Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 61
  1. #41
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Përshëndetje Elvis . . .

    Do Dëshiroja të të thoja diqka :

    Është e Vërtetë që është kohë e mërzitshme , është e vërtetë që janë shtuar Injorantat , është e vërtetë që bota shikon tundshmërinë dhe nuk koncentrohet tek reagimi.
    E Kuptoi shumë mirë shqetësimin tënd , por shqetësim në këtë kohë për ty besoj është si ta lë familjen , prindërit dhe vëllezërit e motrat.
    Këtu janë dy alternativa :
    Të qëndrosh me ta duke i ledhatuar dhe përqafuar në mëngjes , drekë dhe darkë
    ose
    Të largohesh nga ata duke i lënë ata me lot në sy dhe veten me lot në zemër nga malli për ta dhe familjen.

    Të largohesh nga Shtëpia nuk është qështje humori , loje apo fjalëkryqi por është qështje serizoe e cila kërkon shqyrtim dhe shqyrtim të mëtutjejshëm.

    Mos merr asnjë vendim pa e shqyrtuar rastin me mijëra herë sepse një herë do ikësh dhe jo disa herë , mendoj të largohesh është mirë për ty por jo për një pjesë tjetër.

    Me qenë se je i ri do ishte mirë të qëndroje sepse jam i sigurt që do i shërbeje vendit (Kosovës) që ta spastrosh nga egërsirat dhe të paditurit.
    Por nëse largohesh ndoshta edhe mund të gjesh një lloj qetësie por jo të gjithën , disa këmbana do kërcasin e ajo është dashuria ndaj Familjes.



    Me Rrespekt : ILMGAP
    Faleminderit Shumë I Nderuar : ILMGAP

    Për ato 2 alternativat që më dhe them të zgjedh të dyten sepse unë siq i thash dhe Izadorë-s :

    Tani ndjehem i Shkatërruar , kur do dal jashtë do jem i mallëngjyer.

    Në këtë vend (Kosovë) unë ndjehem i Shkatërruar , ndërsa kur të largohem dhe të shkoj në një vend tjetër atëherë do të jem thjesht i mallëngjyer.

    Të Faleminderit shumë për këshillat që më dhe në lidhje me mosvendimin pa e shqyrtuar rastin , për këtë të jesh i sigurt do mendohem shumë herë siq i thash dhe Aidan-it :

    Gjithsesi , të paktën ti jap dhe ca ditë kohë që të jem i sigurt që pas disa vitesh të mos them :

    Budalla Që u Largova
    ose
    Budalla Që Qëndrova

    Për këtë që tha ti në lidhje që unë mund ti shërbej shtetit këtë gjë ma tha edhe Guri i Kuq të dyja mendimet tuaja i vlersoj.


    Elvisi

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga Guri i Kuq Lexo Postimin
    -----
    Elvis,
    Jeta jote si 22 vjecare eshte pasuria,begatia dhe dhurata me e mire qe zoti,natyra,providenca, a si te duash quaje,i ka dhene njeriut.
    Miku im i ri,
    Jeta jote ka kuptim ,por duhet te mesohesh ta vleresosh.Nisu prej dites se sotme;-me mua dhe shume miqe te tjere te Forumit,ke shkembyer nje sere mesazhesh per tema nga ma te ndryshmet, qe per ata qe dijne se cka kemi biseduar,jane shume domethense.
    Ti ke motiv per jete,ke amabicje te natyrshme dhe krejt normale, ke nje pikepamje pakez ma radikale,sepse je i ri dhe i riu e ka ne gjak e shpirte kete ndjesi.Me rendesi eshte se ti mendon,natyrisht tashti ne kete moshe -si nje idealist i flaket qe ;"me nje grushte te forte,t`a ndryshon boten"e tjera te ketilla ideale,por qe me kohe ato do te fashiten,do behen me te arsyeshme.Me nje fjale, do te punoje arsyeja me shume se zemra....
    Cdo burre qe sot e sheh ne TV, e qe ka ne dore fate te shteteve,ne nje kohe ka pasur pikepamjet tua.
    Te te tregoj dicka;Havier Solana,qe sot e kemi mysafir ne Kosove, e qe ka ne dore gjithe politiken e jashtme te Evropes,ne vitet e shtatedhjeta te shekullit te kaluar,ka qene pris i protestave te studenteve te Universitetit te Madridit kunder anetaresimit te Spanjes ne NATO !
    Paramendoje,po ky Solane-30 vjete me vone ishte ai Sekretari i Pergjithshem i NATOS qe dha driten jeshile per fillimin e bombardimeve te caqeve serbe ne Kosove dhe Serbi..
    Keto qe po ti shkruaj miku im i ri,ndoshta do te duken pa lidhje me "hallin" qe ke ti,por hallet e njeriut jane per tu kapercyer me urtesi,burrni e njerzi,pa i shkaktuar dhimbje familjes,shoqerise dhe gjithe atyre qe te duan ne forma te ndryshme.
    Pac fate,si do qe te jete vendimi yt !
    Të Faleminderit Shumë I Nderuar : Guri i Kuq

    Unë për vete nuk shpresoj tek ajo që mund të bëhem një inciator i protestave kundër të paditurve apo egoistëve , thjesht nëse jetojë në këtë vend ku jam tani duhet të jem nën mëshirën e fatit.

    Faleminderit për fjalët e ngrohta që më the për kapërcimin e këtyre problemeve me urtësi , burrni e njerëzi por problemi është sepse nuk ke se si , sepse aty ku jeton ndikohesh dhe nga rrethi dhe mjedisi që të rrethon nuk ta lejon të vendosësh drejtësisht.
    Ju Faleminderit.


    Elvisi

  3. #43
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Neve po na pyet ti ? Po Ti e di ate pune !!

    Si ske pertu i citu nje e per nje qe te gjithe. Boh asnje ske harru. Lol
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  4. #44
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Degjo, nese ke ndermend te largohesh, atehere mbushe nje cante krahu me rroba, merr ca lek me vete, edhe largohu pa u menduar dy here, hipi autobuzit apo trenit pa u menduar gjate, se kur te jeshe rruges do mendosh me vete "sa mire bera qe ika" ! Po deri ne momentin qe ske hip as ne autobuz as ne tren, do jeshe ne medyshje "po sikur" ?

    Prandaj mos ja bej vetes kte pyetje, vetem merr mundimin te largohesh njeher nga shtepia e te dale ku te dale, me e keqja qe mund te te ndodhe eshte qe te kthehesh prap ne shtepine tende, por besoj qe kte se ke problem.

    Po smore inisiativen qe te nisesh, atehere do ngelesh aty duke menduar, po sikur, po pse, qysh, si , .. ! kuptove?
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga Apollyon Lexo Postimin
    Degjo, nese ke ndermend te largohesh, atehere mbushe nje cante krahu me rroba, merr ca lek me vete, edhe largohu pa u menduar dy here, hipi autobuzit apo trenit pa u menduar gjate, se kur te jeshe rruges do mendosh me vete "sa mire bera qe ika" ! Po deri ne momentin qe ske hip as ne autobuz as ne tren, do jeshe ne medyshje "po sikur" ?

    Prandaj mos ja bej vetes kte pyetje, vetem merr mundimin te largohesh njeher nga shtepia e te dale ku te dale, me e keqja qe mund te te ndodhe eshte qe te kthehesh prap ne shtepine tende, por besoj qe kte se ke problem.

    Po smore inisiativen qe te nisesh, atehere do ngelesh aty duke menduar, po sikur, po pse, qysh, si , .. ! kuptove?
    Perfecttt!!! shumë bukur e kuptoi ...por... normalisht që eksiztojnë por-t , por më mirë është të vendos nën atë që the ti (shumë më pëlqeu) :

    Po smore inisiativen qe te nisesh, atehere do ngelesh aty duke menduar, po sikur, po pse, qysh, si , .. !
    Por...() prap nuk i kam gjërat më të thjeshtat nuk i kuptoiii.

  6. #46
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    po pergjithmon do me u largu ti apo per 1 muaj....se per nja 1 muaj nuk ka gje po pergjithmon dhe kjo nuk ka gje po e mbajte kontaktin me familien se nuk je i pari qe hiken nga shqiperia dhe le familien atje.....kam burrin i ka atje prindrit vllain dhe vet jeto jashtetit po ka kontak me familien esht gje normale....se mua po me jep pershtypjen qe nuk do mbash as kontaktet me familien tende.....

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    po pergjithmon do me u largu ti apo per 1 muaj....se per nja 1 muaj nuk ka gje po pergjithmon dhe kjo nuk ka gje po e mbajte kontaktin me familien se nuk je i pari qe hiken nga shqiperia dhe le familien atje.....kam burrin i ka atje prindrit vllain dhe vet jeto jashtetit po ka kontak me familien esht gje normale....se mua po me jep pershtypjen qe nuk do mbash as kontaktet me familien tende.....
    Përshtypja jote është e saktë...(fatkeqësisht)...

  8. #48
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    ou na shokove fare more...a ke then vet qe i ke te mire etj nuk do me i lenduar athere pse do ta besh ket gje.....per mendimin tim mendou dhe njiher...po me prindrit ke folur per ket gje...

  9. #49
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    nuk largohet ai jo e dramatizon situaten per ta bere me interesante ku rri dot pa mamin ai mi
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Ik (q*** nonen) tuus

    heahae , dukesh dukesh që je humorist , po hajt qaj pallen anej ka fmia dako se s'kam kohë për tu marr me njerëz ... nejse kalo mirë ti.

    Tironce...

    Me Prindërit nuk kam folur , sepse mendoj të ik pa ju treguar si mendon ti ... ?


    Elvisi

  11. #51
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    pse me e njef gjo ti eeee;-)....amon se dhe une thoja nuk hiki nga mami e babi ku jom tani dy shkalle me larg se mami e babi

  12. #52
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga STOP-START Lexo Postimin



    Tironce...

    Me Prindërit nuk kam folur , sepse mendoj të ik pa ju treguar si mendon ti ... ?


    Elvisi
    amon mo shaj telutem....
    do te them nji gje athere ti po hike do jesh nji nga ato shqiptaret qe i bejn prindrit e tyre te vuajne dhe do ti shikojm ke Aida shtino tu qjat dhe tu kerku femin e tyre qe nuk edin pse ka hikur dhe ku esht.....une me te then te drejten i urrej ato shqiptaret qe nuk lajmrohen ke prindrit e tyre dhe i lejn te vuajn se ka pasur plot raste qe mundsin e kan pasur me u lajmru po nuk kan dash......une atyre nuk i them shqipatr dhe asnjiher nuk i them njeri as kafsh nuk i them se as kafsha nuk ben keshtu gjerash....

    me te then te drejten mua personalisht nuk me pelqen mendimi jot mos ma mer per keq telutem po dhe une kam prinder motre e vella do behem vet prinder dhe te ma beshi mua ose tja beja une prinderve te mi me mire mer nji pistolet dhe vriti se ket gje ndoll me prindrit kur femit e tyre bejn keshtu gjerash sic do te besh ti te hikesh pa then gje ato vdesin shpirterisht...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Tironcja_BLN : 19-07-2009 më 15:47

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e STOP-START
    Anëtarësuar
    03-07-2009
    Postime
    237
    Citim Postuar më parë nga Tironcja_BLN Lexo Postimin
    amon mo shaj telutem....
    do te them nji gje athere ti po hike do jesh nji nga ato shqiptaret qe i bejn prindrit e tyre te vuajne dhe do ti shikojm ke Aida shtino tu qjat dhe tu kerku femin e tyre qe nuk edin pse ka hikur dhe ku esht.....une me te then te drejten i urrej ato shqiptaret qe nuk lajmrohen ke prindrit e tyre dhe i lejn te vuajn se ka pasur plot raste qe mundsin e kan pasur me u lajmru po nuk kan dash......une atyre nuk i them shqipatr dhe asnjiher nuk i them njeri as kafsh nuk i them se as kafsha nuk ben keshtu gjerash....

    me te then te drejten mua personalisht nuk me pelqen mendimi jot mos ma mer per keq telutem po dhe une kam prinder motre e vella do behem vet prinder dhe te ma beshi mua ose tja beja une prinderve te mi me mire mer nji pistolet dhe vriti se ket gje ndoll me prindrit kur femit e tyre bejn keshtu gjerash sic do te besh ti te hikesh pa then gje ato vdesin shpirterisht...
    Faleminderit Shumë për Përgjigjen (Tironce) ...
    Nuk e di nëse flas unë me ta ose nëse do iu kërkoja leje për të ikur , atëherë ata nuk do kuptonin prap pse ika , vëllezër po , motra po , prindërit po , shokë e shoqe po , kushtet e mira po , asnjë problem me askënd , të gjithë etj. etj.

    Ata nuk do e kuptonin pse unë iki , edhe nëse u tregoi pse ?! nuk do më kuptojnë , thjesht dua të jetoj në një vend ndryshe nga ky që jam , dhe me asnjëri ... !!!


    Elvisi

  14. #54
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar më parë nga STOP-START Lexo Postimin
    Ik (q*** nonen) tuus

    heahae , dukesh dukesh që je humorist , po hajt qaj pallen anej ka fmia dako se s'kam kohë për tu marr me njerëz ... nejse kalo mirë ti.

    Tironce...

    Me Prindërit nuk kam folur , sepse mendoj të ik pa ju treguar si mendon ti ... ?


    Elvisi
    faleminderit per respektin
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  15. #55
    ***LOVE*** Maska e Tironcja_BLN
    Anëtarësuar
    01-02-2008
    Vendndodhja
    Berlin City
    Postime
    3,440
    Citim Postuar më parë nga STOP-START Lexo Postimin
    Faleminderit Shumë për Përgjigjen (Tironce) ...
    Nuk e di nëse flas unë me ta ose nëse do iu kërkoja leje për të ikur , atëherë ata nuk do kuptonin prap pse ika , vëllezër po , motra po , prindërit po , shokë e shoqe po , kushtet e mira po , asnjë problem me askënd , të gjithë etj. etj.

    Ata nuk do e kuptonin pse unë iki , edhe nëse u tregoi pse ?! nuk do më kuptojnë , thjesht dua të jetoj në një vend ndryshe nga ky që jam , dhe me asnjëri ... !!!


    Elvisi
    po mire ti shko po kontaktet mbaji ti nuk ka gje te keqe me familien tende...prandaj nuk po arsi te kuptoj pse nuk do me i mbajt kontaktet me kupto....
    te kuptoj qe ke deshir te hikesh te shikosh nji gje tjeter dhe te mesosh nga jeta etj po kontaktet pse nuk do ti mbash se ato nuk esht se nuk do te ndimojn them une se nuk i njof prindrit e tu po esht normale qe dhe ato nuk duan qe te ikesh te kan femi kush prind do qe femia te hiki kur i ka gjith te mirat...

    une them se nuk do te lejn normale por po ja bere te qart qart qe do te hikesh to te ndimojn se te kan femi dhe nuk duan te humbin me kupto prandja me normalja esht dtmh keshtu do e beja une do e leja femin te hikte do e ndimoja por kontakt me mua perdite si kur 1 minut ne dite te thonte jam mire...aaa po ishte femi i keq me hile me dy ftyra dhe nuk do u lajmrote edhe pse ma kishte premtu athere nuk edi cfare te hem....une nuk te njof ty dhe nuk edi si do reagoshte ti ne ket rast do i reje dhe do hike apo do e mbaje fjalen...
    une shpresoj shume qe mos te jesh si ato qe kan hikur dhe nuk lajmrohen dhe qajn prindrit jave per jave ke Aida shtion se ka boll shqipter qe vuajn nga kjo gje do me vinte shume keq per ato prinder tu shtonin dhe ato ne ate list....

  16. #56
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga STOP-START Lexo Postimin
    Perfecttt!!! shumë bukur e kuptoi ...por... normalisht që eksiztojnë por-t , por më mirë është të vendos nën atë që the ti (shumë më pëlqeu) :



    Por...() prap nuk i kam gjërat më të thjeshtat nuk i kuptoiii.
    shume qarte ta ka thene Apolloyn. Ti me duket mua se nuk di se c'kerkon nga vetja mer cun. Familja jote ska pse te jete problemi jot. Ti nje dite do ikesh, do largohesh nga ato. Nese je i palumtur atje ku jeton, dhe ndiq ate qe enderron. Provoje sa e lehte eshte te jetosh vetem(fillimi gjithmone eshte i veshtire por jo i pamundur). Deri atehere mos bej shume filozofira dhe justifikime ketu !!

    Sepse eshte shume e thjesht--- either te pelqen atje ku do shkosh, Do pershtatesh ashtu si e enderron, ose jo dhe do kthehesh prape aty ku ti belong.

    Good luck.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Nuk je i vogel . Per mendimin tim largohu nga shtepia dhe mundohu te gjesh vetveten. Nuk mund te rrish tere jeten nen hijen e prinderve. Behu i zoti i vetes . Mua me duket se ke ti nevoje me shume per familjen tende se ata per ty, gjersa te mundon kjo gje. Ata duan te miren tende, dhe kane per te kuptuar nese vendos te largohesh. Ti ke dhe motra e vellezer nuk ke per ti lene vetem ata. Vetem i kemi te gjithe prinderit. Prinderit e mi jetojne vetem.
    Me cfare merresh ti? Ke ndonje pune apo ndjek ndonje shkolle ?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 19-07-2009 më 16:15
    Feelings change - memories don't.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    stop-start do me falesh se skam kohe te lexoj gjith temen, por me sa pash je 22 vjec. Vete ne shkolle? Shkolla eshe menyra me e mire te vish te studjosh jasht shtetit dhe te rregullosh jeten tende ktu. Ska pse te keqkuptohen prindrit e tu apo te merziten/semuren. Eshte me se normale per nje te moshes tende te doj dicka me te mire per te ardhmen e tij. Nese nuk mendon se ne kosove ke mundesira dhe rruge te hapura per te ber ate e do ti atehere ik dhe mos u mendo shume. Besoj se prindrit e tu do jen dakort me ty. Vetem mos ler shkollen (ose filloje)

    pac fat

  19. #59
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Une po du me ik me km larg shtëpisë po spo di ku *** me shku ,,,se skom asni ven jasht qytetit perveq miqve edhe të afërmve edhe per me shku dika duhet mi bo do pare edhe me e rregullu gjendjen ekonomike goxha mire e manej me jetu jasht se ndryshe sbon...edhe nëse dikush i ka kto mundsi lirisht net shkon se mir o me ndru ven

  20. #60
    Zoti i di te gjitha Maska e shoferi
    Anëtarësuar
    15-01-2008
    Vendndodhja
    Malishev
    Postime
    65
    ore 2vjeq qenke edhe don me marr keso vendime qe sje i sigurt edhe vet cilen ta zgjedhesh te gjith keta bashkekombas te kan dhan mendime dhe ti vet i vlereson.Une po te jap nje mendim timin une jam shofer kamioni udhetoi shum nuk jam ne gjendje te marr puntor por ty te propozoi nese don mund te vish te punosh me mua me kamion do jesh asistenti im ne disa pika jo ne vozitje per koh te pacaktuar kur ti te mendosh se gjdo gje eshte mir ateher ok.do te paguaj nje shum solide per kushtet tona ne Kosov do shetisesh shum dhe jam shum i bindur qe edhe do te kaloi kjo kriz qe ke nese te pelqen ideja ime me shkruaj por jo ketu por ne privat.ZOTI TE NDIHMOFT dhe te largoft mendimet e kqija
    Zoti i di te gjitha

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •