Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028

  Arkitektura Islame

  Ne vazhdim do paraqiten disa kryevepra te arkitektures Islame, vepra te tilla qe jan te njohura per nga stili dhe dizajni i tyre i vaqant dhe karakteristik.

  Arkitektura Islame ėshtė pjesa mė e pėrhapur dhe mė e zhvilluar e artit islam qė edhe sot e kėsaj dite zhvillohet edhe mėtej. Me arkitekturėn Islame nėnkuptojmė zhvillimin e arkitekturės, stileve dizajneve dhe veprave tė ndryshme arkitekturale nga ana e arkitektėve muslimanė dhe jo muslimanė nė vendet islame dhe pėr muslimanėt. Nė kėtė arkitekturė pėrfshihen edhe stilet sekulare edhe ato fetare, por mė tė shprehura janė ato fetare. Ndėr ndėrtimet arkitekturale mė tė pėrhapura dhe mė tė pėrpunuara e dizajnuara artistikisht janė xhamitė.

  Pėrveē ndėrtimit tė xhamive nė arkitekturėn islame pėrfshihen edhe pallatet edhe kalatė, banjot publike, fontanat, urat si dhe ndėrtime tjera arkitekturave qė kanė vlera tė larta artistik

  Gimi3


  Xhamia Selimye(Minar Sinan)- Edirne : Turqi

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 22-07-2009 mė 14:38
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 2. #2
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028
  Mezquita in Córdoba, Spain
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 3. #3
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028
  Sinan Arhitekti

  Sinani ishte arhitekt gjatė Perandorinė Osmane i cili nuk filloi disajnimin para moshės 50 vjeqare. Ai vdiq nė moshėn 85 vjeqare.  Ky arhitekt la nė trashėgimi 364 vepra artistike dhe tė gjithė artistėt e renesansės Italiane mėsuan nga ai. Gjermanėt nuk sulmuan Stambollin gjatė luftės sė dytė botėrore nga frika e shkatėrimit tė artit tė tij tė bukur.

  Kur ishte duke vdekur ai tha. “O Allah, ti je dėshmitar se e tėrė ajo qė kam bėrė ėshtė pėr hir Tėndin. O Allah, kerkoj nga ti tė mė lejosh nė xhenetin tėnd pėr tė gjitha ato qė kam bėrė pėr Ty”. Ky njeri nuk adhuronte Allahun xh.sh. gjatė tėrė kohės, por ai ndikoi nė tėrė popullin me artin dhe punėn e tij.


  Marrė nga Tema: Kurriozitete Islame
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 22-07-2009 mė 14:38
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

 4. #4
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Anėtarėsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
  Mosha
  37
  Postime
  1,028
  Taxh Mahal

  nga Dr. A. Zahoor and Dr. Z. Haq

  Taxh Mahali njihet si nje nga mrekullite e botes dhe disa historiane perendimore kane vene ne dukje qe arkitektura e tij e bukur asnjehere nuk eshte kaluar. Taxhi eshte monumenti me i bukur i ndertuar prej Moguleve, muslimanet e Indise. Taxh Mahali eshte ndertuar teresisht prej mermeri te bardhe. Arkitektura e tij e bukur i kalon kufijte e pershkrimit adekuat, vecanerisht gjate lindjes dhe perendimit te diellit. Taxhi duket sikur digjet nen driten e henes se plote. Ne nje mengjes me mjegull, vizitoret provojne Taxhin sikur qendron pezull nese vrojtohet nepermjet lumit Jamuna.  Taxh Mahali u ndertua prej nje muslimani, perandori Shah Xhahan ( i cili vdiq ne vitin 1666 e.r.), ne perkujtim te nuses dhe mbretereshes se tij, Mumtaz Mahalit, ne Agra, Indi. Eshte nje "elegji prej mermeri" ose sic shprehen disa te tjere, shprehja e nje "endrre". Taxh Mahali (qe do te thote Pallati i Kurores) eshte nje mauzole i cili permban varrin e mbretereshes Mumtaz Mahalit ne dhomen e poshtme. Me vone ketij mauzoleumi iu shtua edhe varri i Shah Xhahanit. Emri i vertete i mbretereshes ishte Arxhumand Banu.  Sipas tradites se moguleve, zonjave te rendesishme te familjes mbreterore u jepej nje emer tjeter kur martoheshin ose ne ndonje tjeter ngjarje te rendesishme gjate jetes se tyre, dhe ky emer perdorej edhe me vone nga publiku. Emri i vertete i Shah Xhahanit ishte Shahub-ud-din dhe ai ishte i njohur si princi Kurram perpara se te zinte fronin ne vitin 1628 e.r

  Taxh Mahali, mrekullia e artit Islam ne Indi

  Taxh Mahali u ndertua per nje periudhe kohore prej 22 vjetesh, duke punesuar 22,000 punetore. Ndertimi i kesaj vepre mbaroi ne vitin 1648 e.r. dhe kushtoi nje shume prej 32 milione rupish. Dokumentet e ndertimit tregojne qe mjeshtri i saj ishte Ustad 'Isa, arkitekti me fame gjate kohes se tij. Dokumentet permbajne emrat e atyre qe u punesuan dhe shpikja e materialit te ndertimit dhe origjines se tyre. Mjeshtra me pervoje nga Delhi, Kanaixh, Lahore dhe Multan u punesuan ne ndertimin e kesaj vepre. Per me teper, shume mjeshtra muslimane me fame te madhe nga Bagdati, Shirazi, dhe Bukara punuan ne shume detyra te ndryshme.

  Taxhi qendron ne nje platforme katrore te ngritur me kater qoshet te keputura duke formuar keshtu nje oktagon te pabarabarte. Forma e arkitektures perdor konceptin e nderthurjes se arabeskave, ne te cilen cdo element qendron mbi veten e vet dhe njekohesisht nderthuret me ndertesen qendrore. Per ndetimin e kesaj ndertese jane perdorur parimet e gjeometrise vete replikuese dhe nje simetrike e elementeve arkitekturore.  Kupola e tij qendrore eshte 58 kembe ne diameter dhe ngrihet ne nje lartesi prej 213 kembesh. Kjo kupole eshte rrethuar prej 4 kupolash te tjera. Kater minaret madheshtore jane ta larta 162.5 kembe. I gjithe mauzoleumi ( brenda dhe jashte) eshte i zbukuruar me vizatime lulesh dhe kaligrafi duke perdorur gure te cmueshem te llojeve te ndryshme. Qemeret kryesore te daltuara me paragrafe nga Kur'ani i madherueshem dhe punime lulesh te llojeve te ndryshme i japin nje bukuri mahnitese ketij monumenti. Dhoma qendrore ne forme kupole dhe kater dhomat e tjera perfshijne shume mure dhe panele te zbukurimit islamik.

  Mauzoleumi eshte pjese e nje kompleksi te madh qe perfshin nje porte te madhe, nje kopesht shume te bukur, nje xhami ne krah te majte, nje dhome pritjeje ne krah te djathte dhe disa ndertesa te tjera madheshtore. Taxhi ndodhet ne skajin me te larget te ketij kompleksi dhe lumi Jamuna gjendet mbrapa kesaj ndertese. Kopshti i madh permban kater pishina reflektuese qe e ndajne ate ne qender. Cdonjera prej ketyre pjeseve eshte me tej e ndare ne 4 pjese te tjera dhe perseri cdonjera prej ketyre pjeseve eshte perseri ne 4 pjese te tjera. Ashtu si Taxhi, edhe elementet e kopshtit sherbejne si nje arabeske, duke qendruar mbi veten e tyre dhe gjithashtu duke perbere te gjithe vepren.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 22-07-2009 mė 15:32
  Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •