Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 230 prej 230
  1. #221
    Student Maska e AL-hack
    Anėtarėsuar
    08-08-2002
    Vendndodhja
    Verona
    Postime
    22
    o zoti anesti shko studjo historine e shqiperise, dhe mos fut budalleqe se eshte turp
    me te vertet nje pyejtje trashanike patetike.
    nuk bej komente me tej sepse eshte nje skandal te degjosh pyetje te tilla nga nje shqiptar.

  2. #222
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    Me habitni ju anesti se sa perpiqesh ti ngaterrosh gjerat.Ti thua se lidhja e Prizrenit ishte lidhje dinake .Edhe une pajtohem me ty se paku njehere kemi qene si popull ashtu si duhet-kemi vepru me mend politikisht .Ti the se edhe shtetet fqinje kane mundur te krijojne keso lidhje .E ke shum gabim.Po harron lojalitetin e udheheqesve serb ndaj sulltani dhe kohen kur Serbia dhe shume vend eballkanike kane qene shtete vazale te sulltanit e pastaj e fituan pavaresin dhe kjo ishte nje sukses pikerisht i ,,dinakerive "siq i quan ti.Ne shqiptaret po te kishim qene shtet vazal zyrtariosht te turqiqe nuk do te na kishte gjetur ai fat tragjik siq na gjeti.po harron se per shtetet e ballkanit( sllave ortodokse) kane luftuar Rusia Cariste dhe Austro hungaria e jo ato vete sepse nuk ia ka mbajt b....
    Te shqiptaret eshte e kunderta ,shqiptaret bene lufta te parreshtura per clirim dhe bashkim ,bile ata e formuan edhe shtetin Greke qe e kemi armikun numer nje me te madh.Pjesemarrjen e shqiptareve neper institucionet turke mos e merr si privilegj por si imponim nga shqiptaret te cilet kane qene te talentuar ,te shkathet dhe jo pse kane qene lajkatar.Nuk mund te behesh udheheqes i ushtrise turke po nuk ishe i mencur,trim,i forte fizikisht.Po ashtu edhe nuk mund te ishe Vezir(kryeminister ,minister ,gurvenatior etj) po nuk ishe i shkolluar ,i mencur ,i afte politikisht,trim,i perkushtuar.Shqiptaret ishin ata qe me se shumti e luftuan Turqine por edhe ata qe me se shumti iu imponuan Turqis sepse ajo i pranonte ata per dy qellime er te ulur kundershtimin dhe luften e shqiptareve kunder turqise si dhe per faktin se prej gjithe popujve nen turqi ishin me te merituarit ne asketin e aftesive psiko-fizike.Mos harro se edhe shqiptaret kane pasur dy qellime ndaj turqise : ne njeren ane dhe ne momentet e caktuara kur kane menduar se mund te shkeputen nga turqia ata i kane shpallur lufte turqise ,dhe ne anen tjeter permes kyqjes se ture ne pushtetin e perandorise kane perfituar ndikim polotik ,ushtarak per ti mbrojte popullin shqiptare nga hakmarrja e turqve pas cdo kryengritje te shqiptareve qe deshtonte.poashtu shqiptaret perfitonin ne arsimim dhe edukim ,ne pervoje te ndryshme si dhe lidhje diplomatike me popuj e vende te ndryshme.Ti duhet ta dish se per te shuar kryengritrjet shqiptare kane u krye te ushtrise turke vullnetarisht vinin prijes sllave te cilet me mllef dhe urrejtje donin ta zhduknin popullin shqiptare per interesa te tyre si dhe per t;iu hyre ne qejfe sulltanit per lojalitet.
    sa i perket asja se muslimanet ,bene kete e ate ndaj krishterve po te tregoj se nuk je as me meken e as me vatikanin vec mundesh me qene me Mosken.

    Po harrone se turqit dhe shume sllave te rusise qe e pranuan islamin erdhen ne shqiperin qe ishte 99% e krishtere dhe me dhune e diku me interes u kthyem ne musliman.nga kjo nuk duhet turperuar askush sepse kete politik e kane ndjekur edhe vendet e krishtera kur kane pushtuar azine e afriken duke iu nderru me dhune e me interes fene e islame banoreve dhe konvertimin e tyre ne te krishter.
    Nje pjese e madhe e popullit shqiptar u be islam -musliman dhe pjes atjeter mbeti e krishter. por cfar dallimi ka ketu.Ne te gjithe jemi komb shqipetar .Nuk ka komb krishter as musliman.Ashtu si thua ti se te jesh musliman qenke turk dhe i bie e kunderta te jesh i krishter je sllav apo romak.
    Ne muslimanet ishim te krishter,u beme musliman por ne kemi mbetur po ata shqiptaret e vertet qe para ardhjes se turqise.Ne jemi treguar me patriot se te gjithe.Edhe pse ne ishim musliman me fe luftuam kunder muslimaneve te perandorise turke ne emer te clirimit te kombit shqiptar dhe shtetit shqiptar gje qe te krishteret kete nuk kane mundur me bere ,dhe nuk i gjykojme kurre.
    a ke edhe ndonje shpifje tjeter me plasuar .Dhe nese nuk je as me Mosken ateher ta them troq se ti qenke me Bin ladeni dhe alkaiden.E tipave si ata e si ty eshte Sevap dhe shkone ne Ahret ai qe iu keput kokat me cfare luftenxitje po merrni ndaj njerezimit ,ju qe jeni krijesa te Shejtanit.

    Une jam musliman dhe e dij se nga cila
    po harron se per shtetet e ballkanit( sllave ortodokse) kane luftuar Rusia Cariste dhe Austro hungaria e jo ato vete sepse nuk ia ka mbajt b....
    Sa per fillim , ketu flasim per nje ceshtje historike qe popullit tone i kushtoi me coptimin e tij dhe krijimin e nje vizioni negativ tek europianet,pra nuk jemi ketu per te shprehur urrejtjen ndaj serbese, ruseve apo dikuj tjeter.
    Te mohosh luften e serbeve ndaj turqise eshte gabim, por qe per te shkuar dhe me tej, kjo ben te bjere dhe rendesia e replikes.Sado armik ta kesh tjetrin ai qe mohon i kalon caqet e ligesise.Pra, ta beje kete verejtje qe "mohimin"si terme, te mos e perdoresh kaq serbes,se eshte nje test unik per te kuptuar se me ke po bashkebisedon.Ne jete nuk ke kohe te shoqerohsh me te gjithe per ti kuptuar se kush jane, por mjaftojne disa sjellje te pavetedijshme te cilat te japin ne dore skanerin shpirterore te bashkebiseduesit.Mos ma merr per fyerje se nuk flas per rastin konkret.
    Ti thua se per ta luftuan Ruset dhe Astro-Hungaria.Natyrisht qe keto hane nje ndihmese te madhe, po perse nuk na ndihmuan dhe ne?Perse kjo urrejtje?
    Sa per dijeni une nuk e kam hapur kete teme si analist i historise, por si nje qytetare i thjeshte qe ndjen se "noton ne nje lum urrejtje" nga popujt e ballkanit dhe nga ato te europes dhe qe kerkon te gjeje shkaqet.Pra une vej re fenomenin dhe kerkoj shkakun ne histori. Rastesish gjeta pikerisht dokumentin e lidhjes dhe qe perkon me shqetesimin tim.

    Te shqiptaret eshte e kunderta ,shqiptaret bene lufta te parreshtura per clirim dhe bashkim ,bile ata e formuan edhe shtetin Greke qe e kemi armikun numer nje me te madh.

    Te shqiptaret eshte e kunderta ,shqiptaret bene lufta te parreshtura per clirim dhe bashkim -Me ke luftuan shqipetaret me veten e vet?Por nga historia del se shqipetaret ishin defakto sunduesit ne ballakn, turq kishte shume pak ndonje granizon aty ketu.

    bile ata e formuan edhe shtetin Greke Po sie formuan ato shtetin grek me Ibrahimin ,djalin e injorantit te egjyptit Muhamet Aliut?Harrove qe ky erdhi dhe thyu revolten greke per liri?Mos ndoshta e ke fjalenper Ali Tepelenen, kete njeri mizore dhe pederasti?Na le rehat tashti.Shqipetaret dhe pavarsine e moren bythevici.Asnje nuk kemi perzene ne.Kush ka dashte ka hy dhe ka bere shurren deri ne Durres.Feudalet shqipetare i rane atyre pak turqeve te mbetur kur ata i leshuan shqipetaret dhe bene marrveshje me serbet e ruset per ti dorzuar 80% te sundimeve te tyre si humbes.

    shtetin Greke qe e kemi armikun numer nje me te madh.
    Or zoteri por parpara se te pushtoheshim nga turqia ne kemi bashkejetuar me to si vellezer sa qe dhe per gjuhe te shkruar nuk po dilte nevoja se perdornim te tyren, sa dhe prijsat i kemi pranuar se qene ilire apo greke, se sdhe historia e hershme na ka humbe pasi ishte e integruar me te tyren, se dhe fene e kishim te njejte dhe skemi qene ankuar se predikohej ne gjuhen greke.Pra pas ardhjes se turqise u beme armiq me to.Pra une te i ndryshojme ne kete pike , se ti mjaftohesh te dallosh se kush eshte armiku, ndersa une pertendoj te shkoj me larg te gjej arsyen se perse e kam armik dhe cfar duhet bere per te vendose paqen.Kendveshtrimi i historise ne kete sens ka munguar si ne kosove dhe ne shqiperi dhe sot e gjithe jeten na mbetet te mprehim shpatat.

    Nje pjese e madhe e popullit shqiptar u be islam -musliman dhe pjes atjeter mbeti e krishter. por cfar dallimi ka ketu.Ne te gjithe jemi komb shqipetar .Nuk ka komb krishter as musliman.
    Cfar dallimi ka ketu?Kjo eshte nje tjeter teme, dhe mund te gjesh analiza te ndryshme ne " tolerancen fetare".Por po te perned nja dy gjera :
    1- A krijojme polaritet te edukimit shpirterore ne Ballkan?
    2-A krijojme percarje brenda kombit, duke u ushqyer me urrejtje pa kuptim, si mos u merr me te se eshte gorre apo eshte kaurr pavarsisht se s'kane bere asnje veprim?
    3- A nuk kemi ndarje martesore?
    4- A nuk duhen perdore formula per te rregulluar mardheniet mes njerit komunitet dhe tjetrit?
    5-A nuk krijoni polartitet me preferencat tuaja dhe sot pro ish pushtuesit turk?
    6- A nuk po poozicionohet feja juaj nga radikalizmi islamik?
    7-A nuk po prodhon kamikaze kosova maqedonia dhe shqiperia?
    8- A nuk jemi me kete besim kunder preferencave europiane dhe qe per kete arsye ndejme nje braktisje , nje ftohje te europianeve ndaj nesh?
    9-A nuk jetoi komuniteti musliman ne shqiperi me nje tjeter sattus te privilegjuar nga pushtuesi ndaj komunitetit tjeter te krishtere?
    10- A nuk i sulmuat komunitetet e tjera te krishtera si greke dhe vete u mbajtet si turq?
    11- A kishit te drejte qe te vrisnit c'do te krishtere me vetgjyqesim dhe i krishteri nuk kishte te drejte te ngrinte padi kunder muslimanit?A eshte kjo nje percarje , nje investim ne urrejtje brenda lloit?
    12- Po a keni vene re se mes muslimanesve dhe te krishtereve(kryesisht ortodokseve) ne referim me ligjin kane mardhenie te ndryshme?A e din ti se 99% te krimineleve jane muslimane?A e din ti se nga 1 miljon shqipetare ne emigracion 20 mije, vuajne denimin me burg dhe qe me nje perllogaritje i bie qe cdo familje me kater vete te kete per pjese nje te inkriminuar?A te bejne pershtypje ty keto probleme, apo ja ke fute gjumit ne autobuz.
    Eshte e vertete qe per kosovaret u prekente gjithe per genocidin serb, por nuk besoj se do te gjesh njeri ne perendim te thote se jane burra te mire?po ashtu dhe per shqipetaret kjo pershtypje eshte.Pra a do te bejme ne perpjekje per te ndyshuar apo do te vazhdojme sic kemi qene?Mbi kete urejtje anti shqipetare e kane fajin bota apo ne?Po nese e kemi ne , perse nuk shoh nga ju te beni analize ne kete drejtim?Te nxjerrim shkaqet e te ndryshojme?
    A nuk eshte skandal qe pas gjithe ketyre qe permnda del tjetri e te shprehet keshtu:
    AL-hack o zoti anesti shko studjo historine e shqiperise, dhe mos fut budalleqe se eshte turp
    me te vertet nje pyejtje trashanike patetike.
    nuk bej komente me tej sepse eshte nje skandal te degjosh pyetje te tilla nga nje shqiptar.
    Po cfar duhet te bej une si shqipetare, te vazhdoj gjumin letargjik.Po dhe sikur ta kem gabim argumentimin e vendimeve te lidhjes, une mjafton qe ngacmoj uret e zjarrit dhe te frymezoj shoqerine shqipetare te shikoje veveten e te beje katharsis historik dhe aktual.

    Ju riktheva shkrimit pe nje korigjim dhe rastesisht pashe dhe kete shprehje qe nuk e kisha lexuar, pasi nga niveli i mesiperm i shkrimit mu duk se kisha te beje ma nje replikues te qete ndyshe nga te tjere qe menjehere kerkjne te gjejne se kujt kombesie i perkas une, se kujt armiku i sherbeje tej.Por me keq ardhje shoh se qenkam i pa shprese per te gjete nje kosovar ndryshe.
    Nejse, por me duket se me kete shprehje je ne konflikt me vetveten.Ti je kunder fese komb, apo jo?e ke shprehur me lart.Po a nuk po nisesh nga edukimi im per te me gjete mua nje kombesi?Per ty une vetem shqipetare nuk meund te jem. Keshtu mendojne dhe greket dhe ti i kendershton ato.Greket thone se po u ule kembe kryq , se po henger me nje sahan gjithe familja se po hengre me dore pa lug e pirun, se po lepive gishterinjte, etj,se po te detyrosh femren te mbaj ferexhe, se po ta dhunosh ate duke e mbajte te mbyllur te pa shgkolluar te pa civilizuar, te dhunuar nga lirite e saj ,ndersa vete kerkon te ndjehesh kapadei, je turk dhe nese sillesh sipas edukimit ortodoks je grek. Natyrisht qe ti e kundershton ashtu si dhe une kete pikpamje por ja qe ne praktike sillesh si ato.Pra nga sjellja te gjen kombesine.
    Interesante verejtja qe te kam bere per "mohimin" si term dhe si test te karakterit te njeriut ka qelluar pa dashje ne shenje.Sinqerisht nuk e kisha lexuar fyerjen qe me kishe bere, dhe qe testi im, me dha skanerin e karakterit tend,qe ne rreshtat e para kur shprehja ishte drejtuar per te tjere (serbet) dhe jo per mua.Pra dhe nje here te ndihmoj, kujdes me temin "MOHIM"
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 03-02-2010 mė 12:31

  3. #223
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-12-2009
    Postime
    8
    jan rhat e popunojn njerzte poshter pushken e penen pe dhunojn zan lokale privat ethrasin kantarin hade hade ore shpat ti kendo ipaftyri shka poban ebush gjepin me ojro gjemane me pamvarisin biznis ban ne internet hajde hajdi neket lokal se shpati dodkenon me maska dodt
    punojn gjakun e kuq uj don tabajn me biznis kosoves pamvarisien ja urojn

  4. #224
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184
    ,gjersa definitivisht lufta romake -greke u mundesoi ilireve
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Dardania antike : 04-02-2010 mė 06:53

  5. #225
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184
    Anesti,e pash nje ndyshim tek ju kur the se prej te gjithe atyre qe replikojne ne kete teme ,une isha ma i qete.Natyrisht se une kete qetesi e kam trasheguar nga populli im shqiptar dhe qe kane atributet te tilla fisnike qe nuk i gjene te popujt tjere .Te jesh i durueshem,i vendosur dhe i zgjuar jane veti te vetmit popull te vjeter te evropes ,pra popullit shqiptar.Po e vazhdoje kete debat me juve sepse pash nje zbehje dhe venitje ne repliken tende e cila nuk ishte si ato te lart cekurat .Ishe tejet i ceket ne kunderargumentim dhe ne munges argumentesh kalove edhe ne monolog psikik dhe ne teorira filozofike sa te bene te dukesh si nje aktor tejet patetik.
    Ne kete reaplik tenden me se paku ke folur per temen dhe me se shumti e ke gjuajtur karremin sa andej e sa ketej kah feja ,qe te gjesh ndonje naiv qe te filloj te sulmoj kete apo ate fe se eshte e mire apo e keqe .Aq larg shkone sa qe thua se pjesa muslimane shqiptare e popullit tone jane kriminel dhe merren me prostituciondhe jep statistika imagjinare si ato teza te akademikve serb qe imagjinojne edhe kur hane ,kur pine etj.Sa i perkete popujve qe jane kriminel dhe mafioz eshte e vertetuar se populli italian jane populle qe merren me se shumti me kriminalitet.Sa i perket prostitucionit deshmohen me te madhe sallvet ,bullgaret ,rumunet ,ukrahinasit ,ruset ,serbet etj.Ndersa sa i perket pederasise jane deshmuar greket.
    Me erdhe per te qeshur me ze kur pa tru e me inercion Ali pash tepelenen e quan pederas.Ndosha eshte e vertet por kam nje argument te forte per ta treguar.Ai nuk ka qene i tille pederas sepse si popull nuk e kemi kete mikrob ne gjene tona ,por sigurisht duke mbreteruar ne mesin e Grekeve ,eshte infektuar i shkreti .Kjo eshte e kuptueshme ku nje popull si ky Grek e kane ne gjene pedofilin qe nga me te thjeshtit e deri te njerezit e zotit ,prifterinjet.Per keto gjera ka argumente e fakte ( nese do te jap edhe CD filmike) dhe se kjo eshte e kuptueshme per nje popull qe jeten e ka bere rrugeve -nomade,dhe ka nje prejardhje nga jevgjit qe Hitleri me te drejt i pate quajtur ,raca e cila e prish kulturen .

    Nuk me je pergjigjur ne shume argumente dhe qe mendoj se edhe vet ke filluar me pa kendelljen tuaj shpirterore.Nuk kemi nevoj te merremi ne me pune te zotit dhe tu kisha lute te mos merresh por ia le njerezve te zotit te kryejne detyrat e tyre. Teorizmat si ajo e juaj ka bere qe evropa te beje kryqezata te pergjakshme jo vetem ndja islamisteve por edhe mes vete .Ta perkujtoj ,,Nata e Bartolomeut"qe jane prere e shqyer me qindra mijera protestan nga sekti katolik. Por nuk dua te merrem me fene se eshte jashte konteksit te temes dhe se vertetes se kesaj teme .Nder ato shkaqet qe ti i kerkone se kane ndikuar qe ne te jemi fatkeq si popull te theme me te drejte se nuk eshte shkaku feja.Ne kishim luftra dhe urrejtje nga te tjeret edhe pse ishim te te njejtit besim.E verteta eshte te nocioni komb ,aty do ta gjesh te verteten.Si komb ma i vjeter ,i qyteteruar dhe fisnik kemi bere qe disa magjup,dhe amaral dhe tucana tena marrin inatin dhe pasi qe nuk mund te behen si ne deshirojne te jetojne pa ne .Ndjena kombtare na ka mbajt te gjalle,na ka ruajt nga asimilimet dhe na ka bere te sfidojme me te keqen ,shfarosjen si etni e paster .
    Anesti ti ke nevoj te lexosh me shume histori te popullit shqiptar dhe sa me pak te lexosh elaboratet ,gazetat e shtypit grek,serb,rus ,si dhe gajte sherbesave te te dielave ne kishe ndaji fjalet e zotit nga fjalet e papatit grek ,do ta kesh ma lehte te perjetosh qetesin tende te trazuar nga ata ,dhe do ta kesh nje debat politik apo alla AL-Kaeda me pak ,ne ate mesh.
    Konfliktin nderfetar nuk ka mundur te na krijoj mes vete as Vatikani ,as Greku ,serbo sllavi e as al kaeda e bin ladenat me shoke.
    Po ju theme se te nxisish nje lufte nderfetare mes kombit shqiptar eshte pune e kot.Se jemi popull i perzgjedhur i zotit .Ne e duam me permara njeriun se sa kafshem per dallim te atyre popujve qe ti i thure ingranazhe.
    Per kete arsye kombet e evropes dhe me gjere duhet te ulen dhe te pranojne te verteten per shqiptaret me te drejtat e tyre te plota mbi truallin e tyre dhe historin.

    Besoj se mjafton.

  6. #226
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar mė parė nga Dardania antike Lexo Postimin
    Anesti,e pash nje ndyshim tek ju kur the se prej te gjithe atyre qe replikojne ne kete teme ,une isha ma i qete.Natyrisht se une kete qetesi e kam trasheguar nga populli im shqiptar dhe qe kane atributet te tilla fisnike qe nuk i gjene te popujt tjere .Te jesh i durueshem,i vendosur dhe i zgjuar jane veti te vetmit popull te vjeter te evropes ,pra popullit shqiptar.Po e vazhdoje kete debat me juve sepse pash nje zbehje dhe venitje ne repliken tende e cila nuk ishte si ato te lart cekurat .Ishe tejet i ceket ne kunderargumentim dhe ne munges argumentesh kalove edhe ne monolog psikik dhe ne teorira filozofike sa te bene te dukesh si nje aktor tejet patetik.
    Ne kete reaplik tenden me se paku ke folur per temen dhe me se shumti e ke gjuajtur karremin sa andej e sa ketej kah feja ,qe te gjesh ndonje naiv qe te filloj te sulmoj kete apo ate fe se eshte e mire apo e keqe .Aq larg shkone sa qe thua se pjesa muslimane shqiptare e popullit tone jane kriminel dhe merren me prostituciondhe jep statistika imagjinare si ato teza te akademikve serb qe imagjinojne edhe kur hane ,kur pine etj.Sa i perkete popujve qe jane kriminel dhe mafioz eshte e vertetuar se populli italian jane populle qe merren me se shumti me kriminalitet.Sa i perket prostitucionit deshmohen me te madhe sallvet ,bullgaret ,rumunet ,ukrahinasit ,ruset ,serbet etj.Ndersa sa i perket pederasise jane deshmuar greket.
    Me erdhe per te qeshur me ze kur pa tru e me inercion Ali pash tepelenen e quan pederas.Ndosha eshte e vertet por kam nje argument te forte per ta treguar.Ai nuk ka qene i tille pederas sepse si popull nuk e kemi kete mikrob ne gjene tona ,por sigurisht duke mbreteruar ne mesin e Grekeve ,eshte infektuar i shkreti .Kjo eshte e kuptueshme ku nje popull si ky Grek e kane ne gjene pedofilin qe nga me te thjeshtit e deri te njerezit e zotit ,prifterinjet.Per keto gjera ka argumente e fakte ( nese do te jap edhe CD filmike) dhe se kjo eshte e kuptueshme per nje popull qe jeten e ka bere rrugeve -nomade,dhe ka nje prejardhje nga jevgjit qe Hitleri me te drejt i pate quajtur ,raca e cila e prish kulturen .

    Nuk me je pergjigjur ne shume argumente dhe qe mendoj se edhe vet ke filluar me pa kendelljen tuaj shpirterore.Nuk kemi nevoj te merremi ne me pune te zotit dhe tu kisha lute te mos merresh por ia le njerezve te zotit te kryejne detyrat e tyre. Teorizmat si ajo e juaj ka bere qe evropa te beje kryqezata te pergjakshme jo vetem ndja islamisteve por edhe mes vete .Ta perkujtoj ,,Nata e Bartolomeut"qe jane prere e shqyer me qindra mijera protestan nga sekti katolik. Por nuk dua te merrem me fene se eshte jashte konteksit te temes dhe se vertetes se kesaj teme .Nder ato shkaqet qe ti i kerkone se kane ndikuar qe ne te jemi fatkeq si popull te theme me te drejte se nuk eshte shkaku feja.Ne kishim luftra dhe urrejtje nga te tjeret edhe pse ishim te te njejtit besim.E verteta eshte te nocioni komb ,aty do ta gjesh te verteten.Si komb ma i vjeter ,i qyteteruar dhe fisnik kemi bere qe disa magjup,dhe amaral dhe tucana tena marrin inatin dhe pasi qe nuk mund te behen si ne deshirojne te jetojne pa ne .Ndjena kombtare na ka mbajt te gjalle,na ka ruajt nga asimilimet dhe na ka bere te sfidojme me te keqen ,shfarosjen si etni e paster .
    Anesti ti ke nevoj te lexosh me shume histori te popullit shqiptar dhe sa me pak te lexosh elaboratet ,gazetat e shtypit grek,serb,rus ,si dhe gajte sherbesave te te dielave ne kishe ndaji fjalet e zotit nga fjalet e papatit grek ,do ta kesh ma lehte te perjetosh qetesin tende te trazuar nga ata ,dhe do ta kesh nje debat politik apo alla AL-Kaeda me pak ,ne ate mesh.
    Konfliktin nderfetar nuk ka mundur te na krijoj mes vete as Vatikani ,as Greku ,serbo sllavi e as al kaeda e bin ladenat me shoke.
    Po ju theme se te nxisish nje lufte nderfetare mes kombit shqiptar eshte pune e kot.Se jemi popull i perzgjedhur i zotit .Ne e duam me permara njeriun se sa kafshem per dallim te atyre popujve qe ti i thure ingranazhe.
    Per kete arsye kombet e evropes dhe me gjere duhet te ulen dhe te pranojne te verteten per shqiptaret me te drejtat e tyre te plota mbi truallin e tyre dhe historin.

    Besoj se mjafton.
    Pershendetje!
    I dashtun antare,ban mire me lexue ashtu sic te kam shkruajte se nese ti e merr informacionin gabim natyrisht qe dhe repliken do ta ndertosh gabim.

    Une kam shkruar keshtu:

    12- Po a keni vene re se mes muslimanesve dhe te krishtereve(kryesisht ortodokseve) ne referim me ligjin kane mardhenie te ndryshme?A e din ti se 99% te krimineleve jane muslimane?A e din ti se nga 1 miljon shqipetare ne emigracion 20 mije, vuajne denimin me burg dhe qe me nje perllogaritje i bie qe cdo familje me kater vete te kete per pjese nje te inkriminuar?A te bejne pershtypje ty keto probleme, apo ja ke fute gjumit ne autobuz.
    Ti e lexonne kete menyre:
    Aq larg shkone sa qe thua se pjesa muslimane shqiptare e popullit tone jane kriminel
    O zdin me lexue ose je mashtrues.



    Natyrisht se une kete qetesi e kam trasheguar nga populli im shqiptar dhe qe kane atributet te tilla fisnike qe nuk i gjene te popujt tjere .
    Hap nje teme per virtytet e popullit shqipetare dhe besoj se te gjithe antaret kete cilesi do ta vene te paren. Se cje ti, skanerin tend une e mora ne menyren me te sinqerte.Je i mbushur me ligesi dhe s'habitem se je ne sinkron me sjelljen e islamikeve ne fundin e shekullit XX.

    Ne kete reaplik tenden me se paku ke folur per temen dhe me se shumti e ke gjuajtur karremin sa andej e sa ketej kah feja
    Ne repliken time une kam fole per temen, aq sa e pashe te nevojshme pasi nuk kam ndermend te perseris mijra here te njejtat gjera, por me thuaj ti ku flet per temen?Ndoshta kur kerkon te me fyesh dhe te me gjesh nje kombesi?Une te kam respektuar duke replikuar ne cdo fraze tenden , i ke ne quote njera pas tjetres ,pra per cfar ke shkruatur te jam pergjigje brenda dhe jashte temes.Tashme me vjen keq se une flas per Lidhjen dhe ti me flet per pederastine e se ne cilin popull e ka ajo shtrirjen e vet.Eme vjen keq une nuk merrem me te tilla diskutime, gjej nje tjeter.

    Sa per statistikat nuk jane hamendje serbesh, apo dhe grekesh, por te marra ne shtypin shqipetare dhe te deklaruara nga organet e posacme.une mud te arsyetoj gabim por kurre nuk mashtroj, ne kete pike bashke ndryshojme me tremije vjet drite.

    Me vjen keq per ju te kosoves qe keni kaq pak njerez te kthjelluar ne gjirin tuaj.Siaps shkrimit tend ne shqipetaret jemi shembulli i miresise, te tjeret e kan gabimin.Po si eshte e mundur qe si kushte pe rte bashkejetuar me to, na kane sjelle disa thase me detyra?Njerezve si ty kendej nga ne i thone se jane te vdekur per se gjalli..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 04-02-2010 mė 10:42

  7. #227
    i/e regjistruar Maska e Dardania antike
    Anėtarėsuar
    02-02-2010
    Vendndodhja
    Dardani
    Postime
    184

    Pranove kapitulimin

    hhahaahhahahahhahaah.vertet me bere te qesh nga ajo qe ceke me lart anesi.sa kontravers je sa qe ate ceshtje qe e ngrite kthehesh dhe e mohon .Ti vet e ke quajtur Ali Pashen pederas dhe une ne menyre te thukete te kunderargumentova.hahahahahahahha.Te godita aty ku duhet Anesi.Ti e dine ma mire se cila ishte pika jote e dobet.Ti mendon se ke te besh me nje Kosovar do si do,laik.Une te them se kam aq pergaditje sa ty nuk te shkone mendja.Prandaj,te kisha preferuar qe te shpenzosh energjine tende ne tema tjera qe do te jene me produktive edhe per kombin tend dhe fene tende siq thua ti pa ,,mohuar"askend (edhe pse vete rreshqet kur mohon qdo gje te kombit tone e sidomos te fes muslimane).Une fare nuk do te merrem me scanime te thella ndaj teje se kush qendrone prapa arsyeve tua qe te shprehesh ashtu per ate tem.Mos harro se Shqiptare -Albanet dhe Dardanet-kosovaret(mbasi ti po na diferencon si polpull ne shqiptar dhe kosovar dhe une e pranoj )po ecin ne ngritje me shpejtesin e drites sa qe ti dhe shume te tjere fare nuk e vereni.
    Mendoj se kesaj teme te LIDHJES se lavdishme shqiptare i vum kapak dhe une te jam mirenjohes .Eshte ne virtytet e popullit tim qe te shtrijme te paret doren e pajtimit dhe une e marr nje akt te tille .Te pershendes dhe takohemi ne temat tjera.P.S.Mos harro se une nuk kam te kam dyshuar ne aftesit e tua intelektuale por i kam nenvleresuar argumentet qe ke perdor ne ate tem ,prandaj ,te kam prezantuar kunderargumentet e mia qe ishin te verteta dhe te drejta.
    tung.

  8. #228
    Pasioni pėr shkencėn Maska e KILI MERTURI
    Anėtarėsuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropė
    Postime
    1,838
    Anesti mė duket se ėshtė nėn anestezi!
    Natyrisht kėtė anestezi e ka mar diku nga ndonjė prift i krishter antishqiptarė dhe tash ky nė kėtė gjendje ka vetėm njė qėllim : Ta njėllos Lidhjen e Prizrenit me cdo kusht.

    Unė askund nuk lexova , nga shkrimet e Anestit , se a ishte pozitive a negative Lidhja e Prizrenit pėr kombin shqiptarė.

    Po i lem anash kush e s si e organizoi kėtė lidhje.

    Nga shkrimet e tij , Anesti tenton qė t`i vej vulė tė zezė kėsja lidhje!

    LIDHJA ĖSHTĖ GJALLĖ!


    Kili
    SHQIPĖRIA ETNIKE ĖSHTĖ GJAKU IM QĖ NUK FALET!
    BAC , U KRYMB , E HASA ME SHOKĖ PO E NDIHMON KRYMBJEN E KOSOVES!

    BAC, KORBAT E ZI PO E SULMOJN SKENDERBEUN, LIDHJEN E PRIZRENIT ... DHE SHUMCKA QĖ ĖSHTĖ KRENARIA E KOMBIT. NUK I VJEN ERĖ E MIR KĖSAJ PUNE!
    Nė dreq tė mallkuar tė gjithė antishqiptarėt dhe tradhtarėt e kombit!

  9. #229
    i/e regjistruar Maska e Anesti_55
    Anėtarėsuar
    22-10-2005
    Postime
    2,647
    Citim Postuar mė parė nga KILI MERTURI Lexo Postimin
    Anesti mė duket se ėshtė nėn anestezi!
    Natyrisht kėtė anestezi e ka mar diku nga ndonjė prift i krishter antishqiptarė dhe tash ky nė kėtė gjendje ka vetėm njė qėllim : Ta njėllos Lidhjen e Prizrenit me cdo kusht.

    Unė askund nuk lexova , nga shkrimet e Anestit , se a ishte pozitive a negative Lidhja e Prizrenit pėr kombin shqiptarė.

    Po i lem anash kush e s si e organizoi kėtė lidhje.

    Nga shkrimet e tij , Anesti tenton qė t`i vej vulė tė zezė kėsja lidhje!

    LIDHJA ĖSHTĖ GJALLĖ!


    Kili
    ]
    Unė askund nuk lexova , nga shkrimet e Anestit , se a ishte pozitive a negative Lidhja e Prizrenit pėr kombin shqiptarė.
    Dhe me pas jep nje konkluzion si ta pret mendja ty?
    Njeriu sheh me sy por lexon me tru!Besoj se nje problem do te kesh e besoj se ne forumin e "psilokologut"do te japin ndihmen e duhur.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Anesti_55 : 05-02-2010 mė 09:58

  10. #230
    i/e regjistruar Maska e martini1984
    Anėtarėsuar
    02-04-2009
    Postime
    5,594
    Citim Postuar mė parė nga Anesti_55 Lexo Postimin
    Dhe me pas jep nje konkluzion si ta pret mendja ty?
    Njeriu sheh me sy por lexon me tru!Besoj se nje problem do te kesh e besoj se ne forumin e "psilokologut"do te japin ndihmen e duhur.
    S'jane te gjithe psikologe si puna jote.Gjen bageti dhe i triumfon.

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •