Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Desha vetem ta pyes Brarin se a do te mund te ma shpjegonte fjalen "Genocid - Gjenocid"?


  ASD

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Asgje!

  Cka te duhet shpjegimi fjales "genocid"?
  A nuk te mjafton ty kjo se Bab a bir u vran ne pabesi?
  Cka po shpurdh?
  A po dhe ti ke frik te mbash qendrim si disa teoricien ketu qe ala nuk prononcohen sepse thelle ne shpirt jane te kenaqur me vrasjet.

  Kjo eshte Genocidi..Te mendosh likujdim fizik te njerzve qe mendojne ndryshe.

  Ate genocidin qe SERBIA beri me Shqiptaret e zgjidhi NATO.

  E kte genocidin tash zgjidheni ju.
  Nga mbarimi luftes e deri sot me Tahir Zemen jane bere 900 vrasje. Kjo eshte genocid... ti pinokio poeti..

  Mos bej pyetje pa lidhje?

 3. #3
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Brari, o burre i dheut. Mos i jep zor, se ne provim pranues nuk je. Te pyeta thjeshte se cka dmth fjala Genocid, e nuk te thashe te me ofendosh e fyesh si e ke zakon kur dikush dicka te pyet.

  Me bere kurioz kur e perdore fjalen Genocid, dhe desha te dij se mos ka ndonje kuptim tjeter kjo fjale nga ajo qe e di une.

  Te kerkoj falje vella nese me pyetjen time te paskam bere nervoz. Qellimi im nuk ishte ai.

  Te fala ke nga Pinokio.

  P.S. Dita, shume te kerkoj falje per kete bisede te panevojshme. Une jam fajtor qe pyes dic per te mesuar.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  Star!

  gjeni nicka te shkurter sepse cdo nick i gjat do sdo i zoti ..popllli e shkurton.

  degjo djalosh i mire..
  ..shpesh here fjal te ndryshme perdoren edhe ne se nuk kane kuptimin klasik te tyre.
  Genocid ka kuptimin e zhdukjes se nji lloji ose rrace ne boten e natyres se gjalle. Psh te nji lloji kafshe ose bimesie por dhe te nji populli.
  Genocid quhen psh zhdukja e disa popujve ose fiseve ne forma barbare nga nji okupator i huaj me i forte.
  Serbia psh ka bere Genocid gjat dy shekujve mbi shqiptaret.
  Pse?
  Sepse shteti jugosllav ose Serb jo vetem me aksione policore por dhe me programe speciale eshte perpjekur te zhduke rracen ose kombin Shqiptar ne Jugosllavi.
  Psh nobelisti Ivo Andric qe ne romanin URA (ura ne Mostar ku ndahen boshnjak e Kroat e Serb ne brigjet e lumit qe ndan qytetin)del si nji humanist gjoja e kunder nacionalizmave e po ai Ivo Andric ne ato cka shkruante jo per Roman e per publikun e gjere por ne ato cka ai i shkruante si Nepunes i Shtetit Jugosllav sugjeronte "permirsimin e fushave bujqesore rreth Liqenit te Shkodres".
  Ky "permirsim" nuk ish gje tjeter vec PLAN GENOCIDAL per te spastruar elementin shqiptar ne brigjet e Liqenit nen preteksin e gjoja rregulllimit te tokave nepermjet punimeve hidro-agro-teknike.
  Pra Ai donte largimin e shqiptareve nga keto rajone historikisht tonat e prurjen aty te kolonve Sllav.
  Genocid i paster eshte rasti i fundit ne ate qe quhet Lufta ne Kosove 97-98.
  Cfar ndodhi aty.
  Disa rrugac si Daut m-uti me Shoke dalin me maska e thon JEMI UCK.
  Populli do sdo duartroket kte UCK fantazem me 5 luftar.
  Serbia ferkon duart nga qejfi.
  Shtabi serb hap sirtaret dhe nxjerr dosjet e vjetra te planit "te zhdukim shiptaret".
  Serbia i lejon UCK te bej qejf ca muaj duke bere parada ne oborret e shkollave 8 vjecare te Drenices.Kjo kohe i duhet Serbise qe te popullarizohet ne opinion boteror se ne KOSOVE ka nji formacion te armatosur qe cenon integritetin e Jugosllavise.
  Gjate kesaj kohe SERBIA nuk e prek Drenicen por fillon ben nji Kordon ne zonen PEJ-GJAKOV-Prizren..pra buzen e Kufirit me Shqiperine e MINON..dhe vendos kudo perforcimet.
  Pra Miu ose Lepuri mbeti ne cark.
  Ti di gjeografi dhe e di se po u Tampos (bllokua) rajoni Pej-Gjakov-Prizren..Kosova mbetet pa lidhje me Shqiperine.
  Mbasi tampos me mitraloz e Mina brezin kufitar ..Serbia fillon pastrimin e popullsise se kesaj Zone..
  Drashkovici realizon shprehjen.."nji krah Sane matane"..pra Populli jone ne brezin kufitar Gryk Rugove-Pej-Decan-Gjakov-Has e Prizren me hir e pahir i tregohet rruga per Shqiperi.
  Mijra Albanez kalojne qafat e maleve e dalin ne Kukes e Tropoje.
  Vullnetaret atdhetare len canadan,australin e Ameriken e gjermanin e nisen me i dal zot Atdheut.
  Ata udhtojne mijra kilometra e zbarkojne ne Shqiperine e po-rdhur te 97-98-tes te sapo dale nga revolucioni i vonuar i Vlores.
  Me arm e pa arm keta mijra te rinj te mrekullueshem nisen drejt Kosoves.
  Kuptohet ata nuk mbrrijne ne Kosove por instalohen ne fshatrat e Kuksit e Tropojes qe te gjejne shtegun per te dale ne Front..pra te Shkojne tek UCK-ja ne Drenice.
  Ne drenic Jakupi prodhon komunikata.
  Ne jemi ushtri e madhe deklaron ai Botes.
  Serbia thote..hmmm ju Ushtri e madhe me 600 brigada dhe ne po i cojme "disa police".
  Jakupi reklamon ne Tv e botes brigadat e Serbia ne heshtje con Ushtrine..Tanket e artilerin dhe botes i thote..ja vetem disa polic po cojme..
  Ndersa vullnetarve ne Tropoje per te shkuar ne Front u duhet te kalojne mbi shtigje te Minuara e nen gryka mitrolozi..SERBIA pa cyk zori nga NISHI neper podujev e kah mos rras brenda ne Kosove Ushtrine e saje.
  Vullnetaret bien deshmore ne Kufi sepse as dine shtigjet as kan qene kurre ne ato vende..e Serbia kadal dale fillon ngushton "rrethimin e UCK-se".
  Ktu eshte POENA ose loja.
  Serbia aspak nuk can kryet tek UCK e Jakupit se apo ngre flamurin cdo mengjes ne Qyrez a Gllogovc.
  Jo..Ajo vazhdon pastrimin..PEJA pastrohet nga Shqiptaret..Gjakova hyn nen bodrume e masakruar..Prishtina dridhet...Ne kufi vriten cdo dite Vullnetaret pa e bere asnji here prov luften brenda ne KOSOVE.
  Kufiri eshte ne Duar te SERBISE.
  Nen preteksin se po "ndjek terroristat" Serbia fillon bombardimet e cdo Fshati Shqiptar pamvaresisht se ka aty ose jo UCK.
  Mijra bomba e predha Topash e mortajash bien si breshen mbi katunde.
  Tanket Serbe jane zoter te Tokes. Qielli eshte perseri ne Dore te Serbise. Populli shqiptar ka vetem nji dalje..IKJE DREJT SHQIPERISE.
  Ky eshte GENOCIDI.
  Nji Popull detyrohet te leje TROJET historike e te marri Malet .
  Ku te shkojne?
  POPULLI eshte ne IKJE Ushtria SERBE ne Ndjekje.
  Ne Kufi vullnetaret si te Farkut e UCK-se plasin nga Marazi. Kafiqet e Tropojes jan plot Vullnetare qe vijne rrotull me ble buk..me ble nji kallash..
  Marksistat e UCK-se ne Tropoje e Tirane kan nji hall tjeter..
  Ku me i gjet e me i vra mbas shpine FARK-ISTAT e Rugoves.
  Ajo eshte krye misioni e krye lavdia e tyre...qerimni hesapeve me "Fark-Cfarkun".
  Ne KUFI kemi..Mijra shqiptAR QE VIJNE NGA kOSOVA E dALIN NE sHQIPERI.. E MIJRA VULLNETARE QE MUNDOHEN TE THYEJN kUFIRIN E TE HYJNE NE kOSOVE ME LUFTU ME sHOKET..
  Ata ecin naten pa ditur ku shkojne..ndeshen ne Mina..e nen bresherine e mitralozave serbe kositen si Lulkuqe te njoma ne shkembinjte Tropojes e DEVES.

  Ne ROGNER (Hoteli luksoz ne Tirane) kane mbrritur Sorrat e zeza te LPRK-se..
  Hashimi..Xhaviti... Melaimi..Bardhylat e Ibrahim Kelmendat..grijn sallat..e i luten Bukoshit per PARE.
  Duam mijra Dojcmarka me ble Ca pushk Snajpere thot Xhaviti Bukoshit..
  Cka i don snajperet Xhaviti?
  Sigurisht me Vra mbas Shpine FARKUN....sepse luften e kan humbur..Kosova pastrohet nga Shqiptaret..
  Nga Drenica degjohen zera lutes..NDIHME Ndihme se morem fund..
  TYm Flak Gjak..krejt KOSOVA:
  Ku eshte JAKUPI i mijra brigadave e Komunikatave..
  Ku eshte Dauti e Ramushi?
  Ku eshte Hashimi?
  Kerkund..
  Qosja rruan mjekrren e iken nen kujdesin e Policve Serbo-Maqedon e shkon ne Tirane ne Vilat e PS-se.
  Prishtina Zbrazet..
  Ne Drenice nen ferra strehoen femij te vegjel e pleq e gra e vajza te vogla..gjithkujt i eshte vra baba ose vllau..i eshte masakruar fmija e Motra..
  KOSOVA Asgjesohet.
  Kosova si te ishte nji krah Sane hidhet sa ne Stankovac e sa ne Kukes.


  Ky eshte GENOCIDI...


  Nga Recaku.. uollteri..plaku trim amerikan jep alarmin..
  NUK ESHTE E VERTET ...thot ai ..SE SERBIA PO LUFTON ME UCK:: Cfar mu-t UCK-je.. SERBIA PO VRET POPULL CIVIL..

  Bota e dinte kte po cka me ba kur vet Shqiptaret thoshin KEMI UCK..pik.. Ti RUGOV QENI pse THU SKA UCK..
  KA..


  Nato Nderhyri dhe mjaftoj nji RAKET ne Krevatin ku flinte MARIANKA e SLLOBOS dhe SHTETI SERB kapitulloi dhe firmosi IKJEN:

  IKU SERBIAAAAAAA..ERDHI SHQIPTARIA perseri.

  Serbia iku nga NATO..dhe NATO hyri sepse BOTA pa GENOCID e jo luft ne KOSOVE.


  TASH UCK.istet e Hashimit duan me zor qe populli te thote tre here ne dite para buke e mbas buke..RROFTE UCK.
  Po nuk duan Populli te thone ashtu.
  POPULLI derdhi Lot gezimi e mirnjohje TONY BLERiT E KLINTONIT.
  UCK..nuk cliroj asgje.

  Pse?
  Le ti gjejne vet arsyet Daut Haradini me Hashimin..

  Populli nuk do me sundim nga askush..

  E meqe populli nuk i do ..ata po vrasin..po terrorizojne.dhe kjo eshte Genocid.

 5. #5
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,786
  Brar!

  Mund te me quash si te duash, por nese do dic te shkurter me thirr me emer, Trim!

  Gjenocidi eshte shkaterrimi, deprivimi dhe planifikimi i deprivimit te nje grupi/feje/race/kombi nga te drejtat e veta. Dmth, shkaterrimi sistematik, vrasja, djegia, si dhe parandalimi i lindjeve e me kete edhe shumezimit (natalitetit) te nje kombi quhet Gjenocid.

  Kjo qe po ndodh sot ne Kosove, mund te quhet nje lloj gjenocidi ne miniature pasiqe nje grupimi te caktuar njerezish po i eliminohen anetaret.

  Fjala gjenocid eshte nje akuze e rende dhe sic eshte edhe vete, duhet ta kete denimin.

  Sot, vrasjet e Milloshevicit dhe regjimit te tij fashist, ne shume qarqe boterore NUK cilesohen si gjenocidoale. Ato quhen "Pastrim etnik" ose "Ethnic Cleansing".

  Per ate edhe desha te te pyes se si e kupton ti, e assesi ti sfidoj aftesite tuaja.

  Mbetsh i pershendetur,

  ASD

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-11-2002
  Vendndodhja
  Askund
  Postime
  19
  Brar,Dita te paska dhane nje poerosi,por dhe do pune ta paska qite.Mundohu e kryeje.
  Shqiptaret lirine e kane fituar kur ka qene aq e veshtire per ta fituar dhe, e kane humbur kur ka qene aq e lehte per ta gezuar.

 7. #7
  Ushtari i mire
  i/e ftuar
  O Braro, hera e pare qe bie dakrot me ty.
  E ke pershkru pike per pike kronologjine.
  ME dhimbje te them se ke te drejte(lol)
  Pergezimet e mia qe ke pas guxim me thon te verteten.

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  ASD,

  I falur je. Vec prej nderhyrjes tende e lexuam te shkruar kaq thjesht kronologjine e ngjarjeve te viteve te fundit.


  Per keto Brar te falenderoj edhe une. Megjithate ta rikujtoj ate kerkesen time te vogel tek tema ime JEHONA per periudhen 1944-50.


  Edhe Al-Saraj ta ka rikujtuar me dy postime me lart.

  Brar,Dita te paska dhane nje poerosi,por dhe do pune ta paska qite.Mundohu e kryeje.

  Do te isha mirenjohese nese sillje dicka rreth kesaj periudhe. Beje ku te duash ti, ne mos ketu tek forumi i historise.

  Pershendetje!
  Dita

 9. #9
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Perveē karagjozllikut (burlesque) aty s'ka asnje te vertete. Brari si gjithnje i sheh gjerat sipas zakonit vet. Per te historia ka ndalur ne 1997.

  Dhe po te beheni shoqerues i tij ne kohe, do te vereni qe po ne te njejten menyre do ti trajtoje dhe partizanet e tij te sotem.

  Ai harron nje gje themelore, qe po te mos ishte lufta si dhe ata "Daut-mutat", sot Kosova do te ishte gjithmone nen Serbi.
  Si dhe tjetren; qe me mire te ZHDUKESH me rrenje, se te jesh nje race e neperkembur nga te tjeret, ashtu si fatkeqesisht vazhdojne te jene Kosovaret, fati tyre gjithmone sot varet nga kapriēot e botes, sepse tipa sklleverish si Brari, per te keqen tone, ka me bollik.

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •