Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,883

  S'ka me bore ne Moske

  Kush enderron prej kohesh qe te beje nje udhetim ne Moske per te pare boren te bjere ne Sheshin e Kuq me mire ta harroje deshiren.

  Me ide te kryebashkiakut, bora mund te 'lihet' jashte kryeqytetit dhe kupolat e katedrales se Shen Bazilikut te mbuluara me velin e bardhe do te mbeten vetem nje kujtim neper kartolinat e vjetra.

  Yuri Luzhkov, kryebashkiak i Moskes qe prej vitit 1992, ka deklaruar se pa bore, dimerit moskovite do te ishin me te lehte per shtepite e qytetit.

  Ndaj ka menduar qe te propozoje nje program per kontrollin metereologjik qe ne praktike do te shfrytezoje teknikat tashme te autorizuara nga administrata e qytetit per te "prishur rete" dhe per te garantuar dite me kohe te mire ne rast festash apo ngjarjesh te rendesishme.

  Keshtu bora mund te debohet nga Moska fale substancave te akullit te thate ose nitratit te argjendit, te cilat do te godasin rete boresjellese.

  Megjithate kjo ide ka nje dem te banoret qe jetojne ne periferi, pasi bora 'e planifikuar' per ne Sheshin e Kuq do te bjere patjeter ne Moske, por do te grumbullohet neper periferi apo qytetet rreth saj.

  Banoret e ketyre zonave jane kunder masave, pasi kane frike se shtimi i reshjeve mund t'i shkaktoje deme.

  Por ne fund te fundit politika beson kryebashkiakun, sipas te cilit, programi per kontrollin meteorologjik do te kushtoje vetem nje te treten e asaj qe shpenzohet cdo vit per te pastruar qytetin nga bora.


  Dito

 2. #2
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,450
  Sa mire dine te kontrollojne edhe motin tani! Sikur te benin te njejten gje edhe me efektin serre, nuk do ishte keq...
  La vita č bella...

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016
  kush tha ..

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e davidd
  Anėtarėsuar
  02-09-2009
  Postime
  2,016
  do te dalim nje xiro andej nga moska era. dua ta bej nje vizit ne rusi

 5. #5
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895
  Eh, ndiva qe edhe kjo eshte nje shenjė e kijametit qe Moska ka me met pa borė.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •