Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 204
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Ylberi

  Ylberi ka ngjyra
  numeroi jane shtate,
  zbukurohet natyra
  kur del mbi shpat.

  Eshte i bukur ylberi
  duket fantazi,
  here dua te prek
  here ta qoj ne shtepi.

  As njere as tjetra
  ide nuk shkon,
  qe ne koherat e vjetra
  ylberi keshtu rron.

  Nuk eshte magji
  rrezja neper shi kalon,
  ky proqes mbaje mend ti
  ylberin e krijon.

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Ujvara

  Shoqeri ujvara
  eshte lum vertete,
  mund te kete pjese te ndara
  dhe teposhte zbret.

  Bie me shpejtesi
  dhe fundine kur prek,
  uji behet therrmije
  miliona fluska syri ndjek.

  Si lulja kur qel
  fluskat shkojne perpjete
  bardhesia qe ne pah del,
  eshte fantazi vertete.

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Te kesh njohuri

  Te kesh njohuri
  eshte vlere,
  keshtu qe lexo ti
  ne cdo kohe, perhere.

  Gjithe jeten
  dicka do te kuptosh,
  veqanerisht te verteten
  ta duash ta respektosh.

  Dhe po pate fat
  kujtesen e fort ta kesh,
  i moshuar, megjithate
  i ri do te jesh.

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Zogez e vogel

  Ne kete dite dimri
  me bore, e shi,
  ti zogez ngrihesh
  mbi dege peme rri.

  E vogela zogez
  te lutem ,te kam moter,
  shko tani vrik
  atje ku ke voter.

  -Te bene keq ftohti
  edhe fjolle e bukur,
  - ndoshta s'ke shtepi
  apo ti ke humbur?


  Ne dhome e morra
  zogezen e shkrete,
  ushqimin nga dora
  te goja ja qova vet.

  Me deshire i ndihmova
  e mbajta mysafire,
  por e leshova
  kur u be kohe e mire.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Anija

  Anija eshte shtepi
  rri ne uje gjithmone,
  po hyre brenda ti
  ke cdo gje qe deshiron.

  Rruge ka detin pa kufi
  s'ka polic as semafor,
  oqeanet ti kaloj
  bene udhetim javor.

  Stacion i fundit e di
  quhet liman,
  spiranca ne thellesi
  te mos levize e mban.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Dera

  Dere ka cdo shtepi
  qe te ruaj privati.

  dere ka dhoma kuptohet
  ngrohtesia te mos largohet.

  Dere ka ne kufi cdo shtet
  qe nga armiku te mbrohet.

  Edhe shpirti im ka dere
  aty mund t'hyj leje kush merr.

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Kenga

  Teksti ka fjale
  ''pranvera lulezon'',
  muzika ngadal,
  fjalet i shoqeron.

  Fjala shume thote
  tek zemra deperton,
  muzika edhe nje bote
  zemres ja shton.

  Fjala dhe muzika
  njera tjetren duan,
  jane shoqe besnike
  kengen na dhuruan.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Fotografia

  Fotografia te thote
  keshtu ishe mot',
  une vertetova
  se per nje vit ndryshova.

  Dukem me i rritur
  eshte ndryshe cdo gje,
  por se kam pritur
  te mos kem dhemb me.

  Caste jete merr
  i qete ne karton,
  e ketille mbetet gjithmone
  si ishe e tregon.

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Papagalli

  Jam papagall larosh
  me shokun mund t'me zavandsosh,
  se te bej shoqeri cdo dite
  dhe te flas pa u merzite.

  Eshte gje e madhe se une
  I vetmi flas ne faune,
  vartete fjalet tua perseris
  por e bukur kjo surprize.

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Piktori

  Zogun ne fluturim
  mollen ne dege,
  anijen ne lunderim
  njerezite ne treg.

  Ngjarje te tjera
  si stuhia kur ulerine,
  edhe kur bene vape vera
  e ngaxmon piktorin.

  Kalin ne galop
  femiun kur qan,
  piktori nuk thote stop
  brushen ne dore mban.

  Ti flet me goje
  e ai te bene pikture,
  kjo nuk eshte loj
  por art qe rri ne mur.

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Rrushi

  I bardhe, i kuq, i zi,
  jam rrush dhe jam me fat,
  se baballaret tuaj me dashuri
  kujdesen per mua dite, e nate.

  Kam preherine perplote
  zemren syrine te qoj peshe,
  s'ka njeri ne kete bote
  q's'perkulet te marr nje vesh.

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Astronauti

  Fjala astronaut
  rimohet me fjalen hut,
  por ti duhet ta dish
  ai eshte trim shumefish.

  Nga kosmodromi levize
  anija kozmike,
  per astronautin s'eshte surprize
  shkuarja larte ne forme thike.

  Bejne ushtrime paraprake
  per kete jete speciale,
  bejne investigime
  per te miren globale.

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Prinderit

  Si nata pa hene
  eshte femiu pa nene,
  si pa krah nje shkabe
  eshte nje femi pa babe.

  Me dy prinder cdo femi
  ka force ka mrekulli,
  dhe kur rritet eshte me fat
  po jetuan gjate.

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Zookopshti

  Dua shume berr
  jo per ti ther,
  por ne kopsht me behar
  te kullosin bar.

  E dua nje mace
  te jet tullumbace,
  t'kete pedigre s'ka nevoj
  une do ta dua njesoj.

  E dua nje qen
  jo per te ruajtur dhen'
  ja bej nje kasolle hata
  e ai le te bej sefa.

  E dua nje gjok
  e dua per koke,
  grifen une vete
  do ja kref me lezet.

  -Kopshtin zologjik
  do ta kem o mik!
  leje nga babai s'kam kerku
  por dua me befasu.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Bebi

  Vertete tabula raza jam
  por kur qaj hall kam,
  pasi qe s'di te flas
  une me qarje ju therras.

  Pelenen e lagur s'dua ta kem
  as i uritur s'dua te jem,
  perndryshe jam lezet
  me do cdo njeri ne planet.

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Stuhia ne mal

  Nje dite ne mal
  binte shi, pa u ndal,
  ashper me rrembim
  per askend s'kish shpetim.


  Banoret e malit si:
  shpezet shtazet qe ti ,i di,
  filluan te kerkojne shpetim
  por ishte e kote ,miku im.

  Zogut foleja ju prish
  por ai, ne dege ishte serish,
  se per fat fluturoi
  nga fatkeqesia shpetoi.

  Se kish lehte as arusha
  nga uji ju lag edhe gusha,
  ne rrugee siper ishte
  se shtepine larg e kishte.

  Me keq pesoi si gjithmone
  e vogela milingone
  uji e perplasi pa meshire
  nuk shikoi me dite te mire.

  Stuhia pushoi ne mal
  por banoret s'kane me ja fal,
  se shtepizat ku benin gjume
  tash me kane shkuar ne lum.

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  kosova ime

  Per shpirtin desert
  me arome te deh,
  kjo fushe e blerte
  perpara qe sheh.

  Ky lum i madh
  me uje te ftohte,
  bukurosh i rradhe
  kur mos u shoft.

  Bjeshke me freski
  mushkerite me i mbush,
  plote mrekulli
  te tille se ka kush.

  Dhe gjera tjera shoh
  rreth meje ne toke,
  diellin qe na ngroh
  qiellin mbi koke.

  Banesa ku jetoj
  me familjen time,
  shtratin ku endrroj
  eshte kosova ime.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Pellumbi

  I bardh, si debora,
  me frizure ne trend,
  pellumbi me erdhi te dora
  ngadal ,aty zuri vend.

  I bukur, i qete,
  me ate ze kumbues,
  - s'di a kendon ,a flete?
  por eshte si bare sherues.

  Rreze brenda ka
  eshte simbol per paqe,
  me pas fluturoi ne hava
  i thash - je i mire, me kenaqe.

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Vajza dhe dega e qershise

  Nen dege qershie
  nje vogelushe rri,
  jo per ti bere hije
  por qe e ka lakmi.

  Degen s'mund ta kape
  as trungut ti ngjitet,
  pa sukses cdo hape
  e deshira po i rritet.

  Vogelushja pa mas
  na u deshperua,
  nisi frutave t'u flas
  - ejani se shume ju dua!

  Por fati e gezoi
  vogelushen e deshperuar,
  nje xhaxha aty kaloi
  dhe i ka ndihmuar.

  Posht ja zbriti
  nje dege me qershia,
  dhe kuptohet priti
  sa ti mbledh femia.

  Xhaxhin falenderoi
  i shpelau nderkaq,
  ne goje nga nje holli
  ne vazhdim u kenaq.

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-08-2009
  Vendndodhja
  Rahovec
  Postime
  993

  Dy butiqe

  Dy butiqe muri i ndan
  me rroba sate duash,
  njeri me lire i mban
  tjetri kripur te thuash.

  Zana e vogel mamin e ngreh
  -eja ,shkojme ne kete butik!
  shoqja ime dje
  bleu nje fustan fantastik.

  Dy butiqe muri i ndan
  dy botera ndryshe fare,
  njeri eshte per fukaran
  tjetri per ata qe kana pare.


  Mamin ne dileme e ka qite
  ne shitore te shtrenjte te blej
  apo kohera me te mira me prite?
  ne kete krize te kursej.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •