Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237

    Edhe Festat Muslimane të jenë Pushim...Barak Obama

    Edhe festat muslimane të jenë pushim

    Këshilli i Nju Jorkut vendos pro festave muslimane, refuzohet nga Prefekti Blumberg.


    Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Barak Obama, pas hapjes që bëri në Turqi dhe në Egjipt me vendet islame, nënshkroi në Këshillin e Nju Jorkut një vendim historik.

    Këshilli vendosi që po ashtu si në festat fetare të krishtere dhe çifute, edhe në festat fetare myslimane, shkollat në qytet t'a bënin atë ditë pushim.

    Kurse Prefekti i Nju Jorkut, Majkëll Blumberg, i cili pritet të thotë fjalën e fundit, doli kundër këtij vendimi.

    Blumberg përdori shprehjen: "Nëse na duhet të mbyllim shkollat për çdo festë fetare, atëherë do të na duhet t'i mbajmë të mbyllura gjatë gjithë vitit."

    Po ju ça mendoni?... Problemi është ndoshta se Katolikët kan 368 festa, a mos janë shumë ...?


    Elvisi

  2. #2
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    qejf i madh. Keshtu me shume pushime se sa pune lol
    La vita è bella...

  3. #3
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Blumderrgu eshte CIFUT. Ca pret prej atij derrmuti!!!

    GV_USA

    P.S." Logjia e Obames sa i perket festave eshte logjik e shendoshe!!! Perderisa mund te festohet Hanuka dhe "manuka" ne shtetet e bashkuara , pse te mos festohet Bajrami i madhe dhe ia i vogel?!!"
    WE WILL NOT GO DOWN!

  4. #4
    ALBANIAN ATTITUDE
    Anëtarësuar
    10-10-2003
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    291
    Une besoj se blumbergu ka shume te drejte. A behet pushim per festat e te krishtereve ne vendet muslimane? JO ata as qe i perfillin te krishteret. Megjithate mire do ishte qe mos te kishte pushim per asnje feste fetare. Kushdo le te festoje fene e tij ne komunitetin perkates edhe kaq.

  5. #5
    Citim Postuar më parë nga nikas Lexo Postimin
    Une besoj se blumbergu ka shume te drejte. A behet pushim per festat e te krishtereve ne vendet muslimane? JO ata as qe i perfillin te krishteret. Megjithate mire do ishte qe mos te kishte pushim per asnje feste fetare. Kushdo le te festoje fene e tij ne komunitetin perkates edhe kaq.
    Po ja qe Amerika nuk eshte vend i prapambetur si Afganistani. Prandaj kur ben pushim festat e katolikeve dhe cifuteve eshte mese normale qe te behen dhe ato te myslimaneve.

    Ishalla miratohet, te bejme dhe ca pushime me shume.

    P.S. A behen pushim festat katolike ne Izrael ?

  6. #6
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Citim Postuar më parë nga nikas Lexo Postimin
    Une besoj se blumbergu ka shume te drejte. A behet pushim per festat e te krishtereve ne vendet muslimane? JO ata as qe i perfillin te krishteret. Megjithate mire do ishte qe mos te kishte pushim per asnje feste fetare. Kushdo le te festoje fene e tij ne komunitetin perkates edhe kaq.
    Mendim i sakte do ishte, por vendet e punes jane te perbashketa e nuk ndahen ne besime fetare e si pasoje edhe pushimet nuk merren kur te doje qejfi...
    La vita è bella...

  7. #7
    Peace and love
    Anëtarësuar
    16-06-2006
    Vendndodhja
    usa
    Postime
    1,897
    Krahasimi nuk behet sic thote dikush me siper se meqe ne vendet myslimane nuk jane pushim per festat e krishtera, atehere edhe bota e qyteteruar perendimore duhet te sillet si ato vende.Ketu behet fjale per barazi.Perderisa kremtohen festat cifute zyrtarisht(edhe pse jane minoritet), atehere perse jo edhe per minoritetet e tjera,ne rastin konkret ate mysliman?Keshtu shtrohet ceshtja,nuk mund te kete standarte te dyfishta ne nje vend qe e konsideron veten demokratik.

  8. #8
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Edhe un jam dakort qe festat muslimane te jen pushim ashtu si ato krishtere dhe jehuide
    D'Oh!

  9. #9
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Mire kan bo, aq me shum festa aq me shum relax njerzit.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  10. #10
    Apollyon cu be ajo tema me ilmgapin dhe ate sudanezen me pantallona trecerekshe se jom dhi tu qesh sot .

    Po e kerkoja po spo e gjej me duket se e kane fshire

    o sa kam qesh looooooool

  11. #11
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga Egnatius Lexo Postimin
    Apollyon cu be ajo tema me ilmgapin dhe ate sudanezen me pantallona trecerekshe se jom dhi tu qesh sot .

    Po e kerkoja po spo e gjej me duket se e kane fshire

    o sa kam qesh looooooool

    Po pra dhe un e kerkova por mesa duket stafi e paska mbyll per shkak te kercenimeve qe ILMGAP beri ne postin e fundit ndaj atyre qe e kishin pertallur ( me Apollyon e ka pas ma shum kujin lol )
    Ndryshuar për herë të fundit nga Homer : 31-07-2009 më 17:14
    D'Oh!

  12. #12
    Shume gabim kane bo qe e fshine se kishte gallata.

    Po edhe ti Homer me Apollyonin u dorzut shpejt...

    Une mendova se do ja mbushnit menjen atij shokut po aha hic, ju cakerdisi fare me duket.

    Po si thoshte Ilmgapi, jane prosti ato qe dalin me menge te shkurtra hahahahahaha

    o se kishte te forta

  13. #13
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Apo u dorzua shpejt un isha i fundit qe postova ne at Teme, para se te mbyllej, me nje pergjigje fatale ndaj ILMGAP

    Ti kthehemi Temes tani se po e fillum kshu do mbyllet dhe kjo lOl
    Ndryshuar për herë të fundit nga Homer : 31-07-2009 më 17:50
    D'Oh!

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Homer Lexo Postimin
    Po pra dhe un e kerkova por mesa duket stafi e paska mbyll per shkak te kercenimeve qe ILMGAP beri ne postin e fundit ndaj atyre qe e kishin pertallur ( me Apollyon e ka pas ma shum kujin lol )
    ...

    I Nderuar : Homer ...

    Nuk besoj që e di se ç'do të thotë REPUTACION, andaj dhe thua që në reputacion do të kërcënoja të tjerët .

    Shpresoj të pyesësh shokët se ç'farë don të thotë Reputacion ...


    Enjoy !
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  15. #15
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin

    I Nderuar : Homer ...

    Nuk besoj që e di se ç'do të thotë REPUTACION, andaj dhe thua që në reputacion do të kërcënoja të tjerët .

    Shpresoj të pyesësh shokët se ç'farë don të thotë Reputacion ...


    Enjoy !
    Ishte ironi fjala kercenim, po ske faj ti se duhen pak mend me e kuptu
    D'Oh!

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Homer Lexo Postimin
    Ishte ironi fjala kercenim, po ske faj ti se duhen pak mend me e kuptu
    I Pyete të tjerët (Shokët) për fjalën "Reputacion", apo pret që të tërhek vërejtjen edhe ndokush tjetër.
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e A.Alijaj
    Anëtarësuar
    04-12-2007
    Postime
    2
    Citim Postuar më parë nga nikas Lexo Postimin
    Une besoj se blumbergu ka shume te drejte. A behet pushim per festat e te krishtereve ne vendet muslimane? JO ata as qe i perfillin te krishteret. Megjithate mire do ishte qe mos te kishte pushim per asnje feste fetare. Kushdo le te festoje fene e tij ne komunitetin perkates edhe kaq.
    E ne Kosove e ne Shqiperi ku shumica eshte myslimane respektohen festat e krishtreve more ti nikas.

  18. #18
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-03-2009
    Vendndodhja
    Dikun qatje te kthesa
    Postime
    103
    Pajtohem me A.ALIJAJ ne qdo shtet duhet te respektohen festat myslimane e sidomos ne SHBA ku numri i myslimanve po shtohet dukshem sepse njerezit e kane kuptuar se e vetmja fe qe eksizton eshte feja myslimane.
    It's better to have loved and lost, than to have never loved at all.

  19. #19
    Á Я † ι $ † Maska e Homer
    Anëtarësuar
    18-12-2008
    Vendndodhja
    Nιρρση
    Postime
    2,287
    Citim Postuar më parë nga BaNi! Lexo Postimin

    ne SHBA ku numri i myslimanve po shtohet dukshem sepse njerezit e kane kuptuar se e vetmja fe qe eksizton eshte feja myslimane.
    Ju fanatiket, e vetmja arsye qe jetoni ne kyt bote humane eshte propaganda ...
    D'Oh!

  20. #20
    Nuk e paskam ditur qe ne Amerike nuk festoheshkan festat e fese Islame?????!!!!!!

    Sidoqofte, eshte e rradhes qe edhe muslimanet te trajtohen njesoj si komunitetet tjera

    fetare, se edhe ata jane njerez qe jetojne ne shtetin me demokratik ne bote.

    Shqiperia qenka pak me perpara Amerikes per sa i perket kesaj ceshtjeje ... lol

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •