Close
Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 126
  1. #21
    don't bother me Maska e Apollyon
    Anëtarësuar
    07-11-2007
    Vendndodhja
    periferi
    Postime
    8,589
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    Asnjera nuk eshte mekat, sepse te dashurosh e ke nje arsye, edhe te urresh e ke nje arsye.

    Por te dyja rastet jan raste qe kan ndodh.
    There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    15-06-2009
    Postime
    14
    cdo njeri ne bote lind i mir,qdo njeri ne bot lind pa urrejtje ,qdo njeri ne bote mund te behet njeri i keq,por cdo njeri ne bot mund te krijoj urrejtje ,mendoj qe ne jemi ata qe krijojm urrejte ne vend te dashuris,mendoj sa te urren nje njeri me mir mendohu ta dashurosh,

  3. #23
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat

    Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diçkaje!
    I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diçka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.


    Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
    Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
    Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diçka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.....
    Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
    Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!

    Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!


    Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diçka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!

    Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.

    Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.
    "Carpe Diem"

  4. #24
    Walk a little slower... Maska e ♥ Ela ♥
    Anëtarësuar
    11-07-2009
    Postime
    369
    E keqja dhe e mira bashke jetojne, por une vete nuk mund te imagjinoj nje dashuri me urrejtje ose nje urrejtje me dashuri. Eshte e pamundur. Si ju vene ne mendje tema te tilla njehere? LOL

  5. #25
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    Urrejtja eshte barre e rende, dhe mallkimi me i madh qe mund ta gjej njeriun ne jeten e tij.
    -E mira thote: po pate mundesi - shkepute vagonin e urrejtjes qe te fluturosh i/e lire.
    E drejte !
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  6. #26
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    Citim Postuar më parë nga Uarda-1 Lexo Postimin
    Shume njeres thone qe dashurine nga urrejtja e ndan nje fije shum shum e holle.
    Po ju cfare mendoni??

    Mendoni se mund te dashuroni nje person qe urreni apo te urreni personin qe dashuroni??????????

    P.S. Te dashurosh s'eshte mekat, te urresh eshte mekat
    te dashuroj nje person qe e urrej bahh ska bere vaki. E papranueshme. Lol

    te urrej ate qe dua, nahh . Ashtu te duket sa je zemer hurt se e urren , po me kalimin e kohes e kupton se ate qe ke dashur njehere nuk mund ta urresh.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  7. #27
    100%Shqiptar Maska e DJAL_PELIVAN
    Anëtarësuar
    04-12-2006
    Vendndodhja
    Texas USA
    Postime
    291
    Mos u Dashurofsh me ate qe te krijo mundesine e Urrejtjes ..
    Po qe se dy dashurojne vertet dhe Drejte pa hile ,do ken besimin tek njeri tjetri ,dhe skan arsye genjeshtre mashtrimi tradheti pa besi e tjer ,ska se ca e prish ate dashuri ..

    BanDa-BuTueSi

  8. #28
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anëtarësuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Postime
    3,741
    Dashuria dhe urrejtja jane sikur uji dhe zjarri, por siq thuhet gjithmone se dashuria ne fund fiton ashtu edhe uji e mund zjarrin e shuan me nje fjale ashtu sikur dashuria e shuan urrejtjen, apo s'eshte e vertet?
    Askush nuk ta bën atë që ta bën vetvetja !!

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Uarda-1
    Anëtarësuar
    09-06-2008
    Postime
    896
    Citim Postuar më parë nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
    Dashuria dhe urrejtja jane sikur uji dhe zjarri, por siq thuhet gjithmone se dashuria ne fund fiton ashtu edhe uji e mund zjarrin e shuan me nje fjale ashtu sikur dashuria e shuan urrejtjen, apo s'eshte e vertet?
    dashuria eshte arma me e forte kunder cdo armiku ka thene dikush
    Zoti është pranë gjithë atyre që kërkojnë, pranë gjithë atyre që e kërkojnë në të vërtetë.

  10. #30
    life is a flower Maska e maryp
    Anëtarësuar
    02-05-2006
    Vendndodhja
    ne univers
    Postime
    3,897
    Citim Postuar më parë nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
    Dashuria dhe urrejtja jane sikur uji dhe zjarri, por siq thuhet gjithmone se dashuria ne fund fiton ashtu edhe uji e mund zjarrin e shuan me nje fjale ashtu sikur dashuria e shuan urrejtjen, apo s'eshte e vertet?
    ose mund te ndodhe e kunderta..varet gjithmone kush eshte uji e kush eshte zjarri

  11. #31
    Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
    Anëtarësuar
    15-06-2009
    Vendndodhja
    Nen embelsinee lotit Tend... !!
    Postime
    3,741
    Citim Postuar më parë nga maryp Lexo Postimin
    ose mund te ndodhe e kunderta..varet gjithmone kush eshte uji e kush eshte zjarri

    Jo nuk varet aspak nga uji apo zjarri, por varet nga te dyjat pernjehere, se nese me te vertet urren dike , shumeee, atehere as me e dashuru kurr nuk mundesh.

    Sepse siq kam pohuar une vet, DASHURIA DHE URREJTJA NUK MUND TE JETOJNE NEN TE NJEJETIN KULM.
    Askush nuk ta bën atë që ta bën vetvetja !!

  12. #32
    i/e regjistruar Maska e Uarda-1
    Anëtarësuar
    09-06-2008
    Postime
    896
    Citim Postuar më parë nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
    Jo nuk varet aspak nga uji apo zjarri, por varet nga te dyjat pernjehere, se nese me te vertet urren dike , shumeee, atehere as me e dashuru kurr nuk mundesh.

    Sepse siq kam pohuar une vet, DASHURIA DHE URREJTJA NUK MUND TE JETOJNE NEN TE NJEJETIN KULM.
    thuhet qe nga i njejti burrim nuk mund te dale si uje i kulluar si uje i turbullt ne te njejten kohe keshtu eshte dhe per zemren nuk mund te kete ne te si dashuri dhe urrejtje por vetem njera prej tyre
    Zoti është pranë gjithë atyre që kërkojnë, pranë gjithë atyre që e kërkojnë në të vërtetë.

  13. #33
    Pasioni për shkencën Maska e Erlebnisse
    Anëtarësuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    Per mua qe te dyja jane thjeshte ndjenja e nqs zdo kishte ndjenja te pakten zdo kishte kaq komplikime tek njeriu
    La vita è bella...

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Historia e njerezimit ,eshte formuar nga individe qe ne fillim dashurojne ,pastaj urrejne dhe e kunderta qe urrehen pastaj dashurohen.
    Keni degjuar per sindrome di Stoccolma .....
    Arsya duhet ta kontrolloj urrejtjen,(ja une psh e urreja shume kete sigfreid ,po tani nuk them qe e dashuroj hahaha ,po me duket simpatik hahaha,nje shembull ky ,jo nje deklerate ....hahahaha)
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  15. #35
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617

    Do mundet urrejtja te zere vendin e dashurise???

    Pershendetje fansa te forumit shqiptar....

    e dime te gjthe se dashuria ka nje force te madhe ne shpirtin e zemren tone....po ka dhe nga ata njerez me shpirt te zi qe preferojne te urrejne ose ndoshta e kane me te lehte te urrejne sesa te duan....ju si mendoni urrejtja i ka zene vendin dashurise apo thjesht ata nuk dine apo nuk kane arritur te duan ......

    Eshte nje teme goxha e gjere po ta mendosh thelle thelle e ndoshta une nuk e kam specifikuar shume po jeni te mirpritur te jepni mendimet tuaja....

    Une personalisht kam pershtypjen se urrejtja kurrsesi nuk mund ti zere vendin dashurise po ndoshta ...... pjesen tjeter po e them me vone pasi tju lexoj dhe ju.....

    Respekte to everyone
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  16. #36
    ღ♥ aNtipatrea ♥ღ Maska e Albela
    Anëtarësuar
    16-05-2006
    Vendndodhja
    mEs iLuzionesh te hUmbura
    Postime
    2,718
    dashuria dhe urrejtja sa te kunderta aq edhe afer jan i ndan veç nji fill.
    Jan te dyja ndjenja shum te forta dhe zvendesojn njera tjetren jan gjera qe dihet ka pas dashuri qe ka perfundur ne urrejtje siç ka pas dhe urrejtje qe ka perfunduar ne dashuri
    La Femme est le Chef-d'0euvre de Dieu
    sur tout quand elle a
    le Diable au corps...
    ✿⊱╮✿⊱╮ ✿⊱╮

  17. #37
    Mendoj se mes dashurise dhe urrejtjes eshte vetem nje kufi i vogel.Dashuria kalohet ne urrejtje dhe urrejtja mund te kthehet ne dashuri.Te dyten nuk e kam provuar kurse te paren me eksperience po e them...

  18. #38
    pa meshire per injorancen Maska e stella_senza_cielo
    Anëtarësuar
    30-07-2008
    Vendndodhja
    Ne qiell pa diskutim....po jo ne ate qiell qe te gjithe deshirojme...ky qielli ku jetoj une ka shume mbeturina njerezore....qe fatkeqsisht vetem po te isha e tille do dija ti shmangia e ti torturoja :p
    Postime
    617
    Moderatore ju kerkoj ndjese po nuk me doli ndonje result se nje teme si kjo qe hapa une te egzistonte.....prandaj dhe u hap....gjithsesi nese eshte e mundur fshijeni postimin tim ku desha te hap temen....nuk eshte i nevojshem....faleminderit
    adesso si che ho trovato il mio cielo forever and ever

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    ku ka dashuri nuk ka urretje .eshte e pamundur te jene te dyja .eshte o njera o tjetra e vertete ne nje vend . nga ajo qe do mund vetem tja mbathesh po nuk e urren dot .

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    urrejtja eshte ndjenje me e vertete dhe e sinqerte se dashuria,
    nese dikush urren mund te jesh i sigurte se ne fakt eshte ashtu.
    kurse kur dikush dashuron gjithmone ka dyshime.

Faqja 2 prej 7 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •