Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Glaukia88
  Anėtarėsuar
  18-06-2009
  Postime
  75

  Ne Vendosim, Jo Nderkombetaret!!!

  "Ne, Populli i Shqiperise, krenare dhe te vetedijshem per historine tone, me pergjegjesi per te ardhmen, me besim te Zoti dhe/ose te vlera te tjera universale,

  me vendosmerine per te ndertuar nje shtet te se drejtes, demokratik e social, per te garantuar te drejtat dhe lirite themelore te njeriut,

  me frymen e tolerances dhe te bashkejeteses fetare,

  me zotimin per mbrojtjen e dinjitetit dhe te personalitetit njerezor, si dhe per prosperitetin e te gjithe kombit, per paqen, mireqenien, kulturen dhe solidaritetin shoqeror,

  ME ASPIRATeN SHEKULLORE Te POPULLIT SHQIPTAR PeR IDENTITETIN DHE BASHKIMIN KOMBeTAR,

  me bindjen e thelle se drejtesia, paqja, harmonia dhe bashkepunimi ndermjet kombeve jane nder vlerat me te larta te njerezimit,


  Vendosim kete Kushtetute: [...]".


  Ky eshte prologu i kushtetutes se Republikes se Shqiperise!

  VAZHDON:

  Ne Paragrafin 2, te Nenit 2 te
  KUSHTETUTeS Se REPUBLIKES Se SHQIPeRISe shkruhet:

  "Populli e ushtron sovranitetin nepermjet perfaqesuesve te tij ose drejtpersedrejti."

  +

  Ne Nenin 150 te
  KUSHTETUTeS Se REPUBLIKES Se SHQIPeRISe shkruhet:

  "1. Populli, nepermjet 50 mije shtetasve me te drejte vote, ka te drejten e referendumit per shfuqizimin e nje ligji, si dhe t'i kerkoje Presidentit te Republikes zhvillimin e referendumit per ceshtje te nje rendesie te vecante.

  2. Kuvendi, me propozimin e jo me pak se nje se pestes se deputeteve ose me propozimin e Keshillit te Ministrave, mund te vendose qe nje ceshtje ose nje projektligj i nje rendesie te vecante te shtrohet ne referendum.

  3. Parimet dhe procedurat per zhvillimin e referendumit, si dhe vlefshmeria e tij parashikohen me ligj.
  ".

  Me tej, ne Kushtetuten e Kosoves (e cila u kriju ne baze te pakos Ahtisaari) shkruet:

  Ne Nenin 4 te
  KUSHTETUTES SE REPUBLIKES SE KOSOVES:

  "Sovraniteti i popullit realizohet permes perfaqesuesve te zgjedhur ne organet e pushtetit shteteror dhe me referendum."


  BASHKEPATRIOTA/BASHKEKOMBESA CFARE PO PRESIM??? (BASHKIMI KOMBETAR NA GARANTOHET ME KUSHTETUTE DHE ME BAZE TE LIGJEVE NDERKOMBETARE).
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Glaukia88 : 28-10-2009 mė 10:57

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  Nuk mora vesh per cfare flitet ketu, e cfare vendosim ne?

  Keto jane thjeshte fraza patriotike qe gjenden ne cdo kushtetute, te cdo shteti. Dihet qe sovraniteti i perket shteteve ne nje territor te caktuar, me nje popullsi te caktuar e me nje qeveri te vendosur nga vete populli, dmth ne menyre demokratike me pak fjale.

  Clidhje kane nderkombetaret ne kete qe ke shkruar ti?!

  Nderkombetarja hyn atehere, kur ti mendon se ke nje fare perfitimi nga administrimi i disa gjerave te tuja nga dikush tjeter qe eshte me i larte se ty, prandaj shteti me vetedijen e tij ul sovranitetin e tij, ndaj organizatave nderkombetare, per te pasur ne kembim nje perfitim me te madh. Nqs do ishte e kunderta asnje nuk do hynte ne WTO, asnje ne ONU etj me rradhe, sepse asnjerit s'i pelqen qe te komandoje nje tjeterne shtepine e vet, por duhet te analizosh perse pranohen ligjet e tjetrit...
  La vita č bella...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Glaukia88
  Anėtarėsuar
  18-06-2009
  Postime
  75
  Citim Postuar mė parė nga [era] Lexo Postimin
  Nuk mora vesh per cfare flitet ketu, e cfare vendosim ne?
  ke te drejte duhet te behesha me i qarte! Por besoj se ne nje fare menyre cdo shqipetar di se cfare eshte "aspiraten shekullore te kombit Shqipetar per bashkim kombetar" te cilen nderkombetaret na e kane ndaluar. Shqipetaret e kosoves flisnin per bashkim teritorial te menjehershem me Republiken e Shqiperise pas shpalljes se pavaresise, por kjo gje nuk u be!
  PERSE???

  Perse-ja, eshte e thjeshte: per tu bere qejfin Serbo-Ruseve!

  KU E SHIKON TI KETE?

  KUDO, NE KUSHTETUTE, NE FLAMUR NE QEVERI etj... por dy me te rendesishmet
  1) kushtetuta: per te cilen nuk u pyet populli me referendum por u imponua nga Ahtisaari dhe nderkombetaret!
  2)flamuri: ku eshte Shqiponja 2 krenare perte cilen luftuan dhe dhane jeten Shqipetaret e kosoves, per te fituar pavaresine?

  Per kete behet fjale era. Qe ne shtepine tone jane bere zote te huajt, per fatin tone te keq!

 4. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  356
  Sipas nenit 51 alines 2 dhe 3 te kodit te KS te OKB ēdo popull duhet te vendosi vete mas ēdo revolucionit apo ndonje lufte s ēlirimtare.Por tek ne shqiptaret fajtor kryesor eshte vete populli qe kurr nuk i zgjodhi udheheqesat e vete vete,dhe pavaresi perhere priti nga te huajt!Duke i quajtur baba secilin burreshtas te shteteve ma te forta!Pra nuk ja done shpirti me luajt ****** nga vendi !Dhe tradhetaret per me masakrue kombin e tij keta vete qohen duke shkue neper komuna tjera ku njerzeit e gjore nuk i njohin dote dhe e udheheqin kinse luften per ēlirim a krejte e kunderta e ēlirimit drejte nje roberies se re ne forma demokratike!Hyu!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  383
  Sipas ligjeve kemi te drejt bashkimi kombtar.$
  Kjo fuqizohet edhe me shum kur ne as njeren an te kufirit nuk mungon vullneti per bashkim

  Duhet te presim edhe pak sa ti merr edhe sa gjera ne dor qeverija e Kosoves dhe nje dit do bashkohmi me an te referendumit.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  356
  Referendumi duhet te shprehet menjeherit mbase luftes ,e ka ngrere ujku magarin!OKB nuk ka kohe te mirret vetem me qeshtjen e shqiptareve sepse ka pune edhe ma me randesi se ne shqiptaret!Sepse bota ka diku ka shtate miliard njerez,a kupton?Kur te na qohet te bejna ērregullime nuk na lejone bota !Nese nuk e ke dite ta tregova!Dhe kerkush nuk na ka faj pos vetevetja qe populli po mashtrohet ne tradhetaret me shekuj te tere!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 29-10-2009 mė 19:07 Arsyeja: s

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  383
  Ne duhet te mirrmi me veten ton o arbri se bot as njeher nuk esht marrur me ne dhe as niher sdo mirret qose ne nuk do jemi inicjatore.
  Nuk te jep bot drejten e referndumit po se kerove ne ket te drejt e kemi dhe kur te na ipet mundsia duhet ta shfrytzojm po por per te na ardh mundsia qe te bejm referendum duhet qe te punojm ne vet si popull.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  29-10-2009
  Postime
  356
  Urani

  OKB es nuk i intereson se a jemi shqiptar apo serb!!!!!!!

  Jane rregullat e luftes per ēlirim dhe per te okupue popuj!!!!

  Nese mendoni se referendumin nuk na lejone bota gabime shume te madhe e ke o burr!
  Nese ke mundesi me ma ndalue kete qeveri tradhetare,o njeri i dheut po e bejna keshtu;Une po e qoje popullin ne kembe,ama ti nese ke mundesi mos me lene kete qeveri qe te me burgosi,apo edhe ma keq siq ja kane bere Fehmi Lladrovcit e Agim Ramadanit!E sa per nderkombetar mi leni mua mbi supe se i qoi si magar!Kush eshte Bektesh le te marri vesh!Te une nuk ka vetem fjale,por pune qe do quditesh!Dhe e mbajna nje referendum gjithepopullor per pavaresi apo per BK sipas deshires se popullit
  Mos tja lena fain nderkombetareve ,sepse qeverise aktuale i konvenone keshtu situata statuskohe,qe te mirren me kontrabandizem si profiter te mallkuar!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga arberi_fr : 30-10-2009 mė 16:08 Arsyeja: e

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •