Close
Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 254
 1. #41
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  leni mor poetet e arkitektet


  per kryeministrat na bje naj sen
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Pa tė bėjmė njė analizė tė shkurtėr dhe tė shikojmė se si AliBaba bie nė kundėrshtim me fjalėt e veta ja :

  Edhe keta kryeministera te Perandorise Otomane ishin Ilirike:
  Bajazit Pasha
  Is'hak Pasha
  Gedik Ahmet Pasha
  Davud Pasha
  Ahmet Pasha Dukagjini
  Ibrahim Pasha Parga
  Ajaz Mehmet Pasha Vlora
  Lufti Pasha Shkodra
  Rrustem Pasha
  Kara Ahmet Pasha Dukagjini
  Arnavuat (Semiz) Ahmet Pasha
  Koxha Sinan Pasha
  Ferhat Pasha
  Hadim Hasan Pasha
  Jemishxi Hasan Pasha
  Nasuh Pasha
  Ohėrli Hasan-Hysein Pasha
  Merre Hysein Pasha
  Tabani Jassi Mehmet Pasha
  Kemankush Kara Mustafa Pasha
  Xhivan-kapuxubashi sultan-Zade Semin Mehmet Pasha
  Kara Murat Pasha
  Tarhonxhu Ahmet Pasha
  Kara Murat Pasha
  Zurnazen Mustafa Pasha
  Mehmet Pasha Qypėrliu
  Köpryly Fayil Ahmet Pasha
  Köpryly Zade Mustafa Pasha
  Kadi Ali Pasha
  Amzhazade Hysein Pasha
  Numan Pasha Qypėrliu
  Haxhi-Halil Pasha
  Haxhi-Ahcas Mehmet Pasha
  Bijikli Ali Pasha
  Ajvas-zade Halil Pasha
  Mustafa Pasha Bajrakatari
  Memish Pasha
  Giritli-Mustafa Nail Pasha
  Mehmet Ferid Pasha Vlora
  Said Halim Pasha
  Ahmet Izet Pasha
  Damad Ferid Pasha


  Mendoni se i kam sajuar . . .
  Ja edhe linku mu nė kėtė forum :
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=61416


  Qfarrrr po ndodh Ali?


  Me Rrespekt : ILMGAP


  P.S : Do tė sugjeroja , rekomandoja , kėshilloja qė tė lexosh mė shumė dhe tė mos luash rolin e tė diturit sepse duhet tė kalosh kufijtė e diturisė pėr tė kuptuar se sa i padijshėm je . . . ky sugjerim i shkon tė gjithėve , nė mes tyre hyj edhe unė.

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  leni mor poetet e arkitektet


  per kryeministrat na bje naj sen
  Derjans nuk ėshtė nevoja tė qash thjesht tė zbatosh kėtė :


  Do tė sugjeroja , rekomandoja , kėshilloja qė tė lexosh mė shumė dhe tė mos luash rolin e tė diturit sepse duhet tė kalosh kufijtė e diturisė pėr tė kuptuar se sa i padijshėm je . . . ky sugjerim i shkon tė gjithėve , nė mes tyre hyj edhe unė.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Derjans nuk ėshtė nevoja tė qash thjesht tė zbatosh kėtė :


  Do tė sugjeroja , rekomandoja , kėshilloja qė tė lexosh mė shumė dhe tė mos luash rolin e tė diturit sepse duhet tė kalosh kufijtė e diturisė pėr tė kuptuar se sa i padijshėm je . . . ky sugjerim i shkon tė gjithėve , nė mes tyre hyj edhe unė.


  Me Rrespekt : ILMGAP
  kush po qa mor

  nuk ti shau e hodhi posht kush bjetexhit

  per kryeministrat e perandoris osmane na bje naj sen mjaft bane lojna fjalesh (e vetmja gja qe ke bo qysh kur ke fillu temen dridhu sa knej sa anej)

  Pa Respekt Derjansi
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  kush po qa mor

  nuk ti shau e hodhi posht kush bjetexhit

  per kryeministrat e perandoris osmane na bje naj sen mjaft bane lojna fjalesh (e vetmja gja qe ke bo qysh kur ke fillu temen dridhu sa knej sa anej)

  Pa Respekt Derjansi
  I Nderuar Drenjasi

  E pa vetė se edhe AliBaba ta argumetoj qė ata janė shqiptarė dhe kan ekszistuar , a mos dėshiron ta kundėrshtosh edhe mikun tėnd , apo ndoshta edhe miku yt do e kundėrshtoj veten ?

  Nuk e di mund tė ndodh gjithqka . Mė vjen keq Drenjas dhe AliBaba qė e argumentova paditurin tuaj , por erdhe deri nė atė pikė derisa mu desh ta bėja kėtė gjė .


  Me Rrespekt : ILMGAP

  (sepse unė kam rrespekt edhe me tė paditurin ose tė parrespektueshmin).

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  I Nderuar Drenjasi

  E pa vetė se edhe AliBaba ta argumetoj qė ata janė shqiptarė dhe kan ekszistuar , a mos dėshiron ta kundėrshtosh edhe mikun tėnd , apo ndoshta edhe miku yt do e kundėrshtoj veten ?

  Nuk e di mund tė ndodh gjithqka . Mė vjen keq Drenjas dhe AliBaba qė e argumentova paditurin tuaj , por erdhe deri nė atė pikė derisa mu desh ta bėja kėtė gjė .


  Me Rrespekt : ILMGAP

  (sepse unė kam rrespekt edhe me tė paditurin ose tė parrespektueshmin).
  shka je ka thu bre njeri?

  kush po thot more se nuk kan ekzistu e se nuk kan qon shqiptar or shoq.

  un po te tham se jan kon tradhtar, maskarej gjakprish e bashkpuntor te pushtusit

  haj medet haj

  sic ta thash pervec lojna fjalesh se tjeter ske ba ne ket tem e ne kret temat e tjera ku merr pjes

  po sic e tha ne Daja - goni kjo teme asht 100% percarse e duhet bojkotu.


  or alibab va argumentova paditurin thot lol ahahahahhahahahahahahaah of medet per ne
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  shka je ka thu bre njeri?

  kush po thot more se nuk kan ekzistu e se nuk kan qon shqiptar or shoq.

  un po te tham se jan kon tradhtar, maskarej gjakprish e bashkpuntor te pushtusit

  haj medet haj

  sic ta thash pervec lojna fjalesh se tjeter ske ba ne ket tem e ne kret temat e tjera ku merr pjes

  po sic e tha ne Daja - goni kjo teme asht 100% percarse e duhet bojkotu.


  or alibab va argumentova paditurin thot lol ahahahahhahahahahahahaah of medet per ne

  Mė dhimbsesh o Dernjas . . . Pse? . . . Sepse jeton duke u krenuar . . .por pse nuk e din . . . nuk e di pse krenohesh.
  Ja argumente :


  Gedik Ahmet Pasha - Gedik Ahmet Pasha ishte njė vezir i madh otoman tė shquar, si dhe njė komandant i ushtrisė dhe flotės gjatė mbretėron e sultans Mehmed mbizotėrues dhe Beyazid II.
  Sfondi i tij mbetet kryesisht tė panjohur. Disa burime pohojnė se ai ishte me prejardhje shqiptare, por kjo teori ėshtė gati ekskluzivisht nė bazė tė refuzimit tė tij pėr tė marrė pjesė nė njė fushatė pėr tė İşkodra (Shkodėr) nė njė rast. Ai ishte mė shumė gjasa tė serbe dhe bizantine greke pjerrėsirė. Ai ndėrmori pothuajse tė gjitha ndėrmarrjet e tij tė ndėrtimit nė Anatoli, dhe preferencat e tyre nė kėtė sferė zakonisht japin njė clue mbi pėrkatėse Zanafilla e shtetarėve otoman.
  Kryesorė tė ushtrisė Osmane, ai mundi tė fundit principality rezistonin otomane zgjerimin nė Anatoli, e Karamanids. Tė Karamanids kishte qenė mė i fortė nė Anatoli principality pėr gati 200 vjet, edhe mė tė fortė se Ottomans nė fillim tė kėsaj tė fundit. Ata nė mėnyrė tė efektshme me sukses tė Anatolisė Seljuk sulltanat nė sasinė e mall e gjė qė e mbajtėn, nė mesin e tyre tė qytetit Konia, ish Selcuk kapitale. Nė kėtė kuptim, Gedik Ahmet Pasha fitoren kundėr Karamanids nė 1471, pushtues territorin e tyre, si dhe rajonin e Mesdheut bregdetare rreth Ermenek, Mennan dhe Silifke, provoi vendimtare pėr tė ardhmen e Ottomans.
  Gedik Ahmet Pasha gjithashtu luftuan kundėr Venedikasit nė Mesdhe dhe u vendosen ne 1475 nga sulltan tė ndihmojė Crimean Khanate gjenuez kundėr forcave. Nė Crimea, ai pushtuar Caffa, Soldaia, Cembalo dhe gjenuez kėshtjella tė tjera si dhe Principality e Theodoro me kryeqytetin e saj Mangup bregdetare dhe rajonet e Crimea. Ai e shpėtuan Khan e Crimea, Meńli I Giray, nga forcat gjenuez. Si rezultat i kėsaj fushate, Crimea dhe Circassia Osmane hyri nė sferėn e ndikimit.
  Nė 1479, nė njė masė e guximshme, sulltan Mehmet II urdhėroi atė pėr tė udhėhequr otomane Marinės nė detin Mesdhe, si pjesė e luftės kundėr Napoli dhe Milano. Gjatė fushatės sė tij, Gedik Ahmet Pasha pushtuar ishujt e Santa Maura (Lefkadės), Kefalonia dhe Zante (Zakynthos). Qė nga ai kishte pushtuar Konstandinopojėn nė 1453, Mehmed II shihte veten si trashėgimtar i perandorisė romake dhe konsiderohet seriozisht e pushtimit tė Italisė pėr ribashkimin e tokave romake nėn dinastia e tij. Si pjesė e kėtij plani, Gedik Ahmet Pasha u ėshtė dėrguar me njė fuqi detare nė thembėr tė gadishullit italian.
  Pas njė pėrpjekje tė dėshtuar pėr tė pushtuar Rodosit nga Knights of St John ai mori qyteti port Otranto nė 1480. Popullsia u masakruan. Por pėr shkak tė mungesės sė ushqimit, ai kishte tė kthehen me shumė nga trupat e tij nė Shqipėri nė tė njėjtin vit, nė plan tė vazhdojnė fushatėn nė 1481.
  Vdekja e Mehmetit II penguar kėtė. Nė vend tė kėsaj ai mbajti anėn e Beyazid II nė luftėn pėr tė cilėt do tė pasojė e sulltan. Megjithatė Beyazid II nuk besojnė plotėsisht Gedik Ahmet Pasha dhe atė e kishte burgosur dhe mė pas u vranė mbi 18 nėntor 1482 nė Adrianople.

  Ose nė ENGLISH  Gedik Ahmet Pasha was a distinguished Ottoman grand vizier as well as an army and navy commander during the reigns of sultans Mehmed the Conqueror and Beyazid II.
  His background remains largely unknown. Some sources claim that he was of Albanian descent, but this theory is almost exclusively based on his refusal to participate in a campaign to İşkodra (Shkodėr) on one occasion. He was most likely of Serbian and Byzantine Greek descent. He undertook virtually all of his construction enterprises in Anatolia, and their preferences in this domain usually give a clue on the respective origins of Ottoman statesmen.
  Leading the Ottoman Army, he defeated the last principality resisting Ottoman expansion in Anatolia, the Karamanids. The Karamanids had been the strongest principality in Anatolia for nearly 200 years, even stronger than the Ottomans in the latter's beginning. They effectively succeeded the Anatolian Seljuk Sultanate in the amount of possessions they held, among them the city of Konya, the former Selēuk capital. In this sense, Gedik Ahmet Pasha's victory against the Karamanids in 1471, conquering their territory as well as the Mediterranean coastal region around Ermenek, Mennan and Silifke, proved crucial for the future of the Ottomans.
  Gedik Ahmet Pasha also fought against Venetians in the Mediterranean and was dispatched in 1475 by the Sultan to aid the Crimean Khanate against Genoese forces. In Crimea, he conquered Caffa, Soldaia, Cembalo and other Genoese castles as well as the Principality of Theodoro with its capital Mangup and the coastal regions of Crimea. He rescued the Khan of Crimea, Meńli I Giray, from Genoese forces. As a result of this campaign, Crimea and Circassia entered into the Ottoman sphere of influence.
  In 1479, in a daring move, Sultan Mehmet II ordered him to lead the Ottoman Navy in the Mediterranean Sea as part of the war against Naples and Milan. During his campaign, Gedik Ahmet Pasha conquered the islands of Santa Maura (Lefkada), Kefalonia and Zante (Zakynthos). Since he had conquered Constantinople in 1453, Mehmed II saw himself as the inheritor of the Roman Empire and seriously considered the conquest of Italy to reunite Roman lands under his dynasty. As part of this plan, Gedik Ahmet Pasha was sent with a naval force to the heel of the Italian peninsula.
  After a failed attempt to conquer Rhodes from the Knights of St. John he took the harbor city Otranto in 1480. The population was massacred. But due to lack of food, he had to return with most of his troops to Albania in the same year, planning to continue the campaign in 1481.
  The death of Mehmed II prevented this. Instead he sided with Beyazid II in the struggle for who would succeed the Sultan. However Beyazid II did not fully trust Gedik Ahmet Pasha and had him imprisoned and later killed on November 18 1482 at Adrianople.  Koxha Sinan Pasha - Sinan Pashės (1506-3 prill, 1596) ishte njė shqiptar i lindur komandantit ushtarak otoman (pasha) dhe burrė shteti.
  Jeta

  Nė 1569, ai u emėrua guvernator i Egjiptit Osmane, dhe mė pas u pėrfshirė deri mė 1571 nė Jemen tė pushtimit. Nė 1574 ai komandoi ekspeditė kundėr Tunizia madhe, e cila, nė dritėn e tė rezistencės spanjisht garnizon, u shtua pėr tė Perandorisė Osmane.
  Nė 1580, Sinan komandoi kundėr ushtrisė Osmane nė Safavids-Persian luftrat, dhe u emėrua vezir i madh nga sulltan Murati III. Ai ishte, megjithatė, disgraced dhe mėrgim nė vitin e ardhshėm, pėr shkak tė humbjes sė tij toger Mehmet Pasha, nė Gori (gjatė njė pėrpjekje pėr sigurimin e Osmane garnizon Tbilisi).
  Ai mė pas u bė guvernator i Damaskut dhe, nė 1589, pas shumė revolta e jeniēerėve, u emėrua vezir i madh pėr herė tė dytė. Ai ka qenė i pėrfshirė nė garėn pėr nė fron midis Vllahisė Mihnea Turcitul dhe Petru Cercel, dhe pėrfundimisht anėn e ish (Petru mbikėqyrjen e ekzekutimit nė mars 1590). Njė tjetėr revolta e jeniēerėve ēoi nė shkarkimin e tij nė 1591, por nė 1593 ai u shpreh pėrsėri tė bėhet vezir i madh pėr herė tė tretė, dhe nė tė njėjtin vit ai komandoi ushtria otomane kundėr Habsburgs (shih Beteja e Sisak).
  Pėrkundėr fitoret e tij ai ishte pėrsėri deposed nė shkurt 1595, pak pas pranimit tė Mehmed III, dhe banished tė Malghara; nė gusht, Sinan ishte nė pushtet pėrsėri, bėri thirrje pėr tė udhėhequr ekspeditėn kundėr princit Michael Trimi e Vllahisė. Humbjen e tij nė Beteja e Călugăreni dhe seria e pasuksesshme konfrontime me Habsburgs (culminating shkatėrruese nė rrethimin dhe rėnien e otomane mbajtur Esztergom), solli edhe njė herė nė atė nuk jam dakord, dhe ai ishte i privuar nga e nėnshkruajnė tė detyrės (19 nėntor ).
  Vdekja e pasuesin e tij, Mehmet Pasha Lala, tre ditė mė vonė, dukej tė ishte si njė shenjė nga qielli, dhe Sinan vezir i madh u bė pėr herė tė pestė. Ai vdiq papritmas nė pranverė tė 1596, duke lėnė pas njė pasuri tė madhe.


  Ose nė ENGLISH


  Sinan Pasha (1506-April 3, 1596) was an Albanian born Ottoman military commander (pasha) and statesman.
  Life

  In 1569, he was appointed governor of Ottoman Egypt, and was subsequently involved until 1571 in the conquest of Yemen. In 1574 he commanded the great expedition against Tunis, which, in spite of the resistance of the Spanish garrison, was added to the Ottoman Empire.
  In 1580, Sinan commanded the army against the Safavids in the Ottoman-Persian wars, and was appointed grand vizier by Sultan Murad III. He was, however, disgraced and exiled in the following year, owing to the defeat of his lieutenant Mehmed Pasha, at Gori (during an attempt to provision the Ottoman garrison of Tbilisi).
  He subsequently became governor of Damascus and, in 1589, after the great revolt of the Janissaries, was appointed grand vizier for the second time. He was involved in the competition for the throne in Wallachia between Mihnea Turcitul and Petru Cercel, and ultimately sided with the former (overseeing Petru's execution in March 1590). Another revolt of Janissaries led to his dismissal in 1591, but in 1593 he was again recalled to become grand vizier for the third time, and in the same year he commanded the Ottoman army against the Habsburgs (see Battle of Sisak).
  In spite of his victories he was again deposed in February 1595, shortly after the accession of Mehmed III, and banished to Malghara; in August, Sinan was in power again, called on to lead the expedition against Prince Michael the Brave of Wallachia. His defeat in the Battle of Călugăreni and the series of unsuccessful confrontations with the Habsburgs (culminating in the devastating siege and fall of Ottoman-held Esztergom), brought him once more into disfavour, and he was deprived of the seal of office (November 19).
  The death of his successor, Lala Mehmed Pasha, three days later, was looked on as a sign from heaven, and Sinan became grand vizier for the fifth time. He died suddenly in the spring of 1596, leaving behind a large fortune.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 8. #48
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Ishte pushtim , por ishte pushtim njerėzor . . . PSE? . . . sepse kishte tolerancė shumė tė madhe . . . shihet nė kohėn e Osmanėve nė pushtet kishte Kryeministėr tė vendeve tjera joturq . . .kjo tregon se kishte tolerancė tė madhe . . . Pra si mund tė quhet pushtim kur ti ke mundėsinė tė jesh Kryeministėr ? mund tė mė tregosh?
  ILMGAP ky quhet nje pushtim perfekt dhe djallezor..Do te thote qe ajken e vendit te pushtuar ta besh per vete..Cfare do te ndodhte sikur keto personazhe(qe derisa kane arritur aq lart pa dyshim qe kane qene te zot) te kishin punuar per Shqiperine???Ti je me krenar per ate cfare ka bere Skenderbeu nen urdhrat e sulltanit apo ate qe beri kur luftoi kundra ketij???Pra keto njerez jane thjesht tradhtare..Kane bashkepunuar me pushtuesin dhe nuk kane bere asgje ose shum pak9 per vendin e tyre..Zotesine nuk ia ve ne dyshim njeri por pse duhet ti nderoj???Do te ndryshonte muhabeti nqs do ta kishin shprehur zotesine ne vende te tjera por te Turqia kundermon era tradheti,servilizem e dashuri per Shqiperine baraz me 0...

  P.S. Mos ngaterroni keto njerez me Nene Terezen,mos ngatrroni "e dini vete" me dollarin...
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  ILMGAP je shum mjeran kaq kam per ty
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Po kjo o Derjansi a e argumenton paditurin tėnde :


  GAZETA START ONLINE - PORTALI MBARESHQIPTAR ONLINE

  Printo

  Shqiptarėt nė Perandorinė Osmane
  21/02/2009


  Ne Dhjetorin e vitit 1994 ,kur u akreditova atashe Ushtarak ne Republiken e Turqise dhe fillova takimet zyrtare me ministrin e Mbrojtjes,Shefin e Shtatmadhorise e shume personalitete te tjera shtetrore dhe politike te vendit gjeta nje mikepritje dhe perzemersi qe nuk e kisha hasur ne shume vende te tjera te Europes qe kisha qene me pare .Kete pezemersi e ndieja edhe me qytetaret e thjeshte te Turqise ne Ankara,Stamboll,Bursa,Izmir,e kudo qe une ndodhesha me detyre.Sapo mesonin qe isha atashe ushtarak i Arnavutlluk-ut ( Shqiperise ), ata shprehnin nje respekt dhe nje miresjellje te vecante.E gjithe kjo lidhej me autoritetin, dinjitetin ,trimerite,besnikerite dhe humanizmin qe kishin treguar shqiptaret nga periudha Osmane e deri ne ditet e sotme.Kur trajtonim marrdheniet e dy vendeve tona te gjithe autoritetet i referoheshin menjehere historise se larget ,te mesme dhe te sotme te shiptareve,vlerave te tyre ne periudhen Osmane dhe ne periudhen e shtetit moderne te Turqise.”Shqiptaret kane drejtuar perendorine Osmane dhe shtetin Turk.Edhe tani, ne vendet kryesore te Turqise jane shqiptaret,niperit dhe mbesat e tyre” shpreheshin ata me kenaqesi.Dhe ky realitet mua me shoqeroi ne cdo ministri,ne cdo prefecture,bashki e komande ushtarake.Por, ne kete shkrim do te ndalem me shume per rolin e shqiptareve ne Perandorine Osmane. Perandoria Osmane jetoi 560 vjet, deri ne vitet 1922 ne tre kontinente :Azi, Europe dhe Afrike.Te gjithe historianet e huaj dhe turq,te cilet kane studiuar historine e Perenadorise Osmane,pohojne se : “…Kryeministrat ( kryeveziret ose sadrazamet),ministrat (veziret) dhe pashallaret (gjeneralet) e komandantet ushtarake me te vlefshem kane qene me origjine shqiptare “.Dhe kete perfundim e verteton numri shume i madh i kryevezireve shqipatare ose me rrenje shqiptare qe administruan perandorine Osmane deri ne vitet 1922. Keshtu ; Koxha Sinan Pasha ne periudhen 1580-1596 ka qene pese here kryeminister : 1580-1582,1586-1591 ,1593-1595, 4 muaj me 1595 dhe 4 muaj ne vitin 1596 . Nen drejtimin e tij u pushtua Jemeni. Ahmet Pash Dukagjini ka qene kryeminister per 2 muaj e 17 dite ne vitin 1517.Rridhte nga nje familje shqipater e Leke Dukagjinit. Ajaz Ahmet Pasha lindur ne Vlore,me origjine jeniceri dhe ka qene kryeminister ne vitet 1536-1539 Lutfi Pasha nga Vlora ,matuar me motren e Sulltan Kanun Sylejmanit kreu detyren e kryeministrit per I vit e 9 muaj ne vitet 1539-1541. Kara Ahmet Pasha ,kryeminister 1 vit,11 muaj e 23 dite ne vitet 1553-1555. Semiz Ahmet Pasha,dy here kryeminister ne vitet 1579-1580. Ferhat Pasha, dy here kryeminister ;ne vitet 1591-1592 dhe 4 muaj e 19 dite ne vitin 1595. Merre Husein Pasha ishte kryeminister per 2 vjet 2 nuaj dhe 13 dite ne vitet 1601-1603.Ai ka sherbyer edhe si prefekt,vali ne Egjipt. Tabani Jasse Mehmet Pasha ishte kryeminister ne vitet 1632-1637. Kujuxhu Murat Pasha ka qene 4 vjet ,7 muaj e 25 dite kryeminister ne periudhen 1606-1611.Pastaj vazhduan Nusuh Pasha ne vitet 1611-1614,Ohrili Hysein Pasha ne vitin 1621,Xixhan-Kapuxhubashi Sulltanazde Mehmet Pasha ne vitin 1602-1646,Kara Mustafa Pasha dy here ne vitet 1649-1650 dhe ne vitin 1655,Torhonxhu Mustafa Pasha ne vitet 1652-1653, I cili u denua me varje ne litar,rridhte nga nje familje Matjane,Zurnazen Mustafa Pasha sherbeu si kryeminister vetem 4 ore ne vitin 1656,Qypryly Mehmet Pasha 5 vjet kryeminister ne periudhen 1578-1661.Ishte me origjine nga Roshniku i Beratit,Qypryly Ahmet Mustafa Pasha ,djali I madh I Mehmet Pashes ishte 15 vjet kryeminister.Ne vitin 1659 u gradua vezir dhe marshall,Qypryly Fazell Mustafa Pasha sherbeu 2 vjet e 3 muaj kryeminister.Biri I dyte I Mehmet Pashes dh evellai I Ahmet Mustafa Pashes, ,Arabaxhi Ali Pasha ne vitet 1691-1692,Amxhazade Husein Pasha,nga familia e Mehmet Pashe Qyprylyse qendroi 4 vjet e 11 muaj ne periudhen 1797-1802,Dalltaban Mustafa Pasha ,lindur ne Manastir kryeminister ne vitet 1702-1703,Qypryly Numan Pasha 2 muaj e 2 dite ne vitin ne 1710,Haxhi Halil Pasha lindur ne Elbasan nje vit ne voton 1716,Ivaz-zade Halil Pasha ne vitin 1770, Memish Pasha 1 muaj e 9 dite ne vitin 1808-1809,Gjiritli Mustafa Nail Pasha nga Policani Kosturit te Korces ka qene tre here kryeminister ne vitin 1853, 184 dhe 1857,Mehmet Ferit Pashe Vlora sherbeu si kryeminister gjate viteve 1902-1908,besnik I Sulltan Abdylhamitit te Dyte.Mehmet Ferit Pashe Vlora ka lindur ne Janine ne vitin 1852,ishte biri I Mustafa Pashe VloresFerit Pashe Vlora nga babi ishte sternipi I admiralit Sinana Pashes dhe nga nena vinte prej familjes se Ali Pashe Tepelenes,Misairli Sait Halim Pasha ,nipi I Mehmet Ali Pashe Kavalles sherbu ne vitet 1913-1917,Ahmet Izet Pasha sherbeu si sadrazam-kryeminister 25 dite ne vitin 1918,Damat Ferit Pasha ,kryeministri I fundit I perandorise Osmane ,tradhetoi luften clirimtare te Ataturkut.Meliki Mansur-Hain Ahmet Pasha ,ushtarak I zoti,punoi si kryeminister ne vitet 1523-1524,Gjedik Ahmet Pasha ne vitin 1475 u emrua kryeminister per 4 vjet,Rystem Pasha ne vitin 1554 u emrua kryeminister per 14 vjet derisa vdiq,Ibrahim Pasha sherbeu 13 vjet kryeminister . Kryeministarat e familjes “Qypryly” qe sunduan afro 100 vjet ne shekullin e XVII,perandorine Osmane e shpetuan nga nje rrezim total,shtetit i dhane gjak.Pushteti i Qyprylynjve ka qene me i forte dhe me efikas nga autoriteti i sulltaneve te asaj kohe.Pashallaret,gjeneralet e beses fisnike shqipatre shpetuan edhe “kryet e Sulltaneve “ Eshte interesant te permendet se shqiptaret qe kishin marre nje kulture humanitare islame ne shtetin Osman,nuk ishin egosite .Sami Frsheri per kete shkruan : “Shqiptaret kane sherbyer me shume per boten e jo per veten e tyre”.Prendori i Frances Napoleon Bonoparti ne vitin 1798 u nis te pushtonte edhe Egjiptin.Osmanllinjte derguan nje ushtri te perbere prej ushtareve te zgjedhur shqiptare.Kete ushtri e komanadonin shqipatert Tahir Pasha dhe Mehmet Aliu.Pasi theu Bonopartin, kapiteni Mehmet Ali u vendos ne Egjipt.Ne vitin 1801 u gradua pasha,gjeneral dhe ne 1805 mori ne dore pushtetin lokal te Egjiptit.Mehmet Alia Pasha u shtri deri ne Sudan.Me pas nenshtroi edhe feudalet e Arabise qe perbenin nje problem per Perandorine Osmane.Me dinastine e Mehmet Ali Pashes, krahas arabishtes dhe turqishtes, flitej shqipia.Ne Aleksandi atij i eshte ngritur statuja prej bronxi.Dinastia e kesaj familjeje ne Egjipt vazhdoi deri ne vitet 1956.Per rolin dhe vlerat e shqiptareve shefi Shtatmadhorise Turke,marshalli Fevzi Cakmak shkruante : “Me qindra burra shteti shqiptare jane dalluar ne historine Osmane.Shume nga ata kishin zene edhe pozita te larta,te rendesishme si kryeministra (sadrazame ).Turqit dhe shqiptaret,ne betejat qe kane fituar bashkarisht kane pajtuar interesat e tyre te perbashketa ,jane bere vllezer te vertete “ .Ndersa studjuesi gjerman Prof-Dr.Herman Gros ne librin “ Ekonomia Ballkanike “ shkruan se “ Shqiptaret gjate pese shekujve qe kane bashkejetuar me turqit osmanllinje ,ne saje te aftesise se adaptimit dhe te talenteve te tyre si nepunes ,kishin zene shkallet me te larta ne qeverine e Stambollit dhe kishin role te rendesishme per perandorine.Mirepo nga ana tjeter,fiset shqiptare jetonin te lira e te pa varura ne male te Shqiperise “.Shume shqiptare duke mos e njohur gjuhen turke pyesin me dyshim se, perse turqit shqiptaret i quajne “ arnavut” dhe Shqiperine Arnavutlluk. Fjala arnavut vjen nga persishtja e vjeter, arna-vut, qe do te thote “trim , i cili nuk di te kthehet mbrapa “.Osmanllinjte ne lufte me preset,batalionet (taboret ) e skalionit te pare te i zgjidhnin jenicere trima, qe edhe pse shikonin rrezikun e vdekjes, mesynin vetem perpara.Ata kryesisht zgjidheshin shqiptare dhe per kete arsye shqipatreve u vendosen emertimin “arnavut” dhe Shqiperise Arnavutluk.Trimerine e shqiptareve e shpreh edhe historiani Mehmet Tefik,i cili shkruan :” Bashkesine Otomane e kane siguruar dy krahe: turqit ne Lindje ( Anadoll ) dhe shqiptaret ne Perendim ( Ballkan)..”. Por shqipateret ,ne perandorine Osmane krahas personaliteteve qeveritare dhe ushtarake,kane bere emer edhe ne administrate,drejtesi,arsim,kulture,arkitekture,ar te etj.Ne radhet e para te ketyre personaliteteve jane shume figura te rendesishme te Rilindjes tone Kombetare ,veprimtaria e te cileve ,sidomos e Hasan Tahsinit ,rektori i pare i universitetit te stambollit,Sami Frsherit etj, ishin me rrezatim te theksuar per kulturen e tere Perandorise Osmane,perfshire edhe Shqiperine e asaj kohe. Sami Frsheri hartoi fjaloret dhe enciklopedite monumentale si : Fjalori Frengjisht-Turqisht,Fjalori Turqisht,Enciklopedi Historike-Gjeografike ne 6 vellime etj, duke i sherbyer arsimit ,edukimit dhe kultures turke-osmane shume me teper se sa nje intelektual turk.Abdyl Frasheri, 10 vjet deputet ne parlamentin e pare perandorak,1877-1878,Abedin Dino nje nga valinjte e shquar,Ismail Qemali sekretar i pergjithshem i Ministrise se Jashtme,vali ne Siri,deputet ne parlamentin osman ne vitet 1908-1912,Vaso Pash Shkodrani, vali i pergjithshen i Libanit.Himni Kombetar i Turqise se sotme autor ka shqiptarin Mehmet Akif.Shume personalitete te Turqise moderne te formuar nga Mustafa Qemal Ataturku me 23 Prill 1920 jane me origjine shqiptare.Marrdheniet e reja miqesore turke-Shqiptare, ne menyre te vecante ,hodhen themele te forta me 1920 ,kur lindi Turqia e re dhe qeveria e Tiranes e dale nga Kongresi i Lushnjes ne 28-31 janar 1920 akordoi narrdhenie miqesore,ushtarake e kulturore me qeverine e Ankarase.Per kete riafrim te Turqise deputetet greke te Europes shtruan pyetjen : “C’kerkon Mustafa Qemal Ataturku ne Shqiperi ? Apo mos ka qellim te krijoje nje Turqi te vogel ne perendim te Ballkanit ? “. Ndersa presidenti dhe Mareshalli Turqise Ataturk me 1 Maėrs 1921 ne Asamblene Kombetare te Turqise sqaroi se “ Me popullin shqiptar kemi bashkejetuar si vellezer disa shekuj.Prandaj kete shtet e komb vella do ta ndihmojme sa te mundim dhe sa te kete nevoje “. Dhe kjo filozofi bashkepunimi u rigjallerua me kalimin e Shqiperise ne sistemin Demokratik te viteve 1991, e cila mund te trajtohet ne nje shkrim tjeter. * Ish atashe Ushtarak ne Republiken e Turqise


  Do tė sugjeroja , rekomandoja , kėshilloja qė tė lexosh mė shumė dhe tė mos luash rolin e tė diturit sepse duhet tė kalosh kufijtė e diturisė pėr tė kuptuar se sa i padijshėm je . . . ky sugjerim i shkon tė gjithėve , nė mes tyre hyj edhe unė.


  Me Rrespekt : ILMGAP

 11. #51
  me 40 hajdutė Maska e alibaba
  Anėtarėsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  32
  Postime
  5,654
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Qfarrrr po ndodh Ali?
  S'ke ēa m' pyet ti mu. Unė po tė pyes ty: Nė cilėn anė u rreshtuan kėta njerėz kur shqiptarėt bėnin kryengritje?

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga Chingy Lexo Postimin
  ILMGAP ky quhet nje pushtim perfekt dhe djallezor..Do te thote qe ajken e vendit te pushtuar ta besh per vete..Cfare do te ndodhte sikur keto personazhe(qe derisa kane arritur aq lart pa dyshim qe kane qene te zot) te kishin punuar per Shqiperine???Ti je me krenar per ate cfare ka bere Skenderbeu nen urdhrat e sulltanit apo ate qe beri kur luftoi kundra ketij???Pra keto njerez jane thjesht tradhtare..Kane bashkepunuar me pushtuesin dhe nuk kane bere asgje ose shum pak9 per vendin e tyre..Zotesine nuk ia ve ne dyshim njeri por pse duhet ti nderoj???Do te ndryshonte muhabeti nqs do ta kishin shprehur zotesine ne vende te tjera por te Turqia kundermon era tradheti,servilizem e dashuri per Shqiperine baraz me 0...

  P.S. Mos ngaterroni keto njerez me Nene Terezen,mos ngatrroni "e dini vete" me dollarin...
  I Nderuar : Chingy

  Dernjasi mohon edhe ekzistencėn e tyre . A mund ta bėj njė pyetje a beson se ata kan eksiztuar ndonjėherė dhe nėse po a kan qenė me prejardhje shqiptare.?


  Me Rrespekt : ILMGAP

 13. #53
  Follow the Light Maska e presHeva-Lee
  Anėtarėsuar
  24-11-2008
  Vendndodhja
  toka e shqiponjave
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  me fal qe po dal krejt ne tjeter tem po ku mbet krenaria e juaj qe i quajshit ilir sundimtaret romak mos ishin ardh ata me na dhen qokollada ktuu(romaket)
  eepo ata nuk kan qen okupator lufta me mbretereshen teuta nuk ka ndodhur ?
  a e shifni okupator (romaket - turqit) pse pra nuk i thoni tradhtar te kombit disa ilireve qe kan sunduar ne romen e lasht e ktyneve po qka ka dallim ketuu 2jat pal kan qen okupator dhe ne te 2ja palet ka pasur ilir me poste te lartaa
  dihet pse si gjithmon
  Krenohem qi jom Shqyptar e Musliman

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  I Nderuar : Chingy

  Dernjasi mohon edhe ekzistencėn e tyre . A mund ta bėj njė pyetje a beson se ata kan eksiztuar ndonjėherė dhe nėse po a kan qenė me prejardhje shqiptare.?


  Me Rrespekt : ILMGAP


  a lexo ti se ca shkruj un a jo

  kur more e mohova ekzistencen e atyne mutave mor?

  ti nime ste konke n'terezi
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga alibaba Lexo Postimin
  S'ke ēa m' pyet ti mu. Unė po tė pyes ty: Nė cilėn anė u rreshtuan kėta njerėz kur shqiptarėt bėnin kryengritje?
  Ke pėrgjigjet nė ato shkrimet mė lartė : i shikon ?

  Po qfarė ndodhi me ty AliBaba si dole nė kundėrshtim me veten,me fjalėt e tua ?


  Me Rrespekt : ILMGAP

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Anėtarėsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  a lexo ti se ca shkruj un a jo

  kur more e mohova ekzistencen e atyne mutave mor?

  ti nime ste konke n'terezi
  Mir i Nderuar nuk mohon ekzistencen por mohon se ata ishin shqiptarė do tė thotė ti thua qė nuk janė . Ja fakte tė tjera tė skjaruara logjikisht pėr ty :

  Do tė shėnojmė kryevezirėt shqiptarė ose me rrėnjė shqiptare qė administruan perandorinė osmane deri mė 1922:

  Koxha Sinan Pasha (1506-1596), pesė herė kryevezir. Rritur dhe edukuar nė pallat, ka pushtuar Jemenin.

  Ahmet Pashė Dukagjini (?-1517). Ka shėrbyer 2 muaj, 17 ditė, ėshtė vrarė nga pallati. Rrjedh nga familje shqiptare e Lekė Dukagjinit, ishte strehuar nė pallatin oman, luftoi si kryekomandant idalluar, po ishte zėnė edhe me jeniēerėt revoltues.

  Ahaz Ahmet Pasha, lindur nė Vlorė (1482-1539), me origjinė jeniēer, 1536-39.

  Lutfi Pasha, nga Vlora (1488-1553) rritur nė pallat martuar me motrėn e Sulltan Kanuni Sulejman, ka pasur njė karakter tė fortė, dijetar i shquar.

  Kara Ahmet Pasha (?-1555)

  Serriz Ahmeti Pasha, devshime, rritur nė pallat, 2 herė kryevezir serioz,

  Ferhat Pasha (?-1622), rritur nė pallat, 2 herė kryevezir

  Merre Husein Pasha (?-1622), 1601-1603, 2 vjet, 2 muaj, 13 ditė. Pushuar nga puna. Ishte spahi dhe me zotėsi tė tij arriti tė bėhej kryevizir, shėrbeu si Vali nė Misir, luftoi kundėr jeniēerėve kryengritės. Sami Frashėri thotė se epitetin “Merre” e mori se ai kundėr rebelėve jepte urdhėrin shqip: “Merre”! (Qėroi hesapet)

  Tabani Jasse Mehmet Pasha (?-1653) ka shėrbyer 4 vjet, 8 muaj 15 ditė

  Kujuxhu Murat Pasha (1520-1653). Rritur nė pallat, ishte nakshibendi, zhduku bektashinjtė, vezir i fortė

  Nasuh Pasha (?-1614) rritur nė pallat si ēaush

  Ohrili Hysein Pasha (?-1622), me prejardhje kopshtar i pallatit spahi, shėrbeu mė 1621

  Xhixhan Kapuxhubashi Sulltanzade Mehmet Pasha (1602-1646) punoi si kryevezir, 1 vit e 10 muaj

  Kara Mustafa Pasha (?-1655) me origjinė jeniēer, dy herė kryevezir

  Tarhonxhu Mustafa Passha (?-1653) shėrbeu 9,5 muaj (1652-53), pėr herė tė parė bėri buxhetin e shtetit osman dhe kėtė shėrbim e pagoi me kokė, e varėn nė litar, rridhte nga njė familje matjane.

  Zurnazen (Zurnaxhi) Mustafa Pasha (?-1656), jeniēer i dalluar, shėrbeu si kryevezir 4 orė mė 1656

  Qypryly Mehmet Pasha, lindur nė Qypryly tė Anadollir (1578-1661), shėrbeu si kryevezir 5 vjet, 1 muaj, 15 ditė. Ėshtė shqiptar nga fhsati Roshnik i Beratit, familja e tij kishte mėrguar nė Anadoll. Mehmet Pasha qė ishte nga kryevazirėt mė tė mirė nė kėtė detyrė e kishte pranuar me kėto kushte: Propozimet qė do t’i paraqiten Padishahut tė pranohen menjėherė. Nė shėrbimet e tij do tė jetė i lirė. Ndihmėist dhe administratorėt do ti zgjedhė vetė ai. Tė mos u vihet thashethemeve.

  Qypryly Ahmet Mustafa Pasha (1635-1676), biri i madh i Mehmet Pashės shėrbeu si kryevezir, 15 vjet, mė 1659 u gradua vezir dhe marreshall mė 1661 filloi shėrbimet kolosale si sadrazem, udhėheqės i meēur, riorganizoi ushtrinė e prishur, ndreqi punėt e shtetit.

  Qypryly Fazėll Mustafa Pasha (1637-1691), shėrbeu 2 vjet e 3 muaj. Biri i dytė i Mehmet Pashės dhe vėllai i Ahmet Mustafa Pashės, sadrazem dhe ky si vėllai i tij ishte edukuar nė medrese, vezir i zgjuar, qetėsoi vendin. Ra dėshmor nė luftė.

  Arabaxhi Ali Pasha shėrbeu gjatė viteve 1691-92, 6 muaj, 29 ditė.

  Amxhazade Huesin Pasha (?-1702) nga familja e Mehmet Pashė Qyprylyt, shėrbeu 4 vjet, 11 muaj, 16 ditė, burrė shteti i menēur dhe i drejtė. Shėrbimi 1797-1802; dha dorėheqjen.

  Dalltaban Mustafa Pasha (?-1703) me prejardhje nga shėrbimet e pallatit, vezir i zgjuar, lindur nė Manastir ka punuar 4 muaj 20 ditė (1702-03). Pasi ishte pa shkollim dhe turqishten se dinte mirė, u titullua “Dalltaban” (kėmbėlakuriq)

  Qypryly Numan Pasha (?-1713), shėrbeu 2 muaj, 2 ditė (1710)

  Haxhi Halil Pasha (1656-1716) lindur nė Elbasan shėrbyes i pallatit punoi 1 vit

  Ivaz-zade Halil Pasha (?1713), shėrbue 2 muaj

  Memish Pasha (?-1809), njė shqiptar i zgjuar, punoi 1 muaj

  Gjiritli Mustafa Nail Pasha (1796-1871), shqiptar i zgjuar nga katundi i Poliēanit tė Kosturit tė Korēės, varrosur nė Tyrben Fatih-Stamboll. Ka shėrbyer si Sadrazam tri herė

  Mehmet Ferit Pashė Vlora (1852-1914) shėrbue si kryevezir gjatė viteve 1902-1908, njeri besnik i Sulltan Abdylhamitit II

  Mehmet Ferit Pashė Vlora ka lindur nė Janinė mė 1852 , ishte i biri i Mustafa Pashė Vlorės. Shėrbeu si sekretar pranė babait tė tij, i cili ishte mytasarrėf nė Hanja (Gjirit Kretė). Punoi dhe si inspektor i shėrbimeve administrative. Njihet si nga Valinjtė e famshėm, bėn pjesė nė librin 50 UNLU VALI “Valinjtė e famshėm” (1962, fq 237-246). Qėndroi 4 vjet vali i Konjės. Qė nga viti 1902 deri mė 1908 shėrbeu kryevezir –Sadrazem pranė sulltani9 Abdylhamitit. Nė biografinė e tij shėnohet se ka shėrbyer 16 vjet dhe si anėtar nė Zyrėn e Diktimit. Mė 23 korrik 1908 pushohet nga posti i kryeministrit, po Sulltan Abdylhamiti e mbrojti duke e emėruar kryetar i Senatit, ka punuar dhe si ministėr i brendshėm i Perandorisė.

  Misirli Sait Halim Pasha (1863-1921), nipi i Mehmet Ali Pashės, Kavalisė shėrbue 3 vjet, 7 vjet, 21 ditė (1913-1917)

  Ahmet Izet Pasha (1864-1937). Lindur nė Nisliē tė Manastirit. Komandant dhe ushtarak i dalluar, shėrbeu si sadrazėm 25 ditė mė 1918.

  Damat Ferit Pasha (1853-1923). Sadrazemi i fundit i perandorisė osmane, tradhtoi LNĒ tė nisur nga Mustafa Qemal Ataturku Anadoll.

  Meiki Mansur – Hain Ahmet Pasha (1490-1524) me prejardhje kopshtari, ushtarak i zoti, pėr shkak nė Misip shpall pavarėsinė e vendit u quajt “Hain” (tradhėtar), punoi si sadrezem gjatė viteve 1523-1524.

  Gjehdik Ahmet Pasha (?-1482, devshime, komandant dhe strateg i madh, mė 1416) u emėrua Bejler i Rumelisė, mė 1475 u caktua kryevezir dhe shėrbeu 4 vjet.

  Rustem Pasha (?-1560). Mund tė ketė lindur mė Iliri (Kroaci) devshime, mė 1544 u emėrua kryevezir. Njėkohėsisht u largua nga posti dhe prapė mė 1544 punoi si kryeveziv gjithsej 14 vjet, deri sa vdiq.

  Ibrahim Pasha (1593-1536) me prejardhje sllavi, ishte bėrė bejlerbej, shėrbeu 13 vjet si kryeminsitėr.  Po si ndodh kėshtu unė kam kaq shum fakte , apo ndoshta realiteti flet vet?


  Me Rrespekt : ILMGAP

 17. #57
  Fshatar i varfer Maska e Chingy
  Anėtarėsuar
  25-09-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  371
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  I Nderuar : Chingy

  Dernjasi mohon edhe ekzistencėn e tyre . A mund ta bėj njė pyetje a beson se ata kan eksiztuar ndonjėherė dhe nėse po a kan qenė me prejardhje shqiptare.?


  Me Rrespekt : ILMGAP
  ILMGAP derisa jane shkruar ne histori nuk kam pse mohoj as ekzistencen dhe as zotesine dhe as perkatesine shqiptare..Pot tema nuk eshte kjo dhe as une nuk mohova ekzistencen...
  Se sei stanco e vuoi morire, pensa a chi sa di dover morire e vuole vivere...

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Centaurus
  Anėtarėsuar
  10-04-2007
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga derjansi Lexo Postimin
  simas teoris tane i bje Fadil Hoxha hero kombtar apo jo se tregon se shqiptaret u ban pjes e shoqeris Serbo-jugosllave?
  Edhe Sinan Hasani ka qene president i Jugosllavise, por eshte turp i madh per neve qe ishte "shqiptar" ai berllog, ashtu sikur Fadil Hoxha qe e permende ti.

  Ata kryeministra turq e grek me prejardhje "shqiptare" jan turp per neve, dhe aspak krenari.
  [[[[[[Proudly to be a son of the Eagle]]]]]]

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga ILMGAP Lexo Postimin
  Mir i Nderuar nuk mohon ekzistencen por mohon se ata ishin shqiptarė do tė thotė ti thua qė nuk janė . Ja fakte tė tjera tė skjaruara logjikisht pėr ty :

  [
  hera e funit sa per sqarim se kur folke me ty sikur me i fol murit or shoq

  nuk e mohoj se ishin "shqiptar" por them se ato ishin gjakprish tradhtar, bashkpuntor te okupatorit.

  ne cdo potim e kam than ket po ti muuuuuuuuuuu se muuuuuuuuuuu pllet.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Anėtarėsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,825
  Faleminderit
  12
  113 falenderime nė 89 postime
  Citim Postuar mė parė nga Centaurus Lexo Postimin
  Edhe Sinan Hasani ka qene president i Jugosllavise, por eshte turp i madh per neve qe ishte "shqiptar" ai berllog, ashtu sikur Fadil Hoxha qe e permende ti.

  Ata kryeministra turq e grek me prejardhje "shqiptare" jan turp per neve, dhe aspak krenari.
  jo jo per ILPMNGC ato te dy jan heroj sepse tregojn se shqiptaret u inkuadrun per bukuri ne shoqnin serbojugosllave.
  JO NEGOCIATA VETĖVENDOSJE

Faqja 3 prej 13 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Rugova: Dardania dhe flamuri dardan
  Nga krokodili_73 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 375
  Postimi i Fundit: 30-04-2017, 14:19
 2. Rexhep Qosja: Moisiu nderoi tradhtarin Rugova
  Nga Arb nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 15-05-2007, 12:50
 3. Ku po shkon kombi shqiptar?
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 04:47
 4. Pėrgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 5. Shteti grek, ky armik i kombit shqiptar
  Nga ~Geri~ nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 09-04-2005, 07:33

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •