uria duke lexuar gatime)))))))
  " not yet "

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Gatimet e mia..:)
  Nga LONDON-TIRONC nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-07-2004, 12:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •