Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616

  Civilizimi Maja

  The Land of Thrace

  Translatim shqip perafersishte...;

  Toka e Trakės

  Nė kėtė ēast kritik ne duhet tė dal nga tema pak dhe gjeni zonėn e njohur si "Trakės." Kjo do tė na ndihmojnė pėr tė kuptuar migrimet e Kananejve qė u larguan nga Jozueu dhe bijtė e Izraelit dhe, nė njė kohė mė vonė, ishin tė udhėhequr nga Trakės nė Skandinavi nėn udhėheqjen e Danit I Dhomės sė Judės.

  "Thrakė," vėren Encyclopedia Britannica, "[ėshtė] njė emėr tė zbatuar nė periudha tė ndryshme nė fushat e shkallė tė ndryshme .... kufijve tė ROMAN PROVINCE tė Trakės ishin - veri, Haemus; lindje, VSM EUXINE [ TĖ DETIT TĖ ZI]; jug, Propontis, HELLESPONT dhe Egje dhe nė perėndim, Nestus. tiparet dalluese tė vendit u zinxhirit malor tė Rodopit (Despotodagh) dhe HEBRUS RIVER (Maritza). " "HEBRUS," vazhdon Britannica, "me tė degėve tė tij, kanalizimin pothuajse tėrė tė Trakės" (1943 edition. Vol. 22, f. 159).

  1946 Britannica Edicioni i pėrshkruan njerėzit qė e banuara anciently kėtė rajon. Nė artikull nė Thrakė, ne lexojmė --

  Emri Thrakė, sepse ka qenė pėrdorur si njė term gjeografik, si dhe njė pėrshkrim etnik, ka shtuar nė konfuzion. Thrakė ishte i banuar nga fiset vendase, si dhe nga Celtic [Izraelit] pasardhėsit tė tilla si Getas. Banorėt vendės ishin KUQ-THRACIANS skinned pėrmendur nga shkrimtarėt greke dhe ato dallonin nga fiset kelt jo vetėm nė natyrė, por edhe nė dogana dhe fe. (Herodotos, V. 14.)

  Native Thracians u thirrėn KUQ-Skins nga grekėt, dhe fjala "fenikas" do tė thotė ngjyroset kuq pak nė gjuhėn greke.

  Britannica vazhdon --

  Monumentet mė tė rėndėsishme arkeologjike tė kėsaj periudhe prehistorike janė pirgu i dheut si varret, qė nė pėrgjithėsi ishin vendosur nė periferi tė qyteteve tė lashta .... Nuk ka tė pėrcaktuar mirė dallimi midis Thrakasve vendės dhe ilirėve vendas. Tė gjitha fiset thrakase kan praktikuar tatuzhin si dhe fiset ilire, tė cilat dallohen nga ato fiset kelte qė nga koha nė kohė i dominonin ato.

  Funk & Wagnalls New Encyclopedia pėrcakton kufijtė e Trakės nė pjesėn mė tė njėjtėn mėnyrė, duke shtuar se "THRACIANS ishin barbar, populli luftarak i cili krijoi mbretėrinė e tyre nė shekullin e 5, pes" (Vol. 23, p. 140). Gjithashtu, fiset thrakase tatuonin veten, kėshtu qė dallohen nga fiset kelte.

  Dr Jackson, profesor i gjuhėve kelte nė Universitetin e Edinburgut, nė shtetet Problemi i Pikteve se si Piktet mbėrrijten nė Skoci dhe Angli nga Trakia dhe Iliria. Thrakasit dhe ilirėt praktikonin shumė zakone tė njėjta qė janė vėzhguar nga Pictet ne Ishujt Britanik (Wainwright, op. Cit., Fq 132).

  ==================================================


  Pėrfundimisht kėto fise emigruar nė Egje dhe kanė lėnė shenjat e tyre mbi ishujt e ndryshme tė zonės. T.R. Bryce nė Problemi Lukka - dhe njė zgjidhje tė mundshme (JNES XXXIII / 4, tetor 1974, f. 404) thotė se "nuk duhet tė ketė qenė dy grupe kryesore tė njerėzve Luqqa, njė nė afėrsi tė Lykaonia, tė tjera nė Karia .. . [hypothesizing] njė origjinal atdheut Luqqa nė ish dhe njė MIGRIMI e njė pjesė e madhe e SEMI-nomade Bankės nėpėrmjet Luginės MAIander nė Egje. " Tufė shton se "tė tilla tė migrimit do tė ketė ndodhur nga koha e Tudkhaliyash II [a mbret Hiteut] kur, si padi Madduwattash dėshmon, dhjetė qytete associatable me Luqqa ishin tashmė nė vend." Kėto qytete, e cila pėrsėritet nė dokumentet e Hiteut mė vonė nga koha e Khattushilish III pėrmes Tudkhaliyash IV, pėrfshijnė Attarimma, Iyalanda, DALAWA, dhe WALLARIMMA. Interesant, ne gjejmė dy fiseve indiane Amerikės sė Veriut me emrat e Delaware dhe walla walla - nė tė gjitha gjasat qė rrjedhin nga kėto qytete e Lykians. FJ Tritsch thekson se "mobiliteti i pazgjidhur i fiseve Luqqa do tė thotė se ata, si ilirėt ose Epirotet, mund tė kthehet nė locales distanca tė mėdha pėrveē" (Der Alte Orient XVIII, pps. 494-502).
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616
  Rastėsi te ēuditshėme ?

  Apokalipsi !
  Prodhimi e filmit 2.012 fatkeqėsi nga Roland Emmerich, programi fund tė botės pėr vitin 2012, nė fund tė kalendarit Mayan. Nė tė njėjtėn kohė nė Web:, countdown kits mbijetesės, ngjarjet facebook ... Interneti ėshtė shpėrthimet e NASA ėshtė i pėrfshirė.

  Njė buxhet prej 130 milion euro, efekte speciale, imazhet e shkatėrrimit tė lėjn pa frymė !(bazilikėn e Shėn Pjetrit statujės sė Krishtit tė Corcovado nė Rio de Janeiro ...) dhe njė fund tė botės tė planifikuara pėr 2012. Filmi i ri nga Roland Emmerich (drejtor i Day After Tomorrow dhe Dita e Pavarėsisė), tė publikuar nė teatro kėtė e mėrkurė, relays thashetheme. http://www.2012lefilm.fr/

  Skenari ėshtė i bazuar nė fundin e kalendarit Mayan. Nė tė vėrtetė, ose dielli 5 Round 5, i cili filloi 13 gusht 3114 para Krishtit, mbaron 21.12.12. Nė web, blogjet dhe faqet e internetit tė mblidhen tė gjitha provat qė do tė justifikonte kėtė parashikim. http://www.211212.info/ http://atlantidede2012.unblog.fr/

  Pėr shembull, ndėrtimi i njė banke farė, nėn njė mal tė ishullit tė Spitsbergen, njė ishull nė detin Barents, rreth 1 000 km nga Poli i Veriut, pėr tė "siguruar ruajtjen e shumėllojshmėrisė sė produkteve bujqėsore pėr tė ardhmen" . Ose, njė bunker tė ndėrtuar nga njė kompani britanike, nė kėrkesėn e Tom Cruise, njė ndjekės i Kishės sė Scientologjisė. Qėllimi?
  Pėr tė mbrojtur kundėr Apokalipsit te mundur, premtuar nga Ron Hubbard, themelues i Scientologjisė?

  Burimi;http://www.lecourant.info/spip.php?article2507

  ================================================== ==============

  Pse aqe ky interesim i madh tani per kalendarin Majas ?


  E enjte, nėntor 12, 2009 19h30min

  Fund i botės nė vitin 2012 ... ose ndoshta jo!

  Fundi ėshtė pranė ... Ndėrsa nė qoftė se H1N1 nuk ishte e mjaftueshme pėr ne ankth, tani 2012 film na kujton se Mayans kanė parashikuar: December 21, 2012, kjo do tė jetė fundi i botės ... ose ndoshta jo? Maya bėri me tė vėrtetė ata thonė se?

  Kush ishin populli Maja?

  Duke sjellė sė bashku grupe tė ndryshme etnike, shoqėri Maya lulėzoi nė Amerikėn Qendrore midis viteve 200 dhe 900. Ai ėshtė i famshėm pėr planifikimin e saj urbane, piramidat e saj, shkrimet e tij, matematikė dhe astronomi. Zemra e kėtij civilizimi ėshtė nė atė qė ėshtė tani jugore Meksikė dhe shtetit fqinj e Guatemalė.

  Kalendari Maya thotė se ...

  Ju duhet menjėherė ? Kalendari Maja ... jo! Sepse ka tė paktėn 17 kalendarė, dhe ata janė pėrdorur nė tė njėjtėn kohė, sepse secili kishte pėrdorime tė ndryshme: tė bujqėsisė, qeveria, religjionit, etj.

  Cikli Shumica e mbulon relativisht tė shkurtėr: 260 ditė kalendarike pėr rituale Tzolk'in, 365 ditė nė Haab. Duke i kombinuar kėto dy cikle tė vogla, Maya mori njė cikėl tė madh tė 52 viteve, tė mjaftueshme, nė kursin e jetės pėr tė mbuluar rrethanat.

  Por pėr tė parashikuar ngjarjet astronomike, ose pėr tė mbajtur historisė nė mendje, ajo ishte mė shumė se 52 vjet. Maya shpikur, pra njė zgjidhje matematikore, dhe kjo ėshtė ajo qė na ēon nė datėn nė dorė tė fatit tė vitit 2012.

  Pse 2012?

  Kjo zgjidhje ėshtė quajtur Long Pika. Kjo ėshtė njė sekuencė e pesė numrave, nga 1 nė 20. Nė tė vėrtetė, kur llogaritet mbi bazėn e 10, ēdo llogarites mbi njė bazė tė 20. Kėshtu nė ditėn e 1 ėshtė 0.0.0.0.1, ditėn e 21 ėshtė 0.0.0.1.1, dhe kėshtu me radhė. Me kėtė metodė tė kalkulimit, ajo mund tė mbulojė rreth 5.126 vjet. Duhet theksuar "rreth" ... sepse Maya mori nė vitet e brishtė llogari, por jo si pikėrisht si ne. Pra pas 5.126 viteve, kufijtė e gabimit kanė filluar tė shfaqen ...

  Cila ishte Dita 1 e kalendarit?
  Dy stela i referohen vitit 3.114 para Krishtit dhe ekspertėt kanė argumentuar mbi datėn e saktė tė datės 11 gusht 3114 para Krishtit. Nė qoftė se ata janė tė saket, kjo na ēon nė llogarinė afatgjatė mes dhjetorit 21 dhe 23 dhjetor 2012. Brrr ...

  Pėr kėtė arsye, kalendarin e saj afat-gjatė qė Mayat parashikonin fundin e botės nė dhjetor 2012?

  E pra jo, ky kalendar nuk parashikon fundin e botės! Ėshtė vetėm njė llogaritje qė, pas 5126 vjetėsh, vjen pas garės dhe do te filloje cikli nga zero. Ekuivalent i rrugėmatės e njė makine qė, pas 99 999 kilometra, do tė thote bie ne zero (zakonisht kjo nuk do tė thotė vdekje e makinave!). Ose ekuivalente e kalendarit tonė, e cila shkon 1999-2000.

  Me fjalė tė tjera, e cila pėrfundon nė dhjetor 2012, ėshtė njė cikėl. Nė fakt, edhe viti 3114 para Krishtit. AD nuk pėrshtaten nė sytė e Maya, krijimi i botės, por nė fund tė ciklit tė mėparshme dhe fillimi i yni. Njė stela gjetur nė Tikal (Guatemale) i referohet njė ngjarje e sajuar qė pretendohet se ka ndodhur ... 5 milion vjet mė parė! Kjo i atribuohet nė njė udhėheqės i cili Mayas, shoqėrimin e tij me zotat e kaluara, i kėrkuar pėr tė legjitimuar pushtetin e tij mbi tė pranishėm, thotė antropologu Louise Paradis, Universiteti i Montrealit.

  Kjo do tė thotė qė Maya besonin se njė numėr i madh tė cikleve kishin kaluar para tyre, dhe njė numėr tė madh tė cikleve tė shkoj ... pas 2012!

  Pergatitur nga Pascal Lapointe

  burimi;http://www.lienmultimedia.com/articl..._article=22283

  ================================================== =================
  Historia e mėvonshme tė Majave ishte lidhur me njė njeri shumė i pazakontė - Quetzalcoatl katėrt! Kur spanjollet arritėn nė Meksikė dhe nė Amerikėn Qendrore, ata ishin tė habitur pėr tė gjetur SHBA Maya ushtrimin e ēfarė dukej tė jetė parimet e Kishės Katolike Romake! Priftėrinjtė katolik shoqėrues conquistadors zbuloi se feja Maya kishte affinities shumė me tregime dhe zakoneve tė Biblės.

  Ata e pėrshkruan njė pagėzim "nė njė prej tempujve tė Majave dhe Diego de Landa, nė 1566, tė regjistruar si vijon --

  Pagėzimi nuk ėshtė gjetur nė ēdo pjesė tė Indias pėrveē nė Jukatan, dhe (ekziston) edhe me njė fjalė qė do tė thotė "tė lindur rishtas dhe pėrsėri," e cila ėshtė e njėjtė si latinisht "tė rilindur", sepse nė gjuha e mjeteve Jukatan zihil "tė lindur rishtas dhe pėrsėri," dhe kjo nuk ėshtė pėrdorur vetėm nė fjalė tė pėrbėrė, dhe kėshtu caputzihil do tė thotė "pėr tė lindur pėrsėri."

  Ne nuk kemi qenė nė gjendje tė dijė origjinėn e tij, pėrveē se ėshtė njė gjė qė ata kanė pėrdorur gjithmonė dhe nė drejtim qė ata kishin pėrkushtim aq shumė sa qė askush nuk arriti ta marrė dhe (aq shumė) nderim se ata qė kishin mėkatet, nėse ata janė tė njohur tė ketė qenė i angazhuar, ėshtė dashur tė zbulojė ata tė priftėrinjve dhe tė besimit tė tilla (ata) nė atė qė kurrė nuk kanė pėrsėritur mėkatin nė ndonjė mėnyrė ... (Relacion de las cosas de Jukatan. Editorial Porrua, Mexico (1966) , f. 44).
  Nė kėtė artikull ne kemi paraqitur mė shumė se dėshmi tė mjaftueshme dhe tė dhėnat pėr tė bėrė tė mundur pėr tė hedhur poshtė teoritė e ndryshme pėrgjithėsisht tė pranuara nė lidhje me origjinėn dhe migrimet e SHBA Maja e Mesoamerica. Ne kemi zbuluar dhe paraqitur prova tė pakundėrshtueshme se provon pėrfundimisht se primogenitors e Maya nuk ishin autokton tė tokės, por erdhi nga larg pėrtej Oqeanit Atlantik. Nė kėtė artikull, ne kemi treguar se nė wanderings tyre Maya la gjurmėt e kėmbėve tė pashlyeshėm qė shėrbejnė pėr tė identifikuar qartė ata me njerėz qė sot janė gjetur nė vendet e Meksiko dhe Guatemala. Ne kemi ofruar prova tė pakundėrshtueshme qė dėshmon se paraardhėsit e SHBA Maya erdhi, me simbolet e tyre, zotat e tyre dhe zakonet e tyre sociale fillimisht nga tokat e largėt e Mesdheut lindor - nga tokat e Kanaanit, Feniki (Tiro dhe Sidoni), Trakės dhe ishujt e Detit Egje. Ata e bėnė Amerikėn vendin e tyre pėrfundimtar pushimi.
  ================================================== ===============
  Kukulcan, i identifikuar nė njė numėr tė traditave si njė kapiten "meksikan," kishte vetėm 19 burra tė tjerė nė partinė e tij. Kėta 20 burra dukshėm pėrzier nė personifikuar dhe hyjnizuan 20 ditė tė kalendarit Maya.

  Nga Jukatan kėto huaj udhėtoi nė tula nė luginėn e Meksikės, ku ata fituar besimin e Toltecs nė pushtet. Pėrfundimisht, sipas traditave indian, Quetzalcoatl dhe Toltecs u dėbuan nga tula nga forcat aleate nė luftė zot Tezcatli-poca. "Kjo eksodin me sa duket u zhvillua nė vitin 987, dhe sipas burimeve tė ndryshme Quetzalcoatl dhe subjektet e tij bėrė rrugėn e tyre nė Jukatan dhe vendosur veten nė Chichen Itza" (Maya: shoshė dhe Rediscovery e humbur qytetėrimit, nga Charles Gallenkamp).

  Shkrimi i ardhjes Quetzalcoatl's back nė Jukatan me banda e tij e 19 burrave dhe Toltecs besnikė, Landa njoftoi --

  Ėshtė belived mes SHBA se me Itzas qė pushtuan Chichen Itza ka mbretėroi njė zoti i madh me emrin Kukulcan, dhe se ndėrtimi kryesor, qė ėshtė quajtur Kukulcan, tregon se kjo tė jetė e vėrtetė [njė referencė pėr tė tempullit tė Kukulcan ose El Castillo] . Ata thonė se ai erdhi nga perėndimi .... Ata thonė se ai ishte i predispozuar tė favorshme, dhe kishte asnjė grua apo fėmijė, dhe ... ai ishte ne Meksike konsiderohet si njė nga zotat e tyre dhe i quajtur Quetzalcoatl, dhe ato konsiderohen edhe atij njė zot nė Jukatan nė llogari tė tij njė burrė shteti tė vetėm, dhe kjo shihet nė mėnyrė qė ai tė vendosura nė Jukatan pas vdekjes sė zotėrve [pėrmbysjes sė sundimtarėve Maya nga Itzas], nė mėnyrė tė qetė dissensions cili e tyre Vdekje kishin shkaktuar nė vend. - Relacion de las Cosas de Jukatan.

  Stelae gjetur nė Chichen Itza pėrshkruaj betejat e zhvilluar mes Itzas pushtuesit dhe banorėt Maya, me flijimin e robėrve Maya nė duart e ngadhėnjyesit.

  ================================================== ==============


  Ai braktisur Chichen Itza dhe themeloi njė kryeqytet tė ri tė quajtur Mayapan. Chichen Itza do tė thotė "mirė e Itza" nė gjuhėn Maja Yucatec, por nėnkupton Mayapan "flamurin e Maya," qė rrjedh nga fjala Maya Maya dhe pantli Nahuatl fjalėn. Zgjidhje tė reja dhe emri i tij i simbolizuar njė ndryshim nė politikėn e Kukulcan sė. Para themelimit tė Mayapan, Kukulcan vendosi vetėm Nahuatl-folėse Itza [dhe Toltec] ndėrhyrės, por nė Mayapan ai u bė mbret e tė gjitha fraksioneve nė Jukatan. Duke zgjedhur Mayapan emri, ai si conciliated Mayas Itzas vendase dhe tė huaja. Nga negociatat ai nxiti princat mbijetuar e tokės pėr tė zgjidhur nė Mayapan, dhe ai e ndarė vendin nė mesin e tyre, appotioning vendbanimeve ", pėr secilėn prej tyre, sipas antikitetit tė prejardhja e tij dhe me vlerė tė kėtij personi. Ai i dha 22 vendbanime tė Cocom familjes. Kėshtu qė ai mund tė mbajnė princat nėnshtrohet pėrgjimit tė tij, ai ndėrtoi njė mur rreth qendra e Mayapan, duke lėnė vetėm dy dyer tė ngushta, dhe krerėt e nevojshme pėr tė jetuar brenda mureve. - Ibid., fq. 15-16 .

  ================================================== ==============
  Burimi;http://www.hope-of-israel.org/copan.htm
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 13-11-2009 mė 15:22
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,616  Historia e 21 dhjetoitr 2012

  Fundi i botės nė vitin 2012 rrjedh nga njė legjendė e vjetėr marrur dekada mė parė nga disa shkrimtarė ne munges pėr frymėzim letrar.

  Historia fillon me Sumeriant (rrethe- 4.000-1.750 pes )te cilet kan gjetur se planeti hipotetik "Niribu" nė sistemin tonė diellor, rrotullohet rreth diellit me njė revolucion (3) 3 600 vjet. Sipas llogaritjeve tė Sumerianve planeti i quajtur, Niribu do tė bien ndesh me Token ne vitin 2003 dhe nė fund 2012 ...! Megjithatė, shkencėtarėt janė tė bindur se NASA ka fshehur planet nė sistemin tonė diellor qė mund tė bien ndesh me Token ne vitin 2012. Nėse kėto nuk janė ēėshtje te besueshme, astronomėt mund tė ndiqnin pėr mbi 10 vjet dhe ėshtė aktualisht e dukshme edhe pėr syrin e njeriut.

  Kjo legjendė ėshtė kaluar pastaj me qėllim tė dyshuar tė kalendarit antik Maja i planifikuar pėr 21 dhjetor 2012. Nėse oraret janė tė pėrshtatshėm pėr tė organizuar dhe planifikuar orarin e tyre, ata ende nuk mund tė parashikojn tė ardhmen ... Pėr mė tepėr, kalendari Maja ėshtė shumė kompleks dhe nuk ndalet mė 21 dhjetor 2012 por vetėm shėnon fillimin e njė cikli tė ri, si orarin tonė pėr kėtė fund tė vitit 2009 ... Dhe asnjė studim serioz historik nuk tregon se Majasit kanė parashikuar fundin e botės mė 21 dhjetor 2012.

  Rastėsi Astronomike shqetėsuese nė 2012 ?

  Njė pėrqasje e planeteve te sistemit diellor nė vitin 2012 ?

  Pėrtej kėtyre trillimeve mitologjike, shqetėsime pėr fundin e botės janė tė frymėzuar nga shkenca dhe sidomos astronomia.

  Nė tė vėrtetė, thashethemet kanė treguar se mė 21 dhjetor 2012 pėrkoi me njė pėrafrimi tė jashtėzakonshme planetare. Pėrsėri, shkenca ėshtė e qartė: shtrirja planetare nuk ka qenė llogaritur pėr dekadat e ardhshme dhe toka nuk do tė kalojė pėrmes aeroplanit galaktik (4), tė dyshuar tė rrezikshme nė 2012. Dhe edhe nė qoftė se ndodh kjo, efektet do tė jenė tė papėrfillshme. Sė fundi, mos harroni se ēdo dhjetor, tokėn dhe diellin vijė deri pėrafėrsisht me qendrėn tonė galaktikė, Rruga e Qumėshtit, pa efekt tė rėndėsishėm.

  Njė shtim i aktivitetit diellore pėr 2012?

  Nėse kjo ėshtė pėrafrimi i planeteve eshte detyrimisht faji i diellit! Thashethemet vuni nė dukje me shqetėsim se pika tjetėr e aktivitetit diellor pėrputhet edhe me fundin e botės pėr vitin 2012. Megjithatė, aktiviteti diellor, tė pėrcaktuara nga prania nė numėr mė tė madh ose tė vogėl tė sunspots ėshtė ciklike me njė periudhė prej 11 vite, dhe se qė nga kohra tė lashta, ka pasoja apokaliptike ... Pėr mė tepėr, pik tjetėr e aktivitetit diellor ishte llogaritur nga shkencėtarėt nė maj 2013 dhe nuk duhet tė jenė veēanėrisht tė jashtėzakonshme ...

  Pezullim i fushės gjeomagnetik pėr 2012?

  Ēfarėdo! Mė 21 dhjetor 2012 ėshtė edhe koha kur fusha magnetike e Tokės do tė sillet ne te kunderten deri te ndryshimi i poleve! Pėr fat tė keq (dhe, pėr fat tė mirė), shkencėtarėt ende nuk kanė prova pėr njė ndryshim tė mundshėm dhe edhe pse ajo nuk duhet tė ndodhė para disa mijėra vjetėsh dhe se ēdo ndryshim do tė merrte mijėra vjet, njė cikėl i ka 400 000 vjet ...

  http://www.notre-planete.info/actualites/actu_2175.php

  Ktej eshte bere me panik ky fenomen, fundi i botes se sa frika nga smundja e gripit te derrave...lol !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Kreksi : 13-11-2009 mė 16:22
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •