Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-05-2009
    Postime
    8

    Pse femrat jetojnë më gjatë se meshkujt?

    Ne pergjithesi femrat jetojne rreth gjashte vjet me gjate meshkujt. Provat sugjerojne se djemte jane gjinia me e dobet ne lindje qe do te thote se vdesin me shume ne lindje. Po ashtu femrat nuk kane aq semundje te zemres sa kane meshkujt. Sa i perkete stilit te jetes, meshkujt pine me shume duhan se femrat dhe keshtu vdesin me shume nga semundjet qe jane te lidhur me pirjen e duhanit. Meshkujt pijne me shume pije alkoolike dhe jane me sjellje me agresive, veqanarisht kur vozitin, keshtu qe kane me shume gjasa qe te vdesin ne aksidente. Gjithashtu, ne pergjithesi kane profesione me te rrezikshme, sic eshte ndertimtaria.
    Historikisht, femrat kane vdekur gjate lindjeve dhe burrat ne luftra. Per kete arsye murgeshat dhe filozofet shpesh jetonin deri ne mosha mjafte te medha. Tash shtatezania eshte me pak e rrezikshme dhe ka me pak luftra. Vendi me jetegjatesine me te madhe te popullates eshte Japonia, ku mesatarja per meshkuj 76 vjet, ndersa per femra 82 vjet. (njeriu me i vjeter ne bote eshte Morimoto (1877- )

    Ne fakt nuk kam informacion te sigurte nese ky jeton ende apo jo, por eshte e sigurte qe deri me 2005 ka qene ende ne kembe te veta...

    Cfare mendoni? Eshte e vertete qe keto jane arsyet qe femrat jetojne me gjate apo thjeshte jane te destinuara te jetojne me gjate, apo keta te Oxford University e kane gabim ngase meshkujt jetojne me gjate???

  2. #2
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    Pse femrat jetojne me gjate se meshkujt?
    ...sepse s'kan gra femrat , P.S-sikur burra qe jan te martuar me gra, edhe ja shkurton jeten gruja...dhe burrat vdesin me heret.....lol

  3. #3
    LosT AngeL Maska e PaToSaRaK
    Anëtarësuar
    16-02-2005
    Vendndodhja
    Ne mes te llumit
    Postime
    360
    Femra fut djallin ne shishe thote populli, prandaj mbase rrojn me gjate, edhe se nuk e vrasin mendjen shume si e vret mashkulli.
    E Lehte Ta Kujtosh Veshtire Ta Harrosh

  4. #4
    Wãy øf tħé Ðàwņ Maska e _Elena_
    Anëtarësuar
    06-02-2006
    Postime
    975
    Citim Postuar më parë nga PATOSARAK Lexo Postimin
    .... edhe se nuk e vrasin mendjen shume si e vret mashkulli.
    I ke ven vulen Goni.
    Se dija une qe mashkulli e vret mendjen me shume se femra...
    Jo nuk jam dakort me ty aspak,dhe persa i perket temes besoj se
    ''Cdo gje eshte e shkruar''
    Ľøšŧ ïŋ Ťħøûġħŧ

    나는 당신이 정말 싫어

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Nete
    Anëtarësuar
    13-04-2009
    Postime
    8,688
    pajtohem me te gjitha ato qe jan shkruajt ne tem,per at arsye jetojn me shum femrat.

  6. #6
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Mashkujt jetojn me shkurt se jane frigacak,frigohen te jetojn pa gra!(e per ate ikun me shpejt)hahaha
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  7. #7
    Sensual
    Anëtarësuar
    17-02-2009
    Postime
    4,304
    sepse se vrasin mendjen aq shume .

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e orion111
    Anëtarësuar
    16-01-2009
    Vendndodhja
    CANADA
    Postime
    37

    hahaha

    Eshte e thjeshte:krahasoni dy njerez njeri punetor krahu e tjetri nje zyrtar qe se vret "kungullin fare" kush rron me gjate???. S po e jap pergjigjen.Gjer me sot burrave u eshte dashur te mbajne familjen pra dhe te bejne pune fizike apo dhe mendore me te madhe ,perfshire dhe punen gjate aktit sexual::)))).Keshtu qe iu shkurtohet jeta me shume se grave.Gjithesesi kohet po ndryshojne dhe grate po behen me aktive, kuptohet dhe ne shtrat,dhe burat me dembele keshtu qe do permbyset dhe ky raport:))).Lufta per barazi midis sexeve ka efekte pozitive dhe per meshkujt.(po qe se nuk arijne ne ate pike ku gruaja ti rahe me shkop bejsbolli kur te kthehet e lodhur nga puna)..Jetegjatesi=Bej gjume te rregullt+ha regullisht(mos ler hapesira te medha kohe pa ngrene),shmang stressin ,bej pune fizike dhe mendore po mos kalo ne sforcarje(mbilodhje).Mos i ver vetes objektiva te parealizushem(po qe se planifikon nje udhetim ne mars ,ka mundesi te vdesesh para kohe).Shmang zonat e ndotura(shijoje natyren e virgjer)Dhe e fundit uro te kesh prane njerez qe i do dhe te duan.Ai qe ka kushte per tiu permbajtur ketyre rregullave me 99%rron me gjate se te tjeret (1% Ndonje i dehur apo i krisur e nget makinen ne trotuar dhe ben aksident,ose mer SIDA dhe mbaron filmi. Eshte me statistika qe te pasurit jetojne me gjate se te varferit apo klasa e mesme dhe ketu s hyn gjinia fare.Arsyeja:Kane mundesine te hane,pine ,rine,....ket s po e them:) sipas qefit.U duhet te tjereve ta gedhine naten pa gjume apo punojne me dy turne.Pra s ka te beje shume me ndarjen mashkull- femer. Mendoni nje femer kryen te njejtin volum pune qe kryen nje maskull ne ndertim se sa gjate do jetonte.Se mund te punoje ne ndertim po ben gjysmen e punes dhe pastaj krahasimi sikur s shkon.Persa u perket puneve te shtepise mjafton nje shembull:dy femra njera bente pune burash se ishte e ve dhe tjetra s preku gje jashte shtepise.E para jetoi 70 vjec tjetra 98!!!!?????
    Ndryshuar për herë të fundit nga orion111 : 25-09-2010 më 01:09

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-04-2008
    Postime
    212

    Smile

    Citim Postuar më parë nga e panjohura Lexo Postimin
    Mashkujt jetojn me shkurt se jane frigacak,frigohen te jetojn pa gra!(e per ate ikun me shpejt)hahaha
    ahahahah....mire e ke...kurse une i them burrit{por me shaka}nese vdes un e para mos gabo te martoesh serish se te griva fare e nqs vdes ti i pari ateher do mendohem,....

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-09-2008
    Postime
    93

    Cool

    femrat rrojne me shume se meshkujt sepse
    nuk lodhen fare gjate aktit

  11. #11
    Djalë Drenice Maska e Lexuesi_
    Anëtarësuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014
    Prapa qdo burri te sukses'shem qendron nje grua e mencur...

    Femra eshte ajo qe ja shkurton dhe zgjat jeten...Femra e ka shti dreqin ne shishe kan than... Le t'me shti mu nmujt ka than nje humorist Kosovar.

    Per kete jetojn femrat me gjat se skan pune me trurin aq shume.

  12. #12
    Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
    Anëtarësuar
    24-02-2007
    Vendndodhja
    Aty më gjen, nën hijen tënde që më le amanet!Nëse të duket që kam humb,më kerko atje ku fryn uragani i kohës,atje do më gjeshë,duke të kërkua Ty!
    Postime
    7,750
    Jetojm me gjate sepse perdorim trurin e dyfisht,edhe trurin burreror,pasi burrat(disa)nuk dijn ta perdorin fare!
    Rëndesia e një personi nuk vlerësohet nga hapësira që zë, por nga boshlleku që le kur nuk është më.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Disa
    Anëtarësuar
    16-12-2009
    Postime
    2,304
    Femrat jetone me shume,sepse duhet mbrojtur atdheun:P:P:P
    1000 zogj pula,kunder nje LUANI.

  14. #14
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anëtarësuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar më parë nga PaToSaRaK Lexo Postimin
    Femra fut djallin ne shishe thote populli, prandaj mbase rrojn me gjate, edhe se nuk e vrasin mendjen shume si e vret mashkulli.
    Fut djallin ne dhe, doje te thoje? Epo prandaj vdes e dyta.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Ku ta gjeni t'ju rroj gruaja me shume se ju. E imagjinoni te filloni te mesoni te fshini, lani, hekurosni, gatuani ne pleqeri? Ato leket e pensionit nuk ju dalin per te kaluar muajin e jo me te paguani nje sherbyese.
    Feelings change - memories don't.

  16. #16
    _____
    Anëtarësuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar më parë nga Lumis Lexo Postimin
    Po ashtu femrat nuk kane aq semundje te zemres sa kane meshkujt.
    Mbas menopauzës % e semundjes se zemres midis mashkullit dhe femres eshte e njejta sepse ne kete periudhe femrat humbasin estrogjenin e cila eshte mbrojtese ndaj semundjeve te zemres.

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Po eshte e vertet qe rrojne me shume, e vertetojne statistikat, dhe arsyeja eshte cikli mestrual, sepse femra gjate ciklit humbet nje sasi gjaku, e cila riperterihet pra zevendesohet duke i dhene femres shum avantazhe shendetsore. Por pas menopauzes pra kur cikli mestrual nuk vjen me, femra ka nje cekuilibrim hormonal, dhe lindjen e disa problemeve, si osteoporosi, etj,,. Pra mbas menopauzes eshte njesoj si burrat persa i perket riskut te rrezikut shendetsor.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Rron me shume, por edhe vuan me shume ne jete per sa i perket shendetit. Shume kusure ka femra e shkrete. Keshtu mendoj une.
    Feelings change - memories don't.

  19. #19
    bubbly
    Anëtarësuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657
    se shkon me shpesh per kontroll te doktori. lol

  20. #20
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    nje burre pa grua nuk jeton dot, nje grua pa burre ja del mbane, i sherben vetes, mire bejne qe jetojne me shume.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë është orgazma?
    Nga Mina në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 160
    Postimi i Fundit: 01-02-2010, 16:47
  2. Lufta DULCES
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 132
    Postimi i Fundit: 18-09-2009, 22:11
  3. E kaluara për meshkujt dhe femrat
    Nga Ingenuous në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 27-02-2007, 10:42
  4. Kush genjen me shum, femrat apo meshkujt
    Nga Permeti_Boy në forumin Në kërkim të romancës
    Përgjigje: 24
    Postimi i Fundit: 10-12-2005, 08:53
  5. Meshkujt vijnë nga Marsi, femrat nga Afërdita’.
    Nga Tirana në forumin Grupmoshat e komunitetit
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 07-11-2005, 13:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •