Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 64
  1. #1
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639

    Gabimi Katastrofal i Bibles!!!!

    Shpesh here ua kam parashtruar kete peytje te krishterve ne forumet e tyre dhe ne ate te Tolerances Fetare, dhe cuditerisht, postimi im shlyhet dhe pergjigje nuk marr.
    Biles eshte per tu habitur Fakti se postimi im shlyhet edhe tek forumi i agnostikeve tek tema "KONTRADITAT BIBLIKE".

    Eshte interesante se kristijanet duan te kyqen ne debate dhe kur kapen ngushte dhe nuk dine cfar te bejne , per shkak se ne nje far menyre e kontrollojne forumin, fillojne ti shlyejne temat dhe postimet tona.
    Vet fakti qe ata i shlyejne temat dhe postimet tona tregon qarte qe ata e kane humbur ate debat, se perndryshe nuk ka arsyeje pse te shlyehen postimet e dikujt ose temat e hapura nga dikush.


    Duke lexuar Biblen , per pune kurioziteti , lexoj ca verse te cilat jam i sigurte qe edhe nje femiju ne shkolle fillore me ia lexuar , do te pergjigjet "Kjo nuk eshte e mundeshme" ose " Sikur kjo te jete e vertete, atehere Toka nuk do te ekzistonte"!!!

    Verset per te cilat jam duke diskutuar gjendet tek libri i fundit i Bibles, pra ket Zbulesa, ne kaptinen e saj te 8 ne vargjet 10-11.
    Sipas ketyre vargjeve kuptojme qe Toka ne te kaluaren eshte perplasur me nje yll te madh. E perseris, pra sipas ketyre vargjeve kuptojme qe Toka ne te kaluaren eshte perplasur me nje YLL TE MADH!!!


    Zbulesa , Kaptina 8 vargjet 10-11

    10 Edhe i treti engjėll i ra trumbetės: nga qielli ra njė yll i madh - qė digjej si vravashka - ra nė njė tė tretėn e lumenjve dhe tė burimeve tė ujėrave.

    11 Ylli quhej »Pelin«, dhe njė e treta e ujėrave u shndėrrua nė pelin; shumė njerėz vdiqėn sepse uji u bė i hidhur.


    Tani nese Bibla eshte liber i pandryshuar i Perendise dhe nese keto jane fjale te Perendise, valle a ekziston ndonje njeri ne bote qe mund ti sqaroj keto vargje?!!!

    Paramendoni sikur Toka te perplaset me Diellin tone, cfar do te ndodhte?!! Kush do te mbijetonte nese mund te shpherem keshtu, Dielli ose Toka?!!
    Por si duket sipas llogjikes Biblike nese vjen deri ne kete perplasje midis Tokes dhe Diellit tone, Dielli i jone do te shuhet nga ana e lumejve tane sikur me qene nje cope prushi.


    Tema eshte e hapur , ju ftoj te dabatojme, musliman te krishtere , agnostik, jeni te mireseardhur qe ti jepni mendimet e juaja.

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-08-2009
    Postime
    102
    hahahhahaha kujt i rruhet? Mir e paska gabim bibla,e ca pastaj?

  3. #3
    ...beyond Maska e Alienated
    Anėtarėsuar
    19-09-2005
    Vendndodhja
    Cassiopeia Constellation
    Postime
    3,139
    Citim Postuar mė parė nga cabohetkshu Lexo Postimin
    hahahhahaha kujt i rruhet? Mir e paska gabim bibla,e ca pastaj?
    Mbase kjo teme eshte per ata qe ju rruhet. Ti qe s'ke ndonje pergjigje, pse nuk rri anash e te mesosh ndonje gje?!

    Ja, as une s'kam pergjigje, por do pres te lexoj je te tille, nese vjen ndonjehere.
    Koha ėshtė e maskarenjėve
    Por atdheu i Shqiptarėve

  4. #4
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    Sepse eshte fuqia e Zotit. Per sa kohe ai drejton marionetat, cdo gje mund te ndodhe.

    Ne fakt e veshtire eshte edhe te konceptohet si u beka njeriu nga balta dhe si fillon te marre fryme duke i fryre Zoti fryme ne shpirt dhe si nga brinja e tij mund te gjenerohet nje tjeter jete ?!?!?!?!

    Ah po mu kujtua, edhe pse ka shume te tjera ndodhi te pakonceptueshme, si ka mundesi qe te mbytet nje toke e tere gjate Permbytjes se Madhe e te shpetoje vetem famija e Noe-s dhe arka e tij ku kishte strehuar cdo lloj kafshe ( si u fuskerkan kafshet cift aty) ?!?!?!?!?!?!

    Perrallat jane bere vetem per tu lexuar.
    Elegance is an attitude.

  5. #5
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Alienated Lexo Postimin
    Mbase kjo teme eshte per ata qe ju rruhet. Ti qe s'ke ndonje pergjigje, pse nuk rri anash e te mesosh ndonje gje?!

    Ja, as une s'kam pergjigje, por do pres te lexoj je te tille, nese vjen ndonjehere.
    Alienated mos u merizt sepse kjo qe ben ky tipi eshte thjesht reagim i nje personi qe nuk din se cfar me shkruajt, andaj mundohet qe temes ti japi kahje tjeter.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  6. #6
    Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
    Anėtarėsuar
    29-07-2006
    Postime
    1,068
    Gabimi Katastrofal i Bibles!!!!

    Gostivar
    Gabimin e pame po katastrofa ku eshte se na e le gjisem?
    Gezuar!
    Uji: H2O
    Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

  7. #7
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga angelina o2 Lexo Postimin
    Sepse eshte fuqia e Zotit. Per sa kohe ai drejton marionetat, cdo gje mund te ndodhe.

    Ne fakt e veshtire eshte edhe te konceptohet si u beka njeriu nga balta dhe si fillon te marre fryme duke i fryre Zoti fryme ne shpirt dhe si nga brinja e tij mund te gjenerohet nje tjeter jete ?!?!?!?!

    Ah po mu kujtua, edhe pse ka shume te tjera ndodhi te pakonceptueshme, si ka mundesi qe te mbytet nje toke e tere gjate Permbytjes se Madhe e te shpetoje vetem famija e Noe-s dhe arka e tij ku kishte strehuar cdo lloj kafshe ( si u fuskerkan kafshet cift aty) ?!?!?!?!?!?!

    Perrallat jane bere vetem per tu lexuar.

    Tjeter eshte krijimi i njeriut nga balta dhe tjeter eshte perplasja e nje trupi shum te vogle me nje Yll shum te madh!
    Sa per info Dielli i jone ben pjese ne grupin e yjeve te vogla okay, dhe si i tille edhe pse ben pjese ne kete grup te yjeve , kur krahasohet me Token eshte 1.000.000 here me i madh.
    Andaj ne rast te perplases se Tokes me ndonje yll, pa marre parasysh se per cilin yll behet fjala, Toka e jone do te zhduket dhe ne asnjemenyre nuk do te mbijetoj nje perplasje te tille per te cilen flet Bibla.


    Ketu shihet qarte se njerezit qe kane shkruajtur ato verse te Bibles nuk kane ditur asgje sa i perket madhesise se yjeve. Ata kane menduar qe yjet jane shum te vogla , dhe se Toka eshte objekti me i madh ne univers, andaj pershkruajne nje perplasje te tille.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  8. #8
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga ARKIA Lexo Postimin
    Gabimi Katastrofal i Bibles!!!!

    Gostivar
    Gabimin e pame po katastrofa ku eshte se na e le gjisem?
    Gezuar!
    Katastrofa eshte tek gabimi. Ekzistojne gabime te llojeve te ndryshme, psh ekzistojne gabime te vogla, gabime te pa vlera dhe ekzistojne gabime shum te medha ose gabime katastrofale.
    Ky gabim per te cilin folim ben pjese ne ato gabimet e medha, ose ne gabimet katastrofale.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  9. #9
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Po ka qen ndonje meteorit, dhe paganet e asaj kohe e kan interpretuar sipas qejfit te tyre pas konvertimit ne krishterizem duke then qe nje "Ylle eshte ra", dhe si fakt i vertet qe kishte ndodhur, e kan ndier veten te obliguar qe ta shenojn ne librin e shenjt.

    Un s'shoh ndonje shpjegim tjeter, kush digjet vravashka ? Ylli ??????????? Apo ndonje meteor qe eshte perplasur ne tok ?


  10. #10
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga r'posa Lexo Postimin
    Po ka qen ndonje meteorit, dhe paganet e asaj kohe e kan interpretuar sipas qejfit te tyre pas konvertimit ne krishterizem duke then qe nje "Ylle eshte ra", dhe si fakt i vertet qe kishte ndodhur, e kan ndier veten te obliguar qe ta shenojn ne librin e shenjt.

    Un s'shoh ndonje shpjegim tjeter, kush digjet vravashka ? Ylli ??????????? Apo ndonje meteor qe eshte perplasur ne tok ?

    Kjo mund te jete e vertete, por pse Perendija kete meteroti e quan YLL ?!! Mos valle Perendija nuk din dallimin midis Meteoritit dhe YLLIT ?!!!

    R'posa, ajo qe dua te them eshte se keto vargje nuk jane te frymezuara nga Perendija, thats it!! Ndoshta nga njerezit por jo nga Perendija.

    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  11. #11
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    22-12-2008
    Postime
    661
    angelina o2

    Ne fakt e veshtire eshte edhe te konceptohet si u beka njeriu nga balta dhe si fillon te marre fryme duke i fryre Zoti fryme ne shpirt dhe si nga brinja e tij mund te gjenerohet nje tjeter jete ?!?!?!?!
    ēfare ti je nje nga ato qe besojne se krijmi lindi nga kaosi ?edhe pse shkenctaret pohojne se nga kaosi lind vetem kaos?je nje nga ato qe besojne se krijimi ishte i rastesishem ,edhe pse shkencataret pohojne qe asgje nuk lind nga asgjeja?je nje nga ato qe besojne se doli bertkosa nga pellgu dhe u shnderrua ne gomar?je neje nga ato qe besojne ne evolucion?edhe pse shkenctaret pohojne qe mundesia qe ajo te ndolli realisht eshte 0,01%?

  12. #12
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Kjo mund te jete e vertete, por pse Perendija kete meteroti e quan YLL ?!! Mos valle Perendija nuk din dallimin midis Meteoritit dhe YLLIT ?!!!

    R'posa, ajo qe dua te them eshte se keto vargje nuk jane te frymezuara nga Perendija, thats it!! Ndoshta nga njerezit por jo nga Perendija.

    GV_USA
    Une jam nje ateist, por dreqi e mori... sulmoje biblen me ndonje teme te hajrit dhe me argumenta kuptimplote, sepse me keto qe po thua deri tani je bllof komplet.
    Hajt te pyes une ty more astronom i nderuar: Sipas teje cfare madhesie duhet te kete nje yll qe te marre emrin si i tille?.

    Problemi eshte teper i ceket kur ai fillon qe nga zanafilla e tij kundershtuese, mohuese, denigruese, etj.... Nese do ta sulmonte nje ateist do ja falja gafen e bere, por nje muslimani nuk ja lejoj sepse vete besimi i tij nuk ja lejon fyerjen e besimit tjeter. Pikerisht kjo ju dallon nga nje musliman i devotshem ju te ashtuquajtur muslimane qe keni vetem nje mendje te erret (Kontradiktor)


    Dito.

  13. #13
    back to origin Maska e ☆Angie☆
    Anėtarėsuar
    02-11-2007
    Vendndodhja
    Skyline
    Postime
    2,559
    @ paridi26 Ty te kam thene nje here te mos me citosh me. S'ka c'te duhet ty cfare jam une dhe ku me do mua kokrra e qefit te besoj, sepse as une nuk po i fus shume hundet neper ato qe beson ti. Here tjeter merru me temen dhe jo me mua, he djale i mbare.
    Elegance is an attitude.

  14. #14
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Kjo mund te jete e vertete, por pse Perendija kete meteroti e quan YLL ?!! Mos valle Perendija nuk din dallimin midis Meteoritit dhe YLLIT ?!!!

    R'posa, ajo qe dua te them eshte se keto vargje nuk jane te frymezuara nga Perendija, thats it!! Ndoshta nga njerezit por jo nga Perendija.

    GV_USA
    Ashtu mendoj edhe un, eshte nje gabim trashanik, por qe per epoken s'ka quar pesh te madhe pasiqe u ka munguar shkenca dhe sidomos : E vėrteta Hyjnore !

  15. #15
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Dito Lexo Postimin
    Une jam nje ateist, por dreqi e mori... sulmoje biblen me ndonje teme te hajrit dhe me argumenta kuptimplote, sepse me keto qe po thua deri tani je bllof komplet.
    Hajt te pyes une ty more astronom i nderuar: Sipas teje cfare madhesie duhet te kete nje yll qe te marre emrin si i tille?.

    Problemi eshte teper i ceket kur ai fillon qe nga zanafilla e tij kundershtuese, mohuese, denigruese, etj.... Nese do ta sulmonte nje ateist do ja falja gafen e bere, por nje muslimani nuk ja lejoj sepse vete besimi i tij nuk ja lejon fyerjen e besimit tjeter. Pikerisht kjo ju dallon nga nje musliman i devotshem ju te ashtuquajtur muslimane qe keni vetem nje mendje te erret (Kontradiktor)


    Dito.
    Dito, nje objek me madhesine e planetit tone kurre nuk mund te shendrohet ne yll!!!
    Shembull konkret nga 100% e mases se nebules nga e cila eshte formuar sistemi i yne Diellor, 99% e asaj mase ndodhet e perqendruar tek YLLI i jone qe na jep drite dmth Dielli!!!
    Pra qe nje objekt te shendrohet ne yll masa e tij duhet te jete shum e madhe , sepse procesi nuklear fillon ne berthame te atij objekti, si pasoje e dendesise se madhe dhe shtypjes se madhe ne berthame te objektit. Toka dhe te gjitha planete e sistemit tone Diellor nuk i plotesojne keto kushte, andaj jane vetem planete.
    Si perfundim nje objekt per tu shendruar ne yll duhet te kete te pakten masen e Diellit tone ose te jete akoma me i rende se Dielli i jone.
    Si pune kurioziteti , ylli me i afert, ose nje nder yjet me te aferta per sistemin tone diellor eshte ylli Herkul. Tani dendesia e tij ne nje 1 cm kub eshte e barabarte me dendesine e 100 vagonave te perbere nga hekuri ne Toke, pra 1cm kub nga ylli Herkul peshon njelloj sa 100 vagona te hekurt ne Toke. Paramendose se sa e madhe eshte dendesija ne kete yll.

    Si perfundim merre si ta marrish , pa marre parasysh se me cilin yll do te perlpaseshte Toka, Toka cdo here do te ishte me miliona here me e vogel se keto yjet.


    Deh sa per info une nuk fyej besimin e tjeter kujt, vetem fol realitetin, ose sjell ketu ate qe mua me duket e pakuptimte ( dhe ne fakt eshte e pakuptimte ) .
    Une jam musliman dhe i respektoj te gjitha besimet , cdo fakt eshte se te gjitha besimet nuk mund te jene te verteta. Nje besim eshte i vertete, tjetri eshte akoma me i vertete , ndersa ai besimi tjeter eshte besimi absolut i vertete!

    GV_USA
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gostivari_usa : 08-09-2009 mė 09:13
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #16
    Zbulesa flet pėr t'ardhmėn, jo pėr t'kalumėn. Ēka saktėsisht osht "sulmi" ktu? Shpresoj jo logjika, se duket si me i mshu shpullė vetės.

  17. #17
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Me shume me beri pershtypje emri i yllit "Pelin" dhe pershkrimi se ishte i njelmet.

    Ne qytetin tim kjo fjale me nje ndryshim te vogel "Pelim" perdoret shume shpesh. Dallimi eshte se nuk perdoret per njelmet por per dicka qe eshte e hidhur. p.sh. kafeja qenka pelim.
    Sa rron meson

    Kerkoj ndjese per daljen nga tema.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e refet
    Anėtarėsuar
    24-04-2007
    Postime
    553
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Katastrofa eshte tek gabimi. Ekzistojne gabime te llojeve te ndryshme, psh ekzistojne gabime te vogla, gabime te pa vlera dhe ekzistojne gabime shum te medha ose gabime katastrofale.
    Ky gabim per te cilin folim ben pjese ne ato gabimet e medha, ose ne gabimet katastrofale.

    GV_USA
    gostivarli katoliket kane te lejueshme edhe te rejne ka pak nese ajo u sjel dobi. keshtu e kam kuptuar une e nese gaboj me permisoni. SELANIKASVE 2 2:11 ; prandaj edhe hyji u dergon nje fuqi qe ben te gabojne e ti besojne genjeshtres:

  19. #19
    Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
    Anėtarėsuar
    23-08-2009
    Vendndodhja
    Ne mesin e te dashurve te mi...
    Postime
    10,781
    Une mendoj qe kjo teme sduhet te shfrytzohet per te kritikuar katoliket,edhe nese eshte ne disa vende e deformuar apo me gabime e iterpretuar,mos haroni njeren nga porosit e sheriati (me i besuar Librave te Zotit).......Me respekt Sueda
    - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
    Agim Metbala"

  20. #20
    Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
    gostivarli katoliket kane te lejueshme edhe te rejne ka pak nese ajo u sjel dobi. keshtu e kam kuptuar une e nese gaboj me permisoni. SELANIKASVE 2 2:11 ; prandaj edhe hyji u dergon nje fuqi qe ben te gabojne e ti besojne genjeshtres:
    selanikasve 2, 2: 8

    8 Atėherė do tė shfaqet i Paudhi, tė cilin Zoti [Jezus] do ta mbysė me frymėn e gojės sė vet dhe do ta zhdukė me shkėlqimin e Ardhjes sė vet tė dukshme.
    9 I Paudhi do tė vijė me pushtetin e Satanit dhe do tė bėjė gjithfarė mrekullish, shenjash dhe ēudish tė rreme.
    10 Ai me ngashnjime tė padrejta do t’i gėnjejė ata qė birren pėr arsye se nuk e pranuan dashurinė e tė vėrtetės qė i kishte shėlbuar.
    11 Prandaj edhe Hyji ua dėrgon njė fuqi qė i bėn tė gabojnė e t’i besojnė gėnjeshtrės,
    12 qė tė dėnohen tė gjithė ata qė nuk i besuan tė vėrtetės, por pėrqafuan padrejtėsinė.

    lowgjikė myslimani

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •