Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 38 prej 38
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Njoh njeren qe ka cunin 10 vjec me ADHD. Pervec ketyre qe pershkrove me lart ti Dea, ajo e con te psikologu dhe se ci japin dhe nje pill per tu perqendruar , dicka e tille. Sjam futur ne detaje, po te njejtat probleme ka dhe ajo. Biles ketu i ndajne keto femije neper shkollat publike neper klasa apostafat per femijet me probleme.
    Ne fakt, femijet me probleme Pink, qendrojne sa me shume te jete e mundur ne klasa normale. Shkeputen per nje kohe te shkurter vetem kur kane takim me psikologun, punonjesin social. Ky eshte dhe qellimi. Nepermjet bashkemoshatareve ''normal'' te mesojne sjellje te pershtatshme, si dhe nga ana tjeter femijet qe nuk kane crregullime te tilla te sjelljes pranojne , mesohen, pershtaten, dhe jo ne pak raste edhe i mesojne keta femije. Jo vetem femijet me ADHD, por edhe femijet qe kane disability te ndryshme me te theksuara i fusin ne klasa normale si p.sh femijet me Autizem(per te cilien do hap nje teme te vecante), bypolar, etj.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 15-10-2009 mė 11:59
    Feelings change - memories don't.

  2. #22
    Citim Postuar mė parė nga dea_07 Lexo Postimin
    Eshte e vertet, qe ADHD nuk ka te beje me inteligjencen. Keta femije kane nje zhvillim normal si bashkemoshataret e tjere, dhe ne disa raste me te larte. Vetem se femijet me ADHD duke patur parasysh qe kane mangesira ne perqendrimin, vemendjen ne mesim, mund te sjell te disa femije te ngelen prapa ne mesime, dhe mund te kene rezultate te ulta. Prandaj duhet punuar shume me keta femije . Te permisojme me shume perqendrimin e tyre ne procesin mesimor.
    Kam punuar vet me disa femije te tille. E vetmja gje qe e dallonte nga femijet e tjere ishte perqendrimi ne nje veprimtari, apo ne nje vend per nje kohe te gjate. Shume e veshtire ti mbaje te perqendruar gjate gjithe kohes qe ishin dukebere nje veprimtari, ose shpejtonin ta mbarronin sa me shpejt, duke bere qe puna e tyre te mos ishte shume cilesore. Megjithate te femije te ndryshem shkalla e perqendrimit eshte e ndryshme.
    Kam nje shoqe amerikane ketu dhe ajo e ka djalin diagnosed me ADHD. Djali i saj eshte jashte mase inteligjent dhe eshte me te gjitha A dhe nqs vellait te tij i duhen dy ore te bej detyrat, ai i ka mbaruar per 1 ore. E ema e tij me thoshte qe edhe femijet e tjere qe shkojne ne keto organizimet qe bejne keta, shumica e tyre jane me nota te larta. Shumica e tyre ndihen shume bored neper keto klasa sepse duan me teper challenge. Me te degjuar e kam kete, so don't shoot the messenger. lol

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Kam nje shoqe amerikane ketu dhe ajo e ka djalin diagnosed me ADHD. Djali i saj eshte jashte mase inteligjent dhe eshte me te gjitha A dhe nqs vellait te tij i duhen dy ore te bej detyrat, ai i ka mbaruar per 1 ore. E ema e tij me thoshte qe edhe femijet e tjere qe shkojne ne keto organizimet qe bejne keta, shumica e tyre jane me nota te larta. Shumica e tyre ndihen shume bored neper keto klasa sepse duan me teper challenge. Me te degjuar e kam kete, so don't shoot the messenger. lol

    Sic e thashe me siper une kam qene nje femije qe vuaja nga keto simptoma(kur isha i ri lol). Dhe ta mbeshtes mendimin aty ku thua qe ne pergjithese femijet qe vuajne nga kjo semundje jane me inteligjent...

    p.s Dea, kur e e lame seancen e pare ne dy?
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga INFINITY© Lexo Postimin
    Kam nje shoqe amerikane ketu dhe ajo e ka djalin diagnosed me ADHD. Djali i saj eshte jashte mase inteligjent dhe eshte me te gjitha A dhe nqs vellait te tij i duhen dy ore te bej detyrat, ai i ka mbaruar per 1 ore. E ema e tij me thoshte qe edhe femijet e tjere qe shkojne ne keto organizimet qe bejne keta, shumica e tyre jane me nota te larta. Shumica e tyre ndihen shume bored neper keto klasa sepse duan me teper challenge. Me te degjuar e kam kete, so don't shoot the messenger. lol
    Aman Infinity, se per mua keta e teprojne ndonjehere me keto diagnostifikime. Kam pare dhe nx qe dukeshin shume normal dhe ishte e veshtire ta kuptoje qe kishin ADD, apo ADHD.
    Ne Shqiperi gjysma e nx te nje klase jane te tille. Edhe cuni im eshte ca hyper, dhe nuk eshte ndonje cudi t'ja fusin ndonje ADD, apo ADHD.

    Keta i duan nx te mos levizin e flasin hic se lodhen pastaj.
    P.s Endless te keshillova te ikje te sexologu. Akoma s'ke ik?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 15-10-2009 mė 13:04
    Feelings change - memories don't.

  5. #25
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    per femijet me ADHS jam plotesisht dakort qe eshte nje semundje e pasherushme dhe e "trasheguar",por ADHD ne shume raste "stimulohet" nga prinderit.

  6. #26
    Erando
    Anėtarėsuar
    19-07-2004
    Vendndodhja
    Perendim
    Postime
    865
    Citim Postuar mė parė nga dea_07 Lexo Postimin
    Aman Infinity, se per mua keta e teprojne ndonjehere me keto diagnostifikime. Kam pare dhe nx qe dukeshin shume normal dhe ishte e veshtire ta kuptoje qe kishin ADD, apo ADHD.
    Ne Shqiperi gjysma e nx te nje klase jane te tille. Edhe cuni im eshte ca hyper, dhe nuk eshte ndonje cudi t'ja fusin ndonje ADD, apo ADHD.

    Keta i duan nx te mos levizin e flasin hic se lodhen pastaj.
    P.s Endless te keshillova te ikje te sexologu. Akoma s'ke ik?
    nuk eshte ndonje gje me e vra menjen, un per vete jam anti adhalfajnfa e si quhet kjo fjale se kto amerikanet jan ca pisanjosa qe nuk e kan shoqin kund, duan vec te marrin lek, e pastaj thone shko te psikologu se e ke femine me addh, jan ca spekulime koti vetem per biznes, pffffff mu me jan flliq fare kto amerikanet, nuk mund ti shof me sy te ballit e shumices nuk i flas fare.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga padrilla Lexo Postimin
    nuk eshte ndonje gje me e vra menjen, un per vete jam anti adhalfajnfa e si quhet kjo fjale se kto amerikanet jan ca pisanjosa qe nuk e kan shoqin kund, duan vec te marrin lek, e pastaj thone shko te psikologu se e ke femine me addh, jan ca spekulime koti vetem per biznes, pffffff mu me jan flliq fare kto amerikanet, nuk mund ti shof me sy te ballit e shumices nuk i flas fare.
    Cuni im eshte shume i perkedhelur. Ja kam vene ne dukje dhe mesueses se tij. Kur vajta ne mbledhjen e fundit mora vesh qe me cunin tim punonte dhe nje psikologe per ta shtruar. Me iku truri pavaresisht se nuk shpreha gje. Dhe me thane cfare te beja kur femija nuk me degjonte. Blabla. Ato qe me thane ato as nuk mund ti praktikosh te femija im, se nuk i bejne pershtypje. E kam provuar. Me dha dhe nr e saj psikologia. E flaka sa dola nga dera. Sa dembel qe jane mesuesit ketu! Pervec asistentes qe e kane ne klase duan dhe ndihma te tjera se nuk durojne dot qe femijet te mos u binden. Se pergjigjet pa leje u duket shume. Do pergjigjet njehere, do ndryshoje me kalimin e kohes.. Cuni im e ka tmerr time-out. Por po shtrohet. E cfare do beje tjeter? Ndryshe ishte mesuar te kopshti ku ishte, ku kishte me pak rregull. Atje me thoshin vetem fjale te mira, dhe u dukej normale qe cuni im ishte cik i levizur. E merrnin me shume shenje shkathtesie. Ik ankohu ne Shqiperi ne drejtori. Te thone qe eshte paaftesia jote qe nuk di ta qetesosh femijen. Kjo donte qe femijet ti rrinin suste tere kohen. Dhe te mendosh qe kane me pak nx neper klasa se ne ne Shqiperi. Ketu nuk kalon para nr me shume se 20 nx per nje klase. Mire qe nuk me thane qe e ke me ADD, apo ADHD. Ketu vertet shteti shpenzon leke te teperta, dhe mban ne pune njerez kot. Bejne mire qe po i shkurtojne ca programe te teperta se nuk kane me fonde.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga mia@ : 24-11-2009 mė 10:57
    Feelings change - memories don't.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    01-11-2012
    Postime
    1
    a ka adderall ne Kosovė e di njeri

  9. #29
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ne fakt, femijet me probleme Pink, qendrojne sa me shume te jete e mundur ne klasa normale. Shkeputen per nje kohe te shkurter vetem kur kane takim me psikologun, punonjesin social. Ky eshte dhe qellimi. Nepermjet bashkemoshatareve ''normal'' te mesojne sjellje te pershtatshme, si dhe nga ana tjeter femijet qe nuk kane crregullime te tilla te sjelljes pranojne , mesohen, pershtaten, dhe jo ne pak raste edhe i mesojne keta femije. Jo vetem femijet me ADHD, por edhe femijet qe kane disability te ndryshme me te theksuara i fusin ne klasa normale si p.sh femijet me Autizem(per te cilien do hap nje teme te vecante), bypolar, etj.
    Ketu ku jetoj une e praktikojne ti perziejne klasat, dmth femijet me nevoja te vecanta i fusin ne klase me femije normale dhe keta klasa i quajne klasa "Integrimi" dmth femijet te mesojne nga njeri tjetri, te akceptojne te qenurit ndryshe etj. Mvarsisht nga nevojat e femijeve, ne nje klase me 20 nxenes ke psh 1-2 nx. me nevoja te vecanta.
    Personalisht me pelqen ky koncept dhe femijet perfitojne shume.
    Per rastet shume te renda qe kerkojne kujdes te vecante i ndajne dhe i dergojne ne shkolla speciale. Aty punojne me program tjeter pedagogjik ku ne nje klase gjate nje ores mesimore punojne nga 2 pedagog e ne rast nevoje edhe me perkrahje te terapeuteve (psikolog, logoped etj)
    Kjo vendoset cdohere nga pedagogi aktual, nese metodat mesimore te cilet i aplikon nuk kan sukses, athere femijet i dergojne ne shkollat speciale.

    Ne klase me vajzen time psh eshte nje djal me Autizem, kur filloj klasa e pare ai nuk fliste fare. Mesuesja eshte angazhuar shume dhe frytet e punes saj verehen tek voglushi sepse tani komunikon mire dhe eshte nxenes shume i zellshem...

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e Marya
    Anėtarėsuar
    10-05-2009
    Postime
    4,665
    Ekziston nje ilac quhet Ritaline qe u jepet femijeve hyperaktiv
    Ne te gjithe boten komercializohet , por vetem amerikanet e perdorin, mbi 3 milion femije amerikane trajtohen me kete ilac,
    U skandalizova kur pashe cfare efekte anesore kishte , dependence dhe mbi te gjitha jepte probleme zemre, shkaterronte valvet e zemres dhe prap ua administrojne femijeve.
    Sa te trashe keta amerikanet nuk duan te lodhe ca duke vrapuar pas femijeve dhe hop i drogojme qe tua mbyllim gojen femijeve. Ne vendet e tjera perpiqen te gjenden metoda alternative per ti kanalizuar energjite e femijes.
    Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

  11. #31
    Citim Postuar mė parė nga Marya Lexo Postimin
    Ekziston nje ilac quhet Ritaline qe u jepet femijeve hyperaktiv
    Ne te gjithe boten komercializohet , por vetem amerikanet e perdorin, mbi 3 milion femije amerikane trajtohen me kete ilac,
    U skandalizova kur pashe cfare efekte anesore kishte , dependence dhe mbi te gjitha jepte probleme zemre, shkaterronte valvet e zemres dhe prap ua administrojne femijeve.
    Sa te trashe keta amerikanet nuk duan te lodhe ca duke vrapuar pas femijeve dhe hop i drogojme qe tua mbyllim gojen femijeve. Ne vendet e tjera perpiqen te gjenden metoda alternative per ti kanalizuar energjite e femijes.
    Ritalini eshte bere trend kendej tek studentet. Shumicat mundohen ne menyre ilegale ti organizojne e nuk jan aspak te vetedijshem per efektet anesore te cilet i ke numeruar sipra. Ritalini rit koncentracionin, pakeson gjumin andaj neper forumet studentet e lavderojne sidomos gjate afatit provimeve. Nderkohe problemet me te cilet perballohen me pas jan katastrofale (i permende ti efektet anesore) duke perfshire edhe mvarshmerine qe pastaj kerkon trajtim te specializuar.

    Ishte nje artikull ne gazeten Standart te Austrise ku kishin publikuar se ne Universitetin e Michiganit 2010 eshte bere nje studim ku thuhet se rreth 1 milion femijeve ne SHBA ju eshte diagnostifikuar gabimisht ADHS, e ne kete numer me shume jan te perfshire femijet e kopshit dhe shkollor.
    E imagjinoni dot femija me dg te gabuar merr medikamenta te sojit Ritalin? Tmerr!

    Ketu mjeket mundohen te senzibilizojne prindet qe mos u mbeten femijeve ne qafe per pak e shume e ti fusin ne grupin e ADHS duke marr edhe shembullin e SHBA-se.


    Pastaj per ta marr kete diagnoze ka procedura ketu, para te pediatri, pastaj do te vizitohesh tek psikiatri i specializuar per femije e ne fund nese vendoset per trajtim me medikamenta te renda te cilet jan ne listen e kuqe, duhet sigurimi shendetesor te jep aprovimin nga nje komision mjekesh dhe aprovimi jepet psh per 1- 3 muaj e me at leter mund ti marresh barnat ne barnatore.
    Pastaj e perserit proceduren sipra nese vazhdon terapia...

    Sidomos tek femijet jane shume te ndieshem kur jane ne pyetje barnat dhe dg e gabuara, dhe personalisht jam e lumtur qe eshte ashtu...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dritė : 11-11-2012 mė 05:24

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga mia@ Lexo Postimin
    Ajo qe te ben pershtypje ne shkollat Shqiptare eshte mungesa e diagnostifikimit te femijeve kur tek ata vihet re nje anomali ne te nxene, nje c'rregullim ne sjellje, perqendrim qe e ben te pamundur mesuesin te vazhdoje mesimin ne menyre normale. Ne Shqiperi nuk kam vene re qe nx te diagnostifikoheshin me ADD dhe ADHD, edhe pse ka shume te tille. Ata thjesht hynin tek nx e levizur, te paperqendruar, dhe ishte detyra e mesuesit ta bindte ate femije te perqendrohej ne mesim, punonte individualisht edhe pse mund te kishte dhe 30 apo me shume nx te tjere ne klase. Aq me keq po te kishte me shume se nje nx me ADHD, ose ADD.
    C'eshte me sakte ADHD?
    '' Attention Deficit Hiperactiv Disorder'' eshte nje concept qe i referohet femijeve sjellja e te cileve eshte impulsive, hiperactive jo e zakonshme per moshen e tyre
    dhe demton ne menyre sinjifikante suksesin social-emocional te tyre.
    Keta femije e kane shume te veshtire te perqendrohen per nje kohe te gjate ne nje vend, apo ne mesim.
    Diagnostifikim i ketyre femijeve fillon zakonisht ne moshen shkollore.
    Ne vazhdim do te sjell me teper informacion rreth cfare eshte ADHD, dhe si ti trajtojme dhe te punojme me keta femije. Kush te kete deshire mund sjell informacion dhe nga pervoja qe ka pat ne lidhje me keta femije.

    Ky ėshtė njė krim tjetėr dhe njė eksperiment i rrezikshėm pėr jetėn e fėmijve. Nė Amerik ėshtė qėndra e zbulimit dhe kurimit tė sėmundjeve tė reja. Nė kėtė qėndėr ka shumė shkencėtar me tituj doktor, dhe ēdo vit shpikin me dhjetėra sėmundje, qė mė pas pasohen nga qindra lloj ilaēesh tė patentuara me tė vetmin rezultat fitimin. Pėr tė realizuar kėtė ata bindin edhe administratėn shtetėrore tė bėjė ligje qė tė favorizohen pėr shitjen e kėtyre ilaceve. Siē ėshtė rasti nė fjalė me ADHD ku prindi nėse nuk i jep fėmijės ato ilaēe nuk e pranojnė nė shkollė.

    Zgjohuni e mos bini pre e Big Farmės, qė kėrkon gjithmon sėmundje tė reja dhe ilace tė reja pėr biznesin e tyre tė fėlliqur.
    Nė tė kundėrt do mbeteni gjithė jetėn konsumator ilacesh dhe do vuani mė shumė.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
    Ky ėshtė njė krim tjetėr dhe njė eksperiment i rrezikshėm pėr jetėn e fėmijve. Nė Amerik ėshtė qėndra e zbulimit dhe kurimit tė sėmundjeve tė reja. Nė kėtė qėndėr ka shumė shkencėtar me tituj doktor, dhe ēdo vit shpikin me dhjetėra sėmundje, qė mė pas pasohen nga qindra lloj ilaēesh tė patentuara me tė vetmin rezultat fitimin. Pėr tė realizuar kėtė ata bindin edhe administratėn shtetėrore tė bėjė ligje qė tė favorizohen pėr shitjen e kėtyre ilaceve. Siē ėshtė rasti nė fjalė me ADHD ku prindi nėse nuk i jep fėmijės ato ilaēe nuk e pranojnė nė shkollė.

    Zgjohuni e mos bini pre e Big Farmės, qė kėrkon gjithmon sėmundje tė reja dhe ilace tė reja pėr biznesin e tyre tė fėlliqur.
    Nė tė kundėrt do mbeteni gjithė jetėn konsumator ilacesh dhe do vuani mė shumė.
    Dardajan askush nuk te detyron ti japesh ilace femijes. Ata mund ta keshillojne por nuk mund ta vejne si kusht per ta mbajtur ne shkolle. Kam nje shoqen time qe femija e saj mund te jete me ADHD. Asaj ja kane rekomanduar ilacet per ta bere me te perqendrueshem, se leviz shumer, por ajo nuk ka pranuar.
    Ne Amerike teprohet xhanem. Keta i duan femijet te rrine suste, dhe i ngopin me qetesues. Ngelen duke i cuar femijet neper zyrat e drejtoreve se nuk jane ne gjendje te perballojne nje femije te levizur. U prishet mesimi atyre. Epo keto jane veshtiresite e punes, qe duhet te jesh i pergatitur ti perballosh, ndryshe te rrofte diploma.

    Imagjino cuni im kishte marre verejtje per sjelljen vetem se vuri nje liber ne koke. Mesuesja me shkruajti ne email rreth ketij veprimi qe sipas saj meritonte te raportohej. Me erdhi vertet per te qesh.
    Feelings change - memories don't.

  14. #34
    i/e larguar Maska e ionian
    Anėtarėsuar
    27-12-2002
    Vendndodhja
    *
    Postime
    200
    Kjo ADHD-ja eshte me sa kuptova e kunderta autizmit?

  15. #35
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    09-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Kine
    Postime
    1,830
    ADHD duhet te jete te forumi i mjekesis e jo ketu..

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga Toffee Lexo Postimin
    ADHD duhet te jete te forumi i mjekesis e jo ketu..
    E hapa temen ketu se ADHD ka te beje me sjelljen, keshtu qe nuk i perket vetem mjeksise. Ne fund te fundit me kete femije nuk punojne vetem mjeket, por dhe prinderit, mesuesit, terapistet, psikologet..
    Feelings change - memories don't.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar mė parė nga ionian Lexo Postimin
    Kjo ADHD-ja eshte me sa kuptova e kunderta autizmit?
    Nga dole ne kete perfundim?
    Feelings change - memories don't.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e lisa12
    Anėtarėsuar
    30-11-2008
    Postime
    2,624
    te nje shoku i cunit tim i ka kaluar shpejt 2 vjet dhe nuk merrte me ilace.....kur erdhi me flejt nje nate te neve dhe une doja tia kujtonja se duhet ti merrte ne mengjes heret por ai me tha ka koh qe une nuk marr me.... skam me nevoje tha i shkreti.....ketu te neve me shume merren neper terapi dhe jo direkt me i dhene kokrra
    Ti me sjell gjithmone fat dhe lumturi

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •