Close
Faqja 0 prej 568 FillimFillim 121050100500 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11342
 1. #1

  Jasht teme (remix)

  Muslimen, Christen und Juden verboten!
  Ndryshuar pr her t fundit nga darwin : 13-04-2008 m 15:01

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Bleti002
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Brenda rruzullit tokesor...
  Postime
  57

  *****

  O i krishtero ti ta heq zarin fare ...
  Cfare llogjike qe perdor mer aman... Nejse... nuk eshte per tu cuditur sepse deri tani kemi thene gjera edhe shume me te rendesishme se keto por ju prape njesoj vazhdoni
  Nejse harrova ty frymezimin ta jep ajo nikita tek chati...
  hallall lale hallall qe mban edhe emrin "krisjtan"...
  Sikur t gjith drut n tok t jen lapsa dhe sikur detit t'i shtohen edhe shtat dete (e t jen me ngjyr), nuk do t mbaronin fjalt e All-llahut(do t shterroheshin detet, do t soseshin lapsat, e jo mrekullit e Zotit). All-llahu sht ngadhnjyesi i urt.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  174

  pergjigje per pastorin...

  Forca i krishteri po na e lehtson shum punn neve muslimanve!
  N fjalt e tua skishte ndonj t re, ca budalliqe t reja dhe t tjerat, llomotitjet e zakonshme, me t cilat jan mrzitur edhe vllezrit e tu n Krisht!
  Ja po, ti prsris edhe nj her fjalt e vllait tnd n Krisht:

  PASH NERIN O KRISHTER,KUSH T'KA THIRRE TY T'JAPESH KTO LLOJ PERGJIGJESH?MAJ VENIN QE U TAKOJNE KALAMOJVE NE NJE FAMILJE!

  PO TI KUR FLET PER KURANIN,QE SE PRANON,E LEXON,DUKE IU LUTE ME PERKUSHTIM ZOTIT,APO MEZI S'PRET TE KAPESH NDONJI GJE?-MOS JEP KESHILLA KOTI,QE SI NDJEKE VETE,POR EDHE PO I NDOQE,TE TJERET S'TA KANE PER BORXH.

  Bukur, bukur
  Se ke iden se far knaqsie ndjen kur sheh se si delet e Krishtit kundrshtojn njri-tjetrin.
  Un kur prmenda, 4 dshmit q jepen pr Jezusin, nuk i prmenda q ti analizosh ti o mavri
  Un i prmenda thjesht pr t t treguar ty o pordhac (meq si shum i paske qef pordhat), absurditetin e logjiks q ti prdore e q vazhdon ta prdorsh.
  Por, meq ti na prmende sharjen q ateistt na bkan neve m shum se juve, un doja t ndalesha tek njri prej tyre, aspak i rndomt, dikush me t cilin mburet e gjith Bota
  Emri i tij sht Friedrich Nietzsche (Nie).
  Ja t shohim se far mendimi ka ai pr Krishterimin dhe t krishtert, dhe m pas sigurisht do t shohim edhe mendimin e tij pr muslimant dhe Islamin.

  N librin e tij t famshm Antikrishti duke folur pr t krishtert, ai pohon:

  ne nuk e nnvletsojm t krishterin, ai, fals deri n pafajsi, sht shum m superior se majmuni, duke folur mbi t krishtert, nj teori e njohur e evolucionit shndrrohet thjesht n nj kompliment (fq.48)

  i krishteri sht specia m e korruptuar e korrupsionit
  (fq. 79)

  Lexo pak se far mendonte pr Krishterimin dhe pr ata q e pranojn at:

  Luft deri n vdekje kundr vesit, vesi sht Krishterimi
  (fq.87)

  Krishterimi wshtw mnxira m e madhe e njerzimit. Ai i kundrvihet do lloj mendimi t mir, intelektual, ai sht n gjndje t prdor vetm arsyen e smur si arsye t krishter, bashkohet me gjithka q sht idiote (fq.66)

  kush konvertohet n krishtrim, duhet t jet mjaft i smur pr kt녔 (fq.64)

  tek Krishterimi kthehen t gjith t keqformuarit, t sakatosurit, gjith llumi dhe plehrat e njerzimit
  (fq.52)

  Dhe si e ke dshmuar, ti je nj mishrim i gjall, i ktyre personave t cilat kaq bukur i prshkroi Nija.

  Dhe s fundi, doja t prmendja edhe mendimin e ktij pr Islamin

  T thuash t vrtetn midis Islamit dhe Krishterimit nuk ka vend hi pr zgjedhje
  Vendimi sht i dhn q m par, askush nuk sht i lir t zgjedh ktu; o je i poshtr o nuk je, luft deri n pikn e fundit t gjakut me Krishterimin, paqe dhe miqsi me Islamin
  (fq.83)
  Sa mir do t ishte t mos kisha lindur,
  por meq kam lindur sa mir do t ishte t mos vdisja,
  por meq do t vdes sa mir do t ishte t mos ringjallesha.
  por meq do t ringjallem sa mir do t ishte t mos dnohesha, e nse dnohem t mos dnohem prgjithmon...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Postime
  3

  per driten

  pershendetje dhe te uroj te keshkaluar nje dite te kendeshme.
  po te sqaroj pak per dicka. une vertet qe nuk kamshume kohe per te marre pjese ne forum dhe te lexoj cdo artikull qe shkruhet sepse kam dhe shume gjera te tjera me te cilat merrem.
  persa i perket asja kontradiktes time me beratin te lutem shpjegohu me teper se ku qendronkontradikta sepse vertet qe nuk e kuptoj.....
  ti kembengul qe Zoti eshte nje Zot mizorr etj etj i cili jep urdher te vriten foshnja ne gji te nenes etj etj.....dhe ti nuk e kupton dot kete gje....ti shume mire mund te beje pyetjen perse Zoti vendosi te behej permbytja e madhe??????? sepse dhe kjo ehste nje lloj vrasje e foshnjave ne gji dhe e femrave etj etj....... e ben do ti kete pyetje????? ose perse vdes nje foshnje e sapolindur?????? ku qendron dashuria e Zotit ne vdekjen e nje foshnje te sapolindur?????? i ben ndonjehere keto pyetje ti apo ti ben pyetje pse Zoti i urdheroi Saulit te vriste dhe te shkaterronte cdo gje tek Amaleku.....e kupton qe ti sfidon Zotin dhe e gjykon ate??? dhe ti nuk gjykon thjesht Zotin qe pershkrueht ne Bibel sepse kedo gjera, vdekja e foshnjave te sapolindura ndodhin sot e kesaj dite dhe do te ndodhin deri ne diten e fundit kur Zoti yne Jezu Krisht te vije per te gjykuar njerezit, pra ti gjykon dhe ate Zotin ne te cilin ti beson.....
  ne Bibel thuhet fare qarte qe njeriu nuk e meriton meshiren dhe dashurine e Perendise. por meshira dhe dashuria e Tij bejen qe ti dhe une te shpetohemi dhe na ka treguar edhe rrugen e shpetimit me ane te Birit te Tij.
  te te jap nje keshille??? ki frike nga Zoti sepse : "Frika e Zotit eshte fillimi i njohjes" (fjalet e urta 1/7)
  dhe mendo qe nuk ehste kjo jete ketu ne Toke qe eshte rrezervuar per popullin e Perendise por jeta prane tij.......sepse njeriu nuk eshte thjesht mish sepse mishi ehste i pavlere sepse ehste i kalbshem por fryma e tij nuk vdes kurre nese jeton me Zotin dhe nese ndjek rrugen e Zotit dhe ti e di kush ehste rruga......"Jezusi tha: Une jam rruga e verteta dhe jeta......"

 5. #5
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  REALITETI

  Ja ky eshte realiteti:
  Nga shtetet islame hikin e braktisin vatrat me miliona njerz dhe ja msyjne perendimit.PSE?
  Nga shtetet e perendimit kurrkush nuk braktise vatrat per te ja mesyre lindjes.PSE?

  A eshte faji i KURANIT a i kujt?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 6. #6
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  41
  Postime
  668

  pergjigje

  1- bleti! kam thene ndonjehere qe nuk martohem? a eshte ndaluar ndonjehere ne bibel japesh komplimente? Jam akoma i ri edhe nuk jam plak edhe asnje nuk me ka ndaluar qe te beje komplimente, sepse nuk eshte mekat te beshe komplimente nje personi(po te njohesh personalisht do te ndryshosh mendje)! te keshilloj qe te shikosh me mire sepse nuk shikon mire!!!

  2- drita po te hapesh syte do te shikosh edhe me mire(eshte nje bote e tere kundra nje heje te kote myslymane). kot e ke vene nick-un "Drita" sepse nuk e ke. te keshilloj te beshe: ose te ndryshosh nick sepse si e the edhe me siper qe je i nivelit te dyte edhe jo te pare(je hipokrite, flet por vet nuk bene asnje gje), ose hap syte edhe do te shikoshe me mire jo per te tjeret por per veten tende edhe kur te shikosh per veten tende do te mund ti thuash apo ti japesh nje keshille tjetrit. me fal qe po ta them por ti nuk ke te drejte!!!

  3- ju jini pak te mahnitshem sepse po shikojme mire bota(ateistet, satanistet, te ashtequajtur te krishtere, e shume te tjere) e pranojne qe Jezusi meson mire edhe nuk ka sjelle kurre lufte. por gjeja qe urrejne jane myslymanet me ato qe bejne (ato qe shikojme edhe shume budallalleqe te tjera)!!! te dashur miq myslymaner ju keshilloj qe te hidhni nje sy rreth e rrotull se ke urrejne per aktet e poshtra (kush ka akte te poshtra)krishtin apo juve(myslymanet)?per te njohur boten duhet te keshe syte e botes edhe jo syte e tu!!!

  Zoti ju hapte syte sepse jini qorra!!!
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 7. #7
  Revolucioni sht afr Maska e Nuh Musa
  Antarsuar
  02-05-2002
  Vendndodhja
  vjen, austri
  Mosha
  44
  Postime
  4,467
  per iliria e para

  mrmbm!

  Ne muslimanet nuk i dime pergjigjet e atyre pyetjeve qe i parashtrove ty. A mund te na ndihmosh ty, ndoshta do te falemnderohemi, por mos i nxjer nga lukthi fjalet, shiqo qe te jene konstruktive dhe gjaleruese, e jo fyese.


  Flm
  albanish by nature

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  174

  Pergjigje per "SuperT" dhe "te krishterin".

  Prshndetje SuperT!
  Ti pyet se ku qndron kontradikta jote me beratin!
  Ja ti na thua, se Zoti qenka nj At pr njeriun, ndrsa kur njeriu e tradhtoi Zotin, ather Zoti e dnoi njeriun.
  Pra, sipas teje Zoti e dnon njeriun kur ky i fundit e meriton
  Ndrsa Berati na kujton se Zoti sht sovran n vendimet q merrka, dhe Ai sht i dashur e i mshirshm, dhe Ai ka dhn nj premtim pr njerzit (kjo gjithmon sipas Beratit), tani njerzit sido q t sillen Zoti ka pr ta mbajtur premtimin.
  Pra sipas Beratit njerzit edhe sikur t meritojn dnimin, Zoti prap se prap nuk ka pr ti dnuar, sepse m para u ka dhn nj premtim.
  Kshtu Berati duke ndjekur kt logjik del n prfundimin se Zoti edhe sot e ksaj dite, nuk i ka hedhur posht ifutt, (d.m.th i prkrah)
  Por kush jan ifutt???
  ifutt, sot pothuajse nga e gjith bota jan cilsuar si njerzit m t kqinj n siprfaqe t toks, jan ata q Jezusin (sipas jush Zotin) e quajtn dhe vazhdojn ta quajn Kopil.
  Jan ata q i solln gjith ato vuajtje Jezusit (sipas jush Zotit), e quajtn at mashtrues dhe m n fund sipas jush edhe e kryqzuan at
  Tani, vall ka dikush n siprfaqe t toks, q e meriton dnimin m shum se ifutt???
  E pra edhe pse jan t part n list q meritojn t dnohen (kjo sipas kritereve t tua) Berati thot se Zoti sot akoma nuk i ka hedhur posht ifutt
  Pra sipas Beratit Zoti njerzit nuk i dnon edhe ather kur ata n maximum e meritojn, ndrsa sipas teje Ai e bn dika t till.
  Shpresoj q ta kesh kuptuar kontradiktn tnde me Beratin, edhe pse ty mund t t duket e vogl, por nga pohimi i Beratit nxjerr prfundime tepr t konsiderueshme.
  Se kush jan ato un i kam sqaruuar n diskutimin me Beratin tek tema Arkeologjia, Kurani


  M tej ti o SuperT dshiron q t na justifikosh Zotin gjakatar t Bibls duke na br disa pyetje:

  Zoti vendosi te behej permbytja e madhe??????? sepse dhe kjo ehste nje lloj vrasje e foshnjave ne gji dhe e femrave etj etj....... e ben do ti kete pyetje????? ose perse vdes nje foshnje e sapolindur?????? ku qendron dashuria e Zotit ne vdekjen e nje foshnje te sapolindur??????

  Vrtet edhe kto gjra q ti prmende jan nj lloj vrasje, por i nderuar nuk jan aspak njlloj me at q Zoti sipas Bibls urdhron q t vriten foshnjat e gjirit, fmijt e grat
  Nse ti pyet pr prmbyetjen e Noes, ajo vrtet ndodhi, dhe aty u vran burra e gra bashk, edhe fmij, por t gjith ata ishin fajtor (sipas versionit islam), sepse Nuhu i thirri 950 vjet pr ti besuar Zotit, ndrsa ata talleshin me nj tallje t madhe, duke filluar me burrat e mbaruar tek grat e fmijt.
  Pas ksaj Nuhu filloi t ndrtonte nj anije (dhe kjo sipas shpalljes s Zotit) dhe kur e mbaroi u bri thirrje atyre q t futeshin n anije, sepse kishte pr t ndodhur nj prmbytje e madhe.
  Iu prgjigjn ksaj thirrjeje nj pakic e vogl, ndrsa shumica akoma filluan t talleshin m shum (pasi anija ishte ndrtuar n mal, shum larg ujit), dhe m von ndodhi ajo q ndodhi, t gjith u prmbytn, sepse e meritonin dika t till.
  Atyre iu b thirrja me vite t tra q t shkonin n rrug t drejt, ndrsa ata me kokfortsi e kundrshtonin nj gj t till.
  Pra t gjith burrat, grat pleqt e kush ka qen n at popull e ka merituar dika t till, q u ndodhi
  Tani sa u prket fmijve, t atyre prindrve mkatar
  Nuhu nuk kishte mundsi q t shkonte shtpi m shtpi e tua merrte atyre arogantve, fmijt e tyre t vegjl, me qllim q ti shptonte nga prmbytja si t pafajshm, sepse askush nuk do tia jepte (apo jo?), si pasoj edhe ata u prmbytn
  Por, ajo q sht m e rndsishme, sht se kjo bot sht dika e pavler dhe kalimtare, ndrsa tjetra sht e prhershme dhe q sht tepr e vlefshme.
  Tani sipas Islamit, n botn tjetr burrat dhe grat, e kohs s Nuhut, prve dnimit q psuan n kt bot me an t prmbytjes, ata do t jen edhe n botn tjetr n dnim t tmerrshm, por dika e till nuk ka pr t ndodhur me fmijt e tyre, pr shkak se ata ishin t pafajshm, dhe Zoti kurrkujt nuk i bn padrejtsi.
  E far ka q nuk shkon ktu???
  Kurse sa i prket vdekjes s fmijve t vegjl, ajo sht si prkujtim pr prindrit dhe njerzit e tjer t ktyre fmijve...
  Sipas besimit ton kta fmij do t ken fatin e madh q nuk do t dnohen (ah, sa dshir do t kisha q t kisha vdekur q fmij)
  Prsri un nuk po shoh asnj gj q nuk shkon ktu, por kur ne kthehemi tek vargjet biblike, aty shum gjra nuk jan n rregull
  Zoti jep urdhra q t masakrohen njerz trsisht t pafajshm, si jan grat fmijt, foshnjat e gjirit e tjer, vetm e vetm se disa burra t Amalekut (nuk ma ha mendja q t ken marr pjes edhe grat, apo fmijt aq m shum foshnjat e gjirit) i paskan prer udhn ca ifutve.
  Dhe kto urdhra jepen jo si n situatn e prmbytjes s Nuhut, por n nj situat trsisht t kundrt, n nj situat ku plotsisht mund t shmangeshin viktimat e pafajshme, bile Sauli shmangi disa viktima t pafajshme, por kur t shohim:
  Zoti gjakatar i Bibls, ishte indinjuar tmersisht pr dika t till, Ai na qenka zemruar rnd se pse Sauli nuk ua preu fytin (apo ku ta di un se si do t bhej masakrimi) foshnjave t gjirit, apo fmijve apo grave ttsisht t pafajshme.
  Nuk ma mendja, se sipas Bibls, n botn tjetr kta fatkeq t Amalekut edhe pse t pafajshm do t ken ndonj vend n parajs, apo jo???
  Kjo, i nderuar SuperT sht dika e pajustifikueshme, pr nj Zot t Mshirshm t Dashur dhe apsolutisht t Drejt, si sht Zoti i Vrtet.
  Por, duke qen se kjo ngjarje i prshkruhet Zotit dhe ne e dim shum mir se Zoti n t vrtet nuk sht ashtu, ather i tr gabimi qendron tek Ai q na e prshkruan kt ngjarje, pra tek Bibla e famshme.
  Tek ajo Bibl, pr t ciln Bernard Shou dha alarmin:

  Libri m i rezikshm n siprfaqe t toks, mbajeni larg fmijve tuaj, kapeni dhe kyeni me dryn

  I nderuar SuperT kmbngulja juaj dhe e kristianve t tjer, pr t justifikuar gjra t pajustifikueshme vetm se vrteton m shum fjaln e gjeniut gjerman Nie, kur thot:

  Krishterimi i kundrvihet do lloj mendimi t mir, intelektual, ai sht n gjndje t prdor vetm arsyen e smur si arsye t krishter, bashkohet me gjithka q sht idiote (Antikrishti, fq.66)

  Dhe un aspak nuk i kundrvihem Zotit, me kto gjra q un shkruaj, prkundrazi jam duke i shrbyer Atij, duke sulmuar do knd, q guxon t thot gjra q nuk i prshtaten madhshtis s TIJ
  Kaq pr sot, sinqerisht lus Zotin t t tregoj rrugn e Drejt dhe t t udhzoj n t.

  H mo i krishteri si je??
  Si me dhimbje koke m dukesh???
  Eh, kshtu e kan kto pun, kur t jesh to kto gjra kan pr t t gjetur.
  Pa m trego ku qndroj ajo hipokrizia ime??
  Apo thjesht ke dgjuar fjaln hipokrizi si nj fjal t keqe dhe hajde tia themi drits
  Si na qenka kjo puna e niveleve, more djal???
  Eh, ti mir e ke q thua se Jezusi, nuk ka sjell luft, por ti bjm Nies q na thot me gojn plot:

  Luft deri n vdekje kundr vesit, vesi sht Krishterimi... Krishterimi sht mnxira m e madhe e njerzimit
  T thuash t vrtetn midis Islamit dhe Krishterimit nuk ka vend hi pr zgjedhje
  Vendimi sht i dhn q m par, askush nuk sht i lir t zgjedh ktu; o je i poshtr o nuk je:
  Luft deri n pikn e fundit t gjakut me Krishterimin, paqe dhe miqsi me Islamin
  Sa mir do t ishte t mos kisha lindur,
  por meq kam lindur sa mir do t ishte t mos vdisja,
  por meq do t vdes sa mir do t ishte t mos ringjallesha.
  por meq do t ringjallem sa mir do t ishte t mos dnohesha, e nse dnohem t mos dnohem prgjithmon...

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  42
  Postime
  174

  Per Iliria...

  Kurse prgjigja e pyetjes tnde Iliria, sht se nuk sht fajtor Kurani pr at q u ka ndodhur sot vendeve arabe, nga t cilat vende me mijra t rinj u largokan, pr n Perndim.
  Faji sht vet i atyre njerzve, sepse ata u larguan nga Kurani
  Dhe pr sa koh q do t qndrojn larg Kuranit gjndja e tyre ashtu ka pr t qndruar.
  Zoti ua tha qart atyre (dhe t gjith njerzve njkohsisht) se krenaria e tyre gjendet ather kur ata t veprojn sipas fjals s Tij.
  Thot Zoti n Kuran:
  Ne ju kemi zbritur librin n t cilin gjendet krenaria juaj
  Dhe sht dshmitare historia se kur paraardhsit e ktyre t rinjve (q sot emigrojn npr Perndim) u kapn pas Kuranit u bn kandil ndriues pr tr botn mbar, dhe ishin pikrisht ata q kontribuan n lulzimin e ktij civilizimi perndimor me t cilin sot bota mburret.

  Ja lexoje edhe njher Nien se far thot:

  Krishtrimi na ka zhvatur frytin e civilizimit Islam.
  Bota e mrekullueshme e qytetrimit arab (civilizimit islam) t Spanjs q sht pr ne n thelb m e afrt, m elokuente prsa i prket kuptimit dhe gustos sesa Roma dhe Greqia, u shkel me kmb
  M von kalorsit kryqtar luftuan dika para s cils m mir do tu kishte ardhur pr shtat t prkuleshin n pluhur, nj civilizim (gjithmon bhet fjal pr civilizimin Islam) prball t cilit dhe shekulli yn do t dukej mjaft i varfr, mjaft i vonuar
  (AntiKrishti, fq.82)


  Lexo edhe pak se far thot Robert Brifolt n librin "Fromimi i Njerezimit":

  "Ka shum mundsi q pa muslimant, civilizimi modern evropian nuk do t kishte lindur ndonjher
  sht absolutisht e vrtet q pa ata, ky civilizim nuk do t kishte marr kto karakteristika t cilat i dhan mundsin te kalonte te gjitha fazat e mparshme t evolucionit"
  Sa mir do t ishte t mos kisha lindur,
  por meq kam lindur sa mir do t ishte t mos vdisja,
  por meq do t vdes sa mir do t ishte t mos ringjallesha.
  por meq do t ringjallem sa mir do t ishte t mos dnohesha, e nse dnohem t mos dnohem prgjithmon...

 10. #10
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919
  Postuar m par nga Nuh Musa
  per iliria e para

  mrmbm!

  Ne muslimanet nuk i dime pergjigjet e atyre pyetjeve qe i parashtrove ty. A mund te na ndihmosh ty, ndoshta do te falemnderohemi, por mos i nxjer nga lukthi fjalet, shiqo qe te jene konstruktive dhe gjaleruese, e jo fyese.


  Flm
  Mundohem qe mos te fyej.
  Nese pyetjet i kuptove si fyerje athere nuk di ka te them!
  Une di te them se ka me tregojne keta njerz qe braktisin tokat etyre e me shum nuk di.
  Edhe ti qe je ne Austri takon kesi njerzish e sigurisht tekan treguar se ka i mundon?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  232

  Per Driten (ne lidhje me SuperT)

  Drita,

  Nuk kisha per te marre pjese ne kete diskutim, por po shtyhem meqenese ke marre persiper te "interpretosh" se cfare une kam shkruar.

  ===============
  Ti pyet se ku qndron kontradikta jote me beratin!
  Ja ti na thua, se Zoti qenka nj At pr njeriun, ndrsa kur njeriu e tradhtoi Zotin, ather Zoti e dnoi njeriun.
  Pra, sipas teje Zoti e dnon njeriun kur ky i fundit e meriton
  Ndrsa Berati na kujton se Zoti sht sovran n vendimet q merrka, dhe Ai sht i dashur e i mshirshm, dhe Ai ka dhn nj premtim pr njerzit (kjo gjithmon sipas Beratit), tani njerzit sido q t sillen Zoti ka pr ta mbajtur premtimin.
  Pra sipas Beratit njerzit edhe sikur t meritojn dnimin, Zoti prap se prap nuk ka pr ti dnuar, sepse m para u ka dhn nj premtim.
  ================

  Une nuk kam thene asnjehere qe Zoti nuk e denon njeriun. Une kam thene qe Zoti e mban premtimin e tij, pavaresisht sesi pala qe ka marre premtimin mund te sillet. Keshtu, kur Zoti premton dicka ai nuk mund ta hedhi poshte premtimin e tij, pasi Zoti eshte besnik, ai nuk eshte genjeshtar. Ka disa lloj premtimesh, disa jane me kushte disa jane pa kushte. Per shembull: Premtimi per jete te perjetshme varet nga besimi qe individi ka ne Krishtin. Ky premtim eshte me kusht. Ndersa, premtimi per ardhjen e Mesias ishte pa kusht. Pra, pavaresisht nga sjellja e pales qe mori kete premtim, cfare tha Zoti do te behej. Dhe vertete Mesia erdhi. Keshtu, edhe njehere, si une dhe SuperT dhe cdo i krishtere tjeter, e dime shume mire qe Zoti eshte i dashur e me plot meshire. Mirepo, Zoti eshte edhe i drejte. Per shkak te drejtesise, ai nuk e le mekatin pa ndeshkim. Per ne qe besojne ne Krishtin si shpetimtarin tone ka siguri sepse Krishti u ndeshkua per ne.
  Pra, edhe njehere: Une nuk kam thene se "njerzit edhe sikur t meritojn dnimin, Zoti prap se prap nuk ka pr ti dnuar, sepse m para u ka dhn nj premtim", por kam thene se Zoti i mban premtimet qe ben.

  ==========
  Kshtu Berati duke ndjekur kt logjik del n prfundimin se Zoti edhe sot e ksaj dite, nuk i ka hedhur posht ifutt, (d.m.th i prkrah)
  ==========

  Drita, perse i jep nuance tjeter fjaleve te mia? Une te kam thene shume qarte qe Zoti nuk do te gjykoje kombe te tera, por cdo individ. Kriteri i gjykimit eshte teper i thjeshte. Nese dikush ka pranuar Krishtin si Shpetimtarin e tij, atehere shlyerja e mekateve per kete individ eshte bere nepermjet gjakut te Krishtit dhe ky individ do te kete jete te perjetshme. Te tjeret pastaj, do te japin llogari para Zotit. Keshtu, Zoti asnjehere nuk ka hedhur poshte ndonje komb, dhe aq me teper popullin hebre te cilin e zgjodhi vete si popullin e tij.

  ===========
  Berati thot se Zoti sot akoma nuk i ka hedhur posht ifutt
  ===========

  Per kete ceshtje te kam sqaruar shume mire ne temen "Arkeologjia, Kurani dhe Shkrimet Hebraike". Po e perseris perseri: Zoti nuk hedh poshte asnje komb, asnje individ. Rruga e shpetimit eshte e hapur per kedo. Krishti erdhi per te gjithe. Kushdo qe beson ne te, qofte hebre, qofte arab, qofte shqiptar etj., ka jete te perjetshme.

  ==========
  Pra sipas Beratit Zoti njerzit nuk i dnon edhe ather kur ata n maximum e meritojn, ndrsa sipas teje Ai e bn dika t till.
  ==========

  Nga e nxorre kete konkluzion? Me duhet te ta perseris perseri: Zoti mban premtimet qe ben, po ku ka premtuar Zoti se ai qe ben padrejtesi nuk do te japi llogari per to? Sic e thashe edhe me siper ata qe besojne ne Krishtin jane te sigurte, sepse per mekatet e tyre pagoi Krishti. Por te tjeret qe s'kane Krishtin me se do te paguajne? Ndaj, te lutem shume, mos i shtrembero ato qe shkruaj.

  Me respekt,
  Berat96.

 12. #12
  i Krishtere Maska e i krishteri
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  41
  Postime
  668

  drites

  dria ja pse thashe qe je e nivelit te dyte. Jane fjalet e tua:

  "1-Ta fali at dhe t pres shprblimin n botn tjetr pr kt gj (dhe kjo kshillohet).
  2-T hakmerret n kt bot, pr shkak t asaj q i kan br.
  Tani njerzit ktu ndahen n dy lloje:
  Njerz q duan t shprblehen n botn tjetr, prandaj edhe e falin at q u ka br padrejtsi.
  Njerz q nuk durojn dot, q dikush ti marr npr kmb, prandaj edhe hakmerren, kundr atij q tenton t bj dika t till.
  Un pr vete jam nga kto t dytt, por kjo varet edhe nga sasia e padrejtsis q dikush mund t m bj. "!!!

  nuk dua te flase me shume sepse ne kete forum flasin faktet edhe jo fjalet. sa do te hidhesh edhe te irresh, prape ajo qe je ngelesh por jo vetem ti porte gjithe qe mohojne Jezusin, biles nga ana shpirterore per ata qe besojne se ne parajse vihet me ane te veprave qe bene(qe nuk eshte e vertete), ketu kini himbur shume pike ndaj Zotit sepse thote Jezusi ne fjalen e tij(mateu10:40) "ai qe ju pranon me pranon mua edhe ai qe me pranon mua pranon ate qe me ka derguar"!!!

  mbajeni mend se keto fjale te bibles ne diten e gjykimit do ju vijne kundra edhe do te jini te gjykuar sipas asaj qe kini besuar ne Jezusin edhe jo ne ato qe kini mohur edhe nuk kini pranuar.
  Jezusi thote nje gje tjeter (gjoni 12:47-50) "...kush me hedhe poshte edhe nuk i pranon fjalet e mia; ka kush e gjykon; fjala qe kam shpllur do te jete ajo qe do ta gjykoje diten e gjyqit..."!!!

  une te perseris vetem fjalet e bibles qe te te tregoje qe mua nuk me interesojne ato qe bejne njerezit sepse bibla u shkruajt para 2000vjetesh edhe ka ngelur ndersa njerezit kane vdekur edhe kane humbur"qjelli edhe toka do te kalojne por fjalet e mia nuk do te kalojne"thote Zoti!!!
  mua nuk me pelqen qe te dukem nga njerezit qe kam te drejte edhe ja i zgjuar sepse kujto qe eshte me e bukur edhe me e mire lavdia e Perendia(ate qe te jep Perendia) edhe jo ajo e njeriut(qe zgjat per pak kohe edhe pastaj humbet)!
  nejse po e mbylle keto qe mos te zgjatem me edhe une do te vazhdoj te lutem per ty qe Perendia te te hapi syte edhe te te bekoje!!!

  Zoti te ndihmofte!!!
  Tani pra keto tri gjera mbeten:
  Besimi, Shpresa dhe Dashuria;
  Por me e madhja nga keto eshte
  DASHURIA

  Zoti ju bekofte te gjitheve

 13. #13
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  DRIT!

  Thue qe te rinjet kan faj e jo Kurani!
  Po pse largohen gjithe keta te rinj nga Kurani?
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Shokut Ropi

  Pasi pashe se si i grise fleterrufete e mia kunder kryetarkes nuk me ngelet qe te them

  Erdha, te pashe, u kenaqa

 15. #15
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  46
  Postime
  241

  A do t m bnte zoti nj nder?

  une kur te vdes dua te vdes teresisht, trup e shpirt..
  nuk dua as parajse e as ferr,vec nje fund total
  A do te me jepte zoti nje fund te tille apo jam i denuar me vuajtje
  apo me lumturi?
  po e theksojne nuk dua te jem i lumtur pas vdekjes

  mundesisht, nje pergjigje pa citate
  ...niente che amassi di piu'...

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419
  Duket se pergjigjen e ke per njerezit.

  Do mendojne edhe per ty mo, nuk do te lene pa gje.

  Do te ta japin me dimensionin qe po e kerkon.

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,045
  Postimet n Bllog
  3
  Para se te lindje, nuk te mori njeri mendim se nese doje te lindje.
  Pasi linde, nuk u rrite sic doje ti, por sic deshen prinderit e tu.
  Edhe kur te vdesesh, nuk do perfundosh atje ku do ti, por atje ku te con vdekja.


  Pra me pak fjale:

  Jeans-Boy, do te ishte mire qe ti te mos kishe lindur fare.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 18. #18
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  46
  Postime
  241
  ne fakt une prisja nje pergjigje nga "i krishteri"  ALBO
  faleminderit per ate qe me the edhe pse s'ishte gjere per mua,
  BAOBABI
  ty s'te kuptoj mire sidomos kur flet per dimensione.
  nese e kam kuptuar mire ate qe doje te me thoshe, atehere te keshilloj
  tu lutesh administratoreve qe re rubrika"ne kerkim te romances" te hapin edhe rubriken "BAOBABI KERKON DJEM"
  eeeeeee , edhe mua s'me pelqen te flas keshtu ,por kujdes kur shkruan
  qe te mos ofendosh njeri!
  ...niente che amassi di piu'...

 19. #19
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Antarsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  46
  Postime
  241
  nuk kam per ta konsultuar me kete rubrike te forumit se me te vertete qe ketu te ngrihen nervat se spe ata qe e mbajne veten pe rbesimtare jane ne kuptimin me te plote te fjales "ME TE KEQINJ" se ata qe jane jobesimtare
  nese me lejoni dicka te fundit:
  ju uroj te mbeteni besimtare apo jobesimtare te bindur ne zgjedhjen tuaj
  ...niente che amassi di piu'...

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e baobabi
  Antarsuar
  08-05-2002
  Postime
  419

  Ja dikush qe kupton

  Ne kete bote vjen pa u pyetur dhe merr ate qe kerkon.

  Mjere ai qe se di ce cfare kerkon se ngelet pa gje

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •