Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 21
 1. #1
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741

  Historia E Gjuhes Shqipe

  Gjuha shqipe bėn pjesė nė familjen e gjuhėve indoevropiane, ku futen gjuhėt indoiranike, greqishtja, gjuhėt romane, gjuhėt sllave, gjuhėt gjermane, etj. Ajo formon njė degė tė veēantė nė kėtė familje gjuhėsore dhe nuk ka ndonjė lidhje prejardhjeje me asnjerėn prej gjuhėve tė sotme indoevropiane. Karakteri indoevropian i shqipes, pėrkatėsia e saj nė familjen gjehėsore indoevropiane, u arrit tė pėrcaktohej e tė vėrtetohej qė nga mesi i shekullit XIX, nė sajė tė studimeve tė gjuhėsisė historike krahasuese.
  Ishte sidomos merita e njerit prej themeluesve kryesorė tė kėtij drejtimi gjuhėsor, dijetarit tė njohur gjerman Franz Bopp, qė vėrtetoi me metoda shkencore pėrkatėsinė e gjuhės shqipe nė familjen gjuhėsore indoevropiane. F Bopp i kushtoi kėtij problemi njė vepėr tė veēantė me titull “Ueber das Albanesische in scinen verwandtschaftlichen Bezichungen”, botuar nė vitin 1854.
  Nė ndarjen e gjuhėve indoevropiane nė dy grupe: nė gjuhė lindore ose satem dhe nė gjujė perėndimore ose kontum, shqipja shkon me gjuhėt lindore (satem), bashkė me gjuhėt indoiranike, gjuhėt balto-sllave dhe armenishten.


  Origjina
  Problemi i origjnės sė gjuhės shqipe ėshtė njė nga problemet shumė tė debatuara tė shkencės gjuhėsore. Ajo e ka burimin, pa dyshim, prej njerės nga gjuhėt e lashta tė Gadishullit tė Ballkanit, ilirishtes ose trakishtes. Nė literaturėn gjuhėsore qarkullojnė dy teza themelore pėr origjinėn e shqipes: teza e origjinės ilire dhe teza e origjinės traka. Teza ilire ka gjetur mbėshtetje mė tė gjerė historike dhe ghuhėsore. Ajo ėshtė formuar qė nė shekullin XVIII nė rrethet e historianėve.
  Pėrpjekjen e parė shkencore pėr tė shpjeguar origjinėn e shqiptarėve dhe tė gjuhės sė tyre, e bėri historiani suedez Hans Erich Thunmann nė veprėn e tij “Undersuchunger liber di Geschichte der Östlichen europäischen Völker” Leipzig 1774. Ai, duke u mbėshtetur nė burime historike latine e bizantine dhe nė tė dhėna gjuhėsore e onomastike, arriti nė pėrfundimin se shqiptarėt janė vazhduesit autoktonė tė popullsisė sė lashtė ilire, e cila nuk u romanizua siē ndodhi me popullsinė trako-dake, paraardhėse tė rumunėve.
  Tezea e origjinės ilire te shqipertarėve ėshtė mbėshtetur nga albanolugu i mirėnjohur austriak Johannas Georges von Hahn nė veprėn e tij Albanesische Stidien,publikuar mė 1854
  Qė nga ajo kohė deri nė ditėt tona, njė varg dijetarėsh tė shquar historianė, arkeologė e gjuhėtarė, kanė sjellė duke plotėsuar njeri tjetrin, njė sėrė argumentesh historike dhe gjuhėsore, qė mbėshtesin tezėn e origjinės dhe tė shqiptarėve dhe tė gjuhės sė tyre. Disa nga keto argumente themelore, jane:
  1. Shqiptarėt banojnė sot nė njė pjesė tė trojeve, ku nė periudhėn antike kanė banuar fise ilire; nga ana tjetėr nė burimet historike nuk njihet ndonjė emigrim i shqiptarėve nga vise tė tjera pėr t’u vendosur nė trojet e sotme.
  2. Njė pjesė e elementeve gjuhėsore: emra sendesh, fisesh, emra njerėzish, glosa, etj., qė janė njohur si ilire, gjejnė shpjegim me anė tė gjuhės shqipe.
  3. Format e toponimeve tė lashta tė trojeve ilire shqiptare, tė krahasuara me format pėrgjegjėse tė sotme, provojnė se ato jane zhvilluar sipas rregullave tė fonetikės historike tė shqipes, dmth kanė kaluar pa ndėrprerje nėpėr gojėn e njė popullsie shqipfolėse.
  4. Marrėdhėniet e shqipes me greqishtjen e vjetėr dhe me latinishten, tregojnė se shqipja ėshtė formuar dhe ėshte zhvilluar nė fqinjėsi me kėto dy gjuhė kėtu nė brigjet e Adriatikut dhe tė Jonit.
  5. Tė dhėnat arkeologjike dhe ato tė kulturės materiale e shpirtėrore, dėshmojnė se ka vijimėsi kulturore nga ilirėt antikė te shqiptarėt e sotėm.
  Nga tė gjithė kėto argumente, tė paraqitur nė mėnyrė tė pėrmbledhur, rezulton se teza e origjinės ilire e gjuhės shqipe, ėshtė teza mė e mbėshtetur nga ana historike dhe gjuhėsore.

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  A mundeni te na jepni detajet qe e vertetojn shqipen si gjuhe indoevropiane?

  C do te thote "indoevropianizmi"?Ku bazohet indoevropianizmi?

  Franz Bopp e renditi shqipen ne gjuhet me te vjetra..por nuk ishte i bindur plotesisht per pozicionin e saj...ndaj edhe eshte kritikuar nga i padituri Gustavo Meyer.

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Teoria indoevropiane eshte nje teori e pabaze edhe ndertuar keq.teoria indoevropiane ..ose shkenca e krahesimit te fjalve mbetet nje vegel primitive ne duaret e dijes se sotme.

  Nuk njihen mbishkrimet e lashta edhe shume gjuhe pretendohen si te vdekura....si rrjedhoj nuk munde te meret seriozisht perralla indoevropiane.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  per mua koncepti - indo-europiane = Pellgasishtja
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 5. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  kjo nuk shkon absolutisht sepse indoevropiania nuk tregon aspak nje gjuhe te vjeter indiane te perhapur ne evrope....per arsyen e thjeshte se nuk njihen gjuhet e vjetra ne menyre qe te flasim me bindje.

  Pellazgjishtja eshte gjuha shqipe edhe kjo gjuhe quhet gjuha e autoktonve ..ashtu sic e quanin veten pellazget,ndaj nuk ka asnje lidhje me huazimin indian.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  jo pra nuk shkon, anpse po e quajn Indoeuropianishtja, qellimisht, qe mos te mos te hyn ne perdorim Shqipja e Vjeter, si pasardhese e illirishtes pellgasike, sepse vetem Shqipja ka fuqi spjegimi konstruktiv ne ate ''burimin e perbashket te gjuheve i.e.''
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 7. #7
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  Gjuha shqipe eshte nje nder gjuhet me te vjetra te botes dhe ben pjese ne familjen e gjuheve indoevropiane qe eshte caktuar si nje familje e cila pershin gjuhet me te vjetra evropian si : sllaverishten , greqishten , latinishten , shqipen , etj. dokumenti i pare shqip eshte " Formula e Pagezimit " e gjetur ne nje kishe ne durres, ndersa libri i pare i shkruar shqip eshte " MESHARI " i GJON BUZUKUT i shkruar ne vitin 1555. Tani per tani nuk eshte zyrtarizuar ndonje dokument tjeter i lashte por me siguri qe me zbulimet arkeologjike do te zbulohet edhe ndonje tjerer.

 8. #8
  Citim Postuar mė parė nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
  Gjuha shqipe eshte nje nder gjuhet me te vjetra te botes dhe ben pjese ne familjen e gjuheve indoevropiane qe eshte caktuar si nje familje e cila pershin gjuhet me te vjetra evropian si : sllaverishten , greqishten , latinishten , shqipen ,
  Problemi i familjes IE qendron ne faktin se ajo perfshin brenda saj gjuhe artificiale ose gjysemartificiale si sllavishtja, greqishtja, latinishtja dhe gjuhe teresisht natyrale si shqipja. Pra nuk kuptohet se ēperfaqson kjo familje ne vetvete.
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 9. #9
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
  per mua koncepti - indo-europiane = Pellgasishtja
  Kur bahet fjale per "Pellazget" pushtuesit "indo-europian (gjerman)" ) ishin ne azi


  sp: alfeko ske nevoje me sjelle vjerrshen e Naimit se e dime

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Kur bahet fjale per "Pellazget" pushtuesit "indo-europian (gjerman)" ) ishin ne azi


  sp: alfeko ske nevoje me sjelle vjerrshen e Naimit se e dime

  Gelosh, gjeli lajmeron agun e jo terri, ketu nuk po flitet per pellgasit si pushtues, por p;r Pellgasishten si gjuhe! Nuk e di a je kesajde ti...
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 11. #11
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Anėtarėsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
  Gelosh, gjeli lajmeron agun e jo terri, ketu nuk po flitet per pellgasit si pushtues, por p;r Pellgasishten si gjuhe! Nuk e di a je kesajde ti...

  Te faleminderit per rrespektin.


  Teoria e indo-gjermenizmit ban fjal per pushtimin Arjan (Gjerman) te Evropes. Ti je i pari qe po i qet indoevropianet Pellazg/Pellgaz sepse te gjithe te tjeret qe e mbrojne kete teori i qesin jashte bashke me Etruret.

  Kjo teori u shpik nga te njejtit qe thane se nuk ka Shiqptar thjeshte ato nuk egzistojne.

  Degjo nuk dua ta kthej kete teme ne sharje dhe ofendime egoiste.  "Uh Evrope ti kurva e motit
  qe i re mohit beses Zotit
  po a iky a shei i qytetnise
  me nda tokte e Shypnis
  per me rrit klyshte e Rusise" At Gjergj Fishta

 12. #12
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684
  Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
  Gelosh, gjeli lajmeron agun e jo terri, ketu nuk po flitet per pellgasit si pushtues, por p;r Pellgasishten si gjuhe! Nuk e di a je kesajde ti...
  O idiot, ai shprehet mjaft qarte. Kur ishte epoka e pellazgve, indoeuropianet nuk kishin zbritur akoma nga Azia nqs e do me nje shqipe me te thjeshtezuar. Dhe Pellazget nuk kane pushtuar asgje idiot. Se e ke origjininen shkine ti nuk do te thote qe ne te tjeret kemi ardhur si shkijet.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  Citim Postuar mė parė nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Te faleminderit per rrespektin.


  Teoria e indo-gjermenizmit ban fjal per pushtimin Arjan (Gjerman) te Evropes. Ti je i pari qe po i qet indoevropianet Pellazg/Pellgaz sepse te gjithe te tjeret qe e mbrojne kete teori i qesin jashte bashke me Etruret.

  Kjo teori u shpik nga te njejtit qe thane se nuk ka Shiqptar thjeshte ato nuk egzistojne.

  Degjo nuk dua ta kthej kete teme ne sharje dhe ofendime egoiste.  "Uh Evrope ti kurva e motit
  qe i re mohit beses Zotit
  po a iky a shei i qytetnise
  me nda tokte e Shypnis
  per me rrit klyshte e Rusise" At Gjergj Fishta


  Une thash: koncepti si gjuhe indo-europiane = Pellgasishtem, pra si gjuhe Indoruropianishtja dhe nuk ka te beje me indo-gjermane, qe gjermanet e thone, ata e shpiken kete koncept.

  Familja e gjuheve indo-europiane, thohet qellimisht e fshehur se ka ''nje burim te perbashket'' dhe ate burim e marr Pellgasishten! Sepse nuk ka as gjuh; indoeuropiane as Indo-europianishte as Indogjermanishte! Ketu eshte fjala p;r gjuhen e jo per pushtimet pellgase ne Azi

  Nese edhe tash nuk e ke te kjarte, mund te spjegohemi metutje...
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ZANOR
  Anėtarėsuar
  25-09-2002
  Postime
  1,114
  Citim Postuar mė parė nga Buddy Lexo Postimin
  O idiot, ai shprehet mjaft qarte. Kur ishte epoka e pellazgve, indoeuropianet nuk kishin zbritur akoma nga Azia nqs e do me nje shqipe me te thjeshtezuar. Dhe Pellazget nuk kane pushtuar asgje idiot. Se e ke origjininen shkine ti nuk do te thote qe ne te tjeret kemi ardhur si shkijet.

  ti idiot, fyen stafin e jo mua, se une moti ta kishja dredhe qafen ty, e nuk kishje ndyer ketu! krejt cka ndyen e ndyen stafin e forumin, mua kurre - a ke emer ti a vetem buddyyyyy!
  HISTORIA NUK SHKRUHET ME SHKROLA E SHKOKLA!

 15. #15
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  Citim Postuar mė parė nga dias10 Lexo Postimin
  Problemi i familjes IE qendron ne faktin se ajo perfshin brenda saj gjuhe artificiale ose gjysemartificiale si sllavishtja, greqishtja, latinishtja dhe gjuhe teresisht natyrale si shqipja. Pra nuk kuptohet se ēperfaqson kjo familje ne vetvete.

  po te kuptoj shume mire por familja indoevropiane perfshin edhe gjuhet me te vjetra te evrpoes.

 16. #16
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  eeii njerez ndegjomeni ju lutem, keni kujdes se qka po flisni sidomos ti buddyyyy sepse une mund te flas me moderatoret dhe ata mudn te te largojne nga forumi sepse rregullat jane qe te mos e fyesh askend

 17. #17
  Citim Postuar mė parė nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
  po te kuptoj shume mire por familja indoevropiane perfshin edhe gjuhet me te vjetra te evrpoes.
  Te cilat jane?
  e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar mė parė nga zogu dukagjinas Lexo Postimin
  po te kuptoj shume mire por familja indoevropiane perfshin edhe gjuhet me te vjetra te evrpoes.

  pikerisht kjo eshte dobesia qe ka treguar shkenca e krahesimit te fjalve=ie.Ajo nuk mbeshtetet aspak ne gjuhet e vjetra per te vetmin fakte se nuk njihen mbishkrimet e vjetra...keshtu qe ishte edhe mbetet nje perralle e pavlefshme edhe shume large qellimit te saj "ndoshta te ndergjegjegjshem".

 19. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  10-08-2007
  Vendndodhja
  ne toke
  Postime
  1,100
  Citim Postuar mė parė nga ZANOR Lexo Postimin
  vetem Shqipja ka fuqi spjegimi konstruktiv ne ate ''burimin e perbashket te gjuheve i.e.''
  bashkohem me kete mendim ..vetem se termi ie..besoj eshte pavlefshem ..ose figurativ...demek "sa per te emeruar gjuhet evropiane".

  Nuk duhet ti ngaterrojm kuptimet figurative me faktet e ekzistuese.Kuptimi figurativ perdoret neper vjersha si zakonisht ..per te treguar "ate cka bota njeh".Nje nga penat me te medhaja te kesaj rruge ishte edhe mbetet Naim Frashri i cili ka perdorur jashte mase shembellimin (simbolizimin) per te kaluar idet qe ai donte te kalonte.

 20. #20
  Hap krahet e fluturoj...! Maska e zogu dukagjinas
  Anėtarėsuar
  15-06-2009
  Vendndodhja
  Nen embelsinee lotit Tend... !!
  Postime
  3,741
  Citim Postuar mė parė nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
  pikerisht kjo eshte dobesia qe ka treguar shkenca e krahesimit te fjalve=ie.Ajo nuk mbeshtetet aspak ne gjuhet e vjetra per te vetmin fakte se nuk njihen mbishkrimet e vjetra...keshtu qe ishte edhe mbetet nje perralle e pavlefshme edhe shume large qellimit te saj "ndoshta te ndergjegjegjshem".
  shume e sakte

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Studiues tė gjuhės shqipe
  Nga Eni nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 30-01-2018, 10:23
 2. Identiteti Kosovar dhe Bashkimi i Kosovės me Shqipėrinė
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 29-07-2004, 11:43
 3. Shqipja Standarde: ASHAK-u ngren komision rishikimi...
  Nga drini_nė_TR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2004, 13:42
 4. Gjergj Fishta, per gjuhen dhe shkollen shqipe
  Nga Albo nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-12-2002, 00:18
 5. "Alfabetare e gjuhėsė shqip", 1879
  Nga Fiori nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 00:32

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •