Ndihmoni ne pastrimin e pastrimin e bregdetit te Vlores nga nafta!

Dhuroni tani pėr tė ndihmuar nė pastrimin e bregdetit tė Vlorės tė ndotur nga katastrofa mjedisore e 3 Qershorit 2009!


http://iep-al.org/index.php?option=c...d=74&Itemid=76

60 ton naftė bruto u derdhėn mė 3 qershor 2009, nė vendin e quajtur Kanali i Motorit, nė zonėn e Pyllit tė Sodės. Nafta bruto u derdh nė mėnyrė tė qėllimshme pėr tė shkaktuar njė dėm mjedisor nga persona qė tani ndodhen nėn arrest. Nga hetimet e policisė mėsohet se ka qenė firma "Arkan Junior" ajo qė hedhur naftėn nė det. Burime zyrtare nga policia bėjnė tė ditur se firma e ka marrė mbetjen e naftės nga anija "Guildo" qė transporton karburantin e papėrpunuar nga Shqipėria pėr nė Kanada dhe i ka shkarkuar nė mėnyrė tė paligjshme nė kanalin qė lidh hidrovorin me detin, duke shkaktuar njė dėm tė madh mjedisor.
Mbetjet e naftės krijuan njė shtresė tė konsiderueshme mbi rėrėn e bregdetit, qė arriti njė trashėsi prej 4-5 centimetrash. Ndotja ndodhi fare pranė zonave tė banuara, pėr mė tepėr nė breg tė detit nafta ka shkatėrruar florėn dhe faunėn e kėsaj zone.
Asnjė masė nuk ėshtė marrė pėr pastrimin e bregdetit tė "Pyllit tė Sodės", dhe ndotja ėshtė pėrhapur nė tė gjithė zonėn, duke arritur deri nė plazhin e Vlorės.

Duke parė situatėn e krijuar, Instituti i Politikave Mjedisore (IPM) ka filluar fushatėn e mbledhjes sė fondeve pėr tė financuar njė aksion pėr pastrimin e rėrės dhe lagunave tė ndotura nė bregdetin e Vlorės nga nafta e derdhur mė 3 Qershor 2009.

Aksioni ka si qėllim largimin e shtresės sė ndotur me naftė, duke e mbledhur nė thasė plastike dhe me pas duke e transportuar nė pikėn e grumbullimit nė bashkėpunim me autoritetet vendore. Rėra e ndotur do tė trajtohet duke pėrdorur riparimin biologjik nė pikėn e grumbullimit, duke u kujdesur qė mos tė ndotet mė tej mjedisi qė rrethon pikėn e grumbullimit.
Pėr riparimin biologjik tė rėrės do tė pėrdoren metoda tė ndryshme si: shpėrndarja e lendes organike (tallash, ujė), dhe mbjellja e bimėve tė kėrpit dhe lakrės foragjere tė cilat ndihmojnė nė pėrthithjen dhe shpėrbėrjen e mėtejshme tė mbeturinave tė naftės. Pas riparimit biologjik, rėra mund tė pėrdoret si material ndėrtimi. Mbeturinat, kafshėt dhe bimėt e ngordhura tė ndotura nga nafta, do tė hiqen gjithashtu gjatė kėtij aksioni, dhe do tė ēohen nė pikat e grumbullimi tė mbeturinave.
Pėrgjatė dhe pas mbarimit tė aksionit, do tė ndėrgjegjėsojmė banoret e zonės rreth rėndėsisė sė luftimit tė ndotjes sė detit dhe bregdetit, duke pėrdorur postera, shpėrndarje informacioni dhe pėrfshirjen e medias nė pasqyrimin e kėsaj fushate nė mėnyrė qė tė arrihet ndėrgjegjėsimi i publikut tė gjerė rreth kėsaj ēėshtjeje.

Mė specifikisht, paratė e mbledhura nga kjo fushatė do tė pėrdoren pėr:

* Transportimin e rėrės sė ndotur;
* Mjetet pėr procesin pastrimit tė plazhit si p.sh. lopata, thasė plastikė, dorashka pune etj;
* Ndėrgjegjėsimin e publikut mbi ēėshtjen duke pėrdorur postera, median dhe mjete tė tjera ndėrgjegjėsimi;
* Pėrgatitjen e pikės sė grumbullimit ku do tė bėhet dhe procesi i riparimit biologjik tė rėrės sė ndotur.

Ju lutem bėni transfertat e dhurimeve me shėnimin "dhurim pėr pastrimin e Gjirit tė Vlorės" nė llogaritė bankare tė mėposhtme:

Intesa Sanpaolo Bank
Adresa e bankės: Rruga Komuna e Parisit, 1019 Tirana, Albania
Monedha e llogarisė rrjedhėse: LEK
Mbajtėsi i llogarisė: Instituti i Politikave Mjedisore
IBAN: AL49208110080000001053931801
Swift: USALALTR


Credins Bank
Adresa e bankės: Rruga Komuna e Parisit, Tirana, Albania
Monedha e llogarisė rrjedhėse: US Dollars (USD)
Mbajtėsi i llogarisė: Instituti i Politikave Mjedisore
IBAN: AL06CDIS0140176590
Swift: CDISALTR