Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Postime
  1,966

  Grupi i emocioneve pozitive dhe negative

  “EMOCIONET”

  (GRUPI I EMOCIONEVE POZITIVE DHE NEGATIVE)


  Thuhet se fjala emocion e ka prejardhjen nga gjuha dhe kultura frėnge ku mund tė gjejmė edhe pėrpjekjet e para pėr tė dhėnė kuptimin e vėrtetė tė kėsaj fjale. Nė kėtė vėshtrim duhet thėnė se fillimisht emocioni ėshtė konsideruar si njė gjendje e ngacmuar ose e trazuar e ndėrgjegjes sė individit dhe si pjesė e kėsaj tė fundit qė provokon nė mėnyrėė tė vazhduar ndjenja ose sensibilitete.
  Dekadat e fundit, studiuesit i kanė pėrcaktuar emocionet si konstrukte psikofiziologjike tė ndėrlikuara, me njė natyrė tepėr komplekse dhe me pėrmasa shumėdimensionale.
  Sot nė shkencėn e psikologjisė, emocioni pėrcaktohet si reagim ose pėrgjigje ndaj njė stimuli apo ngacmuesi, i cili tek individi shkakton: eksitim fiziologjik, ndjenjė subjektive, interpretim konjitiv dhe sjellje tė dukshme.
  Emocionet nė vetvete janė shumė dimensionale dhe sipas Plutchik kėto dimensione, janė tė lidhura me cilėsi tė tilla si intesiteti, ngjashmėria dhe polariteti i tyre. Nė kėtė vėshtrim emocionet mund ti klasifikojm nė dy grupe:
  1.Grupi i emocioneve pozitive
  2.Grupi i emocioneve negative
  Emocionet pozitive pėrshkohen nga gjėndje emocionale pozitive ose tė kėndshme dhe janė tė lidhura me kėnaqėsitė qė pėrjetohen gjatė plotėsimit tė nevojave, janė tė lidhura me sigurinė e individit, me tė qėnit nė harmoni dhe i suksesshėm ne jetė. Nė rrethana tė tilla individi ndjehet i gėzuar, i kėnaqur, i lumtur dhe karakterizohet nga njė ton i pėrgjithshėm emocional qė ėshtė optimist.
  E vecanta pėr emocionet e kėtij grupi ėshtė se nėpėrmjet tyre individi ndjen dhe provon nė vetvete kėnaqėsi shpirtėrore pėr aq kohė sa ato zgjatin. Kjo ėshtė dhe njėra prej arsyeve pse emocionet pozitive nuk kanė tėrhequr sa duhet vėmėndjen e studiuesve prej shumė kohėsh. Megjithėse emocionet e verteta njerėzore ėshtė e vėshtirė tė pėrshkruhen me fjalė, duhet thėnė se sot nga psikologėt bėhen edhe pėrpjekje tė tilla. Dhe kjo ndodh pėr efekt njohjeje, pasi njėrėzit bėjnė vazhdimisht pėrpjekje tė kėsaj natyre rreth gjendjeve emocionale qė provojnė nė vetvete, pėrpiqen ti pėrcaktojnė gjithnjė e mė saktė ato pėr tė kuptuar dramėn e brendshme si dhe aspektet konkuruese tė emocioneve qė pėrjetohen, duke u pėrpjekur tė kapin kuptimin e vėrtetė tė cdo ndjesie apo tė cdo buzėqeshjeje qė vihet nė veprim sa here qė ėshtė e nevojshme.
  Njė pjesė e mirė e gjendjeve emocionale pozitive lidhet me tė qėnit i lumtur apo me vetė lumturinė qė pėrjeton cdo qėnie njerėzore. Studimet tregojnė se te kjo qėnie vetė sistemet emocionale janė tė ndėrtuara sipas njė hierarkie dhe lumturia duket se formon sistemin mė tė lartė nė kėtė hierarki. Nė mjaft kėrkime qė janė kryer rreth lumturisė, pyeten njėrėz tė moshave e profesioneve tė ndryshme se cfarė i bėn ata tė lumtur, duke testuar lidhjet e lumturisė sė tyre me aspekte tė tilla si: tė ardhurat, shėndeti i mirė, aftėsitė e vecanta dhe inteligjenca, martesa, mosha, besimi, lloji i punės, statusi social, edukimi e tė tjera. Pėrgjithėsisht, kėto drejtime tė kėrkimeve konsiderohen si pikėnisje e lumturisė dhe si aspekte tė rėndėsishme tė gjėndjeve emocionale, tė cilat investojnė sistematikisht nė jetėn e individit dhe nė tė qėnit i lumtur. Vec kėsaj, autor tė ndryshėm kanė sugjeruar se lumturia ėshtė rrjedhojė e pėrmbushjes sė qėllimeve individuale nė fusha tė ndryshme tė jetės.
  Grupi i dyte: Grupi i emocioneve negative. Kėto emocione pėrshkrohen nga gjėndje emocionale negative ose tė pakėndėshme dhe janė tė lidhura me pakėnaqėsitė qė pėrjetohen gjatė plotėsimit tė nevojave bazė, janė tė lidhura me pasigurinė, me humbjet dhe dėshtimet nė jetė. Nė rrethana tė tilla individi ndjehet pesimist nė vetvete dhe pėr rrjedhojė pėrjeton frikė, ankth, zhgėnjim, dėshpėrim, stres, frustacion e tė tjera.
  Pėr tė bėrė diferencime brėnda kėtij grupimi tė emocioneve ka rėndėsi tė merren parasysh jo vetėm shkalla apo intesitetit i shprehjes sė tyre, por edhe kahu i veprimit, shkalla e irritimit dhe e pakėnaqėsive tė ndryshme qė pėrjetohen nga individi. Pra, nė kėtė grupim, shumė emocione negative janė primare dhe shumė tė tjera janė rezultat i interpretimeve konjitive. Ato mė tepėr imponohen nga rrethanat dhe kanė frekuencė mė tė shpeshtė nė raport me emocionet pozitive. Nė tėrėsi, edhe emocionet e ketij grupi janė tė shumta nė numėr, njė prej tyre ėshtė dhe ankthi.
  Sipas Frojdit, ankthi lidhet me gjendje psikologjike qė nuk shoqėrohen me vėmendje tė vecantė ndaj objektit frikėsues. Origjina e ankthit nė pėrgjithėsi ėshtė e paqartė dhe pothuajse e papėrcaktuar pra, ėshtė pikėrisht mungesa e njė ngacmimi konkret, ajo qė e privon ankthin nga mundėsia e patjes sė kontureve tė qarta dhe tė identifikueshme. Ankthi ka efekte shkatėrruese pėr trupin, pasi burimet trupore dhe ato intelektuale nuk jane aspak ndihmuese pėr individin. Megjithkėtė, duhet thėnė se ankthi ėshtė pjesė e pandarė e pėrjetimeve tė shumta njerėzore dhe se ndonjėherė prej tij mund tė gjenerojnė crregullime tė ndryshme, tė cilat zgjatin relativisht nė kohė dhe prishin rrjedhėn normale tė jetės.
  Ne tė gjithė pėrjetojmė gjėndje ankthi sa herė ndeshemi me situate tepėr tė vėshtira qė janė kėrcėnuese pėr ne. Pra, nė kėtė kuptim, ankthi ėshtė njė ngritje emocionale, njė gjėndje shqetėsimi pėrgjithėsisht e vėshtirė dhe stresante, e shkaktuar nga pritshmėria e ndonjė stimuli apo situate qė nuk ėshtė fizikisht e pranishme dhe realisht e dhimbshme, por parandjehet tė jetė e tillė dhe se individi ndodhet nėn trusninė e njė orjetimi tė tillė pėr njė kohė tė gjatė.
  Ndonjėherė ankthi pėrcaktohet si njė tmerr pa emėr, pa formė dhe misterioz, por qė nuk i godit tė gjithė njerėzit njėlloj. Studiuesit theksojnė se nė strukturėn e tij, ankthi ka njė komponent fiziologjik, njė komponent konjitiv dhe njė eksperiencė subjective tė diskomfortit. Pėr kėtė, disa psikolog sugjerojne se ankthi shfaqet mė shpesh nė ato rrethana kur njėrėzit konfrontohen me vetveten, duke marrė shumė perceptime njėherėsh. Pikėrisht pėr kėtė thuhet se origjina e ankthit nė pėrgjithesi ėshtė e paqartė, por pavarsisht nga kjo, duhet thėnė se nė shumė situate gjėndja e ankthit mund tė jetė dhe e motivuar. Kėshtu psh. ankthi mund tė jetė edhe rrjedhojė e frikės qė pėrjetohet, nė mjaft raste kur objekti frikėsues ėshtė real dhe i njohur nga vetė individi. Ashtu si frika qė ėshtė njė reagim i natyrshėm ndaj njė kėrcėnimi real apo imagjinar, edhe ankthi mund tė jetė njė reagim i tille ndaj njė stimuli konkret apo ndaj njė presioni tė caktuar. Shembull i njė gjėndje ankthi tė tillė mund tė jetė psh. frika pėr humbjen e njė njeriu tė dashur ose humbja e dashurisė pėr dikė.
  Nė shtjellimet dhe pėrshkrimet qė iu bė mė sipėr dy grupeve kryesore tė emocioneve pozitive dhe negative, studiuesit kanė pohuar se kėto kahe tė gjėndjeve emocionale, shpesh alternohen me njėra tjetrėn, duke ngritur dhe ulur shpesh tonin e pėrjetimeve tona emocionale. Nė kėtė mėnyrė, ato i japin vitalitet, larmi dhe variacione jetės sonė.

  Cfare mendimi keni ju rreth emocioneve pozitive dhe negative?
  A alternohen keto gjendje emocionale me njera-tjetren?

  Nga J@mes Douglas
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 16-11-2007 mė 12:37
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Qendi
  Anėtarėsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  2,102

  Emocionet Dhe Klasifikimi i Tyre..

  Sot nė psikologji nuk egziston njė klasifikim i qėndrueshėm dhe pėrgjithėsisht i pranueshėm i emocioneve. Sipas njė klasifikimi tė dhėnė nga Lazarus(1993) emocionet klasifikohen nė 3 grupe kryesore.
  1.Emocionet Negative-zemėrimi ,frika, turpi ,pikėllimi , neveria , xhelozia;
  2.Emocionet E Pėrziera-shpresa , keqardhja ;
  3.Emocionet Pozitive-lumturia , mburrja , qetėsimi , dashuria;
  Njėra prej ndjenjave paresore ėshtė Frika.Kjo ndjenjė paraqitet relativisht herėt.Zakonisht shfaqet nė situata tė cilat individi i cilėson si tė rrezikshme pėr egzistencėn e vet.Te fėmijėt shkaktojnė frikė situatat e reja dhe tė panjohura.Njė lloj tjetėr e frikės ėshtė Fobia me ē'rast individi frikėsohet prej objekteve dhe situatave si p.sh : Uji , Rruga , Dhoma E Mbyllur etj. , ndonė se ato objekte dhe situata nuk paraqesin rrezik.
  Zemėrimi-mund tė pėrjetohet si njė paknaqėsi e zakonshme , deri te tėrbimi , me ērast individi nuk ėshtė nė gjendje tė kontrollojė veten. Mund tė ndodhė qė nė kėtė rast individi ti klrcėnohet ndonjė tė afėrmi tė vet , i cili nė fakt nuk ėshtė fajtor pėr situatėn e krijuar.
  Gėzimi-njeriu zakonisht ėshtė i gėzuar kur arrin suksese nė realizimin e qėllimeve tė veta , kur e kryen punėn e tij me kėnaqėsi , kur ėshtė i shlndetshėm , kur dashuron dhe ti kthehet dashuria nga personi pėrkatės etj.
  Hidhėrimi-paraqitet atėher kur humbasim diēka tė rėndėsishme pėr ne.Hidhėrimi shpesh shprehet me vaj edhe gėzim ose ndonjė tronditje tjeter.
  Xhelozia-nė thelb ėshtė pasiguri personale.Xhelozia ndodh atėher kur personi qė e dashurojmė , dashurin dhe kujdesin e shpreh ndaj dikujt tjetėr.
  Disponimi-ėshtė gjendje emocionale e kėndshme ose e pakėndshme e cila zgjat relativisht shumė , por nuk ėshtė intensive.Disponimet tona nuk kanė tė bėjnė me diēka konkrete dhe tė caktuar , mirpo ndikon qė ne tė marrin njė qėndrim tė caktuar ndaj njerėzve dhe realitetit nė pėrgjithėsi.
  Pasioni-Ėshtė shprehi e formuar gjatė jetės e cila gjithmonė pėrcillet me emocione intensive.Ndikon dukshėm nė sjelljet dhe veprimet e njerzve si p.sh dikush ka pasion shkencėn , diturinė , sportin qė janė pasione pozitive.Egzistojnė edhe pasione negative (Pija , Duhani etj.)

 3. #3
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Cfar eshte emocioni?!

  Shpesh here nese dikush na pyet se ēfar emocioni jeni duke perjetuar per momentin......ne pergjigjemi.
  ndjehem i/e lumtur
  jam i/e zemeruar
  kam frike etc
  si mund ta perkufizoni nocionin EMOCION!?mua me duket nje nocion jo shume i qarte.
  psikologet jane perpjekur ta perkufizojne kete nocion,por muk kane mundur ti japin nje perkufizim te vetem perfundimtar,sepse emocionet jane perjetime shume subjektive.
  William James-argumentoi se emocioni eshte ndjenja e ndryshueshme trupore qe ndodh si reagim ndaj ngjarjeve eksituese te mjedisit.

  Sigmund Freud-shpalli se emocionet jane shkarkime fiziologjike te cilat shfaqen ne formen e ndjenjave.

  Robert Plutchik-e pershkroi emocionin si nje reagim trupor te modeluar,te shkaktuar nga nje ngacmues i jashtem.

  po ju si e spjegoni,si e perjetoni!!?
  diskutime te kendeshme....ju lutem evitoni chit-chat

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Anėtarėsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  emocioni :

  koncept me te cil.in rraca njerezore shpjegon cdo lloj impakti te qenies ,esences me boten qe e rrethon.

  qofshin keto te keqija apo te mira nuk ka rendesi fare. emocioni eshte aksiome e cila nuk vertetohet.ekziston me nderthurjen e shpirtin me trupin fizik

 5. #5
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Emocionet jane nga me te ndryshmet,por mund ti ndaja ne dy grupe,pozitive dhe negative.
  ne te dyja tipet e emocioneve ne veprojme duke ju shmangur logjikes,pra mendoj qe emocionet jane te lidhura me zemren dhe logjika me trurin.
  por ne nuk mund te bejme pa emocionet,jeta jone do ishte bosh fare.dhe pse shume here emocionet na shtyjne te bejme veprime te gabuara qe jane ne kundershtim me logjiken tone,jane ato qe i japin kuptim jetes tone.

 6. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-10-2007
  Vendndodhja
  ne syte e tu qe adhurojne syte e mi.ne buzet e tua,qe puthin te miat cdo cast.ne frymen tende,se eshte dhe imja.ne gjakun tend,qe vlon per mua.zemra ime,Land.
  Postime
  783
  evitojme emocionet kur duam te arrijme nje qellim te caktuar.arrijme t'i evitojme nese tjetri qe kemi perballe nuk shikon skuqjen e fytyres,djersitjen e duarve...
  jetojme me emocionet,sepse pa ato nuk mundemi te kuptojme ndjenjat tona.cfare jane emocionet?shperthimet e ndjenjave.

 7. #7
  Ma®seli Maska e JaCk_DaniELs
  Anėtarėsuar
  17-05-2002
  Vendndodhja
  As Vet Se Di
  Postime
  923
  Citim Postuar mė parė nga diocleziano Lexo Postimin
  Emocionet jane nga me te ndryshmet,por mund ti ndaja ne dy grupe,pozitive dhe negative.
  .
  Kaq mjafton te permendesh.
  E kam tė vėshtirė tė gjykoj tė tjerėt , por tė tjerėt e kan tė vėshtirė pėr mos mė gjykuar mua.....

 8. #8
  谷ஜ๑۩۞۩๑•谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑•谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Anėtarėsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,090

  Emocionet dhe klasifikimi i tyre

  Sot ne psikologji nuk ekziston ende nje klasifikim i qendrueshem dhe pergjithsisht i pranuar i emocioneve.Sipas nje klasifikimi te dhene nja Lazarus(1993),emocionet klasifikohen ne 3 grupe kryesore:

  1.Emocionet Negative-zemerimi,ankthi(frika),turpi,pikellimi,xhelozia,ne veria;
  2.Emocionet e Perziera-shpresa,keqardhja;
  3.Emocionet Pozitive-lumturia,mburrja,qetesimi,dashuria.
  Njera prej ndjenjave paresore eshte FRIKA.Kjo ndjenje paraqitet relativisht heret.Zakonisht shfaqet ne situata te cilat inividi i vlereson si te rrezikshme per ekzistencen e vet.Te femijet shkaktojne frike situatat e reja dhe te panjohura.
  Nje lloj tjeter e frikes eshte Fobia-me c'rast individi frikesohet prej disa objekteve dhe sitautave si p.shUjit,rruges.dhomes se mbyllur etj)ndonese ato objekte dhe situata,ne te vertete nuk paraqesin ndonje rrezik.
  ZEMERIMI-mund te perjetohet si nje pakenaqesi e zakonshme deri tek terbimi,me c'rast individi nuk eshte ne gjendje ta kontrrolloj veten.Mund te ndodhe qe ne raste te tilla individi t'i kercenohet ndonje te afermi te vet,i cili ne fakt nuk eshte aspak fajtor per situaten e shkatuar.
  GEZIMI -Njeriu zakonisht eshte i gezuar kur arrin suksese ne realizimin e qellimeve te veta,kur e kryen punen e tij me kenaqesi,kur eshte shendosh,kur dashuron dhe i ktheht dashuria nga personi perkates etj.
  HIDHERIMI-Paraqitet atehere kur humbim dicka te rendesishme per ne.Bie fjala femija hidherohet nese e humb lodren e tij.Ndersa nje i rritur hidherohet nese e humb nje te aferm.Hidherimi shpesh shkrehet ne vaj nganjehere shpreh edhe gezim ose ndonje tronditje.
  XHELOZIA-Ne thelb eshte pasiguri personale.Xhelozia lind ne ato raste kur personi,te cilin e dashurojme,kujdesin dhe dashurin nuk e drejton ndaj nesh por ndaj ndonje personi tjeter.
  DISPONIMI-eshte gjendje emocionale te kendeshme ose te pakendeshme te cilat zgjasin relativisht shume ,por nuk jane intensive.Disponimet tona nuk kane te bejne me dicka konkrete dhe te caktuar,mirepo ndikojne ne ne qe te marrim nje qendrim te caktuar ndaj njerezve dhe realitetit ne pergjithesi.
  PASIONI-Jane shprehi te formuara gjate jetes te cilat percillen gjithmone me emocione intensive.Ato ndikojne dukshem ne sjelljen dhe veprimet e njerevze p.sh dikush ka pasion shkencen,diturine,sportin qe jane pasione Pozitive.Ekzistojne edhe pasione Negative si bixhozi,pija,duhani etj.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga AuGuSt_ : 12-10-2009 mė 15:21
  skerdigodo@hotmail.com

 9. #9
  ♥ Kitty Loves Bubi ♥ Maska e Viola.V
  Anėtarėsuar
  22-05-2010
  Vendndodhja
  CANADA
  Postime
  990
  Te evitosh emocionet ?! - Ahahaha edhe kete nuk e kishja degjuar ndonjehere !
  $ € $ ... ♥♫ - ♥♫

 10. #10
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,266
  Postimet nė Bllog
  7

  Pėr: Grupi i emocioneve pozitive dhe negative

  Sepse emocionet janė tė rėndėsishme pėr t'u shprehur sė bashku me logjikėn. Kryesisht i kontrolloj emocionet e mia, por ndonjėherė kam njė temperament dhe ndonjėherė mund tė qaj. Megjithatė, unė mund t'i menaxhoj ato.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pėr: Grupi i emocioneve pozitive dhe negative

  Klasifikimi i emocioneve ėshtė njė temė komplekse dhe nuk ka njė konsensus tė plotė nė fushėn e psikologjisė. Ndėrsa klasifikimi qė pėrmendėt nga Lazarus ėshtė njė ndėr pėrfaqėsimet e mundshme tė emocioneve, duhet tė theksohet se ka shumė klasifikime tė tjera qė janė zhvilluar nga studiues tė tjerė.

  Frika ėshtė nė fakt njė ndjenjė themelore e cila mund tė shfaqet nė ndryshime tė ndryshme. Siē theksoni, frika ėshtė njė ndjenjė qė shpesh paraqitet nė situata qė individėt i vlerėsojnė si tė rrezikshme pėr veten e tyre. Kjo mund tė pėrfshijė situata tė panjohura, tė reja ose tė rėndėsishme pėr ekzistencėn e tyre.

  Fobia ėshtė njė lloj tjetėr e frikės qė pėrmendėt. Ėshtė njė frikė e shtruar dhe e padrejtė ndaj njė objekti, situate, ose situata specifike qė nė tė vėrtetė nuk paraqesin njė rrezik tė drejtpėrdrejtė. Nėse dikush ka fobi ndaj ujit, pėr shembull, ai ose ajo mund tė pėrjetojė njė frikė tė pashpjegueshme dhe tė intensifikuar kur haset me ujė, edhe nėse nuk ka asnjė rrezik real.

  Ėshtė e rėndėsishme tė theksohet se emocionet janė shumė komplekse dhe ndryshojnė nga individi te individi. Klasifikimet janė pėrpjekje pėr tė organizuar emocionet nė kategori tė njohura dhe tė kuptueshme, por ato nuk janė tė paqėndrueshme dhe tė pėrputhshme pėr tė gjitha kulturat dhe kontekstet. Studimet mė tė reja nė psikologji kanė tendencė tė vlerėsojnė emocionet si njė spektėr tė
  gjerė me shumė variacione dhe nuanca, dhe mėnyrat e kuptimit dhe shprehjes sė tyre ndryshojnė nėpėr kultura dhe grupmoshat.

  Nė kėtė kontekst, "Emocionet" janė ndarė nė dy grupe kryesore: emocionet pozitive dhe emocionet negative.

  Emocionet pozitive janė ato qė ndikojnė nė ndjenjėn e lumturisė, gėzimit, kėnaqėsisė, dashurisė, admirimit, syresh, etj. Kėto emocione janė tė rėndėsishme pėr mirėqenien dhe shėndetin psikologjik tė njė personi.

  Emocionet negative, nė anėn tjetėr, janė ato qė ndikojnė nė ndjenjėn e trishtimit, ankthit, frikės, zemėrimut, keqardhjes, etj. Kėto emocione mund tė shkaktojnė ndikime negative nė shėndetin psikologjik tė njė personi nėse ata pėrjetojnė ato pėr njė kohė tė gjatė.

  Nė pėrgjithėsi, emocionet janė pjesė e jetės sė pėrditshme dhe kanė ndikime tė mėdha nė sjelljen dhe veprimet e njerėzve. Kuptimi dhe menaxhimi i tyre janė tė rėndėsishme pėr tė arritur njė shėndet tė mirė psikologjik dhe pėr tė pasur njė jetė tė lumtur dhe tė qėndrueshme.

  Por, ka disa mėnyra pėr tė pėrmirėsuar shėndetin psikologjik pėrmes emocioneve pozitive. Nė vijim janė disa sugjerime:

  1. Identifikoni dhe pėrdorni teknikat e relaksimit: Teknikat e relaksimit si meditimi, yoga, ose thjesht zgjimi i herėt nė mėngjes mund tė ndihmojnė nė uljen e niveleve tė stresit dhe ngritjen e ndjenjės sė qetėsisė dhe lumturisė.

  2. Krijoni kujtime pozitive: Duke kujtuar momente tė lumtura dhe tė kėndshme nė jetėn tuaj, ju mund tė ndihmoni nė rritjen e emocioneve pozitive dhe nė uljen e niveleve tė stresit dhe ankthit.

  3. Bėni aktivitete qė ju bėjnė tė ndjeheni mirė: Bėni aktivitete qė ju kėnaqin dhe ju bėjnė tė ndjeheni mirė si tė dėgjoni muzikė, tė shkoni pėr njė gezim, tė bėni sport, ose tė bėni njė aktivitet kreativ.

  4. Krijoni marrėdhėnie pozitive: Krijimi i marrėdhėnieve tė mira me miqtė dhe familjen mund tė ndihmojė nė ngritjen e emocioneve pozitive dhe nė uljen e niveleve tė stresit dhe ankthit.

  5. Ndani momentet e lumtura me tė tjerėt: Duke ndarė momentet e lumtura me tė tjerėt dhe duke shprehur falenderimin tuaj pėr ta, ju mund tė ndihmoni nė rritjen e emocioneve pozitive jo vetėm pėr ju por edhe pėr ata qė ju rrethojnė.

  Kėto janė vetėm disa sugjerime, ndėrsa ka shumė strategji tė tjera qė mund t'ju ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shėndetit psikologjik pėrmes emocioneve pozitive.

  Ka disa mėnyra pėr tė ndarė momentet e lumtura me tė tjerėt nė mėnyrė efektive. Nė vijim janė disa sugjerime:

  1. Tregoni falenderimin tuaj: Nė momentet e lumtura, tregoni falenderimin tuaj pėr atė qė e bėri atė moment tė veēantė. Falenderimi mund tė shprehėt nė mėnyra tė ndryshme, si p.sh. me fjalė, me njė dhuratė ose me njė notė tė shkruar.

  2. Ndani momentet nė rrjete sociale: Nėse keni njė rrjet social, mund tė ndani momentet tuaja tė lumtura me miqtė dhe familjen tuaj. Kjo mund tė bėhet pėrmes postimeve nė Facebook, Instagram, ose nėpėrmjet mesazheve tė tekstit.

  3. Organizoni njė ngjarje tė veēantė: Organizoni njė ngjarje tė veēantė pėr tė ndarė momentet tuaja tė lumtura me tė tjerėt. Kjo mund tė jetė njė darkė, njė festė e vogėl apo njė aktivitet i caktuar.

  4. Krijoni njė album me foto: Krijoni njė album me foto tė momenteve tuaja tė lumtura dhe ndani atė me tė tjerėt. Kjo mund tė jetė njė mėnyrė e bukur pėr tė kujtuar momentet e veēanta dhe pėr tė ndarė ato me tė tjerėt.

  5. Bėni njė telefonatė ose njė takim: Nėse nuk jeni nė gjendje tė takoheni me tė tjerėt nė person, bėni njė telefonatė ose njė video-takim pėr tė ndarė momentet tuaja tė lumtura me ta.

  Kėto janė vetėm disa sugjerime, dhe ka shumė mėnyra tė tjera pėr tė ndarė momentet e lumtura me tė tjerėt nė mėnyrė efektive. Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme tė dini kur tė ndani momente tė veēanta dhe kur tė mos i ndani, pėr tė respektuar privatėsinė dhe ndjenjat e tė tjerėve.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 06-06-2023 mė 16:51

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Grupi i emocioneve pozitive dhe negative

  16 emocionet pozitive qė ua sjellin shėndetin e mirė

  Janė 16 lloje tė lumturisė qė sė bashku e forcojnė shėndetin, sugjeron hulumtimi i ri.

  Autori i kėtij hulumtimi, profesor Anthony Ong nga Weill Cornell Medicine thotė qė ka shumė lloje tė lumturisė, dhe pėrjetimi i disa gjendjeve tė ndryshme emocionale mund ta reduktojė rrezikun e personit ndaj ērregullimeve, duke mos bėrė qė njė emocion tė dominojė nė jetėn e tyre emocionale.

  Hulumtimi i bėrė nga Weill Cornell Medicine analizoi ditaret e 175 personave mes moshave 40 dhe 65, tė cilėt pėr ēdo ditė ranguan shkallėn e 16 emocioneve pozitive qė i kanė ndjerė nė ato 24 orė.

  Ata e mbajtėn njė ditar tė tillė pėr 30 ditė dhe rezultatet zbuluan qė pėrjetimi i njė rangu tė gjerė tė emocioneve pozitive dukshėm e redukton nivelin e inflamacioneve tek personi.


  Ndėrkaq, kėto 16 emocione janė:

  Entuziazmi

  Interesi

  Vendosmėria

  Argėtimi

  Ngazėllimi

  Inspirimi

  Vigjilenca

  Aktiviteti

  Forca

  Krenaria

  Vėmendshmėria

  Lumturia

  Relaksimi

  Tė qenit gazmor

  Tė marrit gjėrat shtruar

  Qetėsia


  Gazeta Infokus

  https://gazetainfokus.com/16-emocion...ndetin-e-mire/

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pėr: Grupi i emocioneve pozitive dhe negative

  Studimet kanė treguar se emocionet pozitive kanė njė ndikim tė madh nė shėndetin tonė fizik dhe mendor. Kėtu janė 16 emocione pozitive qė mund tė ndihmojnė nė pėrmirėsimin e shėndetit tonė:

  1. Gėzimi - ndihmon nė zvogėlimin e stresit dhe nė rritjen e nivelit tė energjisė.
  2. Mirėnjohja - ndihmon nė pėrmirėsimin e humorit dhe nė zvogėlimin e ankthit dhe depresionit.
  3. Shpresimi - ndihmon nė rritjen e vetėbesimit dhe nė uljen e stresit dhe tensionit.
  4. Entuziazmi - ndihmon nė rritjen e motivimit dhe nė pėrmirėsimin e produktivitetit.
  5. Krenaria - ndihmon nė ndjenjėn e vlerėsimit dhe nė rritjen e vetėbesimit.
  6. Kėnaqėsia - ndihmon nė rritjen e nivelit tė energjisė dhe nė zvogėlimin e stresit dhe tensionit.
  7. Kureshtja - ndihmon nė rritjen e kreativitetit dhe nė pėrmirėsimin e humorit.
  8. Interesi - ndihmon nė rritjen e motivimit dhe nė pėrmirėsimin e produktivitetit.
  9. Pėrulėsia - ndihmon nė zvogėlimin e stresit dhe tensionit dhe nė rritjen e ndjenjės sė qetėsisė.
  10. Ndihma - ndihmon nė ndjenjėn e ndarjes dhe nė rritjen e ndjenjės sė vlerėsimit.
  11. Lumturia - ndihmon nė ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe nė zvogėlimin e ankthit dhe depresionit.
  12. Shpejtesia - ndihmon nė rritjen e motivimit dhe nė pėrmirėsimin e produktivitetit.
  13. Besimi - ndihmon nė rritjen e vetėbesimit dhe nė zvogėlimin e stresit dhe tensionit.
  14. Ndarja - ndihmon nė ndjenjėn e ndarjes dhe nė rritjen e ndjenjės sė vlerėsimit.
  15. Pėrmbushja - ndihmon nė ndjenjėn e arritjes dhe nė rritjen e vetėbesimit.
  16. Dashuria - ndihmon nė ndjenjėn e lidhjes dhe nė zvogėlimin e stresit dhe tensionit.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •