Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1

  Bajram Curri, thirrje pr luft

  Nj ushtri bn thirrje pr bashkim.

  Policia: Nuk i kemi identifikuar ende autort, asnj i shoqruar

  Bajram Curri, thirrje pr luft
  Shprndahen n qytet fletushka misterioze


  Idriz Bajrami

  TROPOJE

  Nj ushtri misterioze n Bajram Curri (ndoshta Ushtria lirimtare e Tropojs, pr t ciln sht folur n vitin 2001), bn thirrje pr bashkim dhe luft kundr politiks. Qindra trakte jan shprndar mbrmjen e s premtes n qytetin e Bajram Currit, t cilat ishin ngjitur n do mur pallati apo shtyll. "Luft kundr politiks s flliqur e armiqsore", ka qen thirrja q bhej nprmjet fletve t ngjitura n n gjitha ant e qytetit, n fund t t cilave nuk kishte asnj sigl apo emr autorsie.

  Por, shumica e tyre kan qen t vendosura n sheshin "Azem Hajdari", n rrugn "Kosova" dhe tregun e qytetit. "Tropoja u bn thirrje ish-ushtarve t UK-s, q t bashkohen me ushtrin ton n luft... pr t mirn e Tropojs dhe t kombit", shkruhej ndr t tjera n thirrjen e shprndar npr qytet.

  Thirrja

  Ka qen harku kohor me ors 19.00 deri n 20.00, kur qyteti ka qen n errsir, momenti m i prshtatshm pr ngjitjen e ktyre fletve-thirrje. Me dhjetra njerz mendohet t ken punuar njkohsisht pr ngjitjen e tyre, ndrkoh q ky aksion ka prfunduar shum shpejt, pa u vn re nga askush. Burime nga komisariati i Bajram Currit kan pohuar se kto flet t ngjitura n mure e kudo tjetr, jan vn re rreth ors 24 t s premtes nga nj autopatrull e uniformave blu. Pasi sht marr nj kopje, sht drguar te krert e komisariatit, t cilt kan dhn urdhr pr heqjen e t gjithave, pun kjo q ka zgjatur deri n mngjes. Si sht pohuar nga t njjtat burime, nj pjes e tyre jan grisur, ndrsa nj pjes tjetr qndrojn n ambientet e policis. "As Tropoja as shqiptart nuk duhet t'i marrin vesh gnjeshtrat dhe mashtrimet e pushtetarve vendor apo qendror, sepse ata po mendojn vetm pr karriget e tyre dhe populli vazhdon t mbetet n mjerim t plot", thuhet m tej n thirrjen e shprndar. Ajo u ka br thirrje ish-ushtarve t UK-s dhe t gjith Tropojs, "n qoft se dshiron t shoh pak drit".

  Policia

  Menjher pas ksaj, policia ka filluar hetimet pr zbulimin e njerzve q i kan shkruar e shprndar. Por, deri n ort e vona t mbrmjes s djeshme, do gj ka qen e kot. T vetmit q jan marr n pyetje, kan qen rojet e objekteve t Bajram Currit, t cilt jan pyetur pr ndonj njeri q mund t ken par duke i shprndar ato. Por, asgj nuk ka rezultuar. Rojet e lokaleve, dyqaneve apo ndonj objekti tjetr kan "ngritur supet" lidhur me njerzit q i kan shprndar. "Nuk kemi par gj, pasi ka qen errsir e plot", kan thn rojet.

  Shprndarja e ktyre thirrjeve ka qen edhe tema e dits s djeshme n qytetin e Bajram Currit, gj pr t ciln flitej n do shtpi, lokal apo rrug. Por askujt nuk i ka br br shum prshtypje ky fakt, pasi nuk sht hera e par q flitet pr krijimin e nj ushtrie n rrethin verior
  -----------------------------
  -----------------------------------

  Traktet e lufts n Tropoj: Asnj i shoqruar nga policia

  id.ba.

  BAJRAM CURRI

  Tri dit pas shprndarjes s trakteve n qytetin e Bajram Currit, situata sht e qet. Ndrkoh deri dje n mbrmje nuk ka pasur asnj t shoqruar apo t ndaluar. Burime zyrtare nga komisariati i ktij qyteti kan pohuar pr Gazetn, se po hetohet intensivisht pr kt shtje, por ende nuk sht br i mundur identifikimi i atyre q i kan shprndarje thirrjet e lufts. Shefi i komisariatit t Bajram Currit, Agron Malaj, ka thn se nuk ka ndonj t ndaluar, por situata n rrethin e Tropojs sht e qet dhe nn kontroll. Lidhur me autort e mundshm, Malaj ka thn se "mendon q ata jan nostalgjik t s kaluars (viteve t trazuara `97 dhe pak m pas), por q nuk do t lejohet t ngren krye". Ndrsa pr ekzistencn e ndonj ushtrie n rrethin verior, Malaj nuk e ka konfirmuar nj gj t till, por as nuk e ka mohuar. "Nuk jam n dijeni pr krijimin e nj formacioni, por nuk mund ta mohoj nj gj t till. Megjithat un do t zbatoj ligjin dhe situata do t jet nn kontroll", ka thn komisari i Bajram Currit.
  -------------------
  ------------------------
  Oj sharki e lehte si era , a ka ardhur ne Shqiperi pranvera?
  Ndryshuar pr her t fundit nga Beqari002 : 21-01-2003 m 17:24
  Jam martuar002

Tema t Ngjashme

 1. Bajram Curri, tribun i vegjelis
  Nga Albo n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 08-10-2016, 11:53
 2. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 3. Ligji pr dmshprblimin e t persekutuarve, prfitojn 24 mij veta $417 milion USD
  Nga Duaje Siveten n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 4. Vrasja e tret e Bajram Currit
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2002, 03:51

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •