Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690

  Ironia e hi-it

  Enkelejda Masseboeuf, shqiptare me banim n Franc, provoi dhe m drgoi prkthimin n gjuhn frenge t poezis sime, Ironia e hi-it. Un e falenderoj pr kohn e prkushtuar. Njohsit e frengjishtes jan t lutur t shprehen hapur, pasi kshtu ndihmohet dhe vete prkthyesja. Un po e jap dhe n shqip, pr nj krahasim e mundsi prmirsimi.

  Quelqun m'a dit:Toi t'es un hic
  Que l'conomie t'a jamais fais comme tout le monde
  Que les millions pour un jour
  T'a jamais gagner comme les Rockefeller


  Depuis je suis pas tranquille
  parce que les hic -et me suives derrires comme une ombre
  "Continue de te crever"me dit mon pauvre
  Nous nous sommes si haut
  la royaume de hic-es


  Ironia e hi-it

  Dikush dikur m tha: Ti je nj hi
  Se prokopi nuk bre si t tjert
  Q vun miliona pr nj dit
  M shum' se vun' nj jet Rokfelert!

  Qysh prej atij asti s'jam i qet
  Se hi-i m ndjek pas si nj hije
  "Vazhdo t rropatesh", m thot', "mor i shkret
  Se lart jemi ne, Mbretria e Hirve!"
  * * *
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 2. #2
  Astrit Kosturi Maska e Astrit Kosturi
  Antarsuar
  03-03-2009
  Vendndodhja
  Gramsh, Qarku Elbasan
  Mosha
  62
  Postime
  514
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Enkelejda Masseboeuf, shqiptare me banim n Franc, provoi dhe m drgoi prkthimin n gjuhn frenge t poezis sime, Ironia e hi-it. Un e falenderoj pr kohn e prkushtuar. Njohsit e frengjishtes jan t lutur t shprehen hapur, pasi kshtu ndihmohet dhe vete prkthyesja. Un po e jap dhe n shqip, pr nj krahasim e mundsi prmirsimi.

  Quelqun m'a dit:Toi t'es un hic
  Que l'conomie t'a jamais fais comme tout le monde
  Que les millions pour un jour
  T'a jamais gagner comme les Rockefeller


  Depuis je suis pas tranquille
  parce que les hic -et me suives derrires comme une ombre
  "Continue de te crever"me dit mon pauvre
  Nous nous sommes si haut
  la royaume de hic-es


  Ironia e hi-it

  Dikush dikur m tha: Ti je nj hi
  Se prokopi nuk bre si t tjert
  Q vun miliona pr nj dit
  M shum' se vun' nj jet Rokfelert!

  Qysh prej atij asti s'jam i qet
  Se hi-i m ndjek pas si nj hije
  "Vazhdo t rropatesh", m thot', "mor i shkret
  Se lart jemi ne, Mbretria e Hirve!"
  * * *
  I nderuar Mondi! Nuk mundem te jap mendime, se si tingellon poezia jote n gjuhen frenge, as edhe per pershtatjen nga shqipja n kete gjuhe.
  Por, ky eshte nje sukses dhe per kete te uroj me gjithe shpirt.
  Rruge te mbare, suksesi yt, miku i mire Mondi!
  astritkosturi.com

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Miq forumiste, kam ca sinjale dashamiresish qe perkthimi nuk ja ka arritur qellimit. C'te bej tani, une e paraqita ketu dhe sqarova gjithcka ne celje. Une sic falenderova Enkelejdan per deshiren dhe proven e bere ne perkthim, falenderoj dhe kedo qe sinqerisht me shfaqi dhe vazhdon te shfaqe verejtje dashamirese.
  --------------------------------------------------------------------

  I dashur Astrit! Vleresoj fjalet e tua inkurajuese, qe me bejne me pergjegjes ne vazhdimesi. Faleminderit e te pershendes!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Ne Rumani, z Kopi dhe Ardian Kycyku botojne Revisten Haemus ne gjuhen shqip dhe rumanisht, ku ka bollek shkrimesh e krijimesh autoresh shqiptare, rumune dhe nga vende te tjera. Pune vertet e lavderueshme. Une ju jam mirenjohes dhe i falenderoj qe mes puneve te shumta, perkthejne rumanisht dhe vendosin ne nje nga numurat e kesaj reviste shumefaqeshe, dy poezite e mia, Shpirti i diellit dhe Shlyerja e mekatit. Dhe jo vetem kaq, por edhe ne vazhdim kane shprehur deshiren bashkepunuese me krijuesit shqiptare te Selanikut.  Sufletul soarelui


  (Shpirti i diellit)

  I-ai mai mbrăcat vrstei un an, iubito
  Vai, vrsta ngheaţă şi primăvara
  Dar n faţa mea te-ai dezbrăcat de jenă
  Trupul ncălzindu-mi.
  Nu ştiu ce ai luat de la soare, nici nu vreau să ştiu
  El poate caută să afle de la tine ce a luat
  Ştiu că sufletul tău e soarele meu
  Ştiu că sufletul soarelui eşti tot tu!

  Ispăşirea păcatului
  (Shlyerja e mkatit)

  Iartă-mi, iubito, păcatul nespus
  Rostirea mă va face şi mai păcătos
  Pentru Tine voi fi ce am fost
  Veşnic al Tău, al păcatului – o clipă.

  Lasă-mă, iubito, n propria pedeapsă
  Azi am devenit un groaznic călău
  Şi preot m-am făcut, el s-a spovedit
  nainte să-i tai capul din rădăcini.

  Poate, iubito, aşa e mai bine
  Spovedit cu mult mai nainte
  Ca moartea să vină, i voi spune poveşti
  Ce-o vor face, poate, să moară de rs!
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Ironia e hi-it

  Dikush dikur m tha: Ti je nj hi
  Se prokopi nuk bre si t tjert
  Q vun miliona pr nj dit
  M shum' se vun' nj jet Rokfelert!

  Qysh prej atij asti s'jam i qet
  Se hi-i m ndjek pas si nj hije
  "Vazhdo t rropatesh", m thot', "mor i shkret
  Se lart jemi ne, Mbretria e Hirve!"  L'ironie du nant


  Jadis,quelqu'un ma dit:Tu ne vaut rien
  car ta convenance tu ne l'a pas fait comme les autres
  Qui ont fait des millions en un jour
  Plus que dans une vie , les Rockefellers


  Depuis cet instant je ne suis pas tranquil
  Car le neant me court derrire comme une ombre
  "Obstine-toi te peiner" me dit , "mon pauvre
  Parce que au-dessus c'est nous,le Royaume des Nants!"


  Hera e pare qe kthej ne frengjisht nje poezi por besoj se eshte e lexueshme ne frengjisht .

  Suksese me vargjet tuaja te bukura dhe kuptimplota !

 6. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  murik (23-12-2015)

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  I dashur daniel100!
  Ashtu si dhurata e cdo lloji dhe vlere qofte, eshte dhurate e cmuar per mua, akoma me shume se nje dhurate feste, me erdhi sot ky perkthim, te cilin e vleresoj per predispozimin tend te vecante. Te falenderoj njekohesisht per vleresimet e tua frymezuese per mua. Gjithe te mirat pac ne jete! Perqafime nga Mondi.
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Asgj Mondi ishte nje sfid e vogel , por nuk te siguroj se francezt nuk do te nxjerrin kleka apo des hics si thoshte Enkeleda .

  hic = klek

  Falenderime !

 9. #8
  i/e larguar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  48
  Postime
  189

  ???????????????????????????

  Citim Postuar m par nga daniel00 Lexo Postimin
  Asgj Mondi ishte nje sfid e vogel , por nuk te siguroj se francezt nuk do te nxjerrin kleka apo des hics si thoshte Enkeleda .

  hic = klek

  Falenderime !
  hic = kleke?

  nuk po gjykoj, jam thjesht kurioze ta di eshte vertet ashtu?

  PS.Mondi, une do merrja perkthimin e danielit, po do e lija fjalen hic ne shqip sic e kishte lene Enkelejda, vetem se do e kisha futur ne thonjeza...

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Krispi

  Hic

  1 Dfinition de hic
  Dfinition "hic" selon Ptidico.com 2007
  (H est aspire.) Mot emprunt d'un adverbe latin signifiant Ici et qui se dit familirement du Noeud ou de la Principale difficult d'une affaire. Voil le hic. C'est l le hic.  Dfinition du mot "hic" selon : Dictionnaire de L'Acadmie franaise

  Ose :

  Definition :

  1. problme dlicat dans une affaire (familier)
  Synonyme: os1
  (il y a un hic)

  Kurren e kurres nuk perdoret hic , per hi ne shqip , hic eshte dobesi , mangesi , kleke , ves . Nuk gjendet fjala korresponduese ne frengjisht prej tingellimit te perafert se kuptimet jane krejt ndryshe , mos te merremi me eshtje kaq bazike .

  Vedat Kokona ne fjalor thote

  hic ['ik] Familjarisht - Klek ; voil le hic , aty eshte kleka .
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 12-08-2009 m 06:42

 11. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-04-2009
  Postime
  389
  Krispi krispi ku jeshe tine
  ke 7 vjet s't'kam pa syne
  pak postime na kjeshe bere
  a je shtrire sivjet ne rere?


  Well, kam nje shoqe qe banon ne France, ka shume vite atje, eshte me te 91-it, dhe e di frenjishten uje. Kot per kureshtje, ia dhashe poezine dhe sot me kishte shkruar keshtu:

  Poezia mund te kete nje kuptim ne shqip, por ne frengjisht nuk del. Sepse francezi, me thoshte ajo, nuk e koncepton kete punen e milionave per nje dite qe Rocku i ka bere per nje jete. Me nje fjale, ajo me tha qe eshte e veshtire te percillet tek francezi.

  Me dha dhe ca shpjegime fjalesh, me thoshte tekstualisht keshtu:

  "Kur thuhet per dike qe ai eshte i humbur, nuk thuhet je "nant", sepse ska kuptim. Por thuhet "tu es un bon rien". (me nje fjale, i mire per kurgje, ose s'i hyn ne pune kujt). Kurse vargun e parafundit dhe te fundit, nuk e kuptoj c'eshte dashur te thuhet, dhe ku mbeshtetet poeti per kete." Kurse "jadis" perdoret vetem per kohera te harruara, shume te vjetra. Per raste te tjera perdoret "un jour", "une fois", "l'autre fois" - keto jane per periudha me te aferta.

  Me tha dhe ca gjera te tjera, por s'po i them sepse mund te lendojne ndokend. Kaq me tha ajo, e kaq po ju them une.

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Plot ke transmetuar deri diku gjera me interes , une pata probleme ne rreshtin e dyte me fjalen prokopi per ta kthyer ne forme franceze qe nuk te vret veshin , por po te kesh vene re , une kam shkruajtur tu ne vaut rien , e aspak ( tu es nant ) ky eshte nje gabim trashanik dhe me fjalen nant kam perfaqsuar me pas konceptin dhe jo njerezit megjithese duke bere kete , nuk i qendrova besnik rrjeshtit te fundit ku autori e kishte fjalen per shume njerez .

  Dikur nuk ka kufizim ne kohe , te aferta apo shume te largeta .


  Un jour , do te thote nje dite , une fois , nje here , si me thene nje here e nje kohe , L'autre fois s'e pelqej pasi eshte togfjalesh me i gjate te cilat nuk i preferoj pa nje arsye te forte ne poezi , une parapelqej Jadis per te qene me koniz me nje fjale te vetme . Autori mund ta zevendesoje me L'autre fois nese deshiron , per mua s'eshte poetike .


  Le te sjelle nje forme me te sakte shoqja nese ka mundesi ta pasuroje formen franceze te poezise , pasi jam dakort qe kollaj nuk eshte ngaqe eshte tipike shqiptare ne frazeologji .
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 12-08-2009 m 07:06

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Kryesorja e kryesoreve miq te dashur eshte qe nje poezi, e mire apo mediokre qofte, u provua ne perkthim nga nje dashamirese, e cila nuk pretendoi aspak per perkthim perfekt, perkundrazi pret jo vetem ndreqje, por edhe mohim teresor te perkthimit nepermjet nderhyrjeve me kompetente te njohesve jo vetem te gjuhes, por edhe te poezise.
  Pak sqarim dua te bej ketu ne lidhje me mendimin e shoqes se Plot-it(Plot per mua eshte nga te vetmit/et qe ketu ne forum kerkon tamam debat, na vjen apo s'na vjen mire).
  Gjykoj qe ajo cka thote shoqja per kuptimesine ne frengjisht te poezise qe nuk del pasi francezi nuk koncepton dot pasurine e milionave ne nje dite etj, habitem vertet, pasi s'ka asgje per te mos u kuptuar. Nuk paska francezi shembuj me qindra ne mos me mijra kur dikush aty ka bere pasuri brenda dites, aq sa dikush tjeter i kamur e ka vene per nje jete? Sado veshtire qofte perkthimi, francezi kupton ironine e hedhur, pra dikush tallet me dike qe s'vuri dot pasuri si ca te tjere qe me makinacionet e tyre u ngrysen te varfer dhe u gdhine te pasur.
  Per strofen e dyte, e per me tej, dy vargjet e fundit, pjesa e ironise kthehet ne te kundert, pra ne favor te themi te autorit, per te cilin nuk eshte ai hic-i i vertete, por dikushi tjeter qe nga nje hic prej verteti kujtoi se u be xhec(ne fakt u be i kamur). Pra, autori qe ropatet vertet per jetesen, ve tani ne gjuhen e dikushit te kamur(Mbreteri e Hicerve), ate qe u perdor ndaj tij ne fillim(je nje hic!). Autorin e ndjek jo thjesht ofendimi i thenies se qenka nje hic, por e ndjek vete hic-esia e atyre qe ja kaluan vertet Rokfellereve per pak kohe.
  -----------------------------
  Per perkthimin e fjales shqip hic, nuk di c'te them dhe respektoj debatuesit. Mos valle ndihmon fjala tjeter shqip, "asgje"? Pra nje hic, nje asgje. Nuk di c'te them, njohesit e gjuhes e dine me mire.
  ---------------------------------
  Ju falenderoj dhe jam vertet mirenjohes per kohen e kushtuar ketu. Mos ma merrni per tepri modestie, por them sinqerisht qe nuk e meritoj.
  Miqesisht, Mondi
  -Pasja e shpirtit sht privilegj pr trupin. (E SH)

 14. #13
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Nje Gjegjz n fillim

  Kush jam une ?
  Te pasurve nuk u mungon
  Te varfrit e kane
  Eshte me mire se parajsa
  Dhe me e keqe se ferri
  Nese e ham .... vdesim ...


  Mondi mendova nje zgjidhje te pranueshme fale edhe sugjerimeve te tua dhe te shoqes se Plotit .


  Ceshtja ishte se te strofa e dyte ti perdor dy here fjalen hi dhe perkthimi i drejtperdrejte eshte neant , kurse nese perdorim asgje , ka me teper mundesi shprehjeje prej shumellojshmerise se frazave qe ndertohen me asgje :D


  L'ironie du rien

  Jadis,quelqu'un ma dit:Tu ne vaut rien
  car ta convenance tu n'as pas fait comme les autres
  Qui ont fait des millions en un jour
  Plus que dans une vie , les Rockefellers


  Depuis cet instant je ne suis pas tranquil
  Car le rien me court derrire comme une ombre
  "Obstine-toi te peiner" me dit , "mon pauvre
  Parce que au-dessus c'est nous,le Royaume des Bons Rien!"

  Kuptimi del spektakolar lol
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 12-08-2009 m 09:52

 15. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  murik (23-12-2015)

 16. #14
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Mondi......


  Ne rradhe te pare te pergezoj per poezine e cila eshte me te vertete e bukur.

  Perkthimi i bere nga Enkelejda eshte shume i sakte.Nuk eshte e lehte te perkthesh nje poezi ne frengjisht dhe sidomos ti pershtatesh ne fjalet "Hi", "Prokopi" etj.
  Pra perkthimi nuk eshte i gabuar.

  Dua te shtoj vetem qe poezia ne frengjisht mund te dilte me rime vetem nqs perkthehej nga nje poet tjeter qe ka nivelin letrar te Mondit ose Mondi yne vete me qellim qe te ruante bukurine e saj.

  Pra lerini kritikat :p

  Suksese miku im
  "Carpe Diem"

 17. #15
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Daniel po ti pse perdor fjalen : "Convenance"?!

  Sme duket e pershtatshme.
  "Carpe Diem"

 18. #16
  i/e regjistruar Maska e daniel00
  Antarsuar
  05-06-2004
  Vendndodhja
  tr
  Postime
  2,836
  Po ti fare fjale do te gjeje Di_Ana se une ate prokopine kam qe e rrah ne kudher per ti dhene nje forme po s'me del gje me e mire haha , megjithese isha duke ju futur hulumtimeve per ate fjale se as mua nuk me kenaq tamam .

  por me nje perpara eshte me e perdorshme : car ta convenance tu n'as pas fait comme les autres ,keshtu po e le une nga ana ime , kush te doje ta permirsoje .
  Ndryshuar pr her t fundit nga daniel00 : 12-08-2009 m 09:58

 19. Anetart m posht kan falenderuar daniel00 pr postimin:

  murik (23-12-2015)

 20. #17
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin

  Ironia e hi-it

  Dikush dikur m tha: Ti je nj hi
  Se prokopi nuk bre si t tjert
  Q vun miliona pr nj dit
  M shum' se vun' nj jet Rokfelert!

  Qysh prej atij asti s'jam i qet
  Se hi-i m ndjek pas si nj hije
  "Vazhdo t rropatesh", m thot', "mor i shkret
  Se lart jemi ne, Mbretria e Hirve!"
  * * *

  L'ironie du rien!

  Quelqu'un m'a dit un jour : "tu ne vaux rien,
  tu n'as mme pas russi comme les autres l'ont fait,
  ils ont gagn des millions en un jour,
  comme il a fait toute une vie Rokflre....

  Depuis cette instant,je ne suis pas paisible,
  car le "rien" me suit comme une ombre,
  "Continue de te dtruire, me dit-il, pauvre toi"
  car en haut nous sommes : " la Monarchie du rien"
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 12-08-2009 m 10:16
  "Carpe Diem"

 21. #18
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Pershenetje Mondi te uroj per suksesin.Nuk marr per siper te bej as nje koment.Kjo eshte nje tentative e mire nga kushdo qe e ka marre.Suksese......

 22. #19
  i/e larguar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  48
  Postime
  189
  Plot - te kishte marre malli?
  Daniel- pikerisht ate doja te sqaroja qe ti po perktheje hic nga frengjishtja dhe jo hic nga shqipja..

 23. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-07-2009
  Postime
  88
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Enkelejda Masseboeuf, shqiptare me banim n Franc, provoi dhe m drgoi prkthimin n gjuhn frenge t poezis sime, Ironia e hi-it. Un e falenderoj pr kohn e prkushtuar. Njohsit e frengjishtes jan t lutur t shprehen hapur, pasi kshtu ndihmohet dhe vete prkthyesja. Un po e jap dhe n shqip, pr nj krahasim e mundsi prmirsimi.

  Quelqun m'a dit:Toi t'es un hic
  Que l'conomie t'a jamais fais comme tout le monde
  Que les millions pour un jour
  T'a jamais gagner comme les Rockefeller


  Depuis je suis pas tranquille
  parce que les hic -et me suives derrires comme une ombre
  "Continue de te crever"me dit mon pauvre
  Nous nous sommes si haut
  la royaume de hic-es


  Ironia e hi-it

  Dikush dikur m tha: Ti je nj hi
  Se prokopi nuk bre si t tjert
  Q vun miliona pr nj dit
  M shum' se vun' nj jet Rokfelert!

  Qysh prej atij asti s'jam i qet
  Se hi-i m ndjek pas si nj hije
  "Vazhdo t rropatesh", m thot', "mor i shkret
  Se lart jemi ne, Mbretria e Hirve!"
  * * *
  Po ju dergoj versionin e perkthyer prej meje te po kesaj poezie

  Quelquun ma dit jadis : tu ne vaut rien !
  Tes affaires ne prosprent toujours
  Ce sont les autres qui gagnent dans un jour
  Autant que des Rockefeller les biens.

  Depuis jai perdu mon aplomb,
  Quelquun chuchote auprs de moi
  Ce sont les zro qui font la loi !
  Je me sens un zro dans un rond

  Pershendetje nga Mciri

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •