Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 47
  1. #21
    ..ılılı T.T ılılı.. Maska e Dj-GabrieL
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Jabanxhi
    Postime
    1,899
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    me ne fund,
    me vjen per te vjelle kur shoh internet explorerin dhe nuk mund ta ç'instaloj.
    Shfarros shortcutin nga desktopi dhe je rehat
    Feel the pump √

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Ramizi
    Anëtarësuar
    21-02-2008
    Vendndodhja
    Has
    Postime
    15
    Une per vete e perdore shume IE per disa arsye se shume shfetues te tjer te ferifox dhe Chrome e tjera nuk mund te kryen disa veprime qe kryen IE keshtu qe ky per momentin eshte me i mire pore duhet pas parasysh nese eshte ne parametar te rregullt se deri tani te gjitha te tjerat nuk mund te kryesn funksionin qe ben IE
    tung

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Ramizi Lexo Postimin
    Une per vete e perdore shume IE per disa arsye se shume shfetues te tjer te ferifox dhe Chrome e tjera nuk mund te kryen disa veprime qe kryen IE keshtu qe ky per momentin eshte me i mire pore duhet pas parasysh nese eshte ne parametar te rregullt se deri tani te gjitha te tjerat nuk mund te kryesn funksionin qe ben IE
    tung
    me hiq kuriozitetin çfare mund te beje IE qe nuk e bejne dot te tjeret?

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    me hiq kuriozitetin çfare mund te beje IE qe nuk e bejne dot te tjeret?
    Firefox nuk mundet me i shfaq skedaret e tipit .XPS

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Firefox nuk mundet me i shfaq skedaret e tipit .XPS
    interesante,
    fakti qe mua si IT professional nuk me ka rene rasti te kem te beje me tipin e skedareve ".xps" qe nuk e kam idene se çfare formati eshte, do te thote qe nuk me eshte nevojitur, deri tani nuk kam humbur shume qe kam perdorur vetem firefox.
    Vras mendjen se sa perdorues te zakonshem kane nevoje te hapin kete llojin e skedarit.

    Ti e ke me ironi kete qe the apo jo? Fakti qe IE di te hapi nje lloj skedari kaq "ekzotik" po na quhet si avantazh?

    Ndonje "feature" tjeter pak me interesante?

    Megjithate, si kunderpergjigje, IE eshte i vetmi nga browsaerat me te perhapur qe nuk di te interpretoje formatin vektorial SVG(Scalable Vector Graphics) qe eshte vertete interesant dhe i nevojshem dhe per me teper i ideuar enkas per WEB.

    deri tani jemi baraz,

    ndonje motiv tjeter perse dikush duhet te perdori IE?
    Perveç atyre qe eksperimentojne me css dhe javascript.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 14-10-2009 më 16:54

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Une i kam te instaluara IE, google chrome, firefox, por vetem IE perdor. Me ate ndjehem me mire per vete.
    Feelings change - memories don't.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga dea_07 Lexo Postimin
    Une i kam te instaluara IE, google chrome, firefox, por vetem IE perdor. Me ate ndjehem me mire per vete.
    kur u njoha me Mozilla(Firefox) ditet e para nuk mu duk dhe aq mire, sepse isha mesuar me IE po dhe isha ca injorant.
    Pasi e provon Firefox nuk kthehesh dot mbrapa,
    chrome eshte rival i denje, i perdor pak te dyja por me shume Firefox.


    IE eshte shembulli i gjalle se si NUK DUHET te jete nje shfletues.
    Pak a shume si WIn32 api eshte shembulli i gjalle se si NUK DUHET programuar.

  8. #28
    [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
    Anëtarësuar
    28-01-2003
    Vendndodhja
    New York City Haven on Earth
    Postime
    2,679
    Une jam fanatik I IE nuk perdor as nje browser tjeter firefox e urej qe kur doli versjoni 2.0. I iku koha kur firefox ishte I lehte edhe ja hidhte IE ne kthese sikunderse IE tani ka avancuar akoma me shume. Per mendimin tim userat e urejne IE per arsyen se eshte produkt I microsoft.

    Ardi
    Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
    N. H. Schwarzkopf

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-10-2008
    Vendndodhja
    Ōsensei
    Postime
    1,118
    Citim Postuar më parë nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Firefox nuk mundet me i shfaq skedaret e tipit .XPS
    Më fal po unë nëse kam një Adobe Acrobat, për çfarë do më duhet mua XPS? Kopjo një file dokumenti XPS në IE ose Stand-alone Viewer hidhe me ndonjë editor ose wordpad ose në word etj, dhe shikoje rezultatin. Një gjenerim i markup, aplikimi formatit XPS për fotografit dhe të lejon printimin vetëm me MXDW. Vetëm me bugse do hasesh gjithmon, nuk ka asgjë, këtë punë shumë mirë e bën dhe me Adobe. Një gjë e mirë për tu parë tek Windows 7 Beta duke përfshirë (conferences, OneVision, NiXPS).

    IE eshte shembulli i gjalle se si NUK DUHET te jete nje shfletues.
    Pak a shume si WIn32 api eshte shembulli i gjalle se si NUK DUHET programuar.
    xfiles, vall do të marri vesh që i flet me atë terminologji dea_07 lol

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Sa isha perdorus me i shpesht i IE kisha gjithmon probleme me te dhe ansjeher probleme te njejta por gjithmon dicka qe duhet hapur google per te kerkuar riparimin, nuk edi kur sme ka pelqyer, mbaj mend win2000 aq shum u iritova ne te sepse skishte kurfar sigurie aty ishte bira ma e madhje per viruse, provojsha me fshi komplet nga sitemi duke injoru shum konponente te tij por kur nuk munda ta shfaros edhe pse bllokova te terin por ateher krijonte exeplorer.exe problemin dhe ne njifar menyre windowsi nuk funksiononte pa IE edhe nese kur nuk do te futesha internet ne te.Edhe sod ka probleme bile edhe me te mdhaja, vetem me nje kerkim hiq me larg se nga ky forum do gjesh dhjetra probleme me IE e ndoshta asnje ne FF.Mendoj kjo kerkohet te shfrytzusei thejshtsia shpejtsia siguria e jo pse spo apletojka nje xx format, ih u ba nami sepse te gjith duhet/duam te mesojm programim.Microsofti ne ket menyr ka shtu avantazh ne IE duke integru ate si nje plesht dhe asgje me shum, gjithashtu nuk jet mbrapa as media player qe sapo hap dot shfaqen 90% te gjerave qe nuk te hyn ne pun po edhe nese duhet diqka nga media player jom i sigurt qe do e bente tjetri program me mir se mediplayer,ose aj windows messengeri qe percillete qdo sistem operatv dhe ne asnje nuk funksiononte, pse duhet te me imponohen keto qe nuk dua ti kam ne nje sisitem operativ.
    Nje lart thot pse nuk kan kriju konpanit sisitem operativ te vetin lool shum kam qesh me kete, si mendon o mendim, a dot duhej cfar do qoft ajo konpani edhe nese esht jasht informatikes por e nvarun nga ajo te krijoj nje sisitem operativ p.sh nje fabrik qe prodhon automobila apo nje administratat shtetrore? a i ki ti parasysh qe ndoshta sdot ishte shum veshtir te krijohet nje siistem operativ se sa do ishte veshtir te licensohet ajo nga qdo prodhues hardwerik,E nje miljon arsye tjera?

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Ardi_Pg_ID Lexo Postimin
    Une jam fanatik I IE nuk perdor as nje browser tjeter firefox e urej qe kur doli versjoni 2.0. I iku koha kur firefox ishte I lehte edhe ja hidhte IE ne kthese sikunderse IE tani ka avancuar akoma me shume. Per mendimin tim userat e urejne IE per arsyen se eshte produkt I microsoft.

    Ardi
    gabohesh,
    nuk urren njeri microsoftin,
    IE ne çdo version te ri eshte bere akoma me i keq, me i ngadalte dhe plot probleme.
    Ka nje arsye te mire pse robt nuk e durojne dot IE, sepse nuk durohet, 1 ore per te hapur nje faqe, nese ka nje browser te rende ai eshte IE.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-06-2003
    Postime
    569
    Une zoteri "cvcx" e kisha fjalen per parimet. Dmth nuk po flisja per automobilat dhe pasi qe kam profesion IT sigurisht qe di cka flas.

    Ajo qe eshte absurdi ne kete mes eshte qe i kerkohet microsoftit te heq IE, nga Windowsi ndersa vet windowsi i kerkohet. Ndersa sigurisht qe windowsi nuk ndalon askend qe te instaloj nje browser tjeter si une psh Chrome qe kam.

    Dmth une e kisha fjalet per kompanite softwarike qe shesin mend dhe nuk marrin mundimin te krijojne nje sistem operativ qe do te konkuronte windowsin.
    Tani keq e mire e gjith evropa (edhe komisioni evropian) jane te varur nga windows, le te marrim nje shembull banal, sikur ti tekej bill gates ti thote komisionit evropian, ja qe nuk ua paguaj gjoben miliarda dollareshe sepse eshte absurde dhe ok ndaloni nese deshironi shitjen e windowsit ne evrope. Cfare do te munde te bente evropa ----Te kthehej ne epoken e gurit sepse pikerisht ata lopart e komisionit nuk dijne te perdorin Linux, dhe te mos flasim edhe per 99 % te qytetareve te thjeshte te evropes.

    Pra merreni si te doni microsoft eshte BIG BOSS i botes se kompjutereve gjithnje perderisa keto kompanite te mjera dijne te prodhojne vetem lojera, dhe eventualisht ndonje browser. Dhe tani ankohen pse spo ju jep hise microsofti ne windows.

    E permende licencimin- eshte absolutisht i lehte askush nuk e ndalon, por sigurisht te krijosh dicka ne vete dhe jo me kopju windowsin.

    Une nuk jam fans i microsoftit por jam realist, dhe i urrej mjaft shume keto kompanit e medha softwarike qe nuk marrin mundimin te krijojne nje sistem operativ dhe ne anen tjeter ankohen.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    interesante,
    fakti qe mua si IT professional nuk me ka rene rasti te kem te beje me tipin e skedareve ".xps" qe nuk e kam idene se çfare formati eshte, do te thote qe nuk me eshte nevojitur, deri tani nuk kam humbur shume qe kam perdorur vetem firefox.
    Gabim e ke, ky fakt eshte vetem indikativ per nivelin e "profesionalizmit" tend. Dhe jo nuk e pata fare me ironi.

    Më fal po unë nëse kam një Adobe Acrobat, për çfarë do më duhet mua XPS? Kopjo një file dokumenti XPS në IE ose Stand-alone Viewer hidhe me ndonjë editor ose wordpad ose në word etj, dhe shikoje rezultatin. Një gjenerim i markup, aplikimi formatit XPS për fotografit dhe të lejon printimin vetëm me MXDW. Vetëm me bugse do hasesh gjithmon, nuk ka asgjë, këtë punë shumë mirë e bën dhe me Adobe.
    Nese e injorojme faktin se Adobe eshte commercial software (nuk e kam fjalen per Adobe Acrobat Viewer) ndersa XPS eshte i lire atehere mbetemie vetem me kete perparesi te XPS ndaj PDF. Permbajtjen e XPS e kam shum lehte ta gjeneroj nga software te cilin e krijoj me visual studio. Just to set the record straight, produktet e Adobe's jane shum me buggy se te Microsoftit.

    Ta keni te kjarte se une e preferoj Gnu/Linux ne krahasim me MS, ama nese do hapni tema atehere prezentoni fakte qe qendrojne (psh javascript ne IE eshte SHUM me e ngadalshme se ajo ne implementacionet e tjereve) ose IE vazhdimisht i thyen W3C standarded etj.

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Uke Topalli Lexo Postimin
    Gabim e ke, ky fakt eshte vetem indikativ per nivelin e "profesionalizmit" tend. Dhe jo nuk e pata fare me ironi.
    Ke plotesisht te drejte.

    P.S. E kisha me ironi.

  15. #35
    Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
    Anëtarësuar
    07-07-2008
    Vendndodhja
    N'rranjen e Rozafs
    Postime
    681
    Windows 7 mban rrekord gjdo levizje qe ti ban ne internet, gje qe mund te perdoret kundra tejet ne Shtetet e Bashkuara Komuniste.

  16. #36
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    09-10-2008
    Vendndodhja
    Ōsensei
    Postime
    1,118
    Citim Postuar më parë nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
    Windows 7 mban rrekord gjdo levizje qe ti ban ne internet, gje qe mund te perdoret kundra tejet ne Shtetet e Bashkuara Komuniste.
    Ke ndonjë burim ku e ke lexuar, ose fundja si e ke zbuluar këtë mënyrë?

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga cvcx Lexo Postimin
    ....Mendoj kjo kerkohet te shfrytzusei thejshtsia shpejtsia siguria e jo pse spo apletojka nje xx format, ih u ba nami sepse te gjith duhet/duam te mesojm programim.Microsofti ne ket menyr ka shtu avantazh ne IE duke integru ate si nje plesht dhe asgje me shum, gjithashtu nuk jet mbrapa as media player qe sapo hap dot shfaqen 90% te gjerave qe nuk te hyn ne pun po edhe nese duhet diqka nga media player jom i sigurt qe do e bente tjetri program me mir se mediplayer,ose aj windows messengeri qe percillete qdo sistem operatv dhe ne asnje nuk funksiononte, pse duhet te me imponohen keto qe nuk dua ti kam ne nje sisitem operativ...
    I "dashuri" cvcx (besoj se mund te shohesh sarkazmim tim) kohet e fundit nuk jam kycur ne polemizime me pjesetare tjere te forumit, por ky postim me ka nxiture ta shkruaj kete pergjigje. Do te mundohem ta shkruaj ne menyre qe te jet shum e kjarte dhe lehte te percillet.

    - Ne nje postim te mehershem dikush e shtroj pyetjen se cfar mund te bej IE qe nuk mund te bej FF. Une dhash nje pergjigje te thjeshte dhe te menjehershme me nje shembull te tille, e beso se kjo nuk eshte as fillimi, e as fundi i listes se tipareve te IE, qe FF ose Chrome nuk i ka. Ky eshte konstatim i faktit . Jo pershtypje subjektive.

    - Se cfar eshte e rendesishme per shfrytezuesit e cfaredo programi une personalisht nuk e di, e as qe pretendoj te di (per dallim prej teje). Beso qe siguria e shfletuesit ne disa rrethana eshte sekundare ne krahasim me mundesin e administrimit te shfletuesit ne kuader te nje domeni (permes MMC dhe group policies), por ti nuk i kupton keto gjera sepse je tejet i zanun me publikimin e pershtypjeve tua si dhe me publikimin e pervojave tua. Perderisa ndarja e pervojave eshte e mireseardhur dhe e vlefshme, pershtypjet tua subjektive nuk kan ndonje vlere kur diskutohet per kualitetin e ndonje produkti.

    - Mikrosofti ka krijuar monopol me IE sepse Netscape ka qene inferior ne krahasim me IE dhe eshte shkateruar plotesisht. Si cdohere kur nuk ka konkurence fituesi nuk ngutet te ngris kualitetin, kjo ka ndodhe me IE prej verzionit 5 e deri tek verzioni 7. Verzioni 7 e tutje i IE eshte i ndertuar ne kohe te konkurences se shtuar (FF, Opera, Chrome etj) dhe si rezultat kualiteti i shfletuesit eshte ngritur bukur shum.

    - Se fundi postimi yt, eshte shkruar ne nivel te nje diletanti qe eshte i pa informuar qofte per sistemin operativ, qofte per histori te software-it, e qe eshte edhe me brengosese eshte shkruar me nje gjuhe te varfer dhe eshte bukur i veshtire te percjellet. Nga kjo rrjedhin keto sygjerime (me renditje te prioritetit):
    1. Investo kohe ne mesim te shkrim/leximit
    2. Meso per kompjutera dhe software
    3. Perdore sistemin operativ me te mire ne bote (GNU/Linux)
    4. Be happy

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-04-2007
    Postime
    630
    Zoteri Topalli mbaje frenin ngat vetit me kto fjal se mund te hyn ne pun!!
    Pse kaq me vrull ne mua kete nuk e kuptoj cfar te shtyri ty te mos kam te drejt te shkuaj ate qe dua ta shkruaj?, ajeni ju konpetent i broswerit IE qe pom jepni pergjegje kaq me nxitje,Ti me mban leksione mua a temes nuk i jep pergjegje.A nuk kam drejt te shkruaj per nje broswer si i pa deshiruar ne kompjuterin tim, un vetem e dhash ate qe me ka percjell gjat gjith kohes me probleme te pa fundme.
    A mund te provosh qe IE nuk esht brosweri me problematik ndaj te tjerve?.
    Jo nuk i hi detajeve sepse nuk jam ndonje shkrues i softwereve dhe nuk ja kam iden gjuhes programuse, un kam profesionin per audio inxhinjer (por deri ketu qdo problem ne informatik kam zgjidh pa ndihmen e kerkujt e mese paku ndaj teje) dhe nuk mund te qahem ne te gjitha anet por si pagues i MS dhe perdorues i internetit dhash mendimin tim per IE qe me shoqeron me vite.
    Tema quhet 'Windows 7 në Evropë vjen pa Internet Explorer'
    Pra ne lidhje me temen PSE MS OBLIGON BROSWERIN IE TEK SHFRYTZUESIT pse nuk jepet mundesia e zgjidhjes mes shfletuesve sipas deshires kjo pergjegje me duhet sa me e sakt qe te jet e mundur sepse kur nuk ja mesova arsyen, Si perdorues i internetit mua asgje nuk me la mangut FF apo Opera nese dashka gjithsesi IE te perdoret (sidomos per injoranta) ateher let ekzistoj zgjidhja e jo obligimi ndaj tij.

  19. #39
    Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
    Anëtarësuar
    07-07-2008
    Vendndodhja
    N'rranjen e Rozafs
    Postime
    681
    Citim Postuar më parë nga Aikido Lexo Postimin
    Ke ndonjë burim ku e ke lexuar, ose fundja si e ke zbuluar këtë mënyrë?
    http://www.webmonkey.com/blog/Window...our_Every_Move

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-04-2004
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga cvcx Lexo Postimin
    PSE MS OBLIGON BROSWERIN IE TEK SHFRYTZUESIT pse nuk jepet mundesia e zgjidhjes mes shfletuesve sipas deshires kjo pergjegje me duhet sa me e sakt qe te jet e mundur sepse kur nuk ja mesova arsyen.
    Tema eshte thjeshte nje dezinformim (ose titulli i eshte shkruar gabimisht). Se cfare eshte situata reale lexo ne nje postim timin te mehershem ne po kete teme.

    Freni nuk me hyn ne pune e sidomos ne nje debat me pjesemarres ta pa kualifikuar. Sa i perket largimit nga tema, te lutem lexoje postimin tend ne te cilin tu kam pergjigjur me heret e te shohim se a mundesh me thane qe eshte ne suaze te temes.

    Vet fakti qe e ke te instaluar FF ne Pc-ne tende do te duhej te te sherbente si indikacion qe microsofti nuk te paraqet pengesa (sic paraqet Apple psh) ne instalimin e shfletuesve te tjere.

    Problemi me postimin tend eshte se ti pretendon qe pervoja jote eshte meritore per caktimin e dobishmerise se nje shfletuesi. Ska si te jet me larg te vertetes!

    Se fundi me keqardhje me duhet te konstatoj se nuk e paske perfillur keshillen time rreth mesimit te gjuhes. Your loss

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Si krijohet një 'CD Boot' i Windows XP me SP2 të integruar
    Nga benseven11 në forumin Trajnim & leksione
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 02-03-2010, 20:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •