Close
Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 238 prej 238
  1. #221
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga SHKOZA Lexo Postimin
    Shtetete demokratike jane laike . Besimet fetare nuk duhet te jene pjese e shtetit. Ato perfaqesojne anen shpirterore te njerezve dhe njerezit lirshem duhet ta shfrytezojne kete te drejte.

    SHKOZA nga Prizreni
    Ah ktu ka nje kontradikte,sepse islami fjala bie tenton gjithmone te instaloje sheriatin islamik,pra te kape shtetin,ashtu sic kemi republikat islamike,apo mbreterine saudite,dhe ne kte pike cenon shtetasit e tjere jo besimtare apo besimtare te feve te tjera qe ne Shqiperi jane shumica.
    Vetem kjo si arsye mjafton te zhduket islami nga trojet Shqiptare,pa llogaritur te tjerat.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #222
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Ah ktu ka nje kontradikte,sepse islami fjala bie tenton gjithmone te instaloje sheriatin islamik,pra te kape shtetin,ashtu sic kemi republikat islamike,apo mbreterine saudite,dhe ne kte pike cenon shtetasit e tjere jo besimtare apo besimtare te feve te tjera qe ne Shqiperi jane shumica.
    Vetem kjo si arsye mjafton te zhduket islami nga trojet Shqiptare,pa llogaritur te tjerat.
    Kete tendece me se shumti e ka pasur dhe e ka krishterizmi. Tendecat e tilla pa marre parasysh nga vijne nuk jane reale dhe nuk duhet perkrahur. Besimi islam si nje fe universale dhe shpirterore e besimit ne zot eshte nje vlere shume e qmuar e njerezimit dhe bashke me besimet tjera e perbejne ate teresine e nevojes qe shumica e njerezve e ndjene per te besuar ne zot.
    Kjo qe thuani ne fjalite e fundit tregon vetem cektesine e njohurive tuaja dhe mendimin tende si pasoje .

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  3. #223
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    23-06-2009
    Postime
    169
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Ah ktu ka nje kontradikte,sepse islami fjala bie tenton gjithmone te instaloje sheriatin islamik,pra te kape shtetin,ashtu sic kemi republikat islamike,apo mbreterine saudite,dhe ne kte pike cenon shtetasit e tjere jo besimtare apo besimtare te feve te tjera qe ne Shqiperi jane shumica.
    Vetem kjo si arsye mjafton te zhduket islami nga trojet Shqiptare,pa llogaritur te tjerat.
    Dhe cfare na sugjeron ti BUddy ?

    T'i shtrengojme vellezerit tane shqiptare qe duan te simpatizojne fene myslymane qe ta braktisin ate ? E cfare e ndihmon kjo shqiptarizmin , atdheun tone ? Po si do ta bejme kete shtrengim ? Ne emer te kujt do t'i diskriminojme keta vellezer, kete gjak tonin ne emer te kujt do ta "derdhim" ?

    Ne emer te Krishtit ?????

    Po e di ti se Krishti eshte po aq jo shqiptar sa edhe Muhameti ? A e di ti se kur ka qene fjala per zhdukjen e popullit shqiptar si Kalifati dhe Patriarkana kane qene ne aleance me njera tjetren ? A e di ti se te gjitha ndarjet qe jane zbatuar apo projektuar mbi kurrizin e ketij vendi dhe qe jane shoqeruar me masakra te pashembullta dhe shkaterrim nga themeli, kane patur akordin e Kalifatit , Patriarkanes dhe te Vatikanit ?

    Cfare po me degjojne veshet paska dhe ithtare te vellavrasjes per shkak te fese ?

    ZOT o ZOT , qe vetem shqipen njeh (keshtu kane thene te lashtet) na ruaj nga keta njerez qe pishtarin nuk e perdorin per te udherrefyer , por per te djegur dhe per te vene zjarr !

    NUK ISHTE KJO ARSYEJA PERSE PROMETEU NA DHA ZJARRIN !
    Ndryshuar për herë të fundit nga Popull Thjesht : 22-07-2009 më 08:59

  4. #224
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga SHKOZA Lexo Postimin
    . Besimi islam si nje fe universale dhe shpirterore e besimit ne zot eshte nje vlere shume e qmuar e njerezimit .

    SHKOZA nga Prizreni
    Besimi islam nuk eshte fe universale,vetem nje sere shtetesh aziatike dhe afrikane kane popullsi me shumice muslimane.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  5. #225
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ne emer te Krishtit ?????
    Ca Krishti thu ti mer Islami duhet zhduk ne emer te Shqiptarise,dhe kjo behet me mjaft menyra.me shkollim.me civilizim,duke zhdukur gjith organizatat vahabiste arabe nga trojet Shqiptare etj.


    Shqiptaria dhe islami ( nje fe qe mohon kombin,e ndan boten vetem ne qafire dhe muslimane) nuk jane kompatibel.

    dhe FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 22-07-2009 më 09:32
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  6. #226
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga Popull Thjesht Lexo Postimin
    Cfare po me degjojne veshet paska dhe ithtare te vellavrasjes per shkak te fese ?
    Po, në këtë forum i ke disa dhjetëra, përfshirë këtu moderatorët dhe administratorin që s'lënë gënjeshtër pa lansuar veç për ta provokuar shqiptarët muslimanë dhe kështu duke i tensionuar marrëdhëniet ndëmjet komuniteteve fetare. Ofendimet kundrejt muslimanëve dhe islamit këtu janë dukuria më normale dhe më e stimuluar nga vetë stafi drejtues.

    Veç një problem iu ka ngelë: s'po mund të merren vesh ndërmjet veti a të na bëjnë ortodoksë, katolikë apo protestantë!

  7. #227
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Shqiptare duam tju bej mer daku e thjeshte fare.sepse keni fillu te arabizoheni andej nga maqedonia,duhet te rishqiptarizoheni

    Ne Republiken e Shqiperise nuk eshte problem i madh,jeni nje pakice mjaft e vogel te arabizum.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  8. #228
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Besimi islam nuk eshte fe universale,vetem nje sere shtetesh aziatike dhe afrikane kane popullsi me shumice muslimane.
    Je ka bane shaka ti . Mos u beje shakagji ku nuk eshte vendi se te marrin te tjeret per te paditur.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  9. #229
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Ca Krishti thu ti mer Islami duhet zhduk ne emer te Shqiptarise,dhe kjo behet me mjaft menyra.me shkollim.me civilizim,duke zhdukur gjith organizatat vahabiste arabe nga trojet Shqiptare etj.


    Shqiptaria dhe islami ( nje fe qe mohon kombin,e ndan boten vetem ne qafire dhe muslimane) nuk jane kompatibel.

    dhe FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA
    Kaq sa ke shkruar tregon fanatizmin tende.
    Kjo fjalia e fundit do te ishte mire te ishte e vetme pa ato budallalleqet qe i ke shkarravitur me larte.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  10. #230
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    jo jo nuk bej shaka,ca shtete arabe kane islamin ne azi dhe afrike,turqia, ca jan kto qe ju mbaron emri me stan dhe ca shtete te ngordhura te tjera....mos doni dhe vendin tone ta beni albanistan!!!jo,kurre nuk do tju leme.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  11. #231
    SHKOZA
    Anëtarësuar
    28-08-2004
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    619
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    jo jo nuk bej shaka,ca shtete arabe kane islamin ne azi dhe afrike,turqia, ca jan kto qe ju mbaron emri me stan dhe ca shtete te ngordhura te tjera....mos doni dhe vendin tone ta beni albanistan!!!jo,kurre nuk do tju leme.
    Shteti yne idela do te jete Shqiperia natyrore ( perfshire te gjitha trojet shqiptare) , nje shtet laik demokratik tolerant dhe prosperues i antarsuar ne NATO dhe ne BE , ku te gjithe qytetaret e saj do te ndihen te barabarte pamarre parasysh dallimet gjuhesore, fetare ose krahinore. Dallimet fetare do te jene nje pasuri e veqante e ketij populli dhe shteti sa liridashes poaq edhe tolerant.

    SHKOZA nga Prizreni
    ATDHEU MBI TE GJITHA

  12. #232
    i/e regjistruar Maska e Gega i vogel
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    32
    Kjo teme ne fillim duhej te mbyllej eshte teme e cila nuk ka kurfare logjike dhe eshte ne dem te kombit eshte nje teme perqarse.
    Thjesht nje shkrimtar i nje kalibrit botrore si
    I.Kadarea i rrespektuar nga gjdo shqiptare pa dallim feje nuk eshte dashur te shkruaj as te botoj librin
    ‚, Identiteti evropian i shqiptareve’’
    I nderuari I.Kadare; per mendimin tim vetem e ka spostue veten nga elita Kombtare sepse koha ne te cilen gjindemi nuk pershtatet me kete shkrim,po sikur te shkruante kete liber sa ishte ne studime ne Rusi nuk do te me befasonte ,nese ju ka drejtue personit te Rexhep Qosjes ashte dashtun ti drejtohet atij personalisht ,harron I Kadare se populli ne Kosove kaher e eliminoj me mos votim jo se ishte kunder shkrimeve te tia por thjesht nuk ka punuar drejt ne standartizimin gjuhesor,le ta ket ne dije se po ky akademik ishte edhe me heret nen trysnin e madhe te Enver Hoxhes kur aprovohej standarti gjuhesor i 1972 keta zotnit kujtojn se me kercnime dhe dialogje te tilla ja arrijn t'ja ndrrojn identitetin kombit qysh ja arriten ta standardizojn gjuhen shqipe , R.Qosja shiqohet si nje deshtak vetmohues i dialektit te gegnishtes puntor argat i Enver Hoxhes per kete shkak edhe kyqja e tij ne politik ishte deshtim total .
    Nuk ka ligj se po te ket ligj qe do ti vlersonte demet qe i ben standardizuesit e kongresit gjuhes me 1972 gjuhes shqipe keta bashkpuntore te Enver Hoxhes meritojn te zbukurojn sheshet te vjerrur deri tju’kalbet mishi ,po kjo eshte demokracia ksaj pune i thon fol dhe rruj voe,sepse me ja zhduk shqipes dhjet mij fjale eshte asimilim total denigrim i gjuhesore mohim i identitetit asimilim.
    Ato kohra kan hec kaher sepse centralizmi eshte fundos qe 28 vite
    Dhe keta dy shkrimtare eshte me mire te mbesin vetem shkrimtare se per te udheheq politik Kombtare jane deshtak .
    Ne baz te I Kadares pengesa pengesa kryesore per integrimi te Shqipërisë ne Evrope janë muslimanet pra kush kjenka shqiptare per I Kadaren qe deri dje eshte deklarue nje i pa fe pra nga doli kjo dashuni ndaj besimtarve katolik kur vet ky person ishte ne nje menyre perkrahes i Enver Hoxhes per zhdukjen e kokave te klerit katolik .
    Pra ky është respekti qe Kadare ju bën mbi 70 perqint te shqiptareve te Shqipërisë, mbi 90% te shqiptareve te Kosovës dhe gati te gjithë shqiptareve te Maqedonisë e Malit te zi.
    Pra sipas Kadarese shqiptar nuk ka me shumë se 10%(Vetëm te krishteret) e ketyre qe flasin shqip ….. .(Perfshij tërë shqiptarët ne këtë).

  13. #233
    Nëse ka një Zot (a një entitet mbinjerëzor) që ka krijuar rraca, gjuhë e kultura të ndryshme ndër njerëz duke krijuar kombe, si mund të ngrihet njeriu në emër të dogmës të krijuar po nga ai vetë, me pretendimin se ai po përmbush dëshirën e vullnetin e Zotit të tij, kur ajo dogmë i propagandon, madje i imponon njeriut të ndërrojë gjuhën, të braktisë zakonet e traditat e të parëve e të ndjekë ato të huaja ?!
    Kombi i parë në Europë është ai shqiptar, prej të cilit kanë "vjedhur" sistematikisht kombet e pseudo-kombet e tjera të Kurvave të Europës, kur sot vënë në dyshim identitetin e shqiptarëve, jo se nuk e njohin atë, por janë ende në vazhdën e sulmeve të pareshtura për t'a çbërë atë.
    KE është në rradhë të parë është organizatë politike dhe ekonomike, rajonale, e jo fetare.
    Të pretendosh se shkaku i dështimeve të përpjekjeve të qeverive shqiptare, për t'u antarësuar në KE, është fakti se në Shqipëri të dhënat statistikore flasin se 70% e shqiptarëve i përkasin besimit musliman.
    Unë nuk e besoj këtë, në perëndim janë integruar me qindra mijra shqiptarë ku etiketa "musliman", pothuajse nuk është parë si kriter përzgjedhjeje.
    Të mos dënosh korrupsionin, krimin, trafikun, politikat e gabuara të dështuara, zvarritjen e reformave, (PENGESAT E QËLLIMTA NGA SHTETET E TJERA ADERUESE TË CILAT NUK JANË TË INTERESUARA NË FUQIZIMIN E SHTETIT SHQIPTAR, DHE RRITJES SË TIJ SI FAKTOR NË RAJON) etj... si shkak i mosarritjes së standarteve si kritere antarësimi, dhe t'ua faturosh këtë atyre shqiptarëve ku pjesa dërrmuese e tyre nuk duan t'ja dinë për Islamin...
    Kjo më duket qesharake... nuk çalon gomari nga veshët !
    Ushqimi i kësaj teze se këta shqiptarë po ndyejnë identitetin e shqiptarëve, më duket i pabazë, madje edhe përbuzës për ta.
    A nuk ishin po këta shqiptarë (mëmat e etërit e tyre) të njëjtë, aq shqiptarë sa janë edhe tani pasardhësit e tyre?
    Nuk po flas për vehabista a radikalë të tjerë të besimeve të tjera, por për disa gishta milionë njerëz të etiketuar si musliman...
    Identiteti i shqiptarëve është unikal, i tillë që dominon mbi çdo lloj ngjyrimi apo petku që mund t'i mvishet atij kombëtar.
    Unë p.sh. nuk besoj fare, nuk m'a ndjen fare, a do të më pranojë mua Europa thua vallë ?
    Europë, të dhjefsha mu në ....

  14. #234
    musliman krenar Maska e Shiu
    Anëtarësuar
    20-02-2003
    Postime
    1,040
    Citim Postuar më parë nga Buddy Lexo Postimin
    Shqiptare duam tju bej mer daku e thjeshte fare.sepse keni fillu te arabizoheni andej nga maqedonia,duhet te rishqiptarizoheni

    Ne Republiken e Shqiperise nuk eshte problem i madh,jeni nje pakice mjaft e vogel te arabizum.

    O Milivoje a Ljubivoje si e pate emrin! Paske marre informate te gabuar, une nuk jam nga Maqedonia, por nga Kosova! Baju tash, kelysh sllav!

    P.S. A e ke ble albumin e fundit te Ceces? Shkavell!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Shiu : 22-07-2009 më 18:16

  15. #235
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Aferim ju qofte. 230 postime per "thenie" krejtesisht te pakonfirmuara te Kadarese. Me c'rast zbuluam plot spiune dhe rikenduam Naimin.

  16. #236
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Naimi ka qene spiun
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  17. #237
    Naimi i fuste mbase ndonjë llullë hashashi andej nga Stambolli kur e merrte malli për Shqipërinë dhe e eksploronte atë me google-earth.
    Asnjëherë nuk e kam kuptuar, përse atyre që largohen nga Shqipëria u dhimbset më tepër ajo se atyre që ngelen aty.
    "Guri i rëndë, në vënd të vet" - thonë, por ja paskan futur kot se me sa kemi parë, pothuajse gjithë gurët e rëndë nuk zunë vënd e as nuk gjenden aty ku duhet të jenë.

  18. #238
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Tema eshte konsumuar.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

Faqja 12 prej 12 FillimFillim ... 2101112

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •