Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 37 prej 37
  1. #21
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga Rroni01 Lexo Postimin
    une vetem po e lexoj interesimin e gv.
    ?????

    sa i interesuar qe eshte>?

    a thua eshte e vertete!

    nc nc nc nc
    Si mendon ti , a jam i interesuar ose jo
    Rroni , une jam i interesuar vetem per nje gje , per te verteten, asgje me shum , asgje me pak.

    Sa i perket temes qe kam hap, kete pyetje qe ua kam be une, nuk vjen nga une, por vjen nga Bibla.
    Te ka rastisur psh te lexojsh Kuranin dhe dicka nuk e ke te qarte, dhe i parashtron pyetje vetes tende , pse thot ashtu, cfar deshiron Kurani te sqaroj me ato vargje etj etj, ose jo ?!! Ma merr mendja qe jo, ngase nuk besoj qe ke lexuar Kuranin.
    Por une psh , jam i pasionuar pas historise , fese dhe shkences ( Fizike dhe Astronomi ) dhe ne kohe te lire une lexoj lidhur per keto qe me interesojne.

    Tani duke lexuar Biblen, une rastisa ne vargjet ne te cilat pak a shum Jezusi shprehet qe nese Ai nuk largohet atehere Mbrojtesi nuk do te vij!!!!

    Tani , ajo qe une nuk kuptoj , pse Jezusi duhet te largohet?!! Kujt i hyn ne pune mbrojtesi, kur neve kemi Zotin midish nesh?!!!
    Per veten time nuk e shikoj te arsyeshme qe Zoti te largohet qe te vij nje mbrojtes tjeter.
    Une personalisht do te ndjehesha shum me i sigurte nen prezencen e Zotit se sa nje mborjtesi tjeter.

    Andaj kerkoj pergjigje nga ju, se si i kuptoni keto vargje, a kane llogjik per juve keto vargje ose jo.

    Une jam musliman, por fanatik musliman nuk jam. Une nuk besoj ne dicka vetem pse dikush me thot Nexhat besoje se keshtu eshte e verteta, une te verteten e vertetoj personalisht per veten time dhe une vendos se cfar eshte e vertete.

    A e beni edhe juve kete pune ose , besoni ne menyre te verbert.

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  2. #22
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Si mendon ti , a jam i interesuar ose jo
    Rroni , une jam i interesuar vetem per nje gje , per te verteten, asgje me shum , asgje me pak.

    Sa i perket temes qe kam hap, kete pyetje qe ua kam be une, nuk vjen nga une, por vjen nga Bibla.
    Te ka rastisur psh te lexojsh Kuranin dhe dicka nuk e ke te qarte, dhe i parashtron pyetje vetes tende , pse thot ashtu, cfar deshiron Kurani te sqaroj me ato vargje etj etj, ose jo ?!! Ma merr mendja qe jo, ngase nuk besoj qe ke lexuar Kuranin.
    Por une psh , jam i pasionuar pas historise , fese dhe shkences ( Fizike dhe Astronomi ) dhe ne kohe te lire une lexoj lidhur per keto qe me interesojne.

    Tani duke lexuar Biblen, une rastisa ne vargjet ne te cilat pak a shum Jezusi shprehet qe nese Ai nuk largohet atehere Mbrojtesi nuk do te vij!!!!

    Tani , ajo qe une nuk kuptoj , pse Jezusi duhet te largohet?!! Kujt i hyn ne pune mbrojtesi, kur neve kemi Zotin midish nesh?!!!
    Per veten time nuk e shikoj te arsyeshme qe Zoti te largohet qe te vij nje mbrojtes tjeter.
    Une personalisht do te ndjehesha shum me i sigurte nen prezencen e Zotit se sa nje mborjtesi tjeter.

    Andaj kerkoj pergjigje nga ju, se si i kuptoni keto vargje, a kane llogjik per juve keto vargje ose jo.

    Une jam musliman, por fanatik musliman nuk jam. Une nuk besoj ne dicka vetem pse dikush me thot Nexhat besoje se keshtu eshte e verteta, une te verteten e vertetoj personalisht per veten time dhe une vendos se cfar eshte e vertete.

    A e beni edhe juve kete pune ose , besoni ne menyre te verbert.

    Me Respekt
    GV_USA
    Nexhat, Te kam thene edhe mė parė se Zoti-Krishti nuk ka ikur. Ai ėshtė gjithnjė me ne, Shpirti i Zotit - po i njėti Zot.


    “Edhe pak kohė e nuk do tė mė shihni, prapė edhe pak e do tė mė shihni.” (Gjn 16; 16)


    Kėshtu edhe ju: tani jeni tė trishtuar, por unė prapė do tė vij t’ju shoh
    e zemra juaj do tė galdojė dhe askush s’do t’jua marrė gėzimin tuaj. (GJn 16; 22)


    “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Edhe unė do t’i lutem Atit
    dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė: Shpirtin e sė Vėrtetės, qė bota s’mund ta marrė, sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

    Ju e njihni sepse Ai banon me ju e ėshtė nė ju.

    Nuk do t’ju lė jetimė; do tė vij tek ju.
    Edhe pak kohė e bota nuk do tė mė shohė mė, ndėrsa ju do tė mė shihni, sepse unė jetoj edhe ju do tė jetoni. (Gj 14; 15-19)


    Edhe 500-mi vite nuk e kupton nėse nuk e lexon me lutje dhe vullnet te mirė Biblen. Ajo qe dua ta them; GV nuk besojmė nė mėnyrė tė verbėrt, jo o mik. Unė jam i sigurtė se Krishti ėshtė i pranishem dhe ne nuk jemi vetem.

    Si te duash dhe ēka te duash mund te mendojsh, por ajo qe vėrejė te ti dhe thuaja se te gjithė muslimanėt ėshtė nji problem i madh sepse nuk kuptoni Shpirtin e Shenjtė qe ėshtė vet ZOTI. Zoti ėshtė Shpirt dhe vetem nėse je i ndikuar shpirtėrisht mund ta kuptojsh Shpirtin, kurr e jetės nuk mund ta kuptojsh pse lexon shkencė apo diēka tjeter.

    Nuk po te them Nexhat ju jeni gabim apo ai ėshtė gabim, apo ne jemi mirė apo keq, shkurt, nuk dua tė bėjė vlersime ne kėtė rast, por ajo qe mė duhet ta them sepse kerkohet; Krishti nuk ka ikur por Ai ėshtė gjithmon me ata qe i besojnė. Kuptoj dhe jam i sigurtė se ndoshta edhe ēuditesh dhe te duket e pa kuptimt, por kjo ka ndodhur edhe kur Jezusi erdhi nė botė nė trajt njeri, shumė kujt ju duke i pakuptueshem mėsimi i Tij, besa edhe nxėnėsit ne ni rast ishin tė pakjartė. Shpirti i Zotit ka gjuhen disi jo te lehtė pėr ta kuptuar, por me lutje dhe vullnet tė mirė, njeriu mund edhe ta merr dhuratė nga Zoti, lirohu nga gjykimet dhe arsyet njerėzore dhe kerkoja Jezusit me lutje te verteten se sigurisht do ta zbuloj tė verteten e Tij edhe mė mirė se unė dhe secili i Krishter dhe gradualisht do ta kuptojsh Biblen. Per ndryshe ne Krishterim dhe besimi i tyre ėshtė Ati, i Biri dhe Shpirti Shenjtė, ni Zot nė tri vetje.

    pershendetje
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 14-05-2009 mė 20:01
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    GOSTIVARI,
    ke shkruar: "Si mendon ti , a jam i interesuar ose jo
    Rroni , une jam i interesuar vetem per nje gje , per te verteten, asgje me shum , asgje me pak".

    Nuk je interesuar fare, te pakten nuk je interesuar ne menyre qe ti te mund te arrish ne te verteten! Ne nje problematike qe merret me kuptimin e jetes, e qe per kete duhet te perdore nje metode sintetike, ti pretendon te perdoresh nje metode analitike te veēante per shkencat fizike dhe astronomike.

    Nje makine u ndalua ne rruge. Ti i merr ēelsat e vetem provon ta ndizesh ate. Kot, sepse ti harron ta kontrollosh driten treguese e benzines. Gjithnje, per ta arritur te verteten, duhet te "largohemi" per ta perballuar problemin sipas te gjitha faktoreve ne loje.
    Ti shpesh here ke hapur teme, ke bere pyetje, gjithmone nga nje kendveshtrim shume te vogel (nje vargu i Bibles qe flet per Krishtin duke harruar qe ēdo varg i Bibles flet per Krishtin), e nga nje distance 0 (nuk je larg as nje meter nga kurani, e per kete nuk mund te shikosh asgje tjeter). Bibla na edukon qe ta shikojme tere realitetin duke mos harruar asgje: qiellin dhe token, detin, lumenjte, yjet, lulet e fushes, zogjte e qiellit,fytyten e nje femije, forcen e nje te riu, urtine e pleqve...te gjitha krijesa dhe ate qe i krijoi. Libri eshte nje dhurate te Zotit per te shikuar realitetin siēeshte sipas te gjitha faktoreve te tij.
    Duhet nje shikim i hapur mbi gjithēkaj, dhe nga nje distance qe jep mundesi ta vene ne fokusin ate.

  4. #24
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Ore Toni dhe ti Rroni, nuk ma merr mendja qe paraqet problem leximi i dokumentave ne gjuhen shqipe.
    Vargjet qe ua solla, jane ne gjuhen shqipe. Une e kuptoj qe juve mundoheni te me sqaroni se ne vise tjera te Bibles thuhet qe JEzusi nuk eshte larguar, dhe cdo gje eshte ne rregull.
    Por ama kur i krahasojme ato pohime me pohimet qe gjenden tek Gjoni , kapitulli 16, vargjet 7-8 , mund te arrijme veten ne disa perfundime.

    1. Gjoni ren , dhe se Jezusi kurre nuk i ka thene ato fjale.
    2. Dikush tjeter i ka fut ato fjale mbrenda Bibles duke ia atribuar ungjillit te Gjonit
    3. Bibla eshte gabim ne viset tjera kur thot se Jezusi eshte midis nesh dhe
    4. Dikush tjeter i ka fut keto vargje ne Bibel qe thuajne se JEzusi eshte midis nesh.

    Por ne asnjemenyre keto vargje nuk perputhen me ate qe juve mundoheni te me sqaroni, sepse sipas ketyre vargjeve eshte shum e qarte qe Jezusi doemosdo te largohet qe te vij nje mbrojtes tjeter.
    Problematika e ketyre vargjevenuk mbaron me kaq, kjo eshte vetem fillimi i problemeve qe rrjedhin nga keto vargje.
    Pik se pari parashtrohet pyetja kush eshte ky mbrojtesi per te cilin flet Jezusi!
    Se dyti parashtohet pyetja , ky mbrojtesi a eshte me i fuqishem se JEzusi ose jo, nga vet fakti qe sipas ketyre vargjeve kuptojme qe JEzusi nuk ishte ne gjendje te mbroj besimtaret, andaj Ai duhet te largohet qe te vij ky mbrojtes.

    Pra qe juve mundoheni te beni eshte me ane te vargjeve komplet tjera te Bibles ti sqaroni keto vargje.
    Kjo i bie sikur te sqaroj historine e Romes duke u bazuar ne historine e Gjermanise naziste.
    Nuk shkon, secila histori i perket nje periudhe te vecante dhe nuk ka asgje te perbashket me historine tjeter.
    Andaj sqarimet qe i marr nga ju, nuk me kenaqin, mendoj se juve mund te jepni sqarime akoma me te mira.

    Me Respekt
    GV_USA
    WE WILL NOT GO DOWN!

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-05-2009
    Postime
    50
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Ore Toni dhe ti Rroni, nuk ma merr mendja qe paraqet problem leximi i dokumentave ne gjuhen shqipe.
    Vargjet qe ua solla, jane ne gjuhen shqipe. Une e kuptoj qe juve mundoheni te me sqaroni se ne vise tjera te Bibles thuhet qe JEzusi nuk eshte larguar, dhe cdo gje eshte ne rregull.
    Por ama kur i krahasojme ato pohime me pohimet qe gjenden tek Gjoni , kapitulli 16, vargjet 7-8 , mund te arrijme veten ne disa perfundime.

    1. Gjoni ren , dhe se Jezusi kurre nuk i ka thene ato fjale.
    2. Dikush tjeter i ka fut ato fjale mbrenda Bibles duke ia atribuar ungjillit te Gjonit
    3. Bibla eshte gabim ne viset tjera kur thot se Jezusi eshte midis nesh dhe
    4. Dikush tjeter i ka fut keto vargje ne Bibel qe thuajne se JEzusi eshte midis nesh.

    Por ne asnjemenyre keto vargje nuk perputhen me ate qe juve mundoheni te me sqaroni, sepse sipas ketyre vargjeve eshte shum e qarte qe Jezusi doemosdo te largohet qe te vij nje mbrojtes tjeter.
    Problematika e ketyre vargjevenuk mbaron me kaq, kjo eshte vetem fillimi i problemeve qe rrjedhin nga keto vargje.
    Pik se pari parashtrohet pyetja kush eshte ky mbrojtesi per te cilin flet Jezusi!
    Se dyti parashtohet pyetja , ky mbrojtesi a eshte me i fuqishem se JEzusi ose jo, nga vet fakti qe sipas ketyre vargjeve kuptojme qe JEzusi nuk ishte ne gjendje te mbroj besimtaret, andaj Ai duhet te largohet qe te vij ky mbrojtes.

    Pra qe juve mundoheni te beni eshte me ane te vargjeve komplet tjera te Bibles ti sqaroni keto vargje.
    Kjo i bie sikur te sqaroj historine e Romes duke u bazuar ne historine e Gjermanise naziste.
    Nuk shkon, secila histori i perket nje periudhe te vecante dhe nuk ka asgje te perbashket me historine tjeter.
    Andaj sqarimet qe i marr nga ju, nuk me kenaqin, mendoj se juve mund te jepni sqarime akoma me te mira.

    Me Respekt
    GV_USA


    Ti si individ nuk mundesh gjyku gjonin a rren a nuk rren sepse nuk je kerkushi edhe nese ki kry shkoll shum tu madhe por sja ki iden e fese por e ki iden e provokimit,

    A sa i perket jezusit (a eshte dhe a do te jete me ne) e thot kete fjal :"ku jeni veq dy vet te mbledhun ne emrin tim atehere une do te jem aty".

  6. #26
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Ore Toni dhe ti Rroni, nuk ma merr mendja qe paraqet problem leximi i dokumentave ne gjuhen shqipe.

    Ashtu mendojnė dhe kan menduar njerėzit, por jot e gjithė. Per ata qe mendojnė sikurse ti Jezusi disaherė tha se; “sy kanė e nuk shohin, dhe veshė kanė e nuk ndėgjojnė”!! Unė kuptoj se nuk ėshtė problem njeriu te lexojė, por problemi ėshtė nėse njeriu kupton. Per ata ekziston edhe deshtimi nė jetė. Sikurse mos te ishte deshtimi as ngadhnjmi nuk do tė ketė kuptimin ashtu sikurse e ka. Sikurse most e ishte terri, nuk ishte as drita, e, I nderuar, deshtimi, - terri islam nė ty ekziston dhe ai terr nuk te lejon tė kuptojsh Driten e Zotit. Drita e Zotit ėshtė Krishti dhe mesimet e Tij qe t’I I lexon dhe nuk I kupton!!


    Vargjet qe ua solla, jane ne gjuhen shqipe. Une e kuptoj qe juve mundoheni te me sqaroni se ne vise tjera te Bibles thuhet qe JEzusi nuk eshte larguar, dhe cdo gje eshte ne rregull.
    Jo nuk “mundohemi” siē thua sepse janė DRITĖ. I fundosuri nė errėsirė nuk ka force per ti perballuar DRITES – FJALES sė ZOTIT – BIBLES.

    Por ama kur i krahasojme ato pohime me pohimet qe gjenden tek Gjoni , kapitulli 16, vargjet 7-8 , mund te arrijme veten ne disa perfundime.

    1. Gjoni ren , dhe se Jezusi kurre nuk i ka thene ato fjale.
    Per ty krejtė BIBLA ėshtė “rrenė” nuk duhet ta thuajsh fare bile, kėshtu tė meson Kurani ty. Problemi te cilin ti nuk e dallon ėshtė se; sikurse kurani qe ėshtė sherbyer e njė gjysem fjalie nga rreshti I Bibles, ashtu edhe ti sherbehesh, citon nji gjysem fjale, nese dikush tė poston rreshtin komplet (ne kėtė rast unė tė ka postuar) atėher ju thuani “Ungjilli rrenė”, por nėse rrenė pse e citoni ju? Jeni te varfer si ju ashtu edhe kurani, nuk keni mjete kundershtimi te vertetes sė Ungjillit – FJALĖ e ZOTIT, vjedhni njė gjysem rreshti dhe ndryshoni diēka dhe meditoni sipas frymes sė muhamedit tė perrallave. Kjo ėshtė per te ardhur keq, beso se kam dhimbje per ju.

    2. Dikush tjeter i ka fut ato fjale mbrenda Bibles duke ia atribuar ungjillit te Gjonit
    Kam parasyshė se keni problem dhe nuk e nifni Autorin UNGJILLIT.

    Ungjijt kan njė Autor – ky ėshtė ZOTIT - TRINI. Mė vjen keq kur mėsoj se nuk u flet FJALA e VERTETA por jeni tė ndikuar nga mashtrimet e njė njeriut tė dyshuar I cili nėse shiqon jeten e tij tė vjen me vjellė.


    3. Bibla eshte gabim ne viset tjera kur thot se Jezusi eshte midis nesh dhe
    Jo, gabim je ti qe thua “midis nesh”, Jezusi ėshtė midis atyre qe e besojnė dhe e adhurojnė. “midis nesh” siē thua ti as nuk e thotė Bibla dhe as nuk ėshtė Jezusi. Aty mund te jetė njė tjeter qe ti nuk e njef por qe Jezusi ka zbuluar se kush ėshtė aid he si quhet.

    4. Dikush tjeter i ka fut keto vargje ne Bibel qe thuajne se JEzusi eshte midis nesh.
    Jo te thash se ai nuk ėshtė midis jush. Jezusi ėshtė midis atyre – Kishes sė KRISHTIT.


    Por ne asnjemenyre keto vargje nuk perputhen me ate qe juve mundoheni te me sqaroni, sepse sipas ketyre vargjeve eshte shum e qarte qe Jezusi doemosdo te largohet qe te vij nje mbrojtes tjeter.
    Natyrisht se Jezusi nuk ishte ardhur nė trajtė njeri qe tė jetė I perjetshem nė at natyr njerėzore. Ai erdhi dhe plotėsoj 300 profeci tė Beslidhjes sė Vjeter; "Gjithēka u plotėsua" prap u kthy nė Mbretėrinė e Vet. Por qe Ai gjithnjė ėshtė nė ne qe I besojmė “do tė jam me ju gjithmonė, edhe deri nė mbarim tė botes”. Ai pra edhe ka ardhur nė ne sikurse kishte thėnė dhe Ai ėshtė me ne edhe deri nė mbarim tė botes. Ne nuk jemi jetim, dime nga kemi ardhur dhe ku shkojna. Kemi Atin tone qiellorė qe ėshtė nė ne dhe me ne.


    Problematika e ketyre vargjevenuk mbaron me kaq, kjo eshte vetem fillimi i problemeve qe rrjedhin nga keto vargje.
    Jam mėse I bindur se prezenca e Krishtit nė njerez ėshtė problematikė per djallin.


    Pik se pari parashtrohet pyetja kush eshte ky mbrojtesi per te cilin flet Jezusi!
    Ėshtė vet Ai, ėshtė vet ZOTI, i Gjithėpushtetshmi – Hyji I Abarhamit, I Izakur dhe I Jakobit, Hyji qe foli nepermes tė profetėve, Hyji qe u misherua nė personin JEZUS, Hyji qe ėshtė I pa vdekshem. Hyji qe erdhi nė apostuj te Diellen e Rreshajve.

    Se dyti parashtohet pyetja , ky mbrojtesi a eshte me i fuqishem se JEzusi ose jo,
    Fuqi e te gjithpushtetshit nuk matet sepse ZOTI ėshtė i amshuar. Te gjitha veprat e Jezusit ishin vepra te Zotit ne TRINI. Andaj si Ati, si Jezusi, dhe si Shpirti I Shenjt ėshtė veper e njė tė vetmit Zot nė tri vetje; At-Bir-Shpirt.

    nga vet fakti qe sipas ketyre vargjeve kuptojme qe JEzusi nuk ishte ne gjendje te mbroj besimtaret, andaj Ai duhet te largohet qe te vij ky mbrojtes.
    Jezusi mbrojti dhe mbronė besimtarėt e vet. Mos po mendon se ėshtė mbrojtje me shpaten e muhamedit tėndė!! A more GV, keni problem me Krishtin ju dhe jo me mua as me tė krishterėt!!!


    Andaj sqarimet qe i marr nga ju, nuk me kenaqin, mendoj se juve mund te jepni sqarime akoma me te mira.
    Jo bre??!! “nuk e kam ditur kėtė!”.

    Unė kam cituar nga Fjala e Zotit. Nuk ėshtė Fjala e Zotit per arsye te kenaqesive qe njeriu I kupton si kenaqesi, Pra, Bibla ėshtė e frymėzuar nga Hyji dhe Fryma e Hyjit ka shfaqur ēdo gjė qė njerėzit duhet tė dinė nė lidhje me eksiztencėn e Zotit, pėrjetėsinė, jetėn dhe vdekjen, vullnetin dhe karakterin e Hyjit, etj. Dhe jo per “kenaqesit” e nji muslimani. “Kenaqesi” per ty ėshtė diēka tjeter sepse edhe ai qe te mėsoj perrallat arabe ishte shumė I dhėnun pas “kėnaqesive” dhe s’la gjė pa bė derisa martoj edhe tė mitur – vajzen 9 vjeqare!! Unė kuptoj se nėse tė citojm nga kurani I cili premton “kenaqesi” edhe ne Parajsė duke premtua “kulltuqe dhe bukuroshe me sy tė buklur” sigurisht se nuk do te thuajsh “nuk me kenaqet”. Jo shoq, Krishti, Shkrimi I Shenjt fton per dashuri dhe drejtesi, sacrifice dhe vetmohim duke ikur kėnaqesive-epsheve tė kėsajė bote, premton prezencen e Zotit nė ne dhe Jeten e pasosur. Nga Ai jemi, nė tė do tė jetojmė dhe me tė do tė bashkohemi e ky ėshtė Zoti qe u misherua nė personin JEZUS

    Pres qe nexhati tė ndryshoj menden ndaj te Vertetes KRISHT sa nuk ėshtė vonė.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 15-05-2009 mė 18:54
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  7. #27
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    Nexhat, Te kam thene edhe mė parė se Zoti-Krishti nuk ka ikur. Ai ėshtė gjithnjė me ne, Shpirti i Zotit - po i njėti Zot.


    “Edhe pak kohė e nuk do tė mė shihni, prapė edhe pak e do tė mė shihni.” (Gjn 16; 16)


    Kėshtu edhe ju: tani jeni tė trishtuar, por unė prapė do tė vij t’ju shoh
    e zemra juaj do tė galdojė dhe askush s’do t’jua marrė gėzimin tuaj. (GJn 16; 22)


    “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Edhe unė do t’i lutem Atit
    dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė: Shpirtin e sė Vėrtetės, qė bota s’mund ta marrė, sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

    Ju e njihni sepse Ai banon me ju e ėshtė nė ju.

    Nuk do t’ju lė jetimė; do tė vij tek ju.
    Edhe pak kohė e bota nuk do tė mė shohė mė, ndėrsa ju do tė mė shihni, sepse unė jetoj edhe ju do tė jetoni. (Gj 14; 15-19)


    Edhe 500-mi vite nuk e kupton nėse nuk e lexon me lutje dhe vullnet te mirė Biblen. Ajo qe dua ta them; GV nuk besojmė nė mėnyrė tė verbėrt, jo o mik. Unė jam i sigurtė se Krishti ėshtė i pranishem dhe ne nuk jemi vetem.

    Si te duash dhe ēka te duash mund te mendojsh, por ajo qe vėrejė te ti dhe thuaja se te gjithė muslimanėt ėshtė nji problem i madh sepse nuk kuptoni Shpirtin e Shenjtė qe ėshtė vet ZOTI. Zoti ėshtė Shpirt dhe vetem nėse je i ndikuar shpirtėrisht mund ta kuptojsh Shpirtin, kurr e jetės nuk mund ta kuptojsh pse lexon shkencė apo diēka tjeter.

    Nuk po te them Nexhat ju jeni gabim apo ai ėshtė gabim, apo ne jemi mirė apo keq, shkurt, nuk dua tė bėjė vlersime ne kėtė rast, por ajo qe mė duhet ta them sepse kerkohet; Krishti nuk ka ikur por Ai ėshtė gjithmon me ata qe i besojnė. Kuptoj dhe jam i sigurtė se ndoshta edhe ēuditesh dhe te duket e pa kuptimt, por kjo ka ndodhur edhe kur Jezusi erdhi nė botė nė trajt njeri, shumė kujt ju duke i pakuptueshem mėsimi i Tij, besa edhe nxėnėsit ne ni rast ishin tė pakjartė. Shpirti i Zotit ka gjuhen disi jo te lehtė pėr ta kuptuar, por me lutje dhe vullnet tė mirė, njeriu mund edhe ta merr dhuratė nga Zoti, lirohu nga gjykimet dhe arsyet njerėzore dhe kerkoja Jezusit me lutje te verteten se sigurisht do ta zbuloj tė verteten e Tij edhe mė mirė se unė dhe secili i Krishter dhe gradualisht do ta kuptojsh Biblen. Per ndryshe ne Krishterim dhe besimi i tyre ėshtė Ati, i Biri dhe Shpirti Shenjtė, ni Zot nė tri vetje.

    pershendetje

    Pershendetje Toni

    Deshta te inkuadrohem pakes sepse vrejta diqka qe deshta te sqaroj :
    “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Edhe unė do t’i lutem Atit
    dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė: Shpirtin e sė Vėrtetės, qė bota s’mund ta marrė, sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

    Kush do te jete Mbrojtesi tjeter kur sipas Bibles vet Jezusi eshte mbrojtesi i botes ?

  8. #28
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Pershendetje Toni

    Deshta te inkuadrohem pakes sepse vrejta diqka qe deshta te sqaroj :
    “Nėse mė doni, do t’i mbani urdhėrimet e mia. Edhe unė do t’i lutem Atit
    dhe Ai do t’ju japė njė Mbrojtės tjetėr, qė tė jetė me ju pėrgjithmonė: Shpirtin e sė Vėrtetės, qė bota s’mund ta marrė, sepse nuk e sheh as nuk e njeh.

    Kush do te jete Mbrojtesi tjeter kur sipas Bibles vet Jezusi eshte mbrojtesi i botes ?
    "Shpirtin e sė Vėrtetės"
    Kush ėshtė dhe ēka do tė rhotė e Verteta?

    E Verteta ėshtė ZOTI, prandaj kjo na ėshtė premtuar dhe ky premtim i Jezusit edhe ėshtė plotėsuar te Diellen e Rreshajve, lexo; "Veprat e Apostujve: 2. Rrėshajėt ardhja e Shpirtit Shenjt".


    "Shpirti i sė Vertetes" ėshtė Shpirtin Shenjt. Shpirti i Shenjt ėshtė Zot dhe jetebėrės: qe rrjedh prej Atit dhe prej Birit. Dhe se bashku me Atin e me Birin adhurohet e lavderohet

    Per ndryshe lexo kėtu se nė kė besojmė. Ky ėshtė besimi e Kishes katolike.


    Besoj ne nje Hyj te vetem
    Atin e gjithepushtetshem, Krijuesin e qiellit e te tokes,
    te gjitha sendeve qe shihen e qe nuk shihen.
    Edhe ne nje Zot te vetem, Jezu Krishtin,
    nje te vetmin Birin e Hyjit,
    te lindur prej Atit para te gjithe shekujve.
    Hyj prej Hyjit, Drite prej Drites, Hyji i vertete prej Hyjit te vertete.
    TE LINDUR, JO TE KRIJUAR, TE NJEGJEJTE ME ATIN:
    NEPERMJET TE CILIT U KRIJUAN TE GJITHA SENDET.
    Ai per ne njerezit dhe per shpetimin tone zbriti prej qiellit
    e u misherua per vyrtyt te Shpirtit Shejnte
    ne kraharorin e Virgjeres Mari e u be njeri.
    Dhe u kryqezua per ne nen Poncin Pilat,
    pesoi dhe u varros,
    dhe u ngjalle te treten dite sipas Shkrimeve,
    e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.
    Dhe perseri do te vije me lavdi per te gjykuar te gjallet e te vdekurit,
    e mbreteria e tij nuk do te kete mbarim.
    Edhe ne Shpirtin Shenjte qe eshte Zot dhe jeteberes: qe rrjedh prej Atit dhe prej Birit.
    Dhe se bashku me Atin e me Birin adhurohet e lavderohet,
    qe foli me anen e profeteve.
    Edhe ne nje Kishe te vetme, shenjte,katolike dhe apostolike.
    Deshmoj nje pagezim te vetem per faljen e mekateve.
    Pres ngjalljen e te vdekurve
    dhe jeten e pasosur. Amen.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 15-05-2009 mė 16:55
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  9. #29
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Toni fjala mbrojtes tjeter i referohet tjeter personi e jo vetvetes ?

    Dhe tek kjo fjalia : e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.

    Sipas kesaj le te kuptohet se Jezusi paska qen ne toke kurse Ati ne qiell , dhe mbas vdekjes se Jezusit ai shkon dhe rrin ne te djathten e Atit , a eshte keshtu ?

  10. #30
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Toni fjala mbrojtes tjeter i referohet tjeter personi e jo vetvetes ?

    Dhe tek kjo fjalia : e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.

    Sipas kesaj le te kuptohet se Jezusi paska qen ne toke kurse Ati ne qiell , dhe mbas vdekjes se Jezusit ai shkon dhe rrin ne te djathten e Atit , a eshte keshtu ?
    ēka ėshtė per ty "Qiell"?
    ēka ėshtė per ty "e djathta e Atit"

    Ju keni problem dhe nuk uptoni TRININĖ. ZOTIN nė tri vetje; At, Bir dhe Shpirt.

    Tani derisa ėshtė kėshtu, ne mund te flasim tėrė jeten, por prap nuk kuptohemi. Ky problem nuk ėshtė vetem sot, por ky problem ishte qe ne kohen e Jezusit. As atėher nuk e kuptonin Jezusin kur Ai u thonte se "jam Bir i Atit", dhe njėkohsisht u thonte se "Unė dhe Ati jemi njė" dhe njėkohsisht thonte "Unė jam ne Atin dhe Ati ėshtė nė mua", dhe njėkohsisht Ai u thonte "veprat qe unė bėjė nuk i bėjė nga vetvetja, por Ai qe ėshtė nė mua po krynė vepren e vet" e keshtu me radhė. Derisa tė kerkoj, ama vertetė njeriu tė kėrkoj te verteten mbi Jezusin, ai nuk mundet kurr ta kuptoj te Verteten e Hyjit.
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  11. #31
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    ēka ėshtė per ty "Qiell"?
    ēka ėshtė per ty "e djathta e Atit"

    Ju keni problem dhe nuk uptoni TRININĖ. ZOTIN nė tri vetje; At, Bir dhe Shpirt.

    Tani derisa ėshtė kėshtu, ne mund te flasim tėrė jeten, por prap nuk kuptohemi. Ky problem nuk ėshtė vetem sot, por ky problem ishte qe ne kohen e Jezusit. As atėher nuk e kuptonin Jezusin kur Ai u thonte se "jam Bir i Atit", dhe njėkohsisht u thonte se "Unė dhe Ati jemi njė" dhe njėkohsisht thonte "Unė jam ne Atin dhe Ati ėshtė nė mua", dhe njėkohsisht Ai u thonte "veprat qe unė bėjė nuk i bėjė nga vetvetja, por Ai qe ėshtė nė mua po krynė vepren e vet" e keshtu me radhė. Derisa tė kerkoj, ama vertetė njeriu tė kėrkoj te verteten mbi Jezusin, ai nuk mundet kurr ta kuptoj te Verteten e Hyjit.
    Qiell eshte hapesira mbi siperfaqen e tokes , kurse ana e djatht e Atit eshte se ketu jane 2 "persona " qe njeri rri ne te djathte te tjetrit , sepse nje i vetem nuk mundet te rri ne krah te vetvetes .

  12. #32
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Qiell eshte hapesira mbi siperfaqen e tokes , kurse ana e djatht e Atit eshte se ketu jane 2 "persona " qe njeri rri ne te djathte te tjetrit , sepse nje i vetem nuk mundet te rri ne krah te vetvetes .
    O "m'plase" o xhamia bre ha ha. kqyr merre njė lule se ta kam dhurue tek "dhuroni njeri tjetrit lule" se e kotė ėshtė, mund te flasim deri nė fund te botes por poqese nuk don njeriu ta njef Jezusin edhe nuk do tė njoh atė.

    Nuk thuhet "krahu" por e djathta.
    Xhamia, Jezusi gjithėher sikurse edhe sot ishte ne tė djathten e Atit. Fjalet e Jezusit, mesimet eJezusit, dashuria e Jezusit gjthēka ishte veper e Jezusit ishte krhau i djathtė i Atit-ishte vet Zoti.

    Jezusi ėshtė e djathta e Atit, edhe nuk janė dy persona siē ne njerėzit se jemi por Zoti ėshtė NJĖ por nė tri vetje.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 15-05-2009 mė 19:06
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  13. #33
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anėtarėsuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar mė parė nga toni77_toni Lexo Postimin
    O "m'lase" o xhamia bre ha ha. kqyr merre njė lule se ta kam dhurue tek "dhuroni njeri tjetrit lule" se e kotė ėshtė, mund te flasim deri nė fund te botes por poqese nuk don njeriu ta njef Jezusin edhe nuk do tė njoh atė.

    Nuk thuhet "krahu" por e djathta.
    Xhamia, Jezusi gjithėher sikurse edhe sot ishte ne tė djathten e Atit. Fjalet e Jezusit, mesimet eJezusit, dashuria e Jezusit gjthēka ishte veper e Jezusit ishte krhau i djathtė i Atit-ishte vet Zoti.

    Jezusi ėshtė e djathta e Atit, edhe nuk janė dy persona siē ne njerėzit se jemi por Zoti ėshtė NJĖ por nė tri vetje.
    Hahahahaha

    Toni nuk e beme mu nxe flm per lule



    Po kete smundem ta kuptoj , okej thua ne tri vetje por si e paraqet ti duket si dy "persona " .

    Ndoshta ste vie merzi te me sqarosh edhe kete : Gjoni 17-21 Tani unė nuk lutem vetėm pėr ta, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua me anė tė fjalės sė tyre, 21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milkway : 15-05-2009 mė 18:00

  14. #34
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Hahahahaha

    Toni nuk e beme mu nxe flm per lule



    Po kete smundem ta kuptoj , okej thua ne tri vetje por si e paraqet ti duket si dy "persona " .

    Ndoshta ste vie merzi te me sqarosh edhe kete : Gjoni 17-21 Tani unė nuk lutem vetėm pėr ta, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua me anė tė fjalės sė tyre, 21 qė tė gjithė tė jenė njė, ashtu si ti, o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar.
    Kur thotė "Tani unė nuk lutem vetėm pėr ta, por edhe pėr ata qė do tė besojnė nė mua me anė tė fjalės sė tyre" Kjo nenkupton se edhe ata qe besojnė nė Krishtin me anė tė fjales sė apostujve, pra te krishterėt tė cilėt pranuan Krishtin dhe ungjijt pemes predikimit tė apostujve-kishes.

    Kur thotė "o Atė, je nė mua dhe unė nė ty; edhe ata tė jenė njė nė ne, qė bota tė besojė se ti mė ke dėrguar" Kjo ėshtė ajo qe e kam thėnė nė kėtė forum 500 her unė dhe e kan thėnė dhe e thonė te krishterė nė kater anėt e botes se Ati dhe i Biri e Shpirti i Shenjtė janė Njė, tė bashkuar, tė pa ndashem. Pra Shpirti i Shenjt rrjedh prej Atit dhe prej Birit. Dhe se bashku me Atin e me Birin adhurohet e lavderohet. Te krishterėt marrin Shpirtin e Shenjtė dhe bėhen tė bit e e Hyjit "bij tė adoptimit".

    Sepse Bibla thotė:Sepse bijtė e Hyjit janė ata, tė cilėt i udhėheq Shpirti i Hyjit. Ju veē nuk e keni marrė shpirtin qė bėn robėr nė mėnyrė qė pėrsėri tė trembeni, por keni marrė Shpirtin qė ju bėn bij tė adoptimit, nė saje tė tė cilit ne thėrrasim: Abba! O Atė! Vetė Shpirti Shenjt dėshmon bashkė me shpirtin tonė se jemi fėmijėt e Hyjit. E nėse jemi fėmijė ‑ atėherė jemi edhe trashėgimtarė, trashėgimtarė tė Hyjit e bashkėtrashėgimtarė me Krishtin, sikurse nė tė vėrtetė vuajmė bashkė me Tė, qė edhe tė lavdėrohemi bashkė me Tė.

    Sipas Bibles kjo botė do tė perfundoj sepse ėshtė shkruar:
    Atėherė pashė njė qiell tė ri e njė tokė tė re, sepse qielli i parė dhe toka e parė u zhdukėn, as deti nuk ėshtė mė.

    Mirpor nė perfundim tė kėsajė bote, njeriu do tė jetė bashk me Zotin, "ne njė Tendė" nė mėnyrė figurative thuhet:

    Atėherė dėgjova njė zė tė fortė qė vinte nga froni:

    »Ja Tenda e Hyjit me njerėz!

    Hyji do tė banojė me njerėz!

    Ata do tė jenė populli i tij, kurse Ati, vetė Hyji, do tė jetė me ta [Hyji i tyre]«.

    Ai do tė fshijė ēdo lot nga sytė e tyre. As Vdekja mė s’do tė jetė, as vaj, as ofshamė, as dhimbje mė s’do tė ketė, [sepse] bota e mėparshme mori fund.

    Atėherė Ai qė rri mbi fron tha: »Ja, unė i bėj tė reja tė gjitha gjėrat!«.

    Dhe shtoi: »Shkruaj! Kėto fjalė janė tė besueshme dhe tė vėrteta!«

    Pastaj mė tha: »U bėnė! Unė jam Alfa dhe Omega! Fillimi dhe Mbarimi! Atij qė ka etje unė do t’i jap falas nga burimi i jetės.

    Ngadhėnjyesi do t’i trashėgojė kėto edhe unė do tė jem Hyji i tij e ai biri im.

    Kurse frikacakėt, tė pafetė dhe tė ndytėt, vrastarėt e fėlligėshtarėt, shortarėt dhe idhujtarėt dhe tė gjithė rrenacakėt trashėgimin e kanė nė liqenin qė digjet me zjarr dhe me sulfur«.

    Kjo ėshtė vdekja e dytė.


    Kjo pra ėshtė "edhe ata tė jenė njė nė ne" qe fillon me marrjen e Shpirtit Shenjtė, qe permes Shpirtit tė Shenjtė njeriu veq ėshtė nė ndikim dhe frymė tė Zotit dhe drejtė rruges sė bashkimit "Ja Tenda e Hyjit me njerėzqe" do tė ndodhė nė mbarim tė botes.
    "Ja Tenda e Hyjit me njerėz! Hyji do tė banojė me njerėz"
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-05-2009
    Postime
    50
    Citim Postuar mė parė nga xhamia Lexo Postimin
    Toni fjala mbrojtes tjeter i referohet tjeter personi e jo vetvetes ?

    Dhe tek kjo fjalia : e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.

    Sipas kesaj le te kuptohet se Jezusi paska qen ne toke kurse Ati ne qiell , dhe mbas vdekjes se Jezusit ai shkon dhe rrin ne te djathten e Atit , a eshte keshtu ?
    po ti kuke njeri qe po kuptojshe baci ikjo asht toleranc fetare. Bravo shum po me pelqen tek ty .

  16. #36
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-06-2008
    Postime
    3,176
    GOSTIVARI,
    pse vazhdon te jesh aq syperfaqesor. Pergjigjen e ke ne postimin 8 e kesaj teme, dhe ne temen "Jezu Krishti eshte Zot (Rm 10,9).

    Ke shkruar (diēka qe kam lexuar ne nje forum Mysliman, dhe e di ku do te mbaroje historine e atij me te fuqishem se Krishti):

    "1. Gjoni ren , dhe se Jezusi kurre nuk i ka thene ato fjale.
    2. Dikush tjeter i ka fut ato fjale mbrenda Bibles duke ia atribuar ungjillit te Gjonit
    3. Bibla eshte gabim ne viset tjera kur thot se Jezusi eshte midis nesh dhe
    4. Dikush tjeter i ka fut keto vargje ne Bibel qe thuajne se JEzusi eshte midis nesh".

    Kjo eshte nje blasfemi per ēdo njeri qe i ka studiuar seriozish kritiken tekstuale dhe letrare e Beselidhjes se Re, sipas te ciles dikush i ka futur...n 2 e 4.
    E per ata qe e kam kuptuar qe Jezu Krishti eshte njeri i vertete dhe Hyji i vertete, Biri i Zotit qe u be njeri, Fjala e misheruar, edhe n 1 dyhe 3 nuk kane kuptim.
    Perdore arsyen tende, leri ne paqe tekste qe jane ne forume myslimane, kerkoje pergjigjen ne koken tende e do ta gjesh.

    torrkerry
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga torrkerry : 16-05-2009 mė 07:56

  17. #37
    "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anėtarėsuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovė
    Postime
    4,534
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Torkerry ti merre si te duash, une vetem te tregoj se nqs eshte e vertete ajo qe thuani juve, atehere kjo pjese e Bibles eshte e fabrikuar, e kam fjalen per Gjonin 16:7-8.
    Ketu Jezusi flet per person tjeter, e jo per Atin ose Shpiritin e Shejnte.
    Nga ana tjeter , ja te supozojme se "Mbrojtesi" per te cilin flet Jezusi ne kete pjese eshte Shpirit i shejnte, a me tregon ti mua pse Jezusi nuk e thot me emer, Pse nuk thot une do te shkoj, Shpirti i shejnte do te vij qe tju mbroj?!!!


    GV_USA
    Nėse unė lejo tė shkruani nuk ėshtė mirė tė keqperdorni, e kėtė e bėni nė emer tė sinēeritetit. Disaher i quajte rrena shkrimet e shenjta, kėtė nuk ta kena borgj sepse anjėri nga ne nuk vjen per tė thėnė ty se shkrimet kuranore janė rrena, edhe pse ato per mua janė perralla dhe gėnjeshtra dhe krejte te pa vlera. Ungjijt shumėher flasim per Shpirtin e sė Vertetes, kur thuhet "e sė "Vertetes" njė tė Vertetė ka nė tė gjitha botėrat, e ai ėshtė Zoti. Pra disaher tė postova shkrime ku flitet per Shpirtin Shenjt qe ėshtė Shpirti i sė Vertetes-HYJI.

    Tani merr kohė dhe lexo me dhjetra her ku flitet per Shpirtin e Hyjit - e sė Vertetes - Krishtit - Shenjt, qe rrjedh pre Atit dhe tė Birut dhe bashk me Atin dhe tė Birin adhurohet dhe lavderohet. Ėshtė vetem njė Shpirt i sė Vertetes dhe ka vetem njė tė Vertetė - t'Madhin ZOT.


    Nuk ėshtė e vertetė se nuk thotė Jezusi "Shpirti i Shenjt do tė vij", ti ose nuk e ke lexuar apo nuk kuptoj se ēka ėshtė nė pytje nė ty, por Ai disaherė e thotė kėtė.


    Jezusi thotė:
    E kur tė vijė ai ‑ Shpirti i sė Vėrtetės ‑ Ai do t’ju udhėzojė ta njihni tėrė tė Vėrtetėn.

    Jezusi thotė:
    Shpirti Shenjt ‑ Mbrojtės, tė cilin do t’jua dėrgojė Ati nė Emėr tim,

    Jezusi thotė:
    Por ju do tė merrni fuqinė e Shpirtit Shenjt

    Jezusi thotė:
    "Hyji ėshtė Shpirt"

    Ai (Jezusi) iu pėrgjigj:
    “Nuk ėshtė puna juaj ta njihni kohėn dhe momentin qė Ati ia ka pėrcaktuar pushtetit tė vet. Por ju do tė merrni fuqinė e Shpirtit Shenjt, i cili do tė zbresė nė ju dhe ju do tė bėheni dėshmitarėt e mi nė Jerusalem, nė mbarė Judenė, nė Samari, madje dhe deri nė skajin e botės.”
    "Kthehuni dhe pagėzoheni"(VAP 1: 7-8)


    "merrni dhuratė ‑ Shpirtin Shenjt"
    “Kthehuni dhe secili prej jush le tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit qė t’ju falen mėkatet e atėherė do ta merrni dhuratė ‑ Shpirtin Shenjt. Sepse ky Premtim u bė pėr ju, pėr fėmijėt tuaj e pėr tė gjithė ata prej sė largu, tė gjithė ata qė Zotėria, Hyji ynė, do t’i thėrrasė.”Vap 2; 38-39



    "Biri i vetėm ‑ qė ėshtė Hyj, njė natyre me Atin"
    E Fjala u bė njeri e banoi ndėr ne. Ne e pamė lavdinė e tij, atė lavdi qė prej Atit i pėrket Birit tė vetėm plot hir e tė vėrtetė.

    Gjoni e dėshmon Atė. Ai shpall: “Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: ‘Ai qė vjen pas meje, ėshtė mė i madh se unė, sepse ishte pėrpara meje!’“

    Vėrtet, prej plotėsisė sė tij tė gjithė ne morėm, madje, hir mbi hir.

    Vėrtet, Ligji u dha nėpėr Moisiun, porse hiri dhe e vėrteta erdhėn nėpėr Jezu Krishtin.

    Hyjin kurrė askush nuk e pa: Biri i vetėm ‑ qė ėshtė Hyj, njė natyre me Atin, Ai bėri tė njihet.
    (Gjn 1; 14-18)



    "Ai ėshtė qė pagėzon me Shpirtin Shenjt"

    Tė nesėrmen Gjoni e pa Jezusin duke ardhur drejt tij e tha: “Ja, Qengji i Hyjit! Ky ia shlyen mėkatin botės!

    Ky ėshtė ai, pėr tė cilin thashė: ‘Pas meje vjen njė njeri, i cili ėshtė mė i madh se unė, sepse ishte pėrpara meje!’

    Nuk e kam njohur as vetė, por arsyeja pse erdha e jam duke pagėzuar me ujė ėshtė qė ky t’i zbulohet Izraelit.”

    Gjoni dėshmoi edhe:

    E pashė Shpirtin Shenjt tek zbriti prej qiellit porsi pėllumb dhe zuri vend mbi tė. Unė nuk e njihja atė, porse Ai qė mė dėrgoi tė pagėzoj me ujė, Ai edhe mė tha: ‘Nė atė qė tė shohėsh se zbret Shpirti Shenjt dhe zė vend nė tė, ai ėshtė qė pagėzon me Shpirtin Shenjt.’ Unė e pashė dhe dėshmoj: Ky ėshtė Biri i Hyjit
    .”
    (Gjn 1; 29-34)




    Sipas Mateut; Jezui tha:
    "..por Shpirti i Atit tuaj do tė flasė nėpėrmjet jush"


    Ja, unė po ju dėrgoj porsi dele mes ujqish! Jini, prandaj tė menēur porsi gjarpėrinjtė dhe tė thjeshtė porsi pėllumbat!

    Ruajuni prej njerėzve: sepse do t’ju padisin nė gjyqe, do t’ju frushkullojnė nė sinagogat e tyre. Pėr shkakun tim do t’ju qesin para sundimtarėve e mbretėrve, qė tė dėshmoni para tyre dhe para paganėve.

    E kur t’ju dorėzojnė, mos u shqetėsoni se ēka dhe si do tė flisni, sepse nė atė moment do t’ju jepet ēka duhet tė thoni, sepse nuk do tė jeni ju qė do tė flisni, por Shpirti i Atit tuaj do tė flasė nėpėrmjet jush.

    Vėllai vėllanė dhe babai fėmijėn do ta dorėzojė nė vdekje; edhe fėmijėt do tė ngriten kundėr prindėrve tė vet dhe do t’i vrasin.

    Edhe ju do t’ju urrejnė tė gjithė pėr shkak tė Emrit tim, porse, kush tė qėndrojė deri nė fund, ai do tė shėlbohet.
    (Mt 10; 16 - 22)




    Shpirti Shenjt tha:
    “M’i ndani Barnabėn e Saulin tė kryejnė veprimtarinė pėr tė cilėn i kam thirrur.”

    Nė kishėn vendase tė Antiokisė kishte disa profetė e mėsues. Ishin Barnaba, Simoni, i quajtur Niger, Luci prej Cirenės, Manaeni, qė kishte qenė edukuar bashkė me Herodin tetrark dhe Sauli. Njė ditė, ndėrsa po kryenin shėrbesėn hyjnore e po agjėronin, Shpirti Shenjt tha: “M’i ndani Barnabėn e Saulin tė kryejnė veprimtarinė pėr tė cilėn i kam thirrur.”

    Atėherė, pasi agjėruan dhe u lutėn, vunė duart mbi ta dhe i lejuan tė shkojnė.

    Barnaba, pra, e Sauli, tė dėrguar prej Shpirtit Shenjt, zbritėn nė Seleuci e, prej andej, lundruan pėr Qipro.
    Kur arritėn nė Salaminė, filluan tė predikojnė fjalėn e Hyjit nė sinagogat e judenjve.
    Me vete kishin edhe Gjonin si ndihmės.
    (Vap 13,1-5).



    Tė gjithė u mbushėn me Shpirtin Shenjt
    (VAP 2: 1-4)
    Kur erdhi dita e Rrėshajėve, tė gjithė ishin sė bashku nė tė njėjtin vend. Dhe, ja, papritmas, u ndie njė ushtimė nga qielli si shungullimė e erės sė fortė dhe e mbushi tė gjithė shtėpinė, ku ata ishin. Atyre atėherė iu dukėn gjuhė, si tė ishin prej zjarri. Kėto u ndanė e zunė vend nga njė mbi secilin prej tyre. Tė gjithė u mbushėn me Shpirtin Shenjt dhe filluan tė flasin nė gjuhė tė ndryshme, ashtu si Shpirti Shenjt i shndriste tė shpreheshin.


    "Ju nuk jeni nėn ndikimin e mishit, por nėn atė tė Shpirtit Shenjt"
    E nė tė vėrtetė: ata qė jetojnė nėn ndikimin e trupit, jepen pas gjėrave tė trupit, e ata qė jetojnė nėn ndikimin e Shpirtit Shenjt, jepen pas gjėrave shpirtėrore: tė bėsh ēka dėshiron trupi, sjell vdekjen e tė bėsh ēka dėshiron Shpirti Shenjt, sjell jetėn e paqen. Sepse, prirja e trupit ėshtė kundėr Hyjit: nuk i bindet Ligjit tė Hyjit, madje as nuk mundet. Ata qė jetojnė nėn ndikimin e trupit, nuk mund t’i pėlqejnė Hyjit. Ju nuk jeni nėn ndikimin e mishit, por nėn atė tė Shpirtit Shenjt, nė qoftė se Shpirti i Hyjit banon nė ju. Nėse ndokush nuk e ka Shpirtin e Krishtit, ai nuk i pėrket Atij. E nėse Krishti ėshtė nė ju, trupi ėshtė patjetėr i vdekur pėr shkak tė mėkatit e Shpirti ėshtė jetė pėr shkak tė drejtėsisė. Nėse Shpirti i Atij qė e ngjalli nga tė vdekurit Jezusin banon nė ju, atėherė Ai qė ngjalli Krishtin prej tė vdekurve, do t’i japė jetė edhe trupit tuaj tė vdekshėm me anė tė Shpirtit tė vet qė banon nė ju. (Rom 8; 5-11)



    "..keni marrė Shpirtin qė ju bėn bij tė adoptimit"
    Sepse bijtė e Hyjit janė ata, tė cilėt i udhėheq Shpirti i Hyjit. Ju veē nuk e keni marrė shpirtin qė bėn robėr nė mėnyrė qė pėrsėri tė trembeni, por keni marrė Shpirtin qė ju bėn bij tė adoptimit, nė saje tė tė cilit ne thėrrasim: Abba! O Atė! Vetė Shpirti Shenjt dėshmon bashkė me shpirtin tonė se jemi fėmijėt e Hyjit. E nėse jemi fėmijė ‑ atėherė jemi edhe trashėgimtarė, trashėgimtarė tė Hyjit e bashkėtrashėgimtarė me Krishtin, sikurse nė tė vėrtetė vuajmė bashkė me Tė, qė edhe tė lavdėrohemi bashkė me Tė. (Rom 8; 14-17)



    "..njerėz thjesht shtazorė – qė nuk e kanė Shpirtin Shenjt"
    Ju, o tė dashur, kujtoni fjalėt qė ju paralajmėruan apostujt e Jezu Krishtit, Zotit tonė. Ata ju thoshin: »Nė kohėn e fundit do tė ketė pėrqeshės qė do tė jetojnė sipas prirjeve tė veta tė ulėta«. Kėta janė ata qė mbjellin pėrēarje – njerėz thjesht shtazorė – qė nuk e kanė Shpirtin Shenjt.

    Por, ju o tė dashur, ndėrtojeni veten mbi themelin e fesė suaj tejet tė shenjtė duke u lutur nė Shpirtin Shenjt. Qėndroni nė dashurinė e Hyjit duke pritur mėshirėn e Zotit tonė Jezu Krishtit pėr jetėn e pasosur.
    (Ju 1; 17-21)



    "..tė ripėrtėritjes qė jep Shpirti Shenjt,"
    Por, kur, u dėftua mirėsia e Hyjit, Shėlbuesit tonė, dhe dashuria e tij ndaj njerėzve Ai na shėlboi, jo nė saje tė veprave tona qė ne i bėmė nė drjetėsi, por nė saje tė mėshirės sė vet: me anė tė larjes sė rilindjes dhe tė ripėrtėritjes qė jep Shpirti Shenjt, tė cilin me begati e ndikoi nė ne nėpėr Jezu Krishtin, Shėlbuesin tonė, qė, tė shfajėsuar me anė tė hirit tė tij tė jemi, nė saje tė shpresės, trashėgimtarė tė jetės sė pasosur. Kjo fjalė ėshtė e denjė pėr t’u besuar dhe dua qė tė pėrsėritėsh pa pushim qė ata, qė besuan nė Hyjin, tė mundohen tė jenė tė parėt nė vepra tė mira. Kjo gjė ėshtė e bukur dhe e dobishme pėr njerėzit. (ti 3; 4-8)



    "..do ta merrni dhuratė ‑ Shpirtin Shenjt"
    “Kthehuni dhe secili prej jush le tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit qė t’ju falen mėkatet e atėherė do ta merrni dhuratė ‑ Shpirtin Shenjt. Sepse ky Premtim u bė pėr ju, pėr fėmijėt tuaj e pėr tė gjithė ata prej sė largu, tė gjithė ata qė Zotėria, Hyji ynė, do t’i thėrrasė.” (Vap 2; 38-39)



    "..dhe Shpirti Shenjt, tė cilin ua dha Hyji.."
    “Duhet mė tepėr tė dėgjohet Hyji se sa njerėzit. Hyji i etėrve tanė e ngjalli Jezusin tė cilin ju e vratė duke e gozhduar nė kryq. Ky ėshtė ai, qė Hyji me tė djathtėn e vet e lartėsoi dhe e bėri Prijės e Shėlbues pėr t’i dhuruar Izraelit hirin e kthimit e faljen e mėkateve. Pėr kėto ngjarje jemi dėshmitarė ne dhe Shpirti Shenjt, tė cilin ua dha Hyji atyre qė i nėnshtrohen.” (Vap 5; 29-32)



    "Shpirti Shenjt zbriti mbi tė gjithė ata qė po dėgjonin predikimin"
    Ndėrsa Pjetri ende po i thoshte kėto fjalė, Shpirti Shenjt zbriti mbi tė gjithė ata qė po dėgjonin predikimin. Besimtarėt e rrethprerė qė kishin ardhur me Pjetrin, u ēuditėn kur panė se edhe nė paganė u ndikua dhurata ‑ Shpirti Shenjt. Sepse i dėgjuan duke folur gjuhė tė ndryshme e duke madhėruar Hyjin. Atėherė Pjetri tha: “Vallė a mund ta ndalojė kush ujin tė mos pagėzohen kėta qė e morėn Shpirtin Shenjt sikurse edhe ne?” Dhe urdhėroi tė pagėzohen nė emėr tė Jezu Krishtit. Atėherė iu lutėn tė qėndrojė me ta disa ditė. (vap 10; 44-48)



    "zbriti mbi ta Shpirti Shenjt"
    Tashti, posa fillova tė flas, zbriti mbi ta Shpirti Shenjt siē pati zbritur mbi ne nė fillim. Atėherė m’u kujtua fjala e Zotėrisė: ‘Gjoni ka pagėzuar me ujė, ndėrsa ju do tė pagėzoheni me Shpirtin Shenjt.’ Nėse, pra, Hyji u dha atyre tė njėjtėn dhuratė sikurse neve kur e pranuam besimin nė Jezu Krishtin Zot, kush isha unė pėr tė penguar Hyjin?” (vap 11; 15-17)



    "kemi marrė Shpirtin qė vjen prej Hyjit"
    E ne nuk kemi marrė shpirtin e botės, por kemi marrė Shpirtin qė vjen prej Hyjit qė ta dimė me ē’dhurata na ka pajisur Hyji. Kėtė edhe e shpallim, jo me argumentime tė mėsuara nga dituria njerėzore, por me mėsim tė Shpirtit Shenjt, duke shtjelluar gjėra shpirtėrore me terma shpirtėrorė. Njeriu thjesht natyror nuk i merr vesh gjėrat qė rrjedhin prej Shpirtit tė Hyjit: ato pėr tė janė marri dhe nuk ėshtė i aftė t’i kuptojė, sepse duhet tė gjykohen nė mėnyrė shpirtėrore.

    Pėrkundrazi, njeriu shpirtėror i shqyrton tė gjitha, por ai nuk mund tė shqyrtohet prej askujt, sepse: ‘Kush e njohu mendimin e Zotit pėr ta mėsuar Atė?’, por ne e kemi mendimin e Krishtit.
    (1 kor 2; 12-16)



    "E Shpirti Shenjt ‑ Mbrojtės"
    E fjala qė po dėgjoni, nuk ėshtė imja, por ėshtė e Atij, qė mė dėrgoi, ‑ e Atit. Kėto fjalė jua thashė ndėrsa banova me ju. E Shpirti Shenjt ‑ Mbrojtės, tė cilin do t’jua dėrgojė Ati Emėr tim (Jezusi), Ai do t’jua mėsojė tė gjitha dhe do t’ju pėrkujtojė gjithēka [unė] ju thashė. Po ju lė paqen, po ju jap paqen time! Nuk po jua jap siē e jep bota. Mos t’ju shqetėsohet zemra as tė mos ju trembet. Ju dėgjuat se ju thashė: ‘Po shkoj dhe do tė kthehem tek ju’. (Gj 14; 25-28)



    "..do t’jua dėrgoj prej Atit ‑ Shpirti i sė Vėrtetės"
    [I]E kur tė vijė Mbrojtėsi, tė cilin do t’jua dėrgoj prej Atit ‑ Shpirti
    i sė Vėrtetės, qė rrjedh prej Atit
    Ai do tė dėshmojė pėr mua (Jezusi).
    (Gj 15; 26)



    "..prej Shpirtit Shenjt e keni edhe dijen"
    Ju keni Shugurimin prej Shpirtit Shenjt e keni edhe dijen. Nuk ju shkrova pse ju nuk e dinit tė vėrtetėn, por pse e dinit dhe pse asnjė gėnjeshtėr nuk vjen prej sė vėrtetės. Kush ėshtė rrenacak nė qoftė se nuk ėshtė ai qė pohon se Jezusi nuk ėshtė Mesia? Antikrishti ėshtė ai, qė mohon Atin e Birin. Secili qė mohon Birin nuk e ka as Atin. Kush pranon Birin, ka edhe Atin. (1 e Gjn 2; 20-23)



    "me anė tė Shpirtit qė na e ka dhėnė"
    Ky ėshtė urdhri i tij; qė tė besojmė nė Emrin e Birit tė tij – nė Jezu Krishtin dhe ta duam njėri-tjetrin, si Ai na urdhėroi. Kush i mban urdhėrimet e tij, mbetet nė Hyjin dhe Hyji nė tė. Me kėtė e dimė se Ai mbetet nė ne; me anė tė Shpirtit qė na e ka dhėnė. (1 e Gjn 3; 23-24)



    "Hyji ėshtė Shpirt"
    Por po vjen koha ‑ e tani ėshtė!‑ kur adhuruesit e vėrtetė do ta adhurojnė Atin nė shpirt e nė tė vėrtetė, sepse Ati kėrkon tamam adhurues tė tillė. Hyji ėshtė Shpirt, dhe ata qė e adhurojnė duhet ta adhurojnė nė shpirt e nė tė vėrtetė.” Gruaja i tha: “E di se do tė vijė Mesia, qė quhet Krisht. Kur tė vijė, ai do tė na zbulojė gjithēka” [Jezusi i tha:

    Unė jam Mesia, unė qė po flas me ty!”
    (Gj 4; 23-26)


    Per arsye tė keqperdorimit nga hepesi i temes Gostivari - duke perseritur disaher se shkrimet e shenjta jane "rrene", unė per te gjithė ata qe donė tė informohen se si ne shumė raste flitet per Shpirtin e Shenjt, postova vetem disa nga ato. Kėshtu qe tema mbyllet kėtu.

    respekte dhe mirkuptim
    toni77
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 16-05-2009 mė 12:18
    Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
    Nga Coli-i-vogėl nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 27
    Postimi i Fundit: 30-07-2010, 22:20
  2. Shėrbesa dhe lutje kishtare
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:16
  3. Shqipėria pėrballė ndėrgjegjes sė gjymtuar tė saj
    Nga Shėn Albani nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 94
    Postimi i Fundit: 22-09-2005, 12:27
  4. Kur “tė gjithė” i dhuronin vargje Enver Hoxhės
    Nga Diabolis nė forumin Enciklopedia letrare
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 21-04-2005, 10:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •