Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  Diskutime pas zgjedhore..

  ka shum tema per zgedhjet e nuk po dime ku te lexojm..
  po hap nje teme per te diskutuar zgedhjet..
  psh.. mospjesmarrja..  u tha se.. vetem 48-49 % e shqiptareve me te drejt vote dolen e votuan me 28 qershor..

  po kusuri..pra me shum se gjysma e votuesve..pse nuk dolen?
  dini gje juve?
  njihni te tille qe nuk votuan dhe cfar arsyesesh kan dhene?

  duke u nisur nga siguria qe cdo socialist voton.. del se ata qe nuk votuan jan nje lloj tjeter..
  pra jo antare e militante e kelish enveristesh.. te ps-se..e sateliteve te saje..
  pra del se masa e atyre 52% qe nuk votuan i perkasin nje speciejeje te vecante..qe nuk voton per ps-ne por kte radhe nuk votoj as per pd-ne..

  si perfundim.. mund te them se.. PS i nxorri te gjith te vetet ne votim..kurse PD jo..

  kush mban pergjegjsi per kte?

  enverizmi ne kto votime doli dhe fitoj..

  ata sot kan mbi 65 mandate te tyret ne PS.. dhe po presin te tjera.. nga halete enveriste te zones enveroiste lushnje-fier berat-vlore..
  kan 4 mandate ne lsi..
  pra enveristet me te forte se kurre ndonji her ne kto 20 vite..
  ne krye te parlamentit do kemi..sic po thuhet nje shtaze enveriste si ilir meta..
  po keshtu ministrine e brendeshme ndonje enverist lsi-je ka per ta marre..

  pra demokrateve do ti mbetet vetem nje SALI.. me celsa kashte perball ilir metes.. e perballe pothuajse gjysmes se parlamentit me gene enveriste e egersi ditmiro arapoiste brace edvino rucoiste..
  pra vendi ra nen prangat e enverizmit perseri..

  ata 52% me te drejta vote qe nuk dolen te votojne a e din se cfar peshqeshi i bene vendit?

  kush jan keta minj gjirizash qe e futen kte popull por dhe vehten nen thundren enveriste qe vjet festoj 100 vjetorin..

  ??
  nje vajtje 100 metra rruge deri tek kutia e votimit.. duhej dhe ata..pra kta 52 % nuk e bene.. jazek i qofte..i harruan qindra te ngrate qe mbasi benin qindra kilometra neper male me bore per te ikur nga sketerra enveriste binin perseri ne kurthet enveriste atje pran kufirit e masakroheshin barbarisht..
  per hatrin e tyre do duheshin te dilnin keta zgjebarake te votonin..por nuk e bene kaq "sakrifice".
  u rafte mbi krye atje ku u djeg me shume barbaria enveriste qe e ndollen vete.. e qe e risollen me mos daljen e tyre per 5 minuta te qelbura deri tek qendra e votimit..  enveristet pra..

  sundojne ne Kosove..totalisht..
  sundojne ne presidence te shqiperise.. sepse topi eshte vegel e tyre.. plus personeli ndihmes i topit..
  sundojne ne parlament..sepse dhe kryetari parashihet te jet nje kelish enverist sikurse meta..
  sundojne ne gati gjith bashkite e komunat e qyteteve me kryesore te vendit perfshire tiranen..
  do bejne ligjin tani dhe ne qeverri..

  pra..

  mjer ky popull..

  e kerkoj vete..


  ,.

  qendrestare demokrate....mbahuni fort e hapni syte..!!

  te mos biem ne dore te ketyre shtazeve.. se ..

  ..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 14-07-2009 mė 03:42

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  316
  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  ka shum tema per zgedhjet e nuk po dime ku te lexojm..
  po hap nje teme per te diskutuar zgedhjet..
  psh.. mospjesmarrja..  u tha se.. vetem 48-49 % e shqiptareve me te drejt vote dolen e votuan me 28 qershor..

  po kusuri..pra me shum se gjysma e votuesve..pse nuk dolen?
  dini gje juve?
  njihni te tille qe nuk votuan dhe cfar arsyesesh kan dhene?

  duke u nisur nga siguria qe cdo socialist voton.. del se ata qe nuk votuan jan nje lloj tjeter..
  pra jo antare e militante e kelish enveristesh.. te ps-se..e sateliteve te saje..
  pra del se masa e atyre 52% qe nuk votuan i perkasin nje speciejeje te vecante..qe nuk voton per ps-ne por kte radhe nuk votoj as per pd-ne..

  si perfundim.. mund te them se.. PS i nxorri te gjith te vetet ne votim..kurse PD jo..

  kush mban pergjegjsi per kte?

  enverizmi ne kto votime doli dhe fitoj..

  ata sot kan mbi 65 mandate te tyret ne PS.. dhe po presin te tjera.. nga halete enveriste te zones enveroiste lushnje-fier berat-vlore..
  kan 4 mandate ne lsi..
  pra enveristet me te forte se kurre ndonji her ne kto 20 vite..
  ne krye te parlamentit do kemi..sic po thuhet nje shtaze enveriste si ilir meta..
  po keshtu ministrine e brendeshme ndonje enverist lsi-je ka per ta marre..

  pra demokrateve do ti mbetet vetem nje SALI.. me celsa kashte perball ilir metes.. e perballe pothuajse gjysmes se parlamentit me gene enveriste e egersi ditmiro arapoiste brace edvino rucoiste..
  pra vendi ra nen prangat e enverizmit perseri..

  ata 52% me te drejta vote qe nuk dolen te votojne a e din se cfar peshqeshi i bene vendit?

  kush jan keta minj gjirizash qe e futen kte popull por dhe vehten nen thundren enveriste qe vjet festoj 100 vjetorin..

  ??
  nje vajtje 100 metra rruge deri tek kutia e votimit.. duhej dhe ata..pra kta 52 % nuk e bene.. jazek i qofte..i harruan qindra te ngrate qe mbasi benin qindra kilometra neper male me bore per te ikur nga sketerra enveriste binin perseri ne kurthet enveriste atje pran kufirit e masakroheshin barbarisht..
  per hatrin e tyre do duheshin te dilnin keta zgjebarake te votonin..por nuk e bene kaq "sakrifice".
  u rafte mbi krye atje ku u djeg me shume barbaria enveriste qe e ndollen vete.. e qe e risollen me mos daljen e tyre per 5 minuta te qelbura deri tek qendra e votimit..  enveristet pra..

  sundojne ne Kosove..totalisht..
  sundojne ne presidence te shqiperise.. sepse topi eshte vegel e tyre.. plus personeli ndihmes i topit..
  sundojne ne parlament..sepse dhe kryetari parashihet te jet nje kelish enverist sikurse meta..
  sundojne ne gati gjith bashkite e komunat e qyteteve me kryesore te vendit perfshire tiranen..
  do bejne ligjin tani dhe ne qeverri..

  pra..

  mjer ky popull..

  e kerkoj vete..


  ,.

  qendrestare demokrate....mbahuni fort e hapni syte..!!

  te mos biem ne dore te ketyre shtazeve.. se ..

  ..
  E njėjta gjė ndodhi edhe nė Kosovė nė zgjedhjet e vitit 2007, ku mbi 60% e votuesėve, thuhet se shumica ishin tė LDK-sė, nuk dolėn nė votime, kėshtu qė i dhanė shansėn PDK-sė qė tė vije nė pushtet. Kėshtu e ka kur tė djathtėt nuk janė tė organizuar mirė, ose kur i pranojnė "kėshillat" dhe idetė e tė huajve, ose kur shesin idealet dhe ideologjinė politike pėr poste tė larta shtetėrore. Me njė fjalė, kur e tradhėtojnė elektoratin dhe humbin lidhjet me popullin, siē bėri LDK-ja pas vdekjes sė liderit historik tė kėsaj partie dhe shqiptarėve tė Kosovės.
  Pėr kėtė, Kuvendi i -VI-tė i LDK-sė (dhetor 2006), siē njihet "kuvendi i karrikave" do hynė si pika mė e zezė nė historinė e tė djathtės shqiptare nė Kosovė, kur nga kryetari i kėsaj partie, F. Sejdiu, pėrjashtohen 160 delegatė nė Kėshillin e Pėrgjithshėm partiak, shumica e tė cilėve i takonin krahut politik tė Nexhat Dacit, dhe pikėrisht kėtu pėr herė tė dytė, pas largimit me puē nga kryesia e LDK-sė tė N. Dacit nga posti i kryetarit tė Kuvendit, zbatohet me pėrpikėshmėri skenari pėr shkatėrrimin e LDK-sė, lexo: tė djathtės nė Kosovė.
  Mendoj, se nė Shqipėri bėhet fjalė pėr skenare tė formave tjera politike, por qė nė esencė kanė tė njėjtin qėllim; largimin me ēdo kusht nga pushteti tė sė djathtės nė krye me PD-nė dhe Sali Berishėn, si qėllim final pėr t'i realizuar ėndrrat enveriste, "se edhe rrėnjė do hamė, por pushtetin s'do e lėshojmė nga duart tona..."(R. Alia).
  Faji gjithmonė ėshtė jetim, por nė rastin konkret atė duhet kėrkuar brenda tė djathtės shqiptare pa dallim, qoftė nė Shqipėri, Kosovė ose Maqedoni, tė cilės, siē duket i mongojnė dituritė dhe pėrvojat me udhėheqė me politikėn dhe shtetin.

 3. #3
  Around Maska e pendex
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Mosha
  37
  Postime
  286
  Postuar mė parė nga Brari : ata 52% me te drejta vote qe nuk dolen te votojne a e din se cfar peshqeshi i bene vendit?

  kush jan keta minj gjirizash qe e futen kte popull por dhe vehten nen thundren enveriste qe vjet festoj 100 vjetorin..

  ??
  nje vajtje 100 metra rruge deri tek kutia e votimit.. duhej dhe ata..pra kta 52 % nuk e bene.. jazek i qofte..i harruan qindra te ngrate qe mbasi benin qindra kilometra neper male me bore per te ikur nga sketerra enveriste binin perseri ne kurthet enveriste atje pran kufirit e masakroheshin barbarisht..
  per hatrin e tyre do duheshin te dilnin keta zgjebarake te votonin..por nuk e bene kaq "sakrifice".
  u rafte mbi krye atje ku u djeg me shume barbaria enveriste qe e ndollen vete.. e qe e risollen me mos daljen e tyre per 5 minuta te qelbura deri tek qendra e votimit..
  Votuesit te cilet kane te drejte vote dhe qe nuk dalin ne votime konsiderohet qe pranojne te udhehiqen nga cilado parti qe i fiton zgjedhjet, ky eshte rregulli. Nuk munde te thuhet se e bojkotojne zgjedhjet nuk mund te thuhet qe jan te X parties ata qe nuk dolen ne zgjedhje ,e hiq me pak te thirren me terma te ndryshem.
  Someone wants to be a Devils Advocate.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Anėtarėsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Diskutimi passgjedhor i vetmi qe mund te behet eshte te zbardhet krimi elektoral qe ka bere Sali Berisha ne dem te popullit shqiptar.
  Nuk tolerohet ne nje vend te Natos te demtohen zgjedhjet ne 1/3 e tyre.
  I ka zene frika demokratet se kete here nuk do ta kalojne paq hajdutllekun e votave se seshte 1996. Nuk ndertohet Shqiperia me demokraci te vjedhur. Nuk ndertohet Shqiperia me demostrime force naziste me flamure e bori alla swastika.
  Bota e ka kuptuar krimin e madh elektoral qe eshte bere dhe nuk eshte me partite por eshte me shqiptaret. Se eshte bota kunder Sales eshte se atij po i vene gishtin si autor te krimit elektoral. Bota na e dha shenjen qe zgjedhjet jane thellesisht te cenuara qeveria vazhdon ti beje karshillek duke tentuar me dhune te fshehe krimin e nuk ben asnje lloj bashkepunimi ligjor. Me kete kokfortesi per fshehur krimin Saliu nuk po ben gje tjeter vetem se po mbarrs me ngakesa negative ekuilibrat sociale
  Per te miren e te gjithe shqiptareve anembane duhen denuar ashper kriminelet e zgjedhjeve qe te mos guxoje me kush te preke voten e askujt.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-05-2009
  Postime
  316
  Citim Postuar mė parė nga pendex Lexo Postimin
  Votuesit te cilet kane te drejte vote dhe qe nuk dalin ne votime konsiderohet qe pranojne te udhehiqen nga cilado parti qe i fiton zgjedhjet, ky eshte rregulli. Nuk munde te thuhet se e bojkotojne zgjedhjet nuk mund te thuhet qe jan te X parties ata qe nuk dolen ne zgjedhje ,e hiq me pak te thirren me terma te ndryshem.
  Ėshtė i paqėndrueshėm ky qėndrim i juaji, z. Pendex. Sepse, ata tė cilėt nuk dalin me votu, ose i bojkotojnė zgjedhjet pėr shkaqe tė ndryshme politike, ose nuk duan t'ia japin votėn asnjėrit subjekt politik qė garon pėr pushtet, ose duke mos dalur nė zgjedhje shprehin revoltėn e tyre pėr gjendjen e rėnd shoqėrore dhe sociale nė tė cilėn gjendėn, duke dėnuar nė kėtė mėnyrė udhėheqėsit e tyre partiak dhe shtetėror. Pra, marrin qėndrim asnjėnės, neutral duke u distancur nga politikat aktuale qė bėjnė partitė e tyre, qoftė nė pushtet, qoftė nė opozitė. Shprehin njė lloj mosdėgjueshmėrie ndaj partitve qė u takojnė ose ndaj atyre qė marrin pushtetin. Kjo mė sė miri ėshtė parė nė Kosovė nė zgjedhjet e vitit 2007 kur afėr 45% nga 60% e elektoratit qė i bojkotoi zgjedhjet i pėrkiste LDK-sė. Dhe, nga 35%-shi i elektoratit qė i pėrkiste LDK-sė 5% e tyre votėn ia dhanė
  AKR-sė sė Behgjet Pacollit. Pra, nuk qėndron thėnia juaj se ata qė nuk dalin nė zgjedhje pranojnė tė udhėhiqen nga cilado parti qė i fiton zgjedhjet. Ky qėndrim ėshtė i palogjikshėm edhe nė aspektin politik, sepse nė rastin e bojkotimit tė zgjedhjve nuk mund tė zbatohet formula: heshtja ėshtė miratim, meqė mosdalja nė zgjedhje e votuesit ka prapavijė para sė gjithash politike, e jo miratuese e cilit do rezultat qė sjellin votuesit qė kanė votuar. Nė botėn perėndimore mosdalja e votuesėve nė zgjedhje gati gjithėherė konsiderohet ndėshkim politik ndaj atyre qė udhėheqin me vendin, kėshtu qė nė zgjedhjet e vitit 2005 nė Gjermani, asnjėra nga dy partitė kryesore nė vend SPD-ja e Gerhard Schroder-it dhe CDU-ja e Angela Merkel nuk arritėn tė fitojnė mė shumė se 23/24% tė votave, qė tė mund ta formojė qeverinė qoftė edhe duke bėrė koalicion me partitė e vogėla, sepse prapė nuk arrihej numri i nevojshėm, kėshtu qė kėto dy parti si dy kundėrshtare tė mėdha politike nė vend qė nga LDB, u detyruan qė tė hyjnė nė koalicion pėr ta qeverisur vendin sė bashku pėr katėr vite rresht, deri nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare qė do mbahėn nė shtator tė ktij viti. Pra, mosdalja e votuesve nė votime ėshtė ndėshkimpėr udhėheqėsit e tyre partiak, mė parė se tė jetė pranim.

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-04-2007
  Vendndodhja
  under the sun
  Postime
  1,285
  Bashkohem me mendimin e "Rugova" qe:
  Mospjesemarrja ne zgjedhje eshte pakenaqesi ose mospajtim me menyren e qeverisjes se nje partie si dhe me menyren e te berit opozite te partise tjeter. Dhe pikerisht ky pohim te bie ne kundershtim me shprehjen qe X% ishin te LDK dhe Y% te ndonje partie tjeter, pasi ata nuk ishin me asnje perderisa nuk votuan por ishin kunder te gjithave. Mos genjeni kot veten dhe te tjeret me shifrat qe nxirrni duke i bere te partive. Ata ose jane kunder te gjitha partive dhe udheheqesve, ose jane kunder komplet sistemit te vendosur ne ate shtet.

 7. #7
  Around Maska e pendex
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Mosha
  37
  Postime
  286
  Citim Postuar mė parė nga Rugova Lexo Postimin
  Ėshtė i paqėndrueshėm ky qėndrim i juaji, z. Pendex. Sepse, ata tė cilėt nuk dalin me votu, ose i bojkotojnė zgjedhjet pėr shkaqe tė ndryshme politike, ose nuk duan t'ia japin votėn asnjėrit subjekt politik qė garon pėr pushtet, ose duke mos dalur nė zgjedhje shprehin revoltėn e tyre pėr gjendjen e rėnd shoqėrore dhe sociale nė tė cilėn gjendėn, duke dėnuar nė kėtė mėnyrė udhėheqėsit e tyre partiak dhe shtetėror. Pra, marrin qėndrim asnjėnės, neutral duke u distancur nga politikat aktuale qė bėjnė partitė e tyre, qoftė nė pushtet, qoftė nė opozitė. Shprehin njė lloj mosdėgjueshmėrie ndaj partitve qė u takojnė ose ndaj atyre qė marrin pushtetin. Kjo mė sė miri ėshtė parė nė Kosovė nė zgjedhjet e vitit 2007 kur afėr 45% nga 60% e elektoratit qė i bojkotoi zgjedhjet i pėrkiste LDK-sė. Dhe, nga 35%-shi i elektoratit qė i pėrkiste LDK-sė 5% e tyre votėn ia dhanė
  AKR-sė sė Behgjet Pacollit. Pra, nuk qėndron thėnia juaj se ata qė nuk dalin nė zgjedhje pranojnė tė udhėhiqen nga cilado parti qė i fiton zgjedhjet. Ky qėndrim ėshtė i palogjikshėm edhe nė aspektin politik, sepse nė rastin e bojkotimit tė zgjedhjve nuk mund tė zbatohet formula: heshtja ėshtė miratim, meqė mosdalja nė zgjedhje e votuesit ka prapavijė para sė gjithash politike, e jo miratuese e cilit do rezultat qė sjellin votuesit qė kanė votuar. Nė botėn perėndimore mosdalja e votuesėve nė zgjedhje gati gjithėherė konsiderohet ndėshkim politik ndaj atyre qė udhėheqin me vendin, kėshtu qė nė zgjedhjet e vitit 2005 nė Gjermani, asnjėra nga dy partitė kryesore nė vend SPD-ja e Gerhard Schroder-it dhe CDU-ja e Angela Merkel nuk arritėn tė fitojnė mė shumė se 23/24% tė votave, qė tė mund ta formojė qeverinė qoftė edhe duke bėrė koalicion me partitė e vogėla, sepse prapė nuk arrihej numri i nevojshėm, kėshtu qė kėto dy parti si dy kundėrshtare tė mėdha politike nė vend qė nga LDB, u detyruan qė tė hyjnė nė koalicion pėr ta qeverisur vendin sė bashku pėr katėr vite rresht, deri nė zgjedhjet e ardhshme parlamentare qė do mbahėn nė shtator tė ktij viti. Pra, mosdalja e votuesve nė votime ėshtė ndėshkimpėr udhėheqėsit e tyre partiak, mė parė se tė jetė pranim.
  Pikerisht ato qe i thua ti jane te paparnueshme.Ne aspektin politik kjo normal qe duket e palogjikshme qe ai qe nuk dele ne zgjedheje ne nje far menyre e bojkoton qeverisjen e deriathershme mirpo mosdalja ne zgjedhje nuk i jep atij asnje te drejt tjeter pos te rrij urte e te zbaotj ligjet.Mos dalja ne zgjedhej nuk te vendos ne poziten e opozites.

  Thene shkurt.
  Nese nje Vote vlene atehere pse nuk del te votosh dhe te ngresh zerin ?
  Pse nuk del te votosh kunder qeverise se atehershme ?
  Pse nuk del te votosh per ndryshime ?
  Pse nuk del te votosh per nje te ardhme mete mire ?
  Keto pyetje domosdoshmerisht e percaktojne ate se njo mosvotues pranon te udhehiqet nga cilado parti qe vjen ne pushtet.Une shembullin e mora vetm sa per ilustrim.

  Te lutem kur flasim per kete qeshtje nuk kemi nevoj te fusim inicialet e partive politike qofte Kosovare ose Shqipetare.

  Rrespekt,
  pendex
  Someone wants to be a Devils Advocate.

 8. #8
  Around Maska e pendex
  Anėtarėsuar
  26-10-2006
  Mosha
  37
  Postime
  286
  Citim Postuar mė parė nga gesti_7 Lexo Postimin
  Bashkohem me mendimin e "Rugova" qe:
  Mospjesemarrja ne zgjedhje eshte pakenaqesi ose mospajtim me menyren e qeverisjes se nje partie si dhe me menyren e te berit opozite te partise tjeter. Dhe pikerisht ky pohim te bie ne kundershtim me shprehjen qe X% ishin te LDK dhe Y% te ndonje partie tjeter, pasi ata nuk ishin me asnje perderisa nuk votuan por ishin kunder te gjithave. Mos genjeni kot veten dhe te tjeret me shifrat qe nxirrni duke i bere te partive. Ata ose jane kunder te gjitha partive dhe udheheqesve, ose jane kunder komplet sistemit te vendosur ne ate shtet.
  Edhe une pajtohem me mendimin tend, se mosdalja ne zgjedhe e shpreh nje revolte ndaj x qeverise se deritanishme, mirpo duhet ditur se pas zgjedhjeve to do te udhehhiqesh nga nje parti domosdoshmerisht.
  Kjo ne menyre automoatike te bene te kuptosh se ti je Ok me cilendo parti qe vjen ne pushtet.
  Someone wants to be a Devils Advocate.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •