Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 22 prej 22
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Cfare eshte "JOGA"???

  Joga apo stretching lindor, ka fe ne te dhe tregon per te shkuaren e tyre por edhe per vendorigjinen e te gjithe Zotave(austriakeve te gjermanise)

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime

  Pėr: Cfare eshte "JOGA"???

  Cfare eshte "JOGA"???


  JOGA eshte nje fjale e vjeter e gjuhes sanskrite qe po ta perkthesh ne shqip do te thote UNIFIKIM ose BASHKIM

  duke qene se behet fjale per unifikim ateher natyrshem lind edhe pyetja se kush bashkohet apo unifikohet

  joga eshte, praktike, shkence, filozofi, poezi, meditim,pune, pra shkurt eshte nje sistem i plote ose nje menyre e sakte e te jetuarit jo vetem per individin por eshe per shoqerine

  i ka fillimet e veta rreth 30,000 vjet me pare ne indi dhe azine qendrore

  fillimisht kete sistem e sistemoi dhe e dha ne shoqeri si doktrine Lord SADA SHIVA nje entitet i madh kozmik i cili zoteronte edhe 8 cilesite hyjnore te thelbit Kozmik

  lord shiva me sistemin (Tantra Joga) dhe kontributin qe dha e nxorri shoqerine njerzore nga stadi kafsheror dhe vendosi gradualisht ne stadin njerzor ku edhe ne ndodhemi sot

  joga eshte nje shkence mistike qe bashkon mikrokozmosin (Individin) me makrokozmosin (Zotin)

  joga e ndjekur me devocion aksion dhe konoshence te con nga e paperkryera ne te perkryeren Supreme

  joga te con nga e fundmja ne te pafundmen dhe te pavdekshmen stad ku cdo individ dhe shoqeri jeton dhe pulson vetem per te pasur rastin mundesine qe te realizoje kete privilegj te madh

  joga eshte dashuri qe fillon me ndrojtje dhe perfundon me dashuri qe mbaron pa frike dhe pa ndrojtje

  (eshte nje teme shume e gjere )
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 18-10-2016 mė 07:56

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •