Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Agim dhe Xheneta Kadillari

  Te dy te lindur dhe rritur ne qytetin e Shkodrės.

  Lule blu dhe roze
  (akrilik ne kanavac)

  © Xh. Kadillari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Meditim Vajzeror
  (punim ne vaj)

  © Xh. Kadillari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Rruge Karakteristike
  (punim ne vaj)

  © Xh. Kadillari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 4. #4
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Lule Manjola
  (punim ne vaj)

  © A. Kadillari

 5. #5
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Antikitet i harruar
  (punim ne vaj)

  © A. Kadillari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Bore ne Bjeshke
  (punim ne vaj)

  © A. Kadillari
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 7. #7
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  Te njihemi me piktorėt

  Cifti Kadillari, te njohur tashme keta dy piktore shqiptare jo vetem per publikun vendas por edhe per ate te huaj. Edhe perse jetojne, punojne dhe risin bashke familjen, stilet e tyre ne pikture vazhdojne te ruajne individualitetin.

  Agimi merret kryesisht me peizazhin e vendlindjes (kryesisht kalane e Shkodrės), por edhe me natyrėn e qetė e portretin. Ne krijimet e tij ėshtė mė plastik dhe mė radikal nė pėrpunimin e ngjyrės.
  Xheneta nga ana tjetėr ėshtė ekspresioniste dhe punon kompozime, peizazhe e portrete.Motivet e saj janė femra, pemėt dhe kali.

  Veprat e ēiftit Kadillari janė pjesė e koleksioneve nė Spanjė, Francė, Holandė, Belgjikė, Gjermani, SHBA, Austri, Turqi, Greqi, Danimarkė, Itali, Mal i Zi dhe Bosnjė -Hercegovinė. Janė 35 piktura, pjesė e koleksioneve ndėr kėto vende, pėrveē atyre nė Shkodėr dhe nė Tiranė. Te dy piktoret shprehen me keqardhje ne lidhje me vleresimin qe i behet artit nga publiku apo dhe vete institucionet shteterore ne Shqiperi!


  Pak biografi...

  Xhemeta ka mbaruar studimet e larta pėr pikturė, mė 1981-nė, ndėrsa Agimi mė 1974-n. Piktorja grafiste punon mėsuese nė shkollėn e mesme artistike "Preng Jakova", ndėrsa bashkėshorti i saj, punon prej 13 vjetėsh si piktor skenograf nė teatrin "Migjeni" dhe ėshtė pedagog nė universitetin "Luigj Gurakuqi". Krijimtarinė artistike nuk e lėnė asnjėherė dhe gjatė kėtyre viteve marrin pjesė nė ēdo ekspozitė lokale e kombėtare. Mė 1987-n, ēifti Kadillari hapi tė parėn ekspozitė tė pėrbashkėt, e cila, mė 1988-n, u pasua nga njė tjetėr ekspozitė, nė Tiranė, ku paraqitėn 50 punime me peizazhe nga Veriu. Mė 1989-n, Xhemeta mori urdhrin "Naim Frashėri" dhe medaljen e bronztė nė bienalenė e 15-tė tė piktorėve tė Mesdheut, nė Aleksandri tė Egjiptit. Mė 1993-nė ajo hapi njė ekspozitė personale nė Tiranė, ndėrsa bashkė me Agimin filluan ekspozimin e punėve tė tyre jashtė Shqipėrisė. Mė 1996-n hapėn ekspozitė nė Holandė, mė 1996-n dhe 1997-n nė Gjermani, mė 1998-n nė Kretė (Greqi), mė 1999-n e 2000-n nė Podgoricė tė Malit tė Zi. Janė 13 ekspozita kolektive dhe 7 tė pėrbashkėta me Agimin, tė Xhemeta Kadillarit. Ndėrsa Agimi, mė 1996-n pranohet anėtar i shoqatės "Miqtė e Van Gogut" me qendėr nė Amsterdam.


  Informacioni i mesiperm eshte mbeshtetur kryesisht ne nje artikull te revistes Shekulli ne Web.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2007
  Postime
  86
  jane fantastike ka qene mesuesi im i kursit.aty kam bere kursin dhe nqs do ta shikonte kete shkrim do ta pershendesja shume

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •