Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672

  Shqipetaret pas luftes se trete ballkanike dhe boterore ???

  Forumist te nderuar, bazuar ne gjendjen ekonomike, fuqine ushtarake, bashkpuninim mbarkombetar (Shqiperi, Kosove, Maqedoni etj.), nivelin e patriotizmin/nacionalizmit Shqiptar etj. ēka jua mer mendja juve qe do te ndodhte me popullin Shqipetar ne rast te nje lufte te trete ballkanike dhe ne rast te nje lufte te trete boterore ???

  http://upload.wikimedia.org/wikipedi...biete_1913.png

 2. #2
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,662
  po supozon ti kshu me sy hap ?

  If ..

 3. #3
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  po supozon ti kshu me sy hap ?

  If ..
  A ke sy ne balle ti Pinki, shiko ma larte edhe nje here ... nqs ke ndonje mendim rreth kesaj pyetje ipe pergjegjien tende, perndryshe baju nga ketu.

 4. #4
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Pink lexo legjenden dhe daten e hartes

 5. #5
  Perjashtuar Maska e Zėu_s
  Anėtarėsuar
  02-05-2006
  Postime
  1,672
  Edhe nje here.

  Ja ēka ndodhi me Shqiptaret e perqare mes vete dhe te pa pergatitur, gjat lufterave te fundit Ballkanike.


  (Ne kete kohe nuk jua ka pyetur askush religjionin Shqiptarve, per Hienat ortodokse te ballkanit nuk ka patur Shqiptar musliman, katolik apo ortodoks, per ta ka patur vetem gjak Shqiptari per te robruar, vrare, masakruar dhe shfarosur)


  A ekziston mundesia minimale qe populli Shqiptar te mbijetoj nje lufte te trete Ballkanike dhe Boterore ???
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 6. #6
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  A ekziston mundesia minimale qe populli Shqiptar te mbijetoj nje lufte te trete Ballkanike dhe Boterore
  Nqoftese qohen prej gjumit dhe e kuptojne se luftera ka pas dhe perseri do te kete prandaj te pergaditen.

  Nqoftese vazhdojne te jetojen ne andrren evropiane paqesore te kunorzueme me lule te rrituna mbi varret e te pareve tone ateher mendoj se pasojat kan me ken ma te medhaja sesa po te ishin te per gaditun.


  Lufta kundra Shqiptareve nuk ka pushue kurre.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e busavata
  Anėtarėsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,023
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin


  Lufta kundra Shqiptareve nuk ka pushue kurre.

  kjo asht 100% e vertet.

 8. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Ballkani, dhe raporti i forcave ne Ballkan kane qene historikisht origjinatoret e dy lufterave te para boterore. Kjo lidhet me faktin se ne ballkan puqen tere interesat e medha te botes. Ne Ballkan vendoset raporti mes fuqise se Europes dhe Azise.

  Shqiptaret jane e vetmja ure lidhese Europiane (bazuar ne ato qe dime ne, pasi bota i konsideron Greket si europiane). Pika mbeshtetese e Perendimit ne Ballkan ka qene per nje kohe te gjate Greqia. Dihet orientimi grek pro-Rusise dhe kunder Amerikes. Greqia eshte dashur te blihet nga Europa, gje qe ka bere qe politika e jashtme greke te jete pragmatike dhe ne nje lufte e vazhdueshme mes afersise shpirterore me aziatiket (Siri, Rusi, Sllavi) dhe nevojes materiale (Perendim). Kjo lloj tregtie mishi te bardhe e cila rriti reputacionin Grek ne te dy kampet, u perforcua nga izolimi i Shqiperise per 60 vjet nden komunizmin. Greqia nje askush shtet, prosperoi dhe u kthye ne fuqi politike.

  Me Shqiperine ndodhi e kunderta. Shqiperia e cila ka afinitet shpirteror ndaj Perendimit, u shty me dhune te perqafonte nje sistem material totalitar Aziatik. Pra u debua me zor ne kampin Aziatik nga intersat sllave dhe sigurisht greke (per te ruajtur bazen e perfitimeve si me lart).

  Ndersa intersat Sllave jane kryekeput ato te Rusise, Perendimi eshte pepjekur te krijoje (duke blere mireqenien e tyre) nje fare stabiliteti per kohet kur Greqia do tentoje nderrim kampi. Por sic shihet situata eshte gjithnje delikate, dhe mund te ndryshoje papritmes per bleresin me te larte, ose ne mungese per babane shpirteror-Azine

  Turqia gjithashtu eshte totalisht dhe shpirterisht Aziatike, por e lidhur fuqimisht financiarisht dhe ushtarakisht me perendimin.

  Nje lufte e re boterore, qe me sa duket eshte duke u ravijezuar, po te lexohet me kujdes artikulli qe solli "The Company" do te synoje te beje nje rishprendarje te forcave, sidomos tash qe Shqiperia dhe Kosova kane mundesi te pozicionohen me lirisht se me pare. Po ashtu, eshte per t'u vene ne dukje se qarqe regresive aziatike, te lidhura direkt me fiancime sllave, jane duke perdorur cytjen ideologjike, fene, per ta pozicionuar Shiperine si te lidhur kulturalisht e shpirterisht me Azine - Arabine, pra si nje fytyre te shtremberuar te Greqise. Them te shtremberuar, pasi Greqia pavaresisht se cila eshte ne te vertete, pretendohet te jete djep i civilizimit Europian. Ndersa Shqiperise po i japin gjithnje e me teper te gelltise me zor ngjyra e kulture Arabe. Jo pa qellim. (Nuk do hyj ketu ne debate feje, pasi feja eshte ceshtje private. Po flas per fene qe po perdoret si instrument politik).

  Pra per mendimin tim, pozicionimi qe do bejne Shqiptaret - Cili kamp-Cilat Vlera Shpirterore- duke u pozicionuar ose si udheheqes Perendimore ne Ballkan dhe me kete duke zgjedhur te mbijetojne si komb, ose duke u bere nje kopje e mjeruar e problem-prureses Greqi dhe ne kete rast duke vendosur fatin e tyre per eleminim total (perfshi fizik ose asimilim) nga skena me qellim qe te ruhen raportet ekzituese te forcave Ballaknike gjate izolimit te Shqiperise.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 12-09-2009 mė 07:01

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e B.C.B
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Vendndodhja
  Republika e Prishtines
  Postime
  796
  Shume keq eshte me ndodh kjo lufte.
  1.shqiptart e kosoves nuk kan ku me ik as ne maqedoni as ne shqiperi,as te shqiperise nuk kan,e as te maqedonise.Mundet me qene rrezik i madh per neve,nuk jem na qe dalim e luftojme,na jem asi qe ikim neper kampe
  Po them keshtu sepse mar shembull luften e Kosoves,6-7 milion shqiptar e ne lufte kan mar pjese 10.000.

 10. #10
  Veritas liberatis Vos
  Anėtarėsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204
  Shqiperia eshte ne NATO..........................lol
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 11. #11
  me mire mos te nodhi, se ne per ta honger qe per ta honger kemi.

 12. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,899
  Cfare po beni ju per ta parandaluar? Si e parashikoni mundesine e saj, e edhe kohen?
  Apo nga larg pamja nuk ben aq pershtypje...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 12-09-2009 mė 07:34

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  07-09-2009
  Postime
  42
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  Forumist te nderuar, bazuar ne gjendjen ekonomike, fuqine ushtarake, bashkpuninim mbarkombetar (Shqiperi, Kosove, Maqedoni etj.), nivelin e patriotizmin/nacionalizmit Shqiptar etj. ēka jua mer mendja juve qe do te ndodhte me popullin Shqipetar ne rast te nje lufte te trete ballkanike dhe ne rast te nje lufte te trete boterore ???

  http://upload.wikimedia.org/wikipedi...biete_1913.png
  Nacionalizmi ka qene dobesia e jone e perhershme...rezultati>nje komb i percare ne shtete te ndryshme,akoma nuk duket ne horizont nje force nacionaliste e konsoliduar.
  Nje lufte e trete boterore nuk ma merr mendja se do te ndodhe,kemi vetem nje superfuqi ne bote,pa asnje rival serioz(kam parasysh dhe rusine).

  islamizmi????ky nuk mund te shkatoje(menjefjale vendet islamike) konflikt boteror,eshte thjesht perplasje civilizimesh,ku islami pa tjeter qe do humbe perkunder atij perendimor,zhvillimi nuk i duron dot dogmat dhe atavizmat.

 14. #14
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883
  Po ho mer daje amin ishalla llafja jote ne vesh te perendise edhe na merr noi italian me jetu pa strese se iken dritat apo iku uji.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Anėtarėsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lashtė (Oeneum), aty ku ajri i freskėt mė bėn tė ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968
  Do te mbijetojme serish.
  "Fet` e besėtė t`i kemi, po tė ndarė tė mos jemi." Naim Frashėri

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Bart_Forever
  Anėtarėsuar
  24-08-2009
  Postime
  59
  Do na ze ne gjum Lufta ose duke kercyer tallava ku kem ide lufte ne kemi qen kush kemi qen,ne lufts si Popull Shqiptar na shkatrron,ne ket shekull

  Peshqit jan shpetimi nese mbijetojm!

  ndersa harta me lart e mir duket,por ne fakt ta besh ashtu duhet nje bomb atomike ne Ballkan

 17. #17
  Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
  Anėtarėsuar
  22-05-2009
  Vendndodhja
  Gefangen in Raum und Zeit
  Postime
  124
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Lufta kundra Shqiptareve nuk ka pushue kurre.
  As qe do te pushoj ndonjehere. Se te gjith te tjeret na kan borgj neve, dhe e dine shum mire qe ne nuk ia falim kurre atyre token tone dhe te zezat, vrasjet e masakrimet per pike te qejfit qe na kane bere gjithmone.
  Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

 18. #18
  Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
  Anėtarėsuar
  22-05-2009
  Vendndodhja
  Gefangen in Raum und Zeit
  Postime
  124
  Citim Postuar mė parė nga Korcar-L1 Lexo Postimin
  Shqiperia eshte ne NATO..........................lol
  Nuk te pyet askush nga i ke dajte ne rast te nje lufte te tille.

  Dhe ndoshta qe nje lufte e tille eshte e lidhur ngusht me shkatrrimin e NATO-s, pasiqe NATO shikohet si gerrcenim ndaj te gjith te tjerve qe nuk jan ne te. Gjithmone sulmohet pika me dobet e kundershtarit, ne kete rast pra sulmohet Shqiperia per te cilen nuk eshte e gatshme NATO ti dal krah.
  Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

 19. #19
  Desert Eagle Maska e 'MAGNUM'
  Anėtarėsuar
  22-05-2009
  Vendndodhja
  Gefangen in Raum und Zeit
  Postime
  124
  Citim Postuar mė parė nga Dar_di Lexo Postimin
  Do te mbijetojme serish.
  Kurre hiq, se fqinjet tane nuk jan budallenje si Shqiptaret, qe ti perseritin gabimet e njejta qe i kan bere me heret ne historite e tyre.
  Kosova kurre nuk ka patur armik me te rrezikshem se PDK e Hashim Thaqit a.k.a. Hashim Kompromisit.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Socio
  Anėtarėsuar
  28-12-2008
  Postime
  84
  Citim Postuar mė parė nga Zėu_s Lexo Postimin
  A ekziston mundesia minimale qe populli Shqiptar te mbijetoj nje lufte te trete Ballkanike dhe Boterore ???


  Do te jemi edhe me mire se sot !
  'Freedom of conscience entails more dangers than authority and despotism'.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •