Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
  1. #1
    sindy
    Anėtarėsuar
    13-07-2007
    Vendndodhja
    sa andej ketej
    Postime
    14

    Mosha me e pershtatshme per t'i hequr gjirin femijes

    Ju lutem, mund te me thoni, se cila eshte mosha e pershtatshme per t'i hequr gjirin femijes, dhe si mund te veprohet.
    faleminderit

  2. #2
    Golden Tear Maska e **rozi**
    Anėtarėsuar
    05-10-2009
    Vendndodhja
    G-land
    Postime
    116
    E nderuar,

    Te ushqyerit me gji eshte nje nder menyrat me te mira per infantet sepse ka nje bilanc perfekt te vitaminave. Tretet me se lehti, ka tolerance te madhe ndaj organizmit dhe eshte ajo qe ben femijet te rriten me te shendoshe. Qumshti i gjirit ka shume beneficione si per femine, ashtu edhe per nenen. Infantet i ndihmon ne mbrojtjen nga infeksionet si ai gatsrointestinal dhe ate respirator, kane mbrojtje me te madhe nga semundjet alergjike sesa qumshti artificial me formula. Nga ana psikologjike, te ushqyerit me gji rrit edhe lidhjen ne mes te nenes dhe foshnjes, jep nje kuptim te madh sigurie per foshnjen dhe mban bilancin emocional te nenes. Te ushqyerit preferohet gjate 12 muajve te para te jetes.
    Sa i perket asaj se kur te ndalni te ushqyerit, ajo nuk ka limite. Ju mund te vendosni kete ne cilen do moshe, me rendesi eshte qe 12 muajt e pare te i ipet gjiri, dhe pse jo edhe me gjate.


    Respektivisht,

  3. #3
    sindy
    Anėtarėsuar
    13-07-2007
    Vendndodhja
    sa andej ketej
    Postime
    14
    faleminderit per pergjigjen e dashur.
    ne fakt femija im eshte 13 muajsh, gjate dites ushqehet me ushqime normalisht, sepse une jam ne pune. Por ajo qe me shqeteson eshte nata, pasi ai eshte mesuar te pije naten, dhe kjo ben qe ai (dhe une) te bejme nje gjume shume te crregullt.Perpiqem t'ia zevendesoj me qumesht ne biberon, por ai nuk e pranon fare.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Europe83
    Anėtarėsuar
    13-08-2007
    Vendndodhja
    Paris
    Postime
    66
    sindy te njejtin problem kisha edhe un me cunin po ja hoqa ne 1 vit e gjysem prita qe ai te ishte gati te hante cdo gje se kur ishte 1 vit me villte shpesh kur i jepja te haja se stomaku nuk ishte pjekur akoma e prita deri ne 18 muajsh..pastaj ja hoqa....duhet tja presesh ....ai nuk do te pranoj biberon se femijet qe kan pir gji nuk para e pranojn biberonin...me mir jepi uj..edhe cuni im ato dy nenten e para e kerkonte e me la pa gjum nja dy net ..ti mbaje ne krah kerko ta qetesosh po mos ja jep gjirin jepi uj..se po i dhe biberon do jet njelloj si gjiri do te zgjohet e do ta kerokj ...dy net do vuash pak po ka per ta harruar e esht mir per te se nuk zgjohet me po edhe per ty...ta them per biberonin se ja jepja goces e me zgjoheshe njelloj si me gjirin..

  5. #5
    sindy
    Anėtarėsuar
    13-07-2007
    Vendndodhja
    sa andej ketej
    Postime
    14
    e kuptoj shume mire e dashur. Kam provuar te veproj keshtu si me thua, por ai qan dhe e kerkon. Mua me vjen keq , dhe i jap. Keshtu qe cdo gje me shkon dem, dhe fillon nga e para. .

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Europe83
    Anėtarėsuar
    13-08-2007
    Vendndodhja
    Paris
    Postime
    66
    hahaha e di se me ndodhte e njejta gje po duhet te jesh e vendosur se ndryshe me shum rritet e me keq esht..mbaje akoma ne gji per ca muaj kur te filloj e te haj cdo gje pa problem at her hiqja..po ama duhet te jesh e vendosur

  7. #7
    Golden Tear Maska e **rozi**
    Anėtarėsuar
    05-10-2009
    Vendndodhja
    G-land
    Postime
    116
    Edhe une kam rrit foshnjen me orar te rregullt te punes. Eshte e vertete se behen qrregullime te gjumi. Femija ushqehet aq sa ka nevoje, dhe kur ka nevoje, sepse konsumon pak dhe shpesh, e kjo merr kohen tone si nena, dhe kjo eshte nje faktor prinderor te cilin ne duhet te e kalojme me vullnet. Ju uroj suksese

  8. #8
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar mė parė nga sindy Lexo Postimin
    Ju lutem, mund te me thoni, se cila eshte mosha e pershtatshme per t'i hequr gjirin femijes, dhe si mund te veprohet.
    faleminderit
    kur te mbaroj qumeshti.
    ne muajin 7-8. athere do luge bebi.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •