Close
Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 239
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Si e spjegoni këtë ... ?!

    24 Henoku jetoi udhës së Hyjit dhe u zhduk, sepse e mori Hyji.


    * * *
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Kush qenka i biri/jtë i/e Hyjit tanimë ... ?!

    1 Kur njerëzit filluan të shtohen e të përhapen përmbi tokë dhe u lindën vajza, 2 bijtë e Hyjit, kur i panë bijat e njerëzve se ishin të bukura, zunë t’i marrin për gra të gjitha ato që u pëlqenin.
    4.Në atë kohë ‑ po edhe më vonë ‑ kishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.



    * * *
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Të ju them të drejtën, nuk e dija që edhe Zoti gabon ... apo mos doni të thoni se edhe Zoti është si të gjithë njerëzit, ç'do njëri gabon thuhet, po a vlen kjo fjalë edhe për "Zotin" ... ?! Si e Spjegoni këtë ?!

    6 Zotit i erdhi keq pse e krijoi njeriun përmbi tokë. I erdhi keq thellë në zemër 7 e tha: “Do ta shuaj prej faqes së dheut njeriun që e krijova: njeriun, bagëtitë, zvarranikët edhe shpendët e qiellit ‑ sepse po më vjen keq që i krijova”.



    * * *
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Pse kishte Harruar Zoti, që Noah, fëmijët gruaja, gratë e fëmijëve dhe qëniet e tjera ishin në barkë, dhe më pas iu kujtua ... ?!

    1 Hyjit i ra ndër mend për Noehin dhe për të gjithë frymorët e bagëtitë që ishin me të në arkë, solli erën përmbi tokë dhe ujërat ranë.


    * * *
    Ndryshuar për herë të fundit nga ILMGAP : 04-08-2009 më 09:14
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  5. #25
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Kush qenka i biri/jtë i/e Hyjit tanimë ... ?!

    1 Kur njerëzit filluan të shtohen e të përhapen përmbi tokë dhe u lindën vajza, 2 bijtë e Hyjit, kur i panë bijat e njerëzve se ishin të bukura, zunë t’i marrin për gra të gjitha ato që u pëlqenin.
    4.Në atë kohë ‑ po edhe më vonë ‑ kishte mbi tokë viganë, kur bijtë e Hyjit lidhnin martesë me bijat e njerëzve dhe ato u lindin fëmijë: këta janë kreshnikët e kohëve të lashta, njerëz të përmendur.



    * * *
    Kjo eshte thjeshte perzierje e mitologjike antike ne librin e Zotit. Kjo eshte blasfemia me e madhe qe mund ti behet Perendise, sepse i del qe sipas ketyre vargjeve Perendija te ket femije dhe kate te fundit te jene martuar me njerez.
    Martesat e tilla ku "ZOTRAT" martohen me njerez i gjen ne mitologjine greke sipas te ciles psh Hekrulesi eshte djali e Zeusit dhe Alkmenes. Zeusi Perendija Supreme e Greqis antike dhe Alkmena nje grua e rendomte, pra nje grua e vdekshme.

    E njeta analogji shikohet ne keto vargje te Bibles, sipas se ciles bijte e Perendise (te cilet jane te pa vdekshem ) martohen me bijat e njerezve te cilat jane te vdekshme!!!
    Pra asgje me shum vecse gershetim i mitologjise greke ne fene e cila eshte dashur te jete fe qe adhuruesit do ti mesonte te besonin rrugen e vertete, rrugen e te vetmit Zot, e jo rrugen e idhujtareve ose te Zotrave qe martohen me njerez.

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Edhe Zoti pendohet ...! Si e Spjegoni këtë ?!

    21 Zoti i mori erë erës së këndshme dhe tha në zemrën e vet: “Nuk do ta mallkoj më kurrë tokën për shkak të njerëzve, sepse mendimi i zemrës së njeriut është i prirur kah e keqja që prej rinisë së tij; nuk do t’i ndëshkoj më të gjithë frymorët si bëra.


    * * *
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    256
    interesant kur u behet pyetje shkijeve te forumit ,me duket se sikur te kene ikur ne pushime vjetore hahahah

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga sajmiratn Lexo Postimin
    interesant kur u behet pyetje shkijeve te forumit ,me duket se sikur te kene ikur ne pushime vjetore hahahah
    E Nderuar : Sajmira,

    Ka kohë që i bëj këto pyetje, por përgjigje nuk marr, shpresoj gjitha këto pyetje që i përpilova të mos më shkojnë dëm.

    ...

    Po ndonjë koment për pyetjet, kishe ... ?


    Pas pak vazhdojmë me pyetje tjera...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    A do të thotë kjo që Njëriu paska krijuar një njëri ... ?! Si e Spjegoni këtë ... ?!

    6...Hyji e krijoi njeriun.


    * * *
    Ndryshuar për herë të fundit nga ILMGAP : 04-08-2009 më 10:27
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    116
    Po pergjegjen ne te gjitha keto e keni more;
    Allahu thot behu dhe ajo behet !!
    Cka ka ketu te pa kjarte ???????????????

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga CURRIELI Lexo Postimin
    Po pergjegjen ne te gjitha keto e keni more;
    Allahu thot behu dhe ajo behet !!
    Cka ka ketu te pa kjarte ???????????????
    I Nderuar : CURRIELI,

    Mund të na skjarosh pak këtë që sapo the, apo çfarë lidhje ka All-llahu në këtë temë ?!

    Si duket ke qenë me nxitim në rastin e përgjigj-jes apo jo ... ?!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  12. #32
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Nje gje nuk mora vesh ne kete komedi qe po ben ti ketu. Me keto pyetje po na tregon qe feja myslimane eshte me e mire apo cfare? Nqs po per ty, lum si ti se ke gjet driten e rrugen tende. Gjithsesi mos na bej keto reklama...
    La vita è bella...

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Nje gje nuk mora vesh ne kete komedi qe po ben ti ketu. Me keto pyetje po na tregon qe feja myslimane eshte me e mire apo cfare? Nqs po per ty, lum si ti se ke gjet driten e rrugen tende. Gjithsesi mos na bej keto reklama...
    Jo ...

    Këtu janë disa pyetje, nuk e di nëse i sheh, dhe çdo pyetje kërkon përgjigje, poashtu edhe këto ...


    A ke ndonjë përgjigje ti ... ?!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  14. #34
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Nuk pergjigjem une kur pyetjet behen thjeshte si provokim e kur kerkohet nje krahasim mes besimesh. S'ke ti te drejte te arrish ne konkluzione qe ofendojne kredon e te tjereve...
    Shpresoj qe tema te te mbyllet!
    La vita è bella...

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    116
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    I Nderuar : CURRIELI,

    Mund të na skjarosh pak këtë që sapo the, apo çfarë lidhje ka All-llahu në këtë temë ?!

    Si duket ke qenë me nxitim në rastin e përgjigj-jes apo jo ... ?!
    Jo asesesi ne nxitim!
    Pyetjet qe keni shtruar dhe qe po kerkoni pergjigje une ua dhash dhe ju kundershtoni po deshtet!!?

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga [era] Lexo Postimin
    Nuk pergjigjem une kur pyetjet behen thjeshte si provokim e kur kerkohet nje krahasim mes besimesh. S'ke ti te drejte te arrish ne konkluzione qe ofendojne kredon e te tjereve...
    Shpresoj qe tema te te mbyllet!
    Nëse keni ju ndonjë pyetje për Islamin, lirisht mund të pyesni, nëse nuk përgjigjet askush, unë do të jem ai i cili do të përgjigjet seciles pyetje që do të më parashtroni.

    " Unë nuk po arrij në konkluzion, konkluzioni duhet ta arrini ju, me anë të pyetjeve të mia "

    Besoj se më kupton...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga CURRIELI Lexo Postimin
    Jo asesesi ne nxitim!
    Pyetjet qe keni shtruar dhe qe po kerkoni pergjigje une ua dhash dhe ju kundershtoni po deshtet!!?
    I Nderuar : CURRIELI,

    Pyetjet janë të parashtruara për Komunitetin Katiloik, por tema është hapur në Forumin Islam ...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    11-06-2009
    Postime
    116
    Pikrisht per kete ua dhash pergjigjen qe ju po e kerkoni !
    Nese nuk pajtoheni thuajeni arsyen!

    Por po me vije mire qe gjeta dikend qe mund te pergjigjet ne te gjitha pyetjet per ceshtjet e Islamit.

    Pse ne Suren El Bekare Ajeti nr 134 perseritet edhe njehere ne ajetin nr.141!
    Cfar don te thot kjo perseritje ??????

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga CURRIELI Lexo Postimin
    Pikrisht per kete ua dhash pergjigjen qe ju po e kerkoni !
    Nese nuk pajtoheni thuajeni arsyen!

    Por po me vije mire qe gjeta dikend qe mund te pergjigjet ne te gjitha pyetjet per ceshtjet e Islamit.

    Pse ne Suren El Bekare Ajeti nr 134 perseritet edhe njehere ne ajetin nr.141!
    Cfar don te thot kjo perseritje ??????
    I Nderuar : CURRIELI,

    A ishit ju (ithtarë të librit) dëshmitarë kur Jakubit iu afrua vdekja, e ai bijve të vet u tha: “Cka do të adhuroni pas meje”? Ata thanë: “Do ta adhurojmë Zotin tënd dhe Zotin e prindërve tuaj: Ibrahimit, Ismailit, Is’hakut, një të vetmin Zot dhe ne, vetëm Atij i jemi dorëzuar”!
    Ai ishte një popull që kaloi, atij i takoi ajo që fitoi, e juve u takon ajo që fituat, prandaj ju nuk jeni përgjegjës për atë që vepruan ata.
    (El-Bekare : 133-134)

    Ndersa :

    A pretendoni se Ibrahimi, Ismaili, Is’haku, Jakubi dhe pasardhësit kanë qenë jehudi ose të krishterë? Thuaj: “A e dini ju më mirë apo All-llahu? Kush është më mizor se ai, që e ka dëshminë e All-llahut pranë vetes dhe e fshehë. All-llahu nuk është i panjoftuar me veprimet tuaja”.
    Ai ishte një popull që shkoi, të cilit i takoi ajo që fitoi, e juve u takon ajo që fituat, prandaj ju nuk jeni përgjegjës për atë që ata vepruan.
    (El-Bekare : 140-141)

    Spjegimin do të të jap në postimin më poshtë ... të shkurtër dhe të qartë besoj ...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  20. #40
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Në Ajetet Kur'anore 133-134 të Sures El-Bekare thuhet kështu :

    Jakubi A.S., kishte pyetur fëmijët e tij ç'farë do të adhuroni pas vdekjes time ?
    Fëmijët e Ibrahimit A.S., ia kthyen :
    “Do ta adhurojmë Zotin tënd dhe Zotin e prindërve tuaj: Ibrahimit, Ismailit, Is’hakut, një të vetmin Zot dhe ne, vetëm Atij i jemi dorëzuar”!
    Dhe për këta thotë All-llahu Xh.Sh në Kur'an, që ata e kaluan këtë dhe vepruan si duhet ... ata janë të shpëtuarit ...

    Në Ajetet Kur'anore 140-141 të Sures El-Bekare thuhet kështu :

    Ndërsa aty na paralajmorn ne All-llahu Xh.Sh (pasardhësit të tyre) në formë pyetje : A mendoni (pretendoni) se Ibrahimi, Ismaili, Is’haku, Jakubi dhe pasardhësit kanë qenë jehudi ose të krishterë?
    Dhe ka thënë
    Thuaj: “A e dini ju më mirë apo All-llahu? (Për besimin e të lartë përmendurve) ...
    Mandej thotë kush është më mizor se ai, që ka dëshminë e All-llahut (Kur'anin) pranë vetes dhe e fshehë atë... (duke mohuar, e duke abuzuar me atë), për këta ( që abuzojnë dhe mohojnë) i porosit më pas All-llahu :
    Ai ishte një popull që shkoi, të cilit i takoi ajo që fitoi, e juve u takon ajo që fituat, prandaj ju nuk jeni përgjegjës për atë që ata vepruan.


    Pra nuk është e njëjta ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga ILMGAP : 04-08-2009 më 11:48
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

Faqja 2 prej 12 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •