Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 46 prej 46
  1. #41




    Rainbows in which the colour spectrum can be seen in a neat order are in fact an illusion of colour. Rainbows are formed by sunlight refracted through raindrops.

    Ngjyra dhe shfaqja e të gjitha bimëve në tokë është krijuar në atë mënyrë që të joshë shpirtin njerëzor. Në fruta dhe perime, aty është një llojllojshmërie e pangjashme e ngjyrave. Në anën tjetër, kur ne mendojmë për lulet dhe pemët ne prapë shohim të njëjtën shfaqje estetike dhe llojllojshmëri të ngjyrave.

    Aty kemi edhe një dizajn të patejkalueshëm të ngjyrave dhe modeleve në lule. Secila prej qindra mijërave lloje të luleve ka qenë e pajisur me karakteristika të posaçme të veçanta për atë lloj. Sot, parfumet, modelet dhe ngjyrat që prodhohen nga burrat që të gjitha janë imitime të homologeve origjinale në natyrë. Për shembull, ngjyra vjollce e gjetheve të manushaqes, të cilat janë të buta si kadife, dhe smoothness e sipërfaqes të gjetheve të tyre është e pangjashme. Pëlhurat e buta janë prodhuar në imitim të thurjes së manushaqeve, por cilësi e njëjtë kurrë nuk mund të arrihet.

    Me këtë afrim, pa marrë parasysh çfarë bimë në tokë ne ekzaminojmë, përfundimi në të cilin arrijmë është krijimi i përkryer. Allahu, i Cili nuk ka shoq në krijim, krijoi bimët për njerëzit me shije, aroma, ngjyra dhe forma të ndryshme. çka na bie neve është të reflektohemi në vazhdën e ka krijuar Allahu dhe të jemi mirënjohës.

  2. #42




    All of the fruits and vegetables you see in these pictures, which have different shapes and colours, grow in the same dry soil and are watered with the same water. Yet, each of them has a colour, taste and smell, particular to its kind. Allah has created each one of them uniquely and bestowed them upon us.

  3. #43

  4. #44

  5. #45

    Përfundimi



    Për një person që e ka të zhvilluar kuptimin, do të ishte plotësisht joracionale të deklaroj se balancimet delikate që përbëjnë jetën kanë ardhur nga “rastësia”. Për çdo pjesë që punon në ndërvarësi të formojë këtë rend ka një rol jashtëzakonisht ekstrem në të procesin e përgjithshëm. Ngjyrat e gjallesave, të cilat janë subjekte të materies në këtë libër, janë një prej komponentëve më të rëndësishme në rendin e universit.

    Siç pamë në shembujt e dhënë më par, ngjyrat, modelet, njollat, e madje edhe vijat në krijesat në natyrë kanë një domethënie. Ngjyrat, nganjëherë të përdorura si mjete komunikimi, nganjëherë si rreziqe për grabitqarët, kanë një rëndësi jetike për qeniet e gjalla. Kjo është aq e madhe sa që ndriçimi dhe errësira në hijet e ngjyrave të krijesave, dhe madje drejtimin i vijave të tyre është vendosur në mënyrë të veçantë.

    Një syçelë menjëherë do të shoh se jo vetëm qeniet e gjalla por gjithashtu edhe gjithçka tjetër në natyrë është ashtu siç duhet të jetë, çdo qenie është në vendin më të përshtatshëm për të. Për më tepër, ai do të kuptoj se gjithçka i është thënë në shërbim njeriut. E kaltërta, ngjyra freskuese e qiellit, dukja plotë ngjyrëshe e luleve, pemët në gjelbër të ndritshme, kullosat, hëna, e cila ndriçon botën në errësirë të zezë, yjet dhe gjitha bukuritë tjera që ne nuk mund të i numërojmë janë manifestime të mjeshtërisë së Allahut.

    Allahu krijoi gjithçka në univers dhe gjithçka të gjallë dhe të pa jetë aty të përsosur. Allahu ka kontroll mbi të gjitha gjërat: Ai është më i Fuqishmi, Fuqiploti.

    Ky është Allahu, Zoti juaj, nuk ka të adhuruar përveç Tij, Krijues i çdo sendi, pra adhuronie Atë; është mbikëqyrës ndaj çdo sendi. (Suretu El En'amë: 102)

    Pas gjithë atyre subjekteve të përfshira në këtë libër, çka i bie dikujt që ka një kapje të fuqisë dhe të mjeshtërisë së pafundme të Allahut, është të kthehet drejt zotëruesit të vërtetë të të gjitha këtyre bukurive dhe të drejtoj jetën e tij që do ta pëlqej vetëm Ai.
    http://www.harunyahya.com/albanian/l.../ngjyra_01.php
    Ndryshuar për herë të fundit nga a1rber : 25-06-2009 më 18:15

  6. #46
    ............

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •