Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Moderator Maska e benseven11
  Anėtarėsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,806

  SSD-Hard Drajverat Solide

  Ja vlen te shkruaj dicka per Hard drajverat solide(SSD-Solid State Drive) qe jane produkte te reja hard drajverash por jo shume te njohura dhe blera per shkak te cmimit te larte.Permasa e Hard drajverit solid shkon njelloj sa ai i hard drajverave te zakonshem 2.5 inch te gjere(10.5cm).
  Cfare i ben keto hard drajvera te preferuar dhe speciale.
  1.Hard drajverat solide nuk kane pjese brenda qe levizin prej nga rrjedh dhe emrtimi Solid state.(Hard drajverat e zakonshem kane diskun brenda qe rrotullohet).

  2.Perderisa nuk kane pjese qe levizin brenda,hard drajverat solide jane te heshtur,nuk bejne zhurme kur punojne.

  3.Konsumojne me pak fuqi procesorike (5,5%) krahasuar me hard drajverat e zakonshem.

  4.Keto drajvera perdorin memorje flash e njohur si Flash Nand,pra kane brenda Flash Nand chip.

  5.Perderisa kane Flash Nand chip,shpejtesite ne lexim dhe shkrim jane shume me te larta se sa hard drajverat e zakonshem.
  Nje shembull qe e verteton kete eshte koha sa zgjat qe windowsi te beje boot.Ne hard drajverat e zakonshem koha e boot it te windowsit shkon 15-45 sekonda,kurse ne Hard drajverat solide windowsi Xp ben boot brenda 1 sekonde.ne windows vista mund te shkoje maksimumi 2 sek.ne windows me probleme difekte drajverash,infeksion virusal,mungese skedaresh sistemi koha e boot it shkon 3 sekonda.Jane hard drajvera shume shume shume te shpejte.

  6.Hard drajverat Solide jane shume shume te forte(shock proof).Psh nje model hard drajveri si ai i Samsungut ne figuren e pare poshte ka vlere max shock=1500G(G=9.8 konstantja e gravitetit.)Shumezoje 9.8 me peshen e hard drajverit dhe rezultatin shumezoje me 1500=rezultati qe del eshte forca e kerkuar qe te prishe hard drajverin.Mund ta rrezosh hard drajverin ne toke sa here te duash dhe nuk prishet.

  7.Jane te lehte ne peshe.Ne varesi te modelit pesha mund te shkoje 72gr,90 gr.110 gr, 120gr.

  8.Kualiteti i ketyre hard drajverave varet e dhe nga tipi i memorjes Flash.
  Nje kategori jane te njohura si SLC(single level cell) dhe kategoria tjeter si MLC(multi level cell).
  Kush jane me te mira:
  SLC Hard drajverat solide jane me te shpejte qe do te thote kane shpejtesi me te larte ne shkrim dhe lexim krahasuar me MLC drajverat.SLC drajverat jane diku 3 here me te shpejte se sa MLC drajverat.
  Kane diference ne numrin maximal te shkrimeve(psh formatizimi njihet si shkrim)Te SLC drajverat maksimumi i cikleve shkrime/fshirje eshte 100mije kurse MLC drajverat e kane maksimumin diku midis 3mije deri 10 mije.
  Te dyja tipet harxhojne sasi te barabarte rryme.

  9.Keto hard drajvera mund te perdoren si hard drajvera te brendshem duke i montuar brenda kompjuterit ose hard drajvera te jashtem.kane perdorim te dyfishte qe dote thote mund ti lidhesh me laptop ose me desktop pa problem.

  10.Jane te gjitha modelet e reja SATA II qe do te thote kane fole SATA dhe vijne me kabell SATA.E rendesishme eshte te njihet nese madherbordi suporton Sata II 3gb/sek apoSata I 1.5 gb/sek.Nqs madherbordi nuk suporton sata II por vetem Sata I,hard drajveri Sata II mund te instalohet dhe perdoret pa problem por ne kete rast shpejtesie e hard drajverit solid Sata 2
  do jete aq sa shpejtesia e nje hard drajveri SATA1 pasi aq suporton madherbordi,pra shpejtesia do reduktohet ne 1.5gb/sek.(sata II backward compatible).

  11.Punojne normalisht ne temperatura nga 0-70 grade celcius.I rezistojne temperaturave ektreme nga 0deri ne -45 grade celcius dhe nga 70 grade deri 85 grade celcius.

  12.Nuk kane nevoje per defragmentarizim.

  13.Nuk krijojne nxehtesi,nuk shkaktojne dridhje (vibracione) as zhurma.

  14.Jeta/oret e punes.Eshte llogaritur qe Hard drajverat solide te jetojne 1.5miljon ore pune.Me pas prishen.Hard drajverat MLC jetojne me shume se sa hard drajverat SLC.

  15.Konsumojne me pak energji se sa hard drajverat e zakonshem.

  16.Shpejtesite ne shkrim dhe lexim,nuk ngelen njelloj gjate jetes se nje hard drajveri.Me kalimin e viteve shpejtesia ne lexim dhe shkrim tenton te zvogelohet.Gjithashtu shpejtesia ne lexim dhe shkrim bie kur hard drajverat solide kane kapacitet mbajtes ne GB te memorjes te larte.Kjo do te thote nje 1 model Hard drajv solid me kapacitet 60gb eshte me i shpejte ne lexim dhe shkrim krahasuar me nje hard drajv solid injejti model por me kapacitet memorje 160gb.(E njejta gje edhe me flash drajverat-ato me sasi memorje me te vogel jane me te shpejte,gjithmone duke krahasuar dy modele te njeta por qe kane kapacitet memorje te ndryshem.)

  17.Keto hard drajvera te lejojne te besh lidhjen me kompjuterin/laptopin me kabell Sata ose lidhje ne nje USB port.Lidhja e hard drajvera solide nepermjet portit USB nuk rekomandohet pasi e ul shume shpejtesime ne shkrim dhe lexim te hard drajverit.
  Cmimet jane akoma te shtrenjta.(Klik te figura poshte per ta zmadhuar).
  http://images.upload2world.com/get-4...com_uxdvmh.gif
  Disa detaje per shpejtesine e Hard Drajverave
  Shpejtesia ne reklama per Hard drajverat solide mund te jepet njelloj si te CD/DVD drajverat me shifrat(kujto DVD drajverin qe ka te shkruar perpara 56X).Zakonisht shpejtesite e reklamuara per hard drajverat solid eshte shpejtesia e shkrimit(writing speed) Shpejtesite e reklamuara ose manuale mund te jene te shkruara shkurt si psh 100x,ose 150X,120X etj.
  P sh 140xNe kete rast 140x do te thote 140shumezim me 150(X=150kb/sek)
  Atehere 140x150=21000kb/sek ose 21MB/sek Kjo eshte shpejtesia e shkrimit.Shpejtesia ne lexim eshte gjithmone me e madhe se sa ajo e shkrimit.
  Kujdes: Ka nje ndryshim midis MB/sek dhe MBps.Nuk jane njelloj.Mb/sek eshte megabyte/sek dhe MBps eshte megabit/sek.
  Keshtu qe vlera 21000kb/sek eshte e barabarte me 21MB/sek ose 16,8mbps
  Nje faqe konvertimi per te kthyer kb/sek(kilobyte ne sek) ne mb/sek ose mbps.
  http://www.mediaroad.com/products/sp.../unit_convert/
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga benseven11 : 25-04-2009 mė 14:54
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  19-05-2002
  Postime
  1,230
  Benseven11, urime per temen. Para disa oresh po lexoja, dhe e kisha ne mendje per dicka informuese te kesaj natyre, i ke shtjelluar ne menyren me te mire te mundshme.

Tema tė Ngjashme

 1. Si instalohen drajverat e kartės grafike nė Ubuntu 8.10?
  Nga ai_shoku nė forumin Pėrdoruesit e Unix
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 08-02-2009, 00:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •