Close
Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 124
 1. #41
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Anėtarėsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty mė gjen, nėn hijen tėnde qė mė le amanet!Nėse tė duket qė kam humb,mė kerko atje ku fryn uragani i kohės,atje do mė gjeshė,duke tė kėrkua Ty!
  Postime
  7,754
  Jame shum e lumtur qe nuk jam historiane,mu kish dasht cdo vit te regjistrohem ne fakultetin e historis!
  ps.nese me shpeton ndonje gabim kerkoj ndjes,sepse krejt mbrapsht po me dalin shkronjat,a thua qe sipas historis ka nis edhe pc-ja me shkrua mbrapsht????
  Rėndesia e njė personi nuk vlerėsohet nga hapėsira qė zė, por nga boshlleku qė le kur nuk ėshtė mė.

 2. #42
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Ashtu siq mendoni ju se: historine nuk e shkruajne arkivat per historianet; ashtu edhe keni mbetur! Nuk eshte befasi kjo per mua.

  Pikerisht sot historianet sylesh tentojne me ēdo kusht qe Gjon Marka Gjonin, themeluesin e "Republikes se Mirdites" me ndihmen e Beogradit ta rehabilitojne dhe ta dekorojne!

  Fundrrina mbetet fundrrine!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Anėtarėsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar mė parė nga Marinari Lexo Postimin
  Ashtu siq mendoni ju se: historine nuk e shkruajne arkivat per historianet; ashtu edhe keni mbetur! Nuk eshte befasi kjo per mua.

  Pikerisht sot historianet sylesh tentojne me ēdo kusht qe Gjon Marka Gjonin, themeluesin e "Republikes se Mirdites" me ndihmen e Beogradit ta rehabilitojne dhe ta dekorojne!

  Fundrrina mbetet fundrrine!

  Po mire , si po ta merr mendja ty pra . Nese jo historianet kush duhet ta shkruaj historine ? Gjeografet , apo kuzhinjeret ?

  Te thash edhe ne postimin me larte . Mundohu te mendosh ne kohen e shkuar .

 4. #44
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Dosje sekrete e CIA-se, per "Ballin Kombetar" dhe "Legalitetin" . Ne kete dosje mund te shihet qendrimi amerikan per keto organizata dhe klasifikimi qe u ishte bere...  [IMG][/IMG]  [IMG][/IMG]  [IMG][/IMG]
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Marinari : 25-09-2009 mė 17:37

 5. #45
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Ti do kesh humbur barkėn dhe po kėrkon komerdare ose do kesh pėrfunduar marinar nė histori.

  Gjermania ishte E VETMJA FUQI PERĖNDIMORE QĖ NUK I DĖMTOI INTERESAT E KOMBIT SHQIPTAR, kurse amerikanėt qė citon ti, u mahnitėn nga Stalini dhe i thanė atij - "bėj ē'tė duash me kėta".
  Prektora

 6. #46
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Citim Postuar mė parė nga darwin Lexo Postimin
  Ti do kesh humbur barkėn dhe po kėrkon komerdare ose do kesh pėrfunduar marinar nė histori.

  Gjermania ishte E VETMJA FUQI PERĖNDIMORE QĖ NUK I DĖMTOI INTERESAT E KOMBIT SHQIPTAR, kurse amerikanėt qė citon ti, u mahnitėn nga Stalini dhe i thanė atij - "bėj ē'tė duash me kėta".
  darwin,

  Nuk jam teme une dhe "barka" ime! Pate gje per te thene lidhur me temen-urdhero.

 7. #47
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Asgjė, se ėshtė e kotė tė lodhesh..


  merr mundimin e lexo Neubacher.

  Mund tė lexosh mbi shėrbėtorė jugosllavėsh e bolshevikėsh. Sipas kėndvėshtrimit tė tij. Apo historia ėshtė ajo qė shkruhet nga ata qė fitojnė?
  Prektora

 8. #48
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  ...e kam lexuar! Secili nga ne i ka bindjet e veta.

 9. #49
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Po pse nuk sjell ndonjė faqe nga ai atėherė? Se pėr atė Xhafer Deva ishte patriot i devotshėm. Del dhe pak si mė i ekuilibruar pastaj, dhe nuk e nxjerr veten qė po flet bazuar nė bindje, jo nė arsye.
  Prektora

 10. #50
  Marinari,
  lexova materialin qe kishit sjelle, nuk e kuptova cfare donit te theksonit, qe Balli Kombetar ishte i formuar nga intelektual dhe demokrat? (pika 9, faqja 7)
  Per temen do thoja, qe vleresimi i figurave duhet bere ne kohen ne te cilen ata kane jetuar, materialet e asaj kohe, si dhe nje analize se cfare i ka shtyre te ndermarrin veprimet qe kane bere... Ne kete prespektive, edhe Xhafer Deva, sipas materialeve te tanishme ka dashur bashkimin e Shqiperise me Kosoven dhe trojeve te tjera te banuara nga shqiptaret.
  Ne kete teme lexova qe eshte akuzuar per vrasjen e 117 shqiptareve. Ekziston ndonje dokument per keto akuza? Eshte botuar diku apo eshte thjesht nje dokument qe e ''ka pare'' dikush dhe e ka perfshire ne librin e historise?
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 11. #51
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  shigjeta!
  Ashtu pra ke te drejte, Xhafer Deva e "bashkoi" Kosoven me Shqiperine. Ne vitin 1945 ia mbathi jasht, kurse Kosova mbeti nen tutelen serbo-ēetnike.

  Ka edhe deshmitar te gjalle ne Tirane, te cilet edhe sot flasin per masakren e kryesuar nga Xhafer Deva dhe Xhelal Stravecka.

  Une, nuk e di si rezonon ti, por arkivat flasin dhe njerzit gjurmojne...

 12. #52
  Citim Postuar mė parė nga Marinari Lexo Postimin
  shigjeta!
  Ashtu pra ke te drejte, Xhafer Deva e "bashkoi" Kosoven me Shqiperine. Ne vitin 1945 ia mbathi jasht, kurse Kosova mbeti nen tutelen serbo-ēetnike.

  Ka edhe deshmitar te gjalle ne Tirane, te cilet edhe sot flasin per masakren e kryesuar nga Xhafer Deva dhe Xhelal Stravecka.

  Une, nuk e di si rezonon ti, por arkivat flasin dhe njerzit gjurmojne...
  Per keto arkiva po flas edhe une. Ka ndonje dokument te botuar per masakrat qe jane bere apo jane vetem deshmi dhe dokumenta te ''pare'' nga ata qe kane shkruar historine me vone?
  Historia nuk eshte dhe nuk duhet te jete ideologji, eshte shkence dhe si e tille kerkon fakte dhe analiza. Fakti qe ai u largua nga Shqiperia, nuk tregon ndonje gje te veēante.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 13. #53
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Thone se ka qene burre i mire ky Xhafa.Sigurisht marksistet do te kundershtojne dhe do ta quajne kriminel..

 14. #54
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar mė parė nga Mexhid Yvejsi Lexo Postimin
  Mexhid YVEJSI, Gjakovė  Kush ishte Xhafer Deva?  Mexhid YVEJSI, Gjakovė

  Sduhej ta hapje kete teme sepse faktet jane shume kokeforta

 15. #55
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Per keto arkiva po flas edhe une. Ka ndonje dokument te botuar per masakrat qe jane bere apo jane vetem deshmi dhe dokumenta te ''pare'' nga ata qe kane shkruar historine me vone?
  Historia nuk eshte dhe nuk duhet te jete ideologji, eshte shkence dhe si e tille kerkon fakte dhe analiza. Fakti qe ai u largua nga Shqiperia, nuk tregon ndonje gje te veēante.
  Jeni kryekeput gabim: Xhaferri ka dokumente te firmosura me doren e tij ne komanden gjermane te asaj kohe, pikerisht historianet e thone kete dhe i posedojne keto dokumente.
  Dhe jane dokumente qe e kompromentojne rende.

 16. #56
  Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
  Jeni kryekeput gabim: Xhaferri ka dokumente te firmosura me doren e tij ne komanden gjermane te asaj kohe, pikerisht historianet e thone kete dhe i posedojne keto dokumente.
  Dhe jane dokumente qe e kompromentojne rende.
  Nuk po themi ato qe thone "historianet", po ēfare kane. Dhe duke qene qe historianet i kane keto materiale, ku jane te botuara?
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 17. #57
  Perjashtuar Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Citim Postuar mė parė nga shigjeta Lexo Postimin
  Nuk po themi ato qe thone "historianet", po ēfare kane. Dhe duke qene qe historianet i kane keto materiale, ku jane te botuara?
  Ne arkiven e shtetit shqiptar ju e dini mire qe ka dokumenta qe nuk publikohen per arsye kombetare, por besoj te mjaftojne fotot dhe deshmite e majoreve angleze te asaj kohe.
  Nuk e kam idene se cfare gjurmesh kerkon kur e ke derrin e oficerit gjerman bashke me xhaferrrin

 18. #58
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Anėtarėsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  z. shigjeta, pasiqe na kushtezon ne kete menyre na i bene publike ti "faktet" dhe "dokumentat" te cilet do te deshmonin te kunderten e ketyre qe themi ne?! Apo te kunderten e dosjeve te CIA-se, te cilat Xhafer Deven e klasifikojne si Adolf Eichmanin dhe Gebelsin.

 19. #59
  Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
  Ne arkiven e shtetit shqiptar ju e dini mire qe ka dokumenta qe nuk publikohen per arsye kombetare, por besoj te mjaftojne fotot dhe deshmite e majoreve angleze te asaj kohe.
  Nuk e kam idene se cfare gjurmesh kerkon kur e ke derrin e oficerit gjerman bashke me xhaferrrin
  lol duhet edhe njeēik humor

  Ashtu eshte ky dokument duhet te jete "top sekret" . Deri sa te zbulohen keto dokumenta ''sekrete'' me mbetet te mendoj, qe ēfare eshte thene eshte vetem trillim i atyre qe e kane shkruar historine si e kane dashur.

  Citim Postuar mė parė nga Marinari
  z. shigjeta, pasiqe na kushtezon ne kete menyre na i bene publike ti "faktet" dhe "dokumentat" te cilet do te deshmonin te kunderten e ketyre qe themi ne?! Apo te kunderten e dosjeve te CIA-se, te cilat Xhafer Deven e klasifikojne si Adolf Eichmanin dhe Gebelsin.
  Me ka humbur ky klasifikim nga CIA i Xh. Deves me Gebelsin. Ku eshte? Cuditem gjithashtu qe nuk e kane akuzuar dhe nxjerr para gjyqit, por ne te kundert eshte punesuar ne Stanford (!!)
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 20. #60
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895
  Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
  Jeni kryekeput gabim: Xhaferri ka dokumente te firmosura me doren e tij ne komanden gjermane te asaj kohe, pikerisht historianet e thone kete dhe i posedojne keto dokumente.
  Dhe jane dokumente qe e kompromentojne rende.
  Mund te kete dokumente te firmosura,por duhet te kuptosh se si ishin rrethanat e kohes.Gjermanet ishin kush ishin dihet,por ishte e vetmja fuqi qe realisht i bashkoi shqiptaret e Shqiperise me shqiptaret e Kosoves dhe nje pjese te Maqedonise.Ca fituam ne nga "clirimi"?Ca fituam nga demokracia britanike?Masakrat e camve?Apo fituam sistemin me te egerr qe nga koha e Xhenkis Kahnit?
  Po te kishin fituar luften gjermanet historia do te shkruhej ndryshe.

Faqja 3 prej 7 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •