Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-09-2002
  Vendndodhja
  kepi rodonit
  Postime
  347
  ......E Diela Letrare.......

  Faqe e pergatitur nga Ledia Dushi

  Poezi nga Rita Petro


  Pėr atė burrė qė di tė vdesė
  Pėr njė grua
  Pėr atė burrė qė di tė rrojė
  Pėr njė grua


  -----------------------------------------------------------

  Rita Petro (Filipi) ka lindur nė Tiranė mė 13 mars 1962.
  Nė vitin 1980-1984 ka kryer studimet nė Universitetin e Tiranės, Dega Gjuhė Shqipe dhe Letėrsi.
  Mė 1993 ėshtė specializuar nė Universitetin e Athinės pėr Filozofi dhe Kulturė Greke. Qė prej vitit 1985 deri nė vitin 2000 ka punuar redaktore nė Shtėpinė Botuese tė Librit Shkollor dhe ėshtė aktivizuar nė shumė grupe pune pėr programet, standartet, trajnimet qė lidhen me lėndėn e gjuhės dhe tė letėrsisė nė shkollė.

  Rita Petro ėshtė bashkėautore nė gjashtė tekste shkollore, redaktore e disa prej teksteve kryesore tė letėrsisė qė pėrdoren aktualisht nė Shqipėri, Kosovė dhe Maqedoni si dhe themeluese e revistės mujore pėr fėmijėt "Alba" qė shpėrndahet nė tė gjitha kėto treva.

  Si poete Rita Petro ka botuar dy vėllime me poezi, tė cilat janė vlerėsuar nga kritika letrare:
  Vargje tė pėrfolura (1993)
  Shija e instiktit (1998)

  Nė vitin 1999 ka fituar ēmimin "Onufri" nė Ditėt Poetike tė Verės, Elbasan. Qė prej dy vjetėsh (sė bashku me z. Latif Ajrullain) drejton Shtėpinė Botuese "Albas" me qendėr nė Tiranė dhe Tetovė e cila si politikė botimi ka librat shkollorė.  A tė kam thėnė ndonjėherė


  A tė kam thėnė ndonjėherė
  Se dua tė vdes nė pranverė
  Bashkė me ty,
  Pėrkundur nė njė shtratlisharės
  Varur nė degėn e njė lisi plak,
  Kur tė mos kemi mė fuqi pėr tė
  vrapuar,
  Kur tė mos kemi mė fuqi pėr tė
  vallzuar,
  Kur tė mos kemi mė fuqi pėr
  aventura
  Kur tė mos mundim mė ta bėjmė,
  Vetėm dielli do tė na i ngrohė fytyrat
  Puthitur nga frymė e njėri-tjetrit...
  Unė e kam provuar njėherė
  Te kasollja nė mal,
  Sapo kishte shkrirė dėbora
  Dhe pemėt i kishin zėnė ethet e pranverės;
  Vdekja kishte shije eksituese
  Tė athėt, si fryti ende i papjekur
  (Apo mė mirė t'i lėmė krahasimet romantike)
  Si seksi yt.  Ardhja e tij


  Askush nuk beson mė
  Te rikthimi i Krishtit tė Parė
  Sidomos ata tė vetėquajturit
  shenjtorė,
  Njerėzit kanė dymijė vjet
  Qė e pėrdhosin Krishtin
  Dhe festojnė madhėrisht
  Datėlindjen dhe Datėvdekjen e tij,
  Po unė qė jam femėr
  Po aq shenjtore sa "virgjėresha" Mari,
  E ndiej Frymėn e Shenjtė
  Qė ma gėrryen pėrbrenda trupin
  Dhe ma pėrgatit mitrėn
  Pėr riprodhimin e ri.

  E nėse askush nuk beson mė
  Nė virgjėri,
  Fara e Tij me siguri
  Njė ditė do tė zerė
  Nga seksi i njė myslimani
  Me njė tė krishterė.  Ligji i pohimit dhe i mohimit nė kryqėzimin e trupave


  pohim

  Maja e gozhdės
  Ngulur nė shpinėn time
  Pranė shtyllės tėnde vertebrore
  Arrin deri nė shpinėn tėnde
  Pa e dėmtuar palcėn,
  Kjo ėshtė dashuri
  Nė moshėn madhore.

  mohim

  A e keni parė
  Apo e keni ndierė
  Si kryqėzohet mishi me mishin
  Pa ndihmėn e sendeve
  Tė hekurta apo tė drunjta?!
  Njė elektrizim natyral
  I pėrshkon trupat e mishtė
  Kur nė brendėsi tė tyre
  Derdhen trupat e lėngėt
  Dhe si nė djegien e dy qirinjve
  Qė qėndrojnė pranė e pranė
  Prej zjarrit tė brendshėm shkrihen
  E lėshohen te njėri-tjetri
  Duke humbur me dashje
  Formėn e tyre.  Mė jepni bekimin tuaj


  Tė jesh flokėlagur nga shiu
  Nė qoshen gjysmė tė errėt tė njė lokali
  Ngrohur nga fryma e pėshpėritjeve
  E zėri i mbytur i njė saksi,
  Dhe tė duash tė rrėfehesh
  Para njerėzve tė tu mė tė dashur
  Pa pritur ēastin e vdekjes,
  E t'u thuash
  - Baba, ka shumė kohė qė tė kam tradhtuar!
  - Burrė, ka ca kohė qė tė kam tradhtuar!
  - I dashur, ka qė dje qė tė kam tradhtuar!
  Do tė nisem nesėr
  Pa zbardhur drita
  Esėll, me njė ēantė kryqėzuar krahėve,
  Zbathur, me sandale kryqėzuar kėmbėve,
  Do tė ngjitem nė majėn e atij mali tė lartė
  Ku jeton dhia e egėr virgjėreshė,
  -Ju lutem, mė jepni bekimin tuaj!
  (Dhe ata me siguri do ma japin
  Se mė duan shumė,
  Por s'ditėn tė mė mbajnė).


  Lutje pėr atė qė ikėn
  sipas lutjeve tė
  Nėnė Terezės

  Ndihmoje, o Zot
  Atė qė ikėn
  Ta marrė me vete kujtimin
  Dhe atė qė mbetet
  Ta ruajė nė vete kujtimin.

  Ndihmoji, o Zot
  Ata qė ndahen
  Qė kur takohen
  Mos shihen si dy tė panjohur
  Por tė ndiejnė
  Se nuk janė ndarė kurrė.


  Kėtu poshtė ka muzikė, shpirt!

  Kėnga Live

  A e dėgjon Shpirt, kėtu poshtė
  kėndohet,
  Kėtu poshtė njerėzit duan tė
  kėndojnė
  Me qirinj tė ndezur apo duar tė
  ngritura lart,
  Pėr t'i plotėsuar, eja e bashkohemi me ta.
  Kėtu poshtė bėn ngrohtė nga frymėt,
  Trupat e tyre janė tė ngjitura e tė puthitura fort
  Nga dėshirat. Jo pėr seks, as pėr
  lavdi,
  Ėshtė diēka tjetėr ... dėshira e
  shpirtit ...
  MUZIKA.


  Kėnga jonė

  Si thua Shpirt, s'mund t'i lėmė kėta vetėm
  Por dhe ne vetėm nuk mund tė rrimė.
  Pa ta, ne s'mund tė jemi Popull,
  Pa ne, ata do t'i quanin Turmė.
  Ne gjithnjė o Shpirt kemi qenė

  Dhe do jemi me ta, kėtu Poshtė
  Ndoshta mund tė ngjitemi dhe Lart,
  Ku i dihet jetės; e bėjmė njė betim.
  Po ti i paske duart e zėna! Edhe unė!
  Puthemi buzė mė buzė dhe nė
  heshtje betohemi:
  "Nėse ngjitemi ndonjėherė Lart
  Do pėrpiqemi t'i dėgjojmė ata
  Poshtė!"


  Strehėza e vetmisė sime

  Tė falem
  O strehėza e mbretėrisė sime!
  I vetmi vend
  Ku mund tė rrish gjunjė mė gjunjė
  Vetėm pėr vetėm
  Me vetveten
  Dhe tė ndihesh pa siklet
  Frymėn e saj jo aq tė pastėr
  Qė rikthehet tek ti.

  Tė gjitha lotėt i mbledh
  Nė kupėn e pėllėmbėve tė mia,
  Njom me to buzėt e thara
  Dhe mbaj vesh
  Tingujt e njė pianoje tė vjetėr,
  I zoti ka vite qė ka vdekur.
  Strehėza ime
  I ka muret prej pasqyre,
  Ku mund tė gjesh lakuriq
  Katėr vetvete tė tjera
  Nė pozicione tė ndryshme,
  Qė s'ti ndajnė sytė pėr asnjė ēast/
  E dėshiruar pėr pėrqafim
  Zgjas krahėt,
  Mashtrohem prej reflekseve tė argjendta,
  Pasqyrat bien,
  Copėzat e kristalit mė ngulen nė trup,
  Rrjedhja e gjakut dhe dhimbja e mishit
  Mė kujtojnė se kam nevojė
  Pėr ndihmėn e tjetrit.
  shtriji kembet sa ke jorganin ..se te ha bubi.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e NEOLK
  Anėtarėsuar
  10-04-2006
  Vendndodhja
  vlore
  Postime
  330
  Rita Petro  Mė respekt pėr tė dehurin

  Ju lutem,
  Mė respekt pėr tė dehurin
  Mė durim e tolerancė,
  Nėse nė majė tė gjuhės
  E keni fjalėn: Ik pirdhu!
  Thojani atė mė mirė
  Ndonjė kandidati per deputet
  Nė takimin e tij elektoral,
  Apo ndonjė bejtexhiu
  Qė ju reciton vargjet e tij,
  Ndoshta mė mirė bashkėshortes
  Qė ju pret me tė shara
  Pėr kėpucėt me baltė ...
  Por kurrė
  Mos ia thoni njė tė dehuri,
  Vėshtrojini sytė e tij
  Gati sa nuk plasin
  Nga vetmia,
  Ai vuan nga tė vėrtetat
  Qe do t’i thotė tė gjitha
  Por askush nuk e dėgjon,
  Se ne njerėzit serioz
  Ndihemi te qetė
  Mes gėnjeshtrash .


  ..................
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga NEOLK : 24-04-2008 mė 17:40
  Rrug' e gjatė do ngare ngadalė (8204)

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-03-2009
  Postime
  1
  Rita Petro me poezitw e saj ka arritur qw njerwzve t'u sjell dashurinw pwr jetwn dhe dwshirwn pwr tw, sado qw ajo (jeta) wshtw shumw e vwshtirw pwr t'u jetuar! Dhwntw Zoti qw poezitw e saj tw jenw pjesw e gjithmonshme e jetws dhe shpirtit krijues tw saj!...

Tema tė Ngjashme

 1. Aleksandri i Madh dhe perkatesia e tij Shqiptare
  Nga BaNi! nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-06-2009, 14:02
 2. Diktatura FIKS FARE dhe Persekutimi i Pusht-etareve
  Nga Duaje Siveten nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-03-2009, 02:02
 3. Video : Leka i Madh shqiptar ?
  Nga MuharremKruja nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 246
  Postimi i Fundit: 18-03-2007, 22:42
 4. 3 Maj: Shen Filipi e Shen Jaku Apostuj
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-05-2006, 17:19
 5. De Filipi dhe Kadiu drejtojnė “Striscia la notizia”
  Nga D&G Feminine nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-04-2005, 12:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •