Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355

  DASHURIA NDAJ ARMIQEVE - Urdher i Krishti!!!

  Kemi nevoje te jemi te Krishtit.

  ... nuk eshte lehte, por nuk eshte edhe e pamundur!


  DASHURIA NDAJ ARMIKUT

  “Ti duash miqėt, atė e bėjnė tė gjithė, kurse, ti duash armiqėt, atė e bėjnė vetėm tė krishterėt”. Kjo pra, nė shiqim tė parė ėshtė dhe mund tė sintetizohet i tėrė Ungjilli i Krishtit: kėshtu i tėrė Ligji sintetizohet nė urdhėrin e dashurisė tė Zotit dhe tė afėrmit.

  “Ti duash miqėt, atė e bėjnė tė gjithė, kurse, ti duash armiqėt, atė e bėjnė vetėm tė krishterėt”. Kėto janė fjalėt e Tertulianit (ad Scapulam 1,3), tė cilat dėshirojnė tė shprehin dallimin e krishterėve, ku e japin kuptimin e vėrtetė mbi dashurinė ndaj armiqėve. Kjo shprehet porsi njė e vėrtetė mbi urdhėrin e dashurisė tė Zotit de tė afėrmit (Marku 12,28-33; Letra Romakėve 13, 8-10; e Jakobit 2,8), jeta simbas Ungjillit e gjenė pėrmushjėn e vet nė fjalėt e nė gjestet e Krishtit tė cilat na udhėheqin nė dashurinė ndaj armiqėve horizontin e sė jetuarit tė krishterė.
  Thotė prandaj Krishti: 27 “Por po ju them juve qė mė dėgjoni: ‘Duajini armiqtė tuaj, bėjuni mirė atyre qė ju urrejnė,
  28 bekojini ata qė ju mallkojnė, lutuni pėr ata qė dijekeqas ju mundojnė’. (Luka 6,27; Luka 6,28.29.35; Mateu 5,43-48) dhe gjatė gjithė jetės sė vet – gjer nė momentin e larjės sė kėmbėve edhe te Judės Iskariot, ai i cili u bė armiku i tijė; gjer nė kryq, vendi i shprehjės sė dashurisė “gjer ne fund” pėr tė vetėt (Gjoni 13,1); gjer nė lutjėn pėr armiqėt dhe gjaksorėt e vet, ata tė cilėt e gozhduan (Luka 23,33-34) – tė gjitha kėto tė pritura, prandaj njė dashuri e pa kondicionuar pėr armiqėt e vet.
  I krishteri, i thirrur qė tė ketė ndjenja, tė mendojė dhe tė jetojė vullnetin e Krishtit, e gjenė vetėn nė gadishmėri gjithmonė tė ballafaqohet me kėtė nevojė, ti dojė armiqėt e vet!
  Por, duhet tė pyetemi: a ėshtė realisht e mundur tė duhėn armiqėt, tė duhen kurė shprehet ashpėrsia e tyrė armiqėsore, urrejtja e tijė gjakėsorė dhe kundėrshtare? Nė mėnyrė humane a ėshtė e mudur njė sjellje e jona paqėsore ndaj skandalit tė tyre?
  Pėrvoja pra na shpallė dhe na e shprehė vrullin pėr njė dashuri apsolute ndaj Zotit e kėshtu edhe ndaj armikut duke na e ndalur keqėbėrjen tonė dhe duke na bėrė tė paaftė pėr tia kthyer me te keq armikut, dhe shėndėrrimi ynė apo transformimi i ynė na bėnė qė tė mbizotrojė dashuria nė nė mė frymėzimin e Hyjit kėshtu qė mos tė reagojmė nė armiqėsinė e tijė.
  Ndoshta kjo ėshtė njė veprim i parė, dhe nė mėnyrė humane edhe themelorė, moment i ecjes sonė kah dashuria ndaj armikut.
  Mbi kėto, i krishteri ėshtė i udhėhequr nga Ungjilli pėr ta parė ne vetvete armikun tė cilin Zoti e don dhe pėr tė cilin edhe Krishti ka vdekur: kjo ėshtė pėrvoja e fesė bazė nga e cila lindė njė itinerarė shpirtėrorė i cili shpien dhe qon nė dashuri pėr armikun! Shkruan shėn Pali: “8 Por Hyji e dėftoi dashurinė e vet kundrejt nesh kėshtu: ndėrsa ne ende ishim mėkatarė, Krishti vdiq pėr ne. 9 E pasi tani ne jemi tė shfajėsuar me anė tė gjakut tė tij, ėshtė mė se e sigurt se ai do tė na shpėtojė nga dėnimi. 10 Pra, nė qoftė se u pajtuam me Hyjin nė saje tė vdekjes sė Birit tė tij kur ende ishim armiqtė e tij, sa me mė shumė arsye, njėherė tė pajtuar, do tė shėlbohemi me anė tė jetės sė tij!” (Romakėve 5,8-10).
  Pra, kjo pėrvojė e besimit na nxitė tė kemi pėrparim nė njė pjekuri humane e cila na qon tė kemi njė sens dhe arsye pozitive ndaj tjetrit, pra, kapacitetin e takimit, e ralacionit dhe kėshtu tė dashurisė.
  Qė nga Beslidhja e Vjetėr, kur ftohet izraeliti qė ta duajė tė afėrmin e vet porsi vetvetėn, e propozin njė lloj ecjeje: “17 Mos e urre nė zemrėn tėnde vėllanė tėnd. E ke detyrė ta qortosh bashkėvendasin, tė mos kesh pjesė nė mėkatin e tij. 18 Mos u hakmerr as mos ushqe hidhėrim ndaj bijve tė popullit tėnd. Duaje tė afėrmin tėnd porsi vetveten. Unė jam Zoti.” (Levitiku 19,17-18)
  Mbi tė gjitha ėshtė kėrkesa e pranimit tė fesė nė atė qė ėshtė Zotėri, kėshtu pra izraeliti ėshtė i thirrur tė mos aftėsohet nė sentimentet e urrejtjės (qėndrim negativ), mandej tė korrigjohet ai i cili bėnė keq (qėndrim pozitiv).
  Nė dashuri arrihet mė anė tė njė ecjeje, me anė tė njė ushtrimi dhe bindjeje.
  Dashuria nuk mund tė jetė spontane: ajo kėrkon disciplinė, pėrvujtėri, shpesh kundėr instinkteve mllefit dhe kundėr tundimit tė urrejtjes. Kėshtu arrihet tėk pėrgjegjėsia e atij qė ka guxim tė pranojė dhe tė jepė korigjjim vėllazėrorė duke qortuar “nė mėnyrė konstruktive” tė keqėn e bėrė nga tė tjerėt.
  Dashuria ndaj armikut nuk duhet pėrzier me shoqėrine me mėkatarė! Prandaj, pikėrisht liria e atij qė dinė tė korigjojė dhe tė qortojė atė qė bėnė keq, lindė nga thellėsia e besimit dhe nga njė dashuri pėr Zotin qė janė tė domosdoshmė pėr dashuri pėr armikun. Ai i cili nuk ruan hidhėrim dhe nuk hakmerret, por e korigjonė vėllanė apo tė afėrmin, dhe kėshtu ėshtė nė gjendje tė falė; falja ėsthė misterioze – njė fshehtėsi e njė pjekurie tė fesė dhe tė dashurisė pėr atė qė ėshtė ofenduar ai zgjedhė lirisht tė lėshojė tė drejtėn e vet nė krahasim me atė i cili ka shkelur tė drejtat e shenjta. Ai i cili falė, sakrificon njė raport juridik nė favor tė njė raporti tė Hirit! Edhe vet Krishti, kur kėrkonė tė duhen armiqėt, e bėnė besimtarin me njė tension, i cili ėshtė nė ecje tė mbarė.
  Prandaj, jepė forcė pėr tu tejkaluar serish ligji i hakmarrjės, pra, tundimi pėr tu kthyer e keqja me tė keqe, pėr atė qė ka pėsuar, besimtari duhet tė rikthehet dhe jo tė kthehet nga e keqja me tė keqe, dhe tė kontrapozicionohet mė njė pasivitet ndaj tė keqės me aktivitet tė mirė, duke patur shpresė nė Zotin i cili ėshtė i vetmi Shpėtimtarė dhe Gjykatės i zemrave dhe i veprave tė njerėzve.
  Kėshtu, tė udhehequr dhe tė frymėzuar nga armiku i cili ėshtė miku dhe mėsues (na shtynė tė sillemi mirė ndaj tijė) i joni, ai i cili mund tė na zbulojė atė qė kemi nė zemėr dhe ajo qė nuk del nė sipėrfaqė kur jemi nė raporte tė mira me te tjerėt, besimtarėt tė krishterė mund tė ndėgjojnė fjalėt e Jezu Krishtit tė cilat THĖRRASIN qė tė kthejmė edhe faqėn tjetėr, qė ti lėmė edhe rrobat tona atyre qė rrembejnė dhe vjedhin...
  Po pse, e tėrė kjo ėsthė e mundur dhe ėshtė e domosdoshme ajo qė gjithomnė fjalėt e Ungjillit afėr urdhėrit tė duhen armiqėt, pra edhe lutja ndaj persekutorėve, poashtu edhe lutja ndaj kundėrshtarėve: “44 E unė po ju them: Duajini armiqtė tuaj, lutuni pėr ata qė ju salvojnė, 45 pėr t’u bėrė bijtė e Atit tuaj qė ėshtė nė qiell, sepse Ai bėn tė lindė dielli i tij mbi tė kėqijtė e mbi tė mirėt e tė bjerė shi pėr tė drejtėt e pėr tė padrejtėt. 46 Sepse, po qe se i doni vetėm ata qė ju duan, ēfarė shpėrblimi meritoni? Pse a nuk bėjnė kaq edhe tagrambledhėsit? 47 E nėse i pėrshėndetni vetėm vėllezėrit tuaj, ēfarė bėni tė veēantė? A nuk bėjnė tė njėjtėn gjė edhe paganėt? 48 Jini, pra tė pėrkryer siē ėshtė i pėrkryer edhe Ati juaj qė ėshtė nė qiell!” (Mateu 5,44-48).
  Nė qoftė se nuk afrohet i afėrmi – nė mėnyrė tė posaqme i afėrmi i cili ėshtė bėrė armik i yni, i cili kundėrshtohet, ai i cili shpif dhe gėnjenė, ai i cili urrenė – nė lutje, kėshtu duhet tė mėsohemi ta shohim mė sytė e Zotit, nė misterin e personit tė tijė dhe tė thirrjės sė tij, nuk mund tė arrihet askurrė qė ta duam!
  Por, duhet tė jetė e kjartė qė dashuria ndaj armikut ėshtė rast dhe qėllim i njė thirrjeje tė thellė tė besimit dhe fesė nė Zotin, dhe ėshtė “inteligjencė e madhe e zemrės”, tė njė pasurie tė brendshme, tė njė Dashurie tė madhe ndaj Zotit, dhe jo vetėm, i njė vullneti tė thjesht njerzorė.

  Me ndihmėn e Zotit armiqėt zbuten dhe do tė na duan, porsi i dojmė ne, tė Krishtit.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  luka 12;49-53 : ERDHA TA SJEL ZJAR MBI TOKE ............... MOS MENDONI SE ERDHA TE SJEL PAQEN MBI TOKE.NUK ERDHA TA SJEL PAQQEN POR SHPATEN SEPSE ERDHA TA NDAJ ............: a per kte dashuri e ke fjalen roni1?

 3. #3
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895

  Exclamation

  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  luka 12;49-53 : ERDHA TA SJEL ZJAR MBI TOKE ............... MOS MENDONI SE ERDHA TE SJEL PAQEN MBI TOKE.NUK ERDHA TA SJEL PAQQEN POR SHPATEN SEPSE ERDHA TA NDAJ ............: a per kte dashuri e ke fjalen roni1?

  I lexon tona pikat e sheh per shka e ka pas fjalen!


  ``Unė erdha tė hedh zjarr mbi tokė dhe sa dėshiroj qė ai tė ishte tashmė i ndezur.


  50 Tani unė kam njė pagėzim me tė cilėn duhet tė pagėzohem dhe jam nė ankth deri sa tė kryhet.


  51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por mė shumė pėrēarjen;


  52 sepse, tash e tutje, pesė veta nė njė shtėpi do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve dhe dy kundėr treve.


  53 Babai do tė ndahet kundėr tė birit, dhe i biri kundėr babait; nėna kundėr sė bijės dhe e bija kundėr nėnės; vjehrra kundėr nuses sė saj dhe nusja kundėr vjehrrės sė vet``.


  54 Atėherė ai u tha akoma turmave: ``Kur ju shihni njė re qė ngrihet nga perėndimi menjėherė thoni: "Do tė vijė shiu", dhe ashtu ndodh;


  55 pėrkundrazi, kur fryn juga, ju thoni: "Do tė bėjė vapė", dhe ashtu ndodh.


  56 Hipokritė! Ju dini tė dalloni dukurinė e qiellit dhe tė tokės, por vallė si nuk dini ta dalloni kėtė kohė?


  57 Dhe pėrse nuk gjykoni nga vetė ju ē`ėshtė e drejtė?
  58 Kur ti shkon bashkė me kundėrshtarin tėnd te gjykatėsi, bėj ē`ėshtė e mundur gjatė rrugės qė tė merresh vesh me tė, qė ai mos tė tė nxjerrė pėrpara gjykatėsit dhe gjykatėsi tė tė dorėzojė te roja dhe roja tė tė futė nė burg.


  59 Unė po tė them se ti nuk do tė dalėsh prej andej, derisa tė mos kesh paguar deri nė qindarkėn e fundit``.


  Po osmanet a nuk e sollen fejen muslimane me shpat a?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gordon Freeman : 23-05-2009 mė 15:58

 4. #4
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  luka 12;49-53 : ERDHA TA SJEL ZJAR MBI TOKE ............... MOS MENDONI SE ERDHA TE SJEL PAQEN MBI TOKE.NUK ERDHA TA SJEL PAQQEN POR SHPATEN SEPSE ERDHA TA NDAJ ............: a per kte dashuri e ke fjalen roni1?
  O refet oj kafshe e ndyre po a nuk e lexon titullin para se te hysh ne liber ti a?
  po ti koke i pa shkolle.

  e keshtu asht fragmenti i i Lukes.

  Shiko


  "Jezusi shkak pėrēarjeje"

  LK 12, 49- 52

  49 “Erdha tė sjell zjarrin mbi tokė e sa dėshiroj tė ishte tashmė i ndezur flakė! 50 E po, mė duhet tė pagėzohem me pagėzim, e sa ngushtė jam derisa tė kryhet!

  51 A kujtoni se erdha tė sjell paqen mbi tokė? Jo, po ju them, por pėrēarjen! 52 Qė tani, pėr tė vėrtetė, pesė anėtarė nė njė shtėpi, do tė jenė tė ndarė: tre kundėr dyve e dy kundėr treve:


  Ktu deshmon Jezu Krishti qka ka me ndodh ne te ardhmen.
  Kjo eshte per ju islamet: Ju keni qen ata se jeni nda te paret. Pleqet se kan keq: " Ato dele qe dalin prej kopese, i han Ujku "


  Mos shko me zgjedh tema ne Bibel ku nuk din me i kuptu. Krishti mir e ka pas me dasht armikun dhe krenona se jam besimtar i Krishtit.

  Po ty qa te ka than muhamedi, mua me duket kshtu, mytni, vrani, perqani popuj, se Allahu asht i meshirshem ai i fal mekate.

  Qyp more se haberin e Besimeve sja paske

  Lamb of god
  per ju

 5. #5
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895
  bravo o kingj i perendise

 6. #6
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  Citim Postuar mė parė nga Kronikė Lexo Postimin
  bravo o kingj i perendise
  o burr nuk po ja vlen me kta pisa me fol se kta nuk menojn ma larg se hunda e vet

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  kada mashkul se me treme se shum i eger po tregohesh, kjo sesh menyre e shprehjes se mire. ti o lamb syte i ke po drit spo te bajne.ti je si ajo dhelpna kur sen e ngaten rushin thote i tharet eshte. a sa per islamin ai eshte i paster e pa te meta por besimi i juaj eshte me te meta .nese je i krishter i vertet ateher duhet me e ba ni test e me e pa veten se a i takon krishtenizmit. ti o lamb e ju te krishteret e tjere lexoni MARKUN 16: 17-ø18 ; SHENJAT QE DO TI PERCJELIN ATO QE DO TE BESOJNE JANE KTO : NE EMRIN TIM DO TI DEBOJNE DJAJTE,DO TE FLASIN GJUH TE REJA.NE DUART DO TE MARIN GJARPERIJTE E NESE DO TE PINE NDONJE GJE QE SJEL VDEKJEN NUK DO TJU BAJE KEQ. DO TI VEN DUART MBI TE SMURE E KTA DO TE SHEROHEN. nuk kam qelim ofendimin e askerkujte por dua tju them se kte pune duhet ta beni por prap mos gaboni e me pi ndonje helm se punen keq do ta keni. ju pershendes dhe pa ofendime

 8. #8
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115

  Red face

  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  kada mashkul se me treme se shum i eger po tregohesh, kjo sesh menyre e shprehjes se mire. ti o lamb syte i ke po drit spo te bajne.ti je si ajo dhelpna kur sen e ngaten rushin thote i tharet eshte. a sa per islamin ai eshte i paster e pa te meta por besimi i juaj eshte me te meta .nese je i krishter i vertet ateher duhet me e ba ni test e me e pa veten se a i takon krishtenizmit. ti o lamb e ju te krishteret e tjere lexoni MARKUN 16: 17-ø18 ; SHENJAT QE DO TI PERCJELIN ATO QE DO TE BESOJNE JANE KTO : NE EMRIN TIM DO TI DEBOJNE DJAJTE,DO TE FLASIN GJUH TE REJA.NE DUART DO TE MARIN GJARPERIJTE E NESE DO TE PINE NDONJE GJE QE SJEL VDEKJEN NUK DO TJU BAJE KEQ. DO TI VEN DUART MBI TE SMURE E KTA DO TE SHEROHEN. nuk kam qelim ofendimin e askerkujte por dua tju them se kte pune duhet ta beni por prap mos gaboni e me pi ndonje helm se punen keq do ta keni. ju pershendes dhe pa ofendime
  Zoteri Refet

  Ky rresht 17-18 e ka emrin Dergimi i apostujve per predikim ne mbar boten. Edhe ky i`u dedikohet me kto fjale atyre qe besojn edhe ndjekin rrugen e Krishtit pra jane Priftat ata te cilet shugurohen dhe ja kushtojn jeten Krishtit.
  Mos e lexo Biblen kur nuk din me kuptu se pastaj vetem e keqkupton.
  Faleminderit per Kshillen jam nje Katolik i cili besoj ne Krishtin Zot edhe besoj se edhe me pas jeten ne rrezik si ta permendi emrin e tij krejt rruget me hapen sepse besoj se eshte zot dhe do te jete gjithmon.
  Edhe ska nevoj feja me ba besimtar veq per numer por ka nevoj per besim 100%, e jo besim fallco si dikush dikush.

  Lamb of God
  for 4

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  lambo qashtu pra sjeljen e pahe permisuar e tani mundet te bajme muhabet. a vetem per priftat vlen kjo ti a spo e ndjek rugen e isusit? sa e shof une aty shkruan se ato qe e E BESOJNE do ti kene kto shenja . nuk permenden priftat askerkundi apo kjo eshte vetem mendimi jot. apo mos eshte bibla vetem per priftat e per populin nuk duhet me i besue se cka shkruan ne bibel. nuk ka ktu keqkuptime por kjo vlen edhe per priftin edhe per ti lambo se edhe prifti eshte njeri si ti lambo .e se kvaliteti eshte ma i mire se kvantiteti me kte pajtohna.pa test smundet provimin me e kalue . te pershendes dhe pa keqkuptime

 10. #10
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  Shum me fal po asnje njeri nuk asht si prifti perderisa prifti shugurohet edhe sakrifikon te gjith jeten per zotin edhe bibla asht e mbushur plot me paralajmerime per te addhmen rrespket . Librin kur ta lexon se pari lexo titullin pastaj hyn mbrenda

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  me fal lambo ama priftat rezil u ban se ska kuptim me permend. isusi ka qen njeri i mire dhe i devotshem mos me keqkupto ai ka bere shum pune te mira dhe ka qene nga njerzit ma te mire qe ka ecur mbi faqen e dheut.ti sje hic ma i dobet ne besimin tende se nje prift.te pershendes

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355
  refet,
  si duket duhet te moderohesh dhe mos te gjykosh kot.
  paske shume nevoje per nje revizion total te personalitetit tend.
  pra,
  mos gjyko dhe mos paragjyko kot.

  qe ke ndonje propozim apo implementim te temes ok, qe jo atehere meru me gjera tjera dhe bashkangjithu atyre qe e mendojne si ty ok.

  mos u be i logjikshem.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  roni ska nevoje te modernohem, shum mire jam e ti me dukesh si ata qe me uje duan te bajne petla . petlat me uje sbahen roni . e ti roni trunin po e majke kot rende, a nuk po gjykon e nuk po mendon me tru?te pershendes

 14. #14
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  o Roni ktyre feja u ndalon me u modernu sja vlen me fol me njerz qe jan ne havale

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355
  mmmm refet, ncn cncncncnc, hup. baju, shporru. hec. ik.
  a merr vesh ti. injorant se sje tjeter!!!!

 16. #16
  εὐαγγέλιον - Ἰησοῦς Χριστ Maska e lamb-of-god
  Anėtarėsuar
  21-05-2009
  Vendndodhja
  Heaven
  Postime
  115
  o mos e ofendo rroni me fjalen injoran sepse lavdohet me ate fjal , por ma mir asht ti thuash nje mongolist idiot

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  lambo e pahe prish sjeljen e bisedimit.mani mend o lambo e ti o roni petla me uje nuk behen.se di se pse me thua mongolist idiot e une skam asnje lidhje me mongolet disi e pakuptueshme me duket kjo thenja e jote apo ke qelim vetem te ofendimit. vallahin edhe une di te ofendoj o roni por ajo nuk eshte zakon i nje muslimanit edhe te krishteret sduhet te ken qelim ofendimi apo je i krishtere vetem ne fjale e punet i ban si te vjen mire. nuk me tregove se a e provove me pi ndonje leng helmues .......... edhe pse ofendoni une prap ju pershendes.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Rroni01
  Anėtarėsuar
  19-03-2009
  Postime
  355
  refet,
  un nuk di qe te ofendova, edhe pse reagimi im ndaj teje eshte i rrept per arsye qe ti duhet ta dish... pra moderohu ok, e do ta shohesh se qfar bisede baj une e edhe te tjeret....

  nuk durojme shume ngacmime dhe provokime....

  pra,
  me mire eshte te jesh i moderuar dhe i kujdesshem.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e refet
  Anėtarėsuar
  24-04-2007
  Postime
  552
  rroni nuk kam qelim ngacmim dhe provokim por me spjego kte verset te bibles si e kupton ti si i krishtere . ROMAKVE 3:7 ; E NESE ME ANE TE GENJESHTRES SIME DEL NE PAH E VERTETA E HYJUT PER LAVDINE E TIJE,PERSE ATEHERE ME DO TE GJIKONI SI FAJTOR.E ATEHERE PERSE TE MOS BEJME KEQ QE TE VIJE E MIRA .....: e kte roni ti si do ta spjegoje dhe ju lutem pa ofendimi vetem spjegimin tuaj . ju pershendes

 20. #20
  "Nė fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
  Anėtarėsuar
  09-09-2005
  Vendndodhja
  Kosovė
  Postime
  4,534
  Citim Postuar mė parė nga refet Lexo Postimin
  rroni nuk kam qelim ngacmim dhe provokim por me spjego kte verset te bibles si e kupton ti si i krishtere . ROMAKVE 3:7 ; E NESE ME ANE TE GENJESHTRES SIME DEL NE PAH E VERTETA E HYJUT PER LAVDINE E TIJE,PERSE ATEHERE ME DO TE GJIKONI SI FAJTOR.E ATEHERE PERSE TE MOS BEJME KEQ QE TE VIJE E MIRA .....: e kte roni ti si do ta spjegoje dhe ju lutem pa ofendimi vetem spjegimin tuaj . ju pershendes

  Fillimisht tė tregoj se nuk e ke vendin ne komunitetin katolik dhe mos shkruaj tjeter.

  E dyta, mos copto shkrimet e shenjta kinse je duke ditur diēka se as qe ke lidhje me to. Lexoje pjesen e shkrimit komplet dhe do te kuptojsh, aty e ke pergjigjen se qka thot ky shkrim.  Romakėve: 3. Askush nuk ėshtė i drejtė

  1 Cila ėshtė, pra, pėrparėsia e judeut? Ose cila ėshtė vlera e rrethprerjes?

  2 E madhe nė ēdo pikėpamje! Mė sė pari: [sepse] atyre u qenė besuar premtimet e Hyjit.

  3 Po ēka tė thuhet atėherė, nė qoftė se disa prej tyre nuk ia mbajtėn besėn? A thua ndoshta pabesnikėria e tyre do ta hedhė poshtė besnikėrinė e Hyjit? 4 Prite Zot! Por duhet tė dėftohet se Hyji ėshtė besnik e ēdo njeri gėnjeshtar siē ėshtė nė Shkrimin e shenjtė:

  ‘Qė tė jesh i njohur pėr besnik ndaj fjalės sė dhėnė,

  e tė dalėsh fitues kur tė jesh gjykuar.’

  5 E ēka tė themi nėse pabesnikėria jonė vė nė pah drejtėsinė e Hyjit? A thua ėshtė i padrejtė Hyji kur shfren hidhėrimin? Po flas sipas logjikės sė njerėzve.

  6 Prite Zot! Sepse, si atėherė Hyji do ta gjykojė botėn?

  7 E nėse me anė tė gėnjeshtrės sime del nė pah e vėrteta e Hyjit pėr lavdinė e tij, pėrse atėherė unė do tė gjykohem si fajtor? 8 E atėherė pėrse: ‘tė mos bėjmė tė keqen qė tė vijė e mira’, si shpifin pėr ne disa gjasme ne mėsojmė ashtu?

  Dėnimi i tė tillėve ėshtė i drejtė!


  9 Ēka atėherė? A kemi farė pėrparėsie? Kurrfare! E vėrtetuam mė parė: tė gjithė, hebrenj e grekė, janė nėn pushtetin e mėkatit, 10 siē thotė Shkrimi i shenjtė:

  ‘Nuk ka njeri tė drejtė, as vetėm njė.

  11 Nuk ka njeri tė urtė,

  nuk gjendet asnjė qė kėrkon Hyjin.

  12Tė gjithė e lanė rrugėn, sė bashku u prishėn,

  askush nuk bėn mirė ‑

  asnjė nuk gjendet!

  13 Fyti i tyre ėshtė varr i hapur,

  me gjuhėt e tyre mbjellin gėnjeshtra,

  nėn buzė kanė vrer shlligash;

  14 goja e tyre ėshtė plot mallkime e hidhėrim,

  15 kėmbėt u vrapojnė pėr tė derdhur gjak,

  16 rrėnime e mjerime nė udhėn e tyre,

  17 udhėn e paqes ata nuk e njohin.

  18 Frikėn e Hyjit nuk e kanė parasysh.


  19 E ne mirė e dimė se gjithēka thotė Ligji, e thotė pėr ata qė janė nėn Ligj, qė tė mbyllet ēdo gojė dhe mbarė bota tė jetė fajtore para Hyjit. 20 Prandaj, me vepra tė Ligjit askush s’do tė mund tė shfajėsohet para tij, sepse me anė tė Ligjit vetėm njihet mėkati.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga toni77_toni : 27-05-2009 mė 21:49
  Gjej kohen tė lexosh, ėshtė themel i tė diturit.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Shėn Katerina e Aleksandrisė - 25 nėntor
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 26-11-2013, 11:28
 2. Cilat jane meritat kombetare te Nene Terezes?
  Nga altruisti_ek84 nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 26-12-2010, 15:49
 3. Ē'ėshtė Krishti?
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 23-07-2006, 17:18
 4. Koncepti i Dashurisė Kristiane
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
 5. Jeta e Shėn Pandeleimonit - 27 korrik
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-07-2005, 22:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •