Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028

  Paralajmrim pr akullnajat!


  Nj ekip ndrkombtar shkenctarsh thot se shtresa e siprme e akullit n Grenland po shkrihet me ritme shum m t shpejta se shtat apo tet vjet m par.


  Nj nga shkenctart i tha BBC-s se m shum se 1.5 trilion ton akull sht shkrir q prej vitit 2000.

  Autort e ktij studimi shpresojn se studimi do t shtoj ndjenjn e urgjencs pr t vepruar n samitin pr klimn q do t zhvillohet n Kopenhag muajin e ardhshm.

  Shkenctart prdorn t dhna satelitore, informacionin e shrbimit sinoptik dhe disa modele kompjuterike pr t treguar se humbja e mass s akullit n Grenland ka patur ritme m t shpejta gjat dekads s fundit.

  Ata thon se ktu ka pasur dy procese t veanta - temperaturat m t larta t ajrit po shkaktojn shkrirjen e siprfaqes s akullit n nj mas m t madhe dhe po shtohet numri i blloqeve t akullit q shkputen nga akullnajat dhe shkojn n det.

  do vit niveli i detit po rritet edhe gjysm here m shum se ritmet e shtat apo tet vjetve m par.

  Po t shkrihet i gjith akulli i Grenlands, niveli i ujit t detit n shkall globale do t rritet me afro shtat metra.

  Nse temperatura n zonn e Arktikut vazhdon t rritet, ritmet e shkrirjes s akullnajave do t shpejtohen.

  Megjithat, shkenctart thon se zhdukja krejtsisht e akullnajave ka pak gjasa t ndodh n t ardhmen e afrt.

  Pesimizm pr arritjen e objektivave

  Nj nga institucionet m t njohura britanike n fushn e inxhinieris ka paralajmruar se prpjekjet e vendeve t industralizuara pr t reduktuar n mnyr t ndjeshme emetimin e dioksidit t karbonit deri n fund t shekullit, sipas t gjitha gjasave, do t dshtojn pr shkak t mungess s kapaciteteve pr t prodhuar energji nga burime t pastra.

  Raporti i Institutit t Inxhinieris Mekanike thot se edhe sikur i gjith kapaciteti aktual i inxhinieris britanike t vihej n funksionim t prodhimit t teknologjive t pastra t energjis, Britania srish do t ishte shum larg plotsimit t objektivit pr uljen e kuotave t emetimit.

  Raporti thot se kjo sht e vrtet edhe pr shum vende t tjera t industralizuara.

  fare mendoni ju ne lidhje me kete ?!
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 22-11-2009 m 07:19

 3. #3
  Un mendoj se do t ruhet barazpesha: nse shkrihet poli i veriut do t ngrihet poli i jugut.
  "Projekti 21" nuk i bn reklam vetes, afirmon t tjert!

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Shihni filmin mbi "2012" e keni nje fare ideje mbi fenomenin... Ne fund te fundit profetesite e gjithe keto reklama qe po behen, japin nje fare drejtimi, edhe se duket i pabesueshem qe te ndodhin gjera kaq tragjike, ne nje kohe kaq te shkurter.
  La vita bella...

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  njerez,
  klima e planetit ndryshon vazhdimisht, ka qene gjithmone dhe ashtu do jete,
  ashtu si viti ka stine, ashtu dhe bota ka ciklet e veta te ndryshimit klimatik.

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-12-2008
  Vendndodhja
  ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
  Postime
  1,015
  Njeriu eshte shum i vogel, si ne mosh dhe ne fuqi ushtarake, per ti ber ball nje superfuqie nga ato qe udhetojn ne univers, sikur ne shtetet e tokes.Perderisa ekzistojn keto fuqi universale, me permasa te pa imagjinueshme, neve nuk na ngelet gje tjeter, vec se te bejm kompromis me ta.Dhe nese ata kan menduar ti bejn nje shplarje tokes, nga gjith keto pislliqe, kimike helmuese,kancerogjene shkaterruese, njerzit e ndergjegjshem qe jetojn ne tok, duhet te jen dakort, sepse nese nuk e bejn ata qe kan forcen e te mbinatyrshmes,njeriu i tokes eshte i gatshem ti japin fund vete vetes, sepse nuk eshte i afte te bej ndryshimin, ose me mire ska qen kurr i till.

  ps; akujt po shkrin sepse polet po levizin, dhe duhet tu lutemi UFOVE qe ky proces te jete me ritme sa me te ngadalta se perndryshe u fshim te gjith brenda nje ore.

 7. #7
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,882
  Citim Postuar m par nga ademgashi_dk Lexo Postimin
  Un mendoj se do t ruhet barazpesha: nse shkrihet poli i veriut do t ngrihet poli i jugut.
  gjeja e quditshme eshte se shume njerez nuk e dine qe nese shkrihet i gjithe akulli qe ndodhet ne oqeanin e ngrire te veriut, niveli i detit nuk rritet fare.
  akullnajat nuk rrisin nivelin e detit...
  Vasudhaiva Kutumbakam

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •